Chefarine ,4 Strand-ontsluiting aan de de orde op Statenkringvergadering te Leiden Albasten Madonnabeeld van St. Lodewijkskerk te Leiden opnieuw gekroond WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Herdenking ie monument van 60 Jaar geleden sneuvelde hij in Zuid Afrika Vandaag is het 60 jaar geleden dat Herman Coster, geboren in 1865, stu dent te Leiden, praeses collegii van het Leids Studenten Corps, gepro moveerd tot doctor in de Rechtswe tenschap in 1891, staatsprocureur der Zuid-Afrikaanse Republiek van 1895- tot 1897, sneuvelde in de boerenoor log. Om dit te gedenken verzamel den een groot aantal genodigden zich vanmorgen te elf uur vóór het monument, dat te zijner ere op het binnenplein van de Academie aan bet Rapenburg is aangebracht. Vóór het monument stond een erewacht van leden van het Studentenweer- baarheidscorps „Pro Patria" opge steld. Onder de belangstellenden waren de ambasadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Goldenhuys, een vertegenwoor diging van de curatoren, van de Academische Senaat, dekanen van de verschillende faculteiten, het Colle gium, de Vereniging Nederland- Zuid-Afrika in Leiden, studerende Zuid-Afrikaanse studenten, het Afri- ka-instituut, het gemeentebestuur en voorts de garnizoens-commandant luit.-kolonel Th. Weasels. Nadat men twee minuten stilte in acht had genomen, hield de presi dent-curator van de Leid6e univer siteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, een rede, waarin hij de betekenis memoreerde van het 34- jarige leven van Herman Coster. Het was niet alleen het leven van een bekwaam jurist en een hoogstaand mens, maar vooral van iemand, die de reputatie van Nederland in Zuid- Afrika heeft hooggehouden en die zijn leven gaf voor het stamverwan te volk en zijn tweede vaderland. Herinneringen aan de Boerenoor log zijn verbleekt. Maar er is eens een tijd geweest, dat heel Nederland met dit gebeuren intens meeleefde. S(pr. beschreef Herman Coster als een serieus student, daarnaast een vrolijke jongen en gezellige feestge noot. Gedurende zijn studententijd rijpte het plan naar Zuid-Afrika te gaan. De bittere strijd, al was het geen oorlog, welke de Boerenrepu blieken tegen het opdringen van En geland voerden, boeiden Coster zo zeer, dat hij zich tot levenstaak koos, die strijd van het Hollandse ras mede te gaan voeren. Hij maakte in Pre toria snel carrière in de balie. In 1895 werd hij geroeoen tot het ge wichtige ambt van Staatsprocureur; hij deed belangrijke dingen, maar raakte in botsing met president Kru- ger over de z.g. vreemdelingenwet, Leiden bij het Herman Coster welke Coster met warmte verdedig de. De Volksraad trok op practisch- politieke overwegingen de wet in, hetgeen het aftreden van Coster tot gevolg had. In 1899 breekt de Boerenoorlog uit en Ooster nam terstond dienst en aan het hoofd van 25 man trekt hij te velde. Reeds spoedig wordt hij bij Eiandslaagte, strijdend tegen een overmacht, door een kogel in het hoofd dodelijk getroffen. Het comité oud-Leidenaars te Jo hannesburg-Pretoria heeft even als tien jaar geleden het initiatief genomen tot een gelijktijdige krans- legging hier en bij het medaillon van Coster in het Hooggerechtshof te Pretoria. Deze krans werd te Leiden gelegd door de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkeren. Feest in Leiden voor het vijf miljoenste schaap Zoals gemeld, wordt op vrijdag 30 oktober aanstaande op de Leidse vee markt de aanvoer van het vijf mil joenste schaap verwacht sedert de in stelling: van de sehapenmarkt. Leiden heeft de grootste schapenmarkt van West-Europa. Uiteraard zal dit feit enigszins fees telijk worden herdacht. Om half acht 's morgens de ver moedelijke tijd van aankomst van de kudde schapen waarin zich ook het vijfmiljoenste schaap bevindt zal de heer Joh. Karens, voorzitter van de Zuidhollandse Bond van Veehan delaren het schaap voor de gemeente Leiden aankopen. De eigenaar/aan voerder zal daarbij een passende oor konde worden aangeboden. Na de aankoop volgt een muzikale rondgang over het marktterrein. Van 12.30- 13.30 uur volgt een feestelijke ont vangst door burgemeester en wethou ders van de genodigden in de mate- rialenloods op het veemarktterrein (naast molen „De Valk"), waarbij korte toespraken worden gehouden door de burgemeester, de wethouder van Markt- en Havendiensten en de voorzitter van de Bond van Veehan delaren. Men gebruikt daarna een aperitief, vergezeld van enige smake lijke schapenvleesgerechten. Om 2 uur 's middags zal net vijfmiljoenste schaap worden overgebracht naar de boerderij in de „Leidse Hout", waar heV naar men hoopt nog een lang leven beschoren is. Het marktterrein wordt feestelijk versierd. Moment tijdens de toespraak van de president-curator NOORDWIJK WAAR VINDEN L.TH.K.V.OJJ. RUIMTE VOOR HUN MOTORCURSUS? Onder leiding van de voorzitter, de heer A. van der Meer vergaderde de afdeling Noordwij k van de L.T.B. K.V.O.B. in „Royal". Lang discussieerden de bloembol lenkwekers en tuinders over de mo torcursus. Algemeen bleek men van de noodzaak van deze cursus over tuigd, maar het probleem is het vin den van een geschikte ruimte, waar de lessen kunnen worden gegeven. Tot dusver was het bestuur daarin niet geslaagd, maar het blijft inten sief zoeken naar een oplossing. Voorts beraadslaagde men over de keuze van een voorzitter voor de landelijke K.V.O.B., teneinde een voordracht op te stellen. Op 23 ok tober as. wordt de algemene ver gadering gehouden en dan komt ook de verkiezing van een voorzitter aan de orde. De Noordwykse kwekers bleken hun standpunt nog niet te hebben bepaald. Ook kwam een plan van het be stuur ter sprake tot oprichting van een Kring van Bloemkwekers. Medegedeeld werd, dat secretaris Baars van de K.V.O.B. zal worden uitgenodigd, een uiteenzetting te ge ven omtrent de interne gang van zaken bij de K.V.O.B. R.K. BOND VAN BEJAARDEN „ST. JOSEPH" De eerste ontspanningsmiddag in het nieuwe seizoen, van de r.k. Bond van Bejaarden werd gistermiddag gehouden in de grote zaal van het Juvenaat. De bijeenkomst werd een Vier betrouwbare middelen doenwonderen De 4 middelen verenigd in Chefarine „4'' worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaar heid wel afdoende bewezen. Tezamen werken zij nóg beter dan elk afzon derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan neer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I jm Tegan pijnen «n griep. Btuhikl mr <e gemaste maag, wam die wordt beschermd doer het bestanddeel Chefare*. 20 tabl. 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.60 groot succes, want niet minder dan 150 leden hadden aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven. De voorzitter, de heer A. Meijer sprak in zijn welkomstwoord zijn vreugde uit over de grote opkomst. Vooral verwelkomde hij de g. a. en de spre ker voor deze middag, de heer F. Keesen uit Rotterdam. In een helder betoog bracht de heer Keesen naar voren, hoe en waarom men in ka tholiek verband verenigd moet zijin. Dit onderwerp werd met grote aan dacht gevolgd. Door het bestuur is een winterprogram samengesteld, bestaande uit de navolgende punten: 20 Oktober behandeling winter- program en gezellige middag; 19 November te 8.30 uur een H. Mis voor overleden leden; ook in november een gezellige middag; In december een devote Kerstvie ring; Tegen vastenavond een „Bonte middag"; In de Vastentijd Kruiswegoefening in de namiddag; Op 19 maart een H. Mis voor de leden van de afdeling, waarna ge meenschappelijk ontbijt in het Juve naat en 's middags de feestelijke jaarvergadering met gratis verloting; Vanaf 3 november iedere middag gelegenheid om te kaarten. Dit programma had men kunnen samenstellen dank zij de milde bij dragen van de katholieken, zowel van Noordwijk-Binnen als van Noord wijk aan Zee. De vergadering vond dit wel een applausje waard. In de pauze werd een kopje koffie geserveerd en werden de dames voorzien van een versnapering en de heren van een rokertje. Na de pauze kwam het cabaretge zelschap „Bont en Blauw" voor het voetlicht dat door zijn dolle kluchten de aanwezigen deed schudden van het lachen. Het muzikale gedeelte werd op perfecte wijze uitgevoerd door de heer P. Steenvoorden. Jong-S.J.C. genoot van voetbal film. De Jeugdcommissie van de voetbalvereniging SJC te Noordwij k organiseerde in het Royal-theater een filmavond voor de junioren en adspiranten. De jongelui van SJC toonden grote belangstelling. Op het witte doek kregen ze fraaie spel- fragmenten te zien van de wereld kampioenschappen voetbal 1958. Dat de jongens met de prestaties van de verschillende teams meeleefden, laat zich denken. Instemming, bewonde ring en kritiek staken zij niet onder stoelen of banken. Nuchter, maar soms ook brullend, commentaar le verden de jongens op het zoenen en huilen, dat voetballers-zuiderlingen na winst of nederlaag plegen te de monstreren. Het was een avond, waarvan de SJC-jeugd genoten heeft. VOORHOUT K.A.V.-VERGADERING In de grote zaal van café „de Bon- tekoe" hield de KAV haar eerste bij eenkomst van het winterprogramma. Na het welkomstwoord van de Planning Prov.weg Scheveningen-Noord'Holland duurt reeds 30 jacr Tijdens de vergadering van de Statenkring Leiden der Kath. Volks partij, dinsdagavond in „De Vergulde Turk" te Leiden gehouden, werden enkele interessante onderwerpen aangesneden. Onder meer kwam de voor de recreatie van de bollen streek van bijzonder belang zijnde ontsluiting van het Noordzeestrand ter sprake, alsmede de realisering van de reeds dertig jaar geplande weg ScheveningenNoordhollandse grens. Deze zaken werden uit de doeken gedaan door de heren C. P. Vergou wen te Voorhout en F. J G. Spieks- ma te Rijswijk beiden lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, resp. als agrarisch en als we- genverkeersdeskundige, waar nodig aangevuld door het lid van Gedepu teerde Staten, de heer A. C. A. Dee- renberg. De ontsluiting van het Noordzee strand werd aan de orde gesteld door afgevaardigden uit Noordwijkerhout, die van het forum wilden weten hoe veel uitwegen naar zee tussen Noordwijk en Zandvoort dit wen selijk en realiseerbaar achtte. De vraagsteller wees daarbij op de be staande twee slagen t.w. het korte lings gereed gekomen Langevelder Slag en het oude Duindamse slag, welke laatste laatste echter in er barmelijke toestand verkeert. De heer Spieksma, die deze vraag in eerste instantie beantwoordde, stelde dat er in de z.g. randstad Hol land, een gebied dat bewoond wordt door nagenoeg een kwart van de ge hele Nederlandse bevolking, slechts enkele voor massarecreatie geëigen de gebieden zijn, waaronder de dui nen en het zeestrand en enkele wa tergebieden. De provincie poogt door een vrij breed opgezet rijwielpaden - plan zo veel mogelijk van deze ge bieden open te leggen. De overgrote massa tracht ontspanning te vinden op het strand en dit strand is op verschillende punten (de badplaat sen) reeds bereikbaar, maar de pro vincie wil ook de lange, z.g.n. on bemande strand-gedeelten ontslui ten, waaronder het 16 km. lange ge deelte tussen Noordwijk en Zand voort Hier kunnen duizenden ont spanning vinden Maar de recreatie bepaalt zich niet niet tot de behoefte „een kuiltje te graven en in het zand te zitten", er is méér nodig. Er moet toezicht zijn, de veiligheid moet zo goed mo gelijk worden verzekerd, er moet ge zorgd worden voor sanitaire voor zieningen, parkeergelegenheid e.d. meer. Over de noodzaak van ont sluiting bestaat geen verschil van mening maar de uitwerking vraagt gedegen voorbereiding en overleg met de betroken gemeentebesturen. Naar mag worden verwacht, al dus het statenlid Spieksma, zal er nog vóór het komende zomersei zoen tenminste één behoorlijke ontsluiting gerealiseerd zijn (het Langevelderslag) met ook voor auto's berijdbare toegangswegen uit twee richtingen vanuit de Ruigenhoek en Noordwijkerhout samenkomend aan de duinvoet met parkeerterreinen, enz. Ook het Duindamse slag zal, in sa menwerking met de gemeente Noordwijk, te geëigener tijd tot ontwikkeling worden gebracht. De heer Spieksma stelde dat voor zieningen als toezicht e.d. eigenlyk direct bij openstelling van een toe- gangsweg dienen te worden gerea liseerd. Op een nadere vraag zei n» I r* li r r 4 ja pa ,spr' dat voor de voorzieningen by Kljwielen U. en H. vanaf 149.50 ?et Duindamse Slag de gemeente Noordwijk dient te zorgen. De heer C. P. Vergouwen wees nog op het terrein van pl.m. 80 hectaren in de ruilverkaveling Langeveld, dat eigendom is van de provincie. Ook dit gebied is uitstekend geschikt voor re creatie, tezamen met enkele aanslui tende binnenduingebieden. Om hier recreatiemogelijkeden te scheppen zullen weliswaar weerstanden over wonnen moeten worden maar het zou minder offers aan agrarische eigendommen elders betekenen. Rudge, Joco, Simplex, Globe, compleet Fa DUSOSWA LEIDEN (Advertentie) presidente, mevrouw v. d. Berg- Herings, werd een Maria-lied gezon gen. Vervolgens hield de pastoor een oktober-toespraakje, waarin hij het rozenkransgebed extra aanbeval. Wegens ziekte kon de secretaresse haar 5-minuten praatje niet houden. Volle aandacht had een schrijven van de nieuwe diocesaan-presidente, alsook het afscheidsschrijven van de afgetreden presidente, mej. Stringa, die 13 jaren diocesaan voorzitster is geweest en voor haar vele werk door de kerkelijke en wereldlijke over heid werd gedecoreerd. Er komt te zijner tijd een stemmige kerstavond en een gezellige vasten avondviering. Ook zal er wederom een jaarlijks reisje worden gemaakt in juli of augustus. Het wordt dan een excursie naar de Tornado-fabrieken. Die dit willen, kunnen nu reeds bij het bestuur sparen. Na de pauze kwam de toneelgroep voor het voetlicht. Opgevoerd werd de dol-komische éénacter „Kaviaar". Allen hebben volop genoten. Voor de rondvraag was niet veel animo, zodat de presidente, nadat de dames toneellisten in de bloemetjes v/aren gezet, tijdig kon sluiten. Missietentoonstelling In de Stadsgehoorzaal te Leiden Van 31 oktober tot 8 november LEIDERDORP Tips voor amateur-fotografen. Gp de gisteren gehouden clubavond van de Amateurfotografenver. Da- guerre was aanwezig de heer Jonker van Adox uit Amsterdam. Deze heeft de Leiderdorpse amateurs heel wat wetenswaardigheden verteld over de fotografie. Het beheersen van de techniek is zeer belangrijk zeide hij en behandelde hierbij de camera, de film en het vergroten. Dit laatste geeft vooral moeilijkheden door de contrastvorming van het papier. Voor het afwerken en het vergroten gaf hij verschillende aanwijzingen, daar bij wijzende op het feit dat van een slecht negatief nooit een mooie ver groting is te maken. Over het alge meen is slechts 50 van het aantal negatieven van amateurs bruikbaar. Ten einde verzekerd te zyn van goe de negatieven raadde hij aan een- laagsfilms te gebruiken en moderne suyxj azaQ 'JcepipjiMjuo-reeuiuaa eisen echter een zeer preciese belich ting. Tenslotte vertoonde de spr. een serie fraaie kleurendia's merendeels vervaardigd op zijn vacantiereis in Italië. Deze waren gemaakt met het nieuwste kleurenmateriaal. Jubileumgeschenk van 'n parochiaan Bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de St. Lodewijkskerk te Leiden heeft een van de parochianen een paar kroontjes geschonken voor het albasten Madonnabeeld. Zowel Maria als haar kindje droe gen oorspronkelijk kroontjes, die in de loop der jaren verdwenen zijn. De nieuwe kroontjes zijn ontworpen en vervaardigd door de goudsmid-gra veur Antonie J. Reijmers te Lelden. Ze zijn vervaardigd van zilver en gal vanisch van een goudlaagje voorzien. Het Christus-kroontje is een ko ningskroon. Op de hoofdband zijn negen diademen aangebracht, welke, naar elkaar toe gebogen, de koepel vormen waardoor de wereldbol ge dragen wordt. Op de wereldbol is een kruis aangebracht, dat van alle zijden gezien ook van de boven zijde een kruis blijft en dat aldus de gehele wereldbol beheerst. Tussen de diademen is een symbolische fi guur aangebracht, die het zinnebeeld van het geloof voorstelt: het rustige, wachten op het heil, dat van boven komt. Het Maria-kroontje is een z.g. „he melse kroon". Ook hier is tussen de pieken het geloofssymbool aange bracht. Op ieder der negen pieken rust een parel. Provinciale weg nr. 1 Hoe staat het nu eigenlyk met de Provinciale weg nr. 1 van Sche veningen tot aan de grens van Noord- Holland? Tot ongeveer Katwijk aan de Rijn zijn gedeelten van deze weg gereed maar in Noordwijkerhout lig gen reeds jaar en dag zandlichamen zonder dat er verder iets aan wordt gedaan. Kan hier niet meer spoed worden betracht? Reeds dertig jaar is men met de planning bezig; nog steeds komen er nieuwe plannen bij. Ook bij het de partement van Waterstaat ligt weer een nieuw plan. Deze zaak is echter niet zo eenvoudig als wel lijkt. Op de eerste plaats vraagt deze ge projecteerde weg, die van groot be lang is als aan- en afvoerweg voor de Velzertunnel, een voortzetting op Noord-Hollands gebied en hier open baren zich verschillen van opvatting. De aansluiting moet passend zijn, al dus gedeputeerde Deerenberg, maar Zuid-Holland wenst zo weinig moge lijk agrarische offers, terwijl de pro vincie Noord-Holland daaraan minder belang hecht De strijd tussen deze provincies is nog steeds niet beslecht. Daar komt bij dat het vraagstuk vast zit aan het tracée. In het zuide lijk gebied heeft men te maken met verschillende waterwingebieden (Den Haag!), waar men bevreesd is voor vervuiling een vrees overigens, die spr. vrij problematisch acht een groot vliegveld e.d. Tevens komt daarbij dat ook het rijk groot belang heeft bij deze weg en dus medezeg genschap wenst. De vraag kan worden gesteld, aldus een woordvoerder, of het niet verstandig zou zyn de weg in twee Gedeelten te realiseren, het zuidelijk en noordelijk gedeelte apart, dit laatste ter ontlasting van de bestaande weg. Hiertegen voer de de heer Deerenberg als be zwaar aan dat tóch onteigening van het gehele tracée ineens nood zakelijk blijft, zoals in de wet vastgelegd. De aanvrage voor deze onteigening is intussen ingediend. Met betrekking tot de aanleg van rijwielpaden langs de bestaan de wegen rond Noordwijkerhout, waarover in de laatste gemeente raadsvergadering van Noorwijker- hout het een en ander is gezegd, werd gesteld dat daarvan wel niets komen zal. Als er toch een nieuwe weg komt zou dat goed geld naar kwaad geld gooien zijn. Meer me dewerking van de gemeentebestu ren door het maken van aanslui tingen der zijwegen is gewenst omdat daardoor de provincie een helpend duwtje in de rug krijgt tegenover het rijk. Verschillende andere vragen op verscheiden gebied, veelal echter van incidenteel belang, werden nog gesteld en door het forum beant woord. Met betrekking tot het huishoude lijk gedeelte van deze bijeenkomst zij nog gemeld dat het oude bestuur bij enkele candidaatstelling werd herkozen. Tot voorzitter werd herbe noemd de heer P. Oosterveer, Sascen- heim, die 37 van de 46 stemmen op zyn naam kreeg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4