Frontale botsing met wonderlijke afloop visie op televisie KAB tevreden over de resultaten van vrijere loonvorming Méér loonsverhoging voor grotere groepeo dan bij algemene Ioonronde Scheur in de brandkast Spaanse ambassadeur ontving St. Nicolaas MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De Sint beloont Wim's goede zorgen Nog witter... De tienjarige Wim Dijkt nit Grave, die reeds enkele maanden als geleider fungeert voor de oud-Amsterdammer B. Topie uit het blinden-instituut Sint Hendrikus te Grave, omdat diens geleidehond Is weggelopen, heeft zaterdag, samen met zijn blinde vriend in Amsterdam de intocht van de Sint bijgewoond- Hij werd daartoe in staat gesteld door het I.CA.-bestuur in Amsterdam nadat de heer Topie, die de jongen gaarne voor zijn goede zorgen wilde belonen, op Wims verzoek een brief aan dit bestuur had geschreven. Als blindengeleider maakte Wim de treinreis naar Amsterdam gratis. De foto toont de Sint op de prins Hendrikkade in gesprek met de heer Topie en diens kranige geleider. Met hoge hoed mr. P. J. Mijksenaar, directeur afdeling voorlichting en representatie van de gemeente Amsterdam. Op de Voorschoterweg te Leiden botsten gistermiddag om kwart over vier twee personenauto's in volle snelheid op elkaar. Eén wagen reed negentig, de ander zestig kilometer per uur. Toch bleven de persoon lijke ongelukken verwonderlijk be perkt. De auto, die uit de richting Voorschoten kwam, werd bestuurd door een 21-jarige militair, die op gegeven moment de macht over zijn stuur kwijt raakte en op de linker helft van de weg terecht kwam, waarbij bijna frontaal botste met een tegemoetkomende personenauto, die werd bestuurd door de 47-jarige in woner uit Alphen aan den Rijn, de heer J. v. d. Heuvel. Er waren nog drie inzittenden in deze wagen. De auto van de militair sloeg over de kop en kwam in de berm van de weg terecht en werd geheel vernield. Door het geweld van de botsing werd de militair uit de wagen geslingerd en kwam on gedeerd in het gras terecht. Hij kreeg een lichte shock. De bestuurder van tegenliggende wagen kreeg een hersenschudding en klaagde over pijn in de borst. Op de plaats waar hij door het stuur was geraakt. De echtgenote van de heer V. d. Heuvel klaagde over pijn in een been en een andere inzitten de, de 50-jarige G. Lansmeer uit Dordrecht liep een verwonding aan het gelaat op. De slachtoffers werden door de EHD naar het Ac. Zieken huis overgebracht. (Advertentie) RIJKSAMBTENAREN 2 JANUARI VRU Het rijk geeft de ambtenaren za terdag 2 januari vrij. De verzuimde uren moeten op een andere dag in gehaald worden. De maatregel is ge nomen uit zuinigheids overweg ingen. Vooral voor laagst betaalden „Het gaat met de vrijere loonpoli tiek bepaald niet slecht". Aldus ver- bondsbestuurder van KAB, de heer Frans van der Gun, tijdens een bondsraad van de katholieke Metaal- bewerkersbond St. Eloy. 300.000 Ar beiders hebben méér loonsverhoging gekregen, dan in een algemene Ioon ronde mogelijk geweest zou zijn. Dit geldt voor de arbeiders, die te werk zijn gesteld in de sterkere be drijfstakken. De heer Frans van der Gun is lid van de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en op de hoogte van de feiten. De lonen van de laagstbetaalden zijn het sterkst verhoogd, aldus kon spr. tot zijn voldoening vaststellen. De bereikte resultaten liggen hoger dan de vier procents-loonronde en de verwerking van de oude huurbijslag, die het N.V.V. had geëist is ook wer kelijkheid geworden. De stelling van de KAB, dat een vrijere loonvorming ook het gunstigst is voor de laagstbe taalden is bewezen. Spr. weerlegde de kritiek, die op het nieuwe systeem is uitgeoefend. De overheidsinvloed, zei hij, is zeker niet groter dan voorheen. De invloed is zwakker, naarmate de Stichting van de Arbeid een sterkere eenheid vormt. Hij somde de verbeteringen van de verschillende nieuwe CAO's op in de volgende bedrijven: grcotmetaal: 6 procent loonsver hoging, en kortere werktijd; grafische bonden: 4 procent ver hoging en kortere werktijd; Philips: 6 procent méér, 3 pro cent méér emolumenten en kor tere arbeidstijd; aardoliebedrijven; 7,5 procent en kortere werktijd. Bij binnenscheepvaart en be- foepsgoederenvervoer is een ach terstand in de loonvorming inge haald. Tientallen voorstellen lig gen nog op afdoening te wach ten. Ervaring De omschakeling op het nieuwe systeem heeft nogal tijd gevraagd. De onderhandelingen zullen wel wat vlotter verlopen, als men enige er varing in de praktijk heeft opgedaan. Er wordt al minder gecijferd dan voorheen. In de Stichting van de Ar beid is er met uitzondering van bet NW de bereidheid om de vrijere loonpolitiek eerlijke kansen te geven. In behandeling is nog een voorstel tot loonsverhoging in een bepaalde bedrijfstak van 3,5 tot vier procent* terwijl de produktiviteitsverhoging slechts 2 procent bedraagt. De Stich ting van de Arbeid heeft hierover een gunstig advies uitgebracht en het College zal zonder twijfel niet van dit advies afwijken. Als het dit wèl deed zou het betekenen, dat het col lege de spelregels strikt formeel wil toepassen. Als beleidsoverwegingen gelden is er voor de zwakkere be drijfstakken méér mogelijk dan al leen de cijfers toestaan. De heer Van der Gun sprak zijn teleurstelling uit over de houding van het N.V.V., dat de meningen van Aardappelprijzen en -export vrij Behoudens zeer uitzonderlijke om standigheden zal niet meer worden ingegrepen in de prijsvorming en de export van consumptieaardappelen. Nu de garantieregeling voor con sumptieaardappelen vervallen is, wil minister Marijnen blijkens zijn me morie van antwoord op de landbouw begroting geen overheidsingrijpen op dit punt. de meerderheid voor kennisgeving aanneemt en toch zijn eigen stand punt blijft innemen. De KAB wil al sinds 1352 vrijere loonpolitiek, maar heeft toch altijd een algemeen beleid mogelijk gemaakt. In de KAB-kring bestaat bezorgd heid over het prijzenvraagstuk. Er ligt thans bij werkgevers en werk nemers een zware verantwoording om niet tot loonovereenkomsten te komen, die verhoging van de prij zen tot gevolg hebben. Half ton eruit Tijdens afwezigheid van de bewo ners zijn inbrekers gisteravond met behulp van een valse sleutel een woonhuis van een handelaar in af valstoffen aan de Elandstraat te Den Haag binnengedrongen. Zij scheur den een brandkast, die in een als kantoor van de bewoner ingerichte kamer stond, aan de achterzijde open. Een in een brandkast staand geldkistje, dat eveneens werd ge opend en dat 50.000,bevatte, werd geleegd. Toen de bewoners 's avonds laat thuis kwamen, ontdekten zij de in braak en waarschuwden zij de po litie. Broers kennen elkaar het best T.g.v. het 75-jarig bestaan van het Amsterdams conservatorium is zondag middag in de grote zaal van het concertgebouw te Amsterdam een jubileum concert gegeven waarbij de staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten een borstbeeld van Willem Andriessen aan het conservatorium overdroeg. Het beeld is in regeringsopdracht vervaardigd door een broer van de uit gebeelde, de heer Marl Andriessen in Haarlem. Foto: De staatssecretaris (rechts) drukt na de overdracht de hand van de voorzitter van het bestuur van het conservatorium, mr. P. A. Voute. De Spaanse ambassadeur, de her tog De Baena, vicomte de Mamblas, heeft zaterdagmiddag in zijn ambts woning aan het Lange Voorhout de alom aanwezige St Nicolaas ontvan gen. Voor deze ontvangst had de am bassadeur een groot aantal ouders met hun kinderen en klein-kinderen uitgenodigd. Voor de komst van St. Nicolaas bood de ambassadeur zijn gpsten een dejeuner aan, na afloop waarvan El Romerito, begeleid door de gitaar, enige Spaanse dansen uit voerde. Groot was de vreugde, toen onge veer kwart over twee St. Nicolaas aan de ambassade arriveerde. Ont vangen en begeleid door de ambas sadeur, begaf de heilige, die geës corteerd werd door een groot aantal zwarte Pieten, zich naar een van de ruime vertrekken der ambassade. Hier werd hij door de ambassadeur op hartelijke wijze welkom geheten. Vervolgens ontvingen de aanwezige kinderen hun cadeaus. Deze geschen ken had St Nicolaas reeds tevoren aan de ambassade verzonden, even als de cadeaus voor de kinderen, die zich op het ogenblik in Haagse zie kenhuizen bevinden. Voor het bezoek van St. Nicolaas aan de Spaanse ambassade bestond ook van de zijde van het publiek een grote belangstelling en honderden hadden zich naar het Lange Voor hout begeven om de komst en het vertrek van de grote kindervriend gade te slaan. Middelhuis over KAB en ARKA Tijdens de Centrale Raadsvergade ring van de Utrechtse diocesane KAB heeft de voorzitter van de KAB, de heer Middelhuis, onder meer gespro ken over de verhouding ARKA— KAB. De voorzitter van de ARKA, mr. Boot, heeft op het congres van de ARKA gezegd, dat de verklaring van de Limburgse bisschop, afgelegd op het gouden feest van de katholieke vakbeweging, waarschijnlijk niet het laatste woord is, dat het episcopaal over de organisatorische problemen van het katholiek maatschappelijk le. ven zal zeggen. De heer Middelhuis zei, dat mgr. Moons destijds juist namens het epis copaat heeft gesproken. De verkla ring van mgr. Moons maakte duide lijk, dat de KAB haar eigen weg kan gaan. in overleg met de geestelijke adviseurs. Wij zullen dus geen poging doen onze eigen verantwoordelijk heid af te schuiven. Dat is maar goed. Mocht het onverhoopt fout lopen, dan hebben we het tenminste in eigen hand gehad. „De KAB voert in haar eigen kring een strikt intern en ver- trouwvol beraad over eigen organi satorische problemen. Ze bemoeit zich met haar eigen zaken", aldus de heer Middelhuis. TWEE HAAGSE DAMES IN FRANKRIJK OMGEKOMEN Bij een ongeluk te Coyolles in Frankrijk bij Laon, zijn gisteren twee Haagse dames om het leven gekomen. Zij zaten in de auto van de in Den Haag woonachtige ingenieur M. B.. de zoon van één van de slachtoffers De auto is, onderweg tussen Parijs en Brussel, geslipt bij een inhaalma noeuvre. Waarna het voertuig tegen een rij bomen langs de weg is gere den. De twee dames werden op slag gedood, de heer B. is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Vil- lers Cotterets. AUTO REED OP KERKGANGERS IN Zondagmorgen is in Vlodrop een 22-jarige jongeman met een auto die het eigendom was van zijn vader op een groep kerkgangers ingereden. De automobilist, die niet in het be zit was van een rijbewijs en de wa gen reed onder toezicht van zijn broer, die wel een rijbewijs bezat. De twee broers hadden de kerkdienst bezocht en bij het naar huis gaan had de jongeman zijn broer gevraagd om ook eens te mogen rijden. Toen hij het stuur had overgeno men, reed hij door een foute ma noeuvre op de kerkgangers in. Daar door vielen vijf personen. En daar van, de 17-jarige H. Janssen uit Vlo drop, werd zodanig gewond dat hij naar een ziekenhuis te Roermond moest worden gebracht. De 36-jarige F Moors werd eveneens gewond, doch het was niet nodig hem naar een ziekenhuis te brengen. Vijf fiet sen van kerkgangers werden min of meer ernstig beschadigd. Dronkeman sloeg zijn vrouw met hamer Agenten kregen hem niet te pakken Gisteravond tegen middernacht is de 50-jarige koopman A. S. in zijn woning aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam zijn echtgenote tijdens een hevige ruzie met een hamer te lijf gegaan. Buren, die de vrouw hoorden gillen, waarschuwden de po litie. Toen agenten het perceel bin nen gingen, vluchtte de man over de daken weg. De vrouw bleek aan het hoofd ge wond te zijn geraakt. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht, doch kon na behandeling naar huis terugkeren. Wel werd vannacht naar de man gezocht, doch tevergeefs. De man, die te veel had gedronken, was 's avonds laat thuisgekomen en had reeds op straat de nodige onrust verwekt. Toen hij eenmaal boven was kreeg hü woorden met zijn vrouw. Met een hamer, die op het buffet lag, ging hij vervolgens zijn vrouw te lijf en bracht haar een diepe wonde toe aan het hoofd. Toen enige agenten arriveerden klom de man uit het zolderraam en probeerde bij zijn buurman naar bin nen te dringen. Deze weigerde hem echter toegang en daarbij ontstond wederom een worsteling. De buur man liep een diepe vleeswond in de arm op en moest eveneens naar het W.-G. worden vervoerd. Via de da ken van verscheidene huizen zag de woesteling kans zich verder uit de voèten te maken. Premie kinderbijslag slechts 112 pet. omhoog Volgens een nadere berkening van het bestuur van het Verevenings fonds voor de kinderbijslag zal de premie voor de kinderbijslag per 1 januari niet met één maar met een half procent moeten worden ver hoogd. Het blijkt, dat de beschikbare reserves en de te verwachten hogere opbrengsten voldoende zullen zijn om een verhoging van slechts een half procent toe te laten. De verhoging houdt verband met de verhoogde uitkering ter compensatie van de huur- en melkprijsstijging per 1 april 1960. K.R.O. op zondag Het tiendaagse vacantiereisje in de rubriek „Zo zijn ze", dat op 24 okto ber verstek moest laten gaan, is nu op telerecording onder leiding van Jan Blaaser op het soherm gebracht. Deze keer miste het amusement ge lukkig de banaliteit van zijn beide voorgangers; het begin in de reisbus was levendig en onderhoudend, maar ter plaatse op vacantie vertoonde de tekst allengs minder vaart. Gelukkig waren er Joop Doderer en Rob Mil ton die met een mengelmoesje van vreemde talen de vrolijkheid er in hielden. Na twee gefilmde schlagers heeft „Anno" opnieuw de klok terug gezet en werd een nieuwe greep ge daan in oude archieven van het Pa- thé-journaal. We herhalen, dat filmi sche oorlogsherinneringen niet be paald kost zijn voor de t.v. van zon dagavond. Het programma sloot af met een bezoek aan Treslong in Hil- legom waar het Amsterdams Kunst- maandorkest een populair-klassiek concert heeft gegeven. Dit onderdeel hebben we opnieuw kunnen waarde ren, uiteraard om de fraaie muziek, maar ook om de verrichtingen van Mettrop's waakzame cameraregie. Sportactualiteiten waren het besluit van de zondag. VA.R.A. op zaterdag Bij alle vier delenemers aan het vraag- en antwoordspel van Theo Eerdmans is het deze keer wel zeer vlot gegaan. Er was maar een enkele hapering en wel toen de heer Tikke- meyer op weg was naar de duizend gulden. Hij heeft die nochtans ge haald en evenals destijds zijn win nende collega over Rembrandt een sympathieke indruk achtergelaten. De Vlaming M. Fuchs is verder ge gaan met Chaplin en ook beide nieu welingen zijn in de running geble ven: de heer Th. Brasser, zeldzaam belezen over Indianen en de mijn werker F. Klaassen over de biljart- sport. In de regel neemt de muzikale opluistering bij dit spel een vrij on dergeschikte plaats in. Zo leek het ook nu, tijdens het optreden van het Meteoor-orkestje, toen plotseling de vier artisten optreden in een specta culaire nabootsing van de Frères Jacques. Beter geslaagd dan de eer ste „Publieke tribune" was de twee de aflevering met de drie gebroeders Lutz. Het Hof der zotheid behandel de kostelijke zaakjes en de entou rage leverde mede dank zij de or denende regie van Gijs Stappershoef plezierige zang-, dans- en muziek- variaties. En de sprekende pop van Carla kon zijn actuele woordje wel doen. Blijde incomste van de Sint Meer dan verleden jaar hebben de kijkers thans iets te zien gekregen van de triomfale aankomst van Sint Nicolaas te Amsterdam. Reeds op de boot „Spanje" stond de goed-heilig- man breeduit te zwaaien en dat deed hij evenzeer na voet aan wal te heb ben gezet en toen hij te paard was gestegen Het gevolg van de Sint was er kennelijk op uit. de t.v.-camera's uit de weg te gaan om zoveel moge lijk de lens op de hoge gast te laten richten. Dan waren er de Pieten, wel dertig op scooters, de verschillende muziekcorpsen, de deelnemer? aan de sprookjesoptocht, enige gasten uit Italië en wat er verder biihoorde. Het zal wel technisch moeilijk zijn geweest. Sint Nicolaas per camera tot op de Dam te volgen. De P.v.d.A. op het scherm Het gezamenlijke NTS-personeel heeft zojuist in Hilversum de 500.000- ste geregistreerde kijker gevierd; in tussen bleek op het scherm, dat het aantal tot 558.411 is opgelopen. Op het journaal-scherm kwam tevens een onevenredig lang fragment van het P.v.d.A.-congres te Amsterdam. Merkwaardig was daarbij, dat het po litieker van inslag was dan de in het eigen VAR A-programma volgende reportage van tien minuten Laten we zeggen, dat deze vergisisng. menselijk was!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4