penseel Westelijke topconferentie rond 15 december 59.' kou op koms! Te Parijs Grieks vliegtuig verongelukt 1000 Doden in Mexico Bisschop Dibelius iroiseeri preekverbod IN OOST BERLIJN Koning van Laos overleden Staalgebrek in de V.S. Boeing 707 landde op Schiphol Winterweer in Europa Korreltje Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1 JA GRIEKSE ZEEMAN IN RUIM GESTIKT. Het bezoek van Chroesjtsjef. Een opvarende van het Griekse s.s. „Marli", de 27-jarige matroos T. Corologos uit Tyros, is vanochtend aan boord van dit schip, in de Waal haven te Rotterdam, gestikt. Men was bezig het schip te lossen. De matroos had zich laten zakken in een ruim met sojabonen. Daar vond Couve de Murville verklaarde rr}en kern enige tijd later bewusteloos voorts, dat de Franse regering hoopt, hppen door een gebrek aan zuurstof. De Franse minister van buiten- dat de Franse communistische partij Het toepassen van kunstmatige landse zaken, Couve de Murville, het bezoek van premier Chroesjtsjef ademhaling heeft niet meer gehol- heeft gisteren verklaard, dat de aan Frankrijk niet voor haar eigen Pen- Westelijke topconferentie omstreeks doeleinden zal gebruiken. 15 december te Parijs zal worden Een lid van de commissie voor gehouden. buitenlandse aangelegenheden merk- De perssecretaris van het Witte te op: „De heer Chroesjtsjef moet Huis te Washington, Hagerty, heeft niet naar Frankrijk komen om zijn donderdag verklaard, dat de datum strijders in Frankrijk te inspecte- voor het westelijk overleg nog niet ren". definitief was bepaald. Hij zei dat via diplomatieke kanalen nog ver der overlegd zal worden. In gezaghebbende kringen in Washington stemde men echter in met de verklaring van de Franse minister dat de westelijke topcon ferentie omstreeks vijftien december Morgen loopt U als een vorst in Uw sportieve, hypermoderne, geklede winterjas. De prachtige stof met mohair-effect, de onberispelijke coupe en afwerking maken deze jas verrassend mooi. Een Dakota van de Griekse maat schappij „Olympic Airways", die met 15 passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was De wervelstorm die dinsdag drie naar Saloniki, is op veertig km. ten Mexicaanse staten langs de kust van noorden van de Griekse hoofdstad de.. Stille Oceaan heeft getroffen, neergestort en uitgebrand. Alle in- in Parijs zal worden gehouden. De blijkt tot dusver duizend doden en zittenden kwamen om het leven, aarzeling van Hagerty om een di- gewonden te hebben geëist. recte bevestiging te geven zou be- Volgens ooggetuigen kwam het toe rusten op de wens van het Witte n het dorP Nanatitlan in de staat stel brandend naar beneden. Een Huis om eerst overleg via de diplo- CoIl™a allee" zijn achthonderd doden vleugel kwam enige honderden matieke kanalen af te sluiten. Ha- gfvallerr In de havenstad Manzanilla meters van de romp terecht. In het gerty zei te menen, dat de kwestie j ?n 180 do,den- In deze stad is een gebied, waar het ongeluk zich voor spoedig in bijzonderheden zal zijn derde. van. ae'woonhuize. door de deed, was het slecht weer. eereeeld overstroming die op de cycloon volg- de vernield. Ook de haveninstallaties In Londen is Couve de Murvilles werden verweest un*. -m x. bekendmaking omtrent de tijd van De schade aan de oogst is geschat schijnende avondblad Po"'- een westelijke topconferentie gunstig op 150 miljoen gulden. ki" zijn woensdagnacht ta het dorr, ontvangen Opgemerkt wordt, dat De combinatie van cycloon en Borkowo, bij Kolno in NoordMsï tezelfdertijd in de Franse hoofdstad ware regenval, die op vele plaatsen Polen, 120 gebouwen, waaronder 28 een Navoraad op ministersniveau tot overstromingen leidde, is te woningen, door brand vernield Er plaats zal hebben, hetgeen het mo- Mexico City reeds de zwaarste ramp vielen geen slachtoffers De schade gelijk maakt, dat enkele van de aan genoemd welke Mexico in lange tijd wordt geschat op meer'dan 400 000 het topoverleg deelnemende rege- getroffen heeft. gulden. ringshoofden ook aan het Navo- overleg deel zullen nemen. Ook in december '57 geschiedde het Navo- overleg in Parijs op topniveau. Romantische geruchten rond Zwedens prinsessen Een serie reportages vól foto's over ae vier char mante prinsessen van slot Haga. Hoe leven ze? Waarom werken ze? En wat is er waar van de roman tische verhalen die men over hen hoort? U leest het in Libelle want is nu eenmaal beter De 79-jarige bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Evangelische Kerk in Duitsland, zal ondanks een verbod van de Oostduitse autoriteiten, zon dag toch pogen te preken in de Mariën-kirche in Oost-Berlijn. Dit heeft een woordvoerder van de Evan gelische kerk gisteren meegedeeld. De Oostduitse autoriteiten hebben bisschop Dibelins verboden in Oost- Berlijn te preken op grond van het feit dat hij opriep tot ongehoorzaam heid aan de Oostduitse regering. Dibelius zou van het besluit op de hoogte zijn gesteld door de loco-bur gemeester van Oost-Berlijn, Walde- mar Schmidt, Dibelius is bisschop van geheel Berlijn en de Oostduitse provincie Brandenburg en voorzitter van de raad van de Evangelische Kerk. Men kan dus zeggen dat hij de leider is van de protestanten in Oost en West-Duitsland. Reeds eerder was hem een verbod opgelegd Oostduits grondgebied te betreden. Dit verbod gold echter niet voor Oost-Berlijn. Gewoonlijk preekt hjj hier iedere zondag van de maand in de Mariënkirche. Dibelius verklaarde onlangs u'SJ, een gelovige de wetten van een cortj- munistische staat niet kan gehoor zamen. De normale prijs is 97.50, maar wij maken deze jas tot Coster's herfstsensatie, want één dag en geen dag langer betaalt U voor deze schitterende Winterjas, vol gens de laatste mode in het gedis tingeerde antracietgrijs, de sensa tionele prijs van Ml J Zolang de voorraad strekt! Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 i Koning Sisavang Vong van Laos is gisteravond overleden. De koning is 74 jaar geworden. Sinds 1904 heeft hij zijn land ge regeerd. Hij was al verscheidene jaren bed legerig. Deze -romer werd hij ziek en in augustus is kroonprins Savangrat- tana tot regent benoemd. Koning Sisa vang Vong heeft naar schatting twin tig vrouwen gehad. Hij was 'n recht streekse afstammeling van de Khoun- dynastie, die duizenden jaren geleden uit Zuid-China naar Laos kwam. i Advertentie» J - (Advertentie) Tegen hei lawaai Het Zweedse staats-gezondheids- instituut is een campagne tegen la waai op straat begonnen. Ongeveer honderd nieuwe typen auto's bussen, motorfietsen en brommers worden nu beproefd om de mate van hun lawaaierigheid vast te stellen. Het lawaaiproblcem raakt recht streeks het welzijn en het comfort van de burgerij, aldus heeft profes sor Lars Friberg, een van de leden van het genoemde instituut, ver klaard. Gebleken is dat een beroep op de bevolking om het lawaai zoveel mo gelijk te beperken in de praktijk weinig of niets uithaalt. Daarom wil mei. proberen normen vast te stellen waarvan ce naleving met technische middelen kan wor den geconfronteerd, al zal het in bij zondere omstandigheden zoals bij sneeuw en windvlagen zeer moeilijk zijn om de juiste omvang van het ge produceerde lawaai te bepalen. Bij de huidige proeven wordt het lawaai van de voertuigen gemeten, in beweging zowel als bij stilstand, en op de band vastgelep. voor ver dere analyse Komende zomer hoopt men voldoende gegevens verzameld te hebben om een basis-lawaainorm vast te kunnen stellen. Thailandse grenspolitie heeft in de ongeveer achthonderd kilometer ten noorden van Bangkok gelegen provincie Tsjiengmai een gevecht van twee dagen geleverd met een honderdtal opiumsmokkelaars. Vier der smokkelaars werden gedood en zestien gevangen genomen. De poli tie legde beslag op 639 kilogram opium, ter waarde '*an meer dan een miljoen gulden en op wapens van uiteenlopende aard. Rode verwarringsaciies Honderden vervalste uitnodigingen voor een ontvangst welke generaal Heusinger de inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten onlangs in Bad Godesberg gaf, blij ken naar politici, zakenlieden en bankiers in West-Duitsland gezonden te zijn, aldus een mededeling van de Westduitse regeringsvoorlichtings dienst. De falsificaties waren afkomstig van een bureau in Oost-Duitsland, dat zich in het bedrijven van derge lijke acties met vervalsingen specia liseert. De bedoeling zou zijn op alle mogelijke manieren te pogen ver warring te scheppen bij de West- Duitse strijdkrachten. Er worden ook valse mededelin gen rondgestuurd, waarin aan vrou wen wordt bericht, dat hun man, die in het Westduitse leger dient, ge wond is of waarin aan gezinnen van militairen hun woning wordt opge zegd. Verder worden er valse oproe pingspapieren rondgezonden en ook brieven, waarin gepoogd wordt ka tholieken tegen protestanten op te zetten. Volgens een mededeling van het Westduitse ministerie van defensie is het effect van deze Oostduitse falsificatie-actie tot nog toe gering geweest, ondanks de enorme som men, die er klaarblijkelijk aan wor den besteed. Ulbricht nodigt Adenauer uit. Walter Ulbricht, de Oostduitse communistische leider, heeft donder dag bondskanselier Adenauer van West-Duitsland uitgenodigd voor een bezoek aan Oost-Duitsland. Een regeringswoordvoerder te Bonn heeft naderhand gezegd, dat Adenauer hoegenaamd geen reden heeft om de invitatie van Ulbricht aan te nemen. Hij bestempelde haar als propaganda. Is hij een vliegenier of trambestuurder? Jammer, we kunnen het u echt niet vertellen. Wél kunnen we u vertellen (maar dat hebt u zelf al gezien) dat deze man zijn kledingkeus in goede banen heeft geleid: zijn costuum is smaakvol, representatief, gedistin geerd. Aan het geraffineerde dessin, de warme kleuren, de Italiaanse in slag herkent u het: Brixoni Voor he renmode met persoonlijke stijl, met eigen karakter ligt'onze zaak op zijn vaste route. Ook al omdat de prijzen laag zijn. Brixon-costuums v.a.f 124,-% Koning Boudewijn bij zijn leger Een beeld van het driedaagse bezoek dat Z. M. Boudewijn, koning der Belgen op het ogenblik brengt aan de Belgische troepen in West-Duitsland. In Düren onderging de koning glimlachend de toejuichingen van de familieleden van Belgische militairen, die bij 't Belgische legerkamp wonen. Bij Koninklijk Bésluit is op zyn verzoek ontslag verleend aan de heer mr. W. C. A. Francissen als burge meester der gemeente St. Michiels gestel. General Motors heeft gisteren be kendgemaakt, dat de produktie van Cadillac-auto's gisteravond zou wor den gestaakt wegens gebrek aan staal. Ongeveer 7000 arbeiders zullen werkloos worden. Pontiac staakte de produktie reeds eergisteravond. De totale ontslagen bij General Motors bedragen thans ongeveer 200.000 man. Verwacht wordt, dat Oldsmobile de produktie vandaag zal stopzetten. De fabrieken van Buick, Chevrolet en de kleine Convair, even eens G. M.-produkten, werken met verkorte arbeidstijd. De Pan American is woensdag zijn vluchten met de nieuwe Boeing 707 begonnen tussen New York, Londen, Amsterdam en Dusseldorp. Enigs zins verlaat door het slechte weer boven West-Duitsland, meldde het gigantische straaltoestel zich donder dagmorgen op Schiphol, vanwaar het dezelfde morgen om kwart over een naar Dusseldorp vertrokken was. Het is de bedoeling, dat de Boeing 707 twee maal in de week een retour- dienst onderhoudt tussen de V.S. en Europa. Het toestel is 46 meter lang en kan 123 passagiers vervoeren met een normale kruissnelheid van 965 km per uur. f 5000,- uit (open) auto gestolen Een vertegenwoordiger uit Amster dam, die gistermorgen te Den Haag lonen ging uitbetalen aan personeels leden van aldaar gevestigde filialen, is een geldkistje met vijf mille kwijt geraakt. Hij maakte zijn reis langs verschil lende filialen van zijn firma per auto. Voor de deur van een van deze zaken, in de Prins Hendrikstraat te Den Haag, liet hij de wagen enige tijd onaf gesloten staan, terwijl hij binnen in gesprek raakte. Toen hij terugkwam, merkte hij dat het geld kistje verdwenen was. De politie heeft de vertegenwoordiger een ver hoor van twee uur afgenomen. In de auto werden geen sporen aangetrof fen. Niet alleen Noord- en West-Euro pa hebben van stormen te lijden ge had, maar ook uit zuidelijker streken wordt zwaar weer gemeld. In Noord- en Midden-Italië werd het spoor- en wegverkeer donderdag belemmerd door onweersbuien, waarin grote windsnelheden voor kwamen. Napels werd getroffen door een der hevigste wervelstormen van de laatste jaren. Vele bewoners lie pen verwondingen op door brekend glas en vallende dakpannen. Sche pen op de rede lichtten het anker om in volle zee aan de hevige wind vlagen het hoofd te bieden. Ook bij Marseille ondervond het scheepvaartverkeer veel hinder van de storm. Dit gold ook voor het ge bied langs de Zuidslavische kust, waar geen schepen konden uitvaren. Op de berg Triglav in Slovenië viel een halve meter sneeuw. Ook uit Zwitserland met name het wintersportgebied van het Ber- ner Oberland is de eerste zware sneeuwval van het seizoen gemeld. Verscheidene bergdorpen zijn geïso leerd en spoorwegverbindingen ver broken. Muerren, waar een vacht sneeuw van 75 cm ligt, is van het dal uit onbereikbaar en de spoor wegverbinding tussen Lauterbrunnen en Interlaken is tijdelijk gestremd. Dit nummer beitaat uit 16 pagina'i Koop nu zon moderne Ascot tweedjas t 98,- in populaire series reeds vanaf f 59. Hoor temmer straat 175 (Advertentie) Wisselend bewolkt Van een opvullende depressie bo ven Italië splitste zich een deel af, dat in noordelijke richting naar de Oostzee trok. Dit bracht in Duitsland plaatselijk veel regen met zich. Tus sen dit lagedrukgebied en een hoge drukgebied ten westen van Spanje is boven West-Europa in de hogere luchtlagen een noordelijke stroming aanwezig. In deze stroming bewoog over de Britse eilanden een storings- gebied naar het zuiden, waardoor de wind in ons land tijdelijk zuidwest werd. Na het voorbijtrekken van deze storing zal de wind weer naar noord west ruimen, zodat aanvoer van on stabiele lucht zal voortduren Hier in kunnen naast opklaringen ook en kele buien voorkomen. De komende nacht is plaatselijk weer nachtvorst mogelijk. weer i (Medegedeeld door het K.NJM.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) NOORDWESTELIJKE WIND Wisselende bewolking met en kele buien. Matige, af en toe vrü krachtige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwaterstanden 31 Okt.: vun. 2.31; nam. 2.50. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON BELGRADO geh. bew. 8 C. geh. bew. 9 regen 7 regen 11 onbew. 7 regen 9 geh.bew. 12 zw. bew. 12 half bew. 6 onbew. 10 mist 12 geh. bew. 6 half bew. 15 geh. bew. 10 zw. bew. 8 sneeuw 4 M regen 3 zw. bew. 6 zw. bew. 13 zw. bew. 18 regen 6 licht bew. zw. bew. 16 onbew. 13 licht bew. licht bew. 15 onbew. 17 zw. bew. 23 Uw verdienste vandaag is beter te zqn dan U gisteren was.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1