e* meet Moeilijke wedstrijden voor de clubs de bovenste helft der ranglijst in visie op televisie De moord op Stanley Wilson ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 LFC iegen VUCAliior iegen Lenig en Snel en Docos Oranjeplein Elke poolliefhebber zal het met ons eens zijn, dat het programma in de Ere divisie iedere week de nodige moeilijk heden oplevert om tot 'n mogelijke juiste uitslag te komen, waarbij we on der deze benaming dan alleen nog maar willen aangeven, of een wedstrijd in het voor- of nadeel van de thuisclub eindigt dan wel in een puntenverdeling. T.a.v. de wedstrijd PSVEnschede zou den we hier niet behoeven te aarzelen om PSV onmiddellijk een overwinning toe te schrijven, omdat de verrichtin gen van Enschede de laatste tijd nu niet bepaald denderend zijn en juist alle Vier uitwedstrijden werden verloren, waarbij zondag dan nog de eerste thuis wedstrijd op eigen terrein kwam. Alleen het feit, dat PSV de sterkte van En schede zou onderschatten en Enschede voornemens zou zijn eindelijk weer eens plannen te hebben om tot de bo venste helft van de ranglijst te willen behoren, zouden een verrassing kunnen brengen. Hetzelfde geldt eigenlijk voor AjaxVW en voor NACSparta, ter wijl we daarbij in één adem ADO—Vo- lendam kunnen noemen. Het zijn alle zware wedstrijden voor alle betrokken clubs, waar de spanning hoogtij zal In de Tweede Divisie A is voor Roda Sport weer geen wedstrijd vastgesteld, waardoor Longa op twee wedstrijden meer komt dan de Limburgers. De Til- burgers ontvangen morgen EDO en zul len alles in het werk stellen om aan de kop te komen. Die kans zit er voor UVS niet in, afgezien van de vraag, of de Leidenaars zelfs tot winst kunnen ko men in de uitwedstrijd tegen EBOH in Dordrecht. Indien UVS zover wil ko men, zullen de kansen beter benut moe ten worden dan zondag j.L tegen Roda Sport, waarbij natuurlijk veel zal af hangen van de samenstelling van het elftal. Haarlem kan voorts winnen van De Valk, maar wat XerxesNEC en WllhelminaONA zullen opleveren, kunnen we beter afwachten. UVS komt morgen in de volgende sa menstelling uit: doel: v. Duyl; achter: Kluyvers, Th. v. Kampen; midden: Frans v. d. Zeeuw, Hak, Verkuylen; voor: Wim v. Kampen, Henny Bekke ring, RUshouwer (indien voldoende van zijn griep hersteld; anders Verhoeks), v. d. Toorn en G. Devilee. In de 2e klas A der amateurs kan Neptunus zich aan de kop handhaven door 'n overwinning op Excelsior. LFC zal morgen tegen VUC moeten tonen of zij nog enige aanspraak op de leiders plaats wil maken. Gezien de nederlagen in de laatste weken tegen de lagere clubs geloven we vooralsnog nog niet, dat de Kanaries wel in staat zullen zijn van het sterkere VUC te winnen, al is een verrassing natuurlijk niet uit gesloten. Roodenburg moet oppassen voor de laatste plaats en dus zal zij moeten aanpakken tegen HBS. RKAVV tenslotte zal de Musschen wel op de laatste plaats houden. Lisse gaat in de 3e klas A weer een krachtproef tegemoet in de wedstrijd tegen Voorburg. We hopen, dat de Jonge 3e klassers tot 'n gelijk spel kunnen ko men, om niet de kans te belopen verder op de ranglijst te dalen. WSB heeft zondag getoond waartoe zij in staat is. Mogelijk vinden de Noordwijkerhouters hierin de morele kracht om op de in geslagen weg voort te gaan. Alphia heeft waarschijnlijk tegen TYBB geen kans op enig succes. Alphen zal in 3B een harde dobber hebben tegen het bezoekende Olympia, terwijl Bodegraven wellicht tot 'n gelijk f spel komt tegen WP. In de 4e klasse A heeft Altior weer de kans aan de kop te komen. Dat kan alleen, indien van Lenig en Snel wordt gewonnen, een der zwaarste concurren- BADMINTON HET COMPETITIEPROGRAMMA Voor de komende week staan voor de clubs uit Leiden en omgeving de volgende wedstrijden op het programma: Maandag: De Kortenaer 3-Smash 2; dinsdag: Meerburg 1-VEDO 7 en Smash 3-DES 2; vrijdag: Smash 4-MVO 3; za terdag: PV Stadhuis 1-GBC 2. Smash 1 speelt wat eerder n.L heden avond (uit) tegen Duinwijck 3 in het Krelagehuis te Haarlem. De thuiswedstrijden van Smash wor den, uitgezonderd die van het 1ste team, 's avonds van 19.30 uur tot 22.30 uur ge houden in de gymzaal van het R.K. Ly ceum a. d. Mariënpoelstraat (nabij de Rijnsburgerweg). Team 2 en 3 speelt dinsdags om de week, team 4 op vrij dag en 5 's maandags. De sterkste ploeg dezer vereniging komt zondagsmiddags van 14.30 uur tot 17.30 uur tussen de lijnen in dezelfde zaal. PV Stadhuis ontvangt de tegenstanders zaterdagsmiddags van 14.30 uur tot 18.00 uur in de ULO a. d. Plesmanlaan, bij het station. Meerburg speelt dinsdags in eigen huis. zaal St. Bernardusschool, Hoge Rijndijk 72, Leiderdorp/Zoeter- woude. ten voor de Langeraarse club. Gezien de tot nu toe behaalde resultaten geven we Altior wel een kans om de punten thuis te houden, indien de verdediging (21 doelpunten in 7 wedstrijden tegen) in betere conditie komt. DOSR zal er goed aan doen zich wat meer in te spannen dan in enkele wedstrijden is geschied. Dan kan morgen van Graaf Willem gewonnen worden. Foreholte, leider van de 4e klas B, gaat op bezoek bij DSO en we geloven, dat hier geen twijfel bestaat over de uitslag. Het zou ons tenminste al sterk verwonderen, indien hier niet een dui delijk overwicht (doelpunten 19—5 te gen 821) van de Voorhouters zou blij ken. Docos krijgt bezoek van Oranje plein, welke club met één wedstrijd méér gespeeld één punt boven de Kik- kerpolderbewoners staat, 'n Goede ge legenheid voor de Leidenaars om van plaats te wisselen. ASCWarmunda is een strijd, waarbij allereerst de vraag rijst hoe de conditie der Warmonders op het ogenblik is. Voorlopig geven we de thuisclub de beste kansen. Leidse Voetbalbond MMO naar versteviging ongeslagen record Na van de droogte en de zomer te hebben genoten, zitten we thans midden in de regenperiode en we vragen ons zelfs af, of alle wedstrijden van zon dag wel zullen doorgaan, indien zij door zon mals buitje worden overvallen. Hoe het evenwel zij, we hebben het programma weer voor ons en daar zien we in de eerste klas MMO met nog slechts drie wedstrijden gespeeld, doch zonder één verliespunt als gast- vrouwe van Rijpwetering. Voorlopig heeft MMO nog heel wat in te halen om aan de kop te komen, dus zal KRV er nog wel enige tijd verblijven en, maar we verwachten, morgen ook haar po sitie weer verstevigen door een over winning op Oranje Groen. Rouwkoop SVLV is dé wedstrijd voor Voorschoten, voorlopig met de beste kans voor de thuisclub, maar van 'n plaatselijke ont moeting valt dikwijls weinig te zeggen. St. Bernardus ontvangt Teylingen en heeft ongetwijfeld wel zwaardere te genstanders gehad en waarvan dan werd gewonnen. Maar dit is niet altijd een zuivere maatstaf, zodat het hele maal niet uitgesloten is, dat Teylingen voor een verrassing zou kunnen zor gen. Stompwijkse Boys tenslotte kan van de Alphense Boys winnen. In de tweede klasse krijgt VNL be- boek van leider ZLC, waarbij de thuis club 'n zware dobber zal hebben om tot 'n gunstig resultaat te komen, maar er is wel eens meer voor 'n verrassing gezorgd. SJZ wacht intussen op 'n struikelen van ZLC om de leiding over te nemen en zal daartoe zelf wel van Unltas winnen. UDO ontvangt WO A en kan, gezien de stand op de ranglijst wel winnen. VTL—Weteringse Boys en Leidse BoysVNA zullen weinig krachtsverschil te zien geven. VOETBAL 25 JAAR GWS Het was gisteravond vol in het St. Antoniusclubhuis te Leiden, waar de voetbalvereniging GWS (de bedrijfs voetbalclub van Sikkens Sassenheim) de herdenking van het vijfentwintigjarig bestaan besloot met een feestavond, die klonk als een klok. Nadat de voorzitter van GWS, de heer T. Platje, een welkomstwoord had ge sproken, waarbij hij in het bijzonder de directie, het bestuur van de afdeling Leiden van de KNVB, de personeels vereniging van Sikkens met haar onder afdelingen en de zusterverenigingen van GWS in de voetbalwereld verwel komd had, was het woord verder aan Rens van Dorth en zijn gezelschap voor de verzorging van „cocktail en con fetti". een cabaretavond, die van alles wat bood en waarbij het optreden het gehele gezelschap ten zeerste in de smaak is gevallen. Grollen en grappen, muziek en sketches, 't was een pot pourri van kolder en klein-kunst met hartelijk meeleven van de zaal, dat tenslotte in herhaald applaus een wel verdiende beloning wist te geven. Aan 't slot bloemen voor de dames onder een welgemeend dankwoord van de heer Platje aan alle medewerkenden. PAARDENSPORT EXPORT VAN NED. DRAVERS NAAR MALTA Opnieuw zullen in de loop van de vol gende week Nederlandse harddravers worden uitgevoerd naar Malta. Het zijn de bekende dravers Quick Jimmy, Sam Spencer, Upita en Upupa S. Het eind van het Kandidatentournooi In Zuid-Slavië is eindelijk gekomen. Ke- res gaf zijn partij tegen Olafsson zon der verder te spelen op, omdat er voor hem niets meer te verliezen en voor de IJslander niets meer te win nen was dan de twee punten. De afgabroken partij tussen Petrosjan en Gligoric werd ook uitgespeeld. De winst ging, na 46 zetten, naar Petrosjan. De eindstand is: ten slotte geworden: 1. Tal (Rusl.) 20 pnt; 2. Keres (Rusl.) 18'/» pnt; 3. Petrosjan (Rusl.) 15'/t pnt; 4. Smyslov (Rusl.) 15 pnt; 5. ex aequo: Fischer (V.S.) en Gligoric (Zd. SI.) bei den 12'/t pnt; 7. Olafsson (IJsland) 10 pnt; 8. Benkoe (Statenl.) 8 pnt. OLYMPISCHE SPELEN De olympische winterspelen, die van 18 tot en met 28 februari 1960 te Squaw Valley worden gehouden, zullen alle voorgaande overtreffen wat betreft de kosten, die de organisatie met zich mee brengt. Deze bedragen totaal niet min der dan 20 miljoen dollars in vader landse munt: 76 miljoen guldenEen belangrijk gedeelte hiervan, namelijk 8 miljoen dollar (ruim 30 miljoen gulden), komt ten laste van de staat Californië. Om tot een sluitende balans te komen, zijn voor de reserende 12 miljoen diver se bronnen aangeboord. Zo bedraagt het krediet, dat de Amerikaanse regering heeft verstrekt, vermeerderd met de som, die is vastgesteld voor het gebruik van militaire materialen, een totaal bedrag van 6.300.000 dollar (24 miljoen gulden). De staat Nevada voteerde een bedrag van 363.000 dollar (1.3 miljoen gulden) en uit giften en contributies kwam een bedrag van 2 miljoen dol lar (7.6 miljoen gulden) bijeen. Tenslotte verwacht men aan recettes tijdens de winterspelen zo'n 3.5 miljoen dollar (13 miljoen gulden) te ontvangen. De gigantische taak, die de organisa toren indertijd op zich hebben genomen met al zijn voorbereidingen en de bouw van dit grootse sportcentrum, is aan zienlijk verlicht door de grote steun, die zij hebben ondervonden van de Ame rikaanse strijdkrachten. Zo legde de ma rine de parkeerplaatsen aan, waarbij zij haar ervaringen, opgedaan in Alaska en en Antarctica, in praktijk bracht. Voor het transport van materialen zette de luchtmacht helikopters in en ook de landmacht nam een belangrijk aandeel in de opbouw van dit sportcenrum. TENNIS OM DE KONING GUSTAAF BEKER Finland-Nederland 2-0 Te Helsinki is een begin gemaakt met de tenniswedstrijd Finland-Nederland voor de eerste ronde van het tournooi om de Koning Gustaaf beker. Beide enkelspelen eindigden in een Finse overwinning. Salo (F.) zegevier de met 6-2, 4-6, 6-4, 6-3 over Piet van Eysden (N.) en Nyyssoenen (F.) won van Lex Karamoy (N.) met 6-0, 6-1, 6-1. Na de eerste dag heeft Finland dus met 2-0 de leiding. Piet van Eysden heeft in de partij te gen Salo goede tegenstand geboden. I^ij verloor weliswaar de eerste set met 6-2, doch door in de tweede set meer risico's te nemen won hij deze met 6-4. Twee maal kwam hij in de volgende set voor te staan en wel met 3-2 en 4-3. Daarna verloor hij de controle en moest hij de set met 6-4 aan de Fin laten. Ook in de vierde set nam onze landgenoot een voorsprong (3-1), doch ook nu weer raakte hij de controle op zijn spel kwijt. Met 6-3 werd hij verslagen en op deze manier kwam Finland aan een 1-0 voor sprong. Lex Karamoy had tegen Nyyssoenen weinig in te brengen. Binnen een uur stond onze landgenoot met een neder laag naast de baan. Horizontaal: 1. water in Utrecht, 4. gem, Zeeland, 10. houten bakje, 13. godin van de twist, 15. een der Spaanse Canarische eilanden, 16. zwakke, 17. godin van de jacht, 19. gewicht in China, 20. bode aan een universiteit, 21. muggenlarve, 23 denkbeeld, 26. zijtak Elbe. 28. tel woord (Fr.), 29. titel van Turkse landvoogden, 31. water in N. Brab., 32. familielid, 33. electrisch geladen atoom, 35. water in België, zijtak Maas, 37. voorzetsel, 38. drift, 39. be kend dier, 40. groot, bouwvallig of uitgewoond huis (fig.), 41. vlakte maat, 42. kleine drukletter, 44. jon gensnaam. 45. overblijfsel bij ver branding,46. koraalrif, 48. stijl van een wagenladder, 51. scheikundig element (afk.), 52. pl. in Belg. Limb., 54. gem. in Drente, 56. kieskeurig (gewestelijk), 57. meisjesnaam, 59. slok, 60. deel van het oor, 62. bij rivier van de Oise, 64. zwemvogel, 65. wezenlijk, 67. water in Limburg, 68. voorwerp om te snijden, 69. in de Noordse myth, de brug, waarover de gesneuvelden gaan naar Walhalla, 70. moed, durf (gemeenzaam). Verticaal: 1. plechtige gelofte, 2. meer op de grens van de Ver. Sta ten en Canada, 3. stad op de Z. kust van Florida, 5. nevenschikkend voeg woord, 6. voorzetsel, 7. omliggende kant der snede van een mes, 8. lijk- vaas, 9. radio omroep (afk.), 10. in de richting naar omlaag, 11. palm boom, 12. vel, 14. snee 16. kweker, 18. gem. in N. Brab., '20 stand, 22. keukengerei, 23. munt in Amerika, 24. citer met zes snaren, 27. stad in China, ongenummerd hokje naast 28 vreemde taal, 30. oude Nederl. zil veren munt van 3stuiver, 31. gem. in O. Vlaanderen aan de Schelde, 32. kleur, 34. bijb. figuur, 36 iemand die treitert, 37. vogel, 42. geld (bar- goens). 43. zeer brandbaar koord, 46. vogel, '47. een soort van een mijt 49. werk van Ibsen, 50 medic, gew., 52 metaalsoort, 53. lans, 55. tuchtroede, 56. oprolb. zonnescherm (Indonesië), 58. snede, 59. kleinigheid, 60. als 70 hor., 61. jongensnaam, 63. grond die bij een hoeve behoort, 65. rechten inbegrepen (afk.), 66. de lezer heil (afk. Lat.). Weer bestaat de kans, een prijs van vijf gulden te winnen, door het op lossen van bijgaand kruiswoordsche ma. Wie een kans wil wagen, dient zijn oplossing voor donderdagmorgen 12 uur te (doen) bezorgen bij de PUZZELREDACTIE. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Gaza, 4. sip, 6. blik, 9. me, 10. aalt 12. Adri, 14. A.P. 16. Emba, 18. Eerde, 20. Bari, 22. lianen, 24. Lierop, 26. is, 27. drapenier, 30. Se, 31. mijt, 32. ido, 33. pit, 35. wik, 36. beemd, 38. aap, 40. dam. 41. ham, 42. air, 43. tot, 44. kil, 46. Rolde, 48. Erp, 50. ree, 52. Noë, 53. ana, 55. A.M. 57. pertinent, 60. Ta, 61. salade, 63. stoter, 65. Sien, 66 dieet 69. zero, 70. An, 71. teen, 73. peso, 75. E.K., 76. emoe, 77. koe, 78. taak. Verticaal: 1. gemis, 2. Zaandijk, 3. Aa, 4. sté, 5. pad, 6. br. 7. Liberia 8. karos, 9. melis, 11. Lena, 13. Deli, 15. pipet, 17. ba, 19. roede, 21. ar. 23. ert, 25. iep, 28. Piëmont, 29. no maden, 31. Mimir, 34. Tatra, 35. wak, 36. bar, 37. die, 39. pop, 45. Lepanto, 47. Loire, 48. entozoa, 49. Lassa, 51. eed, 53. ant, 54. barok, 56. Maine, 58. rede, 59. Este, 60. Terek, 62. Ie, 64. te, 67. ink, 68. Epe, 72. Ee, 74. St. De winnaars, die zoals gebrui kelijk ook nu weer door het lot wer den aangewezen zijn de heren J. M. v. d. Hoorn, Ohrysanthenlaan 18 te De Kwakel en Gerard Kaak, Falckstraat 5 te Leiden. Ze krijgen hun prijs zo snel mogelijk toegezon den. (Van onze t.v.-medewerker). Jtustige programma's. De t.v.- programma's van de voorafgaande da gen waren van rustige aard. We heb ben twee aantrekkelijke uitzendin gen met jonge mensen meegemaakt. Dat was vrijdag in de bekende Test plaat van de KRO en daags tevoren tijdens een gesprek van Arie Kley- wegt van de VARA met militairen in Ermelo. We juichen dergelijke ge sprekken toe en verwijzen voor deze enkele keer naar het zaterdagse ra dio-programma van de KRO, waarin rector Keet op een helaas laat uur ernstige gesprekken met jongeren voert. We moeten de jeugd voor ra dio en televisie weten te winnen. De voortzetting van de KRO-serie me dische onderwerpen heeft evenzeer onze instemming; dit vooral ten gun ste van ouderen, die op het beeld scherm ernstig en vaak geruststel lend worden voorgelicht. Nu is het gegaan over asthma, een kwaal van deze tijd waarteen de wapens zoveel mogelijk moeten worden gehanteerd'. Komende uitzendingen. De uit zendingen voor het komende week einde hebben we bereids aangekon digd. Hier volgen enkele medede lingen over programma's in de loop van de aanstaande week: In het VPRO-programma van woensdag 4 november wordt een filmi-eportage vertoond, gemaakt in Oost-Marokko, op tekst van Simon Vinkenoog. Dit klankbeeld is samen gesteld door ds. J. A. v. Nieuwenhuij- zen en Henk Teeuw. Vrijdag 6 november presenteert de AVRO „Kema", een uitzending, waarin men wordt meegenomen naar een nieuw instituut in Arnhem, dat in binnen- en buitenland bekendheid heeft verworven door het keuren van elektrische materialen voor uw veiligheid. Daarna volgt de telere- cording van de eerste show na de zo mer van Perry Como, welke in New York werd uitgezonden en waarin on der meer optreden „The Everly Bro thers", Jack Cole en de Pitchikers. Tot besluit zal in een programma ge titeld „Mens en kikvors" dr. J. Ka ter aan de hand van filmopnamen de kijkers laten zien op welke wijze de kikvors zijn dienste aan de mo derne geneeskunde bewijst. Albert van Dalsum in „Saul's* Dood". Zaterdag 21 november zendt de KRO een kort programma uit bij gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de regisseur-acteur Al- bert van Dalsum. De 70-jarige zal een fragment spelen uit het stuk, dat hij bij gelegenheid van zijn jubileum koos, „Saul's dood" van Abel J. Herz- berg, dat op diezelfde avond in gala- première gaat bij de Haagse Comedie onder regie van P. Steenbergen. Wim Bary, die dit programma samenge- stelt en regisseert, zal enige promi nenten van het Nederlands toneel her inneringen laten ophalen. C. M. C. Op 29 oktober werd te Rotterdam de jaarvergadering van de Coöpera tieve Melkcentrale g.a. (C.M.C.) ge houden. De ledenraad keurde de jaar stukken 1958/1959 goed. Aan het ein de van het verslagjaar bedroeg net aantal leden 10.863. Deze veehouders leverden 563.480.742 kilogram melk met 3,68 vet. Het totaal-bedrag der verkopen beliep 120.060.589,84. In de loop van het boekjaar kon aan de leden netto worden uitbe taald 153.998.938,38, hetgeen gemid deld 27,33 cent per kilogram gele- „En voor het geval, dat u leerplichtige tïïUïSSW IS kinderen hebt,.op een steenworp bedra ;an 137.308.95 aan de reser- afstand van h.er is een uitstekende ve, waardoor deze steeg tot 11.500.000 kon nog f 5.788.119,40 met de leden vereffend worden. In totaal kwam dehhalve 159.787.057,78 netto aan de leden ten goede, hetgeen overeen komt met 28,36 cent per kilogram melk af boerderij. „Zeg eens eerlijk der?" „Juffrouw Meier, neemt u alstublieft is er een an- direct een brief aan het schoonmaak bedrijf op „Voor altijd vaarwel". De 77-jarige vrouw E. v. Don gen, die donderdag in de Waalstraat onder Acht (gem. Eindhoven) door een bromfiets was aangereden en ernstig gewond naar het ziekenhuis was overgebracht is vrijdag over leden. „Ik zeg je cat ze weg is; er van door. Ik weet niet waarheen". Shane had Maisie wel door elkaar kunnen rammelen tot ze niet meer kon. „Wil je dus beweren, dat je haar hebt la ten gaan om een jongeman midden in de nacht te bezoeken, die op een manier, waarvan je niets begreep haar had opgebeld?" „Nou, die influenza of griep ge schiedenis geloofde ik natuurlijk niet, maar hoor eens, Shane, ik ben het kindermeisje van je zuster niet". „Nee, maar je bent wel haar vrien din en je weet, even goed als ik dat ze in wereldse zaken niet veel meer dan een klein kind is. Jij bent een levenswijze bohemienne die gelooft dat de wereld van cocktails en mu ziek aan elkaar hangt. Zij houdt er dagdromen en idealen op na. Shane haastte zich de kamer uit, woedend en angstig. Ze moest wel met Peters meege gaan zijn! Waarom was ze niet naar hem toe gekomen? Zeker, ze vond natuurlijk het schandaal erger dan Peters. Of was ze er zo zeker van, dat hij, haar eigen broer, schuldig was aan moord en wilde ze hem op die manier beschermen? Hij was al in zijn auo gestapt en wilde juist inschakelen, toen detec tive Leyton als uit de lucht gevallen voor hem stond. „Goedenmorgen, mijnheer Car ter. Ik wilde u graag spreken, want uw zuster heb ik zoeven niet thuis getroffen en de jonge dame, die me opendeed, vertelde, dat ze weg was. „Ja". Shane voelde wel, dat zijn toon ontaktisch was, al scheen de detective dit niet te bemerken. „Dat spijt me, want ze zal, even als u, bij het onderzoek als getuige worden opgeroepen". Hij keek Sh".ne strak aan. „Ik zal er zijn, als u me nodig hebt, maar ik hoop, dat u het buiten mijn zuster kunt stellen". „Ik veronderstel, dat u me wel kunt vertellen, waar ze ergens is". „Jammer genoeg is het plan blijk baar heel onverwachts bij haar op gekomen en daardoor weet ik op geen stukken na, waar ze heenge gaan is." Shane vond dit zelf een on handig antwoord. „Wat ongelukkig! Het moet wel erg overhaast gegaan zijn, want ik heb mijnheer Andrews ook al opgebeld in de hoop, dat hij me haar adres kon geven. Ik heb natuurlijk niet ver teld, waar het om ging. Ik vroeg er alleen naar, doch hij had er zelfs geen idee van, dat ze weg was". „We zijn allebei nogal wispelturig aangelegd. U doet het beste, nog eens terug te komen". Met een nijdige ruk zette Shane de wagen in beweging en liet de detec tive op het trottoir staan. „Zo, dus juffrouw Sonia is er van door en dat jongmens weet blijkbaar niet eens, waar ze heen is. Hij heeft ditmaal de waarheid gesproken". Shane dacht nergens anders aan, dan aan die geheimzinnige verdwij ning van Sonia. Hij maakte zich do delijk ongerust. Hij belde Audrey op en samen reden ze naar een afgele gen restaurant langs een der buiten wegen, waar hij er zeker van was, dat ze niet gestoord zouden worden. Hij trachtte zijn nieuwe bekommer nissen voor Audrey verborgen te hou den, maar ze vroeg er terstond naar. „Het dient heus nergens voor, een van beiden onze moeilijkheden stil te willen houden, Shane, dus je kunt het me beter vertellen, wat de laat ste aanval nu weer is geweest". Haar kameraadschappelijk glim lachje deed hem denken: Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor haar lief de en hij zei hardop ..Ik voel me een bruut, dat ik mijn ellende met jou wil delen, maar toch veronderstel ik, dat ik het je zal moeten vertellen. Sonia is er met Leonard vandoor". „Sonia?" herhaalde Audrey ver stomd over dat bericht. „Ja en ik weet bij geen mogelijk heid, waar ik haar vinden kan, want ik kan niet naar de politie gaan. Ik heb John dadelijk na jou opgebeld, maar hij was niet thuis. Ik' zal het later nog eens proberen, want ik moet hem spreken; immers hij weet, dat ze weggegaan is en ik wil we en in wat voor een stemming hij nu verkeert. Met dergelijke degelijke kerels is het juist het lastigste, dat ze geen zwakheid dulden in anderen". „Als hij van haar houdt...." Audrey maakte de zin niet af. Shane haalde glimlachend de schouders op. „Er bestaan zo veel soorten van liefde en het zijn niet altijd de grote of volmaakte soorten". Hij keek haar aan, nieuwsgierig voor zichzelf, hoe veel zij wel van hem hield en het viel haar gemakkelijk, zijn onuitgespro ken vraag te raden. „Ik geloof, dat ik alles zou kun nen vergeven". „Ik weet het bijna zeker en ik ben niet verwaand genoeg me te ver beelden, dat ik al je liefde waardig ben. Maar kom, het dient nergens toe, er aldoor over te praten en te piekeren, zolang we niets zekers we ten. Vertel me liever wat meer over je zelf. Je zei immers, dat je nog geen baantje had?" „Neen, maar ik zal er wel gauw een vinden'. „Ik wou toch zo graag, dat ik je mocht helpen. Audrey, is het eigen lijk niet gemeen, dat ik je zo in de ellende laat zitten, alleen omdat je zo trots bent?" ,Nou, dat soort ellende is zo erg niet. Waarom zou je ten koste van mij gelukkig willen zijn?" Ze lachte met een vrolijkheid, die ze bij lange na niet gevoelde. „Maar dit kun je me toch niet wei geren". Mij haalde een doosje uit zijn zak te voorschijn, zette het neer naast haar theekopje, drukte op de veer, zodat het deksel opensprong en liet haar een ring met diamanten en saf fieren bezet zien. „Shane!" Audrey had nooit juwe len bezeten en de ring was zo schit terend, dat haar adem stokte. Ze nam hem uit het étui, doch hij nam hem af en schoof hem aan de middenvin ger van haar linkerhand. „Wil je hem dragen?" vroeg hij, bijna verlegen. „Zou de zon morgenochtend op komen?" was haar wedervraag. Shane keek haar langdurig en zwijgend aan. Zijn heldere, scherpe ogen namen haar gelaat op, als wil de hij iedere trek er van in zijn ge heugen prenten. En zij beantwoordde zijn blik, voelend, dat de stilte tus sen hen geladen was met hun weder kerige liefde. Ze gingen zo in elkaar op, dat ze even goed duizend mijlen van ieder een verwijderd hadden kunnen zijn, alle aanwezigen in de zaal verschim- den en ze waren alleen met de saf fieren ring tussen hen in als een van zon doorschenen waterdruppel. John Andrews ontving Shane met een ernstig gezicht. Hij kende zyn aanstaande zwager niet bijzonder van nabij, want ze hadden weinig gemeen, omdat kunst en sport en de roeke loosheid van Shane met zijn eigen vliegtuig dingen waren, waarmee naar de mening van John Andrews, een verstandig man zich niet afgaf. Shane had hem, als ze elkaar bij gelegenheid ontmoetten, altijd ge plaagd, doch vandaag hing er een drukkende atmosfeer in het grote kantoor, waarin Shane binnengelaten werd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8