iarwe ITALIANO 1- H.M. de Koningin bezocht blindeninstituut ,,St Henricus te ingin bezocht Nog geen verhoging Henricus" ie Grave Premie r2ri«ke",onds vóór SER-advies KOU r% GEVAT Lesauto botst: een dode Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! de lekkere lyrilira hoogleraren niet bekend met situatie Bouwvakarbeiders in twee groepen met vacantie WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 vnnr \rP.anv/ioc 19 cent per rol. „Grootste gloriepunt van de eeuwfeesten" Gistermiddag heeft H.M. de Konin gin een bezoek gebracht aan het R.K. blindeninstituut „St.-Henricus" te Grave ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van dit instituut. Koningin Juliana arriveerde om 15.00 uur. Zij werd ontvangen door de com missaris der Koningin in Noord-Bra bant, mr. dr. D. N. M. Kortman en de burgemeester van Grave, de heer L. A. A. M. Raymakers. Daarna wer den aan haar de generaal-overste van de Fraters van Tilburg, die het insti tuut sinds 100 jaar beheren, frater Novatus en de directeur van het in stituut, frater Theophaan, voorge steld. Voor het gebouw stond de jon gensdrumband van de blinden opge steld en in de hall boden twee leer lingen, Jantje Pijaker uit Leidschen- dam en Bruno Berkhout uit Amster dam, beiden 6 jaar, bloemen aan de Koningin aan. In een van de zalen waren alle be woners van het instituut samenge komen. Twee kinderen hielden een samenspraak, waarin zowel de vreugde over het reeds bereikte als de vele wensen voor de toekomst tot uiting kwamen. Frater Theophaan, die enige we ken geleden ter gelegenheid van het eeuwfeest tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werd benoemd, hield een korte welkomstrede, waarin hij dit bezoek als het grootse gloriepunt van de feesten kenmerkte. Hij gaf voorts een uiteenzetting over de op leiding van de blinden en slechtszien- den. „Het zal een grote aansporing voor ons zijn, aldus spreker, om te trachten iedere leerling tot het hoog ste punt te brengen dat voor hem, ondanks zijn handicap, bereikbaar Vier tot vijf maanden wachten op burgemeester Er zijn in Nederland in totaal 16 burgemeestersvacatures, afgezien van de gemeenten, waar wegens plannen tot samenvoeging van gemeenten voorshands niet in de vacature wordt voorzien. De vacatures bestaan in Erp, Diessen, Moergestel, Roosen daal en Nispen, Teringen, Sprang-Ca- pelle, Breda, Vught en St. Michiels gestel in Noord-Brabant, Mijnshee- renland en Westmaas, Voorschoten in Zuid-Holland, Kollumerland en Ferweradeel in Friesland, Oosterhes- selen in Drente en Haelen en Klim men in Limburg. Al deze vacatures zijn ontstaan in 1969. De minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus heeft dit ge antwoord op hem betreffende het huidige aantal burgemeestersvacatu res schriftelijk door het Tweede Ka merlid de heer Van Meel (KVP) ge stelde vragen. De vragen van de heer Van Meel hadden betrekking op de termijn waarbinnen in een burgemeestersva cature moet worden voorzien. Deze termijn zal in de regel vier tot vijf maanden bedragen na de datum van het ontstaan van de vacature, aldus de minister. Dit alleen al omdat de voorbereiding door de commissaris der koningin van de aanbeveling voor de vervulling van een vacature gemiddeld drie tot vier maanden vergt. Een lesauto en een andere perso nenwagen zijn gistermiddag op d e Schaardijk te Rotterdam op elkaar ingereden, welke laatste bestuurd werd door de 70-j. wed. M. Groene- veldBlok uit Krimpen aan de Lek. Bij dit ongeluk kwam mevrouw Groe- neveld om het leven. De chauffeuse van de lesauto, mevrouw E. Zand- hövelBoerboom, uit Rotterdam, trachtte op een gegeven moment een vrachtauto te passeren, waarna de botsing volgde. Zij liep een gebro ken neusbeen op. De naast haar zit tende instructeur kreeg lichte ver wondingen. De zoon van mevrouw Groeneveld, die bij haar in de wagen zat kreeg een hersenschudding. Hij is in een zieikenhuis opgenomen. is". Het orkest speelde daarna een kort muziekstuk en het koor zong het „Domine salvum fac". Koningin ju- liana dankte, ontroerd voor de ge brachte hulde. Zij sprak daarbij haar gelukwensen uit met het in de afge lopen jaren verrichte werk, waarin zoveel levensgeluk aan de leerlingen is gebracht. De Koningin bezichtigde vervol gens een vijftal klassen en de gebou wen en de technische opleiding. Keer op keer toonde zij grote bewondering voor de bereikte resultaten. In de „Le Sage ten Broekblindenibibliotheek", waarin zowel in braille-gedrukte als gesproken boeken worden verzorgd, werd haar een gesproken editie aan geboden van het boek van haar moe der „Eenzaam maar niet alleen". Een geste die de Koningin bijzonder op prijs stelde. Zij gebruikte daarna de thee met de directie van het instituut, de art sen en overige leden van de staf, waarbij haar nog een prachtband van de feestuitgave „Visueel gehandicap ten" werd aangeboden. Belastingcontroleur Op de foto zien we de vorstin, ter wijl zij, begeleid door frater Bona- ventura de Brailledrukkerij bezich tigt. Twee bejaarde inwoners zijn bezig aan de zetkast. ontslagen De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren het beroep be handeld van de heer G. V., contro leur der belastingen te Schiedam, te gen het hem op 20 april gegeven on vrijwillige ontslag uit 's Rijks dienst. De reden voor dit ontslag was het verrichten van betaalde diensten voor particulieren zonder dat de daarvoor vereiste toestemming door zijn supe rieuren was verleend. Bovendien waren hem onder meer ten laste ge legd: het doen van onjuiste belasting aangiften, het verstrekken van on juiste inlichtingen aan de fiscale re cherche en het zich onrechtmatig ver rijken uit de erfenis van zijn overle den broer. De betrokken ambtenaar was niet ter zitting verschenen, doch had een bezwaarschrift ingediend tegen de uit spraak v. d. comm. v. advies voor de dienst der belastingen, die in eerste instantie de tegen hem getroffen maatregel had goedgekeurd. Namens de minister van Financiën werd het woord gevoerd door diens gemachtigde, mr. M. E. Nievelt te Utrecht, die er op wees, dat de ont slagen ambtenaar bij de behandeling van zijn zaak niet de minste tekenen van spijt over zijn gedrag had ge toond, doch integendeel zeer agres sief was opgetreden. Hij concludeer de dan ook tot verwerping van het beroep en handhaving van het aan de heer V. gegeven ontslag. Boom viel op rondvaartboot Een vallende boom heeft gister ochtend op de Herengracht nabij de Brouwersgracht consternatie ge bracht. Een grote vermolmde boom langs de waterkant viel krakend bovenop een passerende rondvaart boot en boorde zich met zijn een de cimeter dikke takken door het plas tieken dak heen. Geen van de on geveer 25 passagiers werd gewond. Het zwaarste gedeelte van de ruim een halve meter dikke boomstam kwam terecht op een langs de wal gemeerde dekschuit. Deze steun heeft de rondvaartboot waarschijnlijk voor vernieling gespaard. Omwonenden verklaarden reeds lang bevreesd te zijn geweest, dat de sterk overhellende boom binnen afzienbare tijd zou bezwijken. Korte tijd geleden heeft de gemeente een andere oude boom langs dit gedeelte van de Herengracht verwijderd. DE BUIT „INGELEVERD". Onder verdenking van het stelen van artikelen uit geparkeerde auto's zijn drie jongens van 17 jaar uit een rijksopvoedingsgesticht aangehouden. Tot het gestolene behoorde ook een fototoestel. Zij vonden het bezit van dit toestel echter te gevaarlijk en wilden het daarom als „gevonden" bij het poli tiebureau gaan afgeven. Bij het poli tiebureau gekomen, zonk hun echter de moed in de schoenen, en zij durf den niet naar binnen te gaan. Zij heb ben de camera toen maar in een po li tiejeep achtergelaten. Over de verhoging van de ver plichte ziekenfondspremie tot 5 zal de minister van Sociale Zaken eerst advies van de Sociaal Economische Raad vragen. De ziekenfondsraad heeft, zoals reeds is medegedeeld, aan de minister voorgesteld om tot deze verhoging over te gaan voor vol gend jaar. Voor 1960 wordt ook al op een verhoging van de premie-opbrengst wegens loonstijging gerekend, maar de uitgaven zullen nog sterker stij gen. Dit is ten dele een gevolg van de herziening der honoraria van de artsen en andere medewerkers. Hier mede is een bedrag van ruim 15 mil joen gulden per jaar gemoeid, wat overeenkomt met 0,15 1/1 premie. Belangrijk is voorts het feit, dat de kosten van verpleging en behande ling in ziekenhuizen steeds toene men, niet het minst door de voort gang van de medische mogelijkhe den. TUBERCULOSE ONDER MILITAIREN. De Militair Geneeskundige Dienst heeft een geval van tuberculose ge constateerd onder een groep militai ren, die in de legerplaats Ossen- drecht wachten op uitzending naar Nederlands Nieuw Guinea. De chef van de general staf heeft uitstel van de uitzending gelast voor de hierbij betrokken militairen met het doel door een grondig onderzoek na te gaan of er eventueel contact infecties hebben plaats gevonden. Laatste troepen terug uit La Courtine De laatste van de Nederlandse ge vechtsgroepen, die in La Courtine in Frankrijk hebben geoefend, zijn nu op de terugtocht naar Nederland. In de periode van 1 juli tot 1 november met een onderbreking van 15 augustus tot 15 september hebben nu 30.000 Nederlandse soldaten in Frankrijk geoefend. Zij behoorden tot vier gevechts groepen van de eerste en vierde di visie. Op 8 en 9 nov. vertrekken als laatsten de Nederlandse kwartierma kers uit La Courtine. In kringen van de Nederlandse le gerleiding hoopt men, dat het volgend jaar weer v. d. oefenmogelijkheden in La Courtine gebruik zal kunnen wor den gemaakt. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Advertentie) Vakcentrales: Rijkspostspaarbank telt vijf miljoen spaarders Reeds de vorige maand op 1 september bereikte het aantal in geschreven spaarders bij de Rijks postspaarbank de vijf miljoen. De RPS heeft niet vastgesteld welke van de 600 tot 900 spaarders die er elke dag bijkomen precies de vijf mil joenste was. Uit een overzicht, dat ter gelegen heid van deze mijlpaal in „Spaar- commentaar", het voorlichtingsor gaan van de RPS, gepubliceerd werd, blijkt, dat het 22 jaar duurde voor dat de RPS het eerste miljoen haal de na de oprichting in 1881. Toen duurde het 23 jaar voordat het 2de miljoen ingeschreven was. 19 Jaar later kwam de RPS op drie miljoen spaarders en zeven jaar later in '52 werd de vier miljoen gehaald. Deze cijfers, gerelateerd aan de bevolkingsgrootte tonen, dat per 100 Nederlanders er in 1903 19 een spaarbankboekje hadden. In 1926 was dit 27, in 1945 35, in 1952 39 en in 1959 44. Het gemiddelde tegoed per inlegger bedraagt thans onge veer 450. PTT maakt eind aan onbillijke portheffing De PTT zal voortaan géén tien cent strafport meer heffen op brieven zwaarder dan 20 gram, doch met zwaarder dan 40 gram, die met 24 cent gefrankeerd zijn. Het geldt hier het binnenlands briefverkeer. De directieraad van PTT ontving ook via de PTT-kamers vele klachten, dat het huidige brieftarief aanleiding geeft tot een onbillijke portheffing. Men kan er, zo is gebleken, moei lijk begrip voor opbrengen, dat een gewone binnenlandse brief, die met 24 cent is gefrankeerd, in plaats van met 25 cent, alleen dan wordt be steld en uitgereikt, indien de ge adresseerde liefst 10 cent strafport betaalt. Door toepassing van deze alleen nog intern bekendgemaakte maat regel zou men kunnen zeggen, dat in feite het binnenlandse posttarief thans bedraagt: brieven tot en met 20 gram: 12 cent (officieel ook 12 cent); boven 20 gram tot en met 40 gram: 24 cent (officieel 25'cent); bo ven 40 gram tot en met 100 gram: 25 cent (officieel ook 25 cent). De besturen van het NW, KAB en het CNV hebben beraadslaagd over het adres, dat 53 hoogleraren onlangs tot de ministerraad hebben gericht inzake het recht van buiten deze vakcentrales staande groepe ringen tot deelneming aan het ge organiseerd overleg op sociaal-econo misch terrein. Bij deze bespreking werd vastge steld, dat de ondertekenaars van het adres blijk hebben gegeven, op meer dan één punt onvoldoende bekend te zijn met de feitelijke situatie op dit gebied. Tevens kwamen NW, KAB en CNV tot de conclusie, dat het in het adres geleverde betoog ten gunste van een toelating van de catego- rala organisatie van het hoger en middelbaar personeel tot het geor ganiseerd overleg, getuigt van een slechts oppervlakkige benadering van het vraagstuk van de represen tativiteit dat hierbij in het geding is. Aan de eigenlijke vragen, welke in dit verband, gelet op de inhoud en de structuur van het georganiseerd overleg, moeten worden gesteld, is in het adres geen aandacht geschon ken, aldus de vakcentrales. Tegenover de opmerkingen der hoogleraren, dat niet uit het oog mag worden verloren dat een niet onbe langrijk aantal der bestaande werk nemers-organisaties geen deel uit maakt van de erkende vakcentrales stellen deze dat het aantal van deze organisaties weliswaar groot is, doch him betekenis over het algemeen ge ring. De drie vakcentrales menen voorts, dat de hoogleraren over het hoofd hebben gezien, dat belangrijke groe pen van het administratief, commer cieel, technisch, leidinggevend en toezichthoudend personeel lid zijn van een bij een erkende vakcentrale aangesloten organisatie. Blijkens de uitgave van het CBS was op 1 jan. 1958 van het totaal aantal georgani- werknemers, behorende tot het ad ministratief en technisch personeel in het vrije bedrijf, ruim 82 procent georganiseerd binnen het verband van een der erkende vakcentrales. De in het adres gewekte indruk als zouden deze personeelsgroeperingen op dit ogenblik aan het georganiseerd overleg geen deel hebben, achtten de vakcentrales dan ook ten enen male onjuist. In de étalage van een j u weiiers - zaak aan de Hermanus Boexstraat te Eindhoven is gistermorgen om half vier een inbraak gepleegd Met een steen werd de spiegelruit stuk gesla gen. Daar de alarminstallatie direct begon te werken, schijnt de dader een te haastige greep te hebben ge daan in de geëtaleerde gouden hor loges en sieraden. Twee zeer kostbare horloges liet hy liggen. Er wordt voor bijna f 3000.vermist. De bouwvakarbeiders ten noorden van de grote rivieren zullen volgend jaar van 9 juli tot 18 juli met vakan tie gaan, en die in de zuidelijke be drijven van 30 juli tot 8 augustus. De Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft weer tot deze splitsing van de vacantie besloten op verzoek van de Stichting recreatie, die de vakantie spreiding voorstaat. De stichting sinds kort een sa menvoeging van het Contactcentrum voor vakantiespreiding en natuurbe houd en de Stichting Nederlands cen trum voor vakantierecreatie zal bij de minister blijven aandringen op een wettelijke regeling ter spreiding van de schoolvakanties. De bewindsman geeft evenwel nog de voorkeur aan medewerking op vrijwillige basis. Wel een bondgenoot heeft de stich ting gevonden in de Nederlandse spaarbankbond, die volgende week begint met een grote actie: Spaar het geld voor uw vakantie. Hoewel de propaganda voor vakan tiespreiding de laatste elf jaar nog zeer onvoldoende resultaat heeft ge had, kon wel worden vastgesteld dat de vakantiepiek in de afgelopen zo mer zich over ruim vier weken uit strekte. In 1949 lag de piek duidelijk in de eerste week van die maand. ONGELUK OP SPOORBAAN. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is een 15-jarige jongen uit Apeldoorn tussen Assel en Apeldoorn onder een motorpostrijtuig gekomen. Zjjn rechtervoet werd afgereden. De jongen liep midden op de spoorbaan, toen het postrijtuig met grote snel heid uit de richting Amersfoort na derde. Hij kwam te vallen, waardoor de trein, die niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht, hem overreed. Hij is in de trein gedragen en in Apeldoorn naar een ziekenhuis ge bracht. De jongen verklaarde tegen over de politie dat hij met zijn voet ergens achter was blijven haken en daardoor was gevallen. Verscheidene mensen hebben verklaard, de jongen op de spoorbaan te hebben zien lopen waarbij hij een grote steen zou heb ben gedragen. OPNIEUW BOERDERIJBRAND IN BOLSWARD. Opnieuw is gisteren in Bolsward een boerderij afgebrand. In de avond uren werd het bedrijfsgedeelte van de hoeve van de heer S. J. Hoek stra volledig in de as gelegd. De oor zaak van deze brand is onbekend. Met grote moeite heeft men het vee, dat reeds was gestald, in veiligheid kun nen brengen. Een van de koeien die brandwonden had opgelopen moest worden afgemaakt. Het gezin dat ze ven kinderen telt, kon veilig ontko men. Het bedrijfsgedeelte was met een brandmuur van het woongedeel te afgescheiden. Daardoor en ook doordat de windrichting gunstig was, kon dit laatste door de brandweer van de gemeente Bolsward worden behou den. Huurgrootboek verdwijnt Geen vervolging huiseigenaren De regering acht het ondoelmatig en weinig zinvol de veel tijd en ar beid in beslag nemende administra tieve procedure wegens de nalatig heid van huiseigenaren die het ver schuldigde bedrag niet gestort heb ben op het Grootboek Woningverbe tering, voort te zetten omdat zij voor nemens is spoedig een wetsontwerp tot intrekking der wet bij de Staten- Generaal in te dienen. Dit verklaart minister mr. A. C. W. Beerman in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de vraag om een vervolging in te stellen tegen nala tige huiseigenaren. MOEDER BRACHT KIND OM. Conform de eis van de offiicer van justitie heeft de rechtbank te Roer mond gisteren mevrouw J. K. N., die beschuldigd was van doodslag op haar twaalfjarig zoontje, van alle rechts vervolging ontslagen en haar terbe schikkingstelling van de regering gelast. Op 7 februari van dit jaar had de vrouw in een vlaag van overspan ning de jongen door wurging om het leven gebracht. Het college kwam tot zijn uitspraak op grond van een psy- criatrisch rapport, dat de vrouw als verminderd toerekeningsvatbaar had gekenschetst. Groot vriend" kwam bruid feliciteren In Caxton Hall, Londen, is Penny Smart, de twintigjarige kleindochter van circusdirecteur Billy Smart, getrouwd met de Franse circus-rolschaats- rijder Jean Paul Willers, die zijn bruidje stevig vasthield toen Birma, een drie ton zware olifant, als „groot vriend" van Penny, zijn vriendin kwam omhelzen. Penny heeft Birma heel wat kunstjes geleerd. Hoogtepunt van de voorstelling, waarin Penny en Birma samen optreden is het moment, waarop de olifant heel voorzichtig zijn enorme voorpoot op het knappe gezichtje van Penny neerzet

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7