De raad van Oegstgeest bewaarde zijn geduld inzake „achteruitgangen De Kempenaerstraat" Zesjarig meisje veronge'ukt Gemeente Wassenaar in beroep over uitbreidingsplan DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Verwarring over Wii Gele Kruis Gisteravond kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het bestuur van de stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving om gelden beschikbaar te stellen voor verschil lende voorzieningen en aanschaffin- -gen ten behoeve van zijn kleuter school. In verband met het vragen van advies aan de inspectrice was het niet mogelijk deze zaak tijdig in de raad te brengen. Tot tweemaal toe is aan het bestuur gevraagd, een nieuwe aanvrage in te dienen, om dat de termijn, voor dc behandeling gesteld, opnieuw zou kunnen verlo pen. Het bestuur heeft echter niet gereageerd. Daar de termijn inmid dels is verlopen, wordt krachtens art. 54 der kleuter onderwijswet de raad geacht, zijn medewerking te hebben geweigerd. Vervolgens dienden B. en W. een voorstel in tot het instellen van een procedure tegen de Erven v. d. Put ten tot het verkrijgen van de gron den door onteigening. Hiermede stemde de raad in. De raad besloot voorts zonder besprekingen tot ver lenging van verschillende verpach tingen e.a. Aan de heer J. J. Maandag wordt een strook grond verhuurd achter de rioolwaterzuiveringsinrichting groot 750 m2 a 25 per jaar. Parkeerplaats en achteruitgang. De volgende voorstellen hadden betrekking op het parkeerterrein aan de Terweeweg en het maken van een neringstraat daar terplaatse. De voorzitter deelde mede, dat in de vergadering van 30 sept. j.i. het raadslid, de heer Blansjaar, gewezen heeft op het brandgevaar van de op het terrein staande loodsen. Afbraak van de loodsen is een gebiedende eis. Verder bleken de winkeliers aan de zuidzijde van de Kempenaarstraat behoefte te hebben aan een achter uitgang voor hun bedrijven. Door aanleg van een neringstraat zou deze tot stand kunnen komen. De ge meente heeft overeenstemming be reikt met de gebruikers van het ter rein „De Beukenhof" en de fa. Rooy- akkers. „De Beukenhof" zou een parkeer terrein krijgen voor 20 auto's en voorts is een gemeentelijk parkeer terrein geprojecteerd voor 29 auto's. De neringstraat zou onmiddellijk grenzen aan de achterzijde van de panden aan de Kempenaerstraat en een breedte krijgen van 6 meter. Hierop zullen tien panden een uit weg kunnen krijgen. Ieders aandeel zou 150 per jaar bedragen. B. en W. voegden hieraan toe, dat het de bedoeling is, dat indien minder dan zeven personen deelne men de bijdrage niet hoger zal worden. De gemeente zal dan het te kort voor haar rekening nemen. Bla ken in de toekomst méér dan zeven personen een uitgang op de nering straat te willen hebben, dan zal ver rekening met restitutie plaats vin den. Intussen hebben B. en W. de met betrokkenen te sluiten overeenkomst gereed laten maken, welke aan hen ter beoordeling is gezonden. De be trokken winkeliers hebben de zaak in handen gegeven van de contact commissie uit de beide midden standsverenigingen. Spreker vond dit een uitzonderlijke manier van handelen daar dit geen algemeen middenstandsbelang geldt doch een persoonlijk belang. Toch hebben B. en W., aldus de voorzitter, bespre kingen gevoerd met de commissie en een drietal concessies gedaan. Niet tegenstaande dat de commissie met alles accoord ging, trokken de win keliers zich terug. De firma Van Noort stuurde echter daarna per soonlijk een schrijven aan B. en W. waarin zij zeide, gaarne haar mede werking te geven. Hierop volgde nog de heer Bijl. Ot> de toegezonden contracten ontvingen B. en W. van de andere gegadigden taal noch teken. Aan de raadsleden is een schrijven gezonden, ondertekend door de con tactcommissie, doch de .voorzitter van de commissie (geen belangheb bende bij de neringstraat) wist hier van niets. De voorzitter noemde deze gang van zaken betreurenswaardig. Reacties van de raad. De heer Blansjaar betuigde zijn dank voor de spoedige behandeling van deze affaire. Hij vroeg of „de Beukenhof" niet te veel bevoordeeld wordt, wat door B. en W. wordt ont kend. Het tegendeel is waar. Mevr. Smit vindt het onjuist, dat men de contactcommissie heeft inge schakeld. Zij zei dat het contact met „de Beukenhof" juist voordelig is voor de gemeente en wees er verder op, dat men steeds heeft gevraagd om een uitpad. Nu men dit kan krij gen voor 150 per jaar komt er be zwaar. Spr. begreep de winkeliers niet. Ook mevr. Cramers meende, dat het contract met „de Beukenhof" en Rooyakkers gunstig voor de gemeen te is. De heer Van der Voet zou de huur prijs per jaar willen verlagen. De heer Brouwer was erkentelijk voor de voortvarende behandeling, doch hij hoopte, dat andere verhuur- regelingen, die nog moeten worden gemaakt, niet op de achtergrond ge raken. Mr. Bergmeyer laakte het schrij ven, dat gezonden is aan de raads leden. De voorzitter van de com missie was daarmee geheel onbe kend. De voorzitter repliceerde en zeide dat indien de raad zou besluiten, geen neringstraat aan te leggen, dit voor de gemeente voordeliger zou zijn dan wanneer het project wel zou worden uitgevoerd. Het voorstel werd niettemin aan genomen, nadat op verzoek van mr. Bergmeyer de voorzitter had toegezegd, de bewoners nogmaals aan te schrijven met het verzoek om antwoord binnen 14 dagen. Een voorstel tot verlening van een aanvullend crediet voor de bouw van de tweede openb. school van 10.800 welk voorstel in de vorige verga dering was verwezen naar de com missies van openbare werken en fi nanciën werd nu aangenomen. De heer v. d. Voet erkende, dat ve le punten zijn opgehelderd, maar er zijn er enkele duister voor hem ge bleven. De architect was er met zijn berekeningen toch wel naast, naar spr. hoopte. Spr. vertrouwde erop, dat voortaan de aanvullende credie- ten eerder bij de raad zulen worden gevraagd. De heer Van Weken dreigde met een motie namens de A.R.- en C.H.-fractie, die echter op voorstel van de voorzitter werd te ruggenomen. De verordening op de straatbelas ting werd opnieuw vastegesteld. „Ongeschreven dingen gelezen". Er wordt een garantie gevraagd voor een door het W.G.-Kruis aan te gane geldlening, groot 35.000, i.v.m. de aankoop van een tweede wijkge- bouw. Mevr. Kramers vestigde de aan dacht op in het pre-advies aange haald schrijven van het W.G.-Kruis, waain het bestuur schrijft, dat een gezondheidscentrum het beswaar heeft van een vermenging van sferen en dat het persoonlijk karakter van de verschillende verhoudingen ver loren zal gaan. Op grond van de le vensbeschouwelijke gedachten over de waarden van gezondheid, ziekte, lichamelijkheid en dood is een eigen organisatie opgebouwd, die moet streven naar een apparatuur, die de vr^je beleidsvoering mogelijk maakt, in overeenstemming met vereni gingsleven en doelstellingen. Spr. meende hierin te lezen dat andere kruisverenigingen niet aan hun doel beantwoorden en dat alleen de ka tholieke maar goed zou zijn. Zij be treurde het dat niet één groot ge bouw kan worden gesticht Mr. Bergmeyer kwam tegen de in terpretatie van mevr. Kramers direct in het geweer. Hij was van mening, dat mevr. Kramers niet goed heeft gelezen. Het Wit-Gele Kruis heeft een eigen organisatie opgebouwd, en is bereid tot samenwerking met de ze eigen vereniging. Wetih. Steenmetser meende cok, dat mevr. Kramers uit het pre-ad vies haalde, wat er niet in staat. Daarop werd het voorstel aangeno men. Comptabiliteitbesluiten werden zonder commentaar genomen. In de rondvraag vroeg mevr. Kra mer aandacht voor het slechte licht van verschillende lantaarns. De heer Veen wees op de verga dering van jL vrijdag van het Bouw- fonds van Ned. Gemeenten. De be langstelling overtrof sprekers ver wachtingen. Naar aanleiding hier van adviseerde hij b. en w. naar grond uit te zien. Weth. Steenmetser was de heer Veen dankbaar, dat hij de eerste is geweest, die de aandacht hierop vestigde. De heer v. d. Hurt was erkente lijk voor de verbreding van de Hoge Morsweg, doch hij vroeg nu de aan dacht voor de brug in het niet-ver- brede gedeelte, die in slechte toe stand verkeert. Weth. Steenmetser zegde hem die toe. Mr. Slingenberg zeide dat deze vergadering wegens zijn vertrek naar Haarlem zijn laatste raadsver gadering zou zijn, die hij in Oegst geest meemaakt. Spr. dankte het college van b. en w., alsmede raads leden en ambtenaren voor de pret tige samenwerking. De voorzitter zeide, onvoorbereid te staan bij dit afscheid. Hij dankte mr. Slingenberg hartelijk voor al hetgeen hij als raadslid voor Oegst geest heeft gedaan. Zijn adviezen en vooral zijn financiële wenken zul len worden gemist Spr hoopte dat het mr Slingenberg in zijn nieuwe woonplaats wel mag gaan. Opvolgster van mr Singenberg op de lijst van candidaten voor de ge meenteraad is mevr. E. de Tombe Huurman. ZOETERMEER Schooluitbreiding. Het architec tenbureau Eveks en Reitsma te 's-Gravenhage heeft namens het be stuur van de Vereniging voor Chr. Nat. School het uitbreiden van de school aan de Jan Hoornstraat op gedragen aan een van de twee in schrijvers die bij de in augustus ge houden aanbesteding, de op één na laagste prijsopgave hadden ingediend, de N.V. Kleiweg uit Rotterdam. De aanneemsom is 54.900. Krusehen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor E wonderen doen. Duizenden werden verlost van htm rhecmafische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lij den. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloco vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen ver wekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlos sing al gauw. (Advertentie). HILLEG0M Woensdagmiddag om ongeveer half een reed de zesjarige Cecilia Geer- truida Warmerdam, wonende aan de Parallelweg te Hillegom, op de fiets op het rijwielpad langs de Weere- steinstraat in de richting van het dorp aan de rechterkant van de weg, toen zij plotseling ter hoogte van de Vosselaan de rijweg op reed zonder op het verkeer te letten. Uit de rich ting Haarlem naderde een grote vrachtwagen beladen met vis en de bestuurder F. G. uit Velsen kon een aanrijding niet meer voorkomen, met het gevolg, dat het meisje onder de wagen terecht kwam en werd over reden. Zij moet vrijwel dadelijk zijn gedood. Haar rijwiel werd ook ver nield. KATWIJK AAN DEN RIJN Vrouwengilde In de kleine zaal van het Parochiehuis kwamen de leden van het katlh. Vrouwengilde bijeen onder leiding van de presi dente, mej. C. J. M. van Stijn, voor namelijk met het doel om te komen luisteren naar een oauserie van father Landman, die kwam vertellen over zijn Missiewerk op de Falkland- eilanden. Over deze missie van de Paters van Mill-Hill was hier nog weinig bekend en aangezien father Landman zeer interessante dingen wist te ver tellen, was het begrijpelijk dat zijn voordracht met grote aandacht werd aanhoord. Herwonnen Levenskracht. Dat er veel, zeer veel geld, nodig is voor de tbc-bestrijding, weet bijna iedereen maar dat de financiële hulp van allen nodig is om deze instelling in 't leven te houden, dat beseft nog niet ieder. Vrijdagavond a.s. is er in het Paro chiehuis een prachtgelegenheid om daadwerkelijk steun te geven. Er is b.v. een grote klaverjas- en kruisjas- avond, waarmede de deelnemers prachtige prijzen kunnen winnen. LEN>5CHENDAM Jaarfeest K.AÜ. De K.A.B. heeft haar 48e jaarfeest gevierd door een toneelavond, verzorgd door de RJK. Toneelclub De Gezellen. Opge voerd werd het blijspel in drie be drijven „Jij weetjij weetwat ik niet weet". Zoals te verwachten, hebben De Gezellen ook nu weer een goed verzorgde uitvoering gegeven. Het spel van de z.g. geheugenloze Michel Lebon liep goed van stapel, maar was toch af en toe wat langdra dig. Ook de schijnbaar echte en aan gewaaide verloofde was heel aardig. De vele complicaties brachten de aanwezigen in een prettige stemming. De toneelisten ontvingen een klin kend applaus. Aan Ankie Knijnen- burg werden bloemen aangeboden. De voorzitter van de K.A.B., de heer A. Langeveld, heeft bij het be gin van de avond een welkomstwoord gericht iot burgemeester Banning, de geestelijke adviseur kapelaan A. van Ketter en enige paters van Scheut. SASSENHEIM Tafeltennisclub „Sassenheim" Het eerste team bestaande uit Bos Hoogervoret en Zoet hebben weer 'n wedstrijd gewonnen tegen het team van den Burcht uit Leiden. Het spel was matig, doch gespeeld met een grote concentratie. T.C.S. won deze wedstrijd met 64. Het tweede team speelde tegen Pit '54 no. 4 en wist het niet verder te brengen dan een 100 nederlaag. Het derde team speelde zeer goed. Zij speelde hun wedstrijd eveneens op 5 nov. j.L te gen R.T.C. 4 en wisten met een 64 overwinning de stryd te besluiten. P. Hammes speelde zeer verdienste lijk, terwijl de heer S try bos er hoe langer hoe meer in komt. De heer P. Tiboel deed ook zeer zijn best en wist al zijn wedstrijden te winnen. Auto's reden op elkaar. Op de oprit van Rijksweg 4, bij de Klinken berg, had gistermorgen om kwart over tien een aanrijding plaats. Deze ontstond doordat een auto, bestuurd door B. J. W. uit Heilo, stopte om het verkeer richting Den Haag voor rang te verlenen. Een achter hem rij dende auto, bestuurd door C. P. K. uit Weeteaan, kon doordat hij te kort achter de afremmende auto reed niet tijdag remmen en reed achter op zijn voorganger. Beide auto's lie pen flinke schade op. STOMPWIJK Afscheid kap. Blaauwhof. He denavond om 8 uur is er in „Het Blesse Paard" gelegenheid voor pa rochianen en verenigingen afscheid te neme» van kapelaan N. J. P. Blaauwhof, die naar Leiden vertrekt. LISSE De KAB afd. Lisse organiseerde ter viering van het St. Willibrord- feest een toneeluitvoering. Dinsdag- Spoedig verkeerslichien op de Deyl en huisvuilsioriplaats De gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteren een vrij langdurige vergadering gewijd, onder meer aan het bij de Kroon in beroep gaan van beslissingen van Ged. Staten ineake het uitbreidingsplan. Belangrijke agendapunten waren voorts het be sluit tot het aanbrengen van ver keerslichten op de Deyl en de onder handse aanbesteding van het maken van de nieuwe huisvuilstortplantt, aan de Zijlwatering bij de Hoogeboomse- weg. Een vrij langdurige discussie ont wikkelde zich voorts naar aanleiding van een voorstel tot herziening van de subsidieregeling voor de plaatse lijke instellingen op het gebied van gezinszorg ei. gezinshulp. De vergadering begon met de in stallatie van het nieuwe raadslid, de heer J. M. Koenen. Bezwaren tegen uitbreidingsplan. Daarna werd direct overgegaan tot de behandeling van het beroepsschrift inzake het uitbreidingsplan. In de zaal waren de ontwerper, prof. ir. Froger en zijn assistent aanwezig voor het geven van toelichtingen. De raad bleek akkoord te gaan met de grote lijnen van het verweer, dat burgemeester en wethouders tegen het standpunt van Ged. Staten had den opgesteld. Er werden by de ver schillende onderdelen vragen gesteld en enkele opmerkingen gemaakt. Op een vraag van de heer H. L. J. van Dillen (K.V.P.) antwoordde wethou der mr. dr. J. Hazenberg, dat er over het tracee van de provinciale weg no. 1 door de duinen binnen niet al te lange tijd een beslissmg kan wor den verwacht. Bij de behandeling van de bezwaren van G. S. tegen de in het uitbreidingsplan gegeven recrea tieve bestemming van Meyende>l'l merkte de heer A. J. M. van der Klaauw (K.V.P.) op, dat er in de overwegingen van G S. een duide lijke tegenstrijdigheid te vinden is. Ten aanzien van de Leidse waterwin gebieden 'eggen Gedeputeerden, dat zij het wenselijk achten, dat deze ge bieden voor de recreatie worden ont sloten. Met betrekking-tot Meijendell, dat tot het Haagse waterwingebied behoort, staan G S. op het standpunt dat recreatie niet toelaatbaar is. Mr. C. A, v. Gorcum, (P.v.d.A.) merkte op, dat wat Meijendell betreft private en publieke belangen botsen. Daardoor wordt aar. de autonomie van de gemeente Wassenaar afbreuk gedaan. Bij een ander punt merkte de heer van Gorcum op, dat de grote oorzaak van de moeilrkheden die Wassenaar nu bij het herzien van dit uitbreidingsplan ondervindt is, het traineren van een beslissing over het streekplan Westland. De vleeswarenfabriek. Het enige punt, waarop de menin gen van de raad afweken van die van B. en W. was de kweetie van de uitbreidingsmogelijkheden van de Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co. In het uitbreidingsplan was een uitbreidingsmogelijkheid tot 3500 m2 toegestaan, bij een hoogte van maxi maal 10 meter. Ged Staten bepalen, dat de oppervlakte zonder bezwaar tot 7000 m2 kan worden uitgebreid, maar met een maximum hoogte van 5 meter. Daardoor zal een gebouw langs de Rijksstraatweg kunnen ver rijzen van 140 meter en daartegen hebben B. en W. bezwaren. Vele raadsleden pleitten voor een verdere uitbreidingsmo^eliikheid van de fabriek. De heer H. L. J. van Dil len stelde voor, op dit punt niet in beroep te gaan bij de Kroon en zijn voorstel werd door diverse andere sprekers gesteund. Mr. R. T. M. van der Lugt (K.V.P.) deed de suggestie, de 7000 m2 toe te staan maar dan on der de voorwaarde, dat de front breedte langs de Rijksstraatweg niet groter zal zijn dan 50 meter en dat de verdere uitbreiding naar achteren toe gevonden wordt. Langdurig werd hierover gediseusieerd. Tenslotte kwamen raad en college van B. en W. overeen, dat wel beroep zal worden ingesteld bij de Kroon, maar dat na nieuw overleg met de betrokkene nog nader zal worden bezien, op welke wijze een bevredigende inlossing ge vonden zal kunnen worden En daarna werd het voorstel, om bij de Kroon in beroep te gaan, door de raad aanvaard. Verkeerslichten. Het voorstel om gelden beschik baar te stellen voor de verkeerslicht- installaties aan de Deyl en by de Rozenweg werd door de raad met in stemming ontvangen Het Rijk en de provincie nemen gezamenlijk deze aanlegkosten voor hun rekening. Wassenaar zal alleen het onderhoud betalen, een bedrag van ongeveer 1200 per jaar. De voorzitter deelde op vragen van de heren Van Dillen en Van Gorcum made, dat de werk zaamheden spoedig zullen worden uitgevoerd. Er is bij het ontwerpen van de installatie voor de Deyl reke ning gehouden met de aanwezigheid van het fietspad. De burgemeester sprak als zijn overtuiging uit, dat hier een installatie zal worden ge plaatst die aan alle eisen voldoet. Hoeveel uren per dag de installatie bediend zal worden is nog niet uit- giemaakt. Vuil storten. Een voorstel om tot onderhandse aanbesteding over te gaan van het graven van de huisvuilstortplaats en het storten van de uitkomende specie op plaatsen in het uitbreidingsplan Zijlwatering, waar in de toekomst straten zullen moeten worden aan gelegd, gaf de aanleiding tot enkele vragen, o.m. van de heer G. van der Holst (K.V.P.) over de wijze waarop de kosten van deze werkzaam heden verdeeld worden over grondbedrijf en hui6vuilstortplaats Mr. Van Gor cum vroeg het college van B. en W. alvorens tot het storten van de specie wordt overgegaan, onderzoekingen te laten doen naar eventuele archeolo gische overblijfselen in de bodem omdat daarvan na het ophogen van de terreinen vermoedelijk wel niet veel meer zal kunnen komen. Mr. dr. W. F. van Glinsteren vroeg in het algemeen hoe de investerin gen die de gemeente gaat doen voor dit werk en voor andere werken, ge- financieerd kunnen worden. Wethou der E. M. Schade antwoordde, dat de werken werden uitgevoerd als daar voor langlopende middelen aanwezig zijn, die door de Bank voor Neder landse Gemeenten worden verstrekt. Gezinszorg en gezinshulp. Langdurig Werd gesproken over het voorstel om een nieuwe subsidie regeling in te voeren voor de instel lingen op het gebied van gezinszorg en gezinshulp. De bedoeling van de nieuwe regeling is, het deze instel ling mogelijk te maken salarissen volgens de rijksregeling uit te beta len aan de gezinsverzorgsters en de gezinshulpen. Mr G. C. van Dijk (WD) merkte op, dat het voorstel in verschillende opzichten vaagheden vertoont, met name over de gemeentelijke controle op het verlenen van gezinshulp en gezinsverzorging en over de finan ciële consequenties van de nieuwe subsidieregeling. Wethouder dr J. J. M. Veraart antwoordde, dat het hier gaat om een voortbouwen op een reeds vele jaren bestaande subsidie regeling. Alleen de loonbedragen worden aangepast aan de rijksrege ling om het de instellingen mogelijk te maken hun helpsters te behouden. Wat de eontrole betreft, er is een le vendig contact tussen de afdeling sociale zaken en de besturen der in stellingen en de ervaring leert, dat alleen hulp verleend wordt in zeer dringende gevallen. Het voorstel werd aanvaard. Naar aanleiding van de vraag van de heer Van Dillen, of bij het aan brengen van naadloze vloerbedek king in de Chr. kleuterschool de kos ten van het gelijkmaken der vloeren al of niet tot het gewone onderhoud behoren, besloot de raad dit punt te laten rusten tot de volgende verga dering. De raad benoemde tot lid van de commissie bedrijven de heer J. 1VL Koenen, tot lid van de commissie onderwij» mr dr W. F. van Gunste- ren, tot plaatsvervangend lid van de commissie tot onderzoek der geloofs brieven At heer Koenen en tot lid, reep. plaatsvervangend lid van de commissie voor het georganiseerd overleg de heren A. J. M. van der Klaauw en J. M. Koenen. Tot leden der commissie van overleg inzake de lichamelijke opvoeding en de sport werden benoemd de heren W. Boen der, mr. dr. W. F. v. Glinsteren en G. van der Holst. Een krediet voor het uitbreiden van de alarminstallatie voor de brandweer werd zonder discussie goedgekeurd. Licbtstoet ter ere van St.-Maarten in Nieuw Wassenaar. Zoals ieder jaar heeft ook gisteren in de voor avond de buurtvereniging Nieuw Wassenaar een lampionoptocht geor ganiseerd ter gelegenheid van St.- Maartendag. Een deel van de onge veer 80 deelnemende kinderen had de lampions zelf gemaakt en dong daardoor mede naar de prijzen, die het bestuur had uitgeloofd. Andere kinderen liepen in de stoet mee met gekochte lampions. De stoet wer^ voorafgegaan door de drumband v. d. Chr. gymnastiekvereniging „Irene'. To dn de stoei weer wa: terugge keerd by het i itgangspunt, de open bare school in de Bloemcamplaan, maakte ir. J. Steenhuis, voorzitter van de vereniging, de uitslag bekend van de beoordeling der zelfgemaakte lampions door een jury van enkele dames. Er werden 9 eerste prijzen toegekand en vele andere prijzen. Eerste prijzen vielen ten deel aan Jan Dekker, Adriaan Evers, Wijnan- da Nieuwenhuizen en Karei Hooge- weegen voor fraai bewerkte en ver sierde uitgeholde knollen en verder aan Patrieia Brücher voor het huisje van Hans en Grietje, Nelly Gorter voor St.-Nieolaas, Pim Nolet en Joost Peek voor hun vliegtuig, Willem Al- bert Peynenburg voor zijn auto en John Boot voor de mijter van St.- Maarten. Alle kinderen wórden ten slotte op koek getracteerd. Schoonheidskoningin Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" vergelijkt in zijn nummer van woensdag de verkiezing van de schoonheidskoningin van de wereld met een veemarkt, paardenrennen en een hondententoonstelling. Waarom kunnen de deelneemsters aan de schoonheidswedstrijd niet volledig gekleed verschijnen? vraagt het blad. De hoofdredacteur van het blad, graaf da 11a Torre, oefent kritiek op de kleding een badpak waarin de schoonheidskoningin zich heeft vertoond. De beschrijvingen van haar hoe danigheden in de pers doen volgens hem denken aan veemarktverslag. De „Osservatore Romano" voegt er spottend aan toe, dat Nederland (de z.g. wereldschoonheidskoningin is namelijk een Nederlandse met de echt Nederlandse naam van Rott- schaefer) „stellig trotser zal zijn op de schoonheidskoningin van de we reld dan op Erasmus, Hugo de Groot of Huizinga!" ANGST EN BOETE TOE Lucia Arzuffi, een 29-jarige Ita liaanse fabrieksarbeidster, is "woens dagavond dubbel gestraft. Toen zij het station van Greco (in de buurt van Milaan) oprende om haar trein naar huis te halen, reed deze juist weg, maar zij slaagde er in op de treeplank te springen. Tot haar schrik ging de deur niet open en zij v/as gedwongen de drie km naar haar woonplaats, Sesto San Giovan ni, aan het handvat van het portier te hangen. Bij aankomst moest zij wegens shock naar een eerste-hulp- post worden gebracht. Een tweede schok kreeg zij toen de spoorweg maatschappij haar nog een boete gaf wegens overtreding van de reglemen ten. avond vond dit plaats in het Vereni gingsgebouw aan de Beekbrug voor de leden uit De Engel, voor Lisse ge schiedde dit in haar gebouw aan de Schoolstraat op woensdag- en donder dagavond. In De Engel opende de heer G. v. d. Berg en in Lisse de heer J. de Koning deze avond. De heer de Koning memoreerde in zijn openingswoorden het 50-jarig be staan dat dit jaar is gevierd. In deze 50 jaar is er veel gebeurd. Vroeger kende men geen ziekteverzekering, geen Werkloosheidswet, AOW, WW, Kinderbijslagwet, vacantietoeslag. Zo kan men zien wat voor groot be lang men heeft bij een lidmaatschap van de vakverenigingen. Ook deed spr. een goed woord ten gunste van de bezitsvorming, waar aan de gewone arbeiders ook mee moeten doen. Hierna gaf de heer de Koning het woord aan de R.K. To neelvereniging „Nut. en Genoegen", die het toneelspel in 3 bedrijven „Piloot in de mist" voor het voet licht bracht, van Bram v. d. Lycke, die eveneens optrad als regisseur. Tijdens de 2e wereldoorlog is in een voormalig station van de onder grondse spoorwegen te Londen een kantoor ingericht voor aanvragen en uitgaven van visa vanwege de contra-spionagedienst. Mensen van verschillende nationa liteiten wensen om even uiteenlo pende redenen Londen te verlaten. De Britse legerleiding is uiteraard niet al te goedgeefs met visa. Onder de piloten bevindt zich de captain-vlieger Victor M. de Camp- Zijn vrouw Sonia, die in Amerika ver blijft, geraakt ernstig ziek. Victor wil direct nsar haar toe. De captain vlieger moet nu gebruik maken van de boot. Het feit, dat een vlieger in deze noodlottige omstandigheden niet per vliegtuig naar Amerika kan, is het hoofdmotief van dit toneelspel. Het geeft hem een zware morele schok. In het geheel niet zakelijk aangelegd, geraakt hij door Sonia's ziekte in grote schulden. Hij zwicht voor de belangen van een smokkelaar. Dank zij omstandigheden met de ziekte en de dood van zijn vrouw bleef hij op vrye voeten, maar de smokkelaar werd gearresteerd. Karei v. d. Hoorn als captain vlie ger deed het weer als van ouds, zijn optreden was dan ook perfect. Her man Schrama als 2e piloot komt er ook steeds beter in en wordt ook iets vrijer op de planken. Het spel van Bert Selfring als di recteur van de Mij. Holland (Veld man) was correct. De rol van Ford, chef kantoor uitgave visa, lag W. v. Dijk goed. Zijn houding, manier van optreden én uitspraak lagen volko men in de lijn. Henk Elfring als Al fonso A. de Bavros, Portugees smok kelaar gaf zijn rol goed weer. Welly Schenk als Lady Stone, En"else da me, deed de vertolking wel goed, maar deze rol lag haar niet. In gro tere rollen komt haar spel beter tot uitdrukking. Gerrie Verhaar als Ford's secretaresse v/as vry in haar bewegingen en deed het zoals we dat van haar gewend zijn. Mej. Joop Be- zu en Sjaak v. Ruiten resp. als spi onne en rechercheur Scotland Yard maakten ook een goede indruk. Ten slotte viel An toon Meeuvvissen als Billy de postbode vooral op door zijn zeer duidelijke uitspraak. Zulke men sen zien we graag op de planken. Ook zijn weergave was uitmuntend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3