S)e £eki6e(Eoti/fca/rit Russen zwaaiden om te Genève Ook 'n kunst, Belgische socialisten willen rondetafel-conferentie Over maatregelen in de Kongo Opzienbarend moordproces in Duitsland Bonn pleitte vergeefs kernproeven Podola voor Diamant in Suriname Het quiz-onderzoek in de Ver. Staten Eisenhower op wereldreis WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14855 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 zo'n quiz! Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50. De Belgische minister voor zaken betreffende Kongo en Roeanda- Oeroendi, de Schrijver, heeft dinsdag in de Kamer van Volksvertegenwoor digers bekendgemaakt, dat politieke leiders uit Kongo zullen worden uitgenodigd om tussen 20 en 30 november in Kongo een ronde-tafelcon ferentie bij te wonen, die onder zijn leiding zal staan. „Wij hebben de zware verplichting op ons genomen, het Kongolese volk te helpen om in een sfeer van rust zijn onafhankelijkheid te verwerven. Het spijt ons dan ook oprecht, dat wij nu maatregelen moeten treffen om de orde en de rust daar te herstellen", aldus verklaarde de minister. Regering wil eerst herstel van orde OPHITSENDE TAAL sedert 13 januari voortdurend is ver slechterd". Beloofde maatregelen Hij zei, dat de ophitsende taal van werden uitgevoerd met een jammer de thans aangehouden leider van de lijke traagheid, meende spr. Kongolese nationale beweging, Loe- moemba, de aanleiding is geweest tot Hij wilde een ronde-tafelconferen- de bloedige onlusten, welke eind tie waarop ook parlementsleden, die vorige week in Stanleystad voorvie- de Belgische natie vertegenwoordi- len. Hij bracht hulde aan de blanken gen, aanwezig zullen zijn. en de zwarten, die met gevaar voor gen ronde-tafelconferentie zoals hun leven er toe hebben bijgedragen d£ Belgische socialisten en ook de de orde in het gebied te herstellen. nationale Kongolese beweging eisen, De minister kondigde aan, dat hij - p nog deze maand een bezoek aan de Kongo zal brengen. hebben dinsdag meer dan honderd plunderaars in dorpen rond Stanley stad gearresteerd tijdens hun zuive ringsacties na de onlusten van dit weekeinde. Verschillende huizen van Europeanen en winkels waren ge plunderd. Op de weg naar Yangambi werd een Europese kolonist door een groep eenkomst is, die de regering niet met speren bewapende Afrikanen aan bindt. Daar zal ook slechts de Belgi- een boom vastgebonden. Na twee uur sche regering vertegenwoordigd zijn, werd hij vrijgelaten, terwijl aan een ronde-tafelconferentie De politie heeft een onderzoek in- met de Kongolezen niet slechts een gesteld op het hoofdkwartier van de Belgische minister, maar ook parle- Kongolese nationale beweging en een mentsleden, ook van de oppositie, aantal documenten in beslag geno- zouden deelnemen. men. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, Kassongo, werd onder- Rustig is het nog niet. vraagd. Hij werd echter niet aange- De Belgische territoriale troepen houden. Verdachte werd van boord gehaald l. monteur Franz Lorbach, die beschul digd wordt van medeplichtigheid bij de moord op de vakbondsbestuurder. Boost en Lorbach worden voorts be schuldigd van poging tot moord op de metgezel van de vermoorde vak- zou besluiten kunnen nemen, terwijl aantal diefstallen, de door dt, regering voorgestelde con ferentie slechts een oriënterende bij- Critiek van oppositie. De woordvoerder van de socialisti sche oppositiepartij, Collard, uitte ernstige kritiek op het regerings beleid ten aanzien van de Kongo sedert de regeringsverklaring van 13 januari afgelegd na de eerste on lusten te Leopoldstad waaraan ook de socialistische fractie haar goed keuring had gehecht. „Het is duide lijk", aldus Collard, „dat de toestand Ingenieur haatte kapitalisten Gisteren is te Dusseldorf het ces begonnen tegen de 31-jarige bondsbestuurder. ingenieur Werner Boost, die wordt Boost ontkent de moorden te heb- beschuldigd van moord op vijf per- ben gepleegd; hy heeft slechts toe- sonen twee minnende paartjes en gegeven twee veediefstallen te heb- een vakbondsbestuurder en een ben gepleegd. Lorbach heeft bekend en Boost als Met hem staat terecht de 28-jarige z^n medeplichtige genoemd. Boost scheen een ziekelijke haat Ondergrondse tegen het kapitalisme te koesteren, want toen hij de moord op de vak bondsbestuurder beging, nu zes jaar geleden, vervloekte hy dat stelsel. Daarna vuurde hij. Vrijende paartjes, die voor hun samenzijn van auto's gebruik maak ten, waren volgens Boost ook het ge volg van geld. Toen hy en Lorbachs eens twee mensen in hun auto obser- gevens over ondergrondse proeven veerden, zei Boost tegen zijn vriend: later in de week aan de conferentie Die vuile kapitalisten kopen de meis voor te leggen, aldus is van weste- jes. Hij voelde 't als zijn plicht hier- lijke zijde verklaard. aan een einde te maken. Hij sloeg Tsarapkin heeft dinsdag op een zijn slachtoffers o.a. met een ploer- persconferentie na de vergadering tendoder net zolang tot zij bewuste- De Sowjet-Unie heeft dinsdag on- gezegd, dat de Amerikanen hadden loos of dood waren. Daarna beroofde verwacht ingestemd met gemeen- gedreigd de conferentie volledig in hy hen. schappelijke besprekingen van des- het slop te laten geraken, als de Rus. Een keer liet hij na zijn wandaad De Westduitse regering heeft gis- kundigen over de nieuwe gegevens sen zouden weigeren hun nieuwe ge- een man en een vrouw met hun auto teren tevergeefs stappen ondernomen o\er ondergrondse kernontploffingen, gevens te bestuderen. in een meer verdwijnen. Na de an- om Guenther Podola, die in Londen Dit geschiedde op de vergadering te Het dinsdag gedane Russische vo^r- dere dubbele moord verbrandde hij ter dood is veroordeeld wegens moord Genève over het staken van kern- stel, dat de deskundigen bijeengeroe- de lijken. op een Britse rechercheur, van de wapenproeven. pen worden om technische criteria galg te redden. De Russische stap kwam als een te bestuderen, die de basis moeten volkomen verrassing voor het Westen,, zijn voor het verrichten van een De Westduitse ambassade in Lon- aldus is in conferentiekringen gezegd, overeen te komen aantal inspecties den wees er de Britse regering op, ter plaatse, vereist, naar in westelijke dat Podola een Duitser is en dat in In een na afloop van de vergade- kringen is gezegd, grondig onderzoek. Duitsland de doodstraf niet meer be- ring van dinsdag uitgegeven commu- Volgens Tsarapkin moet de kwestie staat De ambassade vroeg op deze nique wordt gezegd, dat de Russische van het aantal inspecties ter plaatse dienst m Suriname heeft aldus manier in feite gratie voor Podola afgevaardigde Tsarapkin heeft voor- een zaak voor een politiek compro- meldt het blad De West ln de na- Minister Butler van Binnenlandse gesteld, dat een technische werkgroep mi<j ^jn zoals door de Britse premier bijheid van de Tafelberg diamant Zaken, die eerder op de dag een gra- van deskundigen midden november Macmillan in februari te Moskou gevonden. Deze vondst heeft in Su- tieverzoek van Podola zelf had afge- bijeenkomt. Deze deskundigen zouden was voorgesteld. riname opzien gebaard, wezen, weigerde nu echter terug te evenwel him werkzaamheden binnen komen op dit besluit. dne weken moeten voltooien. Pwlola zal donderdagmorgen vroeg Tot dusver hebben de Russen ge worden terechtgesteld in de ge van- wejgercj een nieuwe bijeenkomst van gems van Wandsworth. deskundigen te laten houden. Zij Zoals bekend heeft de zaak-Podola voerden aan, dat een in augustus nogal stof doen opwaaien omdat de- vorig jaar door deskundigen uitge- fotograaf beweert zich mets van het geven rapport nog steeds te gebrui- gebeuren te herinneren. Volgens de ^en is. rechters is 'het geheugenverlies van Podola slechts voorwendsel. De V. S. zijn van plan nieuwe ge- Prinses Desiree bezocht studentenbal De rijkspolitie te water heeft de 20-jarige Henri van O., wonende te Turnhout, gearresteerd, die ervan verdacht wordt op 27 oktober een jonge inwoonster van het Belgische Westmalle te hebben vermoord. De Belg is gearresteerd aan boord van het sleepschip „Elisa" uit Antwerpen, dat tussen Nijmegen en Tiel voor anker lag. Vu to: verdachte Henri v. O. wordt hier het bureau van politie te Tiel uitgeleid. Een equipe van de geologische Een melkboer uit Hilleroed in Denemarken reed dinsdagmorgen vroeg het was nog donker tegen iets op. Hij stapte uit en ontdekte dat hij een jonge leeuw had aange reden, die ontsnapt was uit een cir cus. De melkboer werd naar het zie kenhuis gebracht, waar hij behandeld werd voor een „shock". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook Cugat wist de antwoorden Van Doren krijgt de klappen. De National Broadcasting Company (NBC) deelde dinsdag mee, dat zij het contract van 50.000 dollar per Na „quiz-wonder" van Doren heeft jaar met het „quiz-wonder" van de bekende Latijns-Amerikaanse Doren had beëindigd als gevolg van bandleider Xavier Cugat dinsdag diens getuigenis op maandag voor aan de subcommissie van het Ame- de subcommissie, rikaanse Congres meegedeeld, dat Van Doren, die lector was aan de ook hij vooraf de antwoorden van Columbia Universiteit, heeft als zo- een televisiequiz had gekregen. Hij danig zijn ontslag ingediend, dat zei, dat hij geen wetten had over- zonder meer is aanvaard, treden. In zijn vak moest hij voort durend van de schijn gebruik maken als één der middelen voor een goede show. De subcommissie stelt een on derzoek in naar de gang van zaken bij de bekende vraag- en antwoord spelen. Cugat had 16.000 dollar ontvangen waarvan hij tien procent had gege ven aan een publiciteitsagent, die zijn optreden in 't televisieprogram ma had geregeld. Bovendien had hy onder meer Spaanse en Italiaanse weeshuizen geld geschonken. „Het grootste deel van het overgeblevene ging naar de belasting" Cugat zei, dat hij niemand kwaad of nadeel had berokkend. Niemand had hem overigens vooraf gezegd, dat hij een bepaalde som geld zou ontvangen of zou winnen. Hij wist niets van de bij de quiz gevolgde methoden. „Ik had belang bij publi citeit maar wilde niet voor gek staan". Enkele dagen voor de eerste tele visie-quiz was iemand van de show bij hem gekomen en had een aantal vragen gesteld op het gebied van po pulaire muziek. Hij.kon enkele vra gen beantwoorden, de andere niet. „Hij gaf mij de antwoorden". Tijdens de show bleek men dezelfde vragen te stellen, aldus Cugat. Hetzelfde her haalde zich de volgende keren, dat hij aan de quiz deelnam. Cugat zei, zich te realiseren, dat de manier waarop de quiz in zijn werk ging neerkwam op bedrog. Als hij alles van te voren had geweten zou hij beslist nergens op in zijn ge- Prinses Desiree van Zweden heeft als eregaste een studentenbal in Upsala gaan. Hij geloofde overigens, dat het bijgewoond, waarop zij zich opperbest heeft vermaakt De foto toont de de organisatoren van de quiz ook prinses tijdens-het zingen van een studentenlied, hand in hand met Folke voornamelijk erom te doen was een Bohlin, president van de studentenvereniging van Upsala. goede show te maken. President Eisenhower zal zich te gen 4 of 5 december naar Rome be geven voor een officieel bezoek. Na zijn verblijf in Italië zal hij Grieken land bezoeken. Vervolgens zal de president naar Ankara gaan en naar India en Pakistan. Vandaar zal hij weer naar Parijs reizen om op 19 december de westelijke topconferen tie bij te wonen. Wanneer Eisenhower in Rome komt zal hij ook een bezoek brengen aan Paus Johannes. Voordat Eisen hower president werd, is hij twee maal op audiëntie geweest bij paus Pius XII. De eerste keer was hij op perbevelhebber van de geallieerde legers. Hij bezocht de paus kort na de bevrijding van Rome. De tweede keer was in 1951. Hij was toen op perbevelhebber van de SHAPE. Sinds 1868 hebben de Verenigde Staten geen diplomatieke vertegenwoordiger meer gehad bij de Heilige Stoel. In 1939 benoemde president Roosevelt Myron Taylor tot zijn persoonlijke vertegenwoordiger bij het Vaticaan. Toen Taylor in 1950 ontslag nam, werd er geen opvolger aangesteld, te meer omdat het Vaticaan liet weten, dat de betiteling van „persoonlijke vertegenwoordiger" geen voldoening schonk. President Truman benoemde daarop een volwaardige ambassa deur, generaal Mark Clarke, maar deze kwam nooit actief in functie, omdat het Congres de kredieten daarvoor weigerde. De kwestie is sindsdien hangende gebleven, Rode windvaantjes De Franse communistische partij heeft haar afwijzende houding je gens de erkenning van het Algerijn se zelfbeschikkingsrecht door presi dent De Gaulle laten varen en heeft deze erkenning een lofwaardig ini tiatief genoemd. Het centraal comité der partij zegt in een resolutie: „Het feit, dat de president het zelfbeschikkingsrecht heeft erkend, is ook al zijn daar aan voorwaarden en termijnen ver bonden die het gevaar meebrengen, dat de uitoefening van dit recht il lusoir of voor onbepaalde tijd ver traagd wordt een aanwijzing, dat de Fransen pogen uit de impasse te komen, waarin de koloniale strijd hen heeft gebracht. Voorts duidt dit er op dat zy een andere politiek je gens Algerië willen voeren. Op 17 september had de partij nog verklaard., dat voorstellen van De Gaulle slechts een politieke manoeu vre waren tegen degenen die in Al gerië voor de onafhankelijkheid vech ten en dat men daarmee de opinie in Frankrijk en in de wereld wilde misleiden". Onbestendig De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het front, dat in de nacht van dins dag op woensdag ons land binnen drong, veroorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Het wordt ge volgd door een zwakke rug van hoge druk ,die tijdelijk enkele opklarin gen brengt. Het weer wordt daarna echter opnieuw verstoord door een depressie, die in een snel tempo om een zeer krachtig hogedrukgebied op de Oceaan naar de Noordzee wordt gevoerd. Het centrum er van bevond zich vanmorgen om 7 uur tussen IJsland en Schotland. Verwacht wordt, dat de depressie dicht langs ons land zal koersen, waarbij opnieuw regen zal vallen en waarbij de wind na aanvankelijk naar zuidwest gekrompen te zijn, la ter ruimt naar noordwest en tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard toeneemt Een volgende veel ac tievere depressie volgt waarschijn lijk een zelfde koers via IJsland naar de Noordzee. Het weer behoudt daardoor een onbeetendig karakter. weer i (Medegedeeld uoor 't K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Aanvankelijk matige zuid westelijke wind, later krachtige en aan de kust wellicht harde noordwestelijke windOver het algemeen weinig verandering in temperatuur. 5 Nov.: zon op 07.40, onder 17.06; maan op 12.26, onder 21.38. Hoogwaterstanden 5 Nov.: v.m. 6.09; nam. 6.29. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 7C. STOCKHOLM geheel bew. 10 OSLO half bewolkt 11 KOPENHAGEN zwaar bew. 10 ABERDEEN regen 9 LONDEN onbewolkt 12 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL 11 LUXEMBURG lidht bewolkt 9 PARIJS geheel bewolkt 13 BORDEAUX zwaar bewolkt 15 GRENOBLE onbewolkt 12 NICE licht bewolkt 16 BERLIJN geheel bewolkt 10 FRANKFORT mist 11 MüNCHEN 7 ZüRICH geheel bewolkt 5 GENèVE geheel bewolkt 8 LOCARNO onbewolkt 13 WENEN geheel bewolkt 11 INNSBRUCK onbewolkt 10 ATHENE zwaar bewolkt 23 ROME onbewolkt 18 AJACCIO onbewolkt 18 MADRID geheel bewolkt 17 MALLORCA half bewolkt 21 Korreltje Wij kiezen onze eigen ról niet in het leven en hebben ook met de rol verdeling niets uit te staan. Onze plicht is het, de rol die ons opgelegd is, goed te spelen. Epictetus.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1