KRIJGT De moord op Stanley Wilson VOOR 20 CENT U BIJ VAN HOUTEN DE BESTE REEP Uiteenzetting over de ruilverkaveling te Roelofarendsveen Kostprijzen kunnen niet zonder meer vertaald worden in garantieprijzen SHoen Ned. Bank verhoogt disconto met Pet MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wat lezers schrijven (Advertentie) In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam heeft H. M. koningin Juliana zaterdagmiddag 'n gedeelte bijgewoond van de viering van het 175 jarig bestaan van de maatschappij tot nut van het algemeen. De foto toont de koningin in bewondering, voor een in leer gebonden exemplaar van 't handboek voor sociaal-cultureel vormingswerk met volwassenen dat haar samen met een jubileurospenning door de voorzitter der maatschappij, mr. H. Craandijk, werd aangeboden. Minister Marijnen over de melk: Eigen verantwoordelijkheid van de agrarische ondernemer Zte advertentie op paijtna 10 (Advertentie). Het beginsel van een minder stren ge verbinding tussen de hoogte van de gemiddelde kostprijzen per pro- dukt, acht de minister van Landbouw en Visserij zeer wel verenigbaar met de doelstelling, dat het garantiebeleid gericht zal zijn op het bevorderen van een redelijk bestaan in de land bouw, aldus de bewindsman in de memorie van antwoord op de land bouwbegroting. De minister handhaaft zijn stelling, dat de kostprijzen niet zonder meer „vertaald" kunnen worden in garan tieprijzen. Een minder sterke koppe ling van garantieprijzen en kostprij zen wordt noodzakelijk geacht ter handhaving van de eigen verant woordelijkheid van de agrarische on dernemer. Deze moet zelfstandig kun nen beslissen over de omvang, de sa menstelling en de organisatie van de produktie op zijn bedrijf, daarbij af gaande op de in uitzicht gestelde of verwachte prijzen voor de landbouw- produkten. Het corrigeren van het stimuleren de effect van het garantiebeleid op de voortbrenging van de gegarandeerde produkten op andere wijze, n.l. langs direkte weg, b.v. met productierege lingen, leidt, tot aantasting van de vrijheid van bedrijfsvoering en van de eigen verantwoordelijkheid van de producent. Minister Marijnen komt in de me morie van antwoord verder met nieuw materiaal ter motivering van de stelling, dat de bedrijfsvoering in de veehouderij een zodanige invloed van de bestaande garantieregeling heeft ondergaan, dat inderdaad ge sproken kan worden van een zekere spiraalwerking tussen de garantie prijs en de kostprijs van de melk. bedrijven op een melkmachine, de mechanisatie van de grasland verzor ging en de voederwinning, de vee- verbetering en de uitbreiding van de vleesproduktie. Het is zeer opvallend, dat in drie zandgebieden waar de vleesproduktie aanmerkelijk is ge stegen de kostprijs per saldo een ze kere daling vertoont- aldus de memo rie van antwoord. Astma-cenfrum te Nijmegen geopend Zaterdag heeft minister Van Rooy het Astmacentrum „Dr. Eijkeloord" van de Eijkel-Bloemartsstichting te Nijmegen geopend. De openings plechtigheid werd mede bijgewoond door mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van Den Bosch. Mgr. Bekkers, die 's morgens de gebouwen reeds had ingezegend sprak zijn vreugd uit over de tot standkoming van „Eijkeloord", dat hij beschouwt als een bijzondere bij drage tot simpel menselijk geluk, „gezondheidszorg en zielzorg zijn eigenlijk één", zo meende spreker. De gasten bezichtigden het cen trum, dat bestaat uit een centraal be handelingsgebouw, waaromheen vijf bungalows zijn gelegen: drie voor veertien kinderen van 5 tot 12 jaar en twee voor elk acht kinderen van 12 tot 18 jaar. Het Belgisch ministerieel comité van economische coördinatie heeft besloten tot 15 december de invoer van Nederlandse condensmelk op nieuw toe te laten binnen het kader van het contingent van 5100 ton. Op die manier wil men aan de be langhebbende Belgische en Neder land se condensproducenten de gele genheid geven in onderling overleg tot een bevredigend akkoord te ko men over de effectieve prijs van de condensmelk in de betrekkingen tus sen Nederland en België. Aetherklanken Sinds het jaar 1952/53 heeft in 9 van de 13 in het onderzoek betrokken produktiegebieden een stijging van de kostprijs van melk plaats gehad, die niet verklaard kan worden uit stijging der kostenfactoren. Slechts in 4 van de 13 produktiegebieden blijkt er afgezien van prijsinvloeden en der herziening der uitgangspunten sprake te zijn van een geringe kost prijsdaling. Dit verloop krijgt nog een sterker accent, indien men be denkt, dat zich sinds het jaar 1952/53 ontwikkelingen in de melkveehou derij hebben voltrokken, die op zich zelf bezien, zeker een verlagende in vloed op de kostprijs van melk heb ben gehad. In dit verband kunnen b.v. genoemd worden de overschake ling van ca. 25 procent van de weide- De Nederlandsche Bank heeft het wisseldisconto met ingang van maan dag a.s. verhoogd tot 3H Tot nu toe was het tarief 2% Met het oog op de in de afgelopen maanden aan de dag getreden krach tige en voortgezette expansie van de kredietverlening door het bankwe zen, acht de Nederlandsche Bank geen redenen meer aanwezig tot handhaving van het thans geldende relatief lage disconto. Op grond hier van heeft zij besloten haar renteta rieven met ingang van vandaag over de gehele linie met Va, te verhogen. De bedoelde tarieven z'„n met in gang van heden als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3)^ promessen dis conto 4 rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 5 voor ande ren 4 Twee jongens van 13 jaar van de August van Groeningenschool in Rot terdam-zuid hebben zaterdagmorgen een boerenzwaluw aan boord ge bracht van de „Scheldelloyd", een schip dat des middags zee heeft ge kozen. De vogel heeft een kuur van drie weken ondergaan, is nu hersteld, maar de zwaluwentrek is voorbij, daarom heeft eerste stuurman N. W. C. Destree op. zich genomen, het beestje in een kooitje te verzorgen en ergens langs de Afrikaanse kust zijn vrijheid te hergeven., in de hoop dat het zijn rasgenoten vinden zal. Een lokaal in de genoemde August van Groeningenschool is sinds jaren een waar herstellingsoord voor aller lei vogels. Onderwijzer Schot werkt daar met zijn jongens officieel voor de dierenbescherming Vogels van di verse pluimage uit alle delen van het land worden er heengezonden als zij hulpeloos waren door een lamme vleugel, een gewond pootje of door uitputting. Men schat, dat er per jaar wel 'n 1300 vogels daar in Rot terdam-zuid ter verpleging worden opgenomen,, d.w.z. vrij in het lokaal mogen rondvliegen, tot zij, meestal na drie of vier weken, hersteld zijn en aan de natuur kunnen worden te ruggegeven. Onze boerenzwaluw werd midden oktober in Oostburg in Zeeuws- Vlaanderen, gevonden met een ge kneusde vleugel en in een zo ernstige mate van uitputting dat hij telkens uit de boom viel zodra men hem op een tak had ïzet. Onderwijzer Schot met zijn jongens hebben zich over het diertje ontfermd en het genezen. Maar een zwaluw trekt, voorzover bekend, niet in haar eentje en daar om is zii nu per schip onderweg naaT warmer streken. Stuurman Destree van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft een bakje met meelwormen meegekregen om onderweg voor voedsel te kunnen zorgen Bil het vrijlaten langs de kust van Zuid- Afrika zal hii zich ongetwijfeld af vragen: ..Zwaluw, waarheen is uw vlucht?" Het antwoord zal hii wel nooit te horen komen. Ook oT>derwij- zer Schot en zijn jongens niet. 70 JAAR GETROUWD Morgen (dinsdag 17 november) zullen de heer H. Kruisveld en me vrouw A. KruisveldZipp te Schoor! hun 70-jarig huwelijksfeest vieren. Het echtpaar, dat sinds vijf jaar in het bejaardenhuis „Westerkimme" te Schoor] verblijft, is afkomstig van Callantsoog, waar de heer Kruisveld gedurende 30 jaar lid was van de ge meenteraad. Bruid en bruidegom zijn beiden 94 jaar. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aan vooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.55 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Gevar.progr. 15.50 Zang en piano. 16.00 V. de zie ken. 16.30 Ziekenlof 17.00 v. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17 46 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: 'Gesproken brief uit de Antillen, d. Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Electronica in onze moderne samenleving, d. Ir. Th. P. Tromp. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Het stenen hart, hoosp. 21.55 Omr. ork. en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje. 22.50 Filmmuz. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM I, 402 M 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, le zing. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst, lezing door mevr. dr. H. E. 's Jacob. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.30 Regeringsuitz.: Landb.rubr.. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.16 Meded. of gram 13 20 Me- tropole-Ork. 13.55 Beursber. 14.00 Omr. Kamerork. en sol. 14.40 School radio. 15.00 V. d. vrouw. 15 30 Piano duo. 16.00 Gesprek. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, lezing 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. Kleuters. 19.05 Paris vouT parle 19.10. Koorzang 19.45 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar.progr. 22 00 Muzikale le zing. 22.30 Nws. 22.40 Muzikale le zing (verv.). 23.00 Voordr. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV. 20.20 Film. 20.35 Documen taire film. 21.00 Film. Aan de inwoners van R'veen. Naar aanleiding van het ingezon den stuk in „De Leidse Courant d.d. 20 okt. j.l. inzake kassenbouw enz. hetwelk ondertekend was door de plaatselijke correspondent, de heer Chr. v. d. Meer, willen wij, onderge tekenden, allen leden der Pr. Comm. voor ruilverkaveling R'veen, enkele opmerkingen doen aan het adres van voornoemde correspondent en tevens trachten een juiste uiteenzetting te geven voor wat betreft de plaatse lijke ruilverkavelingszaken verband houdende met grondaankoop, waar op in het stuk van 20 okt. gedoeld wordt. Allereerst willen wij opmerken, dat het gehele stuk in vrij ernstige mate is doorweven van onkunde voor wat betreft verkavelingszaken e.d. U bent ingelicht over verkavelings en grond aankoopzaken en hebt het niet be grepen. U echter kennende geloven wij dit niet, of U bent ingelicht door iemand die een onkundige voorstel ling van bedoelde zaken aan U door geeft, waarvan hier wel sprake is, ge zien de punten welke u aanvoert. Voor wat betreft de zinsnede uit Uw artikel, handelende over grond aankoop in de Googerpolder, willen wij enkele opmerkingen maken, aan gezien U schijnbaar onvoldoende op de hoogte bent van de betreffende zaak. „Te Uwer informatie" er zijn twee instanties (organisatie's) die trachten land te verwerven in de Googerpolder. Ie De Stichting Ontwikkeling Tuinbouw, Alkemade. SOTA, waarin particuliereen de „Coöp. Boerenleen bank", de veiling „Eendracht Maakt Macht", de Gem. Alkemade en de LTB, 2e De Stichting Beheer Land bouwgronden SBL. De laatste stich ting treedt op als koper en beheer der ten behoeve van de ruilverka veling. De grond die door S.B.L. wordt aangekocht moet worden ingericht in 't ruilverkavelingsblok en kan alleen aan rechthebbenden uit 't ruil verkavelingsblok die land inbren gen'worden ingedeeld. Dit in tegenstelling tot het land, dat de SOTA verwerft; dit land kan aan iedere door het bestuur van de SOTA goedgekeurde kandidaat wor den verkocht. Het kan dus niet anders dan dat de PI. Comm. voor ruilverkaveling, niet alleen een vinger in de pap, maar zelfs de volledige zeggenschap houdt, en ingevolge de ruilverkave- lingswet ook moet hebben over het door de SBL aangekochte land. De lijst van candidaten voor het land in de Googerpolder waarover het be stuur van de SOTA beschikt heeft dus als zodanig alleen waarde voor het land dat de SOTA eventueel ver werft Bovendien weerhoudt niets boven genoemde candidaten ervan, wan neer zij tenminste tevens rechtheb benden zijn in de ruilverkaveling, zich op te geven bij de PL Comm. Het is ook mogelijk, dat het bestuur van de SOTA deze candidaten aan de PI. Comm. door geeft. De PI. Comm. is zelf verantwoor delijk voor haar werk en zij pleegt daarbij zonodig overleg met de recht hebbenden. Aangezien de SOTA geen rechthebbende in het ruilverkave lingsblok is, is het niet onfatsoelijk als met de SOTA niet onderhandeld wordt over de bestemming van in de ruilverkaveling gelegen gronden. Bovendien is zij verplicht aan alle rechthebbenden de gelegenheid te geven zich candidaat te stellen voor land in de Googerpolder. Dit doet zij mede door middel van de door U ge wraakte bekendmaking in „Nieuwe Geluiden". „Alle" rechthebbenden kunnen zich opgeven, niet alleen de mensen die op de lijst van de SOTA staan. Wanneer de PI. Comm. hier geen bekendheid aan zou geven, zou zij in haar taak te kort schieten. Overigens zou het adres voor in formaties ter bevoegde plaatse in zake ruilverkavelingszaken na re gelmatige 'ezing van „Nieuwe Gelui den" U toch eigenlijk wel beter be kend moeten zijn dan blijkt uit Uw open brief. Daaruit blijkt n.l. duide lijk, dat U te onbevoegder plaatse om inlichtingen geweest bent. Wat betreft de door U zo plastisch uitgedrukte „kassenbouw met al of niet verkassen", kan men over de wenselijkheid en mate van gedu peerdheid, lang en breed blijven twisten, 'n feit is dat de PI. Comm. voor het verplaatsen van kassen ge bouwd na de stemming geen geld heeft, zodat de mensen die toch bou wen zonder toestemming van de Pl. Comm., dit voor eigon risico doen. Ons is bekend, dat dit ook op de voorlichtingsvergaderingen gezegd is. Wat ook een feit is, dat destijds bij de bouwaanvrage, door de Gem. gesteld is geworden, dat volgens art 8 van de Woningbouwwwet slechts bouw vergunningen mochten worden afge geven voor 4 jaar dit in verband met de saneringsplannen van de Gem. welke eerst de goedkeuring van G.S. moesten verkrijgen. De plaatselijke commissie heeft zich aan dit gemeen telijk voorschrift gehouden. Nadat in aug. j.l. door B. en W. van Alkemade aan de PI. Comm. be richt was, dat 't systeem van tijde lijke vergunningen door de Gem. niet langer gehandhaafd kon of mocht blijven, omdat Gedeputeerde Staten inmiddels de saneringsplannen had den goedgekeurd, is, ook nadien in bijna alle gevallen welke bouwaan- vragen inhielden een definitieve ver gunning afgegeven, hetgeen ook voordien in heel wat gevallen moge lijk geweest zou zijn, de PL Comm. speelde samen met de Gem. en gaf in alle gevallen een tijdelijke vergun ning of beter gezegd, een verklaring aan de Gem., van geen bezwaar en de Gem. gaf de tijdelijke vergunning aan de betrokken kweker af. U kunt het beleid van B. en W. hoger aanslaan, maar dan moet U eerst aan de lezers de juiste inhoud van dit beleid voor houden. Zeer zeker zal bij 't door voeren van dit beleid het plaatselijk tuindersbelang sterk hebben gegol den, maar de kwestie van tijdelijke vergunningen van voor aug. 1959 moet u toch heus niet in de schoenen schudven van de PL Comm. Iets an ders is of het de PL Comm. niet goed van pas is gekomen. Uw betoog, dat in andere gevallen ook van het voorlopig plan van ruil verkaveling is afgeweken is volko men juist maar is op zichzelf geen motief om ook in dit geval van het voorlopig plan af te wijken. De Pl. Comm. voert 'n beleid dat gebaseerd is op het benutten van de mogelijk heden die haar tijdens haar werk zaamheden blijken, en de middelen die haar ter beschikking staan, en het besluit om de sloten dacht te spuiten, was ook het benutten van 'n mogelijkheid die zich op dat moment aan haar voordeed. U zult inmiddels reeds bemerkt hebben, dat de oppo sitie van de tegenstanders tegen dit werk allengs in zijn tegendeel ver andert. Voorts blijkt uit Uw brief, dat U niet precies op de hoogte bent van de manier waarop de ruilverkave- lingslasten verdeeld zullen worden. U schrijft n.l. spottenderwijs „Immers met hetzelfde recht kunnen wij dan stellen dat eenieder zij het dan incidenteel die door een gunstige ligging van zijn percelen in feite geen behoefte heeft aan deze verka veling niet behoeft bij te dragen in de totale kosten van deze verkave ling. In grote lijnen afgezien van een matige omslag over dc gehele polder is dit ook inderdaad zo. Wij kunnen U aanraden ook over deze kwestie te „bevoegder plaatse" te informeren. Verder waarderen wij U streven om U voorlichting onpartijdig te houden. Om dit te kunnen doen is het wel ge wenst, dat U Uw informatiebronnen met de nodige zorg uitkiest, en ook bij de instanties tot wie U Uw ver wijten richt te informeren of Uw in lichtingen juist zijn. Het is voor de Pl. Comm. onmoge lijk alle halve waarheden, veronder stellingen, en geruchten te gaan weerleggen of tegen te spreken, dat is zeer zeker haar taak niet, doch de onjuistheden in U open brier waren van dien aard, dat een juiste voor lichting aan de lezers en ingezetenen van de ruilverkaveling R'veen niet achterwege kon blyven. Met een dankwoord aan de redac tie van „De Leidse Courant" voor de plaatsing willen wij eindigen en ho pen hiermede bij de betrokkene een duidelijke juiste weergave gegeven te hebben. De PL Comm. R'veen. A. H. VERDEL, voorzitter SEB. BAKKER. T. H. C. HOOGENBOOM. H. J. DE JONG. JAC. STRAATHOF. door PHILIPPA PRESTON 37) Audrey ging naar het Knickerboc ker-Hotel, waar ze een oude heer aantrof, die zich in New York hele maal nog niet op z'n gemak voelde en van mening was, dal zijn bestu dering van de oude schatten van het Metropolitan Museum hem heel wat moeite zou kosten. Hij was, zodra hij Audrey maar zag, met haar ingenomen en *ij vroeg zich af: „Moet ik het hem niet ver tellen?" aoch besloot net niet te doen. On slot van zaken hinderde het hem niet in het minste en ze zou haar werk goed doen. Ze werd terstond aangenomen en kon dadelijk aan het werk gaan, wat niet het minste be zwaar opleverde, want ze zou toch pas in de middag met Shane uitgaan Toen ze, na vier uur langdradig werk, hem verliet, voelde ze zich ge lukkiger dan ze in tijden geweest was en ze ging naar huis om eens flink uit te rusten, zodat ze er des avonds, als ze weer met Shane in de buitensocieteit zou gaan dineren, er op haar best uit zou zien. En terwijl Audrey lag te rusten en zachtjes indutte, was Elma Beverly echt druk in de weer en reed op het heetst van de middag erop uit, om met de advocaat van Shane een con ferentie te hebben. Naar gewoonte wachtte Shane Audrey bij Grant's Tombe op en nam haar mee naar de club. Ze zorg den er te zijn, voordat de grote druk te begon en wilden daarna nog een eindje buitenom gaan rijden. „Je bent nog mooier dan anders" merkte Shane op. „Wil je wel geloven, dat gisteren een eeuwigheid geleden schijnt en ik ben er dol benieuwd naar, hoe het in je betrekking gegaan is. Ik vind het verschrikkeli'k, dat je daar bent" „Lieve jongen ik heb die betrek king eraan gegeven en ben nu secre taresse bij een schat van een oude heer met een kaal hoofd in het Knic kerbocker-Hotel". Ze vertelde hem liever niet de rol, door Elma bij haar plotselinge ver wisseling van betrekking gespeeld. Shane fronste de wenkbrauwen. „Ik wou maar, dat je mij doen liet, wat ik zo graag zou willen doen". „Neen, daar praten we niet meer over. Ik wil liever een en ander over Sonia van je horen". „Het heeft er veel van weg. dat we allebei gaan Ieren, onprettige nieuw tjes achterbaks te houden, om ze dan in één floep eruit te gooien. Zo gaat het mij ten ninste". Hij vertelde haar vlug, wat er met Sonia wa* gebeurd en ze luisterde toe, zondei hem ook maar één keer te onderbreken. „Wat heeft ze een verward kluwen ervan gemaakt", zei ze eindelijk. „Morgen zullen we weten of het nog te ontwarren is, ja dan neen." „We staan als het ware boven op een mijn, die elk ogenblik in de lucht kan vliegen, maar vanavond kan het me geen steek schelen Wat is die zoele donkerte toch verrukkelijk, met die bloemengeur en dat gevoel, of we hier de gehele zaal voor ons al leen hebben en de wijde omtrek op ons wacht, om ons voor de ogen der mensen te beschutten." „Audrey ik vraag mezelf wel eens af, wat er var me geworden zou zijn, als ik jou niet ontmoet had Ik kan 't me gewoonweg niet voorstellen Het zou net een uitgestrekte woestijn zijn geworden, waarin ik ronddwaal de om de ideale vrouw te zoeken^ die me ontsnapt was." „Je kunt toch zulke lieve dingen zeggen, Shane, en als ik alleen ben, haal ik al die gezegden weer voor mijn geest Ik moet zoiets hebben, want op mijn kamers heb ik het zo eenzaam. Er komt tegenwoordig geen enkele vriendin meer oplopen en als ik thuis kom, lijkt het me zc stil en verlaten". Ze lieten hun verbeelding vrij spel en Shane begon een ideale huwelijks reis in elkaar te zetten en Audrey te vertellen over de plaatsen, die ze zouden bezoeken. „Ik zou je zo graag op de Acropo lis brengen om de machtige kolom men tegen de blauwe lucht te zien oprijzen, met A'-hene aan je voeten: een vlakte van rode en purperen da ken, zodat alles een paarsen gloed krijgt, omzoomd door de blauwe zee die schittert in 1 et zonlicht. Hij glimlachte teder ijdens het schilderen van alles, wat hij haar wilde laten zien En Audrey dacht in tussen: „Wat zouden wij stervelin gen toch beginnen, als we geen lucht kastelen konden bouwen? Wat zou ik doen, als dit alles een werkelijkheid werd?" „En waar gaan we dan wonen!" Ze wilde graag genoeg aan die luchtkas telen meebouwen En dit éne was wel het mooiste van alles. „Ik zou zo graag met je in ons oude huis gaan wonen." „Ik heb het nog niet eens gezien alleen nog maar je atelier". „Wil je morgenavond komen?" „Ja graag." Er viel een schaduw over hun rijke verbeelding Morgen zou de beslis sende dag zijn. De gerechtszaal was stikvol en in de ondragelijk drukkende hitte wer den zelfs anders gematigde karakters heftig. Audrey gekleed in een een voudige zijden japon met een grote strohoed, zat naast Marash. die dit maal ernstig en rustig was Hij had zitten luisteren naar haar getuigen verklaringen Hi. had de standvastig heid van haar verzekering, dat ze niets verdachts gezien of gehoord had in de vertrekken van Peters bewon derd. Niemand scheen haar van haar stuk te kunnen brengen. Leyton, die haar terzijde zat gade te slaan, dacht b(j zichzelf. „Wat 'n drommels han dige meid is ze toch!" Shane keek niet op. Hij zat tussen Sonia en zijn advocaat en maakte zich bezorgd over de getuigenis, die zijn .zusje" zo aanstonds zou afleg gen. Toen de naam van Sonia afge roepen werd. boog Audrey zich voor over en klemde haar handen om haar tasje heen. Marash pakte haar arm beet en kneep er geruststellend in. „Moed houden", fluisterde hij. Sonia had geweigerd, John An drews te ontmoeten. Hij was ge krenkt, gekwetst en mismoedig, om dat ze gezegd had: „Ik zal hem alles op de twintigste wel uitleggen", en dat zou na afloop van deze middag zitting zijn. Maar dan zou hij toch alles al we ten en viel er niet veel meer te ver tellen. Ze was bleker en hek tenger der dan ooit. Ze werd tot H bijzon derheden ondervraagd over haar vriendschappelijke verhouding tegen over Peters; ze bleef vaag; ze waren nooit meer dan gewone vrienden ge weest. Doch inwendig bad ze: „Och, laten ze me toch 'niet zo martelen!" Shane, die haar gadesloeg, bedekte plotseling zijn gezicht met de handen. Hij kon het niet aanzien, zo angstig als ze daar stond Wat hield ze toch voor hem verborgen? Wat maakte haar toch van een verschrikt en bang kind tot een zwijgende, plotseling verouderde vrouw? Audrey keek de zaal door, zag het gebaar van Shane, en wendde schie lijk het hoofd af. Ze had wel naar hem toe willen rennen en zeggen: „Shane laten we hun alles maar ver tellen en dan vluchten; alles is beter dan dit ontduiken en verdraaien der waarheid, nu eens zo en dan weer (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3