Middeleeuwse siaiie bij Leuvense onderscheiding voor prof. dr A. G. Brom Prins Alexander - gered dank zij moderne hartchirurgie bij plechtigheid aanwezig Ue minister-president heeft eindelijk een huis «ikt.da.de geelachtige ZÖ UIT DE KLEI GETROKKEN Moordzaak voor de rechtbank Ook Eerste Kamer accoord met noodwachtplicht f Jass-s Chefarine A Nog veertien miljoen voor repatrianten WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 fn de in 1425 door Hertog Jan van Brabant gestichte universiteit van Leuven de oudste universiteit van de Lage Landen, werden gisteren twee ere doctoraten uitgereikt. Een aan prof. dr. E. Gross uit Boston en één aan de Leidse hoogleraar dr. Albertus Gerardus Brom, beiden specialisten op het gebied van het hartonderzoek en de hartchirurgie. Een belangrijk deel van wetenschappelijk België was in de Promotiezaal samengekomen. Belangstelling was er ook vóór de ingang van deze zaal in de oude Laken hal aan de Kraekenstraat te Leuven, een belangstelling die op de eerste plaats de jonge Belgische prins Alexander betrof, wiens aanwezigheid op deze erepromotie een bijzondere betekenis had. taire overheden van Leuven, voor aanstaande cardiologen en vele an deren. *7ich richtend tot prof. Gross herin- nerde hij aan het bijzondere werk dat deze voor België heeft ge daan. Zich richtend tot prof. Brom memoreerde hij het eerste contact, dat deze in 1954 met de Leuvense universiteit had, waarbij hij zijn be noeming als „visiting professor", met toestemming van de academische overheid te Leiden, aanvaardde. Regelmatig heeft u de reis naar Leu ven ondernomen, aldus de rector magnificus, en zélf heb ik mede kun nen genieten van uw nooit verzwak kende aanmoedigingen en me ge sterkt gevoeld in uw rustig en be- trouwvol voortwerken aan de onder neming, die tot doel had het opleiden van onze studenten in de hartchirur gie. Zonder uw onvermoeide toewij ding. ding zouden wij nu niet in Leuven zulk een voorspoedige afdeling voor de hartheelkunde bezitten. Wij dan ken er u om, dat u gekomen zijt en een band te meer hebt gelegd aan de gelukkige culturele betrekkingen tussen Nederland en België. De decaan van de faculteit der ge neeskunde, prof. dr. E. v. Campen- hout, trad vervolgens op als promo tor van prof. Gross. Hij gaf een be schrijving van de briljante loopbaan van de hoogleraar, die voornamelijk in het Kinderhospitaal te Boston zijn levenswerk gevonden heeft. Hij memoreerde het groot aantal publi caties van prof. Gross, die veel heb ben bijgedragen aan een wereld wijde verbreiding van de kennis der hartchirurgie. De rector magnificus ging vervol gens over tot het voorlezen van de bulla, waarin de redenen, welke leidden tot eredoctor van prof. Gross in het Latijn omschreven stonden. Hij overhandigde de hoogleraar deze bul en speldde hem het ere teken. de blauw-witte cappa aan de schouder. Prof. dr. J. V. Joossens, was pro motor van prof. Brom. Zijn rede hebben wij reeds in de krant van gis teren opgenomen. Er viel een stilte toen de rector magnificus de doctors bul voor de Leidse hoogleraar had voorgelezen. Prof. Brom trad naar voren en nam bul en cappa in ontvangst, ter wijl direct daarop de bazuinblazers twee strofen van het Wilhelmus bliezen. Beide hoogleraren spraken een dankwoord. Prof. Gross wees de hulde, die hem bereikt had terug naar allen, die op zo'n voortreffelijke wijze meegewerkt hadden aan de voortgang in de hart-diagnose en hart-chirurgie. Drof. Brom merkte onder meer op, dat de Leuvense universiteit al gesticht was 150 jaar vóór de Leidse universiteit gegrondvest werd. In 1573, één jaar vóór de Leidse univer siteit werd gesticht, bestond er in Leuven al een chirurgische opleiding en het waren Leuvense geleerden, die op de Leidse prof. Boerhaave blijvende invloed uitoefenden. Hij dankte voor de onderscheiding, die hem was verleend, verwonderd over het feit dat men hem hiervoor waar dig heeft gekeurd. Wij staan in de kennis van de hart-chirurgie, aldus vervolgde de hoogleraar, aan het be gin- Veel moet nog opgelost worden en uitwisseling is hierbij onontbeer lijk. De vermenging van Franse oor spronkelijkheid met Vlaamse vast houdendheid in Leuvens weten schappelijke geest achtte hij een uit stekende ondergrond voor verdere ontwikkeling. De president van nationalistische China, Tsjang Kai Sjek, gefotografeerd terwijl hij met zijn echtgenote een bezoek bracht aan een handelsbeurs op Formosa. De eenvoudige burgerkleding maakte dat het presidentiële paar door bijna niemand werd herkend, zodat het rustig de verschillende stands kon bezichtigen. Het Antwerps Thebaans kwartet blies tenslotte enige maten van het Belgisch volkslied. De plechtigheid was ten einde. Een hartelijke receptie volgde, waarbij ook de kinderen van prof. Brom de gelegenheid benutten hün vader met de onderscheiding geluk te wensen. Pl 1 'lil II I I 'I I zichzelf al beroemd - is bovendi< cnollor fAf cé-**ne4 1/Amf rkof^e*ia Twee jaar geleden immers is prins Een plechtig moment. De rector- Alexander in Amerika behandeld in magnificus speldt prof. dr. A. G. het hospitaal te Boston, waar prof. Brom de cappa op. De trompettisten dr. Robert Gross zijn geneesheer bliezen daarna het „Wilhelmus", was. De prins werd gered van een ernstige aandoening van de bloeds- omloop en geheel genezen. Later zijn nog vele andere Belgische patiënten, Zij bliezen de indrukwekkende no- dank zij de medewerking van koning ten van Purcell's „Trumpet-call". Leopold en prinses Liliane, naar w t later klonken opnieuw bazui. Amerika gezonden en genezen. thans ter begr0£ting van de Voorts verleende prof. Gross gast- rector magnificus, Z. Exc. mgr. Van vrijheid aan leden van de weten- Waeyenbergh en leden van de Leu- schappelijke staf van de St. Pieters vense professoren-senaat, die prins en St. Raphaëlsklinieken,, die Alexander en de twee aanstaande reeds geïnstrueerd in de hartchirur- ere-doctoren begeleidden. Prof. Brom gie door prof. A. G. Brom uit Leiden was vergezeld van zijn echtgenote. voor verder onderricht zijn kli- rector magnificus z.Exc. mgr. mek in Boston bezochten. Van Waeyen,bergh was in het bis- Beide hoogleraren: Gross en Brom, schoppelijk paars gekleed. Hij was waren dus ten nauwste betrokken bij de eerste spreker. Hij dankte prins de ontwikkeling van de kennis in Alexander voor zijn aanwezigheid, hartchirurgie in België. Hij sprak over de betekenis van deze La onze krant van gisteren maak- plechtigheid. Hulde wordt gebracht, ten wij daarvan reeds melding en we aldus spr. aan twee vooraanstaande plaatsten de rede, die door prof. geleerden en practici, die de aan- Broms promotor, prof. dr. J. V. Joos. dacht van de wereld op zich hebben sens, werd uitgesproken ter ere van gevestigd door de weldaden, kwistig deze promotie. aan lijdende mensen uitgedeeld on der de vorm van een waarachtige Sfeer. hulpvaardige broederlijke liefde. Hij verwelkomde de andere be- Oude prelaten en rectores magnifi- langrijke genodigden onder wie ci, wier beeltenis in levensgrote waren de Nederlandse ambassadeur schilderijen aan de wanden van deze in België, Texeira de Mattos, de Belgi- prachtige zaal hangen, zagen neer op sche ministers Meyers en Moureaux, 'n kleurig tafereel van Middeleeuwse resp. van Onderwijs en Volksgezond- gratie en schoonheid. Om kwart over heid, de minister van Staat A. E. DELFTENAAR WORDT 108 JAAR. drie traden de in wijde toga's ge- Jansen, mr. dr. L. N. Deckers, lid klede hoogleraren van de medische van de Raad van State der Neder- Op zondag 22 november hoopt de faculteit binnen. Zij werden .begroet landen, de Nederlandse hoogleraren heer W. II. Kostering, wonende door bazuin-geschal. De leden van prof. dr. ir. Gelissen en prof. dr. Delfgauwseweg 76 te Delft, 108 jaar het „Antwerps Thebaans kwartet", Snellen, vertegenwoordigers van de te worden. De heer Kostering geniet, ir. rode herautenpakjes gekleed, zorg- Belgische hogescholen en universitei- zijn hoge ouderdom in aanmerking den voor dit luide muzikale onthaal, ten, burgerlijke, rechterlijke en mili- genomen, nog een goede gezondheid. Het echtpaar De Quay is „over". De minister-president en zijn echtgenote hebben dinsdag de nieuwe woning aan de Waalsdorperweg 161 te 's-Gravenhage kunnen betrekken. Sedert eind juli woonde de familie De Quay in een Haags pension. Bij de foto: „Ah", schijnt de minister-president te zeggen, „in deze kisten zitten ten minste mijn boeken. de Hilversummer verwijst hij naar het rijk der fabelen. In de komende vijf dagen zal de rechtbank pogen uit te zoeken wie van beiden de waar heid heeft gesproken. Vanochtend is voor de rechtbank in Amsterdam, gepresideerd door mr. J. Goninck Liefsting, de grootste strafzaak van het jaar begonnen: het proces over de wurging van J. M- O., bijgenaamd „magere Josje", een pu blieke vrouw, die nu ruim 2 jaar gele den, op zondag 11 augustus 1967, 's ochtends vroeg in het souterrain van het perceel Oudezijds Voorburg wal 83 te Amsterdam dood werd aan getroffen. Tien dagen later zou ze 34 zyn geworden. Bij herverkavelingswerkzaamheden te Zierikzee stuitte een dragline op een niet ontplofte vliegtuigbom van 500 kg. Het gevaarlijke projectiel is van de ontsteking ontdaan en vervolgens weggebracht om vernietigd te worden. Het was overigens nog 'n heel karwei, om het zware gevaarte de auto in te krijgen. De Eerste Kamer heeft gistermid dag onder meer over de Bescherming Burgerbevolking gesproken Het ging De verdachte is haar eigen derde °ver het van kracht blijven van de echtgenoot, de 4<2-jarige C. S., ge- artikelen 8096 van de wet op de naamd Joop, die echter hardnekkig noodwachten. iedere schuld ontkent. De officier van Minister Toxopeus zei, dat er justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zal po- slechts geringe klachten zijn van de gen desondanks het bewijs te leve- n°°dwachters, die krachtens genoem- ren en heeft daartoe 34 getuigen op- artikelen bij de B.B. zijn inge- geroepen. Daar tegenover stelt de lüfd- Het valt volgens de minister verdediger, mr. H. G. Th. Keune, 12 ook we!. ™ee met ,het ontslag nemen getuigen a décharge. van vrijwilligers in de B.B. tenge- In de dagvaarding is primair moord v°lgo van de invoering van de nood- ten laste gelegd. Subsidiair wordt de yirachtphcht. Het getal bedankers zal verdachte doodslag en mishandeling tot hoogstens 4000 beperkt blijven, met dodelijk gevolg ten laste gelegd. heer .Reyers (CH) twijfelde er Bijna anderhalf jaar lang heeft de taan of yr«willigheid en dienstplicht versum woont Deze man verklaarde, bezwaren tegen het opleggen van dat hy op de bewuste ochtend gezien noodwachtplicht aan oud-Indiëgan- neeft hoe Joop S. voor het perceel gers Worden ook in de Eerste Kamer aan de Voorburgwal zijn vrouw af- weer gehoord. ranselde en naar binnen sleurde. De heer De Jong (P. v. d A) voel- Het was Joop S. zelf geweest, die de zijn bezwaren zo sterk, dat hij om 8 uur 's ochtends de politie had dch genoodzaakt achtte tegen het gewaarschuwd. Hij vertelde er bij, wetsontwerp te stemmen. Het ont- dat hij Josje gewurgd had aangetrof- werp werd aangenomen met de stem- fen, toen hij omstreeks 8 uur de ka- men van de socialisten en communis- mer binnen ging. De verklaring van ten tegen. BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be- erking sneller tot stand komt Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! „I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 labl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 BELOFTEN IN TWEEDE KAMER Veertien miljoen gulden zal nog beschikbaar worden gesteld voor het vergoeden van „wederinrichtings- kosten" voor Nederlanders, die uit Indonesië gerepatrieerd zijn. Dit deelde gisteren minister Luns mede in de Tweede Kamer. Het geld is bestemd voor repatrianten, die zich tussen 1954 en 1957 in het Ko ninkrijk gevestigd hebben. Nader omschreven: binnen één jaar nadat Indonesië de laatste banden met Nederland heeft verbroken. Zo spoedig mogelijk zal men tot uitbetaling overgaan. Hiermee trek ken wij een streep, aldus de minis ter, onder de rehabilitatie van de oorlogsslachtoffers. Tot 1 januari 1957 is reeds een miljard beschik baar gesteld aan de repatrianten. Daarna zijn er echter nog massale evacuaties gekomen. Nederlanders, die op eigen gelegen heid naar Nederland zijn terugge keerd, maar later van de garantie commissie hoorden, dat zij terecht waren vertrokken, krijgen de reis kosten vergoed. Er waren Kamerle den, die deze vergoeding te gering vonden, omdat zij geschiedt op basis van de waarde van de roepiah één maand na de dag, waarop zij hun kostenvergoeding declareerden. Zij wilden een vergoeding op basis van de waarde van de roepiah op de dag van inscheping. Minister Luns kon zich voorstellen, dat er nog vele wensen ten aanzien van de repatrianten overbleven. Maar de Kamerleden blijven vragen. Elke keer doet de minister nieuwe toezeg gingen, die luide geprezen worden, maar spoedig daarop komen nieuwe wensen. Prov. Staten: geen zandwinning in Zuidelijk Haarlemmermeer De Prov. Staten van Noord-Hol- land hebben gistermiddag met 39 te gen 19 stemmen een motie aangeno men van mr. O. H. van Wijk (prot.- chr. groep). Daarmee hebben de Sta ten tegengehouden dat vergunning wordt verleend tot zandwinning ten behoeve van de aanleg van rijksweg 6 van een terrein in het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer. De belangen van de landbouw en de bloembollencultuur, die op dat 26 ha grote terrein worden uitgeoefend, wogen voor de Provinciale Staten op tegen de 8 miljoen die volgens Gedeputeerde Staten met deze zand winning van een terrein daar konden worden bespaard.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7