Verbijsterende 7-0 nederlaag van Oranje tegen de Duitsers te Keulen Een nederlaag, ie zwaarder dan de overwinning op België groois was Duitsers namen 2-0 voorsprong en demoraliseerden Ned-ploeg jams, zó voordelig! „Spreek niet meer over de wedstrijd" DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Hoe moeten de Engelse clubs het dan wel maken, die bij interlandwedstrijden spelers aan de vertegenwoordigende ploegen moeten afstaan en toch tegelijk competitiewedstrijden moeten spelen? We vragen ons bovendien af, of er niet teveel wedstrijden worden gespeeld. Er moeten wedstrijden gespeeld wor den voor de oompetitie, waarnaast de grotere clubs nog de competitie hebben voor de Europese voetbalbeker, oefen wedstrijden, enz., enz. Er is een teveel aan wedstrijden, de spelers worden het De zo langzamerhand beu Even grandioos als de overwinning voor deze nederlaag aan te ner van het Oranje-elftal op 4 oktober Duitsers wonnen zoals zij wilden door tegen de Belgen was, even smadelijk en het feit, dat het Nederlands elftal een- Dat alles wil evenwel allerminst zeg- uitzichtloos is de nederlaag gisteren voudig geen tegenpartij was en dat alle gen, dat we de Duitsers de eer der tegen Duitsland in Keulen geworden. spelers ver en ver onder de maat ble- overwinning zouden willen onthouden Het Nederlands elftal was geen schim ven van hun gewone kunnen. De Duit- of deze zege zouden willen kleineren, van de ploeg, die tegen de Rode Dui- sers daarentegen legden een superiori- Integendeel, het was fantastisch zoals veis zo onbarmhartig van leer trok. Wat teit aan de dag. die een Oranje-elftal de Duitse voorhoede vooral met krach die Oranje-zege voor de Belgen bete- ook met Moulijn, met Rijvers en met ten als Helmuth Rahn, Brülls, Uwe kend heeft, hebben de Oranjespelers nu Wiersma op de knieën zou hebben ge- Seeler, Schmidt en Siedl' als een linie gisteren zelf aan den lijve ondervonden bracht, ook al zou de nederlaag dan zonder zwakke plekken voortdurend op in de Duitse overwinning. niet zo groot, zo smadelijk zijn uitge- de Nederlandse defensie bleef beuken, Het feit dat drie der beste snelers in vallen. totdat deze tenslotte door de knieën de Nederiandse ploeg ontbraken, mag We zelden het reeds: heel het Oranje- ging. Het was vooral in de tweede helft daarvoor niet als voldoende excuus elftal speelde beneden zijn kunnen, geen wedstrijd meer, maar een demon- gelden. Zeker, het gemis van Moulijn en maar de invallers Van Wissen, Bouw- stratie van het Duitse voetbal, dat de Rijvers in de voorhoede was zeer zwaar, meester en Kraay speelden toch maar waarde van zun 4-0 zege op de Zwit- maar het verklaart toch nog geenszins heel erg zwak en we achten het een sera in Bern behaald (eveneens op 4 ok- waarom het Nederlands elftal als ge- vo°h het Nederlandse voetbal, tober) beter bevestigde dan de Oranje- heel thans zo hopeloos moest falen. dalJhu -,ge.m!sJv f™ on" PlMe'.dIe na *ulk een grootse P-l middellijk tot dergelijke resultaten zou overwinning op onbegrijpelijke wijze Juist het ontbreken van deze spelers moeten leiden. tot zulk een smadelijke nederlaag kwam. had voor de Nederlandse ploeg een mo tief moeten zijn om beter aan te pak ken, vooral in de wetenschap, dat het Duitse elftal met befaamde spelers als Rahn, Seeler, Juskowiak en Szymaniak, er alles op zou zetten de glorie van de Nederlandse zege op de Belgen te doen verbleken. We zagen evenwel het te gendeel. Er kwam een gedeprimeerde Oranje-ploeg in het veld, zonder enig zelfvertrouwen, zonder eraan te den ken, dat men zich tot het uiterste in moest spannen om in de gegeven om standigheden een toch zo dragelijk mo gelijk resultaat te behalen. Niets daar van bleek in deze wedstrijd, waarin de Oranjeploeg met dezelfde wapens door Duitsland werd verslagen als zij de Belgen had overrompeld. «=4 «v/B .z0uw«jjM hiooii_u. En er is inderdaad geen enkel excuus de" was, tekende zich de strijd af. De ^a' in alles werden de Nederlanders door Duitsers meldden zich met flitsende tegenstanders getrofd. De verdedi- stormlopen, waarin de zwervende Rahn kreeg geen gelegenheid op adem elke keer weer een groot aandeel nam. te komen, want onafgebroken rolden de Seeler was ongrijpbaar en de uiterst be- Duitse aanvalsgolven op het Nederland- weeglijke en handige Brülls sneed met s® doe* aan- In paniek trachtte men nog zijn hardscherpe passes telkens weer de de ru2 tegen de muur het ge- Nederlandse defensie aan flarden. Kraay weld in te tomen, maar de handige ma- vooral wist niet waar hij zijn belagers noeuvres van de Duitse aanvallers waren moest zoeken en greep keer op keer mis, voor de Nederlanders ongrijpbaar. Mis- als de bal in zijn omgeving kwam. O, Sreep op misgreep volgde en die leidde waarheen En de anderen zagen eif toe, dat Schmidt na een half uur nog slechts schimmen, die plotseling als uit een harde, lage inzet van Rahn de uit de mist opdoemden om dan met een stand tot 2 0 kon opvoeren. Inmiddels flitsende beweging door te stoten. De was het gaan regenen, hetgeen evenwel afweer was slechts zwak, maar zij het de Duitsers niet scheen te deren. Min- dan weliswaar met kunst en vliegwerk, der althans dan de Nederlanders, die doelpunten konden voorlopig worden letterlijk en figuurlijk meer en meer op voorkomen. Tot tegenaanvallen konden «lad ijs kwamen. Klaassens, de onver- onze landgenoten slechts bij vlagen ko- moeibare en onverstoorbare zwoeger, men en dan waren deze nog zo doorzich- die van onze landgenoten ongetwijfeld de tig en zonder enige lijn, dat reeds de beste partij vertolkte, waagde eens een kracht eruit weg vloeide eer de vijan- kansje met een ver schot. Het was een delijke defensiegordel was bereikt. Wil- timeters te hoog gericht en de bal kes probeerde in de 10de min. eenmaal zweefde over Ewert's doel. Voor de Ne- alleen zijn doel te bereiken. Ofschoon hij derlandse aanval betekende dit in de Brüll, Seeler, en Schmidt de grote scorers met Rahn als grondlegger derlandse aanvallers temidden van de Duitsers rond. In tempo, in positiespel, Zwaardemaker's 122 cl Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten DEBACLE IN TWEEDE HELFT ver kwam, liep hij tenslotte toch ook eerste helft de zwanenzang, vast, namelijk op doelman Ewert, die zich voor zijn voeten wierp. Het was slechts kattegespin vergeleken bij bombardement, dat de Duitse artill uitvoerde en dat steeds groter vormen wijsheid was bezworen, zou zich in de aannam. Siedl en Seeler stelden Pieters tweede helft toch voltrekken. Kuys wist Graafland zwaar op de proef met felle ^e vijfde minuut nog wel het derde schoten, een proef, die onze nationale doelpunt, dat reeds vaag op het score- doelman goed doorstond. Een diagonaal bord stond, te voorkomen door een door Faas Wilkes tracht hier voor de zo veelste maal vergeefs door te breken naar het Duitse doel. Zijn plan wordt verijdeld door (links) Erhardt en (rechts) Szymaniak. Op de achtergrond rechts Tonny van der Linden. Graafland geschoten bal van de doellijn weg te trappen, maar daarmee was het onheil niet afgewend. Nadat Kraay overigens door eigen schuld gebles seerd was geraakt, kwam in de 11de minuut toch dat derde doelpunt. Uwe Seeler scoorde het met een omhaal na dat Pieters Graafland vergeefs de door Rahn voor het doel geplaatste leer had proberen te plukken. Kraay hinkte nog slechts op één been en liet zich in de 13de min. vervangen door Brüll van Rev- pid JC, die hiermee wel voor een zeer ondankbare taak werd gesteld. Het was weer Rahn, die in de 20ste minuut de basis legde voor het vierde doelpunt, dat ook door Seeler op zijn naam werd geschreven. Nederland was nergens meer. Elke Duitse aanval hield een doelpunt in zich verborgen en het kwam voornamelijk doordat de Duitsers de teugels iets meer lieten vieren, dat zij er niet zo vlot uit rolden. Wel trof in de 25e minuut Siedl de Roos, maar daar hij in buitenspel po sitie stond werd het doelpunt ongeldig verklaard. Met verre schoten trachtten de Nederlanders nog de eer te redden. Ondanks de weinig solide wijze waarop doelman Ewert de schoten verwerkte le verde ook dit niet het gewenste resul taat op. Aan de andere kant daarentegen bleven de successen voortduren.Schmidt bracht in de 34e minuut de stand op 50, toen Brülls uit een hoekschop hem de bal voor de voeten kopte, Seeler pro fiteerde in de 43e minuut van een slech te uittrap van Van der Hart (60) en met de laatste trap bracht Siedl de eind stand op 70. En verder zwijgen wij maar. Het Nederlandse elftal was Ineen gestort. Het was triest maar waar. En daarom was het zo jammer, dat Van der Hart in de eindfase zich even vergat en Seeler natrapte, waarvoor de Neder landse aanvoerder een fluitconcert in ontvangst had te nemen. Hiermede toon de hij zich een slechte verliezer in een wedstrijd, die de Duitsers zonder twij fel met ere hebben gewonnen. WELKOM bentu weer! Want ZATERDAGMORGEN wadhten wij U in onze geheel gerestaureerde zaak, waarin U gemakkelijk zelf U keuze kunt doen uit onze gloednieuwe collectie OVERHEMDEN DASSEN TRUIEN VESTEN enz. enz. Kom dus ook eens kijken bij: GANGETJE (Advertentie) Naar aanleiding van het zo bijzonder onprettig gebeuren tijdens de wedstrijd UVSXerxes, heeft het bestuur van UVS tot allen, die de wedstrijden be zoeken een zeer dringend beroep om medewerking gedaan. In een circulaire aan leden en donateurs zegt het be stuur: „De onvoldoende accomodatie, waar mede wij yi afwachting van het nieuwe terrein, genoegen zullen moeten nemen, stelt ons voor bijzondere moeilijkheden. Slechts met de medewerking van u zal het mogelijk zijn deze het hoofd te bie den. Strenge maatregelen zullen wor den toegepast om herhaling te voorko men. Het is noodzakelijk dat in den vervolge niemand, dus ook jongens, zich binnen de omrastering van het speel veld bevinden. Zij, die zich hieraan niet houden, zullen van het terrein verwij derd worden. Wij vragen hiervoor met klem aan dacht en medewerking en mocht hier aan niet worden voldaan, dan zullen wij genoodzaakt zijn, hoe onaangenaam wij dit overigens vinden, jongens bene den de leeftijd van 18 jaar de toegang tot het terein te weigeren. De staantribune achter het doel, het meteoorsteen floot de bal door de lucht maar gelukkig voor hem en voor Ne- Ik r\r ISI EEr\lf A MCDC derland spatte het schot uiteen op de 1/N L/C i\LCCL//\A/V/Cf\^ spatte paal. Het was slechts uitstel van exe cutie. Het kon niet uitblijven, het eer ste doelpunt en 't was Brülls, die in de 15e min. Nederland de eerste slag toediende (10). Laag in de hoek, waarnaar Pie ters Graafland vergeefs uitviel vloog de bal in het net via het been van Van der (Advertentie) Hart. De weg was nu vrij en geen onzer met zijn bijna toonloze stem, waaruit de De geblesseerde Coen Moulijn (links) landgenoten kon deze blokkeren. Steeds teleurstelling wel heel erg duidelijk en Roel Wiesma (rechts) aan liet lijn- zwakker werd de afweer en steeds min- sprak, verbrak bondscoach Elek tje tijdens het spelen van de volkslie- der slaagden onze landgenoten erin tot Schwartz de stilte, toen de spelers van deren. Hadden zij uitkomst kunnen enig constructief voetbal te komen. Ons het Nederlands elftal met gebogen brengen? spel miste lijn en verloren liepen de Ne- hoofden de kleedkamer waren binnen gegaan. „Spreek er niet meer over". Even trok Schwartz zich terug. Weer dreigde die stilte bezit te nemen van de kleed kamer. Weer was het de bondscoach, die het gesprek begon. „Het was een verdiende nederlaag, zeker maar toch waren er teveel onnodige doelpunten. De fout was dat we begonnen met een voorhoede zonder zelfvertrouwen. Even leek 't erop, dat *t zou gaan, in dat eer ste kwartier bedoel ik. Ja, en toen die twee domme doelpunten. Dat gaf de Duitsers zekerheid en zelfvertrouwen. „Neen, Duitsland was niet sterker dan ik vermoedde", klonk het triest „wij waren veel zwakker dan ik gedacht had. Een slechte dag, een heel slechte dag, zo slecht kunnen wij nooit meer spelen. Faas Wilkes, de routinier van het ge zelschap, was één van de eersten, die over zijn teleurstelling heen was. „Je groeit in je spel als het goed gaat. Vijf voorhoedespelers, die alle vijf een pres tatie leveren, maken dat er een gevaar lijke voorhoede ontstaat. Dat hadden wij tegen de Belgen. Alles lukte. Nu waren het de Duitsers, die overal in slaagden. Het is typisch, wij hebben de Belgen overspeeld omdat wij hun ons spel hebben kunnen opleggen. Vandaag hebben wij verloren omdat de Duitsers ons beletten ons spel te spelen, zij heb ben ons volledig hun wil opgelegd". Wij mochten het dan anders formu leren, ze wilden eigenlijk allemaal het zelfde zeggen. Met andere woorden. Jantje Notermans kon er nog niet over uit. „Wat duurde het bij ons alle maal lang en wat klopten de combina ties slecht". Coen Moulijn, die direkt na de wed strijd de kleedkamer kwam binnen lo pen, was al even somber gestemd. „Wat een fouten! Begrijpelijk, dat het niet meer wil als je zoveel doelpunten tegen krijgt". Tonny van der Luiden en Piet van der Kuil hadden een zij het geheel onschuldig meningsverschil over het „geval' Szymaniak". „Een ontzettend ge vaarlijke sliding", zei de Utrechter, „wat is me dat een goede voetballer". De PSV-er was het er helemaal niet mee eens. „Een goede voetballer? Voor mij is het helemaal geen goede voetballer. Een sliding is voor mij nog altijd een teken van zwakte Kees Kuys was nog maar nauwelijks bekomen van het „gevaar-Rahn". „Niet te geloven, wat een verschil met die wedstrijd in Amsterdam. Ongelooflijk, wat is die man gevaarlijk. Daar is ge woon geen houden aan". Gesloten deuren. De Duitse kleedkamer bleek zelfs voor de pers een onneembaar bolwerk. De deur was door Sepp Herberger persoon lijk op slot gedaan en slechts uit de ge luiden, die tot de gangen doordrongen kon men opmaken, dat de stemming er zeker niet slecht was. Maar enig commentaar wilde Her- berger even later wel geven. „Het klinkt gek", zei de Mannheimer. „Uw team heeft de eerste 20 minuten goed ge speeld. Maar ja, toen die twee doelpun ten vielen was het pleit snel beslist. Neen echt, dat meen ik en dat is geen vriendelijkheid, neen werkelijk nier. Toch was er nog één Duitser in "grote moeilijkheden. Dat was de ijverige sup poost, die de wedstrijdbal op het spoor wilde komen. De Nederlanders be weerden hardnekkig dat hij in het bezit van de Duitsers was, de Duitsers op hun beurt meenden, dat het kleinood in de Nederlandse kleedkamer moest zijn. Dat lijkt ons echter wel een heel boute veronderstelling. Want welke Ne derlandse speler zou deze wedstrijdbal in zijn trofeeënkast willen hebben....? De president van de Duitse voetbal bond, dr. Peco Ba uw ens meende in de rust, toen Duitsland dus nog maar met 20 voor stond: „Het is eenvoudig gevaarlijke tegenstander. Ik heb sinds lang niet zo'n samenwerking tussen de spelers gezien...." De Tsjechische scheidsrechter Galba, naar wiens mening wij ook vroegen, zei: „De Duitse spelers hebben mij ten zeerste verrast! Dat zij zo sterk waren had ik nooit gedacht. Er kwamen geluk kig weinig incidenten voorde uit slag lijkt me wat aan de hoge kant, maar de Nederlanders waren tegen het einde gedemoraliseerd". In Amsterdam Is gisteravond het traditionele internationale Danlon da- messchaaktournooi begonnen. De foto laat zien hoe v.l.n.r. de dames Cath. Roodzant (Ned.), Lydia Fomefejer (Joe goslavië), Friedl Rinde (West Duits land) en Rowona Bruce (Engeland) toekeken hoe de Deense deelneemster Ingred Larsen (tweede van rechts) zich een Nederlandse sigaar goed liet sma ken. De resultaten van de eerste ronde van de internationale groep luiden: mevr. Heemskerk (Ned.)mevr. Bruce (G.B.) 10; mevr. Timofejew (Zuid Slav.) mevr. Rinder (Did) 10; mevr. Larsen (Den.)mevr. Roodzant (Ned.) l/s. verst van de ingang verwijderd, is voor jongenskaaren gereserveerd, zodat zij vandaar de wedstrijd goed kunnen vol gen. Auto's worden niet meer op het ter rein geparkeerd, dan met speciale schriftelijke toestemming van het be stuur. Rijwielen, brommers, of motoren van leden en donateurs mogen niet voor de cantine of kleedkamers worden neer gezet". IFK-GOETEBORG TEGEN SPARTA De tweede wedstrijd voor de achtste finales van de Europese voetbalbeker tussen Sparta en IFK-Goeteborg zal op donderdag 5 november a.s. te Goeteborg worden gespeeld. De eerste ontmoeting wordt zondag а.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam gehouden. P AARDES PORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen te Duindigt luiden: Alkestis-prijs, afstand 2120 m.: 1. Walter Pluto (J. van Dooyeweerd) tijd 3.14.5, km. tijd 1.30.1; 2. Winnifred; 3. X Norton. Toto. w.: 4.—, pi. 1.70, 1.60, 2.20, gek. 10.10, cov. 5.30. Barke-prijs, afstand 1400 m.: 1. Yocca (J. van Dooyeweerd) tijd: 2.12.1, km. ttfd 1.35.7; 2. Yolige Miss; 3. Yannette Parisienne K. Toto. w.: 13.50, pi. 2.70, 1.90, 1.60, gek. 8.80, cov. 6.20. Chiquenand-prijs, afstand 2520 m.: 1. Volan O (J. van Dooyeweerd) tijd: 3.53.8, km. tijd 1.31.3; 2. Willy's lieve ling; 3. Unemde. Toto. w.: 5.10, pi. 2.20, 1.90, 1.60, gek. 5.70. cov. 5.—. Dominica-prijs, afstand 2120 m.: 1. Ulrica B (C. Wortel) tUd: 3.11.5 km. tijd 1.29.5; 2. Sister Gregor; 3. Visuil S. Toto. w.: 7.60, pi. 3.80, 4.70, 3.80, gek. 9.cov. 20.10. Elionora-prijs, afstand 2040 m.: met autostart: 1. Vrijdag (A. R. Nottelman) tijd: 3.00.5, km. tijd 1.28.5; 2. Spencer Nora; 3. Tabor Harvester D. Toto. w.: 1.20, pi. 1.10, 1.70, 1.70, gek. 6.10, cov. б.50. Farida-prijs, afstand 2120 m.: 1. Ru dolf G (W. Brouwer) tijd (3.05.6 km. tijd 1.28.4; 2. Seigneur Bascom; 3. Quatrième Poulain. Toto. w.: 25.90, pi. 4.—, 1.20, 2.10, gek. 19.30, cov. 6.20. Sorello-prijs, afstand 1350 m.:, handi cap klasse III voor paarden van 3 jaar en ouder: 1. Fram (S. Malatinszky) tijd 1.25.8; 2. Atalante; 3. Missouri. Toto. w.: 4.70 (stal) pi. 3.80, 14.50, 7.30, gek. 19.40, cov. 31.20. Soliman-prijs, afstand 2000 m., hand, kl. II voor paarden van 3 jaar en ouder: 1. Clemenceau (C. v. d. Harst) tijd: 2.14.8; 2. Sir Carston; 3. Irish Doll. Toto. w.: 4.60 (stal), pi. 2.60, 1.80, 4.—, gck. 13.70. cov. 4.20. Totalisator omzet 65.353,50.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5