„Natuurlijk" lid van de Pauselijke Missiegenootschappen AMSTLEVEN levensverzekering 4-voudige werking... exka geneeskracht! Chefarine 4 Open gesprek mei Zoeierwoudse burgerij slooi werkbezoek mr J. Klaasesz af „Toont een goede verliezer te kunnen zijn" Op 10 km. weg 88 verkeersborden WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA K AMATE ontving de vijfduizendste I /errassing kwam goed terechf Het was druk, gisteravond op de AMATE. Om kwart over negen viel de drukte een ogenblik stil, toen de stem-door-de-luidspreker aankondig de, dat zojuist de vijfduizendste be zoeker het gebouw betreden moest hebben. Het nummer werd bekendgemaakt maar het duurde nog enkele ogen blikken, voordat de gelukkigen zich meldden. Het waren de heer en mevrouw P. P .Devilee-Van der Meer (Lemans- straat 54 te Leiden) die zich uit de bezoekers-menigte losmaakten. Ze werden op het toneel in de gro te benedenzaal ontvangen door de voorzitter van het AMATE-comité, de heer A. H. van der Heiden. Deze deelde hen mede, dat zij de vijftig- guldenpremie gewonnen hadden, die ter beschikking was gesteld door de firma Peek en Cloppenbuxg te Lei den. Om wat van de schrik te bekomen, werd het gelukkige echtpaar in de koffiekamer een kop koffie aangebo den. We vroegen de heer Devilee, chauf feur-monteur bij de machinefabriek Den Holder (en van 1930-1937 chauf feur bij de Leidse Courant), of hij naar de AMATE was gekomen op de aankondiging in zijn lijfblad, dat de vijfduizendste bezoeker verwacht werd. „Welnee", antwoordde mevr. Devilee, „we hadden dat tevoren zo vastgesteld". „Het kwam helemaal onverwacht" vond haar man maar hij gaf toe, dat hij toen de stem door de luidspre ker klonk gedacht had: „nou ja, je kunt nooit weten!" Het gezin Devilee telt zeven kin deren. ,.,Er zijn er al een paar groot en die passen op", vertelde de vader. Maar het had toch nog wat moeite gekost om weg te komen want de jongste wilde niet slapen en daarom konden de heer en mevrouw Devilee CENTRIFUGES vanaf f170.- Fa. OUSOSWA - LEIDEn (Advertentie) De heer en mevrouw Devilee, op het podium geroepen, worden toegespro ken door de heer A. R. v. d. Heiden. eerst oth half negen van huis gaan. Noch mevrouw Devilee noch haar echtgenoot hebben naaste familie in de missie maar ze zeggen „missie werk vinden we geweldig; we steu nen het altijd", en mevrouw voegt daar aan toe: „Wij zijn lid van de pauselijke missiegenootschappen en de kinderen natuurlijk van de H. Kindsheid". Op de AMATE waren de heer en mevrouw Devilee het meest onder de indruk gekomen bij de stand „Zuid Amerika". „Wat moeten die paters daar sjouwen. Duizend kilometer is niks", meent hij. We vroegen ten slotte aan mevrouw Devilee, of ze al wist, wat ze met de vijftigiguldenpremie ging doen. „Dat moeten we nog eens rustig bepraten; er is altijd wel wat nodig", was haar antwoord. We kunnen ons voorstellen, dat de premie heus een welkome verrassing betekende in het grote gezin Devilee. Een nóg groter verrassing kan ook Uw deel worden. Want de tiendui zendste bezoeker krijgt een premie van 75.Wanneer het bezoek zo blijft toestromen, als gisteravond het geval was, dan is de tienduizendste bezoeker al heel dichtbij. Bent u het? Tientallen keren had de dame, die de schooljeugd rondleidt langs de be kroonde pronkstukken van de teken en knutselwedstrijd al verteld, dat de inzending van de tweede klas van de school Haarlemmerstraat 240 een negerdorp voorstelde. Zo ook gister middag. Opeens komt een jongetje naar voren: „Mevrouw, dat is toch geen negerdorp. Dat is een Indianen dorp: kijk maar, die mannetjes dra gen veren op hun hoofd." Het was een waarheid als een koe. Bleef me vrouw niets over dan het jongetje te vragen, hoe hij dat zo gauw gezien had. „Och, ik heb daar zo'n beetje verstand van", antwoordde Pim Ver- ra. Die AMATE is toch leerzaam! De Fancy-Fair van de AMATE had gistermiddag bezoek van een groot aantal (school)kinderen. Een van hen trok bij een van de kraampjes een enveloppe, die hem recht gaf op een eohtwollen deken of een mooie, blauwe autoped. Hij koos de laatste. „Heb je toch veel meer an" was zijn commentaar. Het jochie zal gedacht hebbeh: „Met een eigen deken moet je vroeg naar bed maar met een eigen step al ben je er nèt iets te groot voor kan je nog laat buiten blijven spelen. U ziet het: iedereen vindt iets van zijn gading op de AMATE. 4 middelen tezamen werken eneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" - elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. Tegen pijnen en griep, uesoniki voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl.i. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f,3.60 (Advertentie) Open oor voor moeilijkheden Langs de Leidse Straatweg In de rubriek „Van achter het stuur" schrijft „Het Vaderland" over de „lawine" van verkeersborden: Voor de aardigheid hebben wij laatst eons het aantal borden geteld tussen d« Haagse Sohouw en het via duct in Wassenaar. We kwamen tot een totaal van 88. Daarbij hebben we dan niet gerekend de transparant borden, waarop het bevel „stadslichten", hebben we niet geteld de ANWB-richtingsborden, zijn we voorbijgegaan, aan de rich tingsborden voor Ursula en Dorestad en de verkeerslichten bij Wassenaars Dierenpark. Allemaal overigens bor den. die aandacht van de automobi list vragen. Wanneer we nu weten, dat het AMATE op hoog niveau door ons „getelde" traject precies tien kilometer lang is en dat de maxi mum snelheid daar tevens de gemid delde snelheid is, namelijk 70 km per uur, dan kunnen we snel uitrekenen, dat elke 114 meter (maar er staan dikwijls combinaties van drie en meer borden) een bord aanwezig is, wat op zijn beurt wil zeggen, dat elke 5 4/5 seconde de aandacht van de automobilist op een bord gericht dient te zijn. Op deze ondanks zijn maximum sneheid, toch altijd nog ge vaarlijke en drukke weg wordt dus elke 5 sec. de aandacht van de auto mobilist een fractie van een seconde dde tijd hangt van zijn opnemings vermogen af afgeleid. Hetgeen ons rijkelijk veel voorkomt. Men zal ons nu onmiddellijk tegen werpen: geeft er dan een andere op lossing voor. Bij elke op de rijks straatweg uitkomende zijweg dienen toch voor de rijksweg geldende ver keersborden als „stopverbod", stads lichten", „max. 70 km/u", enz te wor den herhaald. Dit is natuurlijk juist, maar een feit blijft, dat het meren deel van de door ons getelde 88 bor den dus niet is bestemd voor de auto mobilist, die van de Haagse Schouw tot aan het Viaduct (en verder) rijdt, maar voor de verkeersdeelnemers, die uit de zijwegen komen. Welicht zou het overweging verdienen een groot deel van de borden op te stel len tussen het ter plaatse lopende rij wielpad en de rijksweg en wel een kwart slag gedraaid, waardoor de voorzijde alleen zichtbaar is voor het verkeer uit de zijwegen en het ver keer, dat reeds op de rijksweg rijdt, er „langs" kijkt. Het KLM-kantoor te Londen ont ving lange tijd geleden uit de Ver enigde Staten als vrachtgoed een wandelstok. Het was een gemakkelij ke stok waarop men kon steunen en er hing een label aan. Daarop stond het verzoek geschre ven, deze stok in dank te willen te ruggeven „aan de beambte van het vliegveld, die begrepen had dat hij een oude dam« die niet zo goed ter been meer was, een onschatbare dienst kon bewijzen door haar zijn stok tot steun mee te geven". Geen nader aanduiding, geen naam van de afzendster. De leiding van de KLM is tijden aan het zoeken geweest naar de hu mane beambte, maar niemand her kende de stok als zijn eigendom. Tot dat eindelijk iemand zich wist te her inneren, dat de stok al jaren in een kast achter de deur had gehangen. Daar hangt ie thans weer, met la bel, al twee jaar. Zonder adres heeft hü dan toch zijn bestemming bereikt. Boven veler verwachting is het laatste deel van het programma van het werkbezoek van de commissaris der koningin aan Zoeterwoude, het gesprek met vertegenwoorigers van alle lagen van de bevolking, zeer bevredigend geweest. Mr. J. Klaasesz getuigde zelf op het einde, dat dit samenkomen, zo als in de andere 142 gemeenten waar hij een werkbezoek heeft afgelegd, zeer vruchtbaar is geweest. Blijkbaar door de heer A. C. Deerenberg in gelicht over de uitgesproken ver wachtingen van deze samenkomst in de vergadering van de KVP, weer sprak de Commissaris, dat deze bij eenkomst een show zou zijn en noemde het een essentieel onderdeel van het werkbezoek Meer dan honderd dames en heren vertegenwoordigden alle organisaties en instanties in het parochiehuis aan de Schenkelweg, aan tafels gerang schikt naar den aard. waren aan wezig toen de commissaris met zijn echtgenote* gevolgd door de burge meester en de wethouders, eveneens met hun dames, kwart voor vier naar hun plaats werden geleid. Burgemeester Smeets sprak een kort welkomstwoord, vol waardering dat ook de burgerij bij dit werkbe zoek gelegenheid zal krijgen zich uit te spreken over wat er in de ge meente leeft. De commissaris hoopte een vrucht baar contact te mogen hebben. B. en W. en de raad hebben reeds zwart op wit gegevens ingezonden in hoe verre de provincie bij de annexatie plannen betrokken is. Het is prettig het karakter van de gemeente te kennen, zich te bewe gen tussen hen die werken meest al pro deo om het leven ten goede te activeren. Conferentie rond de tafels. De commissaris en zijn echtgenote hebben zich gedurende bijna ander half uur niet alleen in de verschil lende kringen geluisterd, maar ook over de aangesneden onderwerpen vragen gesteld en beschouwingen gehouden. Wij mochten het intieme van deze gesprekken, die wel niet geheim wa ren, niet verstoren, doch hadden het voorrecht een plaats aangewezen te krijgen aan de politieke tafel, zo dat wij uit die hoek nog wel iets kunnen mededelen. Mr.Klaasesz begaf zich het eerst naar de kring van de bedienaren van de godsdienst, waarvan aanwezig waren deken P. J. A. Juffermans, pastoor A. P. Emmen, prior dr Y. Snabel en ds G. P. van Embden. Mevr. Klaasesz koos de onderwijs groep, hoofden van scholen, school arts en kleuteronderwijzeres. Aan de politieke tafel, waaraan de voorzitters van de beide afdelingen van de KVP en ook een politieke gespreksman gezeten waren, wer den de harde noten van de annexatie gekraakt en aan de commissaris ver teld dat Zoeterwoude nu voor de derde maal, als de gemeente aan de rand van de welvaart komt door stijging van het inwonerstal (thans 6000) tot financiële armoede dreigt te geraken Het zal voor deze ge meente straks met 3500 zielen niet mogelijk zijn een behoorlijk be stuursapparaat te behouden, de lange wegen en kunstwerken te onderhou den, omdat de verlaging van de rijksbijdrage de gehele economie van de gemeente zal laten instorten De commissaris erkende dit ge vaar toen nog meerdere argumenten aantoonden, o.a. dat 't waterleiding bedrijf, dat nu reeds een slechte zaak is, een catastrofe zal worden. Ook kwamen de grieven tegen Leiden naar voren inzake het Indus trieschap De Grote Polder. Zoeter woude wordt hierbij totaal gene geerd. Zonder enig medeweten van de Zoeterwoudse vertegenwoordi gers in het Industrieschap is de Technische Dienst en het Grondbe drijf van Leiden reeds aan het taxe ren van de gronden begonnen. Van deze en vele andere grieven en ar gumenten maakte mr Klaasesz tel kens aantekeningen en informeerde naar de juiste toedracht van zaken. Aan deze tafel werd waardering uit gesproken voor de armslag van Ged. Staten in de subsidiëring van cultu rele instellingen. In dit verband werd ook opge merkt, dat deze subsidies zo laat worden uitgekeerd doordat de goed keuring van de begroting zo laat ge geven wordt. Zoeterwoude was in 1958 reeds gereed met de begroting 1959 terwijl deze nu nog piet door G. S. is goedgekeurd. Dit bevreemdde de commissaris ten zeerste, toegevende, dat het gemeen tebestuur tijdig de begrotingen in dient, vernomen hebbende, dat de begroting voor 1960 ook nu reeds in behandeling is en waarbij de belofte werd gedaan hierop te attenderen. Ook de belangen van het gesticht De Goede Herder werden besproken. Op de tafel van de boerenorgani- saties, waaraan ook broederlijk de KAB-bestuurders waren gezeten, lag een goudgele Goudse kaas te wach ten totdat na het gesprek, dat zeker over de bedreiging en onteigening van agrarische gronden ging dit heerlijke boerenprodukt de commis saris ter herinnering aan de boeren- belangen ten geschenke werd ge geven. Recapitulatie. De commissaris, aan het einde van de gesprekken, moest nog even wachten met z'n recapitulatie; mevr. Klaasesz was nog op de bovenzaal van het parochiehuis gaan zien hoe de kleuterscholen hier zijn gehuis vest. Na eerst nog even van de no tities van zijn echtgenote kennis te hebben genomen nam de commissa ris het woord om in het kort en in het algemeen de gestelde vragen en wensen te beantwoorden. Het scholenprobleem was blijk baar van vele zijden aangesneden. Grif gaf de commissaris toe dat Zoe terwoude b.v. met Leiderdorp ver geleken wat de scholenbouw betreft een achterlijk gebied is. Dit is niet de schuld van het gemeentebestuur. Het wordt tijd, dat op het departe ment de vereiste handtekening onder de stukken hiertoe gezet wordt. Betreffende de sportterreinen be treurde spr. de geschapen toestand, het grote belang ziende, dat de jon gelui in hun eigen plaats de sport kunnen beoefenen. De gymnastiek lokalen zijn ook dringend nodig. Op de door de president kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente uitge sproken klacht over het uitblijven van de laatste gelden van de pro vinciale subsidie werd geantwoord, dat de monumenten-restauratie alom zoveel geld vraagt, dat een totaal limiet gesteld moet worden. Het is niet mogelijk om hierin volop te be vredigen. Sprekende over de monu menten sprak de commissaris de wens uit, dat de mooie oude boer derijen voor de toekomst in hun oude staat bewaard zullen blijven. De annexatiegrieven besprekende werd gewezen op de moeilijkheid van gemeenten met meerdere woon kernen. Als men zich daar druk over maakt moet men ook het gemeen schapsgevoel beseffen. Aan de tafel bij de dames gezeten had de commissaris beluisterd, dat heden voor 't eerst de twee Vrouwen bonden, van het Dorp en de H. Rijn dijk elkandér ontmoet hebben. „Dit zegt mij wel iets; er zal veel gedaan moeten worden om over deze Zoeterwoudse moeilijkheden heen te komen. Er mag geen wrok in deze zaak zitten en het gemeenschaps leven moet gediend blijven. Of een deel bij Leiden of Leiderdorp zal komen moeten als mensen de in woners blijven. Er is toch reeds zo- Foto boven: Mevrouw Klaasesz, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land, bracht gisteren een bezoek aan „De Goede Herder". Wij zien haar hier op de naaizaal waar zij zich on derhoudt met een van de meisjes. veel ingeboet in de gemeenschapszin; burenhulp is in onbruik geraakt. In brede zin moet de waarde van de mens omhoog geheven worden, zor gen dat de mens geen nummer wordt. Vecht voor uwe belangen maar toont u een goede verliezer te kun nen zijn, doch ook een goede win naar in de strijd die gestreden wordt". Burgemeester Smeets sprak een dankwoord tot de commissaris voor het horen van de noodkreten van de burgerij. Dank voor het toespreken van kracht en moed in het besturen van de gemeente. Dit werkbezoek zal om zijne belangrijkheid worden aan getekend in de annalen van de ge meente. Zich richtende tot mevr. Klaasesz sprak de burgemeester bij de woorden van dank voor de intense belangstelling in zovele zaken het verzoek uit, haar echtgenoot nog vele malen te herinneren aan de belangen van de gemeente Zoeterwoude. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.30 Pianospel. 13.35 Lichte muz. 14.00 Promenade-ork. 14.45 Piano recital. 15.15 Gram. 16.00 Verkennin gen in de Bijbel. 16.20 Sopr. en clave- cimbeL 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Muziekcorps. 18.50 So ciaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en vveerber. 19.10 Op de man af, caus. 1915 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitst. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconc. 23.30 Kamer- muz. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7,50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Vlees aan de haak, wild aan 't spit, caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Doe dit óók eens zelf, caus. 14.50 Gram. 15.00 Paul Vlaan deren en het Conrad-Mysterie, hoor spel. 15.45 Pianorecital. 16.15 Voordr. 16.30 Metropole ork. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar.progr. 20.00 Nws. 20.05 Pianoduo. 20.35 Van elf tot twaalf, hoorsp. 21.50 Kamer muziek. 22.30 Nws. en beursber. te New York. 22.40 Journ. 22.55 Sport- act. 23.05 Uit de wereld van het amu sement, caus. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.00—16.00 Rep. Göteborg, voetbalwedstrijd Göteborg/Sparta. 20.20 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Filmrep. 21.00 TV-spel. VATULAANSE RADIO (25m57; 31ml0; 41m21; 48m47 196 m.) 17.00 „Mis t.e.v. de H. Pius X", van D. Bartolucci; uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse kapel o.l.v. de componist.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8