S)e &2i<i6e(5ou4atit België belooft de Kongo onafhankelijkheid De „Argosy", een nieuw groot vliegtuig, landde op Zestienhoven GEEN DONKERE DONKER AFRIKA Moordcommando's in Frankrijk Generaal Marshall in V.S. overleden Korreltje ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14840 Directeur J F. J M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 vooruitzichten in Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w, f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.; 17 et p. m.m. Telefoontjes f150. Na overgangsperiode van 4 jaar Parlement nog dit jaar gekozen De Belgische regering heeft de Kongo volledige onafhankelijkheid in 1964 in het vooruitzicht gesteld. Dat is de kern van een boodschap tot de Kongo, welke vrijdagavond is uitgesproken door de minister van Belgisch-Kongo, en Roeanda-Oeroendi, A. E. de Schrijver. Op dat ogenblik zullen België en de Kongo, zich hierbij in volledige onaf hankelijkheid langs hun wetgevende en uitvoerende organen uitend, een beslissing moeten treffen met betrekking tot de gemeenschappelijke instel lingen, die zij samen in het leven willen roepen. Zonder op de toekomst te willen vooruitlopen is de Belgische regering de mening toegedaan, dat de belangen van beide naties het best gediend zouden worden door een onderlinge gemeenschap, die door kracht en ver trouwen zou worden gekenmerkt, aldus de boodschap. Intussen zullen twee wetgevende vergaderingen, een g.eheel verkozen Kamer en een in meerderheid verkozen Senaat, alsmede een voorlopige regering, waarvan de leden door de koning worden benoemd, in augustus of september van het volgend jaar kunnen worden geïnstalleerd. DIT JAAR NOG VERKIEZINGEN Minister De Schrijver, die zijn boodschap uitsprak aan de vooravond van de zestigste verjaardag van de afschaffing der slavernij in de Kongo door België, herinnerde er aan, dat in december van dit jaar de eerste algemene verkiezingen in de Kongo zullen worden gehouden. „Zodra de periode van voorberei ding der verkiezingen begint, dat wil zeggen binnen veertien dagen, zal ervoor worden gezorgd, dat de vrij heid van kiezers en kandidaten ge waarborgd is, namelijk door zes rondreizende commissies van toe zicht, voorgezeten door een magi straat van de raad van state en sa mengesteld uit afgevaardigden van de Kongolese politieke partijen, de gewoonterechtelijke chefs en de raadgevende provinciale lichaöien". Door deze verkiezingen zullen de basis-instellingen, gewesten en ge meenten, in handen zijn van de Kon golezen, die op een nieuwe manier en onder hun verantwoordelijkheid belangrijke lokale en gewestelijke aangelegenheden zullen moeten be heren. Dadelijk daarna, vangt een nieuw stadium aan: de oprichting van de provinciale instellingen. Het derdë stadium, aldus de minis ter, zal bestaan in de oprichting en het in werking stellen, in 1960, van twee wetgevende vergaderingen en een uitvoerend lichaam, namelijk: een centrale regering voor gans Kongo. De Belgische regering is van plan om van april 1960 af, na de totstand koming dus van de provinciale ra den, deze raden te raadplegen over de ontwerpen aangaande centrale in stellingen. „Zodra uit al die raadple gingen een synthese opgemaakt zal zijn, zal een definitief ontwerp van wet bij de Belgische Kamers worden ingediend". De minister besloot zijn boodschap met een hartstochtelijk beroep op de gehele Kongolese bevolking, het pro ces van politieke en economische evo lutie in volkomen orde en rust en in onderling vertrouwen tussen blank en zwart te doen verlopen. De gebeurtenissen te Loeloeaburg hebben in Leopoldstad, de hoofdstad van Belgisch Kongo, spanning tussen de Baloeba- en de Loeloea-inwoners veroorzaakt. Het aantal Baloeba's al daar bedraagt ongeveer 10.000 en het aantal Loeloea's ca. 2.000. Uit Loeloeaburg is gemeld, dat het aantal doden van de ongeregeldhe den tussen stammen in de provincie Kasai in Midden-Kongo thans dertig bedraagt. Ten noorden van Loeloea burg werd donderdagavond bij een aanval op een politiepatrouille een politieman gedood. Donderdagnacht was het rustig in Loeloeaburg. Aan de oproep van het Loeloea-opperhoofd tot kalmte schijnt men gehoor te gaan geven. Uit het gebied van Di- baja en Kazoemba is geen incident meer gemeld. Wel zijn vrijdag nog concentraties van bewapende Loe loea's waargenomen. Uit officiële bron is vernomen, dat de Baloeba's de politietroepen met geestdrift hebben ontvangen. In Loe- loea-dorpen is verklaard, dat de uitingen van vijandschap uitsluitend tegen de Baloeba's en niet tegen de blanken gericht zijn. Verlangt u ook zo naar de vrije zaterdag? In de nieuwe Libelle leest u wat buisvrou wen vinden van de 40-urige werkweek. Natüürlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter De aanslag op Mitterand De Franse politie heeft vrijdag verscheidene huizen in Parijs door zocht om de mannen te vinden, die een aanslag hebben gepleegd op de Franse senator Frangois Mitterand. De 42-jarige Mitterand, die minister van justitie is geweest, is voorstan der van een door onderhandelingen verkregen regeling van het Algerijnse vraagstuk en heeft in 1958, bij de volksstemming over de grondwet van de vijfde republiek, gepleit voor ver werping van deze grondwet. Deze ac tiviteit bezorgde hem bittere vijan den in extremistische kringen. De Parijse pers heeft de verklaring van de Gaullistische afgevaardigde Neuwirth ernstig opgevat. Zoals be richt heeft Neuwirth gewaarschuwd voor „moordcommando's", die via de Spaanse grens Frankrijk zouden zijn binnengekomen. Deze comman- do's zouden bestaan uit uiterst recht- Ad ver ten tie) se contra-terroristen en opdracht hebben bepaalde persoonlijkheden uit de weg te ruimen. De onafhankelijke „Le Monde" schrijft, dat de aanslag op Mitte rand het bestaan van de „moorde naarscommando's" bevestigd. Van de zijde van het Elysée zijn in tussen de berichten tegengesproken, dat er speciale veiligheidsmaatrege len worden getroffen om De Gaulle te beschermen. In politieke kringen in Parijs rea liseert men zich terdege de moeilijk heden, die de regering zal moeten overwinnen bij de uitvoering van De Gaulle's plan. In Algiers was het vrijdag rustig, ondanks het gemopper in rechtse Europese kringen over de weigering van de regering om zich ronduit voor integratie te verklaren. Toch heeft de regering voorzorgs maatregelen getroffen. De politie en de troepen in de stad hebben verster kingen gekregen. De vrees en da lichtgeraaktheid van de Europeanen in Algerië en de aarzelende houding van de verzetsstrijders tegenover mo gelijke onderhandelingen over een wapenstilstand maken de taak van de Franse regering uiterst moeilijk. Schepper van het Marshall-plan 1 BREESTRAAT 173 (Advertentie) leger. Als zodanig woonde hij alle internationale conferenties van de hoogste politieke vertegenwoordigers bij. Hij bouwde de Amerikaanse strijdkrachten op van een 174.000 man in 1939 tot meer dan acht mil- Generaal George C. Marshall is joen met eèn luchtmacht van 60.000 vrijdagavond in het Walter Reed- toestellen in mei 1945. Nog m het be- gin van de oorlog koos Marshall ge- hospitaal te Washington in de ouder- neraal Dwight Eisenhower uit en dom van 78 jaar overleden. deed hem in 1943 tot oppperbevelheb- De generaal had op 15 januari te J;er var> het Europese oorlogstoneel benoemen. Pinehurst Hill in Noord-Carolina een beroerte, gehad. Twee maanden later Het was Marshalls plan om Duits- „mra K„. land te verslaan door een invasie in werd hij naar het Walter Reed-hos- West.Europa en niet zoals chur. pitaal overgebracht. chili voorstelde, via een inval in de Generaal Marshall was chef van de Balkan. Amerikaanse generale staf geduren- In november 1945 werd Marshall de de tweede wereldoorlog en de °P eigen verzoek hij was toen 65 jaar van zijn functie als stafchef geestelijke vader van het Europese ontheven en opgevolgd door gene- herstelplan. raai Eisenhower. Hij was van plan stil in Leesburg (Virginia) te gaan George Catlette Marshall, die in leven, maar twee jaar later was hij Europa voornamelijk bekend werd minister van buitenlandse zaken, door zijn plan voor economisch her- stel van de door de oorlog getroffen „e her„pbonw van Europa landen, werd in 1880 te Uniontown (Pennsylvania) geboren. Geleidelijk - aan klom hij op tot de hoogste rang ^p ,^e conferentie van ministers in het Amerikaanse leger. In sep- Y3*1 buitenlandse zaken te Moskou in tember 1950 werd Marshall, die reeds e* v°9r^jj?r1 Y3* P°°S^e hij te- op non-actief was gesteld, benoemd vergeefs Molotof te bewegen tot m- tot minister van defensie als opvol- stemming n^et een ontwapenings- ger van de overleden Louis Johnson, overeenkomst der Grote Vier. Men nadat het Congres een speciale wet zegt, dat op zijn terugreis uit Moskou had goedgekeurd waardoor de benoe- eerste gedachte aan wat zijn be- ming van deze beroepsmilitair tot roemde plan voor de heropbouw van minister van defensie mogelijk werd Europa zou worden, geboren werd. gemaakt. De beginselen daarvan zette hij in de zomer van dat jaar, bij het ont- Vijf sterren-generaal vangen van een eredoctoraat op de Harvard-universiteit, in een histo- Marsihall was een z.g. „vijfster- risch geworden rede uiteen. Tot ein- ren" generaal. Tijdens de tweede we- de 1951 is het „plan-Marshall" in reldoorlog was hij stafchef van het werking gebleven. Het vuur bleek niet onder één zak te vangen De brand, die gistermorgen om streeks kwart over tien in de maga zijnen van de internationale zakken- handel Max Wolff N.V. te Veghel is uitgebroken, duurde gisteravond nog steeds voort in het door de brand weer gelokaliseerde gedeelte. Des kundigen zijn van mening dat het nog wel een paar dagen kan blijven branden. Tot nu toe zijn minstens een half miljoen zakken verbrand. Dit ver lies, en de grote waterschade hebben volgens voorzichtige en voorlopige raming een schade van 250.000 tot 300.000 gulden tengevolge. Het blijkt ondoenlijk om de brand, die in de compacte, vier meter hoge stapels zakken in het magazijn is gelokaliseerd, te blussen, zonder dat alle zakken verloren zouden gaan. Somtijds slaan de vlammen nog me tershoog uit de stapel door het dak van het magazijn. Hedenmorgen vroeg zou men trach ten opnieuw een aanval te doen op de in brand staande zakkenmasea. Op de luchthaven Rotterdam (Zes tienhoven) zijn gisteren demonstra ties gehouden met een nieuw type vliegtuig, dat geschikt is voor passa giers- en vrachtvervoer tegen een on gekend laag tarief. Dit is mogelijk maakt door de Engelse „Hawker Sid- deley Group". Een van de leden van die groep, de Armstrong Whitworth Aircraft Ltd, heeft een nieuw groot vliegtuig, de „Argosy", ontworpen. Er zijn er reeds zes van in gebruik die al meer dan 500 uur in de lucht hebben doorgebracht. De „Argosy" is uitgerust met twee staartbomen. Zowel aan de voor als aan de achterkant bevindt zich over de volle rompbreedte een laaddeur, zodat auto's achteraan kunnen inrij den, om na een landing aan de voor kant het vliegtuig te verlaten. Er kan 13 ton vracht worden mee genomen en dank zij een nieuw laad systeem kan ook de zwaarste lading onmiddellijk op een vrachtauto wor den gerold door middel van z.g. „ról- matten". Voor laden en lossen, dat door het aanwezig zijn van de twee deuren in vele gevallen gelijktijdig kan geschieden, meent men niet meer dan een kwartier nodig te hebben, met een gemiddelde van 1300 tot 1500 kg per minuut. De kruissnelheid van het vliegtuig, dat is uitgerust met vier Rolls Royce Dart" schroefturbi- nes, is 480 km per uur. De „Argosv" kan ook ingericht worden als passagiersvliegtuig of als gecombineerd passagiers-vrachttoe stel. Er zijn n.l. twee dekken. Volle dig ingericht zijn er in het eerste ge val 83 plaatsen in de toeristenklasse. Men heeft berekend, dat b.v. op een vlucht van Amsterdam naar Ma jorca met een bezetting van 25 pas sagiers tegen 4/5 van de nu geldende tarieven zonder verlies kan worden gevlogen. Naar men ons verzekerde heeft de Engelse regering reeds twintig van deze toestellen besteld, echter voor militaire doeleinden: het vervoer van troepen, als ambulancevliegtuig en voor het afwerpen van parachutisten of voorraden. Ook een Amerikaanse maaaschappij heeft reeds een con tract getekend voor een aantal toe stellen voor de burgerluchtvaart Foto: Een demonstratie met de „Ar gosy" op Zestienhoven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Advertentie» Harde w'nd De Bilt, zaterdag 10 uur: In twee dagen tijd is een depres sie de Oceaan overgestoken met een gemiddelde snelheid van 100 km per uur. Vrijdagmiddag passeerde ze de Azoren op een afstand van 500 km en zaterdagochtend bereikte ze de Golf van Biscaje. De luchtdruk in de kern is gedaald tot 985 mb. De de pressie gaat vergezeld van een in tensieve regenzone, die voornamelijk over de Britse eilanden trekt. Niet temin zal de depressie het weer ook bij ons gedurende het weekeinde in belangrijke mate gaan beïnvloeden. Verwacht wordt namelijk, dat de de pressie omzwenkt naar het noord oosten en zich gaat verplaatsen naar de Ierse Zee. Daardoor wakkert bij ons de wind tot hard en aan de kust mogelijk tot stormachtig aan uit zui- lijke richtingen. Voorts nadert van uit het zuidwesten een front, dat plaatselijk enige regen kan veroor zaken, vooral in de kuststrook. Hiermede komt er een weersomslag, maar het is niet zeker of dit een einde van de droogte-periode bete kent De temperaturen zullen overdag lagere waarden bereiken dan van- (Medegedeeld door het K.N.M.I. i Geldig van zaterdagavond tot i zondagavond. Opgemaakt zater- 1 dag 11.15 uur) HARDE WIND Tot hard en aan de kust storm- i achtig toenemende wind tussen i zuidoost en zuidwest Overigens 1 veranderlijke bewolking met la- ter plaatselijk enige regen. Iets I lagere temperaturen overdag. Hoogwaterstanden 18 Okt.: v.m. 4.18; nam. 4.35. 19 Okt.: v.m. 4.51; nam. 5.07. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME MADRID MALLORCA LISSABON mist zwaar bew. geh. bew. licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt I licht bewolkt mist zwaar bewolkt onbewolkt i onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 onbewolkt onbewolkt - half bewolkt i geheel bewolkt 1 zwaar bewolkt i motregen i Genezen willen zjjn is een deel van de genezing.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1