Vijf uur debat na interpellatie van mr Burger over antwoord plicht Maar Prof de Quay antwoordde niet Vrouw gedood onder kantelende auto Door Justitia gekn'pt en geschoren Transept St. Laurens gerestaureerd Het tweede „gat' wordt afgetast VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 r"x"'y""'~- m "■'."■■■"i GEZOCHTE SCHUITEB MELDT ZICH De dertigjarige Apeldoorn se woon wagenbewoner N. J. K., die voort- f vluchtig was, nadat hij maandag avond in het woonwagenkamp ztfn oom in het been had geschoten, heeft rich gisteren vrijwillig bij de Apel- doornse politie gemeld. Hij deed dit op aanraden van zijn familieleden. De man is opgesloten. Mohair, de grote mode Vijf üur debat heeft de interpellatie van mr. Burger opgeleverd; het re sultaat was minimaal. De socialisti sche fractieleider heeft getracht wat hij noemde ,.de veilige verzekering van een democratie" in een motie vast te leggen maar zij werd verworpen met 65 stemmen tegen 48. In deze motie werd gesteld, dat de antwoord- plicht van de ministers zich uitstrekt tot alle inlichtingen, welke de leden van de Kamer binnen het reglement van orde hebben gevraagd. Zijn par- (Vjgenoot, oud-minister Samkaf.den, kwam nog met een tweede motie, die met een gelijk aantal stemmen werd verworpen. Deze stelde vast, dat in geval van een interpellatie de minis ters gehouden zijn de gestelde vragen te beantwoorden. Ook deze motie, werd met 65 stemmen tegen verwor pen. Het débat was zuiver principieel. Het gestelde in de moties word door beide partijen: socialisten en niet- socialiisten, van uitgebreid gedocu menteerd commentaar voorzien. De kamerleden torsten dikke boeken met zich mee. Maar de standpunten wa ren in de vorige zittingen al bepaald. Alleen de socialisten waren van me ning, dat de ministers gehouden zijn op alle vragen van Kamerleden te antwoorden. Indien deze tenminste niet strijdig zijn met het landsbelang. Maar waar het nu eigenlijk om ging: een rechtstreekse vraag, die twee vergaderingen van de Tweede Kamer geleden door mr. Burger aan minister-president De Quay werd ge steld, deze vraag kwam niet aan bod. Zij was slechts aanleiding tot het meningsverschil geweest. Men zal zich herinneren, dat mr. Burger prof. De Quay had gevraagd of hij voor zijn kabinet na het ontslag van Sidney v. d. Burgh mr. Stikker had gepolst voor de functie van minister van de fensie. Prof. De Quay weigerde onlangs antwoord te geven. Vraag het maar aan mr. Stikker zelf', zei hij. De minister verklaarde gisteren, dat in het belang van de kabinets vorming rustig overleg mogelijk moet zijn. Niet alle candidaten willen graag voor de buitenwereld weten dat zij gepolst zijn. En het is voor hen ook niet prettig, dat de buitenwereld weet, dat zij benaderd zijn, nadat an deren geweigerd hebben. Een zekere geheimhouding, rond de kabinets in de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Burger (Arb.) een in terpellatie gehouden met betrekking tot het bezetten van het departement van defensie na het ontslag van de heer Van den Bergh als minister van defensie. vorming aoht de minister-president noodzakelijk. Ook gisteren gaf hij dus geen ant woord op mr. Burgers' vraag. Er klonk dan ook een daverend lach salvo, toen de voorzitter m. Korten- horst naar goede traditie de minis ter-president aan het slot van vyf uur debat bedankte „voor de ver strekte inlichtingen". Verbolgen abattoirknecht sloeg ex-verloofde met hamer De 26-jarige L. F. O., halknecht bij het Amsterdamse abattoir, heeft gis termorgen zijn ex-verloofde, de 28- jarige controleuse M. D., uit woede over de onlangs verbroken verlo ving met een hamer op het hoofd ge slagen. Het meisje werd met een ern stige schedelbreuk in het Weesper- pleinziekenhuis opgenomen. Haar toestand is nog levensgevaarlijk. Het meisje had na een verloving van drie jaar enige tijd geleden plot seling het engagement verbroken. Het tweetal zou zelfs binnenkort in het huwelijk zijn getreden, de jon geman had reeds woonruimte gevon den. Herhaaldelijk heeft hij getracht, het meisje van gedachten te doen veranderen. Gisteren stond hij haar bij het Therese Schwartzplein op te wach ten. Toen het meisje probeerde weg te fietsen greep O. haar beet en sloeg haar met een hamer op het hoofd. Zwaar gewond bleef zij op het trot toir liggen. De jongeman meldde zich later geheel overstuur bij de politie. Hij zal voor de officier worden ge leid, waarschijnlijk wegens poging tot doodslag. Oude stoomreus mag blijven De in 1931 gebouwde stoomlocomo tief 6317, de grootste tenderlokomo- tief van de Nederlandse Spoorwegen, is gistermiddag in triomf het Spoor wegmuseum te Utrecht binnengere den en aan de directie van het mu seum overgedragen. Evenals de an dere stoomlokomotieven was de 6317 bestemd voor de sloop. Door een be schikking van de toenmalige president van de N.S. kon het „vonnis" gewij zigd worden, zodat de geweldige machine gespaard blijft. Mohair is op hef ogenblik de grote mode speciaal voor mantels. Op een show in Windsor (Engeland) werd dit model getoond-, eenvoudig, charmant en praktisch. Wegens verduistering van geld ten nadele van de kapper op Schiphol heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank te Haarlem te gen een 41-jarige kappersbediende uit Weesp een gevangenisstraf geëist van acht maanden met aftrek van het voorarrest en tegen een 38-jarige heler uit Amsterdam drie maanden. Een derde man in het complot, een 20- jarige Amsterdammer hoorde eveneens wegens heling twee maanden eisen. De oudste verdachte, die hoewel hij tegenover de politie en de rech- ter-commissaris een bekentenis had afgelegd gisteren voor de recht bank ontkende, was ten laste gelegd dat hij gedurende één jaar geld dat hij van een aantal klanten ontving, niet aan zijn patroon had afgedra gen. Vermoed wordt dat het ging om een bedrag van 4000 gulden, maar een vennoot van het kappers- bedrijf taxeerde de schade op onge veer 30.000 gulden. De beide andere verdachten deelden mee dat zij bijna iedere dag vai de kappersbediende drie tot vier gulden ontvingen en dat zij aanvankelijk niet begrepen hadden dat het geld van misdryf af komstig was. De rechtbank zal op 29 oktober uitspraak doen. Deurwaarder werkte averechts De centrale woningstichting te Ede heeft het faillissement aangevraagd van een deurwaarder te Wageningen, die tot nu toe heeft geweigerd door hem geïnde achterstallige huurbedra gen ten bedrage van 700 gulden af te dragen. De stichting had al grote zorgen door een niet gering aantal wanbetalers, die gezamenlijk de huur schuld bij de stichting hadden laten oplopen tot 15.000 gulden. Men had de deurwaarder in de arm genomen om de ergste gevallen af te doen. De ambtenaar schijnt zich echter in het milieu van wanbetalers goed thuis te voelen. Op het betongedeelte van de Amersfoortseweg. te Apeldoorn is gis termorgen 'n ongeval gebeurd, waar bij een persoon om het leven kwam. Een personenauto, bestuurd door de 54-jarige mevrouw A. Bennink uit Enschede is, nadat zij een vrachtwa gen had ingehaald, over de kop ge slagen, enkele malen gekanteld en in een drog: sloot terecht gekomen. Mevrouw Bennink werd naar buiten geslingerd en kwam onder de auto terecht. Zij was vrijwel op slag dood. Haar echtgenoot, de 54-jarige heer D. Bennink, die naast haar zat, kreeg een hersenschudding en moest naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Duitse steden gaven het orgel De restauratie van de bij het bom bardement van Rotterdam groten deels verwoeste St Laurenskerk, die in 1952 ter hand werd genomen, is thans zo ver gevorderd, dat op zondag 25 oktober het transept in gebruik kan worden genomen. H.M. de Koningin, die op 19 mei 1952 de eerste steen voor de herbouw legde, zal, zoals bekend, op 24 okto ber 's middags een plechtigheid in de kerk bijwonen ter afsluiting van dit gedeelte van de bouw. Ter gele genheid hiervan zullen ook gouden dukaten in de handel worden ge bracht, waarvan de koningin de eer ste krijgt aangeboden. Men neeft de St. Laurens niet ge heel in de oude stijl hersteld. De ra men, bijvoorbeeld, zijn licht getint en het ligt niet in de bedoeling in het transept nog gebrandschilderd glas te plaatsen. Misschien wél in het koorgedeelte, dat men over ca. 2Vi jaar gereed hoopt te hebben. Het ver maarde koperen koorhek, waarvan de restanten hersteld konden worden, zal de afsluiting vormen van het koor. In Schoonhoven is een antieke orgel kast aangekocht. Het instrument zélf betrok men uit Denemarken. Een gift van de Duitse steden Hamburg, Bre men, Keulen, Düsseldorf en Duisburg, voor de restauratie van deze kerk, is hiervoor gebruikt. De grafmonumenten van de zee helden Kortenaer, Witte de With en Van Brakel in de Oude Kerk, waren ook ernstig geschonden, maar konden dank zij de moderne techniek nage noeg onzichtbaar worden hersteld. Ze zijn weer op hun plaats aangebracht. Met de herbouw van het schip van de kerk zullen nog enkele jaren heengaan. De toren zal waarschijnlijk volgend jaar gereed komen. In tegen stelling tot vroeger wordt in de to ren een ingang gemaakt waardoor men in het schip komt Wat de financiële kant van de her bouw betreft: is er nog een tekort van bijna een miljoen. Men heeft becij ferd dat er ruim twaalf miljoen gul den voor de totale restauratie nodig zou zijn. In de Oude Roer bij Sint Odiliën- berg in Limburg heeft de visserij- inspectie gisteren een onderzoek in gesteld naar de visstand, waarbij ge bruik is gemaakt van de methode van elektrisch vissen, die sinds korte tijd is toegestaan. De proef werd daarom bijgewoond door de hengelclub Sint Petrus uit Posterholt die hiermee een primeur beleefde. Uit een motorboot werd elektri sche stroom in het water geleid, waardoor in de omgeving zwemmen de vissen verdoofd raakten en werden opgeschept. Na onderzoek op ge zondheid enzovoort, waarbij o.a. een paar schubben werden getrokken, werd de vis weer teruggezet. Er werd niet zoveel gevangen als verwacht werd. De vis lag namelijk niet stil genoeg, hetgeen werd toe geschreven aan de langdurig zomer. Het gemeentebestuur van Bergen heeft gisteren een telegram ontvan gen van de commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, dat luidt: „In afwachting van het overeen komstig zijn verzoek aan dr. W. Huy- gens als burgemeester van Bergen te verlenen ontslag, is hem met ingang van 14 dezer verlof verleend. Over eenkomstig artikel 84 sub. 3 der ge meentewet heb ik mr. H. J. Wytte- ma met ingang van 16 oktober 1959 met de waarneming van het burge meestersambt van uw gemeente be last". Mr. H. J. Wyttema is burgemeester van Alkmaar. Nu de werkzaamheden bij „het Gat" van Wormer^zijn stilgelegd, trekken de mannen van de explosie ven-op ruimingsdienst al het materiaal sa men rond een ander geheimzinnig gat, dat al eerder in het Wormer landschap was gevallen, een gat in het land van de veehouder Grevers aan het Oosteinde. De druk van het grondwater, dat uit een krachtige wel omhoog kwam, maakte het werk met de peilbuizen zo goed als onmogelijk. Het gat slib de volkomen dicht. Wanneer de pers pomp geen druk uitoefende, drongen water en zandige klei in de buis om hoog. Daardoor moest men elke dag opnieuw beginnen. Het gevolg daar van was, dat men niet dieper kwam dan de keiharde schelplaag, die op vijftien meter diepte ligt. De werkmethode, die men bij het tweede gat zal volgen, berust op een meting van de grondweerstand. De mensen van Grondmachinica uit Delft hebben een apparatuur aangevoerd, waarmee deze weerstand in grafiek gebracht kan worden. Eerst zullen zij om het gat heenboren. De weer stand, die zij daar krijgen, wordt dan vergeleken met die van de grond vlak bij het gat. Zo kunnen zij vaststellen, waar iets bijbonder in de grond zit, en over welke weg het voorwerp zich door de aarde heeft gebaand. Maandag beginnen de werkzaam heden; de resultaten van het onder zoek zullen eerst de volgende week bekend zijn. Jeep vloog uit de bocht Vier gewonden op Texel Andermaal is gisterpn op Texel een militair voertuig van de weg ge raakt. Daarbij werden deze keer vier mensen gewond van wie een ernstig Een jeep van de M.L.D., die door „de Dennen" op weg was naar de shooting-range" op de Texel-horst, vloog uit een scherpe bocht en kwam eerst tot stilstand, nadat enkele bo men geveld waren. De bestuurder van de jeep, een 20- jarige matroos-chauffeur van de M.L.D., die gelegerd was in het Am- pjhibisch Oefen Kamp op Texel, werd zwaar gewond en in bewus teloze toestand overgebracht naar het ziekenhuis „Parkzicht" in Den Hel der. De drie andere inzittenden, onder wie een verslaggever van een geïl lustreerd weekblad werden licht ge wond. Bij het jagen in Middelbeers is gistermorgen de heer W. van Gestel door een schot hagel uit het geweer van een zijner collegaljagers geraakt en daarbij zwaar gewond. Het schot trom hem in het gelaat. Voor het ge zichtsvermogen van de 41-jarige ja ger wordt gevreesd. Het ongeval is nog niet verklaard. Berouw kwam na de zonde De inbraken, die in de avond van 26 september in het villapark te Maastricht zijn gepleegd en waarbij uit een der woningen familiejuwelen ter waarde van ongeveer f 4.000 werd ontvreemd, zijn opgehelderd. De dader kwam zich enkele dagen geleden uit eigen beweging bij de po litie in Nijmegen melden. Zijn uitlatingen waren voor de Nijmeegse politie aanleiding om de Maastrichtse recherche te waarschu wen. Tegenover deze legde de man, de 37-jarige zeeman K. van der M. uit 's-Gravenhage, een volledige be kentenis af. Een deel van de gestolen kostbaarheden was nog in zijn bezit. De overige juwelen had hij nog niet verkocht, maar op verschillende plaatsen opgeborgen, zodat ook deze zeer waarschijnlijk achterhaald zullen worden. De man is gisteren naar Maastricht overgebracht en werd vandaag voor de officier van justitie geleid. Gouverneur Brown van Cali- fornië zal voor a.s maandag beslis sen over gratieverlening aan Caryl Chessman, wiens terechtstelling in de gaskamer op volgende week vrij dag is vastgesteld. NATIONALE BIERTAP WEDSTRIJDEN. Blakend van strijdlust en ijver heb ben 133 kelners en serveersters gister middag in Bellevue te Amsterdam hun beroepseer hoog gehouden in de finale van de nationale biertapwed strijden. Uit 45 plaatsen uit alle de len van het land waren de winnaars van de voorronden naar de hoofdstad gereisd, allen in de hoop de nationale titel van de beste biertapper in het land te verwerven en daarmee tot ridder van het bier geslagen te wor den. Deze eer viel na een vier uur du rende strijd gisteravond ten deel aan de heer M. Siemonsma van café ,,'t Haantje" in Leeuwarden. Hij werd landskampioen in de afdeling eenmanszaken. De heren J. Austen en A. Schulteis van café „Raadskel- der" te Kerkrade verwierven het kampioenschap in de ploegenafdeling. Ir. G. Kirchmann, lid van de jury, sloeg hen tot ridder van het bier. JONG GEREISD. Gistermiddag is op het station Lut- teradeGeleen met enige plechtig heid een spoorwegabonnement uitge reikt aan het vierjarig zoontje van de familie Hulscher uit Geleen. Het jongetje, dat enkele geschenken, waarbij een elektrische trein ont ving, is nu de jongste abonnement houder bij de Nederlandse Spoor wegen. Met zijn moeder reist hij da gelijks naar Maastricht, waar hij de kleuterschool bezoekt. Gerrit Veldhuyzen te Zoeterwoude »de Vierde De 88-jarige heer G. Veldhuijzen, wonende Westeindseweg alhier, mag zich verheugen over de geboorte van een achterkleinzoon. Het merkwaardige van dit heuglijk feit b, dat zowel de overgrootvader, de grootvader, de vader en de jonggeborene Gerardus zijn genoemd. De opvolging ligt, zoals af te leiden is uit de naamgeving, telkens in de oudste zoon. De echtparen Veldhufyzen-v. Bemrorlen en Veld huijzen-Kroon wonen in Bloemendaal waar Gerardus IV dan ook geboren is. Overgrootvader Veldhuijïen is nog zeldzaam kras. Bijna zeventig jaar oud reed hij nog in één dag naar Kevelaer en nu nog kort geleden ondernam hij een fietstocht naar Mijdrecht Zijn kinderen achtten echter zo'n verre fietstocht met het oog op het verkeer te gevaarlijk, maar ze konden hem er niet van weerhouden direct na de geboorte van Gerrit IV op de flets Bloemendaal te gaan ln een tempo waar een jongeman genoeg aan heeft

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9