Nieuwe onlusten in de Kongo Gedachteniskerk in Dachau Langs de grens van Tibet Verlaging van Europese salarissen Macmillan wijzigt zijn kabinet DE DROOGTE Ramp voor Gelderse Vallei schilderzelfmet Korreltje KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No Directeur J F. J M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f 2.55 p.maand, 11.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Geschil tussen twee stammen Staat van beleg. In verschillende plaatsen van Kon go zijn opnieuk onlusten uitgebro ken. Vooral in de omgeving van Loe- loeaburg, de hoofdstad van de pro vincie Kasai, was de toestand woens dag gespannen. De Europese bevol king van deze stad volgt met angst het verloop der gebeurtenissen. Er wordt in de omgeving geschoten. Op verschillende plaatsen in de omtrek zijn hutten in brand gestoken. De oorzaak van de incidenten moet worden gezocht in een geschil tussen de Loeloea's en de Baloeba's, de twee voornaamste stammen in het gebied. Ook te Toeboeloekoe, dat 20 km. van Loeloeaburg ligt, heerst grote opwinding. De toestand daar wordt bijzonder gevaarlijk genoemd. Loeloeaburg is thans omring door haarden van onlust Volgens Euro peanen, die uit de buitenwijken van de stad naar het centrum zijn geko men, liggen op de wegen talrijke do den. Godsdienstwaanzin. Bij Matadi in de provincie Leo- poldstad wierpen aanhangers van een godsdienstige sekte, die in weer wil van een vergaderverbod bijeen gekomen waren, zich dinsdagavond op de gendarmes, die de menigte wil den uiteen drijven. De Kongolese gendarmes openden daarop het vuur op de menigte. Zes Kongolezen von den de dood, twintig werden ge wond. Ook drie Europeanen liepen verwondingen op, namelijk de poli tiecommissaris, de adjunct-gewest bestuurder en de commandant van het peloton gendarmes. Te Matadi was het echter woensdag rustig. De aanhangers van de godsdien stige sekte, de Ngoenzisten, die be kend zijn onder de naam Van „De sidderaars" (waarmee men personen aanduidt, die door de geesten bezeten zijn) schijnen in een vlaag van gods dienstwaanzin hun aanval op de gen darmes te hebben ondernomen. In Dachau, op de plaats waar dui zenden tijdens de tweede wereld oorlog door marteling in het con centratiekamp de dood hebben ge vonden, zal een gedachteniskerk ver rijzen. Hiervoor wordt in 1960 tijdens het Eucharistisch Wereldcongres, de eerste steen gelegd. Duizenden vroe ger gedeporteerden, misschien zelfs van achter het IJzeren Gordijn,- zul len van deze zinvolle daad getuigen zyn. In tegenstelling tot in omloop zijn de geruchten, verzekerde de organi sator van het Int. Eucharistisch Con gres, pater Tattenbach S.J., dat kar dinaal Wendel de Paus niet heeft uit genodigd zelf naar München te ko men. De filmacteur Errol Flynn is dinsdagavond te Vancouver op weg naar een ziekenhuis in een zieken auto overleden, aldus meldt de Ca nadese pers. Hij was 50 jaar. Hij is 25 jaar lang een van de belangrijk ste acteurs te' Hollywood geweest. In Matadi is de staat van beleg af gekondigd. Politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in de stad gepatrouilleerd. Woensdagochtend oefenden politie en militairen toezicht uit op de naar Matadi en zijn haven leidende wegen. Provinciale autoriteiten zijn aan gekomen om ter plaatse een onder zoek in te stellen. In Matadi is thans alles rustig. In de haven wordt normaal gewerkt. Volgens autoriteiten van Matadi betreft het een plaatselijk incident. Men verwacht niet dat dit tot ver dere gewelddaden zal leiden.' Langs de grens tussen India en Tibet heerst sinds de bezetting van Tibet door de Chinese troepen voortdurend spanning. China wil nl. de vroeger door de Engelsen vastge stelde grens niet erkennen. Als gevolg daarvan komen de Chi nese troepen herhaaldelijk m con flict met de in allerijl naar de Noordgrens van India gezonden In diase troepen. Een gevaarlijk gebied was de laatste dagen de omgeving van Longjoe, waar de Chinezen dreigden geweld te zullen gebrui ken. Thans wordt bericht, dat de Chinese troepen zich voor een groot deel uit het betwiste gebied hebben teruggetrokken. Welingelichte kringen deelden evenwel mee, dat de terugtocht als „strategisch" moest worden be schouwd, daar de Chinezen nog tot controle op het gebied in staat zijn. De salarissen van de ambtenaren bij de Europese Economische Ge meenschap en bij Euratom zullen worden verlaagd. Daarover zijn de ministerraden van E.E.G. en Euratom, die woens dag een tweedaagse vergadering te Brussel beëindigden, het eens ge worden. Hun netto-salarissen zullen gemiddeld ongeveer zes procent la ger komen te liggen dan de huidige, maar er zullen overgangsregelingen worden getroffen om de schok ge leidelijk op te vangen. De ministerraden spraken voorts uitvoering over de belasting welke de Europese ambtenaren zal worden opgelegd. Pap overwon de Duitsers Voedseldeskundigen die thans te Constanz, in de Westduitse deelstaat Baden, vergaderen, zijn tot de slot som gekomen, dat het de Russische gierstepap is geweest, die het rode leger in staat stelde de Duitsers te verslaan. Zij voeren aan, dat gierstepap, die de basis vormde van de voeding van de Sow jet-Russische soldaat, deze een weerstand gaf, die die van de Duitse militairen, die het van ingeblikte levensmiddelen moesten hebben, te boven ging. Volgens hen maakte dit tevens dat een gewonde veertigjarige Rus meer kans op genezing had dan een twintigjarige Duitse militair, die kwesuren had opgelopen. Tenslotte menen de voedseldes kundigen nog, dat de eenvoudige, maar gezonde voeding der Sowjet- Russissche dienstplichtigen er de oorzaak van is dat 96 procent van hen voor de militaire dienst wordt goedgekeurd, tegen slechts de helft der Amerikaanse recruten. Watermeters lieten hst vuur koud Woensdagavond werd de Utrechtse brandweer gealar meerd voor een felle uitslaande brand In de Utrechtse Watermeterfabriek Halberxsma aan de verlengde Hoo gravenseweg. Ondanks de verwoede strijd welke de brandweer tegen de baaierd van vuur voerde, kon zij niet voorkomen, dat het gehele bedrijf tot de grond toe afbr andde. bod van jacht op deze vogels ge- jaar 1959 tot betaling komen vraagd. Als de droogte aanhoudt, 16.563.000. Het alsdan nog reste- zullen ze zich namelijk concentreren rende bedrag ad 20.547.000 zal naar op die plaatsen in Europa, waar nog behoefte over de begrotingen 1960 en voedingsmogelijkheden zijn. Jacht, 1961 worden verdeeld. De totale uitgaven worde raamd op ƒ37.110.000. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nieuwe ministeries Premier Macmillan heeft woens dag zijn kabinet gewijzigd. Enkele jonge leden zijn op belangrijke pos ten geplaatst en er zijn enkele nieu we ministeries geschapen met het oog op het voortschrijden van de techniek. Meer dan de helft van het uit ne gentien personen bestaande oude ka binet heeft een andere functie ge kregen. De drie voornaamste mede werkers van de premier, t.w. de 55- jarige minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd, de 59-jarige mi nister van financiën Derick Heath- coat Amory en de 56-jarige minister van binnenlandse zaken R. A. Butler, zijn echter op hun post gebleven. Butler is bovendien voorzitter van de conservatieve partij geworden, in politieke kringen acht men dit een duidelijke aanwijzing dat de „libera le" vleugel van de partij, waarvan Butler een vertegenwoordiger is, een grote rol zal spelen in het toekom stige beleid. Als partijvoorzitter en minister van binnenlandse zaken heeft Butler een invloed, die gewoonlijk alleen bij een premier berust. De vorige partijvoorzitter, burg graaf Hailsham, wordt grootzegelbe waarder. Als zodanig is hij verant woordelijk voor de kernenergie en an dere wetenschappelijk werk, zodat hij in feite minister van weten schappen is. Duncan Sandys wordt minister van luchtvaart, een nieuwe portefeuille. Hij zal verantwoordelijk zijn voor de burgerluchtvaart niet alleen, maar ook voor het wetenschappelijk onder zoek, de ontwikkeling en de produk- tie van burgerlijke en militaire vlieg tuigen geleide kernwapens, radar en elektronische uitrusting. REGERING KOOPT 12 FOKKERVLIEGTUIGEN Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tot wijziging van de begroting-1959 van defensie. Dit wetsontwerp betreft aankoop van F 27-vliegtuigen. De minister van defensie deelt in zijn memorie van toelichting om. mede dat de regering op 26 juni 1959 om economische redenen heeft be sloten de vervanging van de Dako ta's, in gebruik bij de koninklijke luchtmacht, door 9 Fokker „troop ships" en 3 „Friendships" met bijbe horende radio- en navigatieuitrus- ting, vliegtuigonderdelen en grond- uitrusting reeds thans te effectueren door het plaatsen van een daartoe strekkende opdracht bij de n.v. Fokker. Van dit bedrag zal voor het dienst- de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT (Advertentie) (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND DROOG Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwaterstanden (Advertentie) 16 Okt.: vm. 3.19; nam. 3.27. Honden klaar voor sprong in ruimte Op deze foto uit Moskou zien we de Russische ruimtehond „Gypsy" (rechts) geheel gekleed voor een proefvlucht door de ruimte, naast zijn soortgenoot „Matilda", die gedeeltelijk is gekleed vooreen ruimtevaart. Twintig jonge Russen en vele honden worden op het ogenblik getraind In het telegram wordt tijdelijke in voor de eerste bemande Russische ruimtereis. Ook in de dorpen Terschuur en Zwartebroek, welke tot het laatste gedeelte der Gelderse vallei gere kend moeten worden, begint de droogte zich als een ramp af te teke nen. De korenoogst was matig. De bieten- en aardappelenoogsten zijn verre beneden normaal, terwijl de knollen bij de meeste boeren als ver loren beschouwd moeten worden. Daar reeds veel pompen zijn droog gevallen en er nog steeds meer vol gen, laten de boeren hun water reeds lang met de melkrijder aanvoeren, terwijl anderen hun water bij de Es- velderbeek, welke dank zij de stu wing nog water bevat, moeten halen. Vele kieviten vinden de dood op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn, daar zij door de grote droogte op de weg bermen naar wormen komen zoeken. Transporten. Ook vandaag weer zouden mili taire vrachtwagens veevoeder over brengen van plaatsen in ons land waar men dit in ruimere mate ter beschikking heeft naar die plaatsen waar men met de grootste tekorten zit. Er zullen 134 militaire wagens voor het transport worden gebruikt Het voer zal gebracht worden van Hank naar Nuland, van Flakkee naar Veenendaal, van Hoofddorp naar Westerbork, van Bleiswjjk naar Neede en van Middenmeer naar Odoorn. Vast is komen te staan dat in de afgelopen week door militairen tussen de duizend en vijftienhonderd ton is vervoerd. Nu er hier en daar wat meer hooi wordt aangeboden, is men van zins bij wijze van proef wagens te gebruiken die een last van tien ton kunnen vervoeren. „Spaar weidevogels". De Nederlandse vice-president van de Internationale Jachtraad, mr. dr. I. G. van Maasdijk, heeft aan de se cretaris-generaal dezer organisatie te Parijs telegrafisch verzocht, alle Europese en Noord-Afrikaanse jachtdepartementen te willen wijzen op de nood, waarin verschillende trekvogelsoorten en weide- of waad- vogels, zoals kieviten, snippen, grut to's, tureluurs en wulpen, tengevolge van de aanhoudende droogte verke ren. Zoals bekend, kunnen deze vo gels geen voedsel meer vinden en worden ze bij honderden exemplaren langs wegbermen uitgeput aangetrof fen. Onder water gezette ijsbanen zochten zij spoedig als voederplzats. Juliette Mayniel in Amsterdam Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 7 C. STOCKHOLM mist 9 OSLO geh. bew. 12 KOPENHAGEN zw. bew. 14 ABERDEEN onbew. 16 LONDEN mist 21 AMSTERDAM onbew. 20 BRUSSEL mist 20 LUXEMBURG onbew. 17 PARIJS onbew. 20 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE mist 19 NICE geh. bew. 21 BERLIJN zwaar bew. 15 FRANKFORT onbew. 18 MÜNCHEN mist 13 ZüRICH mist GENèVE geh. bew. 15 LOCARNO regen 18 WENEN onbew.. 14 INNSBRUCK mist 18 BELGRADO onbew 15 ATHENE zwaar bew. 19 ROME niet ontvangen AJACCIO onbew. 22 MADRID zwaar bew. 22 MALLORCA onbew. LISSABON regenbui 24 Aanhoudend droog De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukge- bied boven Europa werd aan zijn noordflank door een tamelijk actieve depressie aangetast, die over IJsland is getrokken en zijn weg vervolgt in de richting van Spitsbergen. Echter niet in die mate dat de circulatie hierdoor belangrijke ver anderingen ondergaat. Het zonnige herfstweer duurt dan ook de komen de 24 uur voort. Aangezien de depressies door het blokkerende hogedrukgebied ge dwongen worden een baan te volgen op hoge breedte ziet het ernaar uit, dat ook de droogte nog minstens een paar dagen aanhoudt. In de tempe raturen komt weinig verandering. perkin" of een tijdelijk totaal ver- Woensdagavond arriveerde op Schiphol de Franse filmster Juliette May niel, die een rol speelt in de film „Otages", welke voor een deel in Amster dam wordt opgenomen. We zien haar hier op de luchthaven na de pas- oontrole Beginnen kan iedereen, maar alleen de besten houden vol.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1