Katholiek Vrouwengilde gepakt door verdiepende missie-avond Scherp HEINZ TOMATO KETCHUP*. 5 25 Leden van R.K. Studentenver. „Sanctus Augustinus" te Leiden besloten tot verruiming van de contactmogelijkheden DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ZÓ gebruikt men „Er is nog zoveel ie doen" verzuchtte dokter Marquart Vic.-generaal achter projectie- apparaat Het was gisteravond reeds alles missie wat de klok sloeg in een der «alen van restaurant „In den Ver- gulden Turk", waar vele leden van het Kath. Vrouwengilde, afdeling Leiden, bijeen waren gekomen om deskundig binnengeleid te worden in de sfeer van de komende Amate- tentoonstelling. Reeds in de mededelingen van de presidente, mevr. H. J. Lindenhoff- Hop, en mevr. M. G. van Neer-Braam klonk de missiegedachte door: een beroep op de dames om katholieke romans beschikbaar te stellen voor het werk van Verbum Dei (binnen landse missie), een oproep om assis tentie bij de missie-fancy-fair tijdens de tentoonstelling (buitenlandse mis sie) en een opwekking, mede te wer ken bij de huis-aan-huiscollecte ten bate van het Vluchtelingenjaar (Europese missie zowaar). Mevr. Lindenhoff Hop richtte een bijzonder woord van welkom tot de paters Homberger en Giesen van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, die met een taperecorder, projectie apparaat met dia's en een schat aan Afrikaanse ervaring naar Leiden waren gekomen om het Gilde een in zicht te geven in het familieleven in de staat Ghana, in West-Afrika. Bovendien was aanwezig een Duitse vrouwelijke arts, dokter M. Mar quart, die enkele jaren als leken missionaris werkzaam is geweest in Uganda en thans op het punt staat naar Ghana te vertrekken. Pater Homberger gaf een alge meen beeld van Ghana, dat voor kort nog Goudkust heette. Als men spreekt over „de missie" dan be doelt met Afrika, een continent, dat 800 maal Nederland groot is en 220 miljoen zielen telt. Het heeft thans de aandacht van heel de wereld, zo zei spr., omdat er zich iets afspeelt, wat het verleden niet gekend heeft en dat in de toe komst waarschijnlijk voltrokken zal zijn: de neger is aan het uitkijken waar hij heen zal gaan. Wordt het Moskou dat vorig jaar aan pro paganda onder de inlandse bevol king van Afrika tienmaal zoveel geld besteedde als de Paus richt hij zich naar de Islam, de verschillende secten, geïmporteerd uit Amerika, of laat hij zich winnen door Rome? Het is onze gote taak, Afrika te winnen voor Christus; het is hoog tijd als katholiek hier aandacht aan te besteden, óók uit zelfbehoud, want de Afrikaanse massa popelt om op eigen benen te gaan staan. Welke kant gaat Afrika uit; dit is het grote probleem van vandaag dat ons allen te harte moet gaan, aldus stelde pater Homberger vast. Aan de hand van een groot aan tal uitmuntende kleurendia's, welke werden bediend door pater J. Gie sen, vicaris-generaal van het bisdom Keta in Ghana, die gisteravond ech ter in alle nederigheid hand- en spandinesten aan zijn confrater ver leende, gaf pater Homberger een idee van het familieleven in Ghana, dat voor het overgrote deel nog heidens is. De neger zoekt er nog eerst zich zelf en zijn plezier; de man is heer en meester en laat de vrouw de hele dag ploeteren. Hij heeft voor zijn echgenote(s) dan ook niet voor niets een grote koopsom moeten betalen, welke varieert van een schaap tot een koe, naargelang de leeftijd, de schoonheid of de geestelijke ontwik keling van het meisje. Negertjes stalen harten. In een bonte schakering trokken beelden van land en volk van Ghana aan het bewonderend oog der dames voorbij. Buitengewoon gecharmeerd waren de leden van de olijke toeten der negerkindertjes,, die blijkbaar nog meer om te stelen zijn dan de kleintjes in Europa. Met de veeteelt en het huwelijksleven Is het maar schraal gesteld; de veelwijverij is een nog veelvuldig voorkomend euvel en de banden zijn er los. De boeiende uiteenzetting van pa ter Homberger werd bovendien nog geïllustreerd met anecdotes, welke het moeizame werk daar opvrolijken. Zo wist de pater werkelijk niet te zeggen, waarop de oude papa Untemi trotser was: op zijn eigenhandig ge bouwd huis met een heus golfpla- endak of op zijn 84 kinderen, die hij met geen mogelijkheid meer uit el kaar kon houden. Maar met recht trots is het katho lieke volk van Ghana op zijn eerste inlandse bisschop, die binnenkort tot aartsbisschop benoemd zal worden. In dit prachtige land is het katholi cisme in opbouw, daar zijn echter zeer veel steentjes voor nodig. Voor deze stenen kunnen wij aan het thuis front zorgen, door gebed en offer. Pater Homberger hoopte, dat deze voorbereiding op Amate en ook de tentoonstelling zelf een stimulans mag zijn tot daadwerkelijke steun aan de idee „Afrika voor Christus". Bezield. Dokter Marquart hield haar ge hoor in een bezielde toespraak voor, dat er nog veel dingen zijn die de leek ook vandaag in de missie moet doen. In het contact met de mensen in het zwarte werelddeel is een gro te taak weggelegd voor de leek, die anders dan de pater of de zuster raad kunnen geven. Aan de verhef fing van de vrouw wordt gewerkt; hen wordt geleerd zelfstandiger te zijn, men leert hen koken, naaien en kinderen opvoeden. Samen met de lekenapostelen worden de kerke lijke- feesten ook thuis gevierd, als een intieme gebeurtenis. Dokter Marquart doet dit werk graag, naast haar medische taak, die al veelomvattend was. Elke dag had zij in Uganda 180 patiënten in de po likliniek en 100 in het hospitaal, hon- deredn mijlen moesten er afgereisd worden. „Er is nog zoveel te doen", verzuchtte de dokter. Mevr. Lindenhoff-Hop was de pa ters en de dokter erg dankbaar voor hun hogelijk gewaardeerde voor dracht. Er is een stukje van de deur op Afrika opengezet. En dit was ge beurd op een manier, zoals zij nog nimmer had meegemaakt. Men had wel gezien, dat er nog ontzettend veel gedaan moet worden. Ook dokter Marquart werd hartelijk dank ge zegd voor de wijze waarop men haar grote liefde voor de missie had mo gen proeven. De intermezzi tijdens deze Ghana-avond werden gevuld met authentieke bandopnamen van negermuziek en dansen. De fles op tafel en een flinke portie op het bord WAT EEN SHAAKGENOT! Expogé reisde door West-Afrika potlood en geest 1 2 3 4 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 IS 19 20 21 22 23 24 H No. 541. Horizontaal: 1. plant, 7. lijst, 9. rivier in Siberië, 11. zonder (Lat.), 12. jongensnaam, 14 inhouds maat en gewicht in China, 15. vaar wel, 16. telwoord, 18. hogepriester te Silo, 20. voorgeschreven kerkge bruik, 22. scheikundig element (afk)., 23. landweg of laan, 25. dorp in Gel- derl. onder Eist. Verticaal: 2. maanstand, 3. stapel, 4. uitgave, 5. meisjesnaam, 6. spece rij, 8. soort van hert, 10. foei, 13. kle dingstuk, 17. Ierland, 19. staat meest al boven drukwerk. 21. plechtige ge lofte, 24. scheikundig element (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: 1. aandeel, 7. Lt, 8. rede, 9. Don, 10. ham, 11. es, 12. Sam, 13. ere, 14. L.K. 15. neg, 16. rad, 18. aria, 20. ha, 21 pa troon. Verticaal: 1. als, 2. at, 3. drom, 4. een, 5. ed. 6. Lesse, 9. dam, 10. hak, 11. erg, 12. slaap, 13. eed, 15. naar, 16. rit, 17. man, 19. ra, 20. ho. Eigen huis. Om de contact-mogelijkheden te vergroten zal het „Eigen Huis" een werkelijk eigen huis van de leden moeten worden. De benedenzaal zal van 's morgens 10 uur tot 's avonds twaalf uur geopend zijn; de outillage van zaal en keuken zal binnen korte tijd worden verbeterd. Tevens zal er 's avonds na 11 uur een van de ^ndere vertrekker alleen voor de mannelijke leden worden opengesteld. Er wordt ook gedacht aan een meisjeskamer en een lees- en studiekamer. Het bestuur hoopt altijd te kunnen optreden tegen die leden, die de ver ruiming van de contact-mogelijkhe den zien als een aanloop tot een vol ledige gezelligheids-vereniging. Na een vrij langdurig debat, dat voor het merendeel kritiek op detail punten innield, en waarbij bleek, dat sommige leden verder wilden gaan dan het bestuur werd het voorstel bij acclamatie ngenomen. Voor verbetering van de inrichting zullén een tweetal leningen, van te- samen 5009 worden gesloten. K&0 en LJ.A. boden schooljeugd 'n film aan Van tijd tot tijd organiseert de com missie jeugdvoorstellingen, uitgaande van de Leidse Volksuniversiteit K. O en de Leidse Jeugdactie ook een filmvoorstelling voor de school jeugd. Zo ook gistermiddag weer. Bijna vijf en twintighonderd leerlin gen van VJEIJVLO., U.L.O.- en Nijver heidsscholen uit Leiden hebben ge noten van een film, die in vier van de vijf Leidse bioscopen gedraaid werd. Het was de film „The Maggie", het dwaze verhaal van een oude Schotse kolenboot, zoals alleen be woners van het Britse eilandenrijk dat kunnen vertellen. De regisseur Alexander Macken- drick is een van hen en daarvan ge tuigt zijn visie op ,The Maggie". Het verhaal ademt een zeker flegma, zonder evenwel langdradig te zijn, humor, vaak in de vorm van ontwa penende zelfspot, maar vooral trots. Trots op tradities, trots op eigen hebbelijkheden, trots op de zee en op groot Brittannië. Een Amerikaan, mr. Marshall, wil. een lading laten verschepen naar een afgelegen Schots eilandje. Door een misverstand komt zijn vrachtje te recht op een oude kolenboot, die al lang opgelegd had moeten worden. In de nacht ontsnapt de schipper uit de haven van Glasgow. Hij loopt met 'zijn schip op de ondergrondse spoor weg en krijgt dan meteen bekend heid. Inmiddels is de vergissing uit gekomen en zet de Amerikaan zijn secretaris op het spoor van de boot. De schipper blijft onverstoorbaar, zelfs als de opdrachtgever het over neemt van de secretaris, die door de kapitein wordt uitgeschakeld. De schuit bereikt ten slotte na een week vol avontuur zijn bestem ming maar de kostbare lading gaat verloren en de Amerikaan wordt het kind van de rekening. Hij delft het onderspit tegen zoveel goede, Schotse eigenschappen, waarvan de hardnek kigheid wel de grootste deugd is. Een film, waardoor volwassenen maar zeker ook kinderen rijker zullen worden. VERBOUWING Het verbouwen van een woonhuis aan de Hoge Rijndijk werd door de bouwkundige K. Beumer te Warmond namens de heer Verkerk te Leiden opgedragen aan het aannemersbedrijf fa. J. Stouten te Leiden. Tijdens een gisteren gehouden al gemene huishoudelijke ledenvergade ring van de R. K. Studentenver. te Leiden „Sanctus Aug.ustinus" werd een bestuursvoorstel tot verruiming van de contactmogelijkheden tussen de leden aanvaard. Het bestuur stelde vast, dat in de statuten van de Vereniging drie mid delen worden genoemd, waardoor het doel van de Vereniging: het vanuit de Rooms Katholieke levensovertui ging bijdragen tot de vorming van de studenten aan de Leidse Universi teit, wordt bevorderd. Deze drie middelen zijn in het kort: I. het bevorderen van het contact tussen de Rooms Katholieke studen ten; n. het bevorderen, dat deze stu denten de vereiste aandacht aan de godsdienstige aspecten van hun we tenschapsbeoefening besteden; III. het bevorderen van een daad werkelijke deelname van de leden aan de activiteiten van en in de Leidse Civitas Academica. Van deze drie punten ziet het be stuur het tweede als het meest be langrijke. Daarom zal iedere activi teit, die een bedreiging van dit punt inhoudt, steeds geweerd worden. Evenzeer acht het bestuur het derde punt belangrijk. Dit houdt on der meer in, dat het bestuur meent, dat het lidmaatschap van de vereni ging van Vrouwelijke Studenten te Leiden en van het Leidsch Studen ten Corps gestimuleerd moet worden. Ook contact. Maar, aldus het bestuur, aan het eerste punt moet meer dan voorheen aandacht besteed worden. Hierbij werd opgemerkt, dat het overgrote deel van de mannelijke leden van de vereniging geen gezelligheids vereni ging heeft en daardoor binnen Augus tinus zoekt, wat hun, volgens de oor spronkelijke Civitas-opvatting, elders geboden dient te worden. Elders wordt er te weinig serieuze aandacht aan het probleem van hen, die geen gezelligheidsvereniging kennen, be steed, en daarom acht het bestuur het zijn plicht voor de leden van de Vereniging een oplossing te zoeken. Enkele kenmerken van de Vereni ging zijn, dat zij gemengd is en open, daarom zal bij de verruiming van de contact-mogelijkheden steeds in het oog gehouden moeten worden, dat zowel mannelijke als vrouwelijke leden zich thuis kunnen voelen, en dat men naast het lidmaatschap van welke andere studentenvereniging dan ook, tevens lid van Augusti nus kan zijn. SCHAAP. We herinneren nog even aan het vijfmiljoenste schaap dat morgen ochtend tussen zeven en acht op de Leidse veemarkt verwacht wordt. Aan de veehouder die het schaap aanvoert wordt een oorkonde over handigd. Om half een volgt er een feestelijke ontvangst in de materialen- loods van de veemarkt. Burgerlijke Stand Geboren: Arie Cornells z. v. A. Anneeze en J. M. Rijsbergen. Johan nes Anthonie z. v. I. J. J. Werk en J. I. Betgen. Petrus Johannes z. v. C. J. Kragt en C. G. H. Ripken. Francis- cus Cornells z. v. H. Dickhoff en M. C. A. Juffermans. Foppe Ruurd z. v. R. O. de Jong en A. L. G. Miede- ma. Franciscus Bernardus Maria z. v. L. A. Groenewege en C. M. Die- mer. Overleden: M. C. Zaal 33 jaar echt genote v. L. Geuke. Onder de titel „Ervaringen van een Afrika-reis" sprak gisteravond Mr. J. P. Idenburg in het Snoeck Hurgronje-Huis voor de Afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. Deze eerste avond van het win- ter-seizoen werd geopend door voor zitter L. Questroo met enkele mede delingen over het Lustrum-Winter- Programma, waarna hij het woord verleende aan mr. Idenburg. In een zeer interessante uiteenzet ting vertelde spreker van de indruk ken, die hij op een reis door ver schillende gebieden van West-Afri ka had opgedaan. De voornaamste indruk was de grote onrust en ge spannenheid, die overal heerst en bij het minste tot uitbarsting kan komen. Deze onrust komt voort uit de grote drang naar vrijheid en on afhankelijkheid. Voor het Westen rijst echter de grote vraag, waar deze vrijheid en onafhankelijkheid toe zal leiden. Spr. zette met tal van markante voorbeelden uiteen hoe de landen achter het IJzeren Gordijn zich be ijveren hun invloedssfeer in Afrika uit te breiden op economisch gebied, door afname van grote hoeveelheden produkten; op "militair gebied door leverantie van krijgsmateriaal; op politiek gebied door het vestigen van uitgebreide diplomatieke en consulaire posten in de verschillen de landen. De klacht van de westelijke lei ders is, dat zij hier staan tegenover een eensgezinde doelbewuste propa ganda, welke het Westen niet kan opbrengen, omdat dit in zichzelf te veel verdeeld en versnipperd is. Daarbij is het uiterst moeilijk met deze Afrikanen te spreken, omdat zij zo anders reageren en niets begrij pen van de situatie. Dit komt zelfs uit in gesprekken met Afrikaanse regeringsleiders, waardoor het uiterst moeilijk wordt de juiste toon te treffen en de juiste houding te be palen. Ook uit anderen hoofde is het verklaarbaar, dat de onafhankelijke gebieden zich afwenden van het westen, dat hen, in hun opvatting althans, steeds heeft onderdrukt en klein gehouden. Nog zijn er concen tratie-kampen in deze gebieden, waarin nationalisten, alleen om het feit, dat zij nationalist zijn, worden vastgehouden! Spr. besloot zijn zeer gefundeerd betoog met de mening, dat Afrika niet geheel communistisch zal wor den. Er is nog een zgn. derde macht, die profiteren wil van beide kanten, terwijl er ook tekenen zijn, die er op wijzen, dat enkele landen wel Ruslands hulp, maar niet Ruslands inmenging verlangen. Maar dan moet het Westen zijn toekomst in Afrika anders gaan zien, dan zij dit tot heden gedaan heeft. Na de pauze vertoonde spr. een aantal zeer fraaie kleuren-dia's van zijn reis, waaronder de talrijke op namen in en om nog enkele bestaan de oude Hollandse forten opvielen. Een korte film van Afrikaanse dan sen, o.a, door Pygmeeën besloot deze causerie. In zijn dankwoord betrok de voor zitter tevens mevr. Idenburg, die de projectie verzorgde. Nadat nog de heer Witte enige mededelingen had gedaan over de plannen voor een in februari a.s. te organiseren Jeugd- avond, sloot de voorzitter de bij eenkomst. SLEUTELGAT. Het bestuur van de stedelijke K. A. V. spoort de leden aan om heden avond half acht deel te nemen aan het rozenkrans gebed in de par. kerk O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef voor de zielerust van het overleden lid mevr. Silvesterv. d. Berg. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Electron spin reso nance measurements in organic com pounds", de heer J. H. Lupinsik, ge boren te Schenectady (USA) en thans wonende te Den Haag. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Temps et Journal in time (Essai sur l'oeuvre de Maurice de Guérin)", de heer F. F. J. Drij konin gen, geboren te Rotterdam en thans wonende te Middelburg. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Enteritis Regionalis (Een klinische en radiologische studie van 100 ge vallen)", de heer D. Limburg, gebo ren te Voorschoten en thans wonende te Deventer. Geslaagd voor het Cand.ex. Neder landse taal- en letterkunde de heer A. Evers te Leiderdorp. NIEUWE SECRETARIS SENAAT LEIDSE UNIVERSITEIT De senaat van de Leidse Univer siteit heeft in zijn vergadering van 23 oktober prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma als zijn secretaris aange wezen, zulks in plaats van prof. dr. Th. J. G. Locher. Bejaardencentrum Leiden drie ton boven begroting Hedenmorgen werd door architect K. Landers uit Roterdam namens de raad van bestuur van de Stichting Bejaardencentrum onderhands de bouw van een bejaardencentrum aan de ChurchilllaanCornelis Schuyt- straat aanbesteed. Voor deze onderhandse aanbeste ding waren vijf aannemersbedrijven uitgenodigd. Hun inschrijvingsbe dragen waren, van hoog naar laag gerangschikt, als volgt: N.V. Aanne mersbedrijf D. Versloot, Nieuwer- brug a. d. Rijn 1.788.000; fa. A. Ph. Kuyl uit Voorschoten 1.756.500; fa. Gebr. A. en J. Breur uit Zwijndrecht 1.735.000; fa. Bik en Breedeveld uit Leiden 1.659.000 en N.V. Aanne- mings-Maatschappij Panagro uit Warmond 1.609.900. Na afloop van deze aanbesteding deelde wethouder Jongeleen mee, dat het bedrag van de laagste in schrijver nog ruim 300.000 boven de begroting lag. Hierna gaf de bur gemeester jhr F. H. v. Kinschot een uiteenzetting van de moeilijkheden, die de exploitatie van een bejaarden centrum met zich mee brengt. Ener zijds is het een vereiste, dat zo'n centrum aan redelijke, zelfs hoge eisen voldoet, om te kunnen bevor deren, dat de levensavond van de bejaarden zo gelukkig mogelijk is, anderzijds zijn de kosten van bouw en inrichting, zelfs van een een voudig, doch toch wel representatief gebouw, zodanig, dat een behoorlijke exploitatie van de bejaarden bedra gen zal vergen, die voor de meèstcn van hen te hoog zullen zijn. Een der gelijke grote tegenvaller als de aan besteding van vandaag, was in de berekening van de exploitatiekosten niet meegecalculeerd en dus zullen de door de bejaarden te betalen be dragen nog hoger worden. Weliswaar is het college van b. en w. er zich zeer van bewust dat voor verscheidene bejaarden een tege moetkoming van de zijde van sociale instellingen, een noodzakelijkheid zal zijn, doch de bedragen, die hier voor beschikbaar zullen komen zijn betrekkelijk gering. Uiteraard werd de gunning nog aangehouden. Verwacht mag wor den, dat men zal proberen door overleg en mogelijke vereenvoudi gingen op de aanneemsom te bezui nigen. BALLETAVOND TEN BATE VAN HET DIERENASYL Een bijzonder aardige dansavond werd gisteravond in het St. Anto- nius Clubhuis verzorgd door leden van de dansschool van Corrie de Wekker. Ook de heer J. Trouwee verleende met zijn „Leids Kamer orkest" medewerking. De opbrengst van deze avond was geheel bestemd voor het Leids Die- renasyl en de presidente van de Leidse afdeling Dierenbescherming, mevr. Mak, sprak hierover aan het begin van de avond haar voldoening uit. Zij deelde mee, dat het asyl aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude over enkele weken gereed zal zijn. Zij wees ook op het belang van het welslagen van de bazar die op 13 en 14 november in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Met begeleiding van de heer Joop Stokkermans aan de piano, die zo juist was teruggekeerd van een bui tenlandse tournée lieten de leerlin gen zich van hun soepelste kant zien. Goed ballet zagen wij van Lia Sloos, die het eerste deel uit het ballet van „Faust" op voortreffelijke wijze rea liseerde. De jongere leerlingen lieten hartveroverende dansjes zien. TWEEDE K.A.B.-KINDERMIDDAG Gistermiddag werd er voor de kinderen van K.A.B.-leden een mid dag gehouden in de zaal aan de Ma- ria-Gijzensteeg. Circa 150 kinderen hebben er weer volop kunnen ge nieten van hetgeen hun geboden werd. Het marionettenspel van de heer P. Onderwater had veel succes en er werd door allen de bekende liedjes meegezongen. Evenals vorige week was ook het goochelen van de clown Toto met assistentie van tante Tonny een groot succes. Dank werd gebracht aan de dames van de K.A.V. die hun huiselijk werk in de steek lieten om alles goed en ordelijk te laten verlopen. Zichtbaar tevreden keerden allen huiswaarts. Leidse Agenda DONDERDAG 29 OKTOBER Kath. Nat. Bond voor EHBO afd Leiden, vervolgcursus 8 uur, R.K. Lyceum. jeugd-filmvoorstelling. In alle Leidse bioscopen,'behalve in het Li- do-th eater, matineevoorstellingen van K. O., alleen toegankelijk voör jeugdgroepen. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Geopend apotheek Doeza, Doe- zastraat 31, tel. 21313. Steenstraat 8 Herenstraat 6 Haarlemmerstraat 204 RODE EN WITTE LANDWIJN per fles 1.90 BEAUJOLAIS (appellation controlée) per fles 3.00 Bij 12 flessen de dertiende GRATIS. (Advertentie). Laatste Berichten TWEE MEISJES IN SOEST VERONGELUKT Vanmorgen omstreeks half twaalf zijn te Soest twee dochtertjes van de familie Verwoerd verongelukt. Het oudste meisje, dat dertien jaar Was, fietste met haar twee-jarig zus je achterop over de nieuwe weg te Soest. Op zeker moment keerde zij op de rijweg om terug te gaan. Een achter de kinderen rijdende bestel auto wist op het laatste moment nog een botsing te voorkomen. De meis jes werden echter overreden door een bestelauto die uit tegenoverge stelde richting kwam. Beide meisjes werden zo ernstig gewond, dat zij tijdens vervoer naar het St. Elisa beths Ziekenhuis te Amersfoort overleden. R.K. Bond „Si. Anionius" Applicatiecursus en looncompensatie AOW De afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantge- employeerden „St. Antonius", kwam hedennacht in vergadering bijeen in „De Vergulden Kruik", Haarlemmer straat 22, welke vergadering door slechts weinig leden was bezocht. Evenwel kon de voorzitter, de heer P. Feiten, een woord van welkom richten tot de geest, adviseur, kap. J. W. M. de Jong, die voor het eerst na het hem overkomen ongeval de vergadering weer bijwoonde. In verband met het feit, dat de heer Joh. M. v. Asperdt onlangs was afgetreden als secretaris-penning meester werd een controlecommissie benoemd voor de financiën. 1 De bondspenningmeester, de heer W. J. v. d. Bol, deed vervolgens en kele mededelingen over de applica tiecursus, welke door de bond wordt georganiseerd om de jongeren in de gelegenheid te stellen hun diploma of beroepskaart te behalen. Het Horeca bedrijf heeft deze applicatiecursus in het leven geroepen om degenen, die 2 jaar in het vak werkzaam zijn, bij te schaven door middel van deze cursus, welke acht maanden duurt en waarvan de kosten 160 bedragen. Daarvoor krijgt men iedere dag les. Een cursus gaat slechts door, indien er minstens twaalf deelnemers zijn, zodat ook voor Leiden en naaste om geving een dergelijke cursus mogelijk moet zijn. Spr. vroeg daarom van de leden propaganda te maken voor deze cursus onder collega's, want zowel voor de algemene ontwikkeling als de vakkennis is deze cursus onontbeer lijk, wil men de taak, waarvoor men gesteld is, naar behoren volbrengen. De heer v. d. Bol deelde nog mede, dat op verzoek gaarne een inlei- dings-showavond wordt georgani seerd om te laten zien wat hier te le ren valt. Uitvoerig werd hierover van ge dachten gewisseld en besloten werd alles in het werk te stellen om deze applicatiecursus ook voor leden der Leidse afdeling te doen doorgaan. De vergadering ging tenslotte ac- coord met een bestuursvoorstel we derom een vastenavondfeestviering voor de afdeling te organiseren, zo mo gelijk met een of twee inleidende bijeenkomsten. De bondspenningmeester sprak hierna nog eens kort maar kernach tig over looncompensatie premie A.O.W. Omtrent deze kwestie bestaat blijkbaar nog steeds geen voldoende bekendheid, aangezien spr. mede deelde, dat vele werkgevers de door de regering toegestane compensatie over 1957'58 nog niet met hun per soneel verrekend hebben. Op de pre mie van 6.75 (over ƒ6900) aan pre mie per jaar, is een compensatie toe gestaan van ƒ5.62. Over deze kwestie werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij de heer v. d. Bol aan de hand van ver schillende voorbeelden uit de prak tijk deze kwestie nader toelichtte. Hierna volgde sluiting der vergade ring. BOUW GEREFORMEERDE KERK GEGUND De architecten van de nieuw te bouwen gereformeerde kerk te Lei den Zuid West, het bureau Nielsen, Spruit en Van der Kuilen, hebben het bouwen van deze kerk met toren gegund aan Korteweg's Bouw Mij uit Breda. Het bedrag waarvoor deze kerk zal worden gebouwd bedraagt ruim ƒ350.000.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2