Middenstandsver. „St Olaf', Sassenheim opende seizoen met lezing over het gezin DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT De R.K. Middenstandsvereniging ,.St. Olaf" opende gisteravond haar winterprogramma in de zaal van ho tel „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer L. v. Vliet, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst en verwelkomde in het bij zonder de spreker van deze avond, pater Rembertus o.f.m. cap. en de r.ieuwe geestelijk adviseur, kap. G. Paardekooper. Deg.a. wenste hij dat het hem ge geven zij, de belangen der vereni ging langer te behartigen dan zijn voorgangers. Na deze woorden volgde een boei ende causerie door pater Rembertus, bestaande uit twee delen, n.l. „Het gezin verandert. U kunt het op Uw vingers uittellen" en „De jeugd vam tegenwoordig". In het eerste gedeelte liet spr. zijn gehoor kennismaken met het „zaken- gezin", waartoe hij terugging naar de jaren 1890. Sinds dien maakte Nederland een sterke verandering door van agra risch- tot industrieland, waarin het „kleinbedrijf" groeide tot verschil lende grootbedrijven. Deze „klein bedrijven" waren 70 jaar geleden meest bedrijfsgezinnen, met een ster ke band, waarin ouders en kinderen medehielpen. Door het ontstaan der „grootbedrij ven", waarin thans 60% der midden- standsjeugd werkzaani is, kwam ook do verandering in deze gezinnen en werd een wig gedreven tussen vader enerzijds en moeder en kinderen an derzijds. Een andere verandering in het gezin is, dat vroeger de man baas was in het gezin en door zijn kennis en vakmanschap boven de vrouw stond. Door haar emancipatie is de vrouw op gelijke voet komen te staan cl zelfs overtroeft ze soms haar echt genoot. Mede door het onderwijs krijgt nu het meisje, vergeleken bij vroeger de kans, zich te ontwikkelen. Na de pauze besprak spreker zijn tweede onderwerp. Hij toonde aan dat middenstandskinderen die werk nemers worden een groter zelfstan digheid krijgen en daardoor een an dere sfeer scheppen in het gezin. Ze zijn bovendien financieel onafhan kelijk geworden. „Mede hierdoor groeien zij onder Uw vingers uit", aldus spreker De uithuizigheid van de hedendaagse jeugd belichtte hij vervolgens uit voerig. Verder gaande over het zoeken naar een baan door meisjes, zeide hij - hierin een teken van deze tijd te zien. Hij gaf uitleg van verschillende be roepen met de noodzakelijke oplei ding eraan verbonden, waardoor ook het meisje een groter zelfstandigheid krijgt. Moeten wij dit nu alles maar plaats laten hebben of moeten wij dit afremmen? vroeg spreker. „Wij kunnen de klok niet terug zetten" „Houdt er rekening mede dat wat de jeugd nu ouderwets vindt, zich in de toekomst altijd zal herha- len". Daardoor zullen bepaalde tradities voortbestaan. Ze zijn in het gezin niet ouderwets maar een levenswijze, waarvoor anderen hebben gevoch ten. Aan het slot van zijn betoog gaf spreker als raad tegenover de jeugd eerlijkheid, hartelijkheid en begrip te tonen: Geef liefde en ge zelligheid en hebt als middenstands gezin riet alleen belang bij uw zaak; maar ook tijd voor uw gezin. „Het is van enorm belang, dat de jeugd haar schouders zet onder onze Katho lieke Middenstand". De voorzitter sprak, als tolk der aanwezigen, een woord van dank tot de spreker. Gistermiddag te kwart voor zes had een aanrijding plaats, waarbij de heer W. PL S. uit Sassenheim werd gewond. Komende per rijwiel uit de richting Leiden werd hij op de Hoofdstraat aangereden door een vrachtauto, die hem komende uit de Eij dorpstraat, geen voorrang verleende. De heer S. kwam hierbij te" vallen en bleef versuft liggen. De bestuurder van de vrachtauto heeft hem overeind geholpen en hem op 'het trottoir neergezet en is toen doorgereden in de richting Leiden. S. was gewond aan het gelaat en klaagde over pijn in het hoofd. Hij is naar zijn woning aan de Bijweglaan gebracht. V.V.V.-PUZZELRIT VOOR AUTO'S Zaterdagmiddag had op de Oost haven de start plaats van de najaars- puzzelrit van V.V.V. voer automobi listen. Vol goede moed begonnen tal rijke deelnemers aan het door de sportcommissie V.V.V. uit Sassen heim uitgezette parcours. In het parcours dat via Voorhout, Noordwijkerhout, Noordwijk en Oegstgeest liep, hebben de deelne mers geen kans gezien, de vele voet angels en klemmen te omzeilen. Slechts een deelnemer zag kans, onder de honderd strafpunten te blij ven, terwijl een ander zelfs 848 straf punten opliep. Bij de aankomst in hotel „Het Bruine Paard", waren alle deelne mers enthousiast over de rit. Des avonds vond in de grote zaal van 't hotel, de prijsuitreiking plaats. De uitslag luidt als volgt: 1. L. P. G. FrijlersJ. Groenendijk Alphen a. d. Rijn 96 strafpunten; 2. H. G. Draismamevr. Draisma, Am- stredam 122 pnt.; 3. H. Kokkelkoren mevr. Kokkelkoren, Haarlem 123 pnt.; 4. H. J. BakkerC. v. d. Zwet, Lisse 135 pnt.; 5. H. M. KokN. G. Groothuyse, Alphen a. d. Rijn 167 pnt.; 6. P. BergmanR. Bergman, S'heim 171 pnt.; 7. H. D. PerforsJ. Wijntjes, S'heim 184 pnt.; 8. J. Noor- duinW. v. cL Klugt, Noordwijk aan Zee 184 pnt.; 9. C. P. Bosschaart mevr. Bosschaart, Den Haag 196 pnt.; 10. Mevr. M. Th. KapelleA. Kapelle, Den Haag 211 pnt. Er hing een gezellige sfeer in de zaal. De „Saustar Combo" musiceerde o.l.v. de heer Wijntjes. Kerk vol rook. Omwonenden za gen zaterdagmiddag te half drie een sterke rookontwikkeling komen uit het dak van de Chr. Ger. Kerk aan de Bijweglaan. Ze alarmeerden de brandweer. Deze was spoedig ter plaatse en constateerde bij een on derzoek dat het hele kerkgebouw vol rook was. Deze werd veroorzaakt door een heteluchtkachel, waarvan de afvoer geheel verstopt was. Het vuur werd uit de kachel ver wijderd. Er was geen schade. Om drie uur kon de brandweer inrukken. KATWIJK AAN GEVOLGEN VAN ONGEVAL OVERLEDEN De heer Noort, die vrijdagavond het slachtoffer werd van een aanrij ding, op de Zeeweg is gisteren aan de gevolgen hiervan overleden. ONDERZOEK OP TBC Op vrijdag 20 november a.s. begint in Katwijk wederom, nu voor de 3e maal, het bevolkingsonderzoek op tbc. De daaraan voorafgaande aktie, door vrijwillige medewerkers (sters), helaas echter nog niet voldoende, is inmiddels afgesloten zodat zij die zich voor doorlichting hebben aangemeld, een persoonlijke oproeping zullen ontvangen. De bewoners van de stra ten waar geen huisbezoeker is ge weest, ontvangen een algemeen schrijven. Het grote belang van dit onderzoek behoeft niet meer te worden aange toond, nu de pers regelmatig tbc- explosies signaleert, waaruit duide lijk blijkt dat deze ziekte wel terug gedrongen is doch lang niet bedwon gen. Het is derhalve een zaak van ge wicht, dat de gehele bevolking be halve' de leeftijdsgroep beneden 15 jaar, die op andere wijze onder con trole staat, en voorts zij die beroeps halve regelmatig worden doorgelicht aan het onderzoek deelneemt. Vooral de ouderen verzuimen deze kans niet. Indien geen persoonlijke oproe ping" ontvangen wordt wende men zich rechtstreeks aan het doorlich tingslokaal. De kosten van onderzoek zijn minimaal 1.per persoon. Bij financiële onmacht is reductie c.q. vrijstelling van betaling mogelijk. Het onderzoek waarbij men zich niet behoeft te ontkleden vindt plaats te: Kawijk a. d. Rijn: van 20 tot 24 nov. in de achterzaal van de Geref. kerk, Nieuwstraat. Katwijk aan Zee: van 26 november t.m. 14 december in de achterzaal van de N.-H. kapel, Voorstraat te Katwijk aan Zee. De uren zijn afwisselend gekozen en wel 's morgens en 's middags of 's middags en 's avonds. Aanrijding Op de Varke visser straat had een flinke aanrijding plaats tussen een motorrijtuig en een autobus. De oorzaak was het geen voorrang verlenen door de motorrij der. Gevolg de motorrijder liep een gebroken arm op waarvoor hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN Damnieuws. KDC I speelde een competitiewedstrijd te Zegveld tegen de club van die naam. Deze wed strijd heeft veel spanning gebracht, en het heeft, zeer lang geduurd al vorens men een overzicht kon krij gen welke club aan het langste eind zou trekken. Het was reeds elf uur, toen er nog maar twee partijen tot 'n beslissing waren gekomen met de stand 22. Na deze kwamen veel ri sico's uit de bus, zodat men de span ning wel kon snijden. Het eindresul taat was dat twee partijen moesten worden afgebroken met een stand 97 in het voordeel van Zegveld. Verwacht wordt echter dat beide partijen voor KDC gewonnen worr den, zodat KDC vermoedelijk deze wedstrijd met 119 zal weten te winnen. De gedetailleerde uitslagen lui den: W. van Vreeswijk (Zegveld)-H. Koelewijn (KDC) 11; L. Uyten- boogaard-J. Nielse res. 20; H. Burggraaf-J. Zwaan 02; Jac^ Brak- Fr. Spierenburg afgebr.; A. de Buy- en-Jac. Freke 11; D van Elk-J. Schoneveld 11; N. Wijsman-H. Wijsman-H. Klinkenberg 20; J. Groenendijk- J. Heemskerk 11; A. Oskam-C. van Klaveren afgebr.; J. C. v. d. Hoop-J. van Duyvenbode res. 11. LEIDSCHENDAM Ruitersport In Leidschendam is gebleken, dat er voldoende belang stelling bestaat voor de ruitersport, zodat er gedacht kan worden aan de oprichting van een landelijke rij ver eniging. De heer L. van Beurden uit Den Haag meende dit in voldoende mate te mogen constateren in een spreek beurt op een bijeenkomst van Land en Tuinbouw Jongeren, waarbij ook vele leden van de L.T.B. en andere belangstellenden aanwezig waren. Na de inleiding sprak de heer H. J. Versteege uit Zoeterwoude, secretaris van de Landelijke Bond van Rijver- enigingen, over het paard in zijn his torische ontwikkeling en verschij ningsvorm. Nadat de heer W. Duinesveld uit Lisse, nog een uiteenzetting had ge geven over werkwijze van een rij ver eniging, werden door enkele toehoor ders contacten gelegd orn na te gaan of de vorming van een plaatselijke rijvereniging levensvatbaar is. Zij die zich voor een dergelijke vereniging interesseren kuimen zich wenden tot de heer A. de Koning, Veursestraat- w eg 141. HILLEGOM Zaterdagavond werd in „Flora" te Hillegom een feestelijke bijeenkomst gehouden van de personeelsvereni_ ging van Van Herwaardens kalk zandsteenfabrieken N.V. te Hille gom. Nadat de voorzitter, de heer E. van 't Voort deze avond had geopend heette hij de volle zaal van harte welkom, met een bijzonder woord tot de heren D. J. en mr K. van Her waarden, die met hun dames aan wezig waren. Hij liet een groet over brengen aan mevrouw Van Her waarden, de beschermvrouwe en haar een boeket bloemen overhan digen. Daarna richtte hij zich tot een vijftal jubilarissen, de heren H. Ro- mijn, G. H. Kelderman, J. W. Bons, die resp. 50, 40 en 40 jaar bij het be drijf werkzaam waren en de heren P. Kelfkens en J .A. Vink die hun zilveren jubileum hadden gevierd. Hij bracht hun hulde namens de personeelsvereniging en overhandig de hun ieder een geschenk, dat hun nog lang aan deze avond zou doen herinneren. De echtgenoten van de jubilarissen, die ook alle nog present waren werden bloemen aangeboden. Daarna volgde de opvoering van het toneelstuk „Een baby van 1000 weken" dat bij allen bijzónder in de smaak viel en waarbij de ge noemde „baby", vertolkt door mevr. Hanny Trompert, wel bijzondere vermelding verdiend om haar goed spel. Dat was echter ook het geval met de baas uit het pension, Dorus Polderman (Vaal Segers) en Mari zijn waardige huisvrouw die zowel als „bazin" als de „onderdanige die naresse" haar rol op de juiste wijze vervulde. En mevr. Bets Wemel, die een gastrol vervulde als Sophie de werkster, deed net als of zij werke lijk deze taak vervulde in het pen sionnetje, ook in haar rol van „ver liefde" was zij een waardige partner van de tot alle offers bereide post bode Gijs, vertolkt door Mart. Tie- rie. De rijke Amerikaan, de broer van de pensionhouder, Louis, ten tonele gevoerd door Thijs Kerweer, het mondaine vrouwtje, Julia, weer gegeven door mevr. Riet Wilhelmus en Caspar de zakenman waren goed. Zij werden allen gehuldigd na af loop en ontvingen bloemen als blijk van dank. Het publiek was het daar mede volkomen eens. Nieuw home voor verkenners Gistermiddag had de inzegening plaats van het nieuwe verenigings gebouw van de r.k. verkenners in de St. Martinusparochie door pastoor H. J. M. van Houten. De aalmoezeniers uit de beide parochie van Hillegom waren hierbij tegenwoordig en de aalmoezenier van de verkenners, wier tehuis werd ingezegend dankte de pastoor voor zijn bereidwiligheid, deze plechtigheid te verrichten. Hij wees de verkenners erop dat zij nu ook dit home moesten gebruiken en er een goed gebruik van moesten maken tot heil van ziel en lichaam. Ookhet kerkbestuur van de St. Martinus-parochie woonde de plech tigheid bij. Het nieuwe gebouw is het oude gymnastieklokaal van de r.k.s.v. „Concordia" dat nu is omgetoverd tot een prachtig en goed onderko men. Vaandrig De Wit met zijn as sistenten hebben dit werk goed uit gevoerd Er zijn heel wat vrije uren aan geofferd, maar men kan tevre den terugzien op al dat getimmer, geplak en geverf, nu er gezellige nesten voor de welpen zijn gemaakt en leuke hoekjes voor de verkenners Mien Uitendaal is er in geslaagd voor haar kabouters een goed plek je te vinden. Al dadelijk werd dit feest van de inwijding nog van grotere beteke nis door de installatie van hopman Ruigrok, die door aalmoezenier Wil mink geschiedde en die het feest nog luisterijker maakte. L'AMITIé SPEELDE „DE VOETBALPOOL" Zondagavond gaf Hillegoms oudste toneelclub „L'Amitié" een uitvoering voor haar vele getrouwe begunstigers een uitvoering in hotel Flora van het blijspel in drie bedrijven „De Voet balpool" door Arnold Ridley, naar de Nederlandse vertaling van Nel Berg mansWithaar en onder de bekwa me regie van Jan Bemelman. Het nichtje Jacky (Helene Mans- hande) heeft er door haar spel voor gezorgd, dat alles óm haar draaide, zo natuurgetrouw vervulde zij haar rol. Door ziekte was Carla Weyers verhinderd. Daarom viel mevr. Van Diet uit Noordwijkerhout in. Zij ver vulde de rol van Ruth, de vrouw des huizes, met veel élan. Carol, Lén Rijnbeek, de dochter was een lief en aardig meisje. Evenals zij bracht ook de zoon, meer last dan gemak in huis Maar daarom blonken zij dan ook uit zoals hun rollen eisten. De oma, led van LieropVisser speelde haar rol van achterdochtige, orthodoxe oude dame goed. Martha de dienstbode (Bep Steenvoorden) was een model dienstbode en Martin Latham, Leen Couzijn, speelde zijn onnatuurlijke en vreemde rol van ijskoude, stijve en naar onze mening wel wat ver doorgevoerde onbeholpenheid, op de gebruikelijke goede manier. De de tective, Cees Manshande had een rol waarmee h\j vertrouwd schijnt. Na afloop kwamen er bloemen voor de dames en een rokertje voor de regisseur. De geestelijk adviseur sprak een woord van dank tot de spelers en het publiek dat in grote getale was opgekomen. Daarna werd er nog gedanst onder leiding van de „The Jerry Jox". Kath. Vrouwengilde. Het Kath. Vrouwengilde hield gisteren onder voorzitterschap van mevr. Wasse naar een bijeenkomst in hotel Sister- mans. Spreekster was mevr. Claren- beek-Van Klaveren. Nadat de presidente had medege deeld, dat de kerstactie, die voorheen door het Gilde werd verricht, in het vervolg individueel zal geschieden,, presenteerde zich de blokfluitgroep van zuster Lucilla en zongen de „Dansende vingertjes". De aanwezi gen stelden het gezang bijzonder op prijs, als een muzikale omlijsting, die iets bijzonders was en toch buiten gewoon geslaagd. Mevr. Clarenbeek-Van Klaveren sprak vervolgens over vrijetijdsbe steding in het gezin en de toepassing daarvan rond de feesten in de decem bermaand. NOORDWIJK Raadsagenda Donderdag 19 nov. a.s. 's avonds te 8 uur komt de raad in openbare zitting bijeen voor het behandelèn van de navolgende agen da: Beëdiging als plaatsvervangend se cretaris mr G. A. J. Heling; Ingebruik geving van grond aan de van Harden- broekweg; delegatie verkoop bouw grond v.m. golfterrein en vuurtoren - plan; verhuur grond voor kinder autobaan aan Golfweg en Want- veld; idem Karei Doormanstraat; idem voorterras „Hof van Holland"; verhuur pand Hoofdstraat 143 en 145; verhuur belastingkantoor Pickéstraat 62; vaststelling nieuw reglement voor de spaarbank Noordwijk e.o.; aanbie ding begrotingen voor I960 en aan- wijziging van de afdelingen voor het onderzoek. Geboren: Jahnnes C. z. van J. Schelvis en V. J. v. Veen. Cornelia M. d. van A. L. Mink en C. J. v. d. Berg. Jacobus J. M. z. van Chr. War- menhoven en G. C. Breg. Boele z. v. W. Tienstra en E. v. Meijgaarden. Anna J. d. van K. Mertens en G. J. Vink. Willem J. z. van P. Zwaan en G. Aandewiel. Ondertrouwd: A. H. Verweij en M. M. C. Caspers. L. H. de Haas en G. Weijers. J. Remmerswaal en E. J. C. Duindam. L. Reitsma en J. P. Hogendoorn. NOORDWIJKERHOUT MELODIA'S JUBILEUM-UITVOERING Het jubilerende Melodia deze Noordwijkse accordeonvereniging be staat 12l/s jaar concerteerde gis teravond in de zaal Van der Geest en het heeft het sympathieke gebaar gemaakt om voor deze avond de Noordwijkerhoutse ouden van dagen uit te nodigen, die daaraan in grote getale gehoor hebben gegeven. En zoals de heer Joh. van der Voet aan het einde van de voorstelling in zijn dankwoord namens de gasten tegen Melodia's voorzitter, de heer M. de Ridder zeide: zij hebben ten volle genoten. Genoten van het ac- cordeonspel van Melodia onder lei ding van de heer H. Doqve, die zijn best doet de kwaliteit van het orkest steeds op te voeren, hetgeen uit het gekozen repertoire van de avond duidelijk bleek. Melodia streeft niet naar goedkope successen, maar vlocht tussen pittige marsen en vlotte walsen de humo- resque van Dvorak en de ouverture Hollandia van Coen van Orsouw. Dat een van Melodia's beste krachten, Cor Verlaan uit Noordwijkerhout geen deel van het orkest meer uit maakt mist zijn weerslag op het ge presteerde niet en de heer Doove deed dan ook een beroep op de ac cordeonliefhebbers om zich als lid van Melodia aan te melden teneinde belovende krachten te kunnen oplei den tot goede accordeonisten, die het peil van Melodia's muzikale presta ties kunnen helpen opvoeren. Het programma bood naast de accordeonmuziek nog andere at tracties, waarvan het optreden van The Harlem Globe-trotters wel het meeste succes had. Dit duo bracht, met begeleiding van een gitaar aar dige liedjes in een vlotte voordracht en het was het aanzien en horen al leszins waard. André Kaart van dit duo nam succesvol de conferences voor zijn rekening. Na de tradionele verloting volgde tot in de kleine uurtjes een geani meerd „jubileum" bal. Bridge-nieuws In de onderlinge competitie van de bridge-club Het Juiste Bod is de stand na de 6e ronde: Groep A: 1. A. Vermin—Th. För- rer; 2. J. van NoortJ. Seysener; 3. Th. van AkenW. Schelvis; 4. Th. de LincelK. van Wieringen; 5. Dames Zoetendaalvan Leeuwen. Groep B: 1. echtpaar C. de Winter; 2. F. KerkvlietP. Koster; 3. R. Bak kerG. van Leeuwen; 4. P. de Haas J. Kroon; 5. M. KosterW. v. d. Linden. Groep C: 1. echtpaar Pauw; 2. echtpaar Berbee; 3. dames Klinken bergKroon; 4. H. RaaphorstA. Brama; 5. Mw Kerkvliet—C. v. d. Aart. Geboren: Alida C. M. dr van W. T. van Saase en E. M. M. Koot; Pau- lus J. zn van P. J. van der Ploeg en G. M. Bottelier. Ondertrouwd: C. A. van Leeuwen en P. C. T. Ruigrok. Overleden: Jacobus L. van Roon 91 jaar; Johannes van Leeuwen 72 jaar. VOORSCHOTEN INSTRUCTIEBAD EN GYMNASTIEKLOKAAL Enige jaren trachtten b. en w. al gedaan te krijgen dat de bouw van het 3e gymnastieklokaal op de „ur- gentielijst scholenbouw" geplaatst wordt. Daardoor zal de regering de noodzaak ervan erkennen. Dit ge bouw is geprojecteerd in Vlietwijk I, in de nabijheid van de Bethanië- school. De pogingen hebben tot nu toe geen succes gehad, maar nu de r.k. u.l.o. is gestart en het aantal leerlingen dat nu u.l.o.-onderwijs geniet, is gestegen en het u.l.o. voor rang heeft bij het toedelen van gym- nastiekruimte, nu koesteren b. en w. de verwachting, dat binnen niet al te lange tijd dit gymnastieklokaal toch op de urgentielijst zal komen. B. en W. willen deze gelegenheid aangrijpen om het gebrek aan zwem. gelegenheid, in het bijzonder van het gemis van een mogelijkheid de jeugd deze sport te leren, op te heffen. Deskundigen zijn van oordeel, dat het heel goed mogelijk is om in com binatie met een gymnastieklokaal een instructiebad te bouwen. Het wordt dan een gebouw met twee verdiepingen. Boven gymnastiek lokaal en beneden een instructiebad met kleedgelegenheid benevens douche- en kuipbaden. Daardoor kan dan waarschijnlijk ook een oplossing gevonden worden voor het probleem badhuis. Hier moeten immers nieu we voorzieningen worden getroffen, die relatief duur zijn, terwijl het be zoek aan het badhuis achteruit gaat. De nieuwe badgelegenheid zou vol gens b. en w. op verantwoorde wijze de behoeften in de toekomst kunnen opvangen. B. en W. willen het plan als hierboven omschreven laten ont werpen. Hiervoor zal een bedrag van 2.500.nodig zijn. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. „PLAN VLIETWIJK II" Voor de gronden gelegen tussen Vlietwijk I en De Vliet en verder be grensd door de Molenlaan en de sloot achter Nieuw Voordorp heeft jhr ir. J. de Ranitz de stedebouw kundig adviseur, een ontwerp uit breidingsplan ontworpen. Dit plan draagt de naam „Vlietwijk II". De nieuwe wijk zal worden ontsloten door de verlengde Raadhuislaan, de Molenlaan en de Anthonie van Leeuwenhoekkade. De bebouwing blijft op enige afstand van de Vliet, waardoor een parkstrook kan wor den aangelegd met speelweide, pic- nicweide, enz. Dit laatste voor de watersportliefhebbers. Hier is ook gerekend op een theeschenkerij en een openbaar gebouw. Eventueel zou hier voor de zeeverkenners een ver blijf kunnen worden aangewezen. De bestaande jachtwerf blijft ge handhaafd met zelfs de mogelijkheid voor een kleine uitbreiding. Hier zullen komen 630 woningen, onder te verdelen in 339 woningen in drie woonlagen, 206 eengezinswoningen, 11 winkelwoningen, 42 woningen voor bejaarden in twee woonlagen en 32 woningen in acht lagen. Voorts is hier gerekend op een schoolge bouw en een wijkgebouwtje, dat is gedacht aan het winkelplein. De be gane gond van dit gebouw kan zo nodig als winkelruimte in gebruik worden genomen. De boxengarages zijn geprojecteerd op de binnenter reinen van de eengezinswoningen in totaal 40 stuks. Zo nodig kunnen in de onderhuizen van de woningen in drie woonlagen en wel aan de kop pen van de blokken nog garages worden opgenomen. De woningen komen bijna alle aan de rijweg. Slechts enkele blokken in drie woon lagen en een blok in twee woonla gen komen aan een berijdbaar pad. Het is niet de bedoeling, dat^ deze grote woonhoven worden op'enge- steld voor het rij verkeer. Het ver keer dient beperkt te blijven tot de leveranciers. De paden kunnen ge heel voor het rijverkeer worden ge sloten, als de korte bouwblokken met galerijen worden bebouwd. In totaal zijn vijf speelterreinen opge nomen De totale oppervlakte van de wijk bedraagt 18 ha. De dichtheid per ha. bedraagt ca. 35 woningen. Het plan heeft voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaarschriften zijn niet ingekomen. B. en W stellen de raad voor, tot vaststelling van het plan te besluiten. Raadsagenda De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bijeenge roepen op vrijdag 20 november a.s. 's avonds om 8 uur. In behandeling komen dan o.a. de navolgende voor stellen: het aanleggen van dienstlei dingen in het eerste gedeelte van Adegeest; reconstructie van het Oranjeplein met parkeerplaats; wij ziging raadsbesluit inzake de stich ting van een prot. chr. bejaarden centrum; krediet voor het bestek- klaarmaken voor de bouw van be jaardenwoningen en étagewoningen in Vlietwijk idem voor het plan voor de bouw van een 3e gymnas tieklokaal in combinatie met een troephuis voor de padvinders van de M*hala Panzi-Postgroep West te Wassenaar; een vaste geldlening van 151 000.vaststelling van de wer kelijke exploitatiekosten over 1958 van de openbare scholen en tevens de vaststelling van het vergoedings- instructiebad en badgelegenheid; vaststelling van het uitbreidingsplan Vlietwijk II; wijziging van het wel standstoezicht; stichting van een bedrag ten behoeve van de bijzon dere scholen. Het Oranjeplein Tegen de re constructie van het Oranjeplein met de daarbij aan te leggen parkeer plaats waren door de bewoners van het Oranjeplein bezwaren ingediend. Daarom werd dit voorstel in de vo rige raadsvergadering van de agenda afgevoerd. B. en W. hebben nu dit voorstel enigszins gewijzigd. De par. keerruimte wordt 2 meter minder diep en zal nu plaats bieden aan 9 auto's. Slechts 1 boom zal nu in het trottoir worden opgenomen. De re constructie van het plein vergt een bedrag van 375.De aanleg van de parkeerhaven een bedrag van 2.700.—. Bouwplannen Drie complexen woningwetwoningen zijn de laatste tijd in uitvoering genomen en ge deeltelijk voltooid. Het zijn de 107, de 73 en de 72 woningen in Vliet wijk. De voorraad plannen raakt nu uitgeput. Er is nog één plan nl. dat van de 44 woningen. Daarom is het noodzaak, nieuwe plannen te ont werpen, opdat zo gauw als de ge legenheid zich voordoet verdere uitbreiding te geven aan het aantal woningwetwoningen. In Vlietwijk II is o.a. nog plaats voor een complex van 3036 bejaardenwoningen en een complex van ongeveer 72 étage woningen. B. en W. willen de plan nen bestekklaar laten maken en vragen hiervoor een krediet van 16.500.—. Dienstgeleidingen in Adegeest Het eerste gedeelte van plan Ade geest moet bouwrijp worden ge maakt. Daarom stellen b. en w. nu voor kredieten te Verstrekken voor de dienstgeleidingen; voor geleidin gen van gas 94.000; 200 gasmeters 13.000. Voor geleidingen van water ƒ83.000; voor 200 watermeters 6.000; voor geleidingen van electri. citeit ƒ135.000; voor 200 electriciteit- meters 9000. Totaal 340.000. B. en W. stellen voor, hiervoor krediet be schikbaar te stellen. Operette Het r.-k. meisjeskoor „De Zonnebloemen" zal op zaterdag 21 november en op zondag 22 novem ber a.s. in het r.k. verenigingsgebouw Leidseweg 100 een operette-uitvoe ring geven. De aanvangstijden van deze avonden zijn om 8 uur. Uitge voerd zal worden „De Prins van Sind", een operette in vijf bedrijven naar een vrije bewerking van het sprookje van „De Duizend en een nacht". De regie berust bij de heer P. Meegdes. De muzikale leiding is in handen van mevrouw G. M. Streng- Schoonderwoerd. Benoeming Mejuffrouw H. v. d. Werf, groepsleidster van de Sint Ir- magroep te Voorschoten, is benoemd tot assistente-districtcommissaresse van het district Leiden van de Neder landse Gidsenbeweging. VOORHOUT WestlandiaForeholte 35 Fore- holte kon na een zware wedstrijd toch met de winst gaan strijken. Na de toss ging Westlandia in de aanval en de rechtsbuiten wierp tegen de lat. Na 3 min. spelen nam Foreholte de leiding (01). De voorsprong bleef niet lang gehandhaafd want bin nen 2 min. kwam de gelijkmaker (11). Voorhout bleef in de meer derheid en uit de vele aanvallen scoorde de rechtsbinnen (l-r-2). De dames uit Naaldwijk werden iets fel ler en inderdaad gelukte het haar 2 min. voor de rust, de gelijkmaker te zetten (22). In de tweede helft met de wind mee, ging de rechtsbinnen van Voor hout er alleen met de Kal vandoor en het ^harde schot kwam hoog in de hoek (23). Het veld was nat en zwaar bespeelbaar, zodat uithoudings vermogen hier redding bracht. Na 4 min. spelen wijzigde Foreholte de stand (24). Een vrije 19 meter worp, die snel werd overgespeeld naar de midvoor, was de kans voor Westlandia de achterstand te ver kleinen (34). De thuisclub stelde alles in het werk een gelijk spel te bemachtigen, doch 3 min. voor het einde bevestig den de dames uit Voorhout haar overwinnning door het vijfde doel punt (35). Marktberichten LEIDEN. 17 nov. Vette Varkens. Aanvoer 118 vette varkens. Note ring: zware varkens geen notering; lichte varkens 176180, slagersvar kens 180182, zeugen 150156, Han del vlot. BODEGRAVEN 17 november Kaas Aanvoer 52 partijen. Notering: eerste soort 2.55 tot 2.60, tweede soort 2.48 tot 2.54, extra kwaliteit tot 2.70. Handel kalm. ROTTERDAM, 17 nov. Vee. Aan voer 2782, weektotaal 5216, 375 vette koeien, 633 gebruiksvee, 302 vette kalveren, 257 graskalveren, 495 nuch tere kalveren, 5 varkens, 27 lopers, 62 biggen, 58 paarden, 8 veulens, 521 schapen en lammeren, 39 bokken en geiten. Vette koeien 2.953.20, 2.70 2.95, 2.60—2.70; vette kalveren 3.00 —3.40, 2.70—3.00, 2.40—2.70, gras kalveren 430, 380, 280, nuchtere kal veren 70, 60, 45, lopers 100, 85, 75, biggen 58, 48, 40; slachtpaarden 2.00, 1.80, 1.60, schapen 93, 75, 55, lamme ren 98, 80, 60, melk- en kalfkoeien 1275, 1050, 900, varekoeien 875, 775, 675, vaarzen 925, 775, 625, pinken 580 500, 400. Vette koeien: aanvoer iets korter, handel slepend, prijzen als gisteren; vette kalveren: aanvoer minder, handel vlot, prijzen hoger; graskal veren: aanvoer korter, handel matig, goed prijshoudend, nuchtere kalve ren: aanvoer iets meer, handel goed, ruim prijshoudend; lopers: aanvoer kleiner, handel matig, prijzen voor al niet hoger; slachtpaarden: aan voer als vorige week, handel stug, prijzen vooral niet hoger; schapen: aanvoer ruim, handel vlot, prijshou dend; lammeren: aanvoer ruim, han del vlot, prijshoudend; melk- en kalfkoeien: aanvoer kleiner, handel stil, prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer tamelijk, handel kalm, prijshoudend; vaarzen en pinken: aanvoer iets minder, handel traag, prijzen als vorige week. R'VEEN. 16 nov. Bloemen. Freesia's 1.252.15, Troschrysan- then: Bacchus 701.12, Kauffman 66—91, Carolina 6084, Chocod 68 92, Thelma 1.17—1.36, Red Petrol 90 —95, Superform 81—1.06, Paris 1.09 —1.17. Golden Sail 63—1.01. Medail lon 791.09, John Mensingh 6079, Little America 3092, Evelyn Laye 9096, Alasca 95—1.03, idem geplo zen: Long Island 18—21, Brigitte 22 24, Schlager 1724, Balcombe per fection 3033, Loveliners 1119, Am. Aanwinst 1622, Rolinda 1823, Am. Anjers 1634 per stuk. TER AAR. 16 nov. Groente. Witlof 1 0.99—1.20. idem B 0.660.89, idem stek 0.270.30. andijvie 0.10— 0.15, idem B 0.07, gele kool 0.11. groene kool 0.15—0.22, idem B 0.10— 0.13, rod© kool 0.22—0.25, waspeen 0 200.21, spruiten 0.44, idem afw. 0.28, kassnijbonen 1.27, tomaten 0.21 0.24, prei 0.310.37, boerenkool 0.24, uien 0.30, alles per kg. Knolsel derij 0.250.31, per stuk. Bospeen 0.30—0.32 per bbs. Boerenkool 1.00 1 10. per kist. Peren: St. Remy 0.31 0.32, Appelen: Jonathans 2 0.27, Drui ven 2.16 alles per kg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3