Koningin Juliana bracht werkbezoeken aan ziekenhuis en schouwburg in Rotterdam De moord op Stanley Wilson visie op televisie MAANDAG 26 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Oude Si. Laurenskerk opnieuw in gebruik genomen geweld het college van gecommitteerden, bood H.M. het eerste exemplaar van de gouden „Laurens-dukaat" aan. Deze is geslagen ter gelegenheid van de voltooiing van het transept, en zal van deze dag af in de handel ver- krijgbaar zijn. finlnnr nvarumn zal £ebruiken m ee" breed geïnter- De dukaat toont aan de ene zijde VJClUUl overwon preteerde oecumenische zin, door Simpson, die de leeuw verslaat, als ai haar in voorkomende gevallen ook symbool van geloofskracht die bruut bruut O0W0 Cl aan andere kerkgenootschappen afte geweld overwint, en aan de andere y staan. Daarnaast is het de bedoeling zijde de St. Laurenskerk met het nut j ir gebouw ook te gebruiken voor transeptgedeelte in de stellingen. De tijvi. de Koningin heeft zaterdag belangrijke evenementen in het leven netto-opbrengst van de verkoop van naar werkbezoek aan de gemeente van de stad Rotterdam. deze dukaten komt ten goede aan de Rotterdam voortgezet met een visite De praeses van de centrale kerke- restauratie van de kerk. aaïl u Ziekenhuis Dijkzigt. raad, ds J. C. J. Dijkstra, zei tenslot- Omstreeks hield vier heeft konin- hoge bezoekster bezocht aller- te, dat de bijenkomst van deze mid- gin Juliana de kerk verlaten, en reeds eerst de revalidatieafdeling te begin- dag gekarakteriseerd is als een van gauw daarna ook de stad Rotterdam, nen bij de afdeling hydrotherapie en burgerlijk-stedelijke aard. Dit als af- die zij deze dag met haar bezoek ver- daarna de massage-afdeling. Ver- grenzing van de dag, waarop de eer- eerde. schillende patiënten waren hier aan- ste kerkdienst wordt gehouden. Gisterochtend is het gerestaureer- wezig en belangstellend volgde HJVI. De bijeenkomst werd besloten met de gedeelte van de grote of St. Lau- niet alleen hun verrichtingen, doch gezang. renskerk te Rotterdam kerkelijk in ook besteedde zij veel aandacht aan Daarna werden aan de 'koningin gebruik genomen. Hierbij waren o.a. de arbeid van verpleegsters en mas- een aantal perspnen voorgesteld die aanwezig de minister v. justitie, mr. seurs. bij de herbouw van de kerk betrok- A. C. W. Beerman, met zijn echtgeno- Vervolgens liep koningin Juliana ken zijn geweest, o.a. aan de orgel- te, de burgemeester van Rotterdam, langs de afdeling arbeidstherapie, bouwer Sybrand Zacharias uit Dene- mr. G. E. van Walsum, met zijn echt- waar wordt gewerkt met weefge- marken. genote en mr. K. P. van der Man- touwen, timmergereedschap, potte- De 13-jarige Enneke van Hasselt, dele, voorzitter van de Kamer van bakkerstafels en (voor de damespa- dochter van de tweede secretaris van Koophandel te Rotterdam, tiénten) met een keuken. van^H.ivi 'jj haai- bezoe^a^de'op- Koninklijk bezoek aan Rotterdams Si. Laurens leiding van adspiranten leerling-ver pleegsters, waar plasticpoppen wer den gebaad en verzorgd. Tenslotte werden nog de lokalitei ten voor EHBO en handenarbeid be zocht en toen moest koningin Juliana het ziekenhuis verlaten om tijdig in de schouwburg te zijn. „Zomernacht" heeft geen geheimen. Nadat het 11-jarig dochtertje van de directeur van de Rotterdamse kunststichting, Willemijntje Hofman, aan koningin Juliana bloemen had aangeboden, bezichtigde H.M. aller eerst de nieuwe foyer. Zij toonde hier bijzondere aandacht voor het reliëf werk in het plafond, dat afkomstig is uit de vooroorlogse „Nieuw Am sterdam" en een geschenk is van de Holland Amerika Lijn. Vooraan in de zaal, gezeten achter de regisseur Ton Lutz, woonde de ko ningin daarna een gedeelte bij van de repetitie van het toneelstuk „Hot Summer Night" van Ted. Willis, waarvan op 6 november a.s. de pre mière moet gaan. Ze zag enkele fragmenten, die zich afspeelden in het geraamte van het door Nico Wijnberg ontworpen (maar nog kleurloze) décor. Daarna begaf de koningin zich op het toneel. Daar onderhield zij zich lange tijd met regiseur en spelers. Daarna werd nog de technische in stallatie in ogenschouw genomen. Achter de coulissen wachtten fami lieleden van de acteurs. Om even over half een vertrok de koningin weer, om ten huize van burgemeester en mevrouw Van Walsum de lunch te gaan gebrui ken. H.M. de Koningin was des middags aanwezig op een samenkomst ter ge legenheid van het gereedkomen van het transeptgedeelte van de grote of St. Laurenskerk te Rotterdam, voor de herbouw waarvan zij op 19 mei 1952 de eerste steen legde. Zaterdag heeft H.M. koningin Juliana in Rotterdam een bezoek gebracht r>_ fqr. t aan de gedeeltelijk gerestaureerde Grote- of St. Laurenskerk, waarin zon- De minister-president, prof. dr. J. Ha(rtw.hf* ic «i- rü E. de Quay, de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, de commis saris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, alsmede degenen die door werk, financiële of andere steun bij gedragen hebben aan deze restauratie, waren onder de genodigden op de bijeenkomst in het kerkgebouw. Na samenzang hield dr. Eykman, voorzitter van het college van gecom mitteerden tot de zaken van de Her vormde gemeente Rotterdam-cen trum, een toespraak. Hij memoreerde daarin de geschiedenis van de restau ratie, sinds de verwoesting van de kerk op 14 mei 1940. Symbool met verleden. dagochtend de eerste dienst is gehouden na de oorlog. Bij het betreden van de kerk passeert de koningin het fraai gestyleerde moderne doopvont. Frankenfeld heeft eenzelfde behen digheid getoond in de presentatie van een uitzonderlijk amusementspro gramma. Het was veelal origineel wat hij te zien heef gegeven; we denken aan de vernuftige wijze waarop hij bij een zogenaamde quiz de deelnemer in de maling wist te nemen. Ook het'getoonde variété was eens iets anders dan anders. De KRO met amusement uit Wenen. Afwisseling bij de AVRO Onder de titel .Kunstgrepen" heeft Pierre Jansen van het Stedelijk mu seum te Schiedam op aparte wijze Eerlijk gezegd heeft het ons niet iets verteld over kunst. Hij ging er De burgemeeester van Rotterdam, gespeten, dat het zaterdagavondpro- daarbij van uit, dat de mensen iets mr G E van Walsum zei hierna dat gramma van de KRO op enkele on- moeten mee-beleven en op zijn tijd de restauratie ondanks vele bezwa- derdelen moest afwijken van hetgeen kunnen lachen en huilen, schrikken ren foch ter hand is genonien, omdat was aangekondigd. Want nu hadden en huiveren. Op het scherm deed hij men dit kerkgebouw wilde zien als we gelegenheid door middel van een met anders dan byvoorbeeld in een een symbool van de band met het relais uit Wenen kennis te maken zaal met echt Als door een verleden. In een stad, waar bijna met de befaamde spelleider Peter ruitje heen wilde h« thuis binnen- geen gebouwen zijn overgebleven die Frankenfeld, stellig de evenknie van komen. De rubriek „A tot Z was aan haar geschiedenis herinneren, is de thans in opspraak zijnde Kuhlen- geheel SawlJd aa" <*e dat van betekenis, aldus mr. Van kampf die we in een vorig seizoen met in hoofdzaak bekende mujici Walsum. Hij hoopte dat de Neder- enkele malen op het Nederlandse van het scherm en de radio. En dan lands Hervormde gemeente de kerk beeldscherm hebben bezig gezien, waren er voor het eerst „De zeven Te De Kaag, op de werf van C. van Lent Zn., liep zaterdagmorgen met goed gevolg het jacht „Aljazi" van de helling dat gebouwd is in opdracht van de Sheik van Bahrein. Zowel op de werf als aan de overzijde van het water op de weg was er nogal belang stelling voor het gebeuren. De foto geeft het ogenblik, waarop de Aljazi zijn element kiest. werken", in welke rubriek de Parijse correspondent Jan Brusse heeft ge toond op welke manier de Franse hoofdstad de aloude bijbelteksten over de barmhartigheid verklaart. Op naam van het IKOR is vooraf gegaan een kenschetsende reportage uit de bekende Broedergemeente van de Hernhutters te Zeist. Het was 'n documentaire, ter begeleiding van een uitzending van de vanouds ge vierde Oogstdienst. Wat de sport be treft was er het gebruikelijke half uur overzicht in het kader van het gezamenlijk programma (zonder NC RV) en in de namiddag een ziens- waardige reportage uit Berlijn van de wereldkampioenschappen rol schaatsen. Er traden charmante meisjes op van wie enigen hun heil meenden te moeten vinden bij een talisman. Reeds nu werd ijsschaatsen in het komende seizoen aangekon digd. „Anders dan anderen" We moeten nog iets zeggen over de jongste aflevering van Garthoff's VARA-rubriek „Anders dan ande ren". Dit t.v. onderdeel heeft steeds weer de sympathie van de kijkers en ze herinneren zich met genoegen het vlotte optreden van bijvoorbeeld Johan Fabricius en mej. Bosshardt van het Leger des Heils. In een der gelijke stijl was de prestatie van prof. dr. van den Bergh niet kenne lijk omdat de ondervraagde niet op populariteit gesteld bleek te zijn. Des te meer kwam hij in stijl en begees tering bij de behandeling van weten schappelijke onderwerpen. Daarvan zullen ook de kijkers stellig hebben geleerd, waar de behandeling op 'n doorsnee-publiek was ingesteld. Sport in de komende weken Nu reeds kunnen we kennis geven van enkele belangrijke internationale sportgebeurtenissen die op het t.v. scherm zullen komen. Woensdag a.s. (16.20-17.20) wordt de tweede helft van de voetbalwedstrijd Engeland- Zweden in Londen uitgezonden. Maandag 2 november volgt de inter nationale wedstrijd kunstrijden op de schaats om de Richmond-trophy te Londen (21.45-22.45). De voetbal wedstrijd Göteborg-Sparta op don derdag 5 november (1416 uur) wordt door de Zweedse t.v. doorge geven. En vrijdag 6 november komt uit Wenen een reportage van het in ternationaal concours hippique (22- 22.45). Komende uitzendingen Na de gebruikelijke filmavond van dinsdag komt woensdag de NCRV met zo van alles wat. De toneelavond van donderdag krijgt deze keer een ander gezicht, omdat de VARA het beloofde stuk niet heeft kunnen handhaven. Men zie nu de Omroep bladen. Voor a.s. zondag kondigen we nu reeds aan een Hoogmis-uit zending uit Den Haag en vooral een film over de zielzorg in Oost- en West-Berlijn. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het eiland St. Eustatius d. Henk Dennert. 18.00 Lich te muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Fries halfuur. 18.35 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Gram. 20.30 Kamer- ork. en solist. 21.20 In het begin schiep God heel de aarde, caus. 21.40 Or- gelconc. 22.00 In het begin schiep God hemel en aarde, caus. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorspel (dl. 5). 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Gevar. muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- rubr.: 1. De opening van het cen traal laboratorium voor melkonder- zoek in Hoornaar. 2. De landbouw- beurs in Zuid-Laren. 12.30 Meded. v. land- en tuinb. 12.33 Gevar. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14,00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang en piano. 16.00 Onzichtbare vijand der mensheid, klankb. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gevar. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Act. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws en beursber. uit New York. 22.40 Kamermuz. 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuz. 23.5524.00 Nieuws. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Gevar. progr. 20.45 NATO- film. 21.00—22.20 Film. „Net echt meende de koningin Een beeld van het bezoek, dat H.M. koningin Juliana zaterdag aan de ge meente Rotterdam heeft gebracht. De foto toont de Koningin bij haar be zoek aan de opleiding voor aspirant-leerling-verpleegster in het nieuwe ziekenhuis „Dijkzigt". „Daar stel ik niet het minste be lang in". „Hoe bedoel je dat?" Shane kwam naderbij en keek haar grimmig aan. Plotseling zag hij, dat ze hem langs een weg gevoerd had, waarin een bocht zat en juist toen hij die bocht omkwam, zag hij een afschuwelijk landschap voor zich. „Lieve Shane, jij bent op de ka mers van Leonard Peters geweest, toen die moord gepleegd werd en je hebt geen enkel alibi, als ik je er niet een verschaf". Shane gaf Elma, die voor hem zat als en kat, wachtend om haar sprong te nemen, niet dadelijk antwoord. „Ik zie, dat je blijkbaar heel wat weet". „Dat is zo en het dient nergens voor me onbehouwen te behandelen, of af te wijzen. Op slot van zaken zul je me hard nodig hebben". „Maar ik geef niet toe, dat ik op die kamers geweest ben". „Wat doet het ertoe, of je het toe geeft of niet? Ik weet het zeker." „In dat geval behoeven we er niet verder over te praten. Het spijt me heel erg, dat ik er moet aandringen, dat je heengaat, maar ik heb een be langrijke afspraak. Met fonkelende ogen stond Elma op en duwde haar sigaret in een as bakje van onynx uit. Shane was bleek van woede. „Ik kom terug, want ik heb het er op gezet, met je te trouwen!" „En ik ben even vast besloten, niet met jou te trouwen. Wat zouden we een charmant stel vormen, als we door afdreiging tot een huwelijk ge dwongen waren!" Ze keerde zich om, als wilde ze hem slaan, doch haar handen vielen slap langs haar neer en ze zuchtte. „Hoe ziet het gelukkige meisje er uit? Blond en jong?" „Ik stel er geen pry's op over haar te spreken. Toe, ga nu en bedenk, dat ik toch nog altijd meester ben over mijn eigen leven en toekomst, hoe onaangenaam die ook misschien zal worden". Elma nam haar bont op en sloeg hem om haar hals. „Ik kom terug, Shane en.... wees er zo zeker niet van, dat je zelf je lot in handen hebt. Soms staan er anderen aan het roer". Ze verdween door het vergulde hek en hij hoorde haar hakken op de ge wreven traptreden klikken. Hoe was ze erachter gekomen?" Hij liep naar zijn „keldertje" en schonk een groot glas wisky in. Het ded hem goed, maar nog steeds bleef het gevoel bij hem, dat hij honder den dingen te doen had en Audrey, Sonia en zijn eigen zaken schenen door elkaar overdekt te worden met de sluier van deze vreselijke misdaad. VII LIEFDE IS ALLEEN VAN BELANG Met het gevoel van zin te hebben in het fluiten van een vrolijk deunt je, verliet detective Leyton de woning van Sonia Carter. Hij liet een klein meisje in tranen achter en hij had een notitieboekje propvol met aan tekeningen. Sonia had toegegeven, dat ze Peters kende; er was nog veel meer wat ze niet wilde erkennen, maar die ontbrekende gedeelten kwamen later wel. Het voornaamste wat hij echter ontdekt had, was, dat Shane Carter bij Peters op bezoek was gegaan en daarna een wandeling in het park was gaan maken op de middag, waarop de moord gepleegd was. Hij keerde naar zijn chef terug en vond hem achter zijn bureau. „Zeg Leyton, ik ben daarnet opge beld met de boodschap, dat ze Peters in New Jersey gezien hebben. Hij scheen daarheen te zijn gegaan, om een vriend te ontmoeten". „En ik ben zoeven bij juffrouw Sonia Carter geweest. Zij vertelde me, dat meneer Shane Carter een be zoek heeft willen brengen aan me neer Leonard Peters en, omdat hij hem niet thuis trof, een wandeling in het park is gaan maken. Dat is vreemd, want hij heeft zelf gezegd, dat hij aan het schetsen geweest is" De inspecteur verschoof zijn inkt koker, wat hij altijd deed, als hij iets bijzonders te vertellen had. „Zo! Hm! Zeg, Leyton, ik heb de vingerafdrukken op die grote leren stoel laten afnemen nadat -Shane Carter er in gezeten had. Ik had het leer laten schoonmaken, voordat hij kwam. Ik heb hier als een lynx zit ten toekijken, dat niemand eraan zou komen, voordat hij er in gezeten had. En die vingerafdrukken zijn precies hetzelfde als die, welke op die vensterbank gevonden zijn in de woning van Peters, met die op de onderste la van dat schrijfbureau op de deur van zijn bibliotheek naar de slaapkamer en op het raam aan de achterzijde. Is me dat een bewijs, of niet?" „Dan is er niets meer nodig dan de „stoel", riep Leyton met van verba zing uitpuilende ogen". „Ja, eneen motief. Shane Car ter staat er financieel goed voor; hij kende Peters slechts weinig, dat weet ik uit mijn bronnen. En die zijn goed. Waarom zou hij daar zijn bin nengedrongen en hem hebben dood geschoten? Dat is te zeggen, als hij gedacht heeft, dat hij Peters dood schoot? En dan nog wat anders.... Er zat in die lade niets dan een paar nieuwe sokken en een stapeltje kunstplaten. Waarvoor dan die sporen van een breekijzer en waarom zou Carter e.en paar sokken nodig gehad hebben?" „Waarom was die la op slot?" vroeg Leyton meteen. Zijn chef maake een tekeningetje op het vloeipapier en zei de eerste minuten geen woord. „Het kan een list geweest zijn, maar van de andere kant is het ook mogelijk, dat er iets uitgehaald en de lade weer geslopen is, vlak voordat ze met dat breekijzer bewerkt werd, of vlak daarna. Ik heb de woning in de twee en veertigste straat, waar het pakje voor Peters bezorgd werd, laten onderzoeken, maar daar woont niemand anders dan de actrice Lila Langley. Ze zweert, dat ze Peters sedert de dag van de moord niet meer gezien heeft; dat hij die dag met haar is gaan lunchen en met haar terugge- kerd is naar haar woning, waar hij is gebleven, tot het pakje gebracht werd. We zullen haar op de uitge stelde zitting dagvaarden, al zal het niet veel geven. En hoe staat het nu met Sonia Carter? Wat was jouw in druk?" „Een doodsbenauwd klein kind. Verloofd met John Andrews, de pre sident der bank, die het meeste van de diefstal te lijden zal hebben. Ik ben naar haar toegegaan en heb ver teld, dat ik er achter was gekomen, dat zij Peters kende, maar niet hoe ver die kennismaking was gegaan, want ik maakte uit haar praten op, dat ze haar broer niet gesproken had, nadat hij vanmorgen dat kruis verhoor ondergaan had. Ze had zit ten huilen en zei eerst, dat ze er niets van af wist, maar erkende later, dat haar broer naar Peters toe geweest was. Ik ondervroeg haar nog een heel poosje, maar ze hield haar mond, als het er om ging, hoe laat Carter naar Peters toegegaan was, en waar om hij naar hem toeging". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10