Tweede Kamer vraagt maatregelen voor door droogte getroffen boeren Trouwen is goedkoper dan u denkt Weer ongeluk op aan de '°Pende band raffinaderij visie op televisie SCHIPPERSVROUW REEBOK IN BED! VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ruim 50.000 gedupeerde bedrij ven tarwe heeft het hier en daar bijzen der goed gedaan. Maar op de lichte gronden voornamelijk in het oosten en zuiden des lands kwamen de klap pen hard aan. Door de exta-aanvoer van ruwvoer hoopt men het oplopen van de prij- Ongeveer 16.000 agrarische bedrijven zijn zeer ernstig door de droogte zen te voorkomen. Nagegaan wordt getroffen. Nog. 36.000 bedrijven hebben eveneens, zij het in iets mindere 0f er geen mogelijkheden zijn voor mate, van de droogte geleden. Het gaat in totaal om 150.000 ha. bouw- en import, met daarnaast een in te voe- grasland (met 140.000 stuks grootvee) en 260.000 ha. (met 290.000 stuks ren stelsel van uitvoermachtigingen grootvee). De zwaarst getroffen provincies zijn Overijsel, Drente, Noord- om de export af te remmen Brabant, Gelderland en Limburg. Veie sprekers deze middag bleven Gistermiddag heeft minister Marijnen deze gegevens aan de Tweede aandringen om meer toezeggingen Kamer verstrekt, waarbij hij opmerkte, dat deze cijfers voorlopig zijn. De betreffende financiële hulp. Mr. heer Droessen (K.V.P.) merkte op dat voor Brabant en Limburg zeker de Biesheuvel zei onder meer, dat de dubbele aantallen hectaren moeten worden genoemd. droogte voor 's Rijks schatkist gun- Mr. Biesheuvel (A.R.) sprak van vele honderden guldens schade per stige kanten heeft onder meer door hectare, hetgeen de minister beaamde. Het westen des lands heeft voor de de goede ontwikkeling van de prijzen ergst getroffen gebieden al 7500 ton bietenkoppen en bietenblad ter beschik- op de zuivelmarkt. king gesteld. De Noord-oostpolder stuurde 2800 ton ruwvoer. Dr. ir .Droesen (K.V.P.) wees er op ,dat er nu al boeren zijn, die in heeft ten aanzien van de veevoeder- de industrie werk zoeken omdat zij situatie. de eindjes niet meer aan elkaar kun- De minister toonde de Kamerleden nen knopen, een „rampkaart". Hij stelde vast dat Hij stelde de regering voor mét een sommige boeren juist door de droog- belangrijk bedrag deel te nemen in te op de betere gronden een uitste- het door het Landbouwschap voorge- kende oogst hebben gehad. Vooral stelde noodfonds. Bijstand in natura en door soepelheid met de belastingen De getroffen boeren kunnen echter wat steun putten uit de beloften, die de minister gistermiddag in de Ka mer deed. Voor het hongerende vee worden suikerbieten aangevoerd, voorlopig tot een totaal van 120 mil joen kilo. Dit zou twee maanden voedsel betekenen voor 200.000 stuks grootvee. De zwaarst getroffen boeren zullen waarschijnlijk een reductie krijgen npnrniinn op het krachtvoer. Overwogen wordt in december uit te betalen voedergraantoeslagen op Van schoon" jaarloon naar bescheiden voor de getroffen bedrijven zo effi ciënt mogelijk te maken. De over heid toont zich voorts bereid finan ciële hulp te verstrekken. Geen beloften BEDREIGING KOMT JACHT OPZIENER DUUR TE STAAN De Officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft tegen een 51-jarige jachtopziener uit Vel- mena Als „het" eenmaal zover is zijn de eisen afgezwakt; men kan het zich ook gezellig en comfortabel ma ken met een ingekrompen begroting, die zeker wel toereikend is. De enquête toonde voorts aan, dat het verhuizen in Nederland erg duur Een interessante enquête, door de is. Deze affaire kost gemiddeld zo'n de oo°st 1959 "v<S^li^te"gronden stichting Propaganda Woninginrich- duizend gulden. Dit zijn niet alleen zal dit 200 gulden per hectare voor tinS gehouden onder trouwlustige de verhuiskosten, maar ook de uit- de andere gebieden 60 gulden bedra- Paartjes, heeft aangetoond, dat men gaven voor de noodzakelijke ver gen gemiddeld het „schone" jaarsalaris nieuwingen en veranderingen in het van de mannelijke helft denkt nodig nieuwe home. Als door droogte getroffen boeren te hebben voor de inrichting van de om uitstel van belasting vragen zal vvoning. Het gemiddelde van de 6000 men de grootste soepelheid betrach- ontvangen antwoorden kwam neer ten- op 4150 gulden; de kachel en ver- Verwacht wordt ook spoedig over- schillende huishoudelijke artikelen leg met het bedrijfsleven en de ban- waren dan nog buiten beschouwing ken om na te gaan, wat gedaan kan gelaten. worden om de kredietvoorziening In de praktijk blijkt het geval sen, wegens bedreiging van een zee- toch weer even anders te liggen. Het man ,een voorwaardelijke gevange- Gezinsbegrotingsinstituut had zelf nisstraf van twee maanden met een van te voren al een rekensommetje proeftijd van drie jaar en een on gemaakt en was niet verder gekomen voorwaardelijke boete van 100,—, dan 3000 gulden. En wat zeiden de subsidiair dertig dagen hechtenis, en jonggehuwden, die de inrichting van in beslagneming van een geweer ge- Deze toezeggingen van de minister kun woning pas achter de rug had- eist. volgden op een interpellatie van mr. den? Hooguit 3000. Als men het Biesheuvel (A.R.). De interpellant nieuwe leven begon met inwoning De jachtopziener had op 21 april toonde zidh teleurgesteld over het ^leek men zelfs wel met 2000 gulden Jl. tijdens surveillance in de Heren- feit ,dat de minister zich niet vast te kunnen uitkomen. duinen te IJmuiden een man zien lo- wilde leggen op beloften over finan- uit deze gegevens wordt wel dui- pen,lie zich daar al meermalen, zon- ciële steun. delijk, dat men zijn smaak in de der daartoe gerechtigd te zijn, had rv. theorie een vrij hoge vlucht laat ne- opgehouden. Hij ging hem met zijn Overigens was men wel voldaangeweer achterna en bij het strand over de pjannen, die de regering van IJmuiden zou verdachte gezegd hebben :„Ik schiet je aan flarden. En nu mee naar het politiebureau". En kele getuigen verklaarden deze woor den te hebben gehoord. De jachtop ziener zei uit noodweer te hebben gehandeld, omdat de zeeman hem Op rijksweg 13 (Den HaagRot- met een stok met spijkers zou heb- terdam) hebben zich gisteravond na T>en bedreigd. kwart over zes op het nog niet ver- De raadsman vroeg vrijspraak. Hij nieuwde traject tussen de Pauwmo- meende dat de jachtopziener zich len en de Brasserskade te Delft vijf bedreigd gevoelde en voor de uitoefe- kettingaanrijdingen plaats gehad, ning van zijn functie op normale waarbij volgens de telling van de wijze had gehandeld, politie 35 wagens min of meer ern- Uitspraak 11 november, stig werden beschadigd. kOQG kwaliteit J Prijzen OLYMPIC Schotse ruitdessins Geheel teddy gevoerd 44?5 PaataIons Merk Sturka, I l'a"aa"se Polyester M 111 nxxfceuze strepen. 24.7= (Advertentie.) - Kettingbotsingen TWEE DODEN EN DRIE GEWONDEN Het aantal auto's, dat na een aan- XfhnArl nppmt maafronolon De werkzaamheden op de in aan- rjj,ding doorreed, maakt het totale Jcnoon neemT maatregelen bouw zijnde Esso-raffinaderij te Spij- aantal bij de botsingen betrokken fpapn rfp vlipnpnnlaan kenisse hebben gistermiddag weer wagens waarschijnlijk aanzienlijk ho- y Tiicycnptaay twee levens gekost. Woensdagmorgen ger. Enkele auto's moesten met een werden er zoals bekend twee kraanwagen worden weggesleept, -Naar aanleiding van de viegen- schoorsteenbouwers gedood bij een slechts één bestuurder werd met ver £Iaa§' die deze zomer in de kom van ongeluk. Nu zijn twee arbeiders van wondingen in een Delft ziekenhuis net dorp Schoor1 veel overlast ver- de firma Van Rietschoten en Hou- opgenomen. oorzaakte, is gisteravond in de ge- wens omgekomen doordat de giek De verkeerschaos begon, toen op meenteraadszitting met algemene van een kraan, door nog onbekende 't baanvak Rotterdam-Den Haag een stemmen goedgekeurd een voorstel oorzaak, naar beneden sloeg. Het zijn remmende automobilist tegen een tot wijziging van de politieverorde- de 26-jarige A. N. v. Waas uit Rozen- voorligger aanreed. Op beide baan- ning. daal en de 22-jarige Th. J. Pollemans vakken deden zich daarna slippar- Bij deze verordening is het verbo- uit Oude Tonge. Twee andere arbei- tijen en botsingen voor, die de po- den bewaarplaatsen van mest e.d. ders werden ernstig gewond in het litie handenvol werk bezorgden. Het aan te leggen of te hebben, dieren te ziekenhuis Bergweg te Rotterdam verkeer over de rijksweg moest door houden en hokken tot verblijf van opgenomen, voor het leven van een al deze ongevallen door een der dieren op te richten, wanneer dit van hen wordt gevreesd. Een derde Delftse buitenwijken worden geleid, door B. en W. schadelijk voor de arbeider werd licht gewond. De drie waar de doortocht van de verkeers- openbare gezondheid wordt verklaard gewonde arbeiders waren in dienst stoet ook weer speciale voorzienin- of overlast voor de omgeving ver van Werkspoor. gen van de politie eiste. oorzaakt. Wel, meneer Schipa komi U ook vanavond? Soldaat tijdens veldloop ovededen Tijdens een veldloop die gister middag in Breda werd gehouden is de 19-jarige dienstplichtige soldaat J. A. Gras plotseling onwel geworden en overleden. Het stoffelijk over schot van de militair is overgebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Er zal een onderzoek naar de doodsoorzaak worden ingesteld. Sol daat Gras behoorde tot het regiment veldartillerie Van Essen. Voorlichtingscommissie „Roken-Jeugd" Gisteravond heeft prof. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van de lan delijke organisatie voor de kanker bestrijding, te Amsterdam, de voor lichtingscommissie „Roken-Jeugd" ge ïnstalleerd, in tegenwoordigheid van prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid en dr. J. Wester, voorzitter van de ge zondheidsraad. De L.O.K.-commissie, onder voor zitterschap van prof. dr. J. R. von Ronnen, heeft primair tot taak uit voering te geven aan de conclusies en suggesties van het 2e rapport van de gezondheidsraad, uitgebracht aan de regering omtrent het verband ro- ken-longkanker in het bijzonder voor wat betreft de voorlichting van de jeugd over de gevaren, verbonden aan het roken. De commissie is zodanig samenge steld dat in beginsel daarin verte genwoordigd zijn die sectoren van de samenleving, welke in de eerste plaats bij het probleem roken-jeugd betrokken zijn en waarvan door de representanten door hun positieve instelling zal kunnen worden bijge dragen het gestelde doel te bereiken. „De Eerstgeborene" Christopher Fry schreef het spel „De Eerstgeborene", dat zondag 1 november door de NCRV wordt uit gezonden. Fry verwerkte in dit spel de gegevens uit het bijbelverhaal over de uittocht van het volk Israël uit Egypte. Hij werd hiertoe geïn spireerd door het lijden van het oude volk in de oorlogsjaren. „Het gaat in dit stuk", aldus regisseur Peter Koen „om de gigantische mens Mozes". Het spel is in een vertaling van Bert Voeten op telerecording vast gelegd. De belangrijkste medespe lenden zijn: Anath Bithiah, de zus ter van Farao: Loudi Nijhoff; Teus- ret, de dochter van Farao: Simone Rooskens; Seti de tweede, de Farao: Johan Scbmitz; Ramses, zijn zoon: Manfred de Graaf; Mozes: Robert de Vries; Aaron, zijn broeder: Bob Goedhart; Mirjam, zijn zuster: Lous Hensen; Shendi, zoon van Mirjam: Hans Culeman. Geen Gastenboek bij K.R.O. Het voor hedenavond aangekon digde Gastenboek in de KRO-uitzen- ding kan wegens wijziging van het programma niet doorgaan. Louis Fre- quin zal nu in de volgende maand een van de nog niet ondervraagde katholieke ministers of staatssecre tarissen voor de kijkers brengen. Wilt U iets weten Vraag: Route van Ter Aar naar De 70-jarige Italiaanse tenor Tito Schipa, die vóór een afscheidstournee in Nederland verblijft, heeft gister- Uden. avond in theater Carre te Amsterdam een voorstelling bijgewoond van Rene Sleeswijk's revue „Komt n ook Antwoord: Ter Aar, Bodegraven, vanavond". In de pauze bracht de tenor in de kleedkamer een bezoek aan Willy Walden en Piet Muyselaar. En via rijksweg naar Den Bosch, Heesch, waar over spraken zij? Wel, over opera en revue natuurlijk. Uden. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vemeld. Argentinië, ss „Delius" 1 nov.; Australië: ss „Otaio" 1 nov.; ts „Leip zig" 4 nov.; Brazilië: ms „Ruhrstein" 1 nov.; ss „Delius" 1 nov.; ms „Argen tina Star" 5 nov.; Canada: ss „Em press of France" 1 nov.; ms „Prins Willem van Oranje" 5 nov.; Chili: via New York 4 nov.; Indonesië: ss „Adrastus" 3 nov.; ms „Neder Waal" 5 nov.; Ned. Antillen: ms Aegis" 2 nov.; Suriname: ms „Willemstad" 4 nov.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Winchester Castle" 1 nov.; Brits Oost Afrika: ss „Si-Kiang" 5 november. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Verdacht van een aantal inbra ken, die de afgelopen zomer gepleegd zijn in zomerhuisjes te Eerbeek, ge meente Brummen, is de 19-iarige H. in arrest gesteld. De jongen werkte in Arnbem Vroeger woonde hij te Eer beek. Hij heeft bekend. Raadslid van E'fen-leur bedacht zich weer en blij't toch kwaad op B en W. De heer C. Willemse, raadslid van de gemeente Etten-Leur, die indertiid schriftelijk bij Ged. Staten een aan klacht heeft gedaan tegen B. en W. van Etten-Leur en deze aanklacht kort^e'eden heeft ingetrokken, heeft inmiddels weer telegrafisch contact roet G. S. opgenomen, omdat hil bij nader indien zijn aanklacht wenst te handhaven. Het raadslid vroeg schorsing van de gemeente-secretaris en strafver volging van B. en W. De heer Wil lemse ageert tegen het feit, dat de gemeente voor bestrating zand van landbouwers heeft betrokken en daarbij openbare werken heeft inge schakeld. Naar zijn mening is de ge meente door deze transactie duurder uit dan wanneer het zand van parti culieren zou zijn aangekocht. De gemeente, die al geruime tiid via openbare werken zand betrekt van landbouwpercelen. krijgt ook zand van wethouder Piis (openbare werken), eveneens landbouwer. Of schoon de wethouder daarvoor nog nooit geld heeft ontvangen, kan hij voor geleverd zand een schadever goeding krijgen. De heer Willemse vindt, dat de betrokken wethouder art. 26 van de gemeentewet heeft overtreden. Naar zijn mening heeft de heer Pijs profijt getrokken van de leveranties; de schorsing van de ge meen tesecrearis heeft hij gevraagd omdat deze de betrokken stukken heeft ondertekend. Optimisme rond Gat te Wormer ongegrond Het optimisme, dat gisteren heer ste rond het Gat van Wormer, blijkt niet gegrond. Integendeel: niet alleen bleek het bericht, als zou er iets zijn aangetroffen in het Gat, loos alarm maar bovendien moest later worden vastgesteld, dat een van de buizen, waarmee in de diepte wordt geson deerd, enkele meters onder het maaiveld was afgebroken. Bij verder drukken ontstond daar door een weerstand die door optimis ten werd uitgelegd als veroorzaakt door een voorwerp. Kapitein Blommaart en zijn mede werkers hebben de breuk inmiddels hersteld en zetten het aftasten van de bodem verder voort. Hun zoeken leverde ook gisteren niets op. Vier jongens redden paard van verdrinkingsdood Vier jongens van omstreeks 13 jaar redden zondagmorgen te Brummen een paard, dat bij het zwembad in het water was geraakt en dreigde te verdrinken. Gistermiddag zijn ze door de eigenaar van het paard met een gift beloond. Toen Henk Petrie, Wim van Koe- veringe, Evi Ligt en Leo v. Bemmel het paard zondag in het water zagen, spoedden ze zich naar de boerderij van de heer Breukink om reddings- materiaal te halen. Toen bleek, dat er niemand thuis was braken ze in en voorzagen zich van touwen en nal- sters. Twee der jongens ontkleedden zich en begaven zich in het vrij diepe water om het touw onder de buik van het dier door te brengen Hun poging had succes, daarna ioegen ze het dier, dat stijf van de kou was, de weide in. De beweging deed het dier goed en het heeft mede nierdoor geen nadelige gevolgen ervan onder vonden. Een landman uit 't dorpje Wolfheze, Had vaak over TIP al gelezen, Ook hij kocht een fles.... En 't werd een succes, Want ook hij vond de TIP onvolprezen! Inz. Hr. B. S., Gronin gen ontv. 1 fd. TIP -f 1 Lfl. Bootz' Oude Ge- never. Nwc. limericks inz. aan II. Bootz - Amsterdam 'n TIP VAN BOOTZ (Advertentie). Tengevolge van gasvergiftiging is gistermiddag te Apeldoorn de 48- jarige mevr. H. Verbeek om het leven gekomen. Zij had gebruik gemaakt van een gasgeyser waarvan 't waak- vlammetje was uitgedoofd, waardoor zij bewusteloos geraakte. Zij werd overgebracht naar het Julianazieken- huis, waar zij kort na aankomst is overleden. STOPTE Schipper Ooms, die regelma tig het Twente-Rijnkanaal be vaart, zag onlangs onderweg tussen Lochem en Hengelo 'n reebok in het water liggen. Het dier worstelde om naar de kant te komen, maar het ge lukte niet. Met behulp van zijn vrouw wist hij het dier aan boord te krijgen. De bok was zo door en door verkleumd, dat het mevr. Ooms koud om het hart werd. Zij pakte toen re soluut het dier op en stopte het in haar bed, onder de dekens. De reebok was in het begin erg in zijn sas met deze ver wennerij en lag een tijd met zijn neus boven de dekens uit te soezen. Maar toen het dier wat had genoten van de goede zorgen en weer helemaal was opgekikkerd wilde het zijn sponde verlaten. De heer en mevrouw Ooms hebben hierop de grootste moeite gehad om hun patiënt in toom te houden en te voorkomen, dat hij weer in het water terecht kwam. Een jachtopziener in Hengelo heeft de bok van het zorgzame echt paar overgenomen en hem later weer de vrijheid in laten hup pelen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9