S)e£cid6cSoii fleXa Eisenhower over Westelijke topconferentie Iedereen wil ontwapening Westelijke top Verjaardag Pauskeuze Weldra loto s van Venus en Mars strijdbijlen Verschuiving vrije halve dag voor winkelpersoneel KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14850 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f 2-55 p. maand, f 1.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50. IN DECEMBER Waf doe ie nu, geirouwe Casfro? Half december waarschijnlijk Adenauer heeft vinger in de pap President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd dat hij en de leiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland nu allen gereed zijn om naar een westelijke top-conferentie te gaan. President De Gaulle van Frankrijk had gezegd, omstreeks midden december gereed te zijn. Maar de tijd en plaats van de top-conferentie zijn nog niet definitief bepaald, aldus Eisenhower. Nu iedereen gereed was voor een westelijke top-bijeenkomst, aldus Eisen hower, is hij van oordeel, dat de dpilomatieke machinerie in werking gesteld kan worden, zodat veel voorbereidend werk gedaan kan worden. Volgens Eisenhouwer zou het een zeer kwaad ding zijn om naar een bijeen komst met de Sowjet-Unie te gaan als de westelijke positie niet g.oed en sterk zou zijn. HET DUITSE VRAAGSTUK Naar aanleiding van de verklaring van bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, dat een top-bijeen komst tussen Oost en West zich uit sluitend met de ontwapeningskwestie moet bezighouden, werd aan Eisen hower de vraag gesteld of de Duitse kwestie op de agenda zou staan. De president zei, niet te weten wat voor onderwerpen ter sprake zouden wor den gebracht op een top-conferentie van Oos ten West. Het is niet mogelijk van te voren precies uit te maken hoe de agenda moet worden. Eisenhower was het eens met Adenauer, met Chroesjtsjef en met generaal De Gaulle, (en hij dacht hierover ook met premier Mac- millan gesproken te hebben) dat een of andere stap naar ontwapening het beste zou zijn, dat thans zou kunnen worden bereikt. De Verenigde Staten staan op één De vlaggen wapperden gisteren in Vatikaanstad en van de Vatikaanse gebouwen in Rome ter gelegenheid van de eerste verjaardag der Paus keuze. In de ochtenduren ontving Paus Johannes kardinaal Tardini, Zijn staatssecretaris, die een grote groep Eergamasken bij de Paus binnen leidde. Er was de bisschop van Ber gamo bij, de pastoor van Sotto il Monte, de geboorteplaats van de Paus, en talrijke dorpsgenoten. De Paus toonde Zich erg ontroerd. Topconferentie WANNEER ZAL .DE topconferen tie tussen Oost en West plaats vinden? Dat is een vraag, welke nu reeds wekenlang het onder—erp is van allerlei besprekingen en be schouwingen. Is dat zó belangrijk? Het kan „de gewone man"- niets schelen of die conferentie tussen de heel groten nu een maandje eerder of een maandje later wordt gehoa- den; hem interesseert alleen de uit slag. Toch is het wel van belang, dat er geen nodeloos uitstel van deze con ferentie zal zijn. Het klimaat 0 is nu goed en men moet het ijzer smeden als het heet is.- Op de eerste plaats is het Chroesjt sjef, die vol ongeduld zit te wachten of hij nu eindelijk ook eens aan de top mag gaan vergaderen; hij dringt aan op spoed en men kan nooit we ten hoe het weer in Moskou omslaat als men Chroesjtsjef al te lang aan de praat houdt. Eisenhower is de tweede man, die graag wil opschie ten; zijn ambtstermijn begint af te lopen en het is niet bevorderlijk als zo'n topconferentie bijv. tijdens de verkiezingscampagne zou vallen. Ook de Brit Macmillan is voorstander van opschieten; hij zou zelfs de voorkeur géven aan een hele reeks topconfe renties. Maar de man. die lijnrecht tegen over deze drie staat, is generaal De Gaulle Hij wijst er op, dat een top conferentie degelijk moet worden voorbereid en dat kan nu eenmaal niet hals over kop gaan. Nu zijn de anderen ook overtuigd van een goede voorbereiding en daar om is men het er over eens, dat aan de topconferentie tussen Oost en West een conferentie van de weste lijke topfiguren vooraf moet gaan. Maar De Gaulle heeft nog andere pij len op zijn boog: hij heeft Chroesjt sjef uitgenodigd om naar Parijs te komen en ook Adenauer wordt in de Franse hoofdstad verwacht. Boven dien zou hij graag zijn atoombom metje in de Sahara tot ontploffing hebben gebracht om Frankrijk als vierde lid van de atoomclub te kun nen presenteren. Kortom De Gaulle wil zich eerst nog wat sterker zien te maken, teneinde de anderen er toe te brengen de Fransen weer te gaan beschouwen als een natie, waarmede rekening dient te worden gehouden. En dan is er tenslotte Adenauer ook nog. Hij is wel geen partij, maar Duitsland staat toch in het middel punt van de problemen, welke op de topconferentie moeten worden opge lost. Ook hij wenst dus een vinger in de pap te hebben en ook dat moet worden voorbereid Adenauer heeft geen haast, een lijdend voorwerp heeft zelden haast. Zo zeit men, dat er aan het tijd stip van de topconferentie meer vast zit, dan aan de datum van een kaart- avondje. ding: een ontwapeningsovereenkomst moet gepaard gaan met een doel treffende inspectie en controle. Adenauer spreekt mee. De president voegde er aan toe, niet te kunnen inzien hoe over deze zaak ernsti? gesproken zou kunnen wor den zonder de kwestie Duitsland aan te roeren. Wat de westelijke top-conferentie aangaat, zei president Eisenhower nog, dat bondkanselier Adenauer daar aanwezig zou zijn voor de bespreking van elke kwestie, die Duitsland raakt. Opportuun en noodzakelijkheid. Het besluit om een top-conferentie te houden van de leiders van de westelijke wereld, zoals door presi dent Eisenhower woensdag is be kendgemaakt wordt in Londen als opportuun en noodzakelijk verwel komd. De Britse eerste minister heeft de laatste maanden zelfs voortdurend gepleit voor veelvuldige top-bijeen komsten met de Sowjet-Unie. Aan de andere kant meent presi dent De Gaulle van Frankrijk dat de voorgestelde top-conferentie nood zakelijkerwijs een uitzonderlijke ont moeting van historische betekenis moet blijven. De Gaulle is van oordeel, dat een top-bijeenkomst, die geen concrete resultaten oplevert, gevaarlijk zou zijn. Daarom dringt hij zo sterk aan op een zo zorgvuldig mogelijke voor bereiding, met inbegrip van grondig overleg tussen de westelijke bond genoten. Dagorder van De Gaulle President De Gaulle heeft woens dag in een dagorder aan het Franse leger in Algerië verklaard, dat hij als president van de Franse Repu bliek er op rekent, dat de mannen van het leger het welslagen van zijn plan voor Algerië verzekeren. In Parijs gelooft men, dat de dag order gedeeltelijk het gevolg is van een artikel, dat maarschalk Juin deze v/eek heeft gepubliceerd en waarin hij kritiek uitte op De Gaulle's plan. Juin, die aanzienlijke invloed in of ficierskringen geniet, verklaarde, dat De Gualle met zijn Algerijnse plan „de hoop in het kamp der rebellen heeft doen herleven". Voorts zijn er berichten geweest over een samenzwering tegen de re gering in Parijs, waarbij de samen zweerders wilden verzekeren, dat Al gerië Frans zou blijven. Twee linkse weekbladen zijn de vorige week in Parijs in beslag genomen, omdat zij één of twee generaals noemden, die bij de samenzwering betrokken zou den zijn geweest De samenzweerders zouden zo nodig ook tegen De Gaulle hebben willen optreden. DE VOLKSWAGEN FABRIEKEN De minister van financiën van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen, Hermann Ahrens, heeft medegedeeld, dat de Volkswagen Werke zullen worden omgezet in een naamloze vennootschap, waarvan 60 procent der aandelen zal worden uitgegeven als volksaandelen, terwijl de rege ringen van de Bondsrepubliek en van Neder-Saksen ieder 20 procent in handen zullen krijgen. Premier Fidel Castro heeft in Havanna voor een wild juichende menigte van naar schatting 350.000 mensen een anti-Amerikaanse rede gehouden. Castro vroeg om goedkeuring van de menigte voor executies door vuur pelotons, zo dit no dig mocht blijken. Eenstemmigheid in de V.N. Alle V.N.-leden hebben zich woens dag geschaard achter een ontwape ningsresolutie van de vier grote mo gendheden, waarin de ontwapenings commissie van tien te Genève wordt verzocht in de kortst mogelijke tijd" een ontwapeningsplan op te stellen. Zoveel landen wilden de re solutie mede indienen, dat het ter tafel brengen van het stuk moest worden uitgesteld. De resolutie verwijst alle ontwa peningsvoorstellen die tot dusver gedaan zijn, naar de commissie van tien, die in het begin van het nieuwe jaar met haar werk gaat beginnen. De Rus Koeznetsof toonde zich ver heugd over het feil, dat zovele dele gaties van instemming met de reso lutie hebben blijk gegeven Hij zei dat het eerste ontwerp van de Rus sische delegatie afkomstig is. Er zijn een aantal wijzigingen in aange bracht, die de Sowjet-Unie met het oog op het belang van overeenstem ming had goedgekeurd. Liever had de Sowjet-Unie een tekst gezien, die geheel in overeenstemming was met het ontwapeningsvoorstel van de Russische premier Chroesjtsjef. Ook afgevaardigden van Engeland en Frankrijk hebben hun tevreden heid betuigd over de bereikte eens gezindheid. De Amerikaan Cabot Lodge heeft in de politieke commissie van de V. N. gezegd, dat zijn land zonder voor behoud voor de grootst mogelijke ontwapening is mits deze voldoende gecontroleerd wordt. Russische verwachtingen De vooraanstaande Russische ster renkundige prof. Ogorodnikof heeft woensdag in een telefoongesprek het Franse blad „Paris-Presse" meege deeld, dat Russische geleerden ver wachten, binnenkort foto's van Ve nus en Mars te kunnen maken op dezelfde wijze als de foto's van de achterzijde van de maan. Technici hebben sterrenkundigen meegedeeld, dat deze waarnemingen kunnen wor den uitgevoerd. Prof. Ogorodnikof, die enkele ma len de tweede man is geweest van Russische afvaardigingen naar inter nationale congressen over ruimte vaart, zei dat het „noodzakelijk" is dergelijke waarnemingen bij Venus er» Mars te doen. Het staat volgens hem vast, dat er leven op Mars is. Verder kan men niet zeggen, dat er geen leven op Venus voorkomt. Sterrenkundigen van het observa torium van Charkof hebben meege deeld, dat de achterzijde van de maan minder kloven heeft dan de naar de aarde gekeerde voorzijde. Daar zijn ongeveer 5'0 breuklijnen waargeno men. Op de foto's, die de Loenik III heeft gemaakt, mankeren de witte Drie neger-priesters dragen H. Otter op TIJDENS LEIDSE AMATEWEEK Tijdens de Amate-missietentoon- stelling zullen in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph drie neger-priesters een plechtige H. Mis opdragen. Deze drie priesters, Congolezen van nationaliteit, voltooien hun stu dies aan de universiteit te Leuven. De plechtige H. Mis zal plaats vin den op de Eerste Vrijdag, 6 novem ber, des avonds te 9 uur (dus niet deze maar volgende week vrijdag). Een van de neger-priesters zal een poging doen een korte toespraak in het Nederlands (Vlaams) te houden tijdens deze H. Mis. Noodweer over Mexico Raadsleden begroeven De zware storm die dinsdag de Westkust van Mexico teisterde, heeft aan minstehs 56 mensen het leven gekost. Honderden liepen verwon dingen op en duizenden zijn dakloos. De schade wordt geschat op 16 mil joen dollar. De verbindingen met het getrof fen gebied zijn nagenoeg volledig ver broken Vele rivieren zijn buiten hun oevers getreden en hebben grote stuk ken land overstroomd. Grote hoe veelheden rijst dreigen verloren te gaan. Verkenningsvliegtuigen hebben geseind, dat vele mensen op de daken en in bomen zijn gekomen Helikop ters zijn naar de overstroomde stre ken gezonden om mensen te redden en voedsel te brengen. De gehele kopra-oogst wordt als verloren be schouwd. In Syracuse (Italië) is woensdag de zesjarige Carmelo Celeste onder de wapenen geroepen! Hij ontving zijn militaire oproep gelijk met zijn in- schrijvingsbewijs van de lagere school Carmelo's ouders, maken zich echter niet ongerust. Hij is reeds eerder als dienstplichtige opgeroepen toen hjj drie jaar was. Het bleek toen een ver gissing te zijn. Mogelijk is dat nu weer het geval. Vrede in Winschoten en Etten-Leur In de gemeenteraad van Winscho ten, die in de afgelopen twee jaren zowel in openbare als besloten zittin gen tal van malen aandacht heeft be steed aan het beleid van B. en W ten opzichte van de directeur van gemeentewerken, is nu een beslissing gevallen over deze kwestie. In de gisteravond gehouden vergadering beeft de P.v.d.A.-fractie een motie ingediend, waarin werd geconsta teerd, dat het wantrouwen jegens de directeur van gemeentewerken niet gegrond is gebleken, en dat de raad zijn vertrouwen in de persoon van de heer A. J. N. Kok uitspreekt, daar mee de kwestie gemeentewerken af gehandeld achtend. Direct daarop aansluitend diende de fractieleider van de P.v.d.A. ook een voorstel van orde in om over deze kwestie geen verdere discussie meer te voeren. Het voorstel van orde werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Voor stem den de fracties van de P.v.d.A. en van de V.V.D., tegen de drie aanwe zige leden van de christelijke groep De twee communistische raadsleden hadden tevoren uit protest tegen de gang van zaken de raadszaal verla ten. De motie werd met dezelfde stemmenverhouding aangenomen. Zand er over De heer C. Willemse, raadslid van de gemeente Etten-Leur, heeft de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant een brief gezonden, waarin hij de beschuldigingen intrekt, die hij in een eerder aan G. St. gezonden schrijven tegen de burgemeester God- waldt, de wethouders Pijs en Feskens en de gemeentesecretaris Snijders had geuit. Het college van B. en W. en de gemeentesecretaris zouden, naar de mening van de heer Willem- se, in een rapport de gang van zaken by de zandaanvoer van de dienst van openbare werken onjuist hebben weergegeven. De heer Willemse had naar aanleiding daarvan G. St. ver zocht, een strafvervolging tegen het college in te stellen, en de gemeen tesecretaris te schorsen. Van het laatste schrijven van de heer Willemse aan Ged. St. hebben alle raadsleden een afschrift ontvan gen. B. en W. beschouwen de kwes tie nu als afgedaan. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap detailhandel heeft de minister van Sociale Zaken voorgesteld het werktijdenbesluit voor winkels zoda nig te wijzigen, dat de halve vrije dag voor winkelpersoneel in bepaalde weken bij algemene vrijstelling zal kunnen worden verschoven. Daarbij dient compensatie gehandhaafd te blijven. Het bestuur zou daarbij de moge lijkheid geopend willen zien de vrije halve dagen te verschuiven in de weken, waarin een algemeen erken de christelijke, rooms-katholieke, na tionale of plaatselijke feestdag valt. Het bestuur acht het daarbij wense lijk, dat de vervangende vrije halve dag zo spoedig mogelijk na de ver schoven vrije halve dag wordt gege ven. Het denkt daarbij aan een ter mijn van twee weken na de verscho ven halve vrije dag met uitzondering van verschuivingen in de kerst- en nieuwjaarsweek. In dat geval zal aan een termijn van een maand moei lijk ontkomen kunnen worden, om dat de mogelijkheid moet blijven be staan, zowel in de kerst- en in de nieuwjaarsweek de vrije halve dag te verschuiven. lijnen, die de kloven aangeven en die duidelijk zichtbaar zijn op foto's van de naar de aarde gekeerde zijde. De aard van deze witte strepen is nog niet definitief vastgesteld. Er zijn echter aanwijzingen, dat het forma ties zijn van een witte stof die zich bevindt in nauwe en diepe kloven. Staalstaking werkt remmend Keith Glennan, hoofd van de Nasa (de nieuwe Amerikaanse overkoepe lende organisatie voor de ruimte vaart), heeft woensdag in een toe spraak voor de Amerikaanse ban kiersvereniging, uitgesproken te Mia. mi Beach (Florida), verklaard, dat het werk aan de Vega-raket, die van veel belang is voor het Amerikaanse ruimtevaartprogramma, door de hui dige staalstaking wordt vertraagd. Glennan verklaarde, dat de „Vega" in 1961 de eerste Amerikaanse raket zal zijn, die gelijkwaardig is aan de door de Russen in 1958 gelanceerde raketten, waaraan hij toevoegde: ,En ik twijfel er niet aan, dat de Russen in 1961 weer over betere raketten zullen beschikken". „De Verenigde Staten zijn evenwel niet van plan lang de tweede plaats in de wedloop om de ruimte te blij ven innemen", besloot Glennan. Op 30 november zal bg Chris ties in Londen een 27-delig altaar- stel van Meissener porcelein worden geveild, dat eigendom is geweest van Paus Pius de zesde. Verwacht wordt, dat deze ornamenten (een crucifix, twaalf heiligenbeelden en veertien kandelaars) enkele tienduizenden guldens zullen opbrengen. schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt (Advertentie) „Willem Barendsz" vertrekt later Naar de directie van de Neder landse Maatschappij voor de Walvis vaart meedeelt, zal het vertrek van de walvisvaarder „Willem Barendsz" uit Amsterdam naar Kaapstad 4 da gen moeten worden uitgesteld. In plaats van zaterdagavond 31 oktober zal het schip woensdagochtend 4 no vember uitvaren. De oorzaak hiervan is gelegen in de vertraging welke de aanbrenging van de vriesinstalla- tie heeft opgeleverd. Met dit werk zal men niet op tijd klaar kunnen ko men. De duur van het vangseizoen in de Zuidelijke IJszee behoeft evenwel zo verklaarde de directie met nadruk door dit latere vertrek niet in ge vaar te komen. De snelheid die de „Willem Barendsz" kan ontwikkelen garandeert, dat het schip de 4 dagen vertraging op de reis naar Kaapstad makkelijk kan inlopen, zodat de Ne derlandse walvisvloot toch op de voorgenomen datum met de vangst van walvissen kan beginnen. Een goederentrein heeft woens dag een bus met arbeiders geramd in een voorstad van Buenos Aires. Min stens tien arbeiders kwamen hiérbij om het leven, een twintigtal werd gewond. Dit nnmrner bestaat uit 12 pagina's (Advertentie) Koude nacht (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE WIND Wisselende bewolking en voor al aanvankelijk plaatselijk een bui. Overwegend matige wind krimpend van noord naar west, maar aanvankelijk langs de kust nog harde tot krachtige noorde lijke wind. Weinig verandering in temperatuur met vannacht in het binnenland hier en daar nachtvorst. Hoogwaterstanden 20 Okt.: v.m. 1.47; nam. 2.07. Het weer in Europa De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De afgelopen nacht kwamen er in onze omgeving grote verschillen in het weer voor. Zo meldde Eelde een temperatuur, die even beneden het vriespunt lag, terwijl tegelijkertijd het kwik in Leeuwarden op 8 graden boven nul stond. In vrijwel het ge hele land was het toen windstil, maar plaatselijk aan de kust van Holland en Zeeland kwamen harde tot storm achtige winden voor. Deze werden veroorzaakt door een randstoring van 'n depressie voor de Noorse kust. De laatste vult steeds verder op. Dit is ook het geval met een diepe depres sie in de Middellandse Zee, die in de Alpen en in Noord-Italië zware regen heeft gebracht. Nabij IJsland is een nieuwe depressie tot ontwik keling gekomen. Deze breidt zijn in vloed op het ogenblik uit in de rich ting van Schotland. Toch is het on waarschijnlijk dat ze morgen veel invloed op het weer in Nederland zal hebben. Het weer zal bij ons n.l. nog voor een groot deel onder invloed staan van een rug van hoge lucht druk die via de Britse eilanden na derbij komt. In verband daarmee neemt de buiïgheid weer af, terwijl vannacht in het binnenland plaatse lijk opnieuw nachtvorst kan voorko men. HELSINKI zwaar bewolkt STOCKHOLM regen OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON BELGRADO geheel bew. sneeuwbui onbewolkt regenbui mist licht bewolkt half bewolkt onbewolkt regen motregen geheel bew. regen zwaar bewolkt niet ontvangen regen regen zwaar bew. half bewolkt regenbui half bewolkt regenbui niet ontvangen zwaar bewolkt 8 C. 13 7 10 17 15 13 17 13 23 Korreltje Wie zichzelf niet kan bedwingen, deugt niet als leider.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1