Hetschaap met gouden voetjes" heeft ook op Leidse markt voorname rol gespeeld Welvaart op Hollands boerderijen VOL! CETAFLEX ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 DE LE1DSE COURANT Laatst hoorden we een neefje aardrijkskunde leren en hij las op uit zijn boekje: „Drente is het schapenland bij uitnemendheid". Dit boekje was kennelijk verouderd, want Drente speelt sinds geruime tijd geen rol van betekenis meer in de schapenhandel van Nederland. Het heideschaap is verdrongen door het weideschaap en Zuid-Holland vooral, wedijverend met Noord-Holland om de eerste plaats, is Neerlands schapenland gewor den. En Leiden mag men gerust scha pens tad noemen, want haar markt is de grootste van West Europa. In 1895 werd te Leiden de markt- en havendienst opgericht. Sindsdien beschikt men over de gegevens van aanvoer naar de beestenmarkt. Daar om wist de directeur van de markt- en havendienst de heer M. Weima, dezer dagen ook precies, dat vrijdag aanstaande het vijf miljoenste schaap verhandeld zal worden. Dat beest gaat dan zo nam de directeur zich voor niet naar de slachter, maar het zal na de huldiging deel uit mogen maken van de levende have van de boerderij in de Leidse Hout. schaap een goedkoop dier is. Het vraagt weinig onderhoud en het stelt zich op het land tevreden met de grasmat, die het rundvee heeft over gelaten. Schapen scheren het land kort; zij kunnen gras scheren met het maatgevoel van een maaimachine. welingen van de marktdirecteur, die de handel op de voet 'volgen en aan de hand daarvan een gemiddelde in de prijzen vaststellen. Minstens twin tig kenners van de schapenhandel zijn hiervoor in de weer. De markt- dienst immers krijgt geen opgave van de prijzen, die op de markt per schaap gemaakt worden, men kan dus geen gemiddelde geven door het getal verkochte schapen op de totale verkoopsom te delen. De deskundigen stellen ook vast of de markt „lui", vlot*' of „willig" geweest is en ook dat enkele woordje, dat u elke week in onze marktberich ten kunt terugvinden, vraagt veel inzicht en ervaring. De laatste zorgen van de schapen- markt betreffen het werk van de gemeente reinigingsdienst, die sou venirs aan de markt van het terrein .moet verwijderen. Gouden voetjes Tot slot nog enige cijfers. Het marktgeld bedroeg in de eerste tijd van de markt 2V» cent per schaap. In de tijd van de economische crisis werden schapen verkocht voor 12 gulden per stuk, thans is de prijs voor lam of schaap gemiddeld 75 gulden. In de loop van de jaren is het aantal schapen in ons land sterk teruggelopen n.l. van 895.856 tot 381.953 in 1952. Dit is uit bedrijfseconomisch natio naal oogpunt te betreuren. Schapen immers zijn ideale „landverbeteraars" Boeren spreken van „de gouden voet jes van het schaap". Het zijn goede onkruidbestrijders. Schapen kunnen gehouden worden zonder dat daartoe de melkkoeien behoeven te worden opgeruimd. De directe opbrengsten worden op deze wijze gunstig beïn vloed. Het Centraal Bureau voor Sta tistiek berekende in 1949 dat de pro ductiewaarde van de schapenstapel in Nederland in 1949 13 miljoen gul bedroeg. Er moge uit blijken, dat het Als vanouds: de schapenmarkt ge- schaap niet zo arm is, als men met zien van de omloop van molen De uitdrukking „arm schaap wil sug- Vajk> r gereren. Bij de aanvoer van Leidens vijf miljoenste is er reden te óver feest te vieren. VOORDELIGE POLDERBEMALING DOOR DROOGTE In de gisterochtend gehouden ver gadering hebben hoofdingelanden van de Haarlemmeerpolder besloten hun ongerustheid over de geprojec teerde zandwinning bij de Spiering- weg in Haarlemmermeer-zuid aan Gedeputeerde Staten kenbaar te maken. Rijkswaterstaat wil daar zand winnen voor een nieuwe rijksweg. Gedeputeerde Staten moeten hier voor vergunning verlenen. Het plan zou een verlies van 26 ha bloembol- lengrond inhouden. De dijkgraaf mr K. baron van Har- denbroek vertelde, dat dit jaar door de droogte 18000 gulden op het be malen is bespaard. Voorts deelde hij mee, dat binnen kort met de bouw van de brug over de ringvaart bij Hillegom zal wor den begonnen. De kosten worden op ƒ700.000 geraamd. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Ad verten ne i Gesprek bij de vijf miljoenste Er was een voorstel het schaap op het marktplein aan het spit te bra den. Men heeft ervan afgezien. Te recht, dunkt ons, want hoewel het schaap de weg aller schapen moet gaan, lijkt het toch wat barbaars zich tegoed te doen aan een mals boutje, dat men enige uren terug met veel statie heeft ingehaald. We horen van de marktdirecteur, die hierover oude boeken opsloeg, dat de eerste schapenmarkt te Leiden op 4 januari 1895 is gehouden. Op die dag werden 1344 schapen aangevoerd; nu bedraagt de aanvoer van lamme ren en schapen op de Leidse vee markt gemiddeld 2400 dieren. Er is dus enige vooruitgang in de aanvoer. Belangrijker is de geregeldheid der aanvoer. Vroeger had men in de schapenhandel sterk met seizoenen te maken. Dank zij de moderne fok- methoden, de betere huisvesting der dieren, verloopt de aanvoer van scha pen in deze tijd veel geleidelijker. Dat Leiden, zijn plaats als bezitter van de grootste veemarkt van West- Europa met ere bezet blijkt wel uit het feit, dat alleen al dit jaar tot heden 75.000 schapen werden aange voerd. De geleidelijke aanvoer werkt de stabilisatie van de prijzen in de hand. De enige belangrijke seizoens schommeling, die men nog kent, is die-van de groter aanvoer van lam meren in het voorjaar. Uit alle delen van het land stromen dan de belang stellenden op de Leidse veemarkt tezamen. Het zijn niet alleen de boe ren, die dan in de aankoop van scha pen een belangrijke uitbreiding van hun verdiensten zoeken, maar ook de kerken, die volgens eeuwenoude ge woonte haar afgezanten sturen om lammeren te kopen, die na geweid te hebben op het land van gastvrije parcohianen, met winst als schapen verkocht worden. Ten bate van de kerk. Profijt Want schapenteelt kan zeer pro fijtelijk zijn. Men mag immers de op brengst van vlees, wol, melk, boter en kaas bij elkaar optellen, hoewel in ons land alleen de vleesproductie van belang is. Het schaap is een on zer oudste huisdieren, maar het heeft in de loop der millennia haar nuttig rendement niet verloren. De heer Steenbeck maakte in 1952 een bere kening van de rentabiliteit van de schapenhouderij ten opzichte van het rundvee en kwam tot de conclusie, dat de opbrengst van de schapen per hectare 117 gulden per hectare hoger ligt dan die van rundvee. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat men beter schapen dan kopien kan houden. Af gezien van het afzetrisico is het de vraag of in ons land met zijn goede gronden een extensieve tak van vee houderij op grote schaal verantwoord is. Het is algemeen bekend, dat het Waar vandaan? Waar komen de schapen, die in Leiden worden aangevoerd groten deels vandaan? Een belangrijk deel van de lammeren in het voorjaar komt van Texel, waar de fokkerij van vleesschapen een hoge vlucht heeft genomen. Het Texelse schaap is wereldberoemd als vleeswolras. Men is er in geslaagd een vroegrijp vleesschaap te fokken met een be hoorlijke hoeveelheid wol van goede kwaliteit en ruim voldoende melk voor het grootbrengen van de lam meren. Het ras heeft zich overal goed weten aan te passen en de roem van ons land ook verspreid in landen als België, Frankrijk, Lithouen, Tsje- cho-Slowakijë, Israël en Zuid-Ame- rika, waarnaar het in de loop der jaren duizenden dieren zijn geëx porteerd. Maar dat het de Nederland se boeren ernst is de roem van de Texelaar in stand te houden bewijst wel de stamboekfokkerij die in ons land provinciaal is georganiseerd. In elke provincie bestaat het Texels Schapenstamboek, opgericht in de jaren die tussen 1922 en 1928 liggen. Zeer veel schapen, die in Leiden wor den aangevoerd, komen ook uit Zuid en Noord Holland. Bestemming Het grootste deel van de in Leiden aangevoerde schapen is bestemd voor de slachterijen. Vijf procent hiervan is voor het binnenland bestemd, maar belangrijker is de export van scha penvlees naar België, Frankrijk en Luxemburg. Dat er in Frankrijk véél schapenvlees geconsumeerd wordt blijkt wel uit het feit, dat ook Parijs een zeer grote schapenmarkt heeft, die waarschijnlijk in rangorde direct na Leiden komt. In 1954 werd 4 mil joen 400 duizend kilo schapenvlees geëxporteerd. .i<r;g)A v \\rï> Eén auto met zijn zestienen belooft niet veel goeds, maar één plaats in de kerk met zijn tweeën of drieën is nèt zo on mogelijk! Iedere Zondag moeten de ge lovigen zich in vele kerken in elkaar persen. Is daar niets tegen te doen? Ja natuurlijk: Help kerken bouwen en offer iedere week Een kwartje voor de Bisschop Steunt de Bijzondere Noden. Helpt Uw Bisschop kerken bouwen Stort Uw offer op giro 647700 t.n.v. de Vicaris Generaal - Bisdom RotterdamKerkenbouw (Advertentie) 14) m koud alle hout met van Ceta-Bever De schapen veroorzaken elke vrij dag in Leiden grote activiteit Om drie uur 's nachts (in de „lammeren- tijd" om 2 uur) zijn de hekkenzetters van de marktdienst al in de weer. De markt vangt aan om zeven uur en van dat tijdstip af worden de schapen zonder onderbreking aange voerd, meest per auto, maar ook per schuit, doorlopend werk biedend aan drie veeartsen en de keurmeester, die elk schaap keuren voor het op de markt wordt vrijgelaten. De dieren worden daartoe in een z.g. bassin, bijeengedreven, waarna zij onderzocht worden. De markt duurt officieel tot drie uur nam., maar zij is meestal om twee uur al afgelopen. Ook ander personeel van de markt en havendienst is druk in de weer, bijvoorbeeld met de verkoop van de penningen. Voor elk schaap moet men één penning (a 40 cent) kopen, welke penningen evenals geld in ver schillende waarderingen voorhanden zijn. Deze penningen worden ook weer gebruikt bij de afdracht van de marktgelden aan de gemeente-ont vanger. Hoewel men hier met een zeer oud gebruik heeft te doen, zal men waarschijnlijk bij het betrekken van een nieuwe veemarkt de aanvoer van de schapen door middel van kwi tanties registreren. Zeer belangrijk is het marktbericht, dat men op de dag van de markt in de kranten kan aantreffen. Het dient nauwkeurig te zijn, de handelaars van de markt la ten zich aan de notering veel gele gen liggen en zij zouden door één on nauwkeurige notering een lelijke strop kunnen halen. De noteringen van de prijzen der schapen worden vastgesteld door deskundige vertrou- Alleen de upperien mag om geld spelen U weet niet wat u proeft Bij het schapenfeest op de Leidse veemarkt vrijdag aanstaande worden ook enige schapen-gerechten geserveerd. Schapenvlees is lekker, voedzaam en gezond, maar het wordt in ons land nog te weinig gegeten, gezien de cijfers van binnenlandse consumptie, tegenover die van de export. Om u aan de smaak te gewennen geven wij u hier een „schapengerecht" van de kok-leraar, de heer Veradonck. SCHAPENPOULET MET KERRY 1 Kg. mager schapenvlees in blokjes van plm. 3 cm. gesneden; 200 gram reuzel; 2 grote uièn; een mespunt kerry; 40 gram bloem; 50 gram cocosmeel; l/t liter water en wat zout. Het vet in de braadpan verhitten en hierin gezouten vlees aan braden, waarbij de gesnipperde uien en de kerry worden toege voegd. Zodra de ui begint te bruinen bloem en het cocosmeel toevoegen en. onder voortdurend roeren een halve liter water bijgieten. Het geheel IV» uur laten sudderen. U weet niet wat u proeft! Er gaan altijd véél makke schapen in een rijdend hok. Dames en Herenrijwielen I 89.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) Warm weer beinvloedde alcoholafzet ongunstig Het uitzonderlijk warme weer heeft de omzetten in de bedrijfstak gedistilleerd nadelig beïnvloed. Dit blijkt uit berekening van het cen traal bureau voor de statistek over de afzet in de eerste acht maanden. Dit is bekend gemaakt op de in het gebouw van de sociaal-economi sche raad te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering van het be stuur van dit produktschap. In de maand augustus j.l. is afge zet 17.400 hl al vijftig procent, tegen 20.600 hl ad vijftig procent in aug. 1958. Mede hierdoor, is het totaal van de afzet in de eerste acht maan den van 1959 lager dan in de over eenkomstige periode van 1958, na melijk 149.500 hl ad vijftig procent in 1959 tegen 150.200 hl ad vijftig procent in 1958, of wel een half pro cent minder. De afzet van gedistil leerd blijkt uiterst gevoelig. Het be stuur van het productschap meent het te moeten blijven betreuren dat de Nederlandse regering heeft ge meend, de accijns op gedistilleerd reeds te moeten invoeren op het be drag dat indertijd in het verdrag tot unificatie van de accijns met België en Luxemburg is overeengekomen, „zulks te meer waar ons uit de on langs verschenen memorie van ant woord op het voorlopige verslag over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie gebleken is, dat van de zijde van België een aanpassing van het over eengekomen niveau in de naaste toekomst wel niet te verwachten zal zijn". WAT DEED UW OVERGROOTMOEDER? mond. Dat hielp! Not •s Linia héc probate midde n altijd «en dooije bij I In hotel „Slotania" in Tuinstad Slotermeer bij Amsterdam is zaterdag avond de eerste bijeenkomst van de casinoclub „Slotania". Uitsluitend leden van deze club, die qua leeftijd, financiële draagkracht en maat schappelijk gedrag aan strenge eisen zullen moeten voldoen en die zich aan strikte regelementen zullen moeten houden, zullen hier om geld kun nen spelen met het z.g. „waarnemingsspel" dat een uitvinding is van de heer M. Gustavus uit Berlijn. Het spel, dat op het eerste gezicht sterk aan roulette doet denken, verschilt daarvan echter volkomen want door di verse ingrepen ls het gok-element uitgeschakeld. De foto toont de direkteur van het hotel bjj de speeltafel. Sheik jacht in Kaag te water gelalen Hedenmorgen om elf uur werd op de werf van C. van Lent Zn., jachtwerf en scheepsbouw te De Kaag, een motorjacht te water ge laten, dat een zeer romantische be stemming zal krijgen. Het schip is bestemd voor Shaikh Khalifah bin Mohamed al Khalifah, sheik van Bahrein. Het is 22 meer lang en 5.30 meter breed. De diep gang bedraagt 1.10 meter, zodat het vaartuig ongehinderd over de riffen kan varen die voor de kusten van Bahrein liggen. Het sheikdom Bah rein betaat namelijk uit acht koraal eilanden. (Het is gelegen in de Per zische Golf en heeft een totale op pervlakte van 550 vierkante km.). Het jacht wordt voortbewogen door twee GMC-dieselmotoren van 235 pk elk. Het is voorts uitgerust met automatische piloot, echolood, radar, radio-telefonie en air-condi tioning. Tot de luxe van het schip behoort behalve een t.v.-ontvanger ook een televisie-opnameapparaat, zodat de heerser ook, zittend in zijn salon, kan zien wat er buiten gaande is. Aan boord van het jacht worden een „Flying Dutchman" en een ra ceboot meegevoerd, die de Sheik in Nederland heeft aangekocht. Over enige weken wordt de proefvaart gehouden, waarna het jacht wordt overgedragen en per vrachtschip naar de Perzische Golf gebracht

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7