In tweede helft toonden Tsjechische en Nederlandse jeugd weinig leerzaams De moord op Stanley Wilson Talent is er wel, maar moei nog rijpen Score liep op tot 3-3 Jeugdleiderscursus NKS Leiden, afd. voetbal Verrassende Zweedse zege op schamel Engels team (2-3) DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 de 7de minuut de stand op Het contrast was schril. Het leek nemen ui ueze veeiai sneue weasinja. 51 JT-aï Daarvoor zorgde rechtsback Ruzicka, die meester 2—2. Nederland nam zelfs het initiatief even van de Tsjechen over. Maar toch zouden de gasten opnieuw de leiding nemen in deze veelal snelle wedstrijd. de voorhoeden te worden. Zes doel punten leverde die eerste helft van de wedstrijd tussen de jeugdploegcn Nederland woensdagavond voor nog geen 9.000 toe^ schouwers ln het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld. Maar verder dan die 33 ruststand met een ver schot, nadat een hoek schop op het Nederlandse doel was af- d." r,iisen'doelman Van Heeswijlt ver- Acht minuten voor rust kwam tame lijk onverwacht het derde Nederlandse doelpunt door een kopbal van Henk zijn de ploegen niet gekomen. De tien voorwaartsen, die het de verdedigers voor rust steeds te moeilijk maakten, zagen geen kans na de hervatting ook maar voor één treffer te zorgen. Veel" zal bondscoach Elek Schwartz FIFA-BESTUUR VERGADERDE Het bestuur van de Fifa (de interna tionale voetbal federatie) heeft in Zü- rich vergaderd. Fifa-president Arthur worden gesproken. dezs avond stellig niet geleerd hebben. ?e vS f1'? Immers de ruststand op zich veroor- Ook Mordy S. L. Maduro, voor- deelde ln feite de beide verdedigingenalttfr va? de CurcieabM voetbalbond en en na de hervatting kwamen eigenlijk de?uVr?'?--Van de F'U woonde de noch de aanval noch de verdediging tot g w/v„ verrichtingen die opvallend waren. Ze- ^df,?l dg??,|.? Ut .f* ker. Bennie Muller, de kleine kanthaU van Ajax, heeft een goede wedstrijd ge- vSnJ?„ nationale voetbalbonden die bij speeld en voor de rust toonde ook de ,h hïf t voorhoede van het Nederlandse jeugd- t™kUngen onderhouden bij met team. dat er ook nog wel Jeugdig tatent het verhond aangesloten organisa- op de Nederlandse voetbalvelden rond- i" j» loopt. Helaas voor Elek Schwartz leer- J» de die tweede helft even later, dat dat ,5™ ï°f:d' JÏS" talent stellig nog moet rijpen en dat fL i.\ A K.' zeker niet gezegd mag worden, dat de uw L rl,.k!ü SVargkiaSar Tier" om^T'nlaaSen vm hebb^ hiervoir hunJ kandidamur ge^ df Veteranen' mtê neme? steil. Op 22 en 23 augustus zal hierover De zoorhoede-speler"^leden het geluk- Flfa-congres te Bome opnieuw kig beter. Maar ook werd opnieuw be wezen, dat het allemaal nog te lang duurt. Vooral Pietje de Vries zag steeds weer geen kans snelle besluiten te ne men. Steeds weer gaven de Nederlandse voorhoedespelers de Tsjechen de gele genheid zich te herstellen. En dat was wel de voornaamste oorzaak dat na rust de doelpunten uitbleven. Sensationeel begin. Het begon sensationeel. Nog pas 7 minuten was de wedstrijd oud toen beide teams al voor twee doelpunten hadden gezorgd. Het was Nederland ge weest, die al in de tweede minuut de leiding nam. Fransje Bouwmeester draaide om een tegenstander heen, gaf een pass naar middenvoor Janssen, die op zijn beurt De Vries vtIJ voor het Tsjechische doel bracht De Sparta-man maakte geen fout en scoorde beheerst: 1—0. Meteen kwamen de Tsjechen, die op vallend snel de bal van man naar man speelden, terug. Want 2 minuten later was dan ook de balans door een doel punt van middenvoor Chrundinsky al weer in evenwicht. Een grove fout van de Nederlandse defensie stopper Vil- lerius liet de bal van zijn voet sprin gen maakte zelfs dat de Tsjechen de leiding konden nemen door linksbinnen Kopanicky, Maar ook de Nederlandse aanval verstond de kunst om snel te scoren. Met een ver schot bracht Bouw- Bondsarts was zeer principieel maar niei zo iaklisch Vreemd keken de toeschouwers bij de wedstrijd NederlandTsje- cho Slowakije (onder 23 jaar) op, toen in de tweede helft bondsarts dr. A. A. Pannekoek arbiter Blit- gen erop attent maakte, dat Ne derland bezwaar had tegen de ver vanging van linkshalf Vovorsky door Kulan. De verklaring bleek eenvoudig. Tevoren was namelijk afgespro ken, dat de doelman en twee veld- spelers zouden mogen worden ver vangen bij blessures. Vovorsky had maagpijn en dat was, volgens de Nederlandse bondsarts, geen bles- Het is formeel waarschijnlijk vol komen juist. Of het ook verstandig was deze principiële houding aan te nemen is een tweede. Immers, voor de rust werd de Nederlandse linksbuiten Bouwmeester na een botsing vervangen door Lenz van Rapid J.C. Toen in de kleedkamer bleek, dat het met de blessure van Bouwmeester heel erg meeviel, werd Lenz plotseling uit de strijd genomen en de NAC-er nam zijn oude plaats weer in. Van Tsje chische zijde was er zo verna men wij geen bezwaar tegen deze formeel niet juiste handel wijze. Drs. H. M. M. C. Kuypers: de jonge voetballer Woensdagavond Is In het Olympisch Stadion te Amsterdam de interland voetbalwedstrijd NederlandTsjecho- Slowakijë voor spelers beneden de 23 jaar gespeeld. De ruststand was 33. Foto: Piet de Vries in duel met de Tsjechische doelman. Tweede Britse nederlaag houding, dat linksbinnen Bobby Charl- ton tien minuten voor het einde een op eigen terrein tweede doelpunt voor zijn land maakte. Noorwegen gelooft l aan (voetbal)kerstman i Noorwegen staat aan het einde van een bijna catastrofaal voetbal- seizoen en ziet met angst en beven de interlandwedstrijd Nederland Noorwegen op 4 november te Rot terdam tegemoet. Ondanks de 07 nederlaag van Nederland tegen Duitsland hebben de Noren geen illusies de wedstrijd te winnen, erger nog, zij zullen blij zijn de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Immers na de wedstrijd tegen Zweden, die met 26 verlo- ren werd schreven alle Noorse journalisten in mineur over de slechte prestaties van hun ploeg. Een der bladen schreef zelfs een beetje wrang: „De Zweden ver- J trouwen op hun middenvoor Agne f Simonsson, wij Noren geloven nog aan de kerstman". Maar men wil uit de misère en I daarom heeft de Noorse voetbal- bond ln Duitse en Engelse sport- Z bladen advertenties geplaatst voor X de functie van trainer van het na- 1 tionale team. Ja, men heeft zelfs t de Noorse trainer, die „slavendrij- ver" wordt genoemd, naar huis X gestuurd. Met weemoed herinneren de No- ren zich de tijd, dat hun elftal bij de Olympische Spelen van 1936 in j Berlijn, de bronzen medaille ver- j overde, maar ja, dat is ook al weer 1 23 jaar geleden. j De Zweedse voetballers hebben woensdagmiddag voor een sensatie ge zorgd. In het Wembley stadion te Londen hebben zij het Engelse team met 32 verslagen. Het is de tweede maal In de geschiedenis van het Engelse voetbal dat de nationale ploeg tegen een nlet- Britse combinatie op eigen terrein een nederlaag moest accepteren. Bijna zes jaar geleden, om precies te zijn op de 26e november van 1953, slaagde het Hongaarse sterrenteam daarin voor de eerste keer. De Hongaren wonnen toen, eveneens op Wembley, met 63 In „de wedstrfjd van het jaar". De tweede nederlaag op eigen bodem hebben de Engelsen vooral aan zichzelf te wijten. De Engelse voorhoedespelers sprongen zeer nonchalant met de tal rijke scoringskansen om en ook de rest van de ploeg speelde dermate ongeïn spireerd, dat het de Zweden weinig moeite kostte hun tegenstanders te kloppen. Daarbij kwam nog, dat de Engelse doelman Eddie Hopkinson volkomen uit vorm was en aan alle doelpunten schuld had. Zijn Zweedse collega Bengt Ny- holm daarentegen speelde een uitste kende wedstrijd en bracht door snel in grijpen herhaaldelijk redding ln moei lijke situaties voor het doel. Toch zag het er na de eerste 45 mi nuten niet naar uit, dat Engeland zou verliezen. Reeds in de achtste minuut bezorgde rechtsbuiten John Connelly zijn land een 10 voorsprong, die tot de rust gehandhaafd bleef. Na de hervatting was het echter snel met Engeland gebeurd. De Zweedse middenvoor Simonsson gaf zijn land de leiding door doelpunten in de 53e en 57e minuut van de wedstrijd en toen linksbuiten Bengt Salomonsson in de 75e minuut met een schot vanaf de vleugel de stand op 31 voor Zweden bracht was de beslissing in feite geval len. Het spel van de Engelsen was zo onsamenhangend, dat de ongeveer 80.000 toeschouwers er door geschokt PSV WINT MET 6—2 VAN FC METZ De Eindhovense ere-divisieclub PSV heeft woensdag in Metz met 62 ge wonnen van de plaatselijke tweede divi sieclub FC Metz. Het was de eerste wedstrijd tussen beide clubs voor het toernooi om de vriendschapsbeker. Feyenoord heeft woensdagavond te Rotterdam met 70 gewonnen van de Duitse vereniging Viktoria 08. De rust stand van de wedstrijd, die werd ge speeld voor het toernooi om de vriend schapsbeker, was 50. Dia Jaren kunt V nooit van afschudden... Rhenmatische Pijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd, langs na tuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige wertcing ondervinden. (Advertentie) COMMENTAAR NA ZWEEDSE OVERWINNING Elner Jonaison, de Zweedse bonds coach, verklaarde na de overwinning op Engeland, dat de Zweden zeer trots waren het tweede land t« zijn, dat En geland op eigen bodem een nederlaag toebracht. „Maar wij waren de betere ploeg en hoewel Engeland kort na het begin de leiding nam, ben ik er steeds zeker van geweest, dat wij terug zouden komen", zei hij. Over het jonge Engelse elftal zei de heer Jonasson: „Het is een elftal in opkomst, maar het moet meer er varing opdoen en het mist een „oude rot" in de voorhoede". Middenvoor Agne Simonsson: „zelfs na een half uur spelen, toen we nog steeds met 10 achterstonden, was ik er reeds zeker van dat wij zouden winnen". SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de 3e klasse B werd gisteravond de wedstrijd Leithen IIPhilidor IV gespeeld met het navolgende resultaat: Leithen II—Philidor IV: J. v. Kem penE. W. v. d. Burgh »/rD. v. ScheepenJ. Hortensius 0—1; H. Sleg- tenhorstJ. de Rooij afgebr.; J. Ligt- voetB. de Mik 10; H. MelisantH. Kooistra J. v. Dissel—J. W. Slieker afgebr.; W. de RidderJ. A v. d. Meijden afgebr.; H. NeuteboomE. J. Ernstbrunner J. P. FaselJ. ter Haar 01; J. H. JansenB. de Jong 01. HOCKEY INDIA SLAAT ITALÏë MET 6—0 Het hockey-elftal van India, dat mo menteel een tournee maakt door Euro pa heeft woensdag in Rome met 60 gewonnen van het nationale Italiaanse team. Bij de rust was de stand 20. De jeugdleiderscursus van de NKS, afdeling voetbal van het District Lei den, werd voortgezet met een inleiding van drs. H. M. M. C. Kuypers over het onderwerp: „De jonge voetballer". De heer A. A. C. Dusée sprak in zijn openingswoord zijn waardering uit tot de jeugdleiders, omdat zij ondanks het slechte weer toch in zo grote getale wa ren opgekomen. Een jeugdleider, aldus de Inleider, heeft als regel zorg over jongens van 10 tot 18 jaar. Dat is voor de jeugd een beslissende periode, gezien het groei proces van kind tot man. Aan deze op groeiende jeugd moet men andere eisen stellen dan aan volwassenen. Men moet de jeugd in 3 categorieën verdelen n.l. van 10 tot 12 jaar, omstreeks het dertiende jaar en van 14 tot plm. 18 jaar. Een jongen van 10 tot 12 jaar is eigenlijk een groot kind, dat echter niet meer als kind behandeld wil worden. In deze fase voelt hij zich het sterkst, hij uit zijn energie in lichamelijke pres taties, hij wil graag imponeren en over treffen. Hij heeft veel idealen en een daarvan is de sport. Hij ziet in zijn ka meraadjes geen vriendjes, maar rivalen die hem naar de kroon willen steken. Zonder een doeltreffende leiding zou het gauw een bandeloze troep worden. Maar gelukkig zijn zij op deze leeftijd nog ontvankelijk voor leiding, maar de jeugdleider moet hun de kans geven, om zelf ook iets te mogen doen. Ook hebben zij een afschuw van theorie. De tweede groep, omstreeks 13 jaar zit in een overgangsfase, n.L de over gang naar de puberteit. Deze jongen is niet meer zo volgzaam en is agres sief tegen de volwassene; ook zit hij boordevol kritiek. Deze periode noemt men de negatieve periode. De prestaties worden minder, dat komt door de on zekerheid, die in hem leeft, hij ge draagt zich slungelachtig en is dikwijls grof en onhandelbaar. De laatste groep tot 18 jaar bemerkt, dat het kinderlichaam groeit naar de volwassenheid, want er heeft een ster ke ontvvikkelingsgroei plaats, maar ook geestelijk groeit hij naar de volwassen heid. Het wordt voor de jongens uit deze groep een moeilijke periode, want zij komen in aanraking met voor hen allerlei nieuwe en vreemde dingen. Doordat zij niet alles kunnen begrijpen, worden zij snel geprikkeld en gedragen zich lawaaierig en opvallend. Maar ook op godsdienstig terrein zijn zij opstan dig. Zij moeten zich leren aanpassen aan een nieuwe omgeving, die zij niet geheel begrijpen en deze aanpassing gaat gepaard met een dosis angst. Ook voelen zij zich ongelukkig en zij staan als het ware op de drempel van kinder jaren naar volwassenheid. Veie volwassenen begrijpen deze pu bers niet. Zij zyn nu eenmaal op deze leeftijd onevenwichtig en niet standvas tig, alles is nog zo onrijp, zij zijn of zeer actief zonder het dikwijls af te werken of zij zijn lui. zij zijn in alles zeer on vast, ook in de godsdienst. Het gevolg van al deze zaken is, dat het lichaam geen eenheid is in dit groeiproces, maar dat alles mag niet te lang duren. Op een bepaald moment moeten zij zich kunnen aanpassen en hoe meer ver stand, hoe sneller het aanpassingsver mogen. Spreker zou nog veel meer bijzonder heden kunnen vertellen, maar dat zou ln het kader van deze avonden te ver voeren. Maar van groot belang is toch wel de lichaamsbeweging. Het gehele lichaam gaat groeien, maar vooral de spieren. Deze vormen bij de geboorte slechts een klein percentage, maar op latere leeftijd kan dat zelfs 50% wor den. Het liohaam groeit onregelmatig, want zijn op 1012 jaar de bewegingen vrij en sierlijk, op 13 14 jaar is het al meer gebaseerd op kracht, zij het onevenwichtig. Op latere leeftijd is het lichaam altijd in beweging, hoewel aan vankelijk onbeheerst. Daarom is sport zo belangrijk voor de lichamelijke op voeding, want daardoor leert de puber zich beter aanpassen. Tot slot behandelde spr. de opvoed kundige waarde van de voetbalsport, waarna hij als vragen voor de groeps bespreking stelde: Hoe ziet u de leiding, die u geven moet aan jongens van 10 tot 12 jaar; geef eens een beschrijving van het begrip puberteit; hoe is de li- van het voetbalspel. Aangezien de antwoorden van dien aard waren, dat er geen discussie of uit leg voor nodig was, was de inleider gauw klaar met zijn antwoorden. De heer A. C. C. Dusée, sprekende over het pupillenvoetbal, vroeg de me ning van de jeugdleiders over het be spelen van een half terrein door de pu pillen. Nadat de heer J. v. Liempt daarop zijn zienswijze had gegeven over het z.g. zevenvoetbal, dat o.a. door For- tuna '54 bij het trainen gespeeld wordt, ontstond hierover een interessante dis cussie, zowel voor en tegen. Aan het einde der vergadering be dankte de voorz. drs. Kuypers voor zijn inleiding en vestigde de aandacht op de technische cursus in de maand nov. en op zondag 3 januari 1960, want op deze dag is de leidersochtend gepland. Aetherklanken VRUDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Koorzang. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.05 Ork.conc. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03. Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade ork. 14.45 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Popul. liedjes. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Gram.). 17.40 Beursber. 17.45 Filmmuz. 18.20 Steek eens op, heren! 18.50 Rege- ringsuitz.. Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Pol. caus. 19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.25 Uw daad, hun toekomst, toespraak. 20.30 Canada, emigratie, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Fluit en piano. 21.50 Lichte muz. 22.10 Idem. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Geestelijk leven v. ge huwden, caus. 22.50 Muz. kaleidoscoop. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.0 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen i. h. buitenl., caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. (Advertentie) 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gevar. muz. 11.35 Orgelspel en zang. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.20 Regerings- uitz.: Landb.rubr. 1. Het landbouw kundig weeroverz. 2. De suikerbie- tenoogst. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Draai orgel en beiaardspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer- muz. 14.25 Boekbespr. 14.45 Kamer koor, 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Gevar. muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meis jeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, rep. 19.45 De droogte, caus. 19.50 VPRO,nws. 20.00 Nieuws. 20.05 De Bijbel en ons geloof, toespraak. 20.25 Filmrubriek. 20.35 De wereld verga dert, caus. 20.45 Kamerkoor, VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: De zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperan to. 23.10 Muz. revue. 23.5524.00 Nieuws. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 Gastenboek. 20.45 Voor de jeugd. 21.05 Documentair progr. 21.35 Sportact. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). I. Richard Strauss: „Salome". Dra ma in 1 bedrijf naar het gelijknamige gedicht van Oscar Wilde. II. Richard Wagner: uit „Tann- hauser". 1. Ouverture. 2. Ree. Wie Todeeahnung. Aria. O du mein hol der Abendstern. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.) 22.15 uur. Wat denkt de H. Stoel over. 22) door PHILIPPA PRESTON „Ik ben bekaf en heb koppijn. Maar ik zal de jongen toch even moe ten gaan bezoeken, hij heeft griep of iets van die aard, en ik heb tegen hem gezegd, dat als zijn zuster niet zou komen, ik dan wel Maisie liet zich op haar kussen vallen en floot een wijsje uit de opera die ze in studie had. „Sonny, schat, ga dan maar en doe wat je van plan bent, maar sta alsje blieft geen verzinsels op te hangen, die de grootste stommerik van de hele stad niet kunnen misleiden, laat staan dan mij". En met die woorden draaide ze het licht uit en liet Sonia in donker staan, tot ze het ganglicht had aan gedraaid en naar haar eigen kamer strompelde, waar ze alle lichten aan stak. ,Wat moet ik doen?" Een ogen blik stond Sonia als versteend van angst en kwam daarop koortsachtig in actie. Ze trok haar avondjapon uit, rukte ladders in haar dunne zijden kousen en gooide haar satijnen schoentjes over de grond. Met bijna gevoelloze vingers trok ze haar man telpak aan, duwde een vilten hoedje op haar hoofd en streek haar gegolfde haar er onder weg. Ze moest aan die oproep gehoorzamen. Ze kon de nacht niet doorbrengen met piekeren, tot ze er gek van werd, of morgenoch tend wakker zou worden en haar brieven op de eerste bladzij van alle kranten vinden en een brief van John thuisbezorgd krijgen! In haar opgewonden stemming stelde ze zich voor, wat er in die brief zou staan. Iets over een scnok en zijn idealen van „de vrouw" enOch, waarom hield ze toch van hem? Ze wist dat ze de diepste gevoelens van die nuchtere zakenman gewekt had, als geen andere vrouw ooit gedaan had. Ze zocht haar geld bij elkaar, draaide het licht uit opende zachtjes de voordeur, hopend, dat Maisie haar niet hoorde, en, zonder van de lift gebruik te maken, liep ze vlug de trappen af en riep een taxi aan. Bij de vijf en vijftigste straat stapte ze uit en liep een blok huizen verder, met angstig kloppend hart, hoewel er slechts weinig mensen op straat waren. Vluig schelde ze drie maal achter elkaar, stak haar sleutel in de deur, die ze achter zich dicht deed, bang voor het tastbare duister om haar heen. Door de dikke gordijnen kwam ze in de helder verlichte kamer, waar ballonvormige lampen van de zolder afhingen. Vroeger had ze die vrolijk en aardig gevonden, nu wekten ze door hun goedkoop aanzien haar walging. Leonard, Peters zat aan een schrijftafel. De grond was bedekt met snippers papier en toen hij zich omdraaide om Sonia te begroeten, zag hij haar naar die snippers kij ken en zei: „Het spijt me, maar jouw brieven zijn er niet bij. Zeg wat zie je er goed uit. Ik was al bang dat ik het hoofdbureau van politie zou moeten opbellen, als ik je niet ver schijnen zag. Ben je met John uitge- geweest?" Sonia knikte. „Ik ben zodra ik thuis kwam, hierheen gekomen", zei ze met hoge krakende stem. „En hoe maakt John het? Ik heb horen beweren, dat hij tengevolge van die bankdiefstal kou in de nek heeft gevat". ,Wat wil je van me?" ,Kom, doe niet zo dwaas, kindlief; je moest me liever de sappige klets praatjes, die de ronde doen, vertel len. Bedenk, dat ik vrijwel van het nieuws van de buitenwereld afge sloten zit". ,Ik heb je niet te vertellen, dan dat ik besloten ben niet met je mee te gaan, omdat je onmogelijk bedoelen kunt, wat je gezegd hebt". Peters fronste de wenkbrauwen. „Natuurlijk heb ik dat wel ge meend en we gaan nu dadelijk weg. Morgenochtend zijn we getrouwd, want we reizen de hele nacht door en als we getrouwd zijn, zal ik je als bruidsgeschenk vertellen, waar die brieven te vinden zijn en dan kan je tegen Shane zeggen, waar hij ze ha len kan, ze verbranden en zijn on schuld aan de moord zo goed mo gelijk bewijzen". „Hij is onschuldig, dus dat doet er niet stoe. En ik ga niet met je mee. Ik kan het tegen John vertellen, hem laten gaan en de ellende van die gnuivende verslaggevers over alles, wat ik jouw ooit geschreven heb, verduren. Dat is onmogelijk. Beslist onmogelijk". „Toch waar? Daar ben ik nu juist zo benieuwd naar". Peters stond van zijn stoel op en stak zijn handen in zijn zakken. „Kijk eens hier, ik ben een vrij ruwe klant en als ik mijn eigen weg wil gaan, dan verniel ik alles, wat me wil tegenhouden. Stel je eens voor, dat ik het hoofdbureau opbel en hun alles vertel. Je kunt deze kamer niet udt. We worden hier samen gevon den. Shane zal van moord worden beschuldigd en het zal voor iedereen een beroerde geschiedenis worden. En wat je veronderstelling betreft, dat ik niet om je geefik ben méér dan verliefd. Nop, dat is een hele verandering in me en veronder stel nu eens verder, dat ik nog meer verander en een goed man voor je word?" Hij trachtte als van ouds door zijn mannelijk optreden Sonia te over heersen, doch ze sloeg de handen voor haar ogen. „Schei uit. Ik kan het niet ver dragen. Hoe kan ik ooit iets om je gegeven hebben?" De bittere min achting in haar stem deed hem de schouders ophalen. „Je hebt het toch gedaan en nu je niets meer om me geeft, ben ik veel van je gaan houden. Ik denk, dat het mijn oernatuur is. Ik verlang naar wat ik niet hebben kan en ik ver lang naar jou en ik zal je hebben! Als ik toch denk, hoe lief je tegen over me geweest ben éh nu vecht je tegen me als een wilde kat! Kom over een half uur gaan we weg. Het is niet nodig, iemand te laten weten waar je heengaat en je hebt geen koffers nodig. Ik ben vanmorgen uit geweest en heb zeli een en ander voor je aangeschaft. Het zit alle maal in dat koffertje daar". Hij wees op een handkoffertje en Sonia zag dat het een heel duur ding was. „Om de hoek staat mijn wagen te wachten", vervolgde hij. „En we zul len de staat New York uit zijn voor dat je het zelf weet". Sonia staarde Peters met een ge voel van koud afgrijzen aan. Ze had niet het gevoel, dat ze flauw zou vallen of in tranen uitbarsten, ze voelde zich alleen maar versuft, verslagen, bijna wezenloos. Ze kon zich niet voorstellen, dat ze zo voor haar jeugdige onbezonnenheid moest boeten! Ze had Peters ontmoet op een zomerverblijf van een der meisjes, die op de Westchester kostschool haar vriendinnen waren geweest. Peters was toen een buitengewoon aantrekkelijke jonge man, de zoon van een millionnair, die nog pas van zijn vrijheid begon te genieten. Hij zag in Sonia het lieftallige jonge meisje, dat door iedere man gewaar deerd wordt en een aan wie ieder het hof maakte van het ogenblik af, dat ze als een bloeiende debutante in New York verschenen was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8