S)eCöui6e6ou/to/nt De Loenik in staking of verongelukt? De Gaulle's Algerijnse politiek Loenik III zwijgt Amsterdams (grote) hart klopte vol verwachting Benoeming van acht nieuwe kardinalen verwacht Duiise vliegers terecht in Tsjecho-Slowakije Peking leverde Indiërs uit De giftige olie in Marokko Brand op Braziliaans vliegkampschip in Botlekgebied Vijl jaar over de Pool Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 1' BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Spannend partij-congres Aan het slot van een spannend driedaags congres, waarop de minis ters Debré en Frey met onwankel bare ijver het standpunt van presi dent De Gaulle hadden verdedigd, heeft de grootste Franse partij, de Unie voor de Nieuwe Republiek, gis teren de politiek van De Gaulle in zake Algerije goedgekeurd. De politiek van De Gaulle houdt in dat Algerije kan kiezen of het onafhankelijk wil worden of banden met Frankrijk wil houden. Naar in Vaticaanse kringen ver luidt is zeer binnenkort de aankon diging te verwachten van een Ge heim Consistorie, waarin tevens de benoeming van nieuwe kardinalen zal plaats vinden. Naar uit dezelfde bron vernomen wordt, zal het aantal kardinalen worden opgevoerd tot 80. Verwacht wordt, dat het Geheim Consistorie gehouden zal worden op 14 december a.s., waarop dan op 16 december het half openbaar en op 17 december het openbaar Consistorie zal volgen. De nieuw te benoemen kardinalen zijn: Mgr. A. J. Muench, nuntius in Duitsland. Mgr. W. T. Heard^ Engelsman, de ken van de Romeinse Rota. Mgr. A. Meyer, aartsbisschop van Chicago. Mgr. P. Marella, nuntius in Frank rijk. Mgr. G. Testa, nuntius in Zwitser land. Mgr. F. Morano, secretaris van het opperste tribunaal van de apostoli sche signatuur. Pater Agostino Bea s.j., biechtva der van wijlen Paus Pius XII. Pater Arcadio Larraona, Span jaard, secretaris van de Vaticaanse congregatie voor de religieuze orden. Na het geheim consistorie op 14 de cember, waarop de Paus de namen van de nieuwe kardinalen aan de huidige officieel zal meedelen, zal tijdens een openbare plechtigheid in de Sint Pieter de rode hoed aan de nieuwbenoemden worden overhan digd. Dit openbare consistorie wordt gewoonlijk op de eerst volgende don derdag gehouden, dus dat zou in dit geval 17 december zijn. Aanvankelijk leek het dat de meeste partij-afgevaardigden het niet eens waren. Zij pleitten voor in lijving van Algerije bij Frankrijk. Maar vooral dank zij het vastbe sloten optreden van de ministers ze gevierde De Gaulle's standpunt, dat men geen inlijving moet eisen, om dat het dan zal lijken alsof de toe komstige keuze van de Algerijnen niet werkelijk vrij zal zijn. Met algemene stemmen. De 1500 afgevaardigden aanvaard den met algemene stemmen een mo tie waarin het optreden van generaal De Gaulle, „staatshoofd en leider van de natie", de vastbesloten steun van de UNR wordt toegezegd en waarin de eis wordt vastgelegd dat Algerije „nauw met Frankrijk in een unie verbonden" moet blijven. De meeste afgevaardigden waren kennelijk naar het Palais Beunange in Bordeaux gekomen met de bedoe ling inlijving van Algerije als een Franse provincie te eisen. Een van de moeilijkste' ogenblikken brak aan toen zaterdagavond laat een van de congressisten eiste dat vier UNR- leden, die als lid van de Assemblée gewipt werden omdat zij zich van stemming onthielden toen De Gaul le's Algerije-politiek de vorige maand aan een vertrouwensvotum onder worpen werd, thans herbenoemd zouden worden. Roger Frey, minister van Voorlich ting, bond toen de strijd aan met een congres dat hem treiterend de namen van de vier Assemblée-leden toe schreeuwde. Hij zegevierde. De vast beradenheid, die Frey en de andere Gauillistische ministers aan de dag legden hebben de UNR (die achter De Gaulle ging staan toen deze zelf nog inlijving van Algerije eiste) bij een doen blijven. Ook de minister van Justitie, Ed- mond Michelet en de voorzitter van de Nationale Vergadering Jaques Chaban-Delmas streden met succes voor De Gaulle. Met moeite. Zondag zag de situatie er voor De Gaulle kritiek uit. Premier Michel Debré nam toen op zich om in de commissie, die de slotresolutie op stelde, het verzet van zijn collega Jacques Soustelle tegen de Gaulle's plannen te breken. Toen Soustelle ten slotte tegen de morgen meedeel de dat hij tevreden zou zijn als in de resolutie gesproken werd van een „nauwe unie" was het pleit beslist. De 1500 congresgangers gaven de slotresolutie allen hun stem en de situatie was gered. Het heeft Frey, Debré en Michele veel moeite gekost, en politieke waarnemers geloven dat de Gaulle's minnisters hem nooit trouwer ter zijde hebben gestaan dan in de bran ding van het UNR-congres te Bor deaux. Het radiocontact met de Loenik in het Russische ruimtestation, dat de eerste foto's van de achterzijde van de maan heeft gemaakt, is ver broken. De Loenik III werd op 4 oktober gelanceerd. Professor Leonid Sedow, een voor aanstaand Russisch geleerde, heeft dit onthuld in de Prawda. Volgens Sedow is het niet onmo gelijk, dat de verbinding verbroken werd doordat de Loenik is vernie tigd in een botsing met een meteo riet. Hij schreef verder, dat de Rus sen gehoopt hadden meer gegevens van hun ruimtevaartuig te ontvan gen. Hij deelt nog mee, dat een atlas van de van de aarde afgewende zijde van de maan gepubliceerd zal wor den na een verdere bestudering van de foto's en andere gegevens, die door de Loenik III zijn verstrekt. Zondagmiddag heeft mgr W. M. Bekkers aan 11 leken het missie- kruis uitgereikt in de St. Walburgis- kerk te Arnhem: drie jonge vrouwen en 8 Kolpingsgezellen. 7 uit Duits land en 1 uit Oostenrijk. Deze 11 leke-missionarissen vormen de eer ste groep die door de stichting op bouw kath. actie „Nyassa" wordt uitgezonden naar Nyassaland om er mee te helpen aan de emacipatie der inheemse bevolking. Deze plechtig heid vormde tevens de start voor een grote serie Afrika-maanden in diverse centra van ons land. Zaterdagmiddag 14 november heeft Sint Nicolaas zijn intocht gedaan in juichend Amsterdam. Onder belang stelling van jong en oud werd de Sint op de Dam toe gesproken door wethouder mr. G. van 't Hull, die de door ambtsbezigheden verhin derde burgemeester verving. eenzaam Twee Westduitse straaljagers, die sinds 22 oktober worden vermist, zijn op 25 km. van de grens in Tsjecho- Slowakije neergestort, aldus heeft het Tsjechische ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. De twee piloten zijn gered. In het communiqué wordt kracLUg geprotesteerd tegen de schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim. Beide piloten hebben verklaard dat zij „op oefenvlucht onder moeilijke omstandigheden" waren. Tsjechoslo- wakije behoudt zich het recht voor om vergoeding te eisen voor de scha de die door de verongelukte toestel len is aangericht. Er is o.a. brand veroorzaakt, die aanzienlijke mate riële schade met zich mee bracht, al dus het communiqué, dat verder niet rept over het lot van de beide piloten en ook niet de plaats van het ongeluk aangeeft. De toestellen waren tot twee keer toe de Tsjechische grens overgevlo gen. De Westduitse minister Strauss van Defensie verklaarde zaterdag te genover verslaggevers dat de beide toestellen op een instrumentenvlucht de weg waren wijtgeraakt De kwestie-Tyrol De Italiaans-Oostenrijkse onder handelingen over de Duitssprekende minderheid in de Italiaanse provincie Bolzano (voorheen Oostenrijks ge bied) zijn na twintig maanden op een mislukking uitgelopen, schrijft het onafhankelijke Milanese blad „Cor- riere della Sera". Een speciale correspondent van het blad meldt uit Wenen, waar de on derhandelingen werden gehouden, dat alleen afgewacht moet worden hoe dit van officiële zijde bekend zal worden gemaakt en welke par tij daartoe het initiatief zal nemen. Volgens het blad vroeg de Oosten rijkse delegatie volledige autonomie voor de provincie Bolzano, hetgeen de Italiaanse afvaardiging niet kon aanvaarden. De tien Indische soldaten die op 21 oktober bij het incident in Ladakh door de Chinese communisten gevan gen werden genomen zijn zaterdag aan India uitgeleverd. Premier Nehroe van India heeft za terdag ter gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag talrijke geluk wensen uit de gehele wereld in ont vangst genomen, waaronder ook van premier Tsjoe En-lai van communis tisch China. Mijnen bij Longjoe. Zeven Tibetaanse handelaars en hun zestien muilezels zijn bij de post Longjoe aan de noordoostgrens van India in een mijnenveld terechtge komen, dat daar door communis- tisch-Chinese troepen was gelegd, zo meldt de „Times of India". De mijnen ontploften en de hande laars en hun muilezels kwamen om het leven. Het blad voegt hieraan toe, dat de Chinezen mijnen hebben gelegd op de hellingen vah de heu vel, waarop Longjoe ligt, om te be letten dat Indische troepen Longjoe heroveren. ZWEEDSE MEREN GEÏSOLEERD. Een duizendtal Zweedse meren heeft door de ongewone droogte van de afgelopen zomer zijn afvoermoge- lijkheden verloren, aldus is geble ken uit een onderzoek, dat met be hulp van de leerlingen van ruim dui zend scholen door de weerkundige dienst was ingesteld. Elke school zond een rapport in over de plaatse lijke meren en zo kon de weerkundi ge dienst na een maand tijds de si tuatie in kaart gaan brengen. Het is niets ongewoons, dat kleine meren gedurende droge zomers hun afvoerwegen vérliezen, maar dit jaar gebeurde dit op buitengewoon grote schaal. Véle ongemakken zijn daarvan het gevolg. Het water van zulke meren wordt ongeschikt voor consumptie en kan in ernstige mate vervuilen door het rioolwater, dat er in wordt gespuid. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse luchtmacht in Marokko heeft de verkoop van de overtollige vliegtuigolie verboden, nadat aan het licht was gekomen dat deze soort olie op grote schaal met spijsolie is gemengd. Bijna tienduizend Marok kanen die deze slechte olie naar bin nen kregen zijn, zoals gemeld, plot seling ziek geworden. De Marokkaanse regering heeft de golf van olievergiftiging in het land een nationale ramp genoemd. Ruim 800 ton slechte olie, die als spijsolie was aangeboden, is in beslag geno men; 27 Marokkaanse handelaren zijn gearresteerd in verband met het olie schandaal. Zij kunnen indien ze schuldig worden bevonden aan mis daden die de gezondheid in gevaar brengen ter dood worden veroor deeld. Op geen enkele wijze hebben de Marokkaanse autoriteiten de Ameri kaanse luchtmacht verantwoordelijk gesteld voor de tragische gebeurtenis sen rond het olieschandaal. Ook in allerlei soorten haarwater heeft men sporen van de slechte olie gevonden. Gebruikers van dit middel klagen over haaruitval. Het middel is in beslag genomen. De Deense huisvrouwen krijgen met ingang van deze week hun melk voortaan afgeleverd in bruine flessen. Een onderzoek in Deense zuivel- laboratoria wees uit, dat de melk door invloed van het licht in de blanke flessen 79 procent van het vitamine C-gehalte verliest. In de nieuwe lichtgewicht flessen van bruine tint verliest men slechts 1,3 procent. Bij twee verkeersongelukken in Texas zijn zaterdagavond 12 mensen om het leven gekomen. Bij Houston greep een trein een vrachtauto, die 800 meer werd meegesleept. In de vrachtauto zaten zes kinderen en twee volwassenen, die allen werden gedood'. Bij Sudan reed een goederen trein op een auto in, waarin vier per sonen zaten. Drie werden op slag ge dood en de vierde overleed bij aan komst in het ziekenhuis. VERMISTE „HUNTER" OPGEGEVEN. Ten Westen van Eskbjerg in Dene marken zouden een rubberboot en een parachute gevonden zijn die af komstig moesten zijn van de Britse „Hunter" die sedert 11 november in het gebied van de Noordzee ver dween. Later werd evenwel te Eksbjerg vernomen, dat er niets gevonden is. Hat zoeken is thans opgegeven. Schade: één miljoen Aan boord van het Braziliaanse vliegkampschip „Minas Geraes", dat op de Verolme-werf in het Botlek- gebied verbouwd wordt, is zondag morgen omstreeks half negen brand uitgebroken. Hoewel het vuur door de brandweer kon wo n gelokali seerd. is de schade aanzienlijk. Een wachtsman aan boord ontdek te het vuur, dat woedde in het maga. zijn van een hangar in het achter schip, waarin verf en stellingplanken waren opgeslagen. Er was een ex plosie geweest in de verfvoorraad, vermoedelijk veroorzaakt door kort sluiting. De bedrijfsbrandweer was snel ter plaatse; ze werd geassisteerd door de brandweer van gemeente Ro zenburg. Weinige tijd later arriveerde ook de brandweer van Rotterdam met rijdend en varend materieel. De poolcirkeldienst van de Skan- dinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. bestaat thans vijf jaar. De S.A.S. vervoerde in die tijd meer dan 92.000 passagiers van Europa naar de westkust van de Verenigde Sta ten en omgekeerd. Tevens werd 1.474.000 kg. vracht en post vervoerd tussen de steden Kopenhagen en Los Angeles, begin- resp. eindpunt van deze Poolroute. De eerste commerciële pooldienst in de geschiedenis der luchtvaart, werd door S.A.S. geopend op 15 no vember 1954. Per week werden toen 2 vluchten uitgevoerd in beide richtingen. Op het ogenblik onderhoudt de S.A.S. 6 vluchten per week heen en terug. Tijdens het drukke zomerseizoen be droeg de frequentie 8 vluchten per week. Door dit snelle ingrijpen kon het vuur beperkt blijven tot de opslag plaats en werden geen vitale delen van het schip aangetast. Na een uur was men het vuur meester. De schade zou, naar voorlopige raming, om streeks een miljoen gulden bedra gen. De brand zal niet van invloed zijn op de datum, waarop het schip zal worden opgeleverd. De „Manos Geraes" kwam in augustus 1957 naar Nederland, waar het door Verolme zou worden gemoderniseerd volgens het voorbeeld van hr. mr. „Karei Doorman". Het zal in juni 1960 wor den opgeleverd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZWAKKE WIND Veranderlijke bewolking en bp de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Rustig weer De Bilt, 16 november. Een hogedrukgebied .waarvan het centrum boven het noorden van Rus land ligt, onderging in het afgelopen weekeinde een uitbreiding in de richting van Skandinavië. Door de aanwezigheid van het hogedrukge bied is de temperatuur in Rusland de laatste dagen regelmatig lager geworden, zodat er op het ogenblik overwegend matige vorst voorkomt. Deze koude lucht wordt met ooste lijke winden naar Polen en Oost- Duitsland gevoerd, waar de tempe ratuur nu eveneens geleidelijk lager wordt. Boven West-Duitsland echter houdt de oostelijke stroming op, aan gezien daar vandaag een storing, af komstig uit Italië, voorbijtrok. Deze storing heeft in Noord-Italië, in de Alpen en in Duitsland plaatselijk veel regen gebracht. De begrenzing van het regengebied bevond zich vanochtend dicht bij onze oostelijke grens. De storing wordt morgen op de Noordzee verwacht. Ze wordt ge volgd door een rug van hoge lucht druk. Daardoor zal er in ons land de komende 24 uur over het alge meen maar weining wind zijn, waar bij de temperatuur morgen dezelfde zal zijn als vandaag of iets lager. 17 Nov.: zon op 08.02, onder 16.48; maan op 18.36, onder 09.34. Hoogwaterstanden 17 Nov.: v.m. 4.31; nam. 4.42. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 2 C. STOCKHOLM zw. bew. 6 OSLO licht bew. 7 KOPENHAGEN half bew. 8 ABERDEEN zwaar bew. 9 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM geh. bew. 8 BRUSSEL licht bew. 8 LUXEMBURG geh. bew. 7 PARIJS zwaar bew. 9 BORDEAUX regenbui 10 GRENOBLE regen 9 NICE onbew. 14 BERLIJN regen 8 FRANKFORT regen 9 MüNCHEN sneeuw 4 ZURICH zwaar bew. 5 GENèVE regenbui 8 LOCARNO half bew. 6 WENEN geh. bew. 7 INNSBRUCK regen 5 BELGRADO regen 13 ATHENE zwaar bew. 17 ROME weerlicht 15 AJACCIO regenbui MADRID zwaar bew. 12 MALLORCA zwaar bew. 16 LISSABON geh. bew. 17 Mensen, die weifelen, slagen nooit in hun ondernemingen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1