t9eKcia6ecoii^ci4W i i Schiphol Uitgewezen diplomaat op Peking wordt vredelievend Kard. Fizzardo biedt ontslag aan Eisenhower treedt op in staalstaking Huiszoekingen in Frankrijk De Veiligheidsraad „Boeing 707' verongelukt Geen gratie voor Chessman Korreltje M DINSDAG 20 OKTOBER 1959 f /V "1 Mj* 51ste JAARGANG No. 14842 Directeur j P.j m. koens KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN >s ook niet a"es j| Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnero. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Aanbod van spionage Glimlachend over de grote groep journalisten, persfotografen, came ramensen en televisiereporters, die zich verdrongen bij de trap van het vliegtuig, stapte gisteren de 36-jarige Russell Langelle, de functionaris van de Amerikaanse ambassade te Moskou, die door de Russen op be schuldiging van spionnage is uitge wezen, uit het KLM-toestel, dat hem in zes uur van Moskou naar Amster dam had gebracht. Langelle stemde er in toe om en kele minuten met de journalisten te spreken en een opname te laten ma ken voor het TV-journaal. „Ik kan u niet meer mededelen dan reeds in de kranten heeft gestaan en voor het overige beschikt Washington uit de aard der zaak over een uit voerig rapport inzake het incident. Ik ben niet gerechtigd verdere in lichtingen te verstrekken". „Het verhoor in Moskou heeft twee uur geduurd, het ging er nogal hard handig toe, maar ik heb er geen Het Indische partijloze blad „Hin dustan Times" schrijft dinsdag, dat China thans een begin schijnt te heb ben gemaakt met een „vredesoffen sief" tegen India. De Indische diplo maten te Peking en Lhasa worden se dert veertien dagen hartelijk beje gend in plaats van koel en correct zo als in de voorafgaande zes maanden. Ook president Lioe Sjao Tsji en minister van buitenlandse zaken Tsjen Jo hebben in de laatste tijd met veel nadruk gezegd, dat China met zijn buurlanden 'n vrede wil le ven. Bovendien hebben de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Subandrio en de Nepalese minister van ontwikkeling, Toelsi Giri, na be zoeken aan Peking gezegd, dat China gaarne zijn geschillen met India wil regelen. Ook de secretars-generaal van de Indische communistische par tij, Adjoi Ghosj, zei dit na terugkeer van een reis naar Moskou en Peking. De „Hindustan Times" geeft drie theorieën over de wijziging in de houding van de Chinese communis ten. Volgens de eerste zouden de Chi nezen thans overal in Tibet him macht hebben gevestigd en deze over winning willen consolideren vóór zich in nieuwe avonturen te storten. Volgens de tweede zouden de Chine zen hebben ingezien, dat zij zich door hun vijandige houding jegens India in Azië in een geïsoleerde positie plaatsen en vervolgens de laatste zou de ommekeer moeten worden toege schreven aan Russische druk op Pe king. De 59-jarige mijhwerker M. van Winkel uit Merkelbeek is maandag morgen in Heerlen dodelijk veronge lukt, toen hij, gezeten op de aanhang wagen van een traktor bij het nemen van een bocht kwam te vallen. De man smakte met het hoofd tegen het wegdek en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. blauwe plekken van over gehouden". „Wij blijven een paar dagen in Amsterdam om op instructies te wachten". „Wij hebben onze koffers in grote haast moeten pakken. Iedereen heeft ons geholpen. Wij hadden een huis in Moskou en het uitwijzingsbevel kwam plotseling". „Heeft men u van Russische zijde een aanbod gedaan om voor haar te gaan werken?" De heer Langelle bevestigde deze vraag met de woorden: „In zekere zin, ja". „Hoe voelt u zich, nu u weer in dè vrije wereld bent gekomen?" „Als men zo lang in Moskou is ge weest, voelt men zich altijd ver heugd in West-Europa te komen of naar Amerika terug te gaan". Russische lezing van het geval. De Russen hebben gisteren uitvoe rig hun zienswijze op het geval- Lan gelle bekendgemaakt. De Russische lezing is als volgt: „Wachtende passagiers van bus lijn 107, die naar het centrum van Moskou rijdt, hebben op vrijdag 16 okt. tijdens het spitsuur 's morgens (9 u.) twee onbekende personen ge zien die heimelijk materiaal uitwis selden. Zij verklaarden dat de een voor jongens en meisjes zuiver wollen wevenït tricot pantalons normale 5 tot 8 jaar, alle maten 7.90 Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM; Korte Hoogstraat 11 hk. Goudsesingel Katendr. Lagedljk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Een afscheid in de regen Van een druilerig Schiphol is Z.K.H. prins Bernhard trokken. H.M. de koningin deed haar gemaal van de luc druppelde ruiten van het plat maandagmiddag naar de zon van Brazilië en Peru ver- hthaven uitgeleide en zwaaide hem vanachter de be- formbusje een goede reis toe. de ander een pak gaf waarin geld scheen te zitten. De buspassagiers die de zaak niet vertrouwden hielden de twee onbe kenden vast en leverden hen uit aan de autoriteiten. Een van de twee, een niet nader genoemd Russisch staatsburger, bleek een spion te zijn, die voor de Verenigde Staten werkte. De ander was Langelle, die de spion geld gaf" Reeds eerder verdacht? In westelijke kringen in Moskou houdt men er rekening mee, dat de verdenking reeds eerder op Langelle rustte en dat zich onder de wach tende buspassagiers enige personen bevonden die Langelle in het oog moesten houden. Kardinaal Pizzardo heeft gisteren de Paus zijn ontslag aangeboden als secretaris van het H. Officie om zo luidt het bericht uit het Vatikaan al zijn krachten te kunnen wijden aan zijn werk als prefect van de H. Congregatie der seminaries en uni versiteiten. Paus Johannes heeft zijn ontslag aanvaard. Kardinaal Pizzardo was sedert 1952 secretaris van het H. Officie, waarvan de Paus zelf steeds prefect is. Pro secretaris kardinaal Ottaviani zal thans vermoedelijk tot secretaris worden benoemd. Waarschijnlijk zal Paus Johannes thans ook een assessor voor het H. Officie benoemen. Deze functie is reeds ongeveer 10 jaar vacant. Langelle ging maar naar huis In 't belang van het land President Eisenhower heeft de ge rechtelijke instanties verzocht tus senbeide te komen om een einde te maken aan de staking van 500.000 arbeiders in de staalindustrie. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen opdracht zal worden gegeven het werk te hervatten. Door de sta king, die reeds 97 dagen duurt, ligt de staalproductie in de V.S. voor het grootste deel stil. President Eisenhower kan ingevol ge de wet van Taft en Hartley om ge rechtelijk optreden vragen. De president verklaarde, dat het een droeve dag is voor het land. „Vrije collectieve onderhandelingen hebben geen resultaat gehad ondanks de po gingen van regeringsfunctionarissen en de raad van drie, die een onder zoek moest instellen en die enkele uren geleden rapporteerde, dat men niet slaagde een oplossing tot stand te brengen. Het is in het belang van het land noodzakelijk, dat de produktie in de De Franse politie is zondagnacht een operatie op grote schaal tegen het optreden van rechtse extremis ten. begonnen, die naar men ver moedt De Gaulle's plannen met Alge- rië willen dwarsbomen. Vele personen werden voor ver hoor aangehouden en kantoren door zocht. Men had de politiële actie tot het laatste moment geheim gehouden. Pas in de vroege ochtend kregen de politieofficieren verzegelde bevel schriften in handen, die in Parijs al tot een vijftigtal huiszoekingen en acties leidden. De actie houdt verband met een onderzoek, dat geopend is naar de aanslag van vorige week vrijdag op senator Mitterand en met dreige menten tegen andere politici, die een van soepelheid getuigende oplossing in Algerië voorstaan. De volledige archieven van de 13- meibeweging zijn in het Parijse hoofdkwartier in beslag genomen. Om de belangen van alle Amerika nen te beschermen, bestaat er voor mij geen andere keuze dan optreden van de gerechtelijke instanties inge volge de bestaande wetgeving. Het federale gerechtshof in Pitts burg zal nu moeten beslissen of de staking het welzijn of de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen. In het hele land worden de gevol gen van de staking ondervonden. Steeds meer mensen in afhankelij ke industrieën raken zonder werk. In de Algemene Vergadering van de V.N. is maandag weer verscheidene malen gestemd ter vervulling van een vakante zetel in de Veiligheidsraad. Polen, noch Turkije kreeg echter een meerderheid van twee derden. De voorzitter stelde tenslotte voor op 2 november verder te stemmen. Partijen hadden dan gelegenheid tot overeenstemming te komen. De Aziatische landen, die aanvan kelijk hun steun hadden toegezegd aan een poging om het ledental van de Veiligheidsraad en van de economi sche en sociale raad uit te breiden, hebben zich, naar verluidt, neergelegd bij de weigering van de Sowj et-Unie om de kwestie te behandelen zolang de Chinese volksrepubliek niet tot de V.N. is toegelaten. Een commentator van radio-Moskou beschuldigde maandagavond de wes telijke mogendheden ervan, dat zij aan „Oost-Europa zijn rechtmatige vertegenwoordiging in de Veiligheids raad willen ontzeggen". Verwijzend naar de internationale ontspanning, die door het bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten is in getreden, constateerde hij, dat de ver kiezing van het nog ontbrekende niet- permanente lid van de Veiligheids raad kan worden beschouwd als „een beproeving van de oprechtheid der westelijke mogendheden". Russell Langelle, de functionaris van de Amerikaanse ambassade in Mos kou, die door de Russen op beschuldiging van spionnage is uitgewezen, ar riveerde maandagavond op doorreis van Moskou "naar de V.S., op Schiphol. De foto toont Langelle met vrouw en kinderen op het platform. Een „Boeing 707" die een oefen- vlucht maakte, is maandag in de om geving van Arlington, in het oosten van de Amerikanse staat Washing ton, omlaag gestort. Er waren acht inzittenden. Vier hunner zijn om het leven gekomen, de anderen hebben het ongeluk overleefd. Het toestel was bestemd voor de „Braniff International Airlines", een Amerikanse luchtvaarmaatschappij. Vanwege de „Boeing"-fabrieken te Seattle is medegedeeld, dat men aldaar de indruk heeft, dat het toe stel is verongelukt terwijl de vlieger een noodlanding probeerde te maken. Dit is het tweede ongeluk, dat in de laatste tijd een „Boeing 707" een reusachtige, met straalmotoren uitgerust vervoersvliegtuig is overkomen. In augustus j.l. is een „Bdeing 707" van de American Airlines te Long Island, in de staat New York, omlaag gestort Hierbij verloren vijf leden der bemanning het leven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'i Laatste beroep De gouverneur van Californië is niet bereid gratie te verlenen aan Caryl Chessman, die ter dood is ver oordeeld. Zijn terechtstelling in de gaskamer is op vrijdag 23 oktober bepaald. Chessman heeft meer dan elf jaar in een dodencel van de gevangenis doorgebracht Hij slaagde er steeds in de terechtsteling te doen uitstellen. Zijn terdoodveroordeling wegens ontvoering en aanranding ge schiedde in 1948. In de afgelopen week zijn hon derden verzoeken bij gouverneur Brown binnengekomen om Chessman gratie te verlenen. Familieleden van Chessmans slachtoffers hebben ech ter op uitvoering van het vonnis aangedrongen. Chessmans advocaten hebben steeds aangevoerd, dat hij alleen op een technische beschuldiging van ontvoering is veroordeeld en dat hij niemand heeft gedood. Na verwerping van het gratiever zoek door de gouverneur zal de advo caat van Chessman in New Yrrk bij het federale opperste gerechtshof in Washington een verzoek om uitstel van executie indienen. „We vechten door", zo verklaarde deze advocaat, Davis, maandag. Nadat hij op de hoogte was ge bracht van het besluit van de gou verneur, belegde Chessman een pers conferentie. Hij verklaarde dat hij niet om clementie had gevraagd. Hij hoopte nog steeds dat het opperste Maandag is te Hollywood de bekende filmster Errol Flynn, die de leeftijd van vijftig jaar bereikte, ter iarde besteld.' De politie had, indachtig aan de gevallen van massa-hysterie, waar mede de begrafenissen van Rudolf Valentino en Tyrone Power gepaard waren gegaan, uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Het bleek echter dat zij in dit geval niet nodig waren geweest. Het was een rustige begrafenis. gerechtshof hem zou redden. Hij verklaarde de afwijzende be schikking van gouverneur Brown verwacht te hebben, zeggend: „De heer Brown moest dit besluit in ver band met zijn politieke wensen wel nemen (Brown dingt naar de kandi datuur van de democratische partij voor het Amerikaanse president schap)". Chessman betuigde opnieuw zijn onschuld. Hij voegde hieraan toe: „Als het anders uitvalt ben ik ech ter gereed om te vertrekken. Boven dien, indien ik nog twintig jaar in de gevangenis zou moeten blijven, zou dat een even zwaar vonnis voor mij zijn als de doodstraf". Opklaringen Een van de Oceaan afkomstig sto- ringsgebied trok gisteren over ons land, België en een groot deel van Frankrijk. Het bracht overal regen, op de meeste plaatsen 5 tot 10 mili- meter. Gedurende de nacht van maandag op dinsdag vormde zich echter bo ven het westelijk dee1 van de Middel landse Zee langs de scheiding tussen de koudere polaire lucnt en de daar nog aanwezige «varme en vochtige lucht een nieuwe, depressie, welke in de Franse Alpen, langs de Riviëra, in Noord-Italië en Zuid-Zwitserland zeer veel regen bracht. Er werden hoe veelheden gemeld van 50 tot 100 millimeter. Inmiddels breidde een mg van hoge luchtdruk zich over de Britse eilan den en West-Frankrijk uit,. Deze za) het weer de komende 24 uur in ons land blijven beheersen. Dat wil zeg gen dat de kans op regen gering is en opklaringen zullen overheersen. Een groot depressiegebied op het westelijk deel van de Oceaan breidt zich geleidelijk verder in oostelijke richting uit HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, la ter weer meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Hoogwaterstanden 21 Okt.: v.m. 5.54; nam. 6.06. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT* MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON Wie zijn wensen al te hoog laat vliegen, verdient niet om gelukkig te zijn. zw. bew. 9 C, mist 13 regen 10 zw. bew. 15 1. bew. 12 onibew. 16 1. bew. 14 zw. bew. 15 zw. bew. 15 zw. bew. 16 regenbui 18 regen 14 regen 19 zw. bew. 19 regen 16 zw. bew. 19 regen 13 regen 14 regen 12 zw. bew. 17 zw. bew. 21 zw. bew. 22 onbew. h. bew. 23 zw. bew. 24 onbew. 19 zw. bew. 23 niet ontv. Verhoor was nogal hardhandig

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1