tam-tam LEXINGTON Pakjes avond voor AMATE-missionarissen i mmt AM ATE- fofc-dm s I mmcuuoH Eerste steen voor katholieke lagere school in Leiden zuid-west De hoogste klok van de Lodewijkstoren is binnen Kerk, school, parochiehuizen en sporthal VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Missie in eigen land niet vergeten Hoewel de kalender pas 5 november wees, Is het in het restaurant Van der Heijden gisteren, na de sluiting van de AMATE-missietentoonstelling toch Sinterklaasavond geweest voor de missionarissen-standhouders. Natuur lijk kon Sint Nicolaas 7elf nog niet aanwezig zijn maar hij heeft een waardig remplacant gevonden in de heer Alphons Schlatmann Als erkentelijkheid voor de onver moeibare ijver, waarmee de missio narissen acht dagen achtereen plaats namen achter do tentoonstellings tafels om er uitleg te ^even van hun werk, was door de heer Schlatmann 'n pakjesavond georganiseerd, waarop alles wat voor de missie aan het AMATE-comité eeschoiken is. werd verloot. Daaronder waren het altaar dat door de r. k. technische school „Don Bosco" te Leiden vervaardigd is en tal van utensilia en paramenten, gemaakt door leerlingen en lerares sen van de r. k. vakschool voor meis jes te Leiden, alsook de inzend'ngen van de missienaaikringen van Hoog- made en Leiden. Maar daarby bleef het niet: er waren drie gereedschapskisten, die ter beschikking waren gesteld door een grote metaal-industrie te Leiden, er waren negen en twintig zagen, één voor iedere vertegenwoordiger van de deelnemende orde of congregatie Bovendien waren er in plastic ver pakte verbandwaren. Voor iedere pater die een congregatie vertegen woordigde was er bij een op het to neel geplaatste schoorsteenmantel 'n klompje klaargezet. Een andere verrassing onthulden de heren A. A. C. Duseé en P. Bieg- straten, re^o. voorzitter en secretaris van het district Leiden der N.K.S., afdeling voetbal. Het waren negen tien leren en een plastic voetbal, die door de leden van de L.K.S. in de dekenaten Leiden en Zoeterwoude geschonken waren voor de missie. Bovendien overhandigden de heren nog een bedrag van ruim honderd gulden, dat was bijeengebracht door de niet-voetbatiende sportverenigin gen in het district. Men kan zich 'ooi teller., dat er een uitbundige stemmint heerste on der de aanwezigen. De paters, waren blii-verrast door de verromoelende veelheid van geschenken, de AMATE- medewerkers genoten met volle teu gen van de blijdschap van hun gasten. Natuurlijk werd er grzongan: het ene Sinterklaaslied volgde óp het andere en grappen klonken over en weer. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond was wel de onthulling van negen en twin tig bronzen luid-klokjes, die bui ten de eigenlijke AMATE om ge schonken waren door een groot aan tal missieweldoeners. Er was zelfs een gift voor gekomen uit het verre Biak. Even heerste er een algemene stilte in de ^al maar toen de heer Schlatmann de voorwaarde stelde, dat geen van deze klokjes evenmin trouwens als de andere geschenken in Nederland zouden blijven, lie ten de „klomphoudende paters" als SI MCA ARONDE 4 deurs met verwarming 6145. GEBR. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 Telef. 23041 (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 613 november zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een vrouw van slechte reputatie". 18 jaar. Lido: „De hel van Noord-Afri ka", 14 jaar. Luxor: „Alle schijnwerpers aan", alle leeftijden. Trianon: „Zolang er mensen zijn", 18 jaar. Rex: „De laatste torpedo", 14 jaar. (Donderdag: „That mid night kiss", alle leeftijden. Toen was de grote zak van Sinter klaas Schlatmann toch werkelijk leeg. Althans wat de cadeaus voor de niet- Nederlandse missionarissen betreft. Want ook de zusters van Verbum Dei, die binnenkort in Leiden een eigen kerkje krijgen en de Francis caanse missionarissen, die in Fries land werken kregen een klokje cadeau, alsook bouwpastoor Van Rijn van de St. Antoniuskerk in Leiden- zuidwest. Dit klokje draagt de naam van Auxentius van Schalen, de pas toor die zo hard geijverd heeft voor de stichting van deze nieuwe kerk en die overleed zonder het resultaat van zijn werk te mogen zien. Tot slot van deze gezellige pakjes avond werd ook deken W. P. M. Haring een klokje aangeboden, dat als hoogst-gestemd klokje deel zal uitmaken van het carillon, dat bin nenkort in de toren van zijn histo rische kerk zal worden aangebracht. In zijn dankwoord zeide de deken te hopen, dat Katholiek Leiden een schietgebedje voor de Missie opzendt, elke keer als het klokje za1 luiden. De heer Alphons Schlatmann, initia tiefnemer van de „Actie Missieklok" blij om zoveel dankbare blijdschap vóór „zijn" klokken. Gisteravond, in het begin van de avond, overschreed het aantal AMA- TE-bezoekers de 8500. Hedenavond reeds verwacht het AMATE-comité de tienduizendste. U weet toch al, dat de tienduizendste vijf en zeven tig gulden waard is? Ook vanavond loont een bezoek aan de missie-ten toonstelling in de Stadsgehoorzaal te Leiden zeker weer de moeite. Krijgt U niet die premie in handen, dan is er nog altijd een keur van inlichtin gen, voorlichting en weetjes over missie en volkenkunde, die U in an der opzicht verrijken. Maar ook de gezelligheid ontbreekt niet, dat hebt U al vijf dagen lang in de krant kunnen lezen. Wat let U dus om te komen ofom nóg eens te ko men? Een aparte attractie was gister avond de trekking van de loterij, die was opgenomen in de missiekrant „Zoeklicht op AMATE". De oplos sing van de prijs vaag luidde: „Op naar AMATE". Er waren 340 goede oplossingen. Als winnares werd door onpartijdige vingers en onder politioneel toezicht aangewezen mevr. H. C. van BeukeringVan Oerle (87), wonend aan de Lammen- schansweg 64 te Leiden. Haar doch ters, die toevallig in de zaal aanwe zig waren, namen in haar naam symbolisch de prijs in ontvangst. Van de zijde van het AMATE- comité wordt erop gewezen, dat er over deze uitslag geen corresponden tie gevoerd kan worden. Bij de stand van de Zusters van Lavigerie, werkzaam onder de Mos lims van Afrika, hoorden wij de ver zuchting van een zeer ontwikkeld Mohammedaan: „Wij, Afrikanen, maken deel uit van een verloren ge neratie: We hebben het oude losge laten en het nieuwe is voor ons nog onbereikbaar". Iets om over te den ken. Wat zijn we rijk. De tijden mo gen wankelen maar wij hebben de oude waarheid van ons geloof om op te steunen. Daarom moeten wij ons geloof mededelen aan hen die bij die „verloren generatie" horen. Ook daaraan draagt de AMATE bij. Steunt dus de AMATE door uw be zoek. Geen weer kan U deren met from America's Best Tobaccos Laat geen opname mislukken Vraag ons advies voor een goede belichtingsmeter (Advertentie) KLAPROOSCOLLECTE Ook in Leiden wordt 14 november aanstaande de Klaprooscollecte ge houden. Het welslagen van deze in zameling voor de oorlogsgraven en ten bate van de duizenden nabe staanden dien iet in staat zijn het graf van hun dierbaren te bezoeken. Dank zij de klaprooscollecte kunnen reis- en verblijfkosten van velen betaald worden. Collectanten kunnen zich za terdag 14 november vanaf acht uur v.m. in het Gulden Vlies melden. 22 Kaprooscollectanten krijgen een reis van 6 dagen naar Engeland aangebo den. in de school Ceaciliastraat voor de i petitie. Mej. v. d. Berg en mej. Pieterse geven maandagavond 9 november 'n uiteenzetting van de Bouworde in het algemeen en in het bijzonder over het kamp in Frankrijk, waar zij bei den hebben gewerkt. Deze avond wordt georganiseerd door de KAB-St.-Leonardus in het parochiehuis Haagweg, aanvang acht uur. Iedereen is welkom en de toe gang is vrij, óóg voor intrpducé's. Voorts worden twee films over Europa vertoond. Dinsdag 10 november herdenkt de heer A. J. van Meygaarden, Oranje- boomstraat 8 te Leiden, hetf eit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van kantoorboekhandel L. F. Servaas, Ho- gewoerd te Leiden. De heer Van Meygaarden is loopknecht Het zal hem op dit feest niet aan belangstel ling ontbreken. Aan de Technische Hogeschool ta Delft is geslaagd voor het kandidaats examen voor electrotechnisch inge nieur de heer W. M. Harinck te Lei den; voor het kandidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur slaagde de heer A. van den Honert, eveneens te Leiden. Vanmorgen om half twaalf heeft laan. Dit wordt de parochieschool de pastoor van de parochie St. Leo- van de in Leiden Zuid-West op te nardus, pastoor Barnabas van Rijn richten St. Antonius-parochie, o.f.m., na deze gewijd te hebben, de Zeven afgevaardigden van de ze- eerste steen gelegd van de nieuwe ven klassen van deze lagere school St. Antoniusschool aan de Boshuizer- hebben daarna zeven stenen ingemet- De eerste steenlegging van de ka tholieke lagere school in Leiden zuid-west en de schenking van de luiklok voor de St Antoniuskerk bieden ons een goede gelegenheid deze maquette te publiceren van de toekomstige bebouwing. Het betreft hier het terrein, dat begrensd wordt door de Boshuizerlaan-5 Meilaan, Churchill-laan en de Telderskade. 1. Is de St. Antoniuskerk, 2. de nieuwe St. Antonius-school, waar vanmorgen de eerste steen is gelegd, 3. waarschijnlijk een kleuterschool, 4. de Churchill-laan, 5. de Boshuizer- laan, -kade en 6. de Vijf Meilaan. Achter de school (2) ziet men enige parochie- en verenigingsgebouwtjes. Het grote gebouw tussen het ge bouwen-complex van de St. Anto- niusparochie en de Telderskade is de grote sporthal, die door de ge meente hier zal worden geplaatst. De hal heeft een monumentale in gang en zal aan vele honderden plaats bieden. Bij de foto: uitvoerder D. Haasnoot krijgt een cadeau van Johan Linde man. seld. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig, leden van het R.K. Schoolbestuur, leden van het ouder comité, kinderen en ouders der kin deren van de parochieschool, afge vaardigden van aannemer en archi tectenbureau, pater Van der Bron en de bouwers van deze school. Na de steenlegging voerde dr G. W. M. Kallenberg, voorzitter van het R.K. Schoolbestuur het woord. Hij dankte allen, die meewerken aan het tot stand brengen van deze school, feliciteerde het schoolhoofd, de heer H. Duim, met deze nieuwe stap in de richting van een eigen school. De klassen van de St. Antoniusschool, waarvan de heer Duim hoofd is, zijn thans in vele gastheer-scholen onder gebracht. Spr. dankte ook pastoor van Rijn voor het verrichten van de plechtigheid. De heer Duim kondigde hierop nog een kleine plechtigheid aan: de scholier Johan Lindeman overhan digde aan de uitvoerder de heer D. Haasnoot, een geschenk. De heer Duim had nóg een verras sing voor zijn leerlingen: zij moesten vier bijzondere stenen zoeken, die in de buurt van de nieuwe school ver borgen waren. Vinders kregen een mooie prijs. De jeugd zwermde na deze mede deling joelend uit over de 5 Mei- buurt. De klokkengieterij fa. Eysbouts te Asten heeft één klokje gegoten van het carillon, dat in de toren van de Lodewijkskerk te Le'den za' 'wor den geplaatst. Het hoogste klokje van dit carillon, gestemd in D. gis teren te Leiden gearriveerd. Weldoe ners, die onbekend wensen te blijven, hebben een bedrag bijeengebracht voor een aantal klokken, die geschon ken werden aan missionarissen, die meewerkten aan de AMATE-tentoon- stelling. Onder deze klokjes was ook het genoemde, dat een hoge plaats in de Lodewijkstoren krijgt. Op de foto ziet men het moment, waarop de heer Schlatmann, namens de gevers, het klokje aan de deken van Leiden overhandigt. (Foto: „Ds Leidse ourant)".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3