Red een kind voorlOO gulden SCHIPHOL IN DE BAN VAN DE MIST Couve de Murville bezoekt Nederland Mogelijk terugbetaling tot 90 procent Nieuwe koers Georganiseerd Overleg in de Tweede Kamer aangekondigd „Samen Paraat" VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Koop niet zo maar. Koop een OPEL. Bij het Motorhuis. Een wijs mens koopt niet een auto zomaar. Stap onze showroom binnen en laat U de verschillende OPEL-modellen tonen. Een OPEL kopen is altijd economisch verantwoord: lage aanschaffingsprijs; hogeinruilwaarde.Redenen te meer om OPEL te kopen. Binnenkort uit voorraad leverbaar de 1960 OPEL modellen: \up November: de ingang van Neerlands grootste luchthaven, Schiphol, in de mist. De V.P.R.O.-televisie heeft onlangs met haar uitzending „Red een kind voor honderd gulden" in Leiden een lofwaardig initiatief losgeslagen. De T.V.-kijkers werden op woens dagavond, 4 november j.l., geconfron teerd met de mens-onwaardige toe standen in een van de kampen van Algerijnse vluchtelingen in Marokko. Koude, ziekte, ellende en honger treffen de vluchtelingen bijzonder hard omdat er onvoldoende kleding en behuizing is in het kamp, dat op een open vlakte gelegen is, blootge steld aan wind en weer. Het spreekt vanzelf, dat de 2 3000 kinderen, die in het kamp bijeen zijn, het hardst onder dit alles lijden." De V.P.R.O.-televisie heeft aan dit onderdeel van het vluchtelingen vraagstuk op zo suggestieve wijze aandacht gewijd, dat voor de actie „Red een kind voor honderd gulden'' na drie dagen al twee ton binnen was gekomen. Een van de kinderen van het club huiswerk „De Sperwers", gevestigd in het wijkgebouw „Geloof-Hoop - Liefde" aan de Langestraat, had de uitzending zo aangegrepen, dat hij de leider van het clubhuis, de heer P. Stutterheim, vroeg of hij met zijn vriendjes niet iets voor de vluchte lingenkinderen kon doen. Hij trilde met muziek bedelend langs de Leid- se straten trekken. Zoiets is natuur lijk niet mogelijk en daarom heeft de heer Stutterheim, in overleg met mr. C. J. Vogel en mr. M. J. Blok van het werkcomité Stichting Vluchtelingen hulp, het initiatief overgenomen. Er wordt nu op 30 november een varieté-avond gegeven in de Stads gehoorzaal. De V.P.R.O. heeft hier voor alle medewerking gegeven. De artisten Otto Sterman, Ann Marga- reth Sterman, Joka Berretty, Peter Pit, Rony Potsdammer, Piet Ekel, de conferencier André Carel en de pia nist Harry Broekhuizen zullen be langeloos optreden. Aan de avond werken bovendien mede „The Gro- naldy's" uit Leiden, het „Sperwers Accordeon Orkest" en de band „De Columbia's", De beide laatste gezel schappen zijn gevormd uit leden van het clubhuiswerk. Zij hebben per slot van rekening het initiatief geno menDe baten van deze avond komen ten goede aan de vluchte lingenkinderen. Door een bezoek aan de stadsge hoorzaal, op 30 november kunt U aan dit succes bijdragen. Het giro nummer, waarop men zijn deel in de actie kan bijdragen is 250.000. PRINS BERNHARD EREVOORZITTER „NUENRODE" Op kasteel Nijenrode is gistermid dag Z.K.H. Priins Bernhard geïnstal- leerrd als ere-voorzitter van de raad van toezicht van het N.O.I.B. (Neder lands opleidings instituut voor het buitenland). Dr. Paul Rijkers, voor zitter van de raad, sprak er zijn vreugde over uit, dat de prins zo van harte dit erevoorzitterschap had ge accepteerd. In zijn antwoord zei Pins Bernhard, dat hij gaarne aan het verzoek daar toe had voldaan, omdat hij grote be- langstelliing koestert voor deze com merciële opleiding. AUDIëNTIE BISDOM ORTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdog 18 novem ber a.s. geen audiëntie verlenen. Nog hoop voor benadeelden van bankfraude: Van Nelle bestellen Op uitnodiging van de Nederland se regering zal de Franse minister van buitenlandse zaken op vrijdag 4 en zaterdag 5 december a.s. een of ficieel bezoek aan Nederland bren gen. De minister heeft deze uitnodi ging met groot plezier aanvaard. Me- vrouw Couve de Murville zal de mi- (Adv.) nister vergezellen. Kritiek op circulaire aan gemeenten «Tegen overheidsinmenging kerkenbouw« Nieuwe loierij voor Katholiek Thuisfront Het welzijn van de staat vraagt van de Nederlandse jongens twee jaren van de beste tijd van hun leven. De militaire dienst drukt zwaar op het hele volk, dat de hoge kosten moet opbrengen, die een goed uitgeruste weermacht nu eenmaal vraagt. Maar vooral de jonge mannen, die achttien tot drie-en-twintig maan den, in een volkomen vreemde en on gewone samenleving worden ge plaatst, brengen grote offers. Natuurlijk kan de militaire dienst een vormende waarde hebben voor hun karakter maar daarvoor moeten ze veel geestelijke en soms ook licha melijke gevaren trotseren. Hierbij kan het Katholiek Nationaal Thuis front hun een veilig schild zijn. „Thuisfront" stelt zich ten doel daad werkelijke belangstelling te wekken en te voeden voor het geestelijkwel- zijn van de militairen en als verte genwoordigster van de katholieke burgerij het werk van de geestelijke verzorging, direct of indirect te steu nen. Het richt zich voor wat het laatste betreft op de voorziening in de materiële middelen, die voor het werk van de aalmoezeniers nood zakelijk zijn. In het werk van Thuisfront spelen de Katholieke Militaire Tehuizen een belangrijke roL Het totaal aantal te huizen bedraagt 52 maar er is op korte termijn behoefte aan acht an dere. Voor de bouw van deze huizen stelde de overheid zich garant voor 4 ton, op voorwaarde, dat het K.N.T. de andere 4 ton zou bijdragen. Daartoe hield Thuisfront het vorig jaar een actie „Wintermanoeuvres". Door deze actie kon de eerste twee ton van het toegezegde bedrag wor den veilig gesteld. De resterende twee ton moeten nog gefourneerd worden. Weliswaar telt het Thuis front ruim 100.000 leden, die jaar lijks 1,20 contributie betalen en ook wordt jaarlijks aan de uitgang van de kerken gecollecteerd of wor den incidentele geldinzamelingen ge houden. Maar daarvan kan 't K.N.T. zijn toezegging niet gestand doen. Dit alles is er de reden van, dat Thuisfront middels een grote loterij, genaamd „Samen Paraat" nog dit jaar de resterende 200.000 bijeen wil brengen. In totaal worden een miljoen loten van een kwartje per Van Nelle bestellen (Adv.) stuk verkocht Deze loten zijn onder verdeeld in vier series, zodat men gelijktijdig kans heeft op vier hoofd prijzen. En dat zijn prijzen, die vele malen een kwartje waard zijn! Het ligt in de bedoeling op zondag, 15 november, loten aan te bieden aan de uitgang van alle katholieke ker ken zodat de hele verkoop op één dag zal plaatsvinden. Men kan ook loten kopen, door een veelvoud van 0.25 te storten op girorekening 520.000 t.n.v. Nationaal Katholiek Thuisfront, met de vermelding „Voor Loten". De trekkiing zal plaatsvinden op woensdag, 16 december a.s., ten over staan van notaris A. W. J. Kropman te Delft. Na die datum kunnen trek kingslij sten bij het secretariaat van Thuisfront Anna Paulownastraat 48 te Den Haag besteld worden. Van Nelle bestellen (Adv.) Bafa schenkt Best Gemeenschapshuis Tijdens een bijeenkomst in het fa briekscomplex van de n.v. Neder landse schoen- en lederfabrieken Ba- ta te Best is gisteren het feit her dacht dat 25 jaar geleden de eerste Nederlandse Bata-schoenen de fa briekshal verlieten. In zijn feestrede deelde de directeur, de heer A. Nos- sek, mee, dat sindsdien 67.729.339 paar schoenen in deze fabrieken zijn vervaardigd. Daarvan is sinds 1945 in totaal ge ëxporteerd 12.852.665 paar naar alle delen van de wereld. Op de feestelijke bijeenkomst met de pioniers van Bata-Best hon derd veertien medewerkers, die sinds de oprichting aan het bedrijf verbon den zijn maakte de heer Nossek tevens bekend, dat hij gelegen heid van dit jubileum aan alle mede werkers gratificaties worden gege ven tot een totaal-bedrag van ruim 100.000. Aan de gemeente Best werd 50.000 beschikbaar gesteld voor de oprichting van een gemeente huis in Wilhelminadorp. Tenslotte deelde de heer Nossek mee, dat Bata-Best alle medewerking zal verlenen voor het tot stand ko men van een dag-levensschool te Best, waarin jeugdige medewerkers gedurende een dag per week op kos ten van het bedrijf een algemene le vensvorming krijgen. Met slechts twee stemmen tegen is gisteren de begroting van Binnen landse Zaken aangenomen. Minister Toxopeus heeft enige interessante me dedelingen gedaan. Het georganiseerd overleg is tegen 18 november bijeen geroepen om de overheidssalarissen te bespreken. De minister maakte duidelijk, dat hij de overheidssalaris sen niet langer wil koppelen aan de CAO-metaal en de richtlijn zal vol gen, waarnaar de lonen onder de ge differentieerde loonvorming zich zul len bewegen. Hij zal zelf bij het ge organiseerd overleg over de salaris sen aanwezig zijn en trachten het ini tiatief in handen te houden. De minister is persoonlijk tégen overheidsinmenging in de kerken bouw. De jongste acties in de pro testantse kerken hebben bewezen, dat particulier initiatief veel kan doen, meent hij. In de wijziging van het bezoldi gingsbesluit zal een verbetering schuilen voor de burgemeesters van de kleine gemeenten. Zij zullen 30 tot 40 gulden per maand méér ont vangen. De minister voelt er niets voor de kleine gemeenten weer een eigen politie te geven. Voor de gemeente politie wordt een nieuw uniform in gebruik genomen, waarvan het ont werp binnenkort aan de minister ge toond zal worden. Afschaffing van de gemeenten-clas sificatie staat ook op het programma van het georganiseerd overleg. Extra-aandacht wordt besteed aan de geringst-bezoldigden en voorts zul len de nieuwe pensioenwet en de aanpassingsregeling voor AOW en AWW voor het overheidspersoneel aan bod komen. De minister herin nerde de Kamer er nog aan, dat hij zelf enige maanden geleden voor stellen heeft gedaan om tot verbe tering van het georganiseerd overleg te komen, de organisaties hebben over dit plan echter nog niet hun mening laten horen. De regeringsdelegatie heeft de op dracht volgens een andere procedure te werken. Rijk-Gemeente Ernstige critiek is gisteren in de Tweede Kamer geuit op de circu laire, die de minister aan de gemeen ten heeft gestuurd. De financiële re geling Rijk-Gemeente is nog steeds niet geregeld. De Kamercommissie heeft er op aangedrongen, dat in af wachting van een definitieve rege ling een voorlopige regeling getrof fen moet worden voor de niet-uit- stelbare kapitaalsuitgaven, vooral om een tijdperk van wetteloosheid te voorkomen. Men kon weinig waarde ring opbrengen voor de overheids- circulaire van 30 oktober, 'waarin werd gesteld dat het Rijk geen nieu we aanvragen in behandeling kan nemen, omdat een achterstand is ont staan bij de behandeling. De commissie zei, dat een derge lijke maatregel niet per circulaire wereldkundig gemaakt kan worden. De Kamer was over de wijziging van dit beleid niet ingelicht. De minister heeft zelf al eens ge zegd, dat hij een tegenstander is van het negeren per circulaire". Minister Toxopeus verklaarde giste ren het in principe met de commis sie eens te zijn. Hij zou bij voorko mende gelegenheden de commissie over nieuwe maatregelen inlichten. Maar er ontstond enig debat over de vraag of de minister de circulaire van 30 oktober moest intrekken. Sommige Kamerleden noemde de circulaire staatsrechtelijk fout en in strijd met de beloften van de rege ring. De minister kon geen toezeg ging doen, maar beloofde hierover nog met de minister van financiën van gedachten te zullen wisselen. De minister waarschuwde ervoor de mogelijkheid tot aanvrage van subjectieve verhogingen te beschou wen als een soort Sint Nicolaas-ver- langlijstje. Van Nelle bestellen (Adv.) VERHOOGD Gezien het gestegen prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de overnameprijs voor ba- oonvarkens ingaande maandag 16 no vember a.s. met 3 cent per kg te ver hogen. Dientengevolge zal met ingang van genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van respectievelijk 2.29, 2.25, 2.21 en 2.17 per kg koud geslacht gewicht. SCOOTER TEGEN BOOM Vannacht omstreeks 1.15 uur is op de rijksweg OssendrechtWoens- drecht de vLiegtuigmaker-magazijn- beheerder eerste klasse der konink lijke marine, H. F. A. Clerx, met zijn scooter verongelukt Waarschijnlijk door de mist misleid, heeft hij een bocht niet opgemerkt, waardoor hij tegen een boom reed. Het slachtoffer was 22 jaar en ongehuwd. Hij woon de in Breda. Zijn duopassagier, korporaal der eerste klasse van de koninklijke luchtmacht, A. P. v. d. Vliet, is met ernstige verwondingen in het alge meen Burgerziekenhfuis te Bergen op Zoom opgenomen. DODELIJK ONGEVAL In de Vissersbuurt te Papendrecht is gisteravond om het leven geko men de 83-jarige heer C. Bicker wo nende aldaar. Het slachtoffer werd overreden door een bestelauto, die bestuurd werd door S. uit Nieuwlek- kerland. Volgens getuigenverklarin gen zou de heer Bicker reeds op de weg hebben gelegen toen de bestel auto kwam aanrijden De benadeelden van de bankfraude in Driesum blikken de laatste dagen niet meer zo somber in de toekomst, als ze tot nu toe hebben gedaan. Er bestaat een behoorlijke kans dat ze een belangrijk deel van hun geld te rugkrijgen. Er wordt zelfs gesproken van 90 procent. De inwoners van het Friese dorpje halen weer wat lichter adem en de kleine dorpsgemeenschap begint de klap, die ze door de ge ruchtmakende bankfraude kreeg te incasseren, weer te boven te komen. In de eerste plaats zijn er de bezit tingen van de directeur van de bank, de heer D., bestaande uit boerde rijen en huizen, waarvan de waarde wordt geschat op 100.000. Daarnaast zijn er nog twee banken die interesse tonen voor de afwikkeling van deze zaak. Aanvankelijk wilde men tot ont binding van de Boazbank overgaan, doch de aandeelhouders hebben tele grafisch bericht gekregen, dat de be sprekingen hiervoor zijn uitgesteld. De Coöp. Boerenleenbank te Wur- merwoude had n.L een bod van 45.000 op de bank gedaan. Deze bank wilde dan in het tekort door de fraude ontstaan deelnemen. De spaar ders zouden in dat geval een belang rijk deel van hun geld terugkrijgen. De onderhandelingen met de boe renleenbank zijn nog niet afgebro ken, doch nog een grote bankinstel ling schijnt interesse te hebben voor de Driesumse bank. In aansluiting op het telegram, is er gistermorgen een schrijven aan de aandeelhouders gezonden, waarvan de inhoud als volgt luidt: „In de vorige aandeelhoudersver gadering werd een commissie van aandeelhouders gevormd, die met de Van Nelle bestellen (Adv.) is. bewindvoerders de toekomstige mo gelijkheden van de bank nader zou bezien. In aansluiting hierop heeft deze week een bespreking plaatsge had met een bankinstellling, waarop op korte termijn een concreet voor stel kan worden verwacht. In deze omstandigheden, is het niet verantwoord om de aandeelhouders vergadering, waarin een besluit tot ontbinding wordt voorgesteld, te doen doorgaan. Zodra het besluit van de bankinstelling is ontvangen, kan een beslissingen worden genomen. Het streven van bewindvoerder» en bestuur blijft erop gericht om zo spoedig mogelijk tot een besluit te komen in het belang van crediteuren en aandeelhouders". Men verwacht nu met de boeren leenbank in Wurmerwoude, dan wel met een andere bank tot een akkoord te komen. De crediteuren, in hoofd zaak kleine spaarders, kunnen dan op een terugbetaling van 90 procent van hun gelden rekenen. Van Nelle bestellen (Adv.) Bijna 100 gegadigden voor 9,5 ha grond Niet minder dan 93 gegadigden hebben zich gistermiddag op een openbare verkoping in Herpt bij Heusden gemeld voor een stuk uiter waard van nog geen 9'/2 ha. De grondkamer heeft een bedrag van 35.6000 vastgesteld, waarbij nog 3600 kosten komen. De belang stelling voor dit terrein, dat deel uit maakt van een te verdelen nalaten schap, is zo groot omdat in deze om geving praktisch geen grond te koop Farah Diba, »koningin van de avond« Farah Diba heeft in de Parijse opera de première van Carmen bijgewoond. Zij was gekleed in een japon van zilverdraad en een cape van mink, een geschenk van de Sjah van Perzië. Zonder twijfel was de jonge Perzische vrouw de koningin van de avond.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9