Grondlegger der klokkengieterskunst in de Nederlanden Moei ik mij aanmelden, of gaat dai vanzelf? DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Advertentie). Lloewel het geboortejaar van Fran- pois Hemony, de schepper van zovele welluidende kariljons binnen en buiten onze landsgrenzen, "slechts bij benadering kan worden vastge steld, wordt algemeen aangenomen, dat hij in 1069. dus thans 350 jaar geleden, te Levécourt in het vroegere hertogdom Lotharingen het levens licht zag. Fransman van geboorte en gespro ten uit een geslacht van Lotharingse klokkengieters, maakte Hemony de lage landen tot het toneel waar hij zijn grote triomfen vierde en zijn kunst tot de hoogste graad van in zijn tijd mogelijke ontwikkeling bracht. Eerst vanuit Zutphen, later vanuit Amsterdam, waar de stad hem en zijn broer Pieter aan het Molenpad bij de Keizersgracht een geschutgie terij ter beschikking steldé, vonden de Hemony-beiaarden, waarvan vele nog in onze dagen hun sonore of tin gelende klanken over stad en land uitstrooien, hun weg naar alle stre ken van de noordelijke en zuidelijke Nederlanden, naar Duitsland en zelfs naar Scandinavië. Waar, zoals gezegd, aangenomen wordt dat Francois Hemony in 1609 werd geboren is er alleszins reden om nu, in 1959, bij deze Franse Ne derlander stil te staan en tevens om 1959 met minder of meerder recht en reden een „Hemonyjaar" te noe men. Liet dorp Levécourt, in het huidige departement van Haut-Marne, ligt in een landstreek die Le Bassig- ny wordt geheten, niet ver van de plaats waar de Maas ontspringt. Hier woonden reeds vanaf de mid deleeuwen ambachtslieden, die zich van geslacht op geslacht bezig hiel den met het gieten van klokken. Doch, hoewel hier wel de gieters woonden, werden de klokken niet al leen déar gegoten, zeker niet over wegend. De klokkengieters waren veelal reizende ambachtslui, die hun stiel uitoefenden daar, waar de klok ken hun bestemming moesten vin den. Dat behoeft geen verwondering te wekken. De transportmiddelen van die tijd rond de wisseling van de zestiende naar de zeventiende eeuw waren niet bijster geschikt om klok ken van honderden ponden zwaar van Le Bassigny over te brengen naar ver buiten de grenzen liggende streken. Reeds van de middeleeuwen af werden de klokken „ter plaatse" gegoten, maar Le Bassigny in het hertogdom Lotharingen was de streek vanwaar de gieters uitzwermden en op gezette tijden weer terugkeerden. Hun geslachten droegen namen als Aubertin, Rogier, Symon, Brutel, Vaillant, Michelin, Hemony, die met meerdere anderen een bekende klank hadden in de toenmalige geestelijke en burgerlijke kringen, die de torens van hun kerken en van hun steden van een beiaard wilden voorzien. Omstreeks 1609 werd Francois He mony geboren uit ouders wier namen thans niet meer bekend zijn. Zijn broer en latere compagnon Pie ter zag tien jaar later, eveneens te Levécourt het levenslicht voor de eerste maal. Ook is nog een zuster van hem bekend, die de namen An na Margaretha droeg. Reeds in hun kinderjaren leerden de broers Hemony het edele klok kengietersvak en werkten zij mee in De Westertoren in Amsterdam, een der vele torens van ons land waarin een Hemony-klokkenspel hangt. Deze beiaard zal dit jaar wor den gerestaureerd en met enkele klokken worden uitgebreid. (Foto Dienst P. W. van Amsterdam) de werkplaatsen van hun familie. De geslachtenlange ervaring van de ouderen was de beste maar ook dik wijls de enige scholing die de jonge ren kregen. Wellicht zullen de beide jonge Hemony's in hun jeugd reeds vele reizen met vader of familiele den hebben gemaakt, doch keerden met dezen geregeld weer naar de geboortestreek terug. Toen Francois 25 jaar oud was schijnt hij echter met de toen 15-jarige Pieter Le Bas signy voor goed te hebben verlaten. In 1636 giet Francois, tezamen met een zekere Joseph Michelin, die la ter zijn zwager worden zou, zijn eerste klok als zelfstandig gieter. Pieter deed zulks in 1640, tezamen met Francois. Beide klokken waren bestemd voor plaatsen in Oost- Friesland, Repelen en Wankum, en de broers zullen toen nog wel rei zend gieter zijn geweest. Ruim der tig jaar was Francois oud toen hij trouwde met Marie Michelin, als hij een spruit uit een geslacht van Lo tharingse klokkengieters. Vermoede lijk heeft hij zich toen metterwoon in Zutphen gevestigd, waar ook Pie ter Hemony neerstreek. In compag nonschap goten zij dat jaar (1641) hun eerste klokken in Nederland, een z.g.n. „driegelui" voor Goor. In 1642 wordt uit het huwelijk van Francois en Marie een zoon geboren die de naam van zijn vader krijgt, drie jaar later krijgt het echtpaar een dochter, Anna Margaretha. In 1646 zal de vennootschap mét Pieter zijn verbroken en de laatste een eigen gieterij in Herford hebben ge vestigd. Weer later vestigt Pieter zich in Gent, van welke stad hij poorter wordt, maar Frans krijgt in 1647 het poorterschap van Zutphen. Vele beiaarden, klokken en ge schut waren reeds door Francois ge goten, werkstukken, die hem een grote faam hadden bezorgd, toen hij op 10 december 1665 officieel door burgemeesteren van Amsterdam werd aangesteld als stadsklokken- en geschutgieter van de rijke koop stad, maar eerst twee jaren later, in 1657, trekt hij met z'n gezin naar de stad aan Amstel en Y. Het huiselijk geluk in deze stad duurde niet lang, want in 1661, op 6 september, sterft Marie Michelin, die in de Nieuwe Kerk wordt begra ven. Zes jaar later (1667) sterft ook Francois en wordt op 24 mei te rus ten gelegd, eveneens in de Nieuwe Kerk, waar ook broer Pieter z'n graf vindt in 1680, gestorven op 61-jarige leeftijd. \7ele kariljons en luidklokken in ons land verklanken nog immer de roem van de Hemony's. Maar niet alleen de klokken getuigen van hun vakmanschap, immers, behalve het geschut dat zij goten in tijden van oorlog en beroering, vertellen ook de beelden op het Amsterdamse stadhuis, nu het Koninklijk paleis, van hun kunnen. Deze door Quellinus ontworpen beelden, de Voorzichtigheid, de Waakzaamheid, de Rechtvaardigheid, de Matigheid, de Vrede en Atlas, de wereld torsende, werden door Fran cois in de jaren 1662 tot 1665 gego ten. Maar de klokken bezorgden de He mony's de grootste roem en wel mocht Joost van den Vondel hen en hun klokken bezingen in zijn lof dicht „Op het klockmusyck t'Am- sterdam". Hun klokken en beiaarden hangen nog in vele torens van ons vaderland en daarbuiten en zingen nog dage lijks hun „klockmusyck" over daken en tinnen. Zij maakten beiaarden voor de Wijnhuistoren in Zutphen (in 1920 door brand helaas vernield), de Lebuinus van Deventer, de Sint Pancras van Enkhuizen, de stadhuis toren van Den Bosch, voor Utrecht in de Nicolai- en de Jacobstoren en de toren van de Dom, voor de Euse- biustoren in Arnhem, in 1944 door de oorlogsgruwel nagenoeg verloren gegaan, Culemborg en vooral voor Amsterdam, waar Hemony-beiaar den hangen in de torens van de Zui- derkerk, de Oude Kerk en de Wes- terkerk, alsook in het paleis op de Dam, het enige kariljon in Neder land dat particulier bezit is, n.l. van de koningin. Maar ook Amersfoort, Delft en Haarlem kunnen bogen op zulk een bezit en in Leiden hing er een Hemony-beiaard in de toren van het stadhuis tot de brand van 1929. In Stockholm zingen hun klokken, in Mainz en Hamburg, Antwerpen en Brussel en niet te vergeten in de St. Rombout van Mechelen, de ba kermat van het moderne beiaardspel. In bijna iedere zichzelf respecteren de oude stad van Holland en Vlaan deren kunnen we klokken vinden met het kostbare opschrift: Francis- cus (et Petrus) Hemony me fecit (fecerunt), Frans (en Pieter) Hemo ny hebben mij gemaakt. In torens van stad- en raadhuizen, van roomse kerken en bedehuizen voor de her vormden, welker kerckmeesteren Het is niet altijd gemakkelijk te begrijpen wat bedoeld wordt met van „rechtswege" verzekerd zijn. De ene zegt, ik behoef mij niet aan te melden, een ander is weer van me ning dat het wél moet geschieden. Niet altijd echter zijn wij automatisch verzekerd. Wel is dit het geval bij de ongevallenwetten, de ziektewet, de kinderbijslagwet en de werkloosheid- wet. Bij deze laatste wet is iemand ech ter niet meer verzekerd als hij 65 jaar is geworden en nog in loondienst werkt of is blijven werken. De invaliditeitswet kent de term „verzekeringsplichtig" zijn, dat wil zeggen, dat de werknemer zich moet aanmelden ofwel verzekeren. Vooral willen wij hier de aandacht eens vestigen op de bepalingen be treffende het ziekenfondsenbesluit. Volgens dit besluit is men nimmer automatisch" verzekerd. In loondienst. Wie in loondienst treedt, het doet er niet toe welk beroep dit betreft, dus ook de dienstbode of het dienst meisje dat óf wel inwonend is óf 5 of meer dagen bij dezelfde werkgeef ster per week in dienst is, moet zich laten inschrijven bij een algemeen ziekenfonds. Om dit te bereiken dient hij of zij bij een ziekenfonds een formulier af te halen, dit in te vullen en daar tevens over te leggen een volledig ingevulde werkgeversverklaring. Laat betrokkene dit na, dan loopt hij kans, dat hij geen aanspraak kan maken op genees- en heelkundige behandeling voor rekening van een ziekenfonds. Vooral zij, die voorheen als indi- rect-verzekerden werden beschouwd, doch arbeid in loondienst zijn gaan verrichten, vergeten nog wel eens dat zij zijn overgegaan naar de groep „rechtstreeks" verzekerden. Als gezinsleden gaan verdienen. In hoofdzaak worden hier bedoeld gezinsleden, die zijn dus zij die met de rechtstreeks verzekerde samen woonden en voor wie deze laatste onderhoudsplichtig was. Kinderen zijn alleen dan rechtstreeks verzekerd wanneer zij beneden 16 jaar zijn en hiermede worden gelijkgesteld stu derende en invalide kinderen van 16 tot 27 jaar. Gaat een indirect-verzekerde zelf in loondienst werken, dan dient hij daarvan kennis ie geven aan het ziekenfonds. Ook een gehuwde vrouw en kinderen beneden 1~ jaar van een rechtstreeks verzekerde, die zelf arbeid in loondienst gaan verrich ten, worden *us daarvoor zelf recht streeks verzekerden, dus ook zij moe ten zich melden, want door de in diensttreding in oondienst houdt hun indirecte verzekering op, zodat zij dus uit dien hoofde geen rechten meer kunnen doen geldef op de ziekenfondskaa<t van hun verzeker de man of vader. het niet mocht deren dat hun klok ken werden gegoten door de katho lieke Hemony's. het jaar 1678 heeft geen Hemo- ny meer klokken gemaakt. In dat jaar goot Pieter zijn laatste bei aard, daarna was hij er. ziekelijk als hij was, niet meer toe in staat. In 1680 stierf hij ongehuwd in Amster dam. Francois, die hem in 1667 in de dood was voorgegaan, liet een zoon achter, Francois II en een dochter Anna Margaretha. Maar Francois II, die in 1690 in Gouda woonde, was geen klokkengieter. Hij was te Am sterdam getrouwd met Geertruy van Soest en uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren, een dochter en vier zonen, waarvan de oudste eveneens Francois werd gedoopt, waarschijnlijk in de Krijtberg te Am sterdam. Maar ook de kleinzoons van de eerste Frans oefende de stiel van het klokkengieten niet uit. Zij waren zeer bemiddeld want de klokken-, geschut en beeldengieterij van groot vader Francois en oud-oom Pieter was lucratief gebleken en het vermo gen goed beheerd. Niet alleen erf den zij dit vermogen, maar ook een groot deel van Pieter's kapitaal. Francois II kocht in 1683 de heerlijk heid „Het Huys te Voorn" bij Utrecht. Zijn zoon erfde de heerlijk heid in 1690, maar in 1726 overleed „d'Heer Francois Hemony. heere van Voorn, bejaerd jonghman"*) en van die tijd af is de naam Hemony uit de geschiedenis verdwenen. Anna Mar garetha, de dochter van Francois I, is eveneens ongehuwd gebleven en heeft als „geestelijke dogter" of „Roomsch Clopje" haar Amsterdam se broeders en zusters in het (oude) geloof tot het onbekende tijdstip van haar dood gediend. De klokkengieterij aan het Molen pad werd na de dood van Pieter niet door een Hemony voortgezet maar door een neef en leerling, Mamertus Fremy. Echter, toen de naam Hemo ny niet meer met de Amsterdamse klokkengieterij verbonden was, taan de de kunst. Wel werden nog bei aarden en luidklokken gegoten, maar het waren noch in letterlijke, noch in figuurlijke zin Hemony-klokken. En eerst in onze eeuw bereikten Nederlandse klokkengieters weer het peil der Hemony's. Zelfs een hoger peil, want de hulpmiddelen van de twintigste eeuw zijn nu eenmaal technisch-superieur aan die van de zeventiende eeuw. W. PRINS Het is derhalve van het grootste belang, dat zij zich direct melden. Niet alleen betreft het nalaten van aanmelding dat men geen recht (meer) kan doen gelden op genees- en heelkundige behandeling, maar het niet ingeschreven staan bij een ziekenfonds houdt tevens in dat in voorkomende gevallen ge< recht op uitkering krachtens de ziektewet kan worden verkregen. Het z.g. ziektegeld kan dan door hun eigen nalatigheid hun neus voorbijgaan. Wat dit wil zeggen, weet vrijwel iedereen. Niet uw werkgever! Het is niet zo, dat de werkgever moet zorgen voor de aangifte bij het ziekenfonds, neen de werknemer moet hier zelf roor zorgen. Het spreekt vanzelf, dat de echt genote en/of kinderen van een recht streeks verzekerde, die zelt arbeid in loondienst gaan verrichten, daardoor ook premieplichtig worden. Op hun premie voor het ziekenfondsenbe sluit en ziekten et ingehouden. Onbillijk? He'-anaal niet, want aan het feit dat er premie betaald wordt heeft betrokkene het te danken dat ingeval van ziekte ziekengeld wordt uitbetaald niet alleen, maar ook renten e.d. ROELOFARENDSVEEN TENTOONSTELLING MISSIËN AAIKRANS Ruim twee en een half jaar lang zijn de zelatricen van de missie- naaikrans „St. Theresia" ijverig werkzaam geweest om met „naald en draad" vele mooie en nuttige werkstukken voor de missie te ver vaardigen. Naast een groot aantal kledingstukken e.a. treft men hier bij ook aan paramenten voor de missionaris. Zaterdag en zondag a.s. wordt in de Pancratiuszaal, dus juist op de wereld missiedag, in de voorzaal een tentoonstelling gehouden, waarop men dit alles zal kunnen bezich tigen. De bedoeling van deze tentoon stelling is niet lof toe te zwaaien aan het mooie werk van deze meis jes, maar wel om via de talrijke aan wezige vermakelijkheden gelden voor dit doel bijeen te krijgen o.a. voor aankoop grondstoffen e.a. Alleen daarom al is een bezoek aan te be velen. Zaterdagmiddag te 3 uur is de offi ciële opening, waarbij diverse ge nodigden aanwezig zullen zijn. Van af 4 uur tot 's avonds 10 uur en zon dag na de Hoogmis tot 's avonds 9 uur is de tentoonstelling dan voor een ieder toegankelijk. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad. Wilt U iets weten Azalea en cyclamen. Hoe behan del ik mijn azalea en cyclamen, wel ke in de tuin hebben gestaan? Dit is de vraag van mevr- P. S. Nu de azalea weer binnen gebracht is, moet zij in een koel vertrek in het licht worden geplaatst. Hier de bloemvorming afwachten, welke be spoedigd kan worden door geregeld te blijven spuiten. Zodra de knoppen beginnen te werken, hiermede op houden en wordt r5? plant overge- mogelijk van de kachel verwijderd. Geregeld gieten en kamermest geven. De cyclemen moet nu eveneens 'n wat koele standplaats hebben om ver drogen van de bloemknoppen te voor komen. Wellicht ware het beter ge weest als u deze plant in augustus verpot had. Zijn er nog geen bloem knoppen te zien, dan kunt u dat nog doen en wel in een mengsel van 2 delen kleizoden grond, 2 delen blad- grond en een deel turfmolm. Geeft u warm water in een bakje, maar gooi het niet verbruikte water na een half uur weg. Tijdens de bloei af en toe kamermest. (H.). Vergadering van H.B. „Bloembollencultuur" Op 9 oktober j.l. hield het hoofd bestuur van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencul tuur een vergadering. Daarin werden o.m. besprekingen gewijd aan de vie ring van het eeuwfeest van de ver eniging en van de beurskwestie. Over deze twee punten ontvingen wij een kort verslag. Het 100-jarig bestaan. Ten aanzien van de viering van het 100-jarig bestaan der vereniging wer den enkele suggesties behandeld, die nog nader moeten worden uitge werkt. Aan de orde kwam ook het te ver wachten geschenk in geld van de ju bileumcommissie. Hoewel niet bekend is dat deze jubileumcommissie daar aan bepaalde voorwaarden zal stel len, werd besloten, om daaruit in ieder geval niet te financieren e.v. kosten voor de feestviering door de leden. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur een blijvend aandenken aan het 100-jarig bestaan op de aller eerste plaats uit de gelden van het jubileumfonds te bekostigen. Gedacht wordt aan een uitbeel ding met artistieke waarde welke t.z.t. zal kunnen dienen voor de ver siering van het eigen gebouw van de vereniging. Daarnaast zullen wel de kosten van de officiële jubileumviering als bijvoorbeeld de ontvangst der bui tenlandse gasten mede uit het fonds kunnen worden bestreden. Eigen gebouw. Besloten werd, aan de algemene vergadering voor te stellen om het behandelen van de beurskwestie voorlopig op te schorten. In de eerste plaats wordt het van het grootste belang geacht om de feestelijkheden in verband met het 100-jarig bestaan in eensgezindheid te doen plaats vinden. Daarenboven zijn nog steeds geen nadere gegevens bekend over de bij dragen door de gemeenten Haarlem en Hillegom, zodat de situatie thanj niet voldoende duidelijk is om aan plannen te werken. Om bovenge noemde redenen zal de door de laat ste algemene vergadering gevraagde Commissie, v/elke het Hoofdbestuur zal instellen, pas over enige tijd wor den benoemd. VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 350 Jaar geleden werd Frangois Hemony geboren Wel of niet automatisch verzekerd zijn

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11