DUINSTREEK Scherp RIJNSTREEK „Si. Bonifaciuskoor" zorgde voor muzikaliteit op hoog peil Parochieel „Winterprogramma" in De Engel begon met gevarieerde avond VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 tikel 4, par. 27, van het Academisch Statuut een doctoraal examen in de geneeskunde, vrije studierichting, in te stellen; en dat het doctoraal exa men in de geneeskunde, vrije studie richting, omvat de volgende vakken: a. ziektekundige ontleedkunde; b. farmacologie; c. bijzondere ziekte kunde en therapie; d. bacteriologie, virologie en serologie; e. biochemie; f. radio-biologie; 9. radiologie. TTet zal u niet ontgaan zijn, dat de nieuwe Studentensterflat aan de Haagweg maar niet ópen wil. 1 Sep tember zouden de stembanden reeds geschraapt zyn en de feestredens ver klinken. De schaar lag met hongerige kaken, op het lint te wachten, maar het mocht niet zo zijn. De aannemer kwam niet bijtijds klaar, rond dit drievleugelige ge trouw in Zuid-west ronkt nog de be drijvigheid. Maar terwijl men in de parterre nog aan het sleutelen is hebben academieburgers van de eer ste etage al gebruik genomen. Zo'n prachtige huisvesting kan men niet lang ongebruikt laten, bij een wo ningnood onder de Leidse studenten even nijpend als een studentenmaag slechts gevuld met een sneetje pinda kaas. De studenten hebben zélf gezorgd voor de ontsluiting van dit stuk beton; zij hebben de trappen be klommen, de muren bespijkerd met Metroborden en vermeldingen als „verboden te spuwen" en „3e Groene- steeg" en vervolgens hun benen op het bureau gelegd, steun zoekend voor hun schouderbladen in de z.g. kroegzit, als het beste bewijs, dat zij zich in deze omgeving op hun gemak voelen. Maar we weten niet wat ons nog boven het hoofd hangt. Zullen de camera's nog klikken? Worden er nog gedenkwaardige woorden gesproken? Laat ons geduldig zijn. Misschien zijn de oud-Hollandse kaarten met „Hierbij hebben wij de eer" reeds R'dams Philharmonisch Orkest voor K. 0. fJET le CONCERT in de mee ster- serie voor de ledeh van K. en O. onder leiding van Eduard Flipse heeft de talrijke toehoorders veel deugd gedaan. Als inleiding: de ouverture van ,.De verkochte Bruid" van Smetana. In weergaloos tempo opent de ouverture, waarna het ge syncopeerde thema fugatisch door de componist wordt behandeld. Spran kelend, in volle vaart van rhythme hebben Flipse en't orkest Smetana's geestige ouverture geïnterpreteerd. Hierna voor Leiden een noviteit: ,iSuite baroque" van Tansman, to naal van stijl; muziek die je niet be zwaart, gematigd modem en neo- barok. Flipse en de musici van het orkest hebben deze muziek, die 't leven veraangenaamt, voortreffelijk gespeeld. Het fameuze spel van de pianist Shura Cherkassky heeft hevig geïm poneerd. Hij vertolkte het 2e klavier concert in G. gr. t. van Tschaikowsky, Het stuk zelf kan ons heel weinig in teresseren, maar het spel van deze klavierkunstenaar is fantastisch. Zijn pianistiek is ongeëvenaard, virtuoos, ras-muzikaal met welluidende varia ties in toonkleur. Imposant heeft hij 't reusachtige werk vertolkt, de ene expressie, en de ene aanslag volgt de andere op ontstellend mooi en briljant. Briljant was ook het samen musiceren met het orkest, dat voor treffelijk van toon en virtuoos secun- deerde. Men bejubelde Cherkassky; 't applaus zwol aan tot een ware ova tie en deze deelde het enthousiaste eerbetoon terecht met de dirigent en het orkest. Tot besluit Beethovens zevende Symphonie in A (niet diens mooiste), die vaardig en indrukwekkend werd gespeeld, in hecht contact over en v/eer. De uitvoerenden oogstten ruimschoots succes door een staande ovatie. J. KORTMANN. ter post bezorgd. De weledelgeboren heren zullen er geen eitje minder om eten. Een lezer wijst ons op de on houdbare verkeerssituatie nabij de Herenpoortsbrug. Nu op verschillen de plaatsen het wegdek is openge broken, wordt al het verkeer door deze flessenhals gespoelt. Enig poli tioneel toezicht op spitsuren acht hij noodzakelijk. De directie van het Nederlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" deelt mede, dat, van 18 ok tober e.k. af, gedurende de bezoek uren (13.0017.00 uur) op zon- en feestdagen kinderen beneden de leef tijd van 14 jaar slechts onder geleide van voor hen verantwoordelijke vol wassenen zullen worden toegelaten. WEDEROM EEN GESLAAGD EXPERIMENT BIJ DE LEIDSE AQUARIU M VRIE X D E N Dames- en Herenrijwielen f 89. Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) Leidse Universiteit Woensdagavond hielden de Leid se Aquariumvrienden hun maande lijkse bijeenkomst in de recreatie zaal der N.V. Holl. Constr. Werk plaatsen en de N.V. Ned. Electrolas Mij. Zoals als eens eerder geschied de werden deze avond kleurendia's van aquaria, vissen en planten ver toond. Door de medewerking van de heer Van der Kaay, overigens geen lid der vereniging, was het mogelijk ge worden het commentaar bij de dia's op de geluidsband vast te leggen. Begonnen werd met prachtige mu ziek, welke verstomde toen de in leiding op het programma werd ge geven, een keurige declamatie door een der redactieleden van de vereni ging. Een zeer gezellig, populair ge houden discussie klonk door de zaal. Iedere dia werd op een prettige ma nier besproken. De vertoonde aquaria werden ge keurd op fouten en goede punten. Vissen werden in hun mooie kleu ren vertoond. Planten, met en zon der bloem, passeerden de revue. De plaats waar men ze in de aquaria het beste kan zetten, hoe men ze het snelst kan vermeerderen, welke be lichting voor hen geschikt is, alles werd op duidelijke wijze uiteengezet. Aan het slot van de goed bezochte avond dankte de voorzitter, de heer Lamart, speciaal de heer Van der Kaay voor zijn medewerking, welke deze belangeloos had verleend. NIEUW EXAMEN GENEESKUNDE TE LEIDEN De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen maakt be kend: dat de faculteit dér genees kunde van de rijksuniversiteit te Leiden besloten heeft ingevolge ar- Geslaagd voor het Cand. ex. Ned. Recht mej. C. A. L. Nygh te Den Haag, mej. C. M. van Oorschot te Den Haag, mej. A. W. Walvaart te Sassenheim, mej. C. Gille te Schie dam en de heren J. W. Leembruggen te Den Haag, E. D. E van Lier te Amsterdam, S. L. R. Lodewijks te Dordrecht, L. de Jong te Schiedam, R. Stoon te Rotterdam, J. W. Bij- vanck te Haarlem, Th. Lancée te Heemstede, J. W. Buitendijk te Rij, wijk en R. G. Klomp te Den Haag. Leidse Agenda VRIJDAG 16 OKTOBER St. Christoffel. Bijeenkomst in het Waaggebouw 8.15 uur nam. St. Adelbertvereniging. Dr S. W. Couwenberg over „Heroriënte ring van de christelijke democra tie", Gulden Vlies. 8 uur n.m. ZATERDAG 17 OKTOBER Jubileum Zr. Zephyrina. 50-jarig professiefeest. St. Elisabeth-zie- kenhuis. Ree. 35 uur. „Pulchri Studio". Toneelvoorstelling „Je kunt het r.iet kopen", St. An- tonius-Clubhuis, 8 uur. ZONDAG 18 OKTOBER Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. Wed strijden om „Peerke Donders- wisselbeker". R.K. Lyceum, Ma- riënpoelstraat, 1.30 uur nam. APOTHEEKD1ENST IN LEIDEN Geopend apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. BIOSCOPEN. De films in de week van 1623 ok tober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Van liefde bezeten", 18 jaar. Lido: „De vrouw en de verdoem de", strikt volwassenen. Luxor: „Das Dreimaderlhaus", al le leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De geheimzinnige passa gier", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Burgerlijke Stand Géboren: Hendrik zn van H. van Iterson en M. Zandbergen; Hendri- kus Wilhelmus Maria zn van W. J. van der Hoorn en W. T. van der Vlugt; Lucia dr van C. L. Dirkx en W. F. C. Glijn; Brigitte Margaret Annemarie Rosa dr van J. A. Hol vast en H. J. van der Laan; Erik Meindert zn van M. H. van den Burgh en M. W. E. Wiggers; Hendrik zn van J. D. H. Kranenburg en C. Nagtegel- ler; Adolf zn van A. van Meurs en G. van den Bos; Jacob zn van D. van Duijn en N. van Rijn; Paula dr van L. Varkevisser en G. Dul; Louis Ge rard zn van G. van Zeist en C. van den Broek. Gehuwd: F. J. J. Koek en J. P. Aarts; J. Kager en A. C. van Putten; H. de Jong en M. L. G. Kerkhof; A. van der Meijden en G. A. Keijzer; C. J. de Vries en E. A. Steinbach; M. B. Witsenburg en H. Dubbeldeman; E. II. de Bruin en V. E. P. Brückner. Overleden: H. A. van Asperen 72 jaar, weduwe van A. van der Meij. S ALPHEN AAN DEN RIJN Jongen onder water bekneld geraakt en verdronken Broer kon gered worden Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden zijn donderdag middag te Alphen aan den Rijn de twee gebroeders A. J. en J. P. van Veen, respectievelijk 17 en 16 jaar te water geraakt, waarbij A. van Veen is verdronken. De twee broers, die aan de Oost- kanaalweg 5a wonen, waren bezig om een aantal ijzeren goten, be stemd voor de bouw van een broei kast voor de tuinderij, in een schouw te laden. Toen er ongeveer 12 van deze goten in de schouw waren ge plaatst begon de lading te schuiven en drukte de beide jongens het wa ter in, waarna de schouw zelf kan telde. De broers kregen de lading op hun lichaam. Ondanks de zware last die op hem drukte en zijn opgelopen verwondin gen is de jongste van het tweetal beiden waren de zwemkunst goed meester er in geslaagd zijn hoofd weer boven water te krijgen. Op zijn luid geschreeuw snelden enkele per sonen, die zich in de omgeving be vonden, toe en hebben J. P. van Veen nog bijtijds kunnen redden. A. J. van Veen evenwel kreeg be halve een deel van de lading ijzeren goten, ook de schouw op zijn lichaam en geraakte bekneld. Hij moet reeds in de modder zijn gestikt alvorens men hem boven water kon krijgen. De uit Aarlanderveen spoedig ge arriveerde dokter, paste enige tijd kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. H00GMADE L.T.B. Ondanks het ter elfder ure aan de leden bekend worden van deze spoedvergadering, welke in café v. d. Ploeg gehouden werd, was de voorzitter, de heer Th. Zwet sloot, zeer verheugd over de op komst, welke op zo'n korte termijn moest worden uitgeschreven. In samenwerking met de LTJ is een voorlichtingscursus georganiseerd met verschillende onderwerpen, wel ke 3 avonden, zal vragen, waarvan donderdag 22 oktober a.s. als ope ning is gesteld met bespreking vee voeding. Een vijftal voorstellen verkreeg de goedkeuring der vergadering, n.l. de voorwaarden, het verkrijgen van het predicaat voor oude bestaande bedrijven te verzachten, en de prijs van de grond, welke moet worden afgestaan voor woningbouw en weg aanleg enz., sterk te verhogen, ver kregen wel de meeste ondersteuning. Besloten werd ook deze winter een feestavond te organiseren voor de leden met hun echtgenoten. Aan het einde van het geestelijk woordje van pastoor Olsthoorn, vroeg deze de aandacht en medewer king in de moeilijke opgave waar voor het schoolbestuur zich geplaatst ziet, n.l. het bouwen van een nieuwe kleuterschool. ALPHEN AAN DEN RIJN Solistische medewerking potlood was het een avond van echte muzi kaliteit op hoog peil. We kunnen ons niet indenk »n, dat dit peil, gezien het feit, dat dit koor geen beroeps- zangers telt, maar geheel uit amateurs is samengesteld, nog voor aanmer- Woensdag 14 oktober j.l. was weer kelyke verbetering vatbaar zou zijn. een van de hoogtepunten in het mu- Wat hier geboden werd, was volstrekt ziekleven van Alphen a. d. Rijn. Het van muzikaal gehalte. „St. Bonifaciuskoor" gaf zijn jaar- Aukje Karsemeijer-de Jong en Bert lijkse uitvoering in de bovenzaal van van 't Hoff brachten hun partijen met Avifauna. Hoewel dit concert niet als veel bravour. De sopraan exc-lleerde jubileumconc :rt was aangekondigd, in het zigeunerlied uit „Der Zigeuner- zou men het toch wel als zodanig baron" „So elend und so treu". Dit mogen beschouwen, daar het koor zong zij zeer gaaf en zeer muzikaal, hiermede zijn derde lustrum vierde, waarbij het koor zich ook van de Dit kwam ook tot uitdrukking in de beste kant liet kennen. De tenor von- samenstelling van het programma, den wij het mooist in het lied „Lebe Enkele hoogtepunten uit concerten wohl, mein flandrisch Madchen", uit het verleden stonden er op ver- eveneens uit „Der Zigeunerbaron", meld, wat op zichzelf beschouwd na- Ook de sopraan en het koor waren tuurlijk een aardige gedachte vormt, hier voortreffeliik en dit leek ons omdat het bij de ledc-n en de trouwe dan ook een van de beste momenten, luisteraarr aangename herinneringen oproept. Het nadeel van fco'n frag- niet het beste van leze avond. Het koor moest aanvankelijk even op No. 531. Horizontaal: 1. verstan dig, 3. plaats in Duitsland, 5. gravu re, 7. voorzetsel, 9. bekende afkor ting, 10. zwarte, 11. landbouwwerk tuig, 12. uitroep, 14. telwoord, 16. vis je, 17. zwemvogel. Verticaal: 1. kleur, 2. scheikundig element (afk.), 3. boom, 4. gebod, 6. platte gebakken steen, 8. nauw, 9. bid (Latijn), 11. verouderd woord v. ivoor, 13. deel van een schoen, 14. hooggelegen akkerland, 15. muziek noot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. spoel, 6. top, 7. rok, 8. lei, 9. adé, 10. maart. Verticaal: 2. paprika, 3. eerbaar, 4. stelt, 5. akker. mentarische uitvoering is echter, dat dreef komen, maar had al spoedig de men de sfeer mist, waarin een inte- ware muzikaliteit gevonden. Het grale opvoering van een operette de heeft met élan gezongen, reageerde toehoorders weet te brengen. Hij vlot op de bezielende directie van hoort nu de delen niet in hun har- dirigent Chris van der Mark en was monische samenhang met de rest van vooral in de dynamiek goed gescha- het werk, maar als geïsoleerde een- keerd. Er zat vaart in en gloed, die heden, die ieder op zich weliswaar toch beheerst bleef. Zeer goed klonk hun muzikale waarde kunnen blijven vooral de Einzugsmarsch uit „Der behouden, maar toch iets moeten Zireuncrbaron". missen van de muzikale spanning van Chris van der Mark had een solis- het geheel. Aangezien het hier echter te ibegeleiding door orkest uit „Der een jubileumconcert gold, zal men Bettelstudent" en een orkestfantasie over dit bezwaar ongetwijfeld gemak- over „Die Czardasfürstin' voor koor kelijk willen heenstappen. Nieuw op bewerkt. De beruchte acoustiek van het program waren gedeelten uit de zaal „Avifauna" (voor de zoveel- „Der Rastelbinder" van Franz Léhar ste maal hier de verzuchting: „Wan en „Der Vogelhandler" van Carl neer zal Alphen a. d. Rijn eens gaan Zeiler. beschikken over een goede concert zaal?") was minder hinderlijk dan Men had voor deze avond de hand vorige jaren door de goede zorgen weten te legeen op het merendeel der van de firma R. v. Eden uit Veenen- musici van het ook vorig jaar hier daal, die de geluidstechniek verzorg- concerterende, bekende radïo-ensem- de. Het was een hele verbetering, ble het „Promenade-orkest", dat werd maar daarmee is het euvel niet op- eecompleteerd door mevr. Burger- gelost en is het nog geen volwaardige Roelofs aan de piano. Het heeft zijn concertzaal geworden. taak weer schitterend vervuld: stuk voor stuk zijn het rasniuzikanten Rest ons nog te vermelden, dat er aan het slot bloemen wa.-en voor de Geldgebrek bij „St. Bonifacius" was heer en mevrouw van der Mark, de waarschijnlijk de oorzaak van onder- beide solisten en mevr. Burger- bezetting der strijkers, die hier en Roelofs. daar door de anderen overspeeld wer- Samenvattend kan men zeggen, dat den. Dit wreekte zich vooral in de het voor het „St. Bonifaciuskoor" en ouverture „Leichte Cavallerie" en de zijn kundige dirigent een zeer ge- balletmuziek uit „Zar und Zimmer- slaagde uitvoering is «eweest. We mann". hopen het koor nog vaak met dezelfde Maar hiermee zijn ook alle scha- kwaliteit te horen, duwkanten genoemd: voor 't overige M. H. KATWIJK Dr DE RUITER ZYLKER OVERLEDEN Te Oegstgeest, waar hij de laatste jaren woonde zonder praktijk uit te oefenen is overleden de in Katwijk zeer goed bekende figuur, dokter J. de Ruiter Zylker. Hij bereikte de leeftijd van 59 jaar. In 1954 vertrok dr. de Ruiter Zylker uit Katwijk en we-d toen scheepsarts. In 1931 had dokter de Ruiter Zylker de praktijk van zijn vader overgenomen. Ook deze, dokter H. E. de Ruiter Zylker was een zeer geachte persoonlijkheid. Hij was o.a. enige jaren lid van de gemeenteraad. De begrafenis van J. de Ruiter Zylker zal zaterdagmiddag om 3 uur plaats hebben op de Alg. begraafplaats te Katwijk a. d. -Rijn. Twee botsingen Op de Parklaan kwamen een wielrydster en een bromfietsberijdei met elkaar in bot sing. De wielrydster viel zodanig, dat zy een hersenschudding en ver wondingen opliep, zodat zij naar het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. Fiets en bromfiets werden flink beschadigd. Bij de Molentuinweg verleende een bromfietser geen voorrang aan een uit Noordwijk komende auto. Een botsing volgde, waardoor de bromfietser een rib scheurde. Hij werd per politieauto naar zijn wo ning vervoerd. Asfalt-lol Op de Provinciale weg hadden enkele kwajongens kop- spijkertjes op de rijweg gestrooid waardoor een bromfietser de dupe werd door een lekke band. De jon gens zijn by de politie bekend en zullen hun straf niet ontlopen. Benoemd Door b. en- w. is met ingang van 15 oktober tot spreekle- rares aan de scholen in de gemeente benoemd mejuffrouw J. M. van Ne- derpelt te Rotterdam. LEIOSCHENDAM Onverantwoordelijke draai De bestuurder van een te Rotterdam thuisbehorende 13 meter lange truc met oplegger dacht vanat het Sluis- plein de ophaalbrug nabij de r.k. kerk te kunnen opdraaien. Hij nam de bocht zo, dat het middenstuk van de oplegger klem kwam te zitten te gen de hoek van de winkelpui van kruidenier W. Blonk. Na lang tob ben en proces-verbaal wegens de aangerichte schade en opvijzelen van de oplegger kon de bestuurder H. S. zijn tocht voortzetten. Baldadigheid Enige jongens hadden er vermaak in nabij de Bos- laan met harde rode bessen naar passerende auto's te gooien. De per sonenauto bestuurd door mej. W uit Voorschoten werd hiervan de dupe. De voorruit werd totaal verbrijzeld De politie zal er voor zorgen, dat de ouders van de jongens de schade be talen. N00RDWIJKERH0UT JAARVERGADERING V.V.V. De jaarlijkse algemene ledenver gadering van de V.V.V. zal worden gehouden op maandag 19 oktober a.s. in hotel Van der Geest. Aanvang 8 uur n.m. Behalve de voor een jaarvergade ring gebruikelijke punten vermeldt de agenda nog een punt, dat slechts eenmaal in het bestaan van een ver eniging voor kan komen n.1. het 12'/t- jarig bestaan. Het bestuur heeft ge meend, aan dit koperen jubileum geen bijzondere festiviteiten te moe ten verbinden maar er in de jaar vergadering toch wel even aandacht aan te moeten schenken en dan niet alleen met woorden. De vergadering zal dus een, zij het zeer bescheiden, feestelijk karakter dragen. WARMOND Tafeltennisver. ,;Steeds Vooruit" Ter voorbereiding van de komen de competitie speelde de tafeltennis vereniging „Steeds Vooruit" een vriendschappelijke wedstrijd tegen Docos uit Leiden. Bij deze wedstrijd bleek dat er aan het spel nog al wat geschaafd moet worden en dat, wil men in de komende competitie goed voor de dag komen, er flink ge traind zal moeten worden. Zowel het eerste al het tweede team moesten met 64 het onderspit delven. Maan dag a.s. zal de competitie een aan vang nemen en zal het eerste team de strijd aan binden tegen Docos 4. Het tweede herenteam heeft rust ter wijl het derde team naar Lisse moet om in het strijdperk te treden tegen Reflex 3. Het eerste damesteam speelt op maandag 19 oktober a.s. tegen Sparkler 1 uit Roelofarends- veen. Met klem wordt de leden er op gewezen dat de wedstrijden in Warmond aanvangen om half acht uur, en gezien het feit dat de be schikking over de zaal beperkt is, moet op tijd worden begonnen. RIJNSBURG „Rijnsburgs Bloemencorso" reikte prijzen uit In een der zalen van veiling Flora vond de uitreiking plaats van de prijzen van het in augustus gehou den bloemencorso. Onder de talrijke aanwezigen waren o.a. vertegen woordigers van de gemeente Leiden, de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, vertegenwoordigers van de V.V.V.-Leiden, burgemeester B. H. Koomans en het bestuur van veiling „Flora". De voorzitter van het corso-comi té, de heer A. Zandbergen, opende deze avond met een kort welkomst woord waarin hij o.a. een terugblik wierp op het corco 1959. Hoewel het, aldus de voorz. moei lijk is een hoog peil te bereiken, is het nog moeilijker, dit te handhaven of nog te verbeteren. Spr. zeide dat het comité in overweging neemt, evenals vorige jaren het corso des avonds weer te verlichten, daar dit een groter belangstelling verzekert. Ook wees spr. er op dat men dit jaar voor het eerst de bezoekers te gen betaling aan de vooravond van het corso en de gelegenheid heeft gesteld deze te bezichtigen. Dit heeft een bate van ƒ1900.— opgebracht. Aan het einde van zijn openings woord bracht spr. hulde aan de heer Kiersöh, voor hetgeen hij dit jaar weer gepresteerd heeft. Na deze opening werd door de heer D. Bol uit Oegstgeest een zelf- opgenomen film vertoond van de Oranjefeesten van Rijnsburg. In de loop van de avond vertoonde hij ook nog de corso-film 1959. Alvorens de heer T. Kralt, voor zitter van Veiling „Flora", overging tot het uitreiken van de prijzen hield hij eerst nog een korte toe spraak waarin hij zich afvroeg of het nog wel nodig was een corso te houden en of het 't geld wel waard is, daar men mag verwachten, dat iedereen wel bloemen koopt, als men ziet hoeveel bloemen er geveild worden Maar volgens een landelij ke enquete is dit niet het geval. Slechts 15% van de Nederlandse be volking nam regelmatig bloemen af. Door de propaganda in de moeder- week is dit echter 22% geworden. Na deze toespraak ging hij over tot het uitreiken van de prijzen. Na afloop hiervan kreeg de heer Kiersch gelegenheid om enkele woorden te zeggen. Hij was van mening dat het een stimulans moet zijn, de weg naar de top te beklimmen. Nu de vakpers geschreven heeft, dat Rijns burg Aalsmeer gaat evenaren, zal men ook zeer kritisch moeten zijn, wat betreft de keuze van binders. Als laatste spreker sprak de heer S. Menken, wethouder van soc. za ken te Leiden nog een kort woord. Alereerst deelde hij mede, dat b. en w. van Leiden het corso van Rijns burg niet graag meer zouden willen missen. Hij meende voorts dat Rijns burg het evenimin graag zonder de omlijsting van de Sleutelstad zou stellen. Aan het einde van zijn be toog sprak hy de wens uit dat de band die gegroeid is, bestendigd zal mogen blijven. Hij verzekerde dat de gemeente Leiden al het mogelijke zal doen om steun aan het Rijns- burgse corso te verlenen. Tot slot dankte de voorz. de spre kers voor hun woorden, waarna men nog even gezellig bijeen bleef. Geopend door wethouder Mesman Nadat het toneeldoek was openge schoven en de leden van de turnver eniging „Olympia" onder begelei ding van de mondorgelclub „Con A more" in de piste hadden plaats genomen richtte de heer P. Ooster- veer, als voorzitter van het vereni gingsgebouw een kort welkomst woord tot de vele aanwezigen. In het bijzonder ging een welkom uit naar pastoor Bottelier en kapleaan v. d. Logt, kerkbestuur en de heer A. W. Mesman, wethouder van de gemeen te Lisse, die de uitnodiging had aan vaard, het Winterprogramma te ope nen. Spr. was bly dat juist wethouder Mesman deze avond wilde openen, want dan kon ook hij eens getuige zijn van wat in de Engel op cultureel gebied wordt gedaan. De Engelaars hadden juist uit de krant vernomen, dat men hard bezig is met het uit breidingsplan voor de Engel. Spr. hoopte daarom bij deze opening daar over iets meer te horen. Jaren is er in de Engel niet gebouwd en ook hier wonen gezonde mensen. De Engel werd altijd de zwarte vlek op de kaart genoemd. „Wij hopen echter dat dit nu zal veranderen, nu er enkele lichtpunten aan de horizon verschij nen", aldus de heer Oosterveer. Ook tot kapelaan v. d. Krogt richtte de heer Oosterveer een kort woord, nu hij voor het eerst in de gelegenheid werd gesteld de jeugd van de Engel te ontmoeten en te beluisteren. De heer Mesman stelde vast, dat de samenleving in de Engel iets aparts is; een gemeenschap waar veel lief de is voor de jeugd en waar de jeugd ook de leiding en de voorlichting waardeert. Eerlijk gezegd, mist de jeugd in het dorp Lisse de broeders. De Engel is bevoorrecht, zulke men sen in hun midden tejiebben. Sprekend over de beweerde „zwar te vlek" zei de heer Mesman: „Weest er van overtuigd dat de Engel niet als een zwarte vlek wordt beschouwd. Misschien lijkt het er op, maar in we zen heeft vooral de Engel de aan dacht van B. en W gehad. Het speet spr. dat hij nog niets kon zeggen over een eventueel uitbreidingsplan. Dit alles moet zijn beloop hebben. Met de wens dat op de arbeid van de leiding gevende personen uit de Engel Gods zegen mag rusten, ver klaarde de heer Mesman het win terprogramma als voor geopend. Na een dankwoord door de heer Oosterveer volgde een gevarieerd programme. Het enkele maanden ge leden opgerichte Operettekoor on der leiding van broeder Bernardinus zong diverse bekende Duitse liedjes w.o. „Morgen kom ich wieder" en „Warum soil ich nicht singen". Een warm applaus, ook voor pianist P. Reeuwijk, was zeer op zijn plaats. Het koor zong ook nog enkele lied jes uit de in het voorjaar gespeelde operette „Het laatste sprookje". „Con Amore" deed voor de peu ters niets onder. Met enkele marsen en walsen, waarbij de klavierfluit voor het eerst in een uitvoering meeklonk, amuseerde zij de aan wezigen. Dirigent D. Hoogervorst had de leiding van het gezelschap goed in handen. De turnver. „Olympia" gaf acte de presence. De dames oogstten met diverse standen op de brug een warm applaus. Ook een dans met de kegel werd voor het voetlicht gebracht. De heren kregen veel bijval met het salto-springen. Reeds jaren staat de vereniging onder leiding van de heer Halfschepel. Mede door hem heeft „Olympia" veel opgang ge maakt. Na het opt. eden van deze drie ge zonde verenigingen dankt t pastoor Bottelier al degenen die deze avond hebben mogelijk gemaakt. Vooral legde hij de nadruk op de leiding. Een grote stad als Amsterdam kan jaloers zijn op het kleine „De Engel". Want daar is niet altijd leiding te vinden voor dc jeugd. Nog nooit heeft de pastoor het verenigingsgebouw verlaten met de gedachten „wat was dat weer een sof-avond" en daarom voelde hy zich rijk. Pastoor dankte de heer Mesman voor zijn openingswoorden en betitelde hem als een „warme pleitbezorger" voor de Engel. De Engel kan weer op een ge slaagde avond terugzien.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2