RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Justitie neemt de „grap'' van „kippenmoord" hoog op Postambtenaar leende geld uit de postale kas Baby stierf door verwaarlozing Service van N.S. WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SIULU .8XtUUUJLe.ll.il lliia.mjLILIUUJUJULLUJULUJLIUUUÜ.».ll.llllJ).UJULaJLU.ILUJUUL)^^ Twee maanden voor misleiding van de politie „Jullie wilden eens leuk zijn, een stunt uithalen, zo'n rel maken dat heel Den Haag overeind stond over een vreselijke moordaanslag, jullie hebben met die lugubere, minderwaardige grap de mensen de zenuwen op het lijf gejaagd", zei de president van de rechtbank te 's-Gravenhage, mr R. Prins tegen de vier mannen die gisteren terecht stonden omdat ze op zondag avond, 21 december van het vorig paar een moord hadden geënsceneerd op de helverlichte Koningin Wilhelminalaan te Voorburg. De mannen was tenlaste gelegd, dat zij opzettelijk en bedrieglijk bij voorbijgangers de in druk hadden gewekt dat er een moord, dooslag of ander ernstig misdrijf werd gepleegd, waarbij ze hadden kunnen begrijpen dat van dit misdrijf aangifte zou worden gedaan, terwijl ze wisten dat dit niet gepleegd was. „Het was niet zo onze bedoeling, we wilden alleen maar een grap uit halen", zei de 30-jarige loodgieter Albertus J. A. T. uit 's-Gravenhage, die als slachtoffer was opgetreden. Hij viel kreunend neer en sneed met een scheermes een plastic zakje met duivenbloed open, toen de 34-jarige slager Petrus P. van H. uit Voor burg twee schoten uit een alarm pistool op hem loste. De 48-jarige bronneerder Wilhelmus G. en de 27- jarige los-arbeider Marinus P., bei den uit Den Haag. sprongen daarop uit de bestelauto van de slager en sleepten de loodgieter in de auto. De mannen reden snel weg. Ze had den het nummerbord van de auto met een dweil afgedekt. De voorbij gangers meenden een ernstig mis drijf te hebben aanschouwd en alar meerden de politie. Gevolgen. De los arbeider is thans gedeti neerd, omdat hij enige maanden ge leden zijn vrouw met een scheermes had bedreigd. „Zo, dus u wilde van de grap ernst maken?" vroeg de pre sident. Twee van de vier leden waren door him „grap" hun betrekking kwijt geraakt en drie van hen had den al een strafblad. De voorlich tingsrapporten noemden de verdach ten onvolwassen en en kinderlijke stoerdoeners. Nadat de feiten waren behandeld, begon een juridisch debat tussen de officier van justitie mr E. Hillen, die tegen de vier verdachten een ge vangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk vorderde en de twee verdedi gers, mr P. de Prez en mr F. H. Piket. met de aangevers. De verdachten hebben echter bij de toeschouwer de indruk gewekt dat een ernstig mis drijf werd gepleegd. De causaliteit tussen de materiële daden en de in tellectuele dader ligt vast. „Als we deze knapen direkt na hun daad hadden kunnen straffen, dan had den we ze het beste een pak voor de broek kunnen geven en daarna een tijdje achter het muurtje kunnen stoppen", zei hij, „maar tengevolge van het langdurige onderzoek is het al weer een poos geleden, Maar ge geven de ernst van de daad, de lu guberheid, het de spot drijven met criminele voorvallen van na de oor log, meen ik dat deze mannen moe ten worden gestraft met vier maan den, waarvan twee maanden voor waardelijk, aldus mr. Hillen. De ver dediger, mr. Piket kwam na zijn ju ridische argumenten tot de conclu sie dat de mannen zouden moeten worden ontslagen van rechtsvervol ging. „Als de mannen zelf hun daad hadden verteld aan de politie zou den ze niet strafbaar zijn geweest. Ze hebben dus geen strafbaar feit gepleegd". Mr. Piket besprak daarop de subjectieve kwalificaties die bur gers bij aangifte aan werkelijke fei ten geven. Niet strafrechtelijk. Mr. de Prez zei dat de grap wel ongepast is. maar zijns inziens niet valt in de strafrechtelijke sfeer. Hij meende o.m. dat men alleen dan tot een veroordeling moet komen als de wet daartoe duidelijk dwingt. Hij zei dat hij kon meegaan met de ar gumenten van de officier maar ook met die van mr. Piket. In dit geval aldus mr. de Prez, moet de rechtbank de argumentatie van de verdediging verkiezen. „U zult de helft van wat hier ge zegd is wel niet begrepen hebben", zei de president tenslotte tegen de verdachten, „maar dat hindert niet. Wat u nu wel begrepen zult hebben is wat een ellende u hebt veroor zaakt". De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Dienstjaren worden gekoesterd bij de Wegenwacht Voor aanvulling van zegelvoorraad Twaalf wegenwachters, die reeds een respectabel aantal dienstjaren op een motor-zijspancombinatie door ons land hebben gekoerst op zoek naar pech-slachtoffers, he bben dinsdag een autootje gekregen, waarmee zij in het vervolg op een iets gerieflijker wijze hun dienst kunnen vervullen. De overdracht vond plaats in Den Haag; na de plechtigheid stelden de Wegenwachters zich voor de fotograaf op in hun kenmerkende „tot uw dienst" houd ing. JUNKER+ RUH GASFORNUIZEN Kwalijke grap. De officier van justitie had geen goed woord voor de grap. Hij vond haar hoogst misplaatst en misselijk. Ze hebben een komedie opgevoerd, waarin wel niemand in heel Neder land het komische heeft kunnen zien. Ze hebben onrust onder de bevol king gebracht en het hele politie apparaat in werking gebracht. Het enige goede wat misschien nog ge zegd kan worden is dat ze, toen de zaak was uitgekomen, alles van be gin af aan hebben toegegeven. Hij besprak daarop de juridische moei lijkheden van de bewijsvoering. Over het doen geven van de valse aan gifte, zei hij dat het materiële en psychische element verspreid lagen over verschillende personen. De mannen hadden geen contact gehad De centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren het ontslag van de postambtenaar F. M. te Eys- Wittem (L.), eertijds werkzaam bij de pakketpost te Heerlen, behandeld. Bij een in mei van het vorig jaar gehouden controle bleek een bedrdg van 75.in de postale kas te ont breken, welk bedrag zich in de por tefeuille van de betrokken ambte naar bevond. Deze verklaarde dit geld uit de kas te hebben genomen om zich aan het hoofdkantoor te voorzien van nieu we zegels ter aanvulling van zijn ge slonken voorraad. De dag, dat die aanvulling zou geschieden, werd hij echter ziek, zodat hij het geld in zijn portefeuille hield. Juist op die dag was er controle met bovengenoemd resultaat. Bij het verhoor door de postale re cherche enige dagen later, had hy in tussen behalve de aanvulling van zijn postzegelvoorraad ook nog als reden opgegeven, dat hij de bewuste f 75. mede bij zich had gestoken om wat geld op zak te hebben voor privé- aangelegenheden. Ter zitting van de centrale raad herriep hij echter die laatste verkla ring en vertelde, dat deze uitleg hem onder pressie was afgedwongen door de récherche. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat betoogde diens ge machtigde, de heer L. Wolters, dat het lenen van geld uit de kas door de ambtelijke instanties steeds wordt beschouwd als diefstal en dat hij het aan M. gegeven ontslag dus als vol komen terecht beschouwde. De gemachtigde van de betrokken ambtenaar, de heer P. Willems, be streed de juistheid van de verkla ring inzake het privégebruik van de uit de kas genomen gelden en betoog de voor wat de bestemming tot aan vulling van de postzegelvoorraad be treft, dat een dergelijke methode, hoewel in strijd met de dienstvoor- waarden, ook door andere ambtena ren werd toegepast. Dit gebruik vond zijn oorsprong in de te Heerlen be staande splitsing tussen de postale bedrijven. Thans is daar echter ver andering in gebracht. Pleiter conclu deerde op deze grond tot nietig ver klaring van het aan M. gegeven ont slag. De raad zal 10 november uit spraak doen. reeds vanaf 284.- gaan mee tot ver In het Jaar 2000 SCHOOLJONGEN VERONGELUKT Op de hoek van de Sportlaan, aan het einde van de Lange Nering is gistermiddag tegen half zes een ongeluk gebeurd dat aan de 14-jarige schooljongen L. Ruiter uit Blokzijl het leven heeft gekost. De jongen, leerling van de lagere christelijke technische school te Em- meloord, fietste met een groepje leer lingen achter een langzaam rijdende vrachtwagen. Bij een poging om deze te passeren kwam hij in botsing met een tegemoetkomende vrachtwagen. Het slachtoffer werd tegen het weg dek gesmakt en ernstig aan het hoofd verwond. Nadat hij naar het zieken huis te Emmeloord was gebracht is het slachtoffer overleden. EZELS getaxeerd op asdruk of cylinderinhoud? Rijkspersoneel op bevrijdingsdag in lustiumjaar vrijaf In het kader van een grootse vie ring van de bevrijdingsdag zal in elk lustrumjaar op de vijfde mei aan het rijkspersoneel vrijaf worden gegeven, zo zegt prof. De Quay in een nota aan de Tweede Kamer naar aanlei ding van het verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1960 van het departement van algemene za ken. De minister-president merkt verder op, dat in juli jl. van particu liere zijde het initiatief is genomen tot oprichting van het „Nationaal ko- mitee viering bevrijdingsdtg 5 mei 1960". Een vertegenwoordiger van de minister-president heeft daarin als adviserend lid zitting genomen. Het comité is nog doende zichzelf en zijn werkzaamheden te organiseren en heeft nog geen omlijnde plannen aan de regering voorgelegd. De verwach ting is, dat dit thans op zeer korte termijn zal gebeuren. VIER MAANDEN VOOR VERDUISTERING De rechtbank te Utrecht heeft van morgen de 55-jarige gewezen direc teur Th. J. M. te Woerden conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte was beschuldigd van verduistering van een bedrag van ongeveer 12.000,dat hij in de jaren 1947'52 aan het filiaal van de „Rotterdamsche Bank" te Woerden zou hebben onttrokken. Hij wist deze zaak lange tijd te camou fleren met gefingeerde boekingen ten name van twee dames, de gezus ters Mullinghof aldaar. De zaak is met de benadeelden civielrechtelijk geregeld. Drie maanden tegen moeder geëist „Alles wat ik deed was toch niet goed". En daarom had een 24-jarige moeder, die vanochtend voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond, niets aan de verzorging van haar baby gedaan, zodat dit zoontje, drie maanden oud, stierf aan uitput ting en verwaarlozing. Toen in '58 het derde zoontje ge boren werd kreeg het echtpaar een eigen huis in Schiedam. En daar stond de vrouw, die zoals de presi dent het uitdrukte „tot onzelfstan digheid was grootgebracht" alleen voor alles. Haar man had haar aan geraden met de baby eens naar zui gelingenzorg of een dokter te gaan, maar ze had het niet gedaan. Het kindje kreeg niet de juiste voeding en werd ook medische en hygiënische zorg onthouden. Het was tenslotte uitzonderlijk mager en geheel ver vuild, zei de officier van justitie. Toen het ook nog longontsteking kreeg, was het gauw gebeurd. „Het is onbegrijpelijk" zei de of ficier. „Het is tegenwoordig voor iedereen mogelijk, desnoods gratis, hulp en raad te krijgen". Gezien het psychiatrisch rapport, waarin de vrouw niet geheel toere keningsvatbaar werd genoemd, eiste hij drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Er was geen raadsman. Uitspraak over twee weken. BOERDERIJ UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gister middag brand uitgebroken in een boerderij aan de Veldweg in Beek bergen. De familie Broekhuis,zat in de woonkamer thee te drinken, toen de heer des huizes plotseling een vry sterke brandlucht rook. Toen hij op verkenning ging, kwam hij tot de ont dekking dat de deel reeds in lichter laaie stond. Het grootste gedeelte van de inboe del, alsmede enige op stal staande varkens, konden worden gered. De Apeldoornse en Beekbergse brand weer kwamen te hulp. Men moet wel op het puntje zitten Honderden houders van ezeltjes hebben voor het stadhuis in New Delhi geprotesteerd tegen de maatregelen van het stadsbestuur om belasting op ezeltjes te heffen. De ezelhouders riepen: „onze ezeltjes kunnen derge lijke tarieven niet dragen". Neem uw auto mee in de trein Voor wie tegen een lange autotrip om zijn vakantiebestemming te berei ken opziet, heeft de Nederlandse Spoorwegen een oplossing gevonden. Vanaf het vakantieseizoen 1960 zul len naar alle waarschijnlijkheid spe ciale treinen van Nederland naar het zuiden van Europa reizen. Met deze treinen kunnen de vakantiegangers hun auto meenemen. Men heeft dan de beschikking over de eigen auto in het vakantieoord, terwijl een da genlange autorit niet meer nodig is. De nieuwe treinen gaan autocou- chettetreinen heten, waarbij de auto's op speciaal daarvoor gebouwde wa gens geplaatst worden. Er wordt op het ogenblik druk on derhandeld tussen de directie van de N.S. en de directies van de KNAC en de ANWB. De onderhandelingen In Kopenhagen toonde een fabrikant op een meubeltentoonstelling een gaan over de prijzen en de dienstre- wel zeer exclusieve stoel. Ondanks de vreemde vorm, moet de stoel bul- geling. J tengewoon comfortabel zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7