Het St. Elisabeth-ziekenhuis wil alleen bij, maar liever vooruit DINSDAG 20 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Totale vernieuwing binnen de muren van hei hoofdgebouw U Ibeth-ziekenhiuis aan de Hooigracht de derde verdieping gaan we rond te Leiden veranderd. Het entree is langs de zalen en kamers, die nog langs de wanden, in het midden kun nen zij in glazen boxen de behande- i linig krijgen waarop elke baby recht heeft Een puikje van moderne weten- schap is de nieuwe verloskamer en de operatiezaal, die gelegen zijn op de eerste verdieping. Hier koestert zus ter wendelien haar glimmende huis raad. Zij wijst op de wisselbaden voor de pasgeboren baby's, op de speciale lamp, waarmee men de kleur van de jongeborenen op haar juiste waarde kan schatten, de infra-rode lamp voor verwarming van het borelingske, de steriliserende trommels, die evenals alle andere voorwerpen in deze ruim te op wieltjes zijn gemonteerd. Alles i rijdt. De lamp boven de operatietafel straalt géén warmte uit, geeft geen CftpalAnd tAfit schaduwen; met een draai aan de w knop stroomt warme lucht de opera tiekamer binnen, de radiatoren zijn I electrisch, er zijn dubbele ramen met dubbel glas (vierdubbel dus) die het j geluid van de Hooigracht buiten slui ten, het nylonglas is bovendien on doorzichtig. Daar komt nog bij dat tijdens een operatie alle medewer- t kenden in het groen zijn gekleed, ook de zusters, die als „juffertjes in het groen" zwijgend hun werk doen. Be neden zijn de polikliniek en twee op namekamers, de ruimte voor de por tier, de hal en 'het trappenhuis. Géén twee trappen meer, maar één brede opgang. Men heeft ruimte gewonnen in deze j nieuwbouw, maar de belangrijkste j winst is de betere sevice die i patiënten kan bieden. Dit ziekenhuis gaat met zijn tijd mee, het wil zelfs zo wast... zijn tijd vooruit zijn. Aan de ingang wordt nog gewerkt. De operaties aan het wegdek van de Hooigracht gaan ook niet aan het zie kenhuis ongemerkt voorbij. Men Ziet het hardstenen fries. De ingang is achter de houten schutting verbor gen, tijdelijk aangebracht om ver- 'iterl-ijk is er niet zoveel aan het boven zijn op de vierde verdieping ontreiniging van dit nieuwe „per hoofdgebouw van het St.-Elisa- cellen van de ziusters-religieuzen. Op ron" te voorkomen. In de nacht van zondag op maan dag is de 38-jarige L. Peters, con- gierge aan het O.L.V.-lyceum te Bre da tijdens controle van de verwar ming om het leven gekomen. monumentaler geworden. Een brede naar verf en cement ruiken. Oude keukens, die alle fris en overzichtelijk 001 overdekte ingang legt een verbinding zolders hebben hier een nuttige be- zijn ingericht en vandaar komen wij 1J n0^ Voor hij zich ter ruste begaf, ging even naar de kelder om de i de nieuwbouw van 1S64 en diS stemming gekregen. Dit is de"„oor-, in de twee babykamers,~één"voor dé „—„If welke deze week gereed komt. Deze neus- en keel-aMeling", zeer toepas- couveuse-kindjes en voor de méér bl zijgn vrouw kiiken en VOIfé mgang heeft iets weg van een perron selijk naar St.-Blasius genoemd, en volwassen exemplaren, h A kiidertran Hii bleek toen en inderdaad kan men haar hiermee de eerste deur die zuster Zephyrina Voor de verpleegsters moet het een reeds te zijn overleden tengevolge vergelijken, omdat het gelijktijdig ontsluit is die van de operatiekamer. genot hier te werken. De kinde. van kolendampvergiftiging. aaiwoeren van meerdere zieken met A wijst ons op de speciale micro- verschillende auto's mogelijk wordt, scoop voor ooroperaties en het nieuw- De hardstenen kolommen en het ste narcose-apparaat. Daarnaast is 'n hardstenen fries maken de voorgevel ruimte geheel ingericht voor de Ton- forser, representatiever. Bewondering sillotomie of voor andere kleine in- moet men hebben voor de prachtige grepen die met oor, neus of keel te poort, die versierd is met reliefs natuursteen van de Amsterdamse (Advertentie) Een brug onderweg naar Leiden maken 'hebben. Oók een ruimte, die geheel aan de eisen van deze tijd is beeldhouwer Auke Hettema. De deur aangepast. Hierop sluit aan de audio- is beslagen met koper op een zwarte metrie, een kamertje, waarin het ge- achtergrond. Het ontwerp hiervan is van het architectenbureau v. d. Laan, hoor van de patiënt wordt gemeten. Het is geheel met geluid-absoiberen- Hermans, v. d. Eerden en Kirch te de platen afgedekt. Woorden, gespro- Leiden, dat het ontwerp van deze ken in deze ruimte klinken dof, zon- gehele verbouwing voor zijn rekening der weerklank, galm of echo. nam. Ir. J. B. Hermans in het bij zonder is de man van dit plan. Aan de lVI6* trots toont ons de directrice buitengevel is op een ander, strak- het keukentje. Zij verklapt dat ker kruis na verder niets veran- het inrichten van keukens één van derd. De buitenmuren bleven staan haar liefhebberijen is en we mogen en er was ook geen reden hieraan beamen, dat het een huiselijke gezel iets te veranderen. De gevel van dit lige keuken is. Voor zes kinderen is in het begin vain deze eeuw door de er op deze afdeling ook een kamer, heer Van der Laan sr ontworpen ge- De meeste patiëntjes komen voor het bouw doet het nog uitstekend. Ook in knippen van de amandelen. Zij blij- onze dagen. ven maar kort. Vroeger is deze ka mer een terras geweest, maar zuster RJVaar binnen de vier muren van h_t Zephyrina, die weet wat het is pa- hoofdgebouw zijn geen twee ste- tiënten te moeten weigeren, zei: „wat nen op elkander gebleven. Om in heb je nu aan een terras en het werd tandartsen-taal te spreken: de aainne- een ziekenkamer. Ook de volwassen- mer heeft volgens het plan van. de vrouwen en mannen hebben op deze architect een kundige zenuwbehan- afdeling hun kamers met prachtig deling uitgevoerd. Van onder tot bo- uitzicht over Leidens dakencee en/of ven werd het inwendige van dit ge- op het aardige binnenplein van het bouw uitgeboord- Het was tijd. Het ziekenhuis. We treffen nog een slaap- 'hoofdgebouw was dringend aan ver- kamertje aan, voor de nachtzuster, nieuwing toe en men heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt een nieu- een inschrijfkamer, een douchecel, een garderobe voor de verpleegsters 2 indeling van de beschikbare ruim- en een ziekenkamer met zes bedden, te te maken. Inwendig is alles nieuw, waar voor men ook zeker wel een aangepast aan de eisen van deze tijd. bestemming zal vinden. Dat wil onder meer zeggen: kleinere voor patiënt en verpleegster, méér ruimten voor zusters en doktoren, méér service vóór de patiënten. w_~- Op het terrein van de N.V. Plette- De foto toont de brug op een drij- doorvaarthoogte 2.60 m., twee trot- ziekenkamers, gezelliger en handiger t-Ie* oproepsysteem heeft inmiddels rij v-h. L. J. Enthoven en Cie te vende bok met een hijsvermogen toirs één van 3.05 en één van 5.04 m. wo+uw zuster Zephyrina van ons wegge- Delft is gisteren een brug inge- van 80 ton. Zij wordt in twee helf- Het gewicht is 70 ton zonder ballast. rukt, en een bedrijvig zuster Fides scheept, die bestemd is voor de ten geplaatst. Daar de bruggen over Het houten wegdek wordt vervaar- neemt haar plaats in. Zij voert ons oeververbinding van het Rijn en de Vliet te smal zijn moest deze digd van Azobé, een houtsoort uit naar de tweede verdieping waar de Schiekanaal ter vervanging van de vracht vervoerd worden via Rotter- Frans Kameroen. De bascule wordt afdeling „urologie" gevestigd is- In de z.g. Lammebrug, die de Zoeterwoud- dam, Gouda en Alphen aan den Rijn. geplaatst naar de zijde van Zoeter- Pius X afdeling zien we de onder- seweg te Leiden verbindt met de woude. Met zuster Zephyrina, de jubila- zoekkamer, patiëntenkamers, enige Vrouwen weg te Zoeterwoude. De De uitvoerende firma verstrekte ons Door de omweg, die de brug moet resse van dit weekend, hebben wij handige zustersposten, méér moderne Staten van Zuid-Holland financie- de volgende gegevens over de nieu- varen, arriveert' zij eerst heden- 'n rondgang gemaakt door de nieuw- ren deze brugaanleg. we brug: doorvaartwijdte 10 meter, avond. (Foto Van Bemimelen) bouw, tot het moment waarop haar aanwezigheid elders werd gevraagd, zuster Fides zorgde voor een vlot De operatiekamer op de eerste ver- sqhadE VAN BIJNA 7 TON DOOR Winlerrust op Haarlemse keuring Het bollenvdk iswat de bloemen- keuringen betreft, voor enkele we ken in winterrust gegaan. De dahlia's hebben nu afgedaan en de bolgewas sen worden in noemenswaardige kwantums niet voor eind november verwacht. Er viel gisteren op de wekelijkse keuring in Haarlem dan ook heel weinig te zien. We noteerden de mooie dahlia (s.c.) Alcione van Maarse, Aalsmeer en Ant. Nuyens, Limmen, etaleerde nog een aardig groepje dahlia's, waarin de witte Flora's White, de typisch rose pom pon Sweet Harmony, de lilarose se- micactus Flora's Melody en de vurig rode decoratieve Red Signal de eer ste viool speelden. Er was ook nog een gladiool: de rode Dr. Salk van P. Visser, St. Pancras en hoewel het gladiolensei- zoen toch wel bijzonder ver is ge vorderd, zagen de bloemen er nog vrij gaaf uit. Uitstekende kwaliteit van de Hol landse iris Marquette bracht Piet Nijssen Zn, Santpoort naar voren. Do bollen waren natuurlijk geremd. Extra best waren ook de irissen van het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse. Of men nu White Excelsior of White Perfection Lemon Queen, Imperator, Prof. Blaauw, Blue Trimphator, H. v. Vliet of Golden Harvest zag, waren stuk voor stuk prima. C. Broeze, Bever wijk, sloot de rij met een grote vaas met de zilveren pluimen van Gyne- rium argenteum of, zoals dat tegen woordig heet Cortaderia Selloana. Hier in Holland zijn ze meer bekend onder de naam Pampusgras, een zeer decoratieve solitairplant voor de tuin, die echter geen graad vorst kan verdragen, 's Winters moeten ze dan ook vorstvrij gedekt worden. Als snijbloem is het ook een gevraagd artikel, al is het natuurlijk geen massa-produkt. Niet iedereen is er op gesteld ettelijke maanden tegen gedroogde pluimen te moeten kijken en het tijdsbestek dat men ze ge mengd met pauweveren op de schoorsteen zette, is verleden tijd ge worden. Mgr Beltrami zegende nieuw RAPTIM-bureau in Onder grote belangstelling, vooral van de zijde der missie-autoriteiten uit Nederland en andere landen, heeft maandagmiddag mgr. G. Bel trami, internuntius in ons land, de nieuwe kantoren ingezegend van het missie-reisbureau RAPTIM-N eder- land. In een daarop volgende receptie hebben talrijke belangstellenden de modern ingerichte ruimten bezich tigd en het bestuur van RAPTIM- Nederland gelukgewenst. In een toespraak, waarin hij ant woordde op de begroeting door pa ter P. J. de Ruijter w.p., zei mgr. Beltrami dat hij als internuntius in Nederland thans zelf heeft kennis kunnen maken met de grote missie liefde van Katholiek-Nederland, welke bekend is over de gehele we reld. Hij wenste RAPTIM geluk met zijn nieuwe kantoor. Tenslotte las hij een telegram voor van het Pau selijke staatssecretariaat, waarin kardinaal Tardini mededeling deed van de apostolische zegen en geluk wensen van Z.H. de Paus. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich behalve mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, en vele Nederlandse en buitenlandse prela ten, de leden van de raad van beheer van RAPTIM, onder voorzitterschap van pater P. J. de Ruijter w.p. en van de raad van bestuur onder voorzit terschap van de heer F. J. H. M. van der Ven, alsmede vertegenwoordi gers van RAPTIM-Duitsland en Ita lië en van het federatief hoofdkwar tier van de RAPTIM te Rome. RAPTIM-Duitsland bood, bij mon de van zijn president pater Hack, een metaal-plastiek aan, een voorstelling van St. Christoffel, vervaardigd door de bekende Oostenrijkse kunstenaar José Prick, die sedert enige jaren in Nederland woont. vervolg. Via de uitbreiding van dieping. Zuster Wendelien voelt zich de St.- al thuis in de nieuwe omgeving. De Jozefafdeling, komen we op de derde grote lamp is een staaltje van modern verdieping van de nieuwbouw. Daar- vernuft. UITBREIDINGSPLAN. B. en w. van Den Haag zullen aan de gemeenteraad preadvies uitbren gen op het verzoek van de „N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Rotha" om vergoeding van de scha de, welke zij zou lijden door de uit voering van het uitbreidingsplan Waldeck 1956. Deze N.V. is eigenares van een op pervlakte grond en water, gelegen aan het Nieuweslag te Loosduinen, die steeds bestemd is geweest voor bouwterrein, maar die krachtens ge noemd uitbreidingsplan debestemming van tuingrond heeft gekregen. Het gaat hier om een bedrag van bijna ƒ.700.000.—. In Praag is een aantal artsen veroordeeld wegens het afgeven van valse attesten en een aantal func tionarissen wegens het vervalsen van gegevens voor de sociale verzekering. Zij kregen gevangenisstraffen van anderhalf tot twee jaar. AUTO-SERVICE GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Tel. 23041 In glazen boxen worden de nieuwe wereldburgers verzorgd. De verpleeg sters hebben alles bij de hand. Wiegen staan langs de wanden. Alles bij de hand voor de baby

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7