Hartelijk welkom, schaap, en dai je er nog maar lang plezier van mag beleven' Vroege drukte op Leidse veemarkt Burgemeester Jhr. Mr. R. Sandberg van Boelens 25 jaar in overheidsdienst Provinciaal wegenplan TEEKENS Lamsvlees Prof. dr. A. de Buck te Leiden overleden VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Weihouder Drijber ioi vijfmiljoenste: Het vijfmiljoenste schaap, dat sinds de oprichting van de markt- en havendienst te Leiden werd aangevoerd is vanmorgen gearriveerd. De vroegers konden rond zeven uur op de veemarkt een verhoogde activiteit signaleren. Niet alleen de wethouder voor Markt- en Havendienst etc. mx. J. Drijber was aanwezig, evenals de directeur en leden van de gelijknamige raads-commlssie, ook een respectabel aantal fotografen en verslaggevers van de landelijke persten niet te vergeten de „radio" die een bijha-recht- streekse uitzending naar Hilversum trachtte te verzorgen en daarom de microfoon van de ene hoek op de markt naar de andere moest verplaatsen. De kabel, zonder welke men nu eenmaal géén radio-uitzending kan maken, sleepte hierbij door de dikke bruinachtige brei, die in de loop van de vroege morgen, dank zij een mieserig regentje zich op de keien gevormd had. Ooi voor f. 100,- De keuze van het vijfmiljoenste schaap geschiedde met veel zorg; vooral ook gewetensvol. Niet zó maar werd er een beest aangewezen, maar de adjunct-directeur volgde op aan wijzingen van de marktdirecteur nauwkeurig de aanvoer aan de twee ingangen van de markt op de voet, hetgeen tot gevolg had, dat het ge zelschap genodigden plus de kran ten- en radiojongens zich enige ke ren met vrij grote snelheid van in gang Nieuwe Beestenmarkt naar in gang Tweede Binnenvestgracht moes ten verplaatsen. Binnen Hond kwart voor acht was het sdhaap over de brug. Een zending van de heer Gerrit Zwanenburg (we mogen van hem ook „Gerrit de Geit" schrijven) uit Waddinxveen werd aangewezen en de koper namens ge meente ,de heer Joh. Karens, voor zitter van de Zuid-Hollandse Bond van Veehandelaren, begaf zich in het bassin om de blommigste (num mer zeven) uit te zoeken. Hij wees een hoog, welgevormd schaap aan, dat vervolgens na enig loven en bie den, op handjeklap, in eigendom aan Leiden overging. Het schaap, ander half jaar oud, werd aangekocht voor honderd gulden, hetgeen de wethou der in de toespraak die hij even la ter hield een „stijd prijsje" vond. Maar hij stelde vast, dat de eigenaar Helmond; Nederlands derde textielstad De Hclmondse textielindustrie heeft in 1958 met 7.600 werknemers een omzet gehad van rond 200 mil joen gulden. Verwacht wordt, dat dit bedrag in 1959 nog aanzienlijk zal stijgen. Helmond werd hierdoor Nederlands derde textielstad. Meer dan de helft van deze omzet vond plaats op de exportmarkten, waar aan zich deze Brabantse stad met volle kracht geeft. Toch heeft een van de belangrijk ste textielindustriëlen, de heer J. Fentener van Vlissingen, een waar schuwende vinger opgestoken en de fabrikanten gewezen op de grote waarde van de binnenlandse markt die stellig niet verwaarloosd mag worden. Hij deed dit tijdens een tweedaagse excursie, welke langs de Helmondse textielbedrijven was ge organiseerd ter gelegenheid van de aanstaande textieljaarbeurs. Wat de binnenlandse markt betreft en dit geldt ook voor de Euro- markt is het, aldus de heer Fen tener van Vlissingen, zaak, dat de industriëlen niet bij elkaar op de stoep gaan zitten. Wethouder mr. J. Drijber bindt het feest-schaap een lint in de Leidse kleuren rood en wit om. ook veel méér had kunnen vragen, daar het al of niet doorgaan van het feest van deze aankoop afhankelijk was. „Dat had je eerder moeten weten", riepen de veeboeren en andere be langstellenden, die in hun nieuwsgie righeid voor het gelukkige schaap de officiële genodigden bijna onder de voet liepen. Het was wat nauw in dit bassin. Onder de officiële (mati- neuze) genodigden waren de raads commissieleden de heren Sommeling en Lambermont, de gemeente-ont vanger, de heer Verstegen, en de chef van het kabinet van de burgemeester mr. Blok. Welkom In het wat nauwe bassin voerde wethouder Drijber het woord. Hij riep het schaap een hartelijk welkom toe en bleef in zijn speech zich richten tot dit dier, dat de zaken ogenschijnlijk nogal philosophisch opvatte. „Schaap", aldus de wethouder, „je zult wel opkijken van deze grootse- entvangst, maar dit is een heugelijke dag voor Leiden omdat je de vijf miljoenste bent. Zoiets viert men niet elke dag". De wethouder herinnerde aan de dag, in 1949, toen de 90.000ste inwoner van Leiden werd begroet en iedereen allemaal optimistisch was over de spoedige komst van de 100.000ste. „Dit is wel wat anders ge lopen, we blijven kwakkelen rond de 95.000, maar op de veemarkt hebben we nu toch een record, dat ons niet gauw overtroffen zal worden". Spr. beschreef de Leidse schapen- markt als de grootste van West- Europa. Vorig jaar werden in totaal nog 80.000 schapen aangevoerd. Hij schilderde voorts het schaap als „het sobere dier, met zijn grote aanpas singsvermogen, dat ijverig werkt aan do verbetering van het land, door onkruid te eten en als dank groei zame schapemest achter te laten". Het schaap heeft vele wisselende meest voor hem of haar trieste be stemmingen. aldus de wethouder, maar het verheugde hem aan het vijf miljoenste van de Leidse markt (we hebben daar 60 jaar over gedaan) mee te kunnen delen, dat het tot in lengte van dagen een gelukkig leven beschoren is tussen haar zusters op de weide van de Leidse Hout. De ooi werd vervolgens versierd met lint en roset en een vlaggetje in de Leidse kleuren,'waarop nog eens duidelijk haar verdiensten werden omschreven. De eigenaar kreeg in dank een ste vige kist sigaren en de vrachtver voerder, de heer Henk Biesheuvel ontving een oorkonde. Ook de heer Karens, die het schaap namens de ge meente aankocht kreeg sigaren. In triomf werd vervolgens het ju bileum-dier naar een versierd hok gevoerd. De politie-muziek speelde intussen een paar pittige marsen. De muzikanten bliezen ook hun wangen bol in een der café's langs de Bees tenmarkt waar de genodigden een kopje koffie gebruikten. De ruiten rinkelden er van. De wethouder en schapenbrokjes Bij de markt- en havendienst had men er zich al het hoofd over ge broken wat men het feestschaap als lekkernij kon aanbieden. „Schapen brokjes" gaven de boeken aan. Dus waren vanmorgen de directeur van de markt- en havendienst en de wethouder voorzien van een zakje met deze schapenlekkernijen. Toen na afloop van de plechtigheden de wethouder echter het arme schaap een paar van deze brokjes voorhield wendde het met afkeer het hoofd af. „Misschien is haar de huldiging te véél geweest, veronderstelde de be windsman en zijn haar de zenuwen op de maag geslagen". Maar deskundige veehandelaren wisten een andere oplossing. „U heeft géén schapenlucht. Je moet een scha- penlucht bij je hebben, anders eet zo'n beest niet". Dit zou voor de wethouder een punt van overweging kunnen uitma ken voor het tien-miljoenste schaap. (Advertentie) Op de begroting der provincie Zuid- Holland voor 1960 worden o.m. de volgende bedragen uitgetrokken voor uitvoering van het provinciaal we genplan; 1.000.000 voor weg AlphenRijn- saterwoude en omlegging Rijnsater- woude voor aansluiting met het dorp van de weg oostzijde Aarkanaal Nieuwveen. Dit bedrag betreft to tale kosten grondaankoop en uitvoe ring van ruimer opgezet plan, ter vervanging van de aanwezige weg. 1.000.000 voor omlegging te Stompwijk van de weg Zoetermeer Leiden; 50.000 voor omlegging Zoetermeer (het voorgestelde tracé zal door een ruimer worden vervan gen). 80.000 voor wegvakken bij Wilhel- ƒ3.600.000 voor aanleg en verbe- ring van uitmonding Kanaalweg op Hoge Rijndijk en verbetering van Hoge Rijndijk ten westen van Wilhel- minabrug; f 435.000 voor vernieu wing Lammebrug (totaal ƒ1.000.000 kostende). 300.000 voor geheel nieuwe weg DelftZegwaart. (Zodra de beslis sing over plan-Wilsveen is gevallen, kan deze weg worden uitgevoerd). 3.600.000 voor aandeg en verbe tering weg WassenaarNoordwijk Noordhollandse grens; voor in 1960 aan te kopen terreinen en uit te voe ren werken ten behoeve van het weg- vak LangelaanDe Zilk, de nieuwe omlegging over Noordwijk en enige andere vakken. 300.000 voor rijwielpad Lisse Langeveld. ƒ40.000 voor rijwielpad lanes zuidzijde Braassemermeer. 7.500 voor rijwielpad Blankaart- polder (Zoetermeer) naar Benthui zen. 20.000 voor rijwielDad Rijksweg no. 4Vliet (dwarsverbinding duin- kust-oolder). ƒ220.000 voor rijwielpad langs westzijde Braassemermeer grond aankoop ƒ20.000; de rest aanlegkos- ten). TAST TOE T IS VAN Ook op het gebied van zijn wij gespecialiseerd. Wekelijks worden de beste lammeren van de markt aangekocht. Borst met been 1.28 Borst zonder been 1.60 Carbonade 1.60 Lappen 1.90 Bout 2.28 (Advertentie In de ouderdom van 67 jaar is te Leiden overleden prof. dr. A. de Buck, hoogleraar in de antieke godsdiensten aan de Leidse universiteit. Dr. A. de Buck is in 1892 te Oostlcapelle geboren, heeft te Leiden theologie gestudeerd en zich speciaal op de gods dienstgeschiedenis en de Egyptologie toegelegd; deze laatste studie heeft hij aan de universiteit te Göttingen uit gebreid. Te Leiden is hij in 1922 op een Egyptologische disserta tie over „De voorstellingen der Egyptenaren betreffende de oerheuvel", gepromoveerd. Twee jaren heeft hij daarna te Ursum (N.H.) ali Herv. predikant gearbeid, waarna hij op uitnodiging van de universiteit te Chicago een studiereis naar Egypte heeft gemaakt, met als doel het uitgeven van de sarcophaag- teksten van het Egyptische Middenrijk. In 1928 is hij tot lector in de Egyptologie aan de Leidse universiteit be noemd als opvolger van dr. P. Boeser, waarna deze leer opdracht in 1937 werd uitge breid tot de geschiedenis der an- 20.000 regels) te copiëren, welker tieke godsdiensten. uitgave zijn levenswerk is geworden. Op 2 mei werd dr. A. de Buck be- Deze teksten zijn belangrijk, niet noemd tot buitengewoon hoogleraar alleen omdat zij het grootste geheel aan de Leidse universiteit om onder- van Egyptische teksten omvatten, wijs te geven in de Egyptologie en de dat nog niet gepubliceerd was, en ze geschiedenis van de antieke gods- de dodenlitteratuur bij uitstek zijn diensten. Tenslotte werd in 1949 deze van het Midden Rijk (pl.m. 2100— buitengewone'eerstoel in een gewone 1800 v. Chr.), maar ook omdat zij leerstoel omgezet. tussen de bekende pyramiden-tek- Van doorslaggevende betekenis sen en het dodenboek instaan, voor de richting, welke dr. de Buck Tijdens zijn verblijf in Egypte zich uiteindelijk koos is ongetwijfeld werkte prof. de Buck ook nog mede geweest de studiereizen naar Egypte aan de beschrijving van de tempel op verzoek van het Oostersch In- („cenotaaf") van Setil te Abydos, stituut van de universiteit van Chi- welk werk onder leiding van onze cago in 1926. Hij was daar in de gele- landgenoot prof. H. Frankfort (Chi- genheid in Egypte wonen en daar cago) stond, en nam tevens deel aan godsdienstige teksten (meer dan een kleine expeditie naar de Sinaï. Tevens vormde hij met prof. dr. F. M. Th. Böhl de commissie van ad vies van het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap Ex Oriente Lux (Leiden), dat op dit gebied de grootste organi satie ter wereld is. In het Jaarbericht dezer vereniging deed hjj telkens een interessant artikel verschijnen, ter wijl hij een zeer gewaardeerd spre ker was. Zijn artikelen in vaktijd schriften Journal of Egyptian Ar chaeology, Orientalia, Orientalis- tische Litteratur Zeitung) zijn niet alleen bewijzen van zijn grote kennis en belezenheid, maar ook van zijn scherpe kijk op velerlei kwesties. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal maandagmiddag te 1 uur plaats hebben op Rhijnhof. AUTO-SERVICE GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Tel. 23041 Produktschap hief op eigen houtje en betaalt alles terug Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft vastgesteld, dat de voorzitter van een produktschap niet op eigen houtje per circulaire mag gaan heffen. Het college deed deze uitspraak in het geding, dat de fir ma P. Heemskerk te Asperen aanhan gig had gemaakt tegen het produkt schap voor vee en vlees. Het geschil was ontstaan, nadat de voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, Joh. de Veer, per cir culaire een heffing van vijftig gul den per paard had opgelegd aan de importeurs van slachtpaarden. Hij Het zal Sassenheim goed doen te vernemen, dat op 5 november a.s. gelegenheid zal bestaan de burge meester te huldigen in verband met zijn 25-jarig jubileum in overheids dienst. Waar zijn installatie op 15 februari 1941 wegens de moeilijke tijdsom standigheden reeds op sobere wijze moest geschieden en aan zijn koperen ambtsjubileum als burgemeester van Sassenheim op 15 augustus 1953, overeenkomstig zijn eigen verzoek, nauwelijks aandacht werd geschon ken, ligt het wel zeer voor de hand dat thans het feit dat de burgemees ter 25 jaar in overheidsdienst is, wordt aangegrepen om hem te tonen, hoe de Raad en de gehele bevolking hem dankbaar en welgezind zijn voor de uitnemende wijze, waarop hij ge durende een lange reeks van jaren leiding heeft gegeven aan het be stuur van de gemeente en als een echte burgervader heeft meegeleefd met het wel en wee van zijn bur gers. Zou men hiermede, zoals veel al gebruikelijk is, willen wachten tot de 25 jaren in zijn ambt als burge meester van Sassenheim vol zijn, dan komt men bedrogen uit want dit ligt door de onverbiddelijke pen sioenregeling niet binnen de moge lijkheden. De burgemeester werd geboren op 1 januari 1899 te Groningen. Hij stu deerde aan het gymnasium te Arnhem er» de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1925 zijn studie voltooide. Na een vijftal jaren werkzaam te zijn gewest in de gemeente-adminis tratie ter secretarie van Voorschoten, was hij in 1931 als Secretaris-Gene raal belast met de organisatie van het 6e Internationaal Congres voor Militaire Geneeskunde en Pharmacie, dat in juni 1931 te 's-Gravenhage werd gehouden en door de omvang rijke buitenlandse deelneming een zware last op zijn schouders legde. Hij was daartegen echter volkomen opgewassen. Dat bleek o.a. uit het feit, dat hij kort daarna werd aange zocht voor het Secretariaat van het Nederlandse Roode Kruis, in welke functie hij dagelijks samenwerkte met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Op 22 oktober 1934 begon vervol gens zijn loopbaan in overheidsdienst als Chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, in welk ambt hij met alle burgemeesters en toe komstige burgemeesters in deze pro. meende hiertoe bevoegd te zijn om dat de minister van landbouw de heffingen overlaat aan het produkt schap, dat op zijn beurt zijn voorzit ter hiertoe machtigt. De eerste aanslag van zeshonderd gulden betaalde de firma uit Asperen, die overigens onmiddellijk in beroep ging. Heffen per circulaire achtte het college geen behoorlijke vorm van bestuur. Het overwoog voorts in zijn uitspraak, dat deze gang van zaken bij het produktschap zeker niet in de bedoeling van de wetgever had gele gen. Een heffing dient gebaseerd te zijn op een verordening met twee derde meerderheid in het bestuur aangenomen, die vooraf openbaar is gemaakt in het verordeningenblad. Het produktschap heeft loyaal ge reageerd op de uitspraak van het col lege van beroep. Niet alleen de firma Heemskerk uit Asperen krijgt de zes honderd gulden terug, die de bal aan het rollen brachten maar ook alle importeurs van slachtpaarden, die daarna per circulaire heffingen kre gen opgelegd. In totaal beloopt dit een bedrag van f 28 875. Daarbij komt nog een terugbeta ling aan andere paardenimporteurs ten bedrage van f8 925,Dit alles gaat ten koste van het landbouwega- lisatiefonds, waarvoor de heffingen waren bestemd. vincie regelmatig contact had en zich zodoende in deze sfeer reeds een rijke ervaring had verworven, toen hij met ingang van 15 februari 1941 door de toenmalige Secretaris-Gene raal van het Departement van Bin- renlandse Zaken werd benoemd tot burgemeester onzer gemeente. Het is dan ook te begrijpen, dat bij het be kend worden van zijn benoeming al om in de gemeente grote vreugde heerste en dat bij zijn installatie, nu bijna 19 jaar geleden, zowel het ge meentebestuur als de gehele bevol king hem met groot vertrouwen is tegemoet getreden. Zij, die hem kennen (en welke Sassemer kent burgemeester Sand berg van Boelens niet?) zullen zeer nadrukkelijk bevestigen, dat de bur gemeester aan deze hooggestemde verwachtingen heeft beantwoord. De eerste jaren waren door de steeds zwaarder drukkende bezetting als een loden last. waaronder vele autoriteiten zijn bezweken. Sassen heim mag zich gelukkig prijzen, dat het in die donkere jaren kon steunen op een jonge krachtive burgemeester, die al zi'n gaven van «eest en hart inzette om voor ziin inwoners de grootste onheilen af te wenden. De daarop vo'gerde jaren van op bouw en herstel ver«den van het ge meentebestuur en vooral van het hoofd van dat be-tuur de inzet van al zijn krachten om de gevolgen van de bezetting te boven te komen en de ontstane achterstand in te lonen. Dat dit niet in enkele jaren kon gelukken stond bij voorbaat vast: dat Sassen heim pchtcr lantaarn maar zeker uit dit diepe moeras naar hoven kw«m en zich onder 'de gegeven omstandig heden betrekkelijk snel wist te her stellen tot steeds groter welvaart, is te danken aan de ondernemingsgeest, voortvarendheid en grote eensgezind heid van de bevolking, die zich manifesteerde in de ver"?derineen van de Raad en van het College van burgemeester en wethouder*, daarbij op voortreffelijke wiize en met vader hand eele'd denr burgemeester Sand berg van Roelens. Dat hij naast deze bestuursla ven ook een grote beminneliikheid en menslievendhe'd ten toon sóreide, zullen behalve ziin naaste medewer kers. vooral di°genen hebben onder vonden, die door zwar» slagen in het leven werden getroffen Bij bij zondere gebeurton jcS-»ri van vreugde volle aard was hij ctpp^s aanwezig, in droevige omstandigheden liet h(j nooit na bliik te gevën van zijn op recht medeleven. Dit artikel moet zich henprken tot een zeer globaal overz'cht H°t laat n'et toe, in details te treden. Het is ook overbodig, want het is wel zeker, dat Sassenheims bevolking op 5 no vember a.s. uiting zal geven aan haar diepgevoelde svmpathie voor haar bureemeecter. d''e door ziin eenvoud en hoffelijkheid aller harten heeft gewonnen. Het herdenkingsprogramma. De herdenkine van het jubileum van de burgemeester zal olaats heb ben op .donderda" 5 november a.s. op de volgende wiize: 10 uur: Buitengewone openbare raadsvergadering onder leiding van de waarnemend burgemeester, wet houder A. Vogelaar. 14 uur. Bijeenkomst met het vol- tal] iee gemeentepersoneel. 15.30 uur. Receptie, uitsluitend toe gankelijk voor genodigden van bui ten de gemeente. 1718 30 uur. Algemene receptie, in hoofdzaak voor alle inwoners van Sassenheim. Alle bijeenkomsten zullen plaats hebben in de raadzaal van het ge meentehuis. De bevolking wordt verzocht op 5 november uiting te geven aan haar vreugde, door de Vaderlandse drie kleur uit te steken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3