Burgemeestersvrouw ontketende klopjacht op zakkenroller Dronken vechtersbaas werd zwaar gewond Burgemeester gedoopt Verkiezingen in vergadering van de Kring Leiden der K.V.P. Afscheid van A. C. A. Deerenberg Voorzitterswisseling bij Interdioc. NRKM 10 jaar Personeelsvereniging van Marine Electronisch bedrijf MAANDAG 26 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT „Houd de dief" had succes De echtgenote van burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp is zaterdag in Rotterdam een tijd lang haar portemonnaie kwijt ge weest. Later kreeg zij hem weer te rug, maar in de tussentijd heeft mevr. Van Diepeningen een avontuur be leefd waarbij het nogal Spaans toe ging. Mevrouw Van Diepeningen was door haar echtgenoot met de auto aan de Rotterdamse Lijnbaan afgezet en had een uurtje de tijd om eens gezellig wat te winkelen. Toen zij uit een groot warenhuis kwam en de straat wilde oversteken werd zij door een man tegen de schouder ge lopen. Mevrouw Van Diepeningen was nog zo attent „pardon, meneer" te zeggen, maar een ogenblik later tikte een vrouwtje haar aan de an dere kant op de ami met de mede deling: „mevrouw, daar neemt iemand iets uit uw tasje". Een enkele blik in het tasje was voor mevrouw Van Diepeningen vol doende om te constateren, dat haar In Zuidlaren is het zaterdagavond tot een vechtpartij gekomen, met het resultaat dat de 48-jarige D. R. zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis te Groningen moest wor den gebracht. In de woning van het bejaarde echtpaar R., waaronder meer de heer R. en de 55-jarige A. W. aanwezig waren, ontstond op een gegeven ogenblik ruzie. Later ging het echt paar weer met R. en W. naar een in de buurt gelegen café. Toen men weer thuis gekomen was, ontstond er een complete veldslag. Op een gegeven ogenblik had R. de oude mensen onder zich liggen en hij poogde hen te wurgen. A. die de moeilijkheden had zien aankomen, had van te voren een schop mee naar binnen genomen, waarmee hij R. een paar slagen op het hoofd toe diende. Deze werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij naar het aca demisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Het is in de omgeving be kend, dat R., die niet al te best staat aangeschreven zeer agressief wordt, wanneer hij gedronken heeft. Dit is reeds acht jaar geleden gebleken toen hij te Kielwindeweer een vrouw heeft gewurgd. De man, die de klap gegeven heeft, is door de rijkspolitie gearresteerd. Zondagmorgen was de Rotterdam se slager A. van Dijk met enige vrienden aan het vissen op de Noorderpier in Hoek van Holland. Bij het binnenhalen van de lijn werd 'hij door een golf van de pier geslagen en kwam hij in de Nieuwe Waterweg terecht. Zijn vrienden brachten hem op het droge. De man, die veel water had binnengekregen is ter observatie naar het Ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam gebracht. Hij schijnt bovendien een shock te hebben opgelopen. VERHOGING ZIEKENFONDS PREMIE. De ziekenfondsraad zal de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid adviseren de ziekenfonds premie voor de verplicht verzeker den per 1 januari 1960 te verhogen van 4.5 tot 5%. Tot de overwegingen die hiertoe hebben geleid behoren o.m. de stijgende kosten van de ge neeskundige verzorging, de verho ging van de honoraria der medewer kers en de noodzakelijke aanvulling van het slinkende vereveningsfonds. portemonnaie verdwenen was. Ook zag zij een man zich snel uit de voe ten maken. De burgemeestersvrouw bedacht zich niet lang en zette dwars door de menigte heen de achtervol ging in onder alarmerend „houdt de dief". De dief was echter te snel en mevr. Van Diepeningen begaf zich naar het politiebureau om aan gifte van de beroving te doen. Wie schetst echter haar verbazing, toen opeens door twee agenten een zich heftig verwerend persoon het bureau werd binnen gebracht. Het bleek, dat een meneer op een brom fiets de achtervolging van mevrouw Van Diepeningen had overgenomen en gestuit was op een man, die iets uit een portemonnaie haalde en het in zijn zak stak. Dat is niet pluis dacht de bromfietser, en wilde de verdachte grijpen, maar deze was zo vlug als een aal en ontsnapte we derom. Met assistentie van twee agenten slaagde de bromfietser er uiteindelijk in, de man in te sluiten; hij wierp zich met brommer en al voor de boosdoener zodat deze kon worden ingerekend. Op het bureau ging de gearresteer de als een furie te keer en schopte de boel kort en klein. Het hielp alle maal niet. De portemonnaie had hij nog bij zich, maar deze was leeg. In zijn zakken bevond zich echter het geld en dat werd onverwijld mevr. Van Diepeningen weer ter hand ge- seld. De man was in het bezit van een Spaans paspoort. Vermoedelijk heeft een handlanger de beroving gepleegd en de buit later aan de ra zende Roland overgedragen. De po litie is nog met een nader onderroek bezig. Burgemeester Franken van Zaan dam, die de vorige week was be noemd tot voorzitter van de kring van Noordhollandse brandweer korpsen heeft zaterdag in die func tie zijn doop ondergaan. Het gebeurde op een brandweer demonstratie op De Burcht in Zaan dam, toen vlak naast de burgemees ter een brandslang de geest gaf on der de hoge druk van het bluswa ter. Een metershoge fontein sprong op en daalde over het hoofd van de burgemeester neer. De burgemoes- ter, gedachtig zijn natte pak, zal ze ker dezer dagen de raad een voor stel doen tot het aanschaffen van beter brandweermateriaal. DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, F. C. de Hosson, Leiden, gaat heen De heer F. C. de Hosson uit Leiden hoeft do functie van voorzitter van de Interdiocesane Katholieke Middenstands bond in de bisdommen Haarlem en Rot terdam om redenen van persoonlijke aard neergelegd. De heer de Hosson volgde In 1950 de heer V. d. Brale als voorzitter van de toen nog Haarlem se bond op, en heeft sindsdien de voorzittershamer gehanteerd. De Centrale Raadsvergadering van de bond, die 4 november a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, krijgt dus o.m. tot taak een nieuwe voorzitter te benoe men. Als candidaat voor deze functie is door het hoofdbestuur gesteld de heer L C. Kok, thans bondspenningmeester, terwijl voorgesteld zal worden in de door het ontslag van de heer Hosson ontstane vacature te voorzien door tot lid van het hoofdbestuur te benoemen drs. A. I* J. Coenen uit Badhoevedorp. Tot nu toe was drs. Coenen advise rend lid van dit bestuur en als zodanig daaraan toegevoegd om bö een ontstane vacature direct als hoofdbestuurslid te kunnen worden ingeschakeld. WASMACHINES vanaf f135.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN Mej. A. Laken 40 jaar bij de confectie van ,DeFaam' te Leiden ambitie van de jubilaresse. „Ik heb weinig mensen gehad, die aan plichtsbetrachting zoveel hebben op gebracht als u", aldus de heer Schlat mann. De jubilaresse is nooit op de voorgrond getreden, doch heeft altijd haar werk verricht met een intensi teit, die haar weerga niet kent, aldus de spreker. Een gouden polshorloge, was het stoffelijk blijk van waarde ring, die met de woorden vergezeld ging. De heer J. G. J. Verheyvan Wijk, voorzitter van het departement Lei den van de Maatschappij voor Nij verheid en handel overhandigde de gouden legpenning van de Maat schappij met het bijbehorend ver erend getuigschrift. Voorts werden ook nog gelukwensen aangeboden namens het personeel door „juffrouw Ciska", die tevens een kostbare arm band overhandigde. 's Middags recepieerde de jubila resse in de tearoom Van der Heijden in de Breestraat, waarbij velen van de gelegenheid gebruik maakten om mej. Laken persoonlijk te felicite ren. De heer G. Schlatmann, directeur van kledingmagazijn „De Faam", felici teert hier zijn medewerkste r mej. A. Laken met haar zojuist ontvan gen koninklijke onderscheiding. Koninklijk onderscheiden In aanwezigheid van het voltallige personeel en de directieleden, de ge broeders Schlatmann, heetf vanmor gen wethouder J. C. van Schaik in de, voor deze gelegenheid tot ont vangstzaal ingerichte parterre-afde ling van het kledingmagazijn „De Faam" de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt aan mej. A. Laken, die veertig jaar aan het bedrijf ver bonden was. Mej. Laken is cheffin van de confectie-afdeling. Voordat wethouder Van Schaik de medaille opspeldde had hij zich in levende bewoordingen over de kwa liteiten van de jubilaresse uitgela ten. Naast volharding, die de jubila resse in grote mate bezit, beschikt zij ook over een grote vakkennis, aldus de heer Van Schaik. Ook de beide directeuren, de he ren A. en G. Schlatmann richtten woorden van lof en gelukwensen tot mej. Laken. De heer A. Schlatmann, de „plaatselijk" directeur haalde en kele persoonlijke herinneringen op en schetste mej. Laken als een em ployé, die in hoge mate consciëntieus en ambitieus was. Ook de heer G. Schlatmann legde de nadruk op de De Kieskring Leiden van de KVP heeft zaterdagmiddag voor de laatste maal sinds 13 jaar vergaderd onder de be proefde leiding van de heer A. C. A. Deerenberg. Nog eenmaal excelleerde de Kringvoorzitter in strijd- en slagvaardig heid, maar bovenal in een stevige lei ding, die moet voorkómen, dat men door de bomen van de vele meningen het bos van het partijprogramma niet meer ziet. De heer Deerenberg wordt opgevolgd door een collega van het kringbestuur, de heer B. P. de Kousemaeker uit Was. senaar, die even lang als de scheldende voorzitter, dus dertien Jaar, deel uit maakt van het Kringbestuur Kring Lei den. Bij de opening van deze in café De Burcht te Leiden gehouden vergadering sprak de voorzitter zijn verheugenis uit over het groeiende getal dames, dat de Kringvergaderingen bezoekt. Over het aantal jongeren was hij niet zo voldaan. Het streven bestaat de vrouwen en jon geren méér bij het werk van de partij te betrekken. Sprekend over het nieuwe kabinet stelde spr. mét prof. Romme vast, dat de PvdA. nog aan haar positie van oppositiepartij moet wennen. De PvdA was voorheen een „samenwerken de partij", maar de KVP had er bijzon der veel last mee. De WD ls aardig op weg hetzelfde te gaan doen. Ze werkt wel met de KVP samen, maar haar aan vallen zijn het scherpst op de KVP ge richt. De heer Deerenberg wijdde nog enige gedachten aan de niauwe toestand in het parlement, verschillende malen prof. Romme citerend zoals deze zich heeft uitgelaten op de Partijraadsvergadering. Na dertien jaar en dertien dagen heeft de heer A. C. A. Deerenberg afscheid genomen als voorzitter van de Kieskring Leiden van de K.V.P. Op de foto ziet men het moment, waarop de heer Deerenberg (rechts) de voorzittershamer ter hand stelt aan de nieuwe Kringvoorzitter de heer B. C. de Kousemaeker te Wasse naar. De heer De Kousemaeker is 47 jaar oud en begon zijn werk in de KVP na de oorlog. Hij is enige tijd voorzitter van de KVP afdeling Voorschoten geweest en was ook voorzitter van de afde ling Wassenaar. Sinds 1946 is hij lid van het Kringbestuur en de partij raad. De heer De Kousemaeker is direc teur van de Centrale Administratie Gemeentebedrijven te Wassenaar. de voortreffelijke leiding, die de voor- zitter steeds gegeven heeft. „Hij was wel eens lastig. maar hij deed zijn werk uit stekend en dank zij zijn tact wist hij de zaken steeds in de juiste sfeer tot een goed einde te brengen. Hij sprak de hoop uit, dat de scheidende voorzitter dank baar aan deze periode zal terugdenken en om hem daarbij te helpen bood hij als blijk van waardering een grote doos sigaren aan. 4ankbare herinneringen aan de afgelo pen periode. „Gelukkig blijf ik nog met u in contact, aldus de heer Deerenberg, ook als Gedeputeerde, want solicitanten voor de functie van Gedeputeerde of Statenlid worden verzocht zich voorlopig nog niet te melden". De heer Fortanier sprak een dank woord namens de vergadering, er op wij zend, dat men veel aan de heer Deeren berg te danken heeft en dat zyn strakke leiding steeds dankbaar is geappreci eerd. De heer M. P. van der Weijden, bur gemeester van Nieuwkoop, door het Kringbestuur uitgenodigd „ook een handje te komen geven", memoreerde dat hij gelijk-op met de heer Deerenberg 25 Jaar politiek heeft meegemaakt. Hij roemde de heer Deerenberg „iemand die je om een boodschap kan sturen". „Over al waar hij onze vertegenwoordiger was heeft hij met kracht onze zaak bepleit". De boeren zeggen wel eens: 'n koe weet waar haar staart voor dient als zij hem kwijt is. Het kringbestuur is nu een voorzitter kwijt, die zeer goed werk voor de partij heeft gedaan". Hij dankte de voorzitter, het Kringbestuur en de af gevaardigden, in het vertrouwen, dat zij hem steeds hebben geschonken als afge vaardigde in de Tweede Kamer. De heer Deerenberg dankte de heer Van de Weij- den voor deze vriendelijke woorden. Met bewondering en waardering sprak hij over de wijze, waarop de heer Van der Weijden voor de agrarische belangen is opgekomen. Van zijn werk plukt men nu nog de vruchten. Tenslotte zei de heer Deeren berg, sprekend van de vriendschap, die er steeds tussen de heer Van der Weijden en hem bestaan heeft, dat vriendschap in de politiek veel waard is. Verkiezingen. Zoals reeds verwacht werd verkoos de vergadering hierop de heer B. P. de Kousemaeker tot voorzitter. Tot bestuursleden werden gekozen: Jac. Bakker, Roelof arendsveenW. F. van Dam, Hillegom; W. Hoornhout, Gouda; J. C. van der Meer, Voorburg; H. J. van Mil, Zoeterwoude; mevr. M. G T. van Neer—Braam, Leiden; J. C. Schrama, Sassenheim; A. Q. C. van Rui ten, Gouda en H. A. L. Vijverberg, Lei den. Voor de partijraad werden de volgen de afgevaardigden aangewezen: A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; A. A van Delft, Leidschendam; J. R. Eysink Smeets, Voorschoten; W. Hoornhout, Gouda, S. Menken, Leiden, H. J. van Mil, Zoeterwoude en A. Q. C. van Ruiten, Gouda. Tot leden van de bestuursraad wer den gekozen: Jac. Bakker, Roelofarends- veen; W. Hoonhout, Gouda; H. J. van Mil, Zoeterwoude en mevr. M. G. T. van Neerbraam, Leiden. De voorzitter bracht dank aan de scheidende bestuursleden de heren Th. W. Verhoef en W. J. C. Versteege. De niet-gekozen candidaten werden aangewezen als plaatsvervangers voor de afgevaardigden naar de Partijraad en als plaatsvervangers voor de leden van de bestuursraad. Vóór de sluiting van de vergadering sprak de heer Deerenberg de nieuwe voorzitter toe met woorden van felicita tie, tevens wijzend op de moeilijkheden, die aan het ambt van Kringvoorzitter kleven. Hij reikte hem vervolgens de voorzittershamer over. De heer B. P. de Kousenmaeker dank te voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij sprak ook over de motieven, die hem ertoe brachten zich niet meer voor het voorzitterschap van de Kring Lei den beschikbaar te stellen. Hij is van mening, dat verantwoordelijkheid in de partij over zoveel mogelijk mensen ver deeld moet worden. Voorts is hij van mening, dat de functie van Gedeputeerde niet goed meer verenigbaar is met éen bestuursfunctie van de Kring Leiden. Men luisterde vervolgens naar het voorlezen van enige ingekomen stukken, het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. van Mil, en van de penning meester, de heer W. Hoonhout. De jaar rekening sluit met een batig saldo van ongeveer 4J mille. De begroting van het jaar 1960 sluit op een totaalbedrag van 53.825.Het getal leden werd hierbij gesteld op 26.000 met een totale afdracht van 52.000 gulden. De heer Hoonhout verklaarde, dat hij van de cijfers van het vorig Jaar ls uitgegaan, er op wij zend. dat alleen al voor het handhaven van het getal leden per jaar In ons land in totaal 30.000 nieuwe leden aangewor ven moeten worden. Dit vraagt alle energie van de afdelingsbesturen. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijziging der reglementen en de daarbij ingediende amendementen, sprak men in het bijzonder over de voorstel len betreffende de Jongeren in de KVP. In het algemeen is men van mening, dat nieuw beraad over de toekomst van de status der jongeren in de KVP nodig is. Men wacht op nieuwe richtlijnen van het partijbestuur. Ook werd gesproken over de binding van verschillende functies in de KVP. In het algemeen is men van mening, dat lidmaatschap van het dagelijks bestuur van partij of kieskring niet verenigbaar moet worden gesteld met lidmaatschap van het parlement. Zo acht men ook de binding Statenkring—Statenvergadering en afdelingsbestuur—gemeenteraad niet gewenst. Voorstellen van de afdelingen Pijnac- ker, Wassenaar, Gouda en Voorschoten werden uitvoerig besproken en toege licht. Zo klonken er stemmen, die ver enigbaarheid van verschillende functies wél voor kleinere afdelingen mogelijk wilden maken. Uitgangspunt van deze voorstellen is het streven de verantwoor delijkheid ln handen van méér personen te leggen. Afscheid. Alvorens men tot verkiezing van een nieuwe voorzitter overging, sprak de heer H. J. van Mil namens het Kringbe stuur een woord van afscheid tot de scheidende voorzitter, memorerend, dat de heer Deerenberg vreemd genoeg 13 jaar en 13 dagen voorzitter is ge weest. Het is nu 36 jaar geleden, dat de heer Deerenberg als vertegenwoordiger van de Middenstand zijn plaats in de partijraad innam. In 1937 werd hij door de Statenkring Gouda voorgesteld als bestuurslid van de Kieskring. In 1940 volgde hij mr. E. Bolsius op als voorzit ter van de Kring, een vruchtbare en werkzame periode beginnend. Veel werk heeft de heer Deerenberg verzet en thans past de vergadering dankbaarheid voor Dat bedrijven, zoals het Marine Electronisch Bedrijf te Oegstgeest, waar alles het stempel van „top se cret" draagt, weinig aan de weg tim mert is begrijpelijk. Des te meer reden bestond er voor de personeelsvereniging van dit grote bedrijf met ruim 600 werknemers, om bij haar tien-jarig bestaan eens naar buiten te treden. In de middaguren recipieerde het bestuur in de cantine van het be drijf, die in de laatste jaren door de Rijksgebouwendienst in een prach tige recreatiezaal is omgevormd. Ve len maakten van de gelegenheid ge bruik om hun belangstelling te to nen ojn. merkten wij op van de staf van het Marine Electronisch Bedrijf luitenant ter zee 2 o.c., J. H. van Tuyl en ir. H. Bovenkamp, dr. Keegstra van Afd. Rijnland van het Ned. Rode Kruis, vertegenwoordigers van de Rijkspolitie te Oegstgeest, Verkeers- groep Rijkspolitie Leiden, Oranje- Ver. Oegstgeest, Woningbouwver. Oegstgeest en zusterver. o.a. Sikkens, N.Z.H/V.M. en Veri. In de avonduren was de Stadsge hoorzaal geheel bezet met leden en genodigden. De voorzitter van de pubilerende vereniging verwelkomde allen har telijk, doch in 't bijzonder kapt. ter zee B. Knopper en echtgenote, die als directeur van 't bedrijf steeds zijn meest welwillende medewerking gaf aan de vereniging. Spreker was verheugd voorzitter te zijn van een zo bloeiende vereniging in een tijd van verminderde belangstelling juist van werknemerszijde voor het ver enigingsleven. De voorzitter noemde het doel van deze vereniging op de eerste plaats de bevordering van be tere menselijke verhoudingen in het bedrijf. Bij deze tiende verjaardag bood spreker verder zijn gasten een ver jaardagstaart aan in de vorm van een cabaret-avond. De heer Boelhouwer van het bu reau O. S. en O. van het Min. van Marine had een programma samen gesteld, waarvan de namen der deel nemers alleen al een bijzondere avond garandeerden. Het cocktail trio o.Lv. Ad van der Geyn, met hun baarlijke onzin van liedjes, de over bekende Spelbrekers, Anina Foik, een waar genoegen voor balletlief hebbers, de The Rethlems en de Ska ting Stars, met tenslotte als hoog tepunten Th om Keiling en Johnny Kxaaykamp, welke laatste na de ovaties bijna het toneel niet verlaten kon. Dit alles werd met zoveel vaart gebracht door Tonny Moore, dat men bijna geen gelegenheid had om op adem te komen. De Electronensplitsers o.l.v. de heer F. J. J. Houps, secretaris van de vereniging, m.m.v. de Boeren- blaaskapel uit Warmond o.l.v. de beer J. Terbeek verzorgden muzi kaal het bal na afloop, waarvan de heer C. Nieboer de leiding had. 40-JARIG ZANGERS JUBILEUM IN DE „HARTEBRUG" Gisteren werd in de Hartebrug- kerk het jubileum herdacht van de heer J. A. M. Wiisse, die verleden donderdag 40 jaar koorzanger was. Begonnen in de oude Mon Père, mee gegaan naa de Herensingel, heeft de heer Wisse verreweg het grootste deel van al die jaren zijn beste krach ten gegeven aan het Hartebrugkoor. Bij een intiiemere viering te zijnen huize werd hem donderdagavond door de vice-voorzitter de heer A. C. de Vriend het erediploma van de Sinit Gregoriusvereniging uitgereikt. De pastoor van de parochie en ver schillende collega's spraken enkele woorden, waarbij telkens gewezen werd niet alleen op de grote verdien sten van do jubilaris maar ook op zijn voorbeeldige levenshouding. Deze laatste gedachte werd nog eens duidelijk onderstreept toen de pas toor na de plechtige Hoogmis van gisteren de jubilaris, zijn familie en collega's in de pastorie ontving. Met een ernstig doch geestig woord dankte de heer Wisse, die alle lof na drukkelijk afwees, voor alle genegen heid hem betoond. BIOSCOPEN De films in de week van 2330 oktober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nacht der vrijgezel len", volwassenen. Lido: „Moutarde van Sonansee" alle leeftijden. Luxor: „The third man", 14 jaar. Trianon: „Room at the top", vol wassenen. Rex: „Tot de revolvers zwegen" 14 jaar. (Donderdag: „Stella's sleutels" 18 jr).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3