3)e Ccidóe6oii^cmt India neemt grensschending hoog op TEGEN PEKING Nehroe "7 r I r f ki.jik.jil Ik 11 CT P k I niet werden verdedigd en troepen en PrinS in Brazilië Hernandez heeft spijt van z'n dappere dronk Nehroe spreekt krachtiger taal OM DE DATUM VAN DE TOPCONFERENTIE Wapens weg op Cyprus De Algerijnse aanslagen Weer „luchtaanval'' op Havana Politie vond dit meer dan „gesprek' HOE Chroesjtsjef bezocht Roemenië Korreltje MAANDAG 26 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14847 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur L C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACB1 32 Het wordt zelfs TE GORTIG Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 80015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs I0J9 p. w„ f2.55 p maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. /.CL/O LNIVl IV# l\ll\ I ƒ- |V vliegtuigen worden in gereedheid gehouden om tot actie over te gaan, wanneer de Chinezen hun operatiën op Indisch grondgebied voortzetten. Met muilezelkaravanen zijn reeds versterkingen onderweg. Verbreking diplomatieke betrekkingen? In welingelichte kringen te New De Chinezen hebben volgens berichten uit New Delhi opnieuw enkele Delhi zei men zaterdagochtend des- gebieden in Ladakh, een provincie van Kasjmir, bezet. Het zou hier gaan gevraagd, dat na het jongste inci- om het Plateau van Goensa en de streek rond het meer van Sala Amtogar. den verbreking van de diplomatieke Tevens hebben Indiase woordvoerders bekendgemaakt, dat de post Long- betrekkingen tussen India en China joe nog steeds door de Chinezen bezet wordt gehouden. mogelijk is, al achtte men een der- Het Indiase leger zend thans door de lucht en over land versterkingen gelijke maatregel in de nabije toe- naar de grensgebieden. komst niet waarschijnlijk. Premier Nehroe vindt dat de jongste grensschending door het leger van Premier Nehroe van Tndia heeft de Chinese volksrepubliek meer is dan een incident. „Maar ik geloof niet zaterdag op een biieenkomst te Mee dat er oorlog uit zal voortkomen", zei hij. Niettemin wordt het incident, roet verklaard dat het nieuwe inci- waarbij een Indische patrouille op meer dan zestig kilometer van grens in dent in Ladakh de betrekkingen een Chinese hinderlaag viel zeer hoog opgevat. Tussen Ind^a en China verder bedo^ SPLITSING ^COMMUNISTISCHE ^dünezen het^ebted^van^adakh deren tan de werew'n^eHge '^oU n*. hA„a;nff rfcin ^4 van °P de ho°2te te brengen. d6 premier voegde hieraan toe, w, i j mi? wordt door Nehroe heeft verklaard dat't niet in dat het duidelijk is, dat India niet vele Indiërs als onduldbaar gevoeld overeenstemming met de eer van zijn een land is dat door de knieën gaat en het eerste gevolg is geweest dat iand zou zjjn wanneer de grenzen uit vrees voor dreigementen, er een splitsing is gekomen in de ge lederen van de Indische communis tische partij. Een deel dat „nationalistisch" is georiënteerd, heeft zich van de rest afgescheiden omdat het vindt, dat de aanval op Indisch grondgebied te ver gaat. Het andere deel is van mening dat ales wat Peking doet, goed ge vonden dient te worden. Bovendien .s er nog een derde groep, die de opvattingen van de twee uitersten wil verzoenen. Deze staat onder leiding van een zekere Gosj, die weinig gezag meer geniet sinds hij een paar dagen ge leden uit Peking en Moskou terug- Adenauer steunt De Gaulle belang is, dat men het spoedig eens wordt over een datum voor de top conferentie. De „Scotsman" schrijft, dat de po sitie van Eisenhower er niet sterker op zal worden, als er niet spoedig Bondskanselier Adenauer heeft een topconferentie komt. Het einde zondag op een regionale bijeenkomst van Eisenhowers ambtstermijn na- keerde "met "de"bood*schap"dat China van zÜn christen-democratische par- dert immers, aldus het blad. geen geweld wenste te gebruiken en te Baden-Baden de mening uitge- Te Camp David waar Eisen- streefde naar onderhandelingen met spr<>ken dat een topconferentie het hower en Chroesjtsjef met elkaar Indië Een dag later viel de Indische best tussen december en juni zou overleg hebben gepleegd is men patrouille in hinderlaag en bleek dat kunnen worden gehouden, op voor- het er over eens geworden, dat de waarde dat het Westen verenigd op topconferentie zo spoedig mogelijk een dergelijke bijeenkomst ver- gehouden moet worden. schijnt en de conferentie zeer zorg- De GauIle mag dan zijn stiif vuldrg is voorbereid. houden, Chroesjtsjef verstaat d t Zoals bekend wensen de V S. en kunstje 00k Iemand met een a[wJ K Engeland een topconferentie in mei karakter de beminnelijke Ei=,_.- or juni. hower zou het weieens tijd kunnen vinden om onbuigzaam tegenover De Gaulle te worden, aldus de „Scotsman". „Het doet me veel plezier dat de Nederlanders het in hun nieuwe va derland goed maken". Dat zei prins Bernhard gisteren tijdens een bezoek aan een Neder landse nederzetting in Iguacu (Bra zilië). De Prins hoopte dat nog vele Nederlanders zich daar zouden ves tigen. Zondag heeft de prins ook een be zoek gebracht aan de watervallen van Iguacu, op de grens van Brazilië en Paraguay. Tijdens een lunch liet de prins zich uitvoerig inlichten over het leven van de kolonisten. Verder werd hij on derhouden met folkloristische muziek en dansen. Vandaag gaat de prins terug naar Sao Paulo. De regering van Cyprus heeft za terdag met instemming van de lei ders der Turkse en Griekse gemeen schap alle Cyprioten opgeroepen voor 4 november alle wapens in te leve ren. Na die - datum zal streng wor den opgetreden tegen ieder die clan destien wapens bezit. De oproep is uitgegeven na een bespreking van de waarnemende gouverneur, Sinclair, met aartsbis schop Makarios en de Turkse leider Kutchuk. Het was de eerste samen komst van de Griekse en de Turkse leiders sedert de opschorting van werk der constitutionele commissie deze week. Die opschorting was een Grieks-Cyprisch protest tegen Turk se wapensmokkel naar Cyprus, een feit dat aan het licht was gekomen toen een Turks scheepje met wapens onlangs werd onderschept. „De Gaulle, gesteund door Ade nauer, schijnt succes te zullen hebben bij zijn poging om een topconferen- De Parijse politie heeft de afge- tie voor dit jaar onmogelijk te ma- lopen week bij een reeks overvallen ken", dit schrijft de „Daily Herald" vooraanstaande leden van de Al gerijnse verzetsbeweging FLN aan gehouden. Onder hen bevinden zich leden van de „commissie van justitie" der nationalistische organisatie. in een beschouwing over de kansen op een topconferentie. Het blad meent, dat het van groot Het aantal moordaanslagen op Al gerijnen in Frankrijk is dit jaar sterk gedaald. In de eerste acht maanden van dit jaar vielen er 268 slachtof fers, tegen 902 in dezelfde periode van het vorige jaar. Vervuilde miljonaire Een 78-jarige weduwe is zaterdag doodgevonden in haar met volkomen vervuilde kostbaarheden overladen appartement te New York. Lillian Timken, de weduwe van een miljonair, had sinds de dood van Vrijdagavond hebben weer met- haar echtgenoot in 1949 haar gewel- Een Amerikaanse chemische geïdentificeerde vliegtuigen boven djge huis in Croton-on-Hudson ver- fabriek heeft zondag meegedeeld, Havana en Guanabacao pamfletten jaten en een appartement van 24 ka- een methode ontdekt te hebben om uitgeworpen. In de pamfletten, die mers op de Fifth Avenue betrokken, menselijk bloed in bevroren toe- ondertekend waren door de „christe- Waar zij volkomein eenzaam leefde, stand zeker drie jaar te kunnen be- lijk democratische unie", werden de Een ngef van haar, Davik Guy er, waren. In de Nederlandse zieken- Cubanen opgeroepen met de V.S. te- belde haar zaterdag op en reed, toen huispraktijk kan men het bloed voor gen het communisme te ageren, bij geen gehoor kreeg, zon snel mo- rechtstreekse transfusie nu nog Voorts eisten de pamfletten een gelijk naar het appartement, slechts een tiental dagen in de ijs- „rechtvaardiger en minder radicale" jjij vond zijn tante dood, in een kast bij een bepaalde temperatuur landbouwhervorming en verbod van kamer, waar kostbare, maar volko- goed houden. de communistische party. Ook wer- men vervuilde tapijten van de wan- Te Hinis in het oosten van Tur- ^en verkiezingen binnen 18 maanden den hingen. Ook trof hij er verschil- kije heeft zich zondag een aardbe- ëeeist. lende schilderijen van Rembrandt, ving voorgedaan, die aan zéker acht (De regering heeft onlangs bekend Rubens en Titiaan aan. Volgens een mensen het leven heeft gekost. 36 gemaakt, dat er de eerste vier jaar voorlopige schatting bedraagt de Mensen werden gewond, driehonderd geen verkiezingen gehouden kunnen waarde van de inventaris van de huizen zijn vernield. worden). overledene miljoenen guldens. Uiver-vlucht drukt stempel op hedendaaase post De Bredase politie heeft de Breda- naars Van der P. en W. B. aangehou den, die naar thans bekend gewor den is, de restaurateur van „Prince- ville" te Breda, de heer Coumans, in zijn kantoor hebben gemolesteerd. Hun aanval was een represaillemaat regel op het door de restaurateur geweigerde ontslag van de Bredase werkster T. B., die bij Princeville in dienst was. De werkster, nog kort met Van der P. getrouwd, wenste plotseling te vertrekken, omdat zij vond, dat de fiscus te veel van haar bijver dienste opeiste. De heer Coumans wilde haar niet meteen uitbetalen, omdat hy de normale opzegtermijn in acht genomen wenste te zien. Na dat de werkster thuis het verhaal had verteld, kwamen haar man en haar vader, naar Princeville om de heer Coumans te „spreken". Van de P. sloeg de restaurateur met een eind hout op het hoofd en T. B. hield het personeel met een getrokken mes in bedwang. Nadat het tweetal naar buiten was gewerkt, werden nog diverse flessen wijn kapot ge gooid. De politie heeft het tweetal verhoord en daarna voorlopig naar huis gestuurd. DODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond is in het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda het 10-jarig zoontje van de Zevenbergse familie Mensen overleden, nadat het 's mid dags op de Hazeldonksezandweg in Zevenbergen door een auto was aan gereden. Het jongetje sprong van een De 33-jarige Roberto Salas Hernandez gluurt hier door de tralies van zijn cel in de gevangenis van Havana op Cuba terwijl hij wordt ondervraagd door de hoofdcommissaris van Havana, majoor Efigenio Almejeira. Volgens de politie zou Hernandez met een mes een aanslag op Fidel Castro hebben willen plegen tijdens een demonstratie voor de premier in Havana. De po litie kon de man echter tijdig grijpen rijdende tractor af op het moment dat een auto vanuit tegenoverge stelde richting naderde. Doordat de auto een aanzienlijke snelheid had, werd het kind een eind meegesleurd en zwaar verminkt. De auto kwam door een vergeefse uitwijkmanoeuvre tegen een muur terecht. De be stuurder mankeerde niets. KORTE golf Een bestelwagen heeft zater dagmiddag op de Utrechtseweg te Amersfoort de 52-jarige doofstomme wielrijder H. v. d. Pypekamp van achteren aangereden. Na aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" is de wielrijder aan zyn verwondin gen bezweken. Bij Parkland in de Canadese provincie Alberta zijn zaterdag ze ven mensen om het leven gekomen en zeker veertien gewond, toen een tankauto met propaangas op een overweg in botsing kwam met een trein. De tankauto reed tegen de tweede wagon van de trein aan en ontplofte. De auto en de wagon wer den als het ware door vlammen overspoeld, met het gevolg dat de drie inzittenden van de auto (twee mannen en een vrouw) en vier men sen in de trein levend verbrandden. In de Australische staat Nieuw- Zuid-Wales gaan steeds meer stem men op tegen afschaffing van gok automaten. In het laatste belasting jaar hebben 700.900 mensen een be drag van in totaal 64 miljoen pond sterling uitgegeven om hun geluk te beproeven. De Zwitserse elektricien Buchev, die op 14 oktober in een rubber;. - je uit Cuxhaven is vertrok..en v een reis om de wereld, is waarscmj'n- Jijk op de Noordzee omgekomen. Aan de westkust van Jutland zijn resten gevonden van een rubberbootje met papieren met de naam van de elek tricien, aldus is zaterdag uit Kopen hagen gemeld. Voor het eerst heeft het dit sei zoen in Moskou flink gesneeuwd. Er viel meteen een zeer dik pak en de Moskovieten konden zich niet her inneren dat het ooit tevoren zo hard in oktober had gesneeuwd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot 1 dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ONBESTENDIG Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige en la ter waarschijnlijk tot storm aan wakkerende wind tussen zuid west en west. De heer Bouwe Prins, tijdens de Melbournerace 25 jaar geleden boordwerktuigkundige van de Uiver, heeft zaterdagmorgen op de fototentoonstelling van de K.L.M. in hét museum voor Nijverheid en Techniek, te Am sterdam het eerste poststempel gekregen ter herdenking van de Uivervlucht. Foto: de heer Prins ontvangt hier de eerste stempelafdruk. Naast de heer Prins de kleinzoon van Parmentier en de dochter mevr. de Vries- Parmentier. Een verrassing „Premier Chroesjtsjef is vandaag in Moskou teruggekeerd van een zes daags bezoek aan Roemenië", aldus deelde radio Moskou gistermiddag mee. De premier had een onofficiële vakantiereis door Roemenië gemaakt in gezelschap van de Roemeense par tijleider Georghiu Dej en leden van de regering. Behalve voor het bezoeken van be zienswaardigheden had Chroesjtsjef zijn reis ook gebruikt voor bespre kingen, die plaats vonden „in een bij zonder hartelijke sfeer", aldus de ra dio. Het feit dat Chroesjtsjef de Sowjet- Unie verlaten had was niet bekend gemaakt. Het bericht van de Russi sche radio kwam dan ook als een ver rassing voor de westelijke wereld. Op de terugreis heeft Chroesjtsjef vauit zijn vliegtuig een uitbundige telegrafische dankbetuiging verzon den, waarin hij o.m. zei, diep bewo gen" te zijn voor de buitengewone zorg waarmee hij in Roemenië was omringd. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat Chroesjtsjefs bezoek aan Roeme nië ook de inleiding zal zijn van een nieuwe verzoening tussen het Sow- je-blok en Joegoslavië. Wellicht zal Roemenië het initiatief nemen tot een Balkanconferentie, waarvoor ook Joego-slavië zal worden uitgenodigd. In de Sowjet-pers zijn de laatste weken minder aanvallen gedaan op Joegoslavië. Onbestendig De Bilt, maandag 26 oktober, ,10 uur. Het KNMI deelt mede: Do krachtige westelijke luchtstro ming bpven het noordelijk deel van de Oceaan drong tijdens het week einde tot Oost-Europa door. Als ge volg daarvan werd de vorst in Zuid- Zweden, Polen en West-Rusland weer verdreven. Storingen in de westelijke luchtstroming veroorza ken nu en dan regen en stormachtige winden. Eén van deze storingen gal zondag boven de Noordzee aanlei ding tot een westerstorm, die tot vlak bij de Waddenkust uitstrekte. Een nieuwe depressie ontwikkelde zich vanmorgen tussen IJsland en Groen land. Verwacht wordt, dat deze sto ring snel naar het zeegebied ten noorden van Schotland zal trekken, waarbij de wind in ons land weer zal toenemen. De regenval zal de ko mende 24 uur beperkt blijven tot en kele plaatselijke buien. In het tem- peratmirverloop komt niet veel ver andering. Hoogwaterstanden 27 Okt.: v.m. 11.22; nam. 12. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geheel bewolkt 4 C. STOCKHOLM onbewolkt 10 OSLO zwaar bewolkt 11 KOPENHAGEN regenbui 10 ABERDEEN licht bewolkt 11 LONDEN zwaar bewolkt 13 AMSTERDAM zwaar bew. 12 BRUSSEL zwaar bewolkt 14 LUXEMBURG mist 9 PARIJS zwaar bewolkt 14 BORDEAUX zwaar bewolkt 18 GRENOBLE mist NICE niet ontvangen BERLIJN licht bewolkt FRANKFORT mist MüNCHEN geheel bewolkt ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON 20 zwaar bewolkt 17 19 t 17 18- zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt 16 onbewolkt 23 licht bewolkt 22 niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen Het beeld van de wereld zou be grijpelijker worden, als alle zielen gelijkgestemd waren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1