Polen moeten harder Berlijn is geen West-Duitsland De Gaulle in mei naar Washington De Franse kernbom Uitzonderingstoestand in Roeanda M.N.A. aanvaardt De Gaulle's plan Mitterrand in het nauw S)e CöfoióeSoii/ïtf/ttt Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG x No. 14863 werken voor minder geld Telefoon; Directie, Abonnera., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Russisch protest Rusland heeft bij Amerika, Enge land en Frankrijk geprotesteerd tegen de oprichting van een radiostation in West-Berlijn, meldt het Russische persbureau Tass. Het persbureau ver meldt de naam van de zender als „Deutschlandfunk". De zender is op gericht op initiatief van de Westduitse regering, aldus Tass, en dat is onver enigbaar met de status van West- Berlijn. De zender is kennelijk bedoeld voor vijandige activiteit jegens Oost-Duits- land, aldus de nota. De handelwijze kon slechts worden gezien als een po ging de komende besprekingen over Berlijn te ondergraven. De Sowjet-regering verwacht dat Amerika, en ook Engeland en Frank rijk, zullen voorkomen dat de Bonds republiek zich aan onwettige activi teit schuldig gaat maken. In Britse kringen wordt het waar devol geacht, dat de Sow jet-Unie de westelijke rechten in Berlijn nog steeds blijkt te erkennen. De publi- Meer werk, minder loon in Polen Piotr Jarosewicz, vice-premier van Polen, heeft in een bijeenkomst van leidende economische functionarissen van de communistische partij, minis ters en leidende figuren uit de in dustrie verklaard, dat de lonen noch de werkgelegenheid volgens de be staande plannen in 1960 zullen kun nen stijgen. Wel zal de produktie met 7,4 pro cent moeten worden verhoogd. In het lopende jaar bedraagt de stijging der produktie 9 procent en die van de lonen 10 procent De Poolse industrie moet, naar Jarosewicz uiteenzette, het volgend jaar orde op zaken .stel len en haar economische tekort komingen stelselmatig elimineren. Het is niet onmogelijk, dat het vol gend jaar in vele fabrieken het loon fonds en het pei1 ran de werkgele genheid lager-zullen zijn dan in 1959 en dat dit gepaard zal gaan met een verzwaring van de produktietaken. Het komt in de Poolse industrie nog steeds voor, dat er te veel personeel is, dat de werkuren niet goed wor den benut, dat er onjuiste arbeids normen worden aangelegd en dat er loonsverhogingen plaatsvinden, die niet gerechtvaardigd zijn, aldus Jaro sewicz. Hij verklaarde, dat er nog steeds geen effectieve maatregelen zijn genomen om hieraan een eind te maken. Prof. dr. C. J. van Nieuwenburg van de afdeling scheikundige techno logie der Technische Hogeschool te Delft heeft gistermiddag de vlag ge hesen op de hoogste punt van het nieuwe laboratorium voor micro-ana lyse, dat in de nieuwe wijk van de Technische Hogeschool in de Wippol- der volgens het „Prefabricated-sy- steem" is verrezen. In totaal zullen er ter uitbreiding van de afdeling scheikundige technologie der T.H. vier hoofdblokken komen, elk be staande uit een kelder en vier bouw lagen. Men hoopt volgend jaar augus tus het gehele laboratorium ter be schikking te hebben. katie van de nota door Moskou voor dat de westelijke landen tijd hebben gehad haar te bestuderen, schijnt volgens deze kringen in te houden, dat de Sowjet-Unie de nota in hoofd zaak uit propagandistische overwe gingen heeft verzonden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Herter heeft ver klaard, dat het nieuwe Westduitse wetsontwerp betreffende radio en televisie, dat het voorstel inzake de Berlijnse zender bevat, nog door de Bondsraad moet worden behandeld. Als het wordt aangenomen, moet het nog worden goedgekeurd door de geallieerde Kommandantura in Ber lijn, bestaande uit Amerika, Franrijk en Engeland. Twee Duitse journalisten, Mier- Inig en Hutt, zijn donderdag met een kleine vrachtauto te Kaapstad aan gekomen, waarmee zij in vijfentwin tig dagen van de Noordkaap in Noor. wegen naar de Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afrika zijn gereden. Met de nieuwe grote telescoop van de universiteit van Californië heeft men ontdekt, dat de kern van de grote Andromeda-nevel, die circa twee miljoen lichtjaar van de aarde is verwijderd, veel sneller ronddraait dan de buitenkanten van die nevel, iets dat tot op heden niet bekend was. Tengevolge van de hevige sneeuwstormen en de zware sneeuw val in Montana, Noord- en Zuid-Da- kota, Nebraska, Missouri, Winconsin en Illinois zijn donderdag 12 mensen om het leven gekomen. Vijf van hen werden bij ongelukken in Illinois gedood. Topconferentie weer teruggeschoven Diplomatieke waarnemers te Was hington hebben gisteren gezegd, dat verwacht wordt, dat president De Gaulle na zijn bezoek aan Londen naar Washington zal gaan. Aangenomen wordt, dat dit bezoek aan Washington in mei zal plaats vin den. Dit zou betekenen, dat de top conferentie van Oost en West wordt uitgesteld tot eind mei of juni. Herter, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, heett giste ren op zijn persconferentie gezegd te hopen, dat een top-conf eren tie tus sen Oost en West tussen 1 maart en midden-april zal kunnen worden ge houden. Herter is er echter niet zeker van, dat het zo geregeld kan worden. Voor het bepalen van een datum voor een topconferentie moest reke- De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V. N. heeft zich donderdagavond uitgesproken tegen Frankrijks voornemen om een kernbom in de Sahara tot ontploffing te brengen. Zij beval de Algemene Vergade ring aan, haar „ernstige bezorgdheid" te kennen te geven over dit voorne men en Frankrijk te vezoeken de proef af te gelasten. Het besluit betekent een overwin ning van de 22 Aziatische en Afri- kanase landen, die de desbetreffende resolutie hadden ingediend. De resolutie werd aangenomen met 46 stemmen vóór, 26 tegen en tien onthoudingen. Engeland en de V. S. stemden tegen. Vóór de resolutie stemden o.m. de landen van het communistische blok en Canada, tegen o.m. Engeland, de V. S., Frankrijk, Nederland en Bel gië". Voorts werd nog een ontwerpre solutie verworpen, die was ingediend door Engeland, Italië en Peru. Hier in wordt Frankrijk verzocht zich ak koord te verklaren met een even tuele overeenkomst over het staken van de kernproeven en rekening te houden met de standpunten, die in het debat naar voren zijn gekomen. Deze ontwerpresolutie werd verwor pen met 24 stemmen voor, 38 tegen en 20 onthoudingen. ning gehouden worden met de agen da's van alle betrokken staatshoof den. Zo had president Eisenhower verplichtingen en een factor was ook of president De Gaulle van Frankrijk Washington vóór of na zijn staatsie- bezoek in april aan Engeland zal be zoeken. Volgens Herter willen de Verenig de Staten een top-conferentie op een zo vroeg mogelijk tijdstip vastgesteld hebben. Op de vraag of hij juni of juli te laat zou vinden voor een top bijeenkomst zei Herter: „Dat hoeft niet". Voorzover hij wist zou bonds kanselier Adenauer aanwezig zijn bij het gehele westelijke top-overleg in Parijs en niet alleen wanneer Duits land ter sprake zou komen. Herter verklaarde, voorstander te zijn van verlenging van het verbod op Amerikaanse kernproeven tot na 31 december, als het slechts een kwestie van weken zou zijn dat er met de Russen te Genève wordt on derhandeld over het staken van kern proeven. Hij had ernstige bedenkin gen tegen een langdurige verlenging van het verbod totdat men zou weten wat het resultaat van de onderhan delingen met de Sowjet-Unie is. In Roeanda is gisteren de uitzon deringstoestand afgekondigd om beter het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, zo deelde de Belgi sche minister voor Kongo en Roeanda Oeroendi, de schrijver, In de Bel gische senaat mee. Hij voegde eraan toe, dat er echter over het geheel een verbetering was ingetreden. Majoor Logiste is tot militair gou verneur van Roeanda benoemd. Lo giste heeft speciale volmachten ge kregen, waardoor hij arrestaties en huiszoekingen kan gelasten, openbare bijeenkomsten verbieden en speciale rechtbanken installeren. De uitwerking van bepaalde, door majoor Logiste genomen maatregelen heeft zich reeds doen gevoelen, aldus minister de Schrijver. Wel is de toestand over het alge meen verbeterd, maar in verschei dene delen van Roeanda vinden nu en dan nog gevechten plaats. Giste ren hebben zich enkele botsingen voorgedaan tussen ordeverstoorders en politie. Een gewapende bende, die uit Wa- toetsi's zou hebben bestaan, is twee dagen geleden de grens tussen Roe anda en het noorden van het aan grenzende koninkrijk Oeroendi over gestoken en heeft op het gebied van Oeroendi 'n Bahoetoe-leider en diens gezin gedood. In Oeroendi is het gedurende de wanordelijkheden in Roeanda rustig gebleven. Ski-festijn in vogelvlucht In de Gevangenpoort te 's-Gra- venhage vindt van 21 november 1959 tot en met 14 februari 1960 een ten toonstelling plaats Onder de titel „Verleden en heden van de Gevan genpoort". Deze tentoonstelling geeft door middel van schilderijen, prenten en afbeledingen een beeld van de ontwikkeling van dit gebouw in de loop der eeuwen. Op de .Zugspitze" in Duitsland is men reeds druk aan het skiën. Zonder onderbreking brengt de skilift de liefhebbers naar de top. De vogels houden een eigen slalom. Van de wal op de vis Engelsman Vissend over hel Kanaal Inzake Algerië De „Algerijnse Nationale Bewe ging", de M.N.A., de mededingster van het Nationale bevrijdingsfront" (FX.N.), uit welks leiders de in Cairo zetelende .Algerijnse voorlopige re gering" is samengesteld, heeft ver klaard bereid te zijn „verantwoorde lijkheden te aanvaarden" onder De Gaulle's plan, dat er in voorziet de Algerijnen het recht tot zelfbeschik king te verlenen. „De verklaringen, welke de Franse president op zijn dinsdag j.l. gehou den persconferentie heeft afgelegd, bevatten elementen, die zouden kun nen leiden tot een staken van het vuren en een vreedzame, rechtvaar dige en democratische regeling van het Algerijnse vraagstuk", aldus heeft de M.N.A. in een communiqué verklaard. Hierin worden ook de verzekerin gen van De Gaulle verwelkomd, waarin hij zegt, dat de Algerijnen zich in volledige vrijheid over hun toekomst zullen kunnen uitspreken en dat alle Algerijnen, ongeacht hun politieke overtuiging, aan de stem ming en de voorbereidingen daartoe zullen kunnen deelnemen. De M.N.A. heef het eerst de Alge rijnse onafhankelijkheid gepropa geerd. In de eerste stadia van de op stand heeft zij echter veel aanhan gers aan de F.L.N. verloren. De wed ijver tussen de twee organisaties heeft velen in Algerië en Frankrijk het leven gekost. De lieder van de M.N.A., Messali Hadj, woont thans te Chantilly, naby Parijs. Hij werd in januari j.l. ont slagen uit de hem Op een eiland ter hoogte van de Franse Atlantische kust opgelegde internering. Regeringsdiner in Amsterdams Rijksmuseum In het Rijksmuseum te Amsterdam heeft de Nederlandse regering donderdagavond een diner aangeboden aan de ministers van onderwijs in de E.E.G.-landen, die voor een conferentie in Nederland vertoeven. De foto toont tijdens dit diner v.Ln.r. achter de tafels: staatssecretaris dr. H. R. van Houten van Buitenlandse Zaken, de Britse ambassadeur sir Paul Mason, de Duitse prof. dr. J. Tiburtius, minister-president prof. dr. J. E. de Quay., de Frans minister Andre Boulloche, de Belgische ambassa deur F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, staats secretaris G. C. Stubenrouch van O., K. en W., en Z. E. J. P. Kremer, de Luxemburgse ambassadeur. Rechts op de voorgrond minister mr. J. M. L. Th. Cals, midden voorgrond minister mej. mj. M. A. M. Klompé. Een speciale commissie van Franese senaat voor bestudering van het verzoek van de justitie om op heffing van de parlementaire on schendbaarheid van senator Frangois Mitterrand heeft zich met 21 tegen 8 stemmen voor opheffing van die onschendbaarheid uitgesproken. Nu zal de senaat in voltallige zitting een uiteindelijk besluit hierover moeten nemen. Door de parlementaire onschend baarheid kan een lid van senaat of Nationale Vergadering gedurende het zittingsjaar van deze colleges niet ge rechtelijk vervolgd worden. De hui dige zitting van de senaat zou tot 18 december duren maar het is niet onmogelijk dat dit college daarnh nog in buitengewone zitting bijeen blijft. De justitie heeft om de maatregel tegen Mitterrand verzocht om hem te kunnen vervolgen op beschuldiging van minachting van de magistratuur. Zij verwijt hem, dat hij bij zijn eer ste aangifte na de op hem gepleegde aanslag de politie een verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven. OP HET SPOOR VAN VERMISTE ENGELSE STRAALJAGER? Een vliegtuig van de Marinelucht vaartdienst heeft vanochtend om tien voor elf op twintig mijl ten noordwesten van Den Helder een geel voorwerp zien drijven, dat even tueel een dinghy zou kunnen zijn van de vermiste Engelse straaljager. Uit Den Helder en uit Texel zijn red dingboten uitgevaren. Het mijnen veeg squadron 123, dat op de Noord zee aan het oefenen is, heeft opdracht gekregen zich naar de aangegeven plaats te begeven. Ook een toestel van de RAF. heeft geseind, dat het het gele voorwerp heeft waargenomen. Later bleek, dat het niet afkomstig was van de straaljager, maar dat het een aantal boomstammen of plan ken moest zijn. Een Britse auteur, die tevens wa terkers kweekt, Ronald Pearson, wil op een walvis of een bruinvis het Kanaal oversteken. Als hij er het geld voor bij elkaar kan krijgen, leent hij de visen van het Oceana- rium van Florida, waar ze naar ver luidt een walvisje van bijna vier me ter en enkele bruinvissen getemd hebben. Volgen de „News Chrtnicle" is het Pearson volkomen ernst met zijn plan en is dit plan ook volgens an dere Britse viskenners niet zo gek. Dr. F. C. Frazer van het natuur kundig museum van Kensington noemde het een plan, dat zeer zeker uit te voeren is en dr. Kenneth Black- house, die onlangs een bezoek bracht aan het Oceanarium van Florida zei, dat hij zelf ook al eens aan zo iets gedacht heeft. „De bruinvissen in het Oceanarium tonen zich even intelli gent en trainbaar als chimpansees", zei hij. „Ik heb me door hén door het water laten trekken. Ze hebben daar veel plezier in. Als de dieren in een grote tank voor zo'n kanaal- tocht getraind zouden worden, zou het volgens mij best gaan". Pearson is van plan om gekleed in een rubberpak en voorzien van een ademhalingsapparaat op de rug van de walvis te „rijden" of zich aan teu gels te laten trekken door enkele bruinvissen. Het zal dan waarschijn lijk nodig zijn om een boot met een tros vissen er aan als lokmiddel vooruit te laten varen om de weg te wijzen. Pearson zou op deze wijze meer belangstelling willen kweken voor zeevissen, die volgens hem opvallend intelligent en vriendelijk voor de mensen zijn. Iets minder koud Het KNMI deelt mede: Een kleine depressie, die gisterochtend nog op de westelijke Oceaanhelft was gele gen, is met een gemiddelde snelheid van 95 km per uur naar het oosten getrokken en zeer sterk in diepte toegenomen. Vanochtend lag de kern boven Midden-Ierland met een baro meterstand van 962 mb. In een groot deel van Engeland daalde toen de ba rometer met 10 tot 15 mb per drie uur. De luchtdrukverschillen namen bijzonder snel toe, hetgeen boven het Kanaal resulteerde in stormwinden van kracht 9 10. In ons land begon reeds in de loop van de nacht de wind eveneens toe te nemen. De mist werd daardoor geleidelijk dunner en was vanmorgen bijna overal verdwenen. Intussen begon de verplaatsings snelheid van de depressie af te ne men. Vermoedelijk zal ze ergens bo ven Engeland tot stilstand komen en gaan opvullen. Het koufront van de depressie zal ons land passeren, waar. na de wind afneemt, en iets gaat rui men. Er stroomt dan polaire lucht binnen, die iets minder koud is dan de lucht, die vandaag uit Frankrijk naar hier wordt gebracht. Oosterbeek krijgt een kabelzweef- baan. Deze zal worden opgericht op het terrein van de uitspanning Wes ter bouwing te Oosterbeek. Men zal er een rondrit kunnen maken waarbij men een vergezicht over de Betuwe zal hebben. Met de bouw ervan zal terstond begonnen worden, zodat de zweefbaan in 1960 in gebruik kan worden genomen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door 't K.N.M.L Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, maar vanavond en vannacht voorna melijk in het oosten van het land nog aanhoudende regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijke stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets min der koud. 14 Nov.: zon op 07.56, onder 16.52; maan op 16.50, onder 06.38. Hoogwaterstanden 14 Nov.: v.m. 2.44; nam. 2.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt STOCKHOLM regen OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN regen AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL geheel bewolkt LUXEMBURG mist PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE zwaar bewolkt NICE licht bewolkt BERLIJN licht bewolkt FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN geheel bewolkt ZüRICH regen GENèVE geheel bewolkt LOCARNO regen WENEN zwaar bewolkt INNSBRUCK regen ROME regen AJACCIO half bewolkt MADRID onbewolkt LISSABON licht bewolkt Korreltje De enige weg om een vriend te hebben is: er zelf een te zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1