DE TEXAS-RANGERS W.V. W." De moord op Stanley Wilson DE NEDERLANDSE ELF VAN VANMIDDAG U V S - Roda Sport Jeugdleiderscursus Ned. Kath. Sportbond, aid. voetbal district Leiden De Ronde van Frankrijk 1960 HET Da m spel ra n m bb P«fBmSs WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 DE LEÏDSE COURANT PAGINA 9 Het Nederlands elftal, dat vanmiddag In Keulen tegen Duitsland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Pieters Graaf land (Feyenoord), achter: Kraay (DOS) en Kuys (NAC), midden: Notermans, Van der Hart (beiden Fortuna '54), en Klaassens (Feyenoord), voor: Van der Kuyl (PSV), Wilkes (Fortuna '54), van der Linden (DOS), Van Wissen (PSV) en Bouwmeester (NAC). Reserves zijn: Roffel (GVAV), Bruell (Rapid JC), en Cor van der Gijp (Feye noord). en de Duitsers Het Duitse elftal ziet er als volgt uit: doel: Ewert (FC Köln), achter: Stollen- werk (FC Köln) en Juskowiak (Fortuna Düsseldorf), midden: Benthaus (West- falia Herne), Erhardt (Furth) en Szy- maniak (Karlsruher FC), voor: Rahn (FC Köln), Schmidt (Borussia Dort- mundt), Seeler (HSV), Brülls (München Gladbach) en Siedl (Bayern München). Leidse Sportstichting is bezorgd voor de grasmat De sportstichting leiden schrijft: Hoewel de weersomstandigheden zich schijnen te gaan wijzigen zal met de bespeling van de grasmat van de bij onze Stichting in beheer zijnde velden gedurende de komende week nog de grootste voorzichtigheid ge boden zijn, wil niet een schade ont staan, welke voor de rest van het seizoen funest is. Wij zien ons daar om genoodzaakt wederom alle vel den met uitzondering van de half- verharde oefenvelden aan de Mont- gomerystraat en de Zoeterwoudse- singel voor training te sluiten. Deze maatregel geldt voorlopig tot 31 oktober a.s. Op zaterdag 24 en zondag 25 okto ber kunnen behoudens de hierna volgende uitzonderingen op de bij onze Stichting in beheer zijnde vel den geen wedstrijden worden ge speeld. Voor voetbal kan op zondag 25 ok tober alleen doorgang vinden de thuiswedstrijd van het eerste team van Lugdunum. Voor korfbal is alleen het terrein Montgomerystraat in beperkte mate voor wedstrijden beschikbaar. Op het halfverharde oefenveld van dit com plex kunnen zowel up 24 als 25 ok tober a.s. onbeperkt wedstrijden wor den gespeeld. Op de grasmat mag op elk van de 3 velden van dit complex gedurende het weekeinde één wed strijd worden gespeeld van eerste twaalftallen van de in de competitie van K.N.K.B. of C.K.B. spelende ver enigingen. De betrokken competitie leiders moeten in onderling overleg bepalen welke 3 wedstrijden dit zul len zijn. Alle andere voetbal- en korfbal wedstrijden en alle handbal- en hoc keywedstrijden kunnen dus in net komende weekeinde geen doorgang vinden. Reserves zijn: doelman Groh (Viktoria Aschaffenburg)Giesemann (Bayern München), Schulz (U. Guennigfeld) Hermann (Kalsruher FC), Mueller (FC Köln). De doelverdediger en een veldspeler mogen gedurende de gehele wedstrijd worden vervangen. In vergelijking met het elftal, dat 4 oktober j.l. te Rotterdam met 9—1 van België won, is het team noodgedwon gen op drie plaatsen gewijzigd. Rechtsback Wiersma, linksbuiten Mou- lijn en linksbinnen Rijvers kunnen door blessures niet uitkomen. Wiersma's plaats wordt ingenomen door Kraay, Bouwmeester vervangt Moulijn en de linksbinnenplaats wordt bezet door de PSV-er Van Wissen. De enige debutant in de ploeg is Bouwmeester, zowel Kraay als Van Wis sen speelden reeds eerder in de Oranje- ploeg. De Duitse ploeg vertoont in vergelij king met het team, dat op 4 oktober met 4—0 over Zwitserland zegevierde, drie wijzigingen, Doelman Tilkowski, die zon dag j.l. geblesseerd raakte, werd ver vangen door Ewert, die in deze wedstrijd zijn debuut maakt. Linksbuiten Vollmar heeft eveneens een blessure, in zijn plaats speelt Siedl, die tegen de Zwit sers linksbinnen speelde. Als rechtbin- nen is de Dordtmunder Schmidt opge steld. Brülls, die tegen de Zwitsers deze plaats bezette, staat nu linksbinnen. Voor het internationale militaire voet baltoernooi 1960 is het Nederlandse mi litaire elftal ingedeeld met de ploegen van Frankrijk en Luxemburg in groep Hl. Er zijn vier groepen, de winnaars van deze vier groepen gaan over naar dt finale-poule. Het volledige resultaat van de in Athene gehouden loting ziet er als volgt uit: groep 1: Turkije, Ver. Arabische re publiek en Iran; groep 2: Italië en Grie kenland; groep 3: Frankrijk. Nederland en Luxemburg; groep 4: België en Por tugal. Voor de belangrijke wedstrijd is vanaf HEDEN VOORVERKOOP. (Advertentie) 'n/e/c/ing door drs F. C. Schols Op een zeer levendige en vlotte ma nier bracht de inleider drs. F. C. Schols zijn onderwerp „Jeugdleider of- begelei der" naar voren. Een jeugdleider moet op een andere manier leiding geven aan de jeugd, dan als by de jeugdbeweging. Lange tijd heeft men geaarzeld op wel ke manier men de jeugd, die sport be oefent, moet leiden. Moest men zich aan passen aan de jeugdbeweging of moest men eigen wegen gaan bewandelen. Het grote verschil is dat een leider van de jeugdbeweging een dominerende figuur ic en dat wilde men uiteindelijk bij de sport per sè niet. Vanzelfsprekend rijst dan de vraag op, wat is eigenlijk een jeugdleider. Jeugd is een ontwikkelings fase naar de volwassenheid. Daarna door liep de spreker snel de periode van ge boorte naar volwassenheid. Maar opweg daarheen heeft de jeugd steun nodig en deze steun zoekt hij bij de onderen. Van dezen verwacht hij, dat zij hem leiden naar een zekere zelfstandigheid. De zelfstandigheid van de jeugd is toe te juichen en daartoe krijgt zij de kans in sport, speciaal in voetbal. Dit ver klaart ook de grote trek naar de sport verenigingen. Dan moet de jeugdleider meer begeleider zijn, door zich zoveel mogelijk op de achtergrond te houden. Wij moeten de jongens een kans geven om fouten te kunnen maken. Na afloop is het tijd genoeg om deze fouten te be spreken. Het is als het ware een vor ming voor de maatschappij, aldus de spreker. De traditionele vragen voor de groeps bespreking waren als volgt: Vraag 1: Kunnen wij het zelf experi menteren voor alle leeftijdgroepen ge bruiken? Vraag 2: Betekent het begeleiden al leen maar het halen en brengen van de jongens. Vraag 3: Probeer voor- en nadelen van het zelf experimenteren op te som- Vraag 4: Hoe moet- het met de toepas sing van de spelregels?, naar de letter of naar de geest. By vraag 1 was men het bijna alge meen eens dat men de jeugd tot plm. 12 jaar vrij hun gang kon laten gaan, maar bij de oudere jeugd moet men de zaken wat steviger aanpakken. Ook de inlei der kon in grote trekken met deze me ning samengaan, hij vond het alleen in teressant dat men onderscheid maakte over in en buiten het veld. Overigens regelt de jeugd zelf snel genoeg. Ook bij de 2e vraag was er niet veel verschil van mening. De inleider vond het antwoord, de leider moet als vriend optreden, de goede mentaliteit van de jeugdleider. Het Jeugdleiderschap is geen etiket dat men zomaar op de borst kan plakken, men moet daarvoor de goede instelling hebben. Verder ging hij uit voerig in op het feit dat de jeugd cri- tiek kan hebben op beslissingen van de jeugdleider/scheidsrechter. Vraag 3 gaf als voordelen aan, de lei der krijgt een betere kijk op de karak ters en de jongens zyn sneller zelfstan diger, maar daarnaast als nadelen, pres tigeverlies van de leider, het gedrag van de jongens wordt minder en er kunnen figuren zijn die zo op de voorgrond gaan treden, dat zij gaan denken dat zij onmis baar zijn. Vraag 4, bij de pupillen en adspiranten naar de geest en de bij de junioren naar de letter dat waren bijna gelijkluidend de antwoorden. De inléider vond dat men het spel tot zijn recht moet laten komen, men moet alleen de fundamenele regels handha ven, wel moet het spel fair blijven en daarom moet men bij de oudere jeugd meer opletten. In zijn openingswoord verwelkomde de voorz. de heer A. A. C. Dusee, Drs F. C. Schols alsmede de heren B. Oudshoorn en Ch. Maas, leden van de jeugdcom missie van de KNVB afd. Leiden en 40 deelnemers van deze cursus. Tot slot dankte de voorz. drs. Schols voor zijn prachtige inleiding en sprak de hoop uit hem weer spoedig te mogen weerzien. AFGHANISTAN WIL NIET MEER MEEDOEN Met Olyxnp. voetbaltoernooi. Afghanistan wil zich uit het voor- Olympisch voetbaltoernooi terugtrekken. Een woordvoerder van de Indiase voet balbond verklaarde dinsdag, dat Afgha nistan dit in een brief aan de Fifa heeft medegedeeld, na de 52 nederlaag tegen India in groep 4 van de AziatischAus tralische zone. WIELRENNEN Formule moeilijk ie wijzigen De formule van de ronde van Frank rijk is te berde gebracht tijdens een on derhoud tussen de organisatoren van de ronde, de fabrikanten en afgevaardig den van extra-sportieve Italiaanse groe peringen. Hierover is het volgende com muniqué uitgegeven: „Na een constructieve beraadslaging over de formule van de Ronde van Frankrijk 1960 hebben de heren Jacques Goddet en Felix Levitan verklaard, dat zij binnenkort officieel een beslissing zullen bekendmaken, nadat zij te Parijs de verschillende voorstellen, welke hun zijn gedaan, met hun medewerkers zullen heben bestudeerd. Zij hebben zich gaar ne bereid verklaard rekening te houden met de door de vertegenwoordigers van de Italiaanse groeperingen naar voren gebrachte ideeën, zowel wat betreft de vorming van de ploegen, die aan de Ronde van Frankrijk 1960 zullen deelne men, als wat betreft de beginselen van de formule, die voor de volgende jaren zal gelden". Door dit communiqué wordt de indruk bevestigd, dat het zeer moeilijk zal zijn om de formule voor de Ronde van 1960 te wijzigen. De organisatoren van de Ronde hebben er slechts in toegestemd de Italiaanse voorstellen te onderzoe ken. Na te hebben aangevoerd, dat de hui dige formule van nationale en regionale ploegen verouderd was en geen gelijke tred meer hield met de ontwikkeling van de beroepswielersport, hadden de Ita lianen als eerste wijziging gevraagd, dat twee regionale ploegen vervangen zou den worden door Italiaanse en Belgische merkenploegen of gemengde merkploe- gen. Ze hadden aangevoerd, dat de Fran se renners het grootst in aantal waren en dat men, met behoud van de formule van nationale of regionale ploegen, de buitenlandse deelneming zou kunnen versterken door de vorming van twee merkenploegen of gemengde merken ploegen. Men weet niet of dit voorstel door de organisatoren van de Ronde van Frank rijk zal worden aangenomen. Aan het slot van de bijéénkomst werd meegedeeld, dat er voor het ogenblik slechts van een „wens" sprake was. Wat het zogenaamde dubbele contact aangaat, heeft Jacques Goddet uiteen gezet, dat pien er aan Franse zijde te gen was, maar dat men gedwongen was ermee akkoord te gaan om de uittocht van de beste Franse renners naar Italië te verhinderen. WATERPOLO SLEUTELSTAD I—HAARLEM I 4—2 Voor de KNZB-beker speelde de thuis club een enthousiaste wedstrijd, waarin A. Kapaan door P. Eradus werd vervan gen en J. Dool jongere krachten de kans wilde geven, zich in het eerste zevental te werken. Beide ploegen gingen goed van start, met de thuisclub sterk aanvallend, maar door goed keeperswerk en met behulp van lat en palen, vielen geen doelpun ten. Haarlem trok er opnieuw tussenuit en een fraai achterwaarts schot van de zeer gevaarlijke Haarlem-midvoor had suc ces 01. Sleutelstad hield het hoofd koel en eindelijk slaagde J. Bekkering er in, de stand gelijk te maken 11, waarna de zelfde speler nog voor rust de stand op 21 bracht. Ook in de tweede helft ging het vlot van stapel en na de eerste corner vloog er de bal van W. v. Zijl in de Haarlem touwen 31. Jammer was het, dat nadat een Sleu telstad-speler naar de kant werd ver wezen, Haarlem toch kon tegen scoren 3—2. Beide ploegen vochten voor de over winning maar nadat v. Zyl tegen de paal had geschoten, kon hij de bal opnieuw in zijn bezit krijgen, ging de bal naar midvoor P. Erades en was het weer raak 42. Ondanks heftige pogingen van beide ploegen bleef de stand onveran derd. Overige uitslagen: Sleutelstad II BZC I (dames) 2—1; de Zijl II—Sleu telstad II 2—2; LWV I—GZC IV 3—3. Op de hoek groenestraat-Graaf- seweg te Nijmegen raakte dezer da gen een 60-jarige heer met zijn brom fiets tussen twee botsende auto's. Hij werd zwaar gewond. De man werd naar het Cankiusziekenhuis te Nij megen overgebracht waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Alle correspondentie, deze rubriek betreffend, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. LADDERWEDSTRIJD HANDBAL HSV—DE ZWALUWEN 9—8 De Zwaluwen deden hun naam eer aan door de bal als eerste doelpunt door het net te laten vliegen. Voor de rust bleven ze sterker zodat de ruststand 53 in hun voordeel werd. Bij hervatting van de wedstrijd werd er weer hard tegen wind en tegen partij gevochten, waardoor HVS de achterstand wist in te halen. Daarna werden afwis selend doelpunten aan weerszijden ge scoord. Totdat 3 min: voor het einde het winnende doelpunt door HVS werd ge maakt. En zo eindigde deze winderige wedstrijd met 98 voor HVS. Verdere uitslagen: meisjes jun. HVS Elandia 120; dames sen. WSB HVS afgelast. WILTON FEYENOORD—HVS 4—1 (dames) Na 10 min. scoorde W.F. haar eerste doelpunt, door een slecht geplaatste bal van de achterhoede, die werd opgevan gen en meteen in het doel verdween. HVS maakte voor rust door een goed- gericht schot van de midvoor gelijk (11). W.F. had na rust meer succes met schieten en na 6 min. spelen was het reeds 41. HVS bleef echter vol houden en probeerde de achterstand te verkleinen, maar zowel het forse verde digen van W.F. als het trage spel van de HVS voorhoede zelf, zorgden voor een onveranderde stand. BOKSEN SNELLE ZEGE VOOR DAVEY MOORE De Amerikaan Davey Moore, wereld kampioen vedergewicht, heeft dinsdag avond te Londen gewonnen van de kam pioen van Groot-Brittannië, Bobby Neill. Reeds in de eerste ronde kwam de scheidsrechter tussenbeide en verklaar de Moore tot winnaar. Het gevecht, waarin de titel niet op het spel stond, was vastgesteld op tien ronden. SCHAKEN HET KANDIDATENTOERNOOI IN ZUID-SLAVlë Dinsdag zijn in het kandidatentoernooi te Belgrado de afgebroken partijen uit de 22e en 23e ronde uitgespeeld. De uit slagen waren: 22e ronde: GligoricBen koe bJ. FischerKeres 01, Olafsson Petrosjan b&- 23e ronde: Gligoric Tal 0—1 De stand luidt nu: 1. Tal (Rus land) 17è pnt, 2e Keres (Rusl.) 15 pnt, 3-4 Petrosjan en Smislov (beiden Rus land) elk 12b pnt; 5. Gligoric (Zuid-Sla- vië) 11 pnt; 6. Fischer (VS) 9 pnt; 7. Olafsson (IJsland) 7J pnt; 8. Benkoe (Statenloos) 7 pnt. De 24e ronde wordt vandaag gespeeld. De wedstrijd tussen de twee „zusjes", LSG III en LSG II werd gisteravond gestreden in het Gulden Vlies. Ze had het volgende verloop: E. M. J. v d. Valk (LSG III)— J. Ver- duijn (LSG II) b—i; Th. Piketr-R. Satt- ler b—bi G. T. Cool—M. Ellerbroek 0—1; D. H. de JongJ. Tack (res.) 10; W. ManhkowP. v. d. Laan b—i; Dr. P. J. MakkaaijC. v. Dijk 01; C. Fasseur J. P. W. Weijermans 01; P. S. Anes Dr. J. P. Wilterdink 01; Jac. Vree- ken (res)C. Elzinga 01; P. de Wek kerS. A. Nieuwzwaag 1—0. DAMMEN Koeperman-Van Dijk om het wereldkampioenschap Door het winnen van de Challenge Mondial (het kandidatentoernooi) in juli j.l. in Monaco heeft ir. G. E. van Dijk uit Bennekom het recht verworven de huidige wereldkampioen, de Rus ir. I. Koeperman uit Kiev, uit te dagen voor een titelmatch. Ir. Van Dijk heeft, naar het secreta riaat van de Kon. Ned. Dambond mee deelt, van zijn rechten gebruik gemaakt en de titelwedstrijd zal nog dit jaar wor den gehouden, op Russisch voorstel in Rusland. De match omvat 20 partijen en zal waarschijnlijk in een vijftal plaatsen worden gespeeld, in het tijdvak 14 no vember13 december 1959. Het grootste deel van de kosten zal door Rusland worden gedragen. Ir. Van Dyk zal door een bestuurslid van de Kon. Nederl. Dambond worden vergezeld. Deze match is de eerste officiële wed strijd welke door Rusland op internatio naal niveau op het 100 ruitenbord wordt georganiseerd. Ze zal in propagandistisch opzicht van grote betekenis voor het damspel kunnen worden. nog een zwart stuk op 25 te staan, zodat (Advertentie) de cijferstand correct was. En nu de problemen waarvan wij niet veel willen verklappen, alleen dit. dat zij het oplossen zeker waard zijn. Eerst een stukje van de heer v. d. Kwartel. Alles met elkaar stempelt het tot een aardig geheel. Wedstrijdprobleem no. 93S Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden le publikatie EO BI Zwart: 4, 7, 9, 13, 17, 19, 22, 23. 28, ~Wi: 20, 24. 30, 34/37, 40, 41 en 43. Wit speelt en wint. Vervolgens een pittig stukje van onze 17-jarige problemist, de heer de Rooy. Aan dit probleem zit nog een eindspel verbonden, dat eveneens volledig uitge werkt dient aangegeven te worden. Wcdstrljdprobleem no. 939 Auteur: Leen de Rooy, Amsterdam le publikatie (Met eindspel) Zwart: 1. 3, 10, 18, 20. 24, 30 en 31. Wit: 12. 18, 22, 26. 35, 37, 38 en 43. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen, over de maand oktober kunnen worden in gezonden tot 7 november a.s. aan bo ven deze rubriek vermeld adres. LADDERWEDSTRIJD Wij maken onze ladderbeklimmers er op attent dat, indien aan een probleem een eindspel verbonden zit, dit gedeelte bij het inzenden ook volledig uitgewerkt aangetoond dient te worden, daar anders hiervoor 1 of 2 punten in mindering worden gebracht. Oplossingen sept,-serie No. 921. Wit 48—43. 35—30, 44—40, 50x 30. 45—40, 43—39, 49x40, 47—41, 37—32. 31x2, (11—17 A). 2—35, (16—21 B). 27x10, (17—22), 35—49 (22—28), 16—11, (28—33), 11—7, (34—40 b), 49x35, (33 38), 35—19 (38—43 gedw.) 7—2, (43—49 gedw.), 19—35. (49—32 af) 26—21, (32x 16). 35—49 wint. A (16—21), 26x6, (34—39), 2—30, (39— 44), 39-2, (44—50), 2—11, (50—45), 6— 1, (45—50), 11—6, (50—45), 6—50 wint. B. (34—39), 35—49, (16—21), 27x16, (17—22), 26—21, (22—28), 16—11, (28— 32 D.), 49x27, (30—44), 11—6 wint. C. (34—39, op 33—39 volgt 7—1), 7—1, (39—44 I, op 33—38 wit 49x32. (39—44), 1x40 wint), 49x40, (33—38), 1—29, <38 43). 29—38 enz. D. (28—33), 11—6, (39-44), 49x40, <33— 38). 40—49, (38—42) 21—17 wint. No. 922. Dit 39—34, 50—44, 44—40, 37—21, 16—11, 11x2, 2—7, (14—19 A.). 7—16, (19—24 B.). 16—32. (23—29). 32— 28. (39—34). 28—44. (6—11), 44x6 wint. A. (14—20) 7—29 (20—25), 29—33, (25—30), 33—39. (30—35). 39—44 wint. B. (29—24), 16—38. (24—30), 38—33. (30—35). op 30—34 w. 33-44) ook nu 3344 wint. No. 923. Wit 372. 271, 17—11, "261. 282, 21, 382, 471, 5. 34. 40, 8 wint. No. 924. Wit 394. 22—17. 440. 40. 39. 29. 3. 427, 16—11, 482, 117. 24. 43. Wegens plaatsruimte moeten wij deze week met deze 4 oplossing volstaan. Overige in de eerstvolgende rubriek. Alleen kunnen wij alvast nog de prijs winnaar van de sept.-serie bekend ma gen, n.l. de heer W. Krom, Zuiderstr. 16, Sassenheim. door PHILIPPA PRESTON 15) En heel even kwam er een guitig vonkje om die list in zijn ogen. Toen Audrey heel zedig antwoordde. „Ja, mijnheer Carter, ik ben vrijwel ze ker dat het lukken zal". De voordeur sloeg dicht en Audrey leunde achterover tegen de muur met haar hand om haar keel heen, waar ze haar hart voelde kloppen tot ze er akelig van werd. Ze was heel moedig geweest, maar nu Shane weg was, zakte dat een beetje. Zijn komst had al haar angst voor hem weer verlevendigd. Hoe zou hij iets kunnen bewijzen, als de politie hem eenmaal op het spoor was? En er was iets, dat wist ze, dat hij voor haar verborgen gehouden had. Iets, dat sedert gisteravond gebeurd was. Ze ging naar boven en keek uit het raam. Ze zag nog juist, dat de detective aantekeningen over het be zoek van Shane stond te maken. EEN OUDERWETSE MINNAAR Shane had Sonia gerustgesteld, omdat ze geloofde, wat hij haar ver teld had, en er was nog iets van zijn levensmoed in haar achtergebleven, toen ze de volgende morgen opstond en zich kleedde om zich naar John te begeven, die haar mee zou nemen naar de openingsplechtigheid van een nieuw bankgebouw, waarbij hij ge ïnteresseerd was, om daarna samen te gaan luchen. Ze wilde hem alles over Peters vertellen. Dan zou het van haar af zijn en kon ze opnieuw beginnen, be vrijd van Leonard's bedreigingen en aanwezigheid. Het idee, dat haar eerst onmogelijk toegeschenen had, nam steeds normaler en uitvoerbaar der vormen aan. Als John daarna een hekel aan haar kréég, zou dit een be wijs zijn, dat hij niets om haar gaf. Ze zette een bijzonder aardig hoed je op haar zwarte haren en koos een mantelpak uit, dat haar jeugdige figuur op zijn best deed uitkomen. Ze weifelde even of ze Shane nog zou opbellen en besloot het toch maar niet te doen. John zou haar komen afhalen. Ze zou hem niet over Peters spreken, voordat de lunch voorbij was en ze bij een sigaret koffie dron ken. Toen ze het meisje John in de grote, zonnige zitkamer hoorde bin nenlaten, scheen haar gehele lichaam te trillen van opgewonden vreugde en ze haastte zich vlug naar binnen met al haar nieuwe, goede voorne mens. Toen hij haar in zijn armen nam, zonder veel vurigheid, omdat hij zoiets als een lager element van de liefde beschouwde, vergat ze alles. Als hij haar vasthield voelde ze al tijd zijn rustgevende, sterke, be trouwbare persoonlijkheid, die goeie lieve John, die haar door zijn dege lijke ernst evenzeer gevangen had, als Leonard het door zijn stormach tige liefdesbetuigingen, die slechts schijn bleken, gedaan had. „Is het vandaag geen verrukkelijk weer? Ik voel de zomer al komen en binnen een paar dagen krijgen we het gloeiend warm". Toen hij haar losliet scheen het, of haar luchthartige woorden in de lucht bevroren. Ze had John nog nooit zo zien kijken. Diepe bezorgd heid sprak uit "zyn blikken. Zijn hoe kige, lelijke gezicht had alle gemoe delijkheid verloren. „Ik geloof wel dat het erg mooi weer is, maar ik kan het vanmorgen niet bijzonder waarderen. Ik plaag jouw hoofdje niet graag met zaken, maar ik moet het nu wel doen, om je er een verklaring van te geven, waar om ik je niet te lunchen kan mee vragen. Onmiddellijk na de openings plechtigheid moet ik een bestuurs vergadering presideren. Die effecten diefstal hééft een ernstige terugslag gewekt Je weet, dat die op de dag heeft plaats gegrepen waarop Leo nard, beter gezegd zijn dubbelgan ger, vermoord is". „Watis er iets nieuws voorge vallen?" ,Och, dat weten we nog niet, maar we koesteren ernstige verdenkingen en die kan ik zelfs aan jou niet ver tellen, voordat ze publiek gemaakt zijn. Met dat al ben ik toch bang, dat een of andere stomme krant ze be kend zal maken. Hoe dan ook, laten we nu niet over Leonard Peters praten Hij hoorde tot een kring, waarin jij nooit hebt verkeerd". Sonia trok haar handschoenen her haaldelijk aan en uit. Ze moest iets doen. Ze trachtte te spreken, maar haar stem sloeg over toen ze zei: .Natuurlijk heb ik alles er over ge lezen. Ik ben niet zo'n kleine idioot als je denkt." Ze trachtte toch nog een zekere vrolijkheid in haar stem te leggen. „Nee, nee, kindlief, maar je bent te johg om in zaken belang te stel len. Het bedrog heeft ook mijn eigen vennootschap benadeeld en ik zal je niet meer vragen, „ja" te zeggen op mijn dringende vraag van gisteren. Als we getrouwd zijn, wil ik je graag alles geven, wat je toekomt en een huwelijksreis zo heerlijk, als ik me altijd heb voorgesteld, dat een hu welijksreis zijn moet". Het beetje pas verworven moed werd uit Sonia weggeblazen, zoals een rijpe paardenbloem door het zomerbriesje in pluisjes verstuift. „Maar ik ben niet gesteld op een groot huis'of een dure reis. Sedert ik jou heb leren kennen, hebben derge lijke dingen hun betekenis voor me verloren". Dat kon ze tenminste vol komen eerlijk tegen hem zeggen. „Best mogelijk, maar ik ben nu eenmaal een verschrikkelijk ouder wets man, Sonia, en ik weet wel, hoe het gaan zou. Jij zou je eigen geld voor dit en voor dat gaan gebruiken en dat zou ik niet willen hebben. Mijn vrouw kan haar eigen geld helemaal besteden, zoals zij dat wil, maar niet voor luxe dingen, waarin ik meedeel". „En, wanneer weet je het?" Ze hield haar ogen op hem gevas- tigd om te voorkomen, dat ze tril den. „Dat duurt minstens een dag of twee. Er moet zoveel nagegaan wor den. Maar nu moeten we naar de plechtigheid. Als wegblijven niet on mogelijk was, zou ik je gevraagd hebben, me niet kwalijk te nemen, dat we er niet heen gingen". Verbluft liep Sonia mee naar zijn wagen. Ze zat naast hem te babbe len, maakte opmerkingen over het drukke verkeer en vroeg nog een en ander over de diefstal. En onder tussen dacht ze: „Ik kan het hem nu onmogelijk vertellen. Niet, dat hij niet genoeg van me houdt, maar hij zou het niet kunnen begrijpen. Ik vraag me af, hoe ik vannacht heb kunnen veronderstellen, dat hij het wel begrijpen zou. Ik moet gek zijn geweestnet zo gek, als toen ik me in al deze ellende heb ge bracht. Ik zal hem verliezen, als hij het weet!" En ze keek van terzijde naar zijn vierkante, robuuste ge zicht, dat het uiterlijk van een bui tenman nooit zou verliezen, al woon de hij ook heel zijn verdere leven in New York. Plotseling zei John, nadat ze een poosje stil geweest was: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9