WIE WE DE TEXAS* RANGER Wegpiraat vond zijn misdadig optreden kennelijk nogal grappig Hij stootte twee maal zijn hoofd WOENSDAG 14 OKTOBER 1939 DE LEID SE COURANT PAGINA 5 Amerikaan gekant tegen Nederlandse toestanden als in de dagvaarding stond. De ver warring van steeg met straat leverde verd. een vrijspraak op. Een 48-jarige Voorhouter wist wel, dat hij met zijn bromfiets die straat te Voorhout niet mocht inrijden, maar bij kas zat, doch de plv. kantonrech- - ter vond het feit ernstig en de eis nog 3a he* politiebureau is in die straat te laag dus maakte hij er ƒ40 boete en hij wilde aangifte doen van het subs. 8 dgn. van. ZONDER RIJBEWIJS Dat er nog steeds weggebruikers zijn, die voor de eretitel „heer in het ver verlies van zijn 'oonzakje. Op het politiebureau kreeg hij de bekeuring „U had dus een dubbele pech" aldus de kantonrechter. .Heeft U het loon zakje al terug?" Dat was niet het Een 26-jarige werktuigkundige uit Den Haag reed op zijn scooter zon- geval en verd. had destijds keer" absoluut niet in aann erking der daartoe de rijbevoegdheid te be- zegd, dat als het werd gevonden, de komen, doch zich daarentegen als zitten. „Ik moest snel een boodschap politie van het loon de boete maar een „misdadiger" gedragen, bleek doen, dus nam ik de scooter maar af moest houden. De -»is luidde ƒ4.— gisteren bij de behandeling van de even, hoewel ik wel wist, dat dit niet boete subs. 2 dgn. „Kunnen wij niet zaak tegen een 30-jarige Leidse mon- mocht", aldus het excuus van verd teur. Verd., die verstek liet gaan, Ja de scooter was zijn eigendom. „U passeerde op de Rijnzichtbrug met werd een maand later voor dezelfde zijn auto twee jeugdige wielrijdsters, overtreding bekeurd, dus kan hier reed hen pardoes tegen het trottoir moeilijk sprake zijn van een toeval- en vervolgde zijn weg, zonder ziel? lige omstandigheid" merkte de Offi- om zijn slachtoffers, die ten val wa- cier op „Wel 'n scooter aanschaffen, ren gebracht, ook maar iets te be kommeren. hij er nog aan toe, en eiste 50 boete verkeerstekens erop gehaald en ben subs. 10 dgn. Na een waarschuwing voor de toekomst, vonniste de kan tonrechter conform. VERKEERSBORD KWAM NIET IN HET BOEKJE VOOR „I'k heet Joannes en niet Johannes, maar geen geld willen uitgeven voor oen met vakantie uit Amerika, heb het behalen van een rijbewijs" voegde speciaal bij de politie een lijst met de GEEN STRAAT, MAAR STEEG Getuigen verklaarden, dat de in zittenden van de auto zich kennelijk nogal vermaakten over de situatie, die was ontstaan en hadden het ken tekennummer van de auto genoteerd. De wielrijdsters ondervonden geluk kig geen nadelige gevolgen van de valpartij, doch de rijwielen werden nogal beschadigd. „Het is jammer, dat verd. hier verstek laat gaan en dat i'k hem niet persoonlijk kan on- moest zijn hoek Nieuwsteeg en verd nu in overtreding, omdat het be doelde bordje niet op de lijst voor komt. Dat is fout en ik ben onschul-_ dig, aldus het verweer van een 54- jarige landbouwer, die met een brom- Te Delft heeft in de afgelopen nacht de 33-jarige vertegenwoor diger A. A. C. I. uit Den Haag, nadat hij onder invloed van drank met zijn auto tegen een boom was gereden, pogingen ge daan twee Delftee agenten van politie om te kopen. „Ik heb geld genoeg", zei hij, en dat klopte, want hij bleek een portefeuille met f 2000.— op zak te hebben. Op het bureau van politie bood hij een agent een bankbiljet van 100.- aan De man is op het bureau ingesloten, niet alleen wegens het besturen van een auto terwijl hij onder drankin vloed verkeerde, maar ook we gens pogingen tot het omkopen van een ambtenaar in functie. I. en twee meisjes, die bij hem in de auto zaten, werden bij de botsing niet gewond. De auto was echter zo zwaar beschadigd, dat ze moest worden weggesleept. De 31-jarige bloemenkoopman A. G. H. uit Den Haag is gistermorgen onder de tram geraakt en cm hel -- ■)w*uu»ïïvcBwauoai iicuucu gcjjai- uf uc lijai. veiu was nugdi uusuiicicu jteven gekomen. Het slachtoffei stak dat verd. hier verstek laat gaan en keerd en werd dus bekeurd. Het over de toestanden in Holland en "met een bakfiets met bloemen, die fiets op een rijwielpad verboden voor Een 39-jarige Amsterdammer zou bromfietsen, had gereden. Het be- zijn auto te dicht bij de hoek Steen- wuste bordje stond .ntlerdaad niet schuurNieuwstraat hebben gepar- op de lijst. Verd was nogal obstinaat werd na een eis van 5.subs. 2 hij voor zich uit duwde, de tramlijn derhouden over zyn misdadig gedrag, verklaarde, dat hij nooit op de hoek dgn. wel schuldig verklaard, doch over. Klaarblijkelijk heeft hij do tram waarbij de opzet hier düideliik is be wezen", aldus de Officier. Hij eiste naast 100 boete subs. 30 dgn. een onvoorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, ondanks het feit, dat verd. van wege zijn beroep hierdoor ernstig ge dupeerd zou zijn. De plv. kanton rechter noemde het gedra? van verd. eveneens zeer laakbaar, doch liet het deze keer nog bij een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor een jaar met een proeftijd van twee jaar om verdachte in eerste instantie be roepshalve niet al te ernstig te duperen. De geldboete bleef echter conform. HIJ HAD NIETS GEMERKT „Ik ben er van overtuigd, dat verd. de aanrijding wel heeft gemerkt en opzettelijk is doorgereden. Zijn daad is dan ook buitengewoon ernstig, al dus de Officier in zijn requisitoir tegen een 63-jarige Leidse brom fietser, die op de Maresingel een bocht te ruim nam en een andere bromfietser aanreed. Verd. was door gereden en werd na een wilde jacht door verschillende straten tot stil stand gedwongen. Hij ontkende toen iets van de aanrijding af te weten, doch deed even later de toezegging, dat de schade voor zijn rekening was en ging er weer vandoor. H§t spel herhaalde zich en toen werd er, na dat verd. weer was achterhaald, politie bijgehaald. Ondanks over stelpende bewijzen, hield verd. ook ter zitting vol, dat hij niets had be merkt, hetgeen volkomen onmoge lijk bleek te zijn, gezien alle fakto- ren. „Ik hefr hier een vrijheidsstraf overwogen om verd. in de gelegen heid te stellen in het huis van be waring eens na te denken over zijn zeer laakbare handelingen. Een vol gende keer kan hij hier op rekenen. Nu eis ik, dat deze verd. niet alleen een geldboete van 75.subs. 10 dgn. wordt opgelegd, maar dat hem tevens wordt verboden zich geduren de drie maanden per bromfiets e.d. op de weg te bevinden. De boete werd verlaagd tot 40 subs. 8 dgn.', doch de drie maanden ontzegging werd, on danks het protest van verd., conform de eis inderdaad uitgesproken. TE SNEL GEREDEN „Ik zal bij de strafmaat rekening houden met het feit, dat U er na de aanrijding nogal ernstig aan toe is geweest, hoewel een ernstige straf hier zeker op zijn plaats is, aldus de Officier tegen een 19-jarige brom fietser, die op de Haagweg met hoge snelheid enige wielrijders passeerde en pardoes tegen een tegemoet- rijdende wielrijder opreed. Zowel verd. als zijn slachtoffer moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, waarna de wielrijder twee weken en verd. vijf weken op non-aktief wa ren. De Officier gaf verd. nog het advies de bromfiets aan de kant te zetten, daar hij een' eventuele vol gende keer voor de balie er minder mild van af zou komen. Hij eiste nu ƒ30 boete subs. 10 dgn. Verd, vroeg uiterste clementie, omdat hij slecht van de Nieuwstraat was geweest, zo- zonder oplegging van straf. niet zien aankomen. waar warmte helpt, \3 helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37,50 (Advertentie) WEET U HET OOK NIET Bezichtiging Rijksmuseum Wan neer en hoe laat is het rijksmuseum te bezichtigen? Wat is bepaald om trent rondleiding en welke prijzen moeten betaald worden. Dit zijn de vragen van J. v. Z. Het museum is open op werkdagen van 10 uur tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Rondleiding moet vooraf besproken worden. Toegangs prijs op werkdagen 0.50, zaterdags en zondags 0.25. Kinderen onder 14 jaar (onder geleide) vrij, boven deze leeftijdgewoon tarief. (H.). T.V. antenne en afstellen radio C. N. v M. stelt een vraag over t.v.- antennesoorten en opnieuw regelen van een radio of t.v. toestel na repa ratie. Een t.v. antenne is evenals een FM-antenne in de regel een afge- gestemde antenne, die dus ongeveer in resonantie is met de te ontvin gen frequentie, 'n Bekend voorbeeld hiervan is de dipool of de gevouwen dipool. Door middel van een „direc tor" voor de dipool en/of een „re flector" achter de dipool is het mo gelijk de ontvangststerkte belang rijk op te voeren. Bij een goed uitge voerde antenne is het mogelijk een versterking van ca. 3 dB te bereiken, zowel voor een director als voor een reflector. Door eerst de in de antenne opge wekte spanning te meten zonder re flector of director en deze waarde 0 dB te stellen en dan de spanning met reflector te meten, kan men de sterkte.-winst in een logarithmische verhouding berekenen en uitdrukken in deciBell. Hiervoor heeft men ech ter speciale meetapparatuur (UHF- buisvoltmeter) nodig. In principe kan men dit ook voor AM-ontvangst doen, doch i.v.m. de veel grotere golflengten kan men daar geen af gestemde antennes toepassen. Voor Hilversum II zou men dan een an tenne van ca. 150 m. lengte nodig hebben! 2. Bij het opnieuw afregelen van een radio- of t.v. toestel na een re paratie b.v. gebruikt men een oscil lator, ook wel meet- of trimzender genaamd, waarmede een signaal op gewekt kan worden, waarvan de frequentie (golflengte) naar ver kiezing is :n te stellen en op een schaal afgelezen kan worden. Met behulp van dit apparaat worden de diverse afgestemde kringen in de ontvangers juist geregeld, z.g. ge trimd. Ook kan hiermede de af-stem- schaal gecontroleerd worden en de selectiviteit ei de. gevoeligheid van een ontvanger bepaald worden, dit in samenwerking met b.v. een buis- voltmeter. (J. O.). Brief opvouwen Mej. A. G. W. heeft een meningsverschil over het dichtvouwen van een te verzenden brief. Moet de brief met de inleiding naar binnen of naar buiten worden opgevouwen? Eerst overdwars de brief dubbel vouwen, het geschrevene naar binnen en daarna overlangs, indien dit no dig is in verband met de grootte van de enveloppe. Zijn beide kanten be schreven, dan de voorkant naar bin nen. (H.). ger bewustzijn te geraken en uitein delijk de mystieke eenheid te berei ken en daarmee de verlossing uit de kringloop der wedergeboorten. De stof is dermate uitgebreid, dat zij hier niet tot in details kan wor den behandeld. Literatuur hierover: S. Lindquist, Die methoden des Yoga (Lund 1932), J. W. Hauer, Yoga als Heilweg (Stuttgart 1932), J. Gon- da, Inleiding tot het Indische den ken. (Antwerpen 1948). (I.). Sinaasappelpitten gepoot Ik heb sinaasappelpitten gepoot en twee zijn er opgekomen. Wat moet ik er nu verder mee doen? Aldus mevr. K. Waarschijnlijk zullen er geen goed eetbare vruchtjes aan uw plant ko men. Wilt u' werkelijk goed eetbare vruchten hebben, dan zult u de plantjes moeten afenten met een goed soort. Misschien is er in uw buurt wel iemand te vinden die u kan helpen. Het beste is dan, dat u iemand in de arm neemt, die be schikt over een goed warme kas Voor geld en goede woorden kan men nog wel eens wat gedaan krijgen. Zoals de zaak er nu voorstaat, zul len vandaag of morgen stekels te voorschijn komen aan de plantjes en dat wijst er dan al op, dat er geen eetbare vruchten te verwachten zijn. U hebt nog geluk gehad, dat er plan tjes te voorschijn zijn gekomen. Meestal blijft het echter bij deze plantjes, zonder vruchten. Het kli maat hier is niet geschikt voor der gelijke vruchten. (H.). Rijksideeënbus J. A. M. v. d. B vraagt inlichtingen over de rijks- ideeënbus. Hiervoor kunt u zich wen den tot het secretariaat Rijksideeën bus, Binnenhof 4 te 'sGravenhage (H.). Bruine vlekken Hoe kan ik bruine vlekken uit een nachtjapon verwijderen? Ik weet niet wat voor vlekken het zijn, zo schrijft mevr. M. H. v. S. Dat is, dat zult u wel begrijpen, geen gemakkelijke vraag om te be antwoorden nu u niet kunt opgeven wat voor vlekken het zijn. Probeert u het eens met kleurloze brande wijn, maar dan volstaan met betten, na vooraf de vlek even geweekt te hebben met dezelfde vloeistof. (H.). Vraag abonnee: Wat betekent de muziekterm „Mezzo-piano"? Antwoord: De muziekterm „mezzo piano" betekent „half-zacht". M-P is sterker dan piano. Gezichten zwart maken. Hoe kunnen wij onze gezichten zwart ma ken, zodat het niet afgeeft? Dat is het probleem van F. v. d. M. Afgeven zal het altijd wel iets doen, maar het lijkt ons het beste eerst een laagje vet op het gezicht aan te brengen en daaroverheen wat houtskool. Dan kunt u het zwartsel er tenminste weer afkrijgen Het lijkt ons echter voor uw doel in het geheel niet onaardig, dat hij of zij die u wat nader wil komen, min of meer getekend wordt. Behalve zwarte schmink (verkrijgbaar bij toneelkap pers e.d.) wordt ook wel een gebran de kurk gebruikt en is het alleen voor foto's e.d. dan ka.n cacao, uitge strooid over een laagje vaseline, dienst doen. Dit laatste is zo wegge wassen. Yoga Kunt u mij inlichten om trent de yoga-leer? Zijn er in Neder land instituten of verenigingen die dit propageren? Zijn er boeken over in de handel?. Aldus de vragen van B. J. De Yoga is de praktische toepas sing van de grote Indische wijsgerige en godsdienstige systemen, zoals de Samkhya, de Vedanta, het Boeddhis me en het Tantrisme, die allen de geestelijke bevrijding van de mens ten doel hebben. De Yoga is een synthese van mys tiek en ascese. Het is de verbinding van de mense'ijke ziel met het god delijke. Het is het streven om door lichamelijke afsterving en geeste lijke concentratie-methoden tot ho- De rimpels van Esther Orn- stein, door S. Vestdijk. Uitg Nijgh en Ditmar, Den Haag. De „Rimpels" T ormen een onder edel van de Anton Wachter-serie een reeds romans, die beschouwd wordt als een soort autobiografie van de schrijver. In deze roman beschrijft Vestdijk de studentenjaren van Aji- ton Wachter en hij doet het zoals altijd brillant _n ooeiend en met 'n overvloed van zij-sprongen, welke in dit geval het universiteitsleven van een medisch student schetsen. In alle openhartigheid staan de liefdeshisto ries van de student op de voorgrond en dat maakt het boek hoewel de nodige reserve in de beschrijving in acht genomen wordt tot een ver haal, dat slechts aan rijpe volwas senen in handen gegeven kan wor den. Finnigan's droom, door El- leston Trevor. Uitg. Hol- landia, Baarn. Het is begrijpelijk, dat een man, wiens enig zoontje door een auto mobilist wordt aangereden, zodat het blijvend invalide wordt, zich in wanhoop bedrinkt. In dit verhaal raakt hij aan de drank, en in die toestand droomt hij, dat hij de man die hem dat leed berokkende, ver moordt. In werkelijkheid ligt hij be wusteloos in het ziekenhuis. Als hij ontwaakt is de automobilist inder daad door een ongeluk omgekomen. Dat betekent voor de vader tevens de genezing van zijn alcoholisme. Een verhaal met een zeer oorspronke lijke visie op een veel voorkomend feegeven. 71 jr wed. van J. de Bruin. M „Verhalen" door Iwan Toer- genew Uitg. „Het Spec trum". Prisma-reeks. Het verheugt ons bijzonder, dat de uitgeverij „Het Spectrum" in haar Prisma-reeks weer enige verhalen heeft gepubliceerd van een Russische auteur. Immers, de Russische literatuur zal door haar onvergetelijke schoonheid de westerling blijven boeien. De ver beeldingskracht van de schrijver, de psychologische tekening van de per sonen en de sublieme wijze van ver halen tonen de ware meesters der vertelkunst. Toergenew bewijst in deze bundel tot een van de grootste Russische schrijvers te behoren. In zijn grote novelle „Lentestro men" schildert hij het verschil tussen twee vrouwenkarakters: die van het lieftallige meisje en die van ha3r tegenspeelster in de liefde, de dui velse vrouw. In het ontleden van vrouwenkarak ters toont Toergenew zich trouwens met de novellen „De levende reli kwie" en „Het afspraakje" een waar kunstenaar. Deze twee korte verhalen zijn van een schoonheid, die ontroert. In het volksverhaal „De zangers" brengt de schrijver enige typisch Russische figuren tot leven. Het spookverhaal „De hond" en „De drie portretten", spelend in de sfeer van de Russische adel, completeren deze bundel, die de lezers zeker op hun waarde zullen weten te schatten. De sprong in de derde de- mensie, door E. Franquinet. Uitg. W. de Haan N. V., Zeist. Dit Pocket-boekje uit de Phoenix- serie behandelt één van de meest moderne onderwerpen, nl. de ruimte vaart. Wat aanvankelijk een dwaze fantasie leek, is de laatste tijd zeer nabij gekomen. Dit boekje behandelt het verleden, heden en de toekomst van de ruimtevaart tn toont aan, dat het verkeek in de hemelruimte geen utopia is van verbeeldingsrijke gees ten, maar een zeer reële mogelijkheid Voor velen zal het zeer verhelderend werken. Zie, ik maak alles nieuw, door Henri Marduel. Uitg. Lannoo, Den Haag. Dit werk is uitgegeven in samen werking met het werk van de ge meenschapsretraite, dat sinds 1957 in België wordt toegepast. Eén van de retraite-oredikers is de auteur van dit boek, die het „een SDirituali- teit voor leken" noemde. Het boek is een beknopt overzicht van de Ka tholieke moraal, maar dan bekeken uit verrassend nieuwe gezichtspun- tij: het is de keus van de conferenties welke deze ervaren retraite-prediker hield voor allerlei categorieën van toehoorders. Ook voor degenen, die wel thuis zijn in deze materie vormt dit boek een bron van nieuwe inspi raties. „Chantage" door Andrew Garve Uitg. Het Spectrum N.V. Prisma Reeks. Het verhaal speelt zich af in Zuid- Engeland, in een bosrijke streek, waar Peter Mallory houtvester is Niets of niemand schijnt het geluk van deze man te verstoren, tot op een dag een afperser zich in zijn le ven dringt en zijn geluk en dat van zijn gezin dreigt te vernietigen. Op werkelijk prachtige wijze schil dert de auteur de strijd van Peter Mallory met zijn tegenstander. Door omstandigheden jaagt hij vooral na de afschuwelijke dood van zijn vijand ook nog de politie tegen zich in het harnas. Het loopt voor hem gelukkig nog goed af, doch eerst nadat de lezer een paar spannende uren zijn bezorgd. De grootste verdienste van dit boek lijkt ons echter de bijzonder aantrekkelijke manier, waarop de auteur vertelt. Hij verliest zich niet in een al te ingewikkeld patroon, waardoor de aandacht van de lezer verloren gaat een fout waaraan detectiveschrijvers zich nog wel eens bezondigen doch wordt ook niet te eenvoudig of doorzichtig in zijn verhaal. In een volkomen lo gische opbouw, heeft Andrew Garve een verhaal weten te scheppen, dat iedereen zal uitnodigen tot lezen en dat zal blijven boeien tot de laatste bladzijde. Wij zijn mensen, door M. Blondel. Uitg. A. W. Sijt- hoff's Uitg. Mij. Leiden. Deze roman uit Nieuw Guinea geeft de lezers een dubbel beeld. Het eer ste is dat van de moeilijkheden, die een emigrantenpaar in het veelal nog onherbergzame land, dat Nieuw Guinea heet, biedt. Het andere is dat van het echtpaar dat in de vreemde rust wil zoeken in het conflict, waar in zij zich in het moederland hebben gestort. Het eerste beeld is dat van de wes terling, die in de binnenlanden van Nw Guinea een krachtmeting begint met een land in oerstaat en met een primitieve wereld, die nog in de ban is van magisch-mythische voorstel lingen. Daaraan te wennen, zich aan te passen aan de primitieve zeden en gewoonten is een bijna onmogelijke opgave en de schrijver brengt dit op kenmerkende wijze naar voren. En de zware taak, die het echtpaar zich op de schouders heeft genomen, wordt nog verzwaard door het situ atieconflict, dat veelal een gewetens conflict wordt, dat toch wel zeer op hen drukt. De grote strijd, die hieruit materieel zowel als geeste lijk naar voren komt, wordt door de auteur meesterlijk beschreven. Daarnaast heeft deze roman zyn grote culturele waarde, omdat op duidelijke wijze de zeden en gewoon ten van de Papoea's, eertijds koppen snellers, die niet zonder moeite van dit weerzinwekkend bedrijf zijn af te brengen. Moord in Pompeji, door Martin Mons. Uitg. A. W. Sijthoffs Uitg. Mij. Leiden. De auteur van deze detective-ro man heeft hier een amateur-detec tive aan het werk gezet die wellicht zijn weerga niet vindt. Als gewoon toerist maakt mr. Theodorus Anto- nius van der Drift een reis naar Italië, om een onderzoek in te stel len naar de verdachte manipulaties van een cliënt van zijn verzekerings maatschappij en hij slaagt erin raak te schieten. Maar dat is slechts een voorproefje van het detective-werk, dat hij daarna begint. Er wordt nl. een deelneemster van het reisgezel schap vermoord en vervolgens nog 'n deelnemer, die zich teveel met de oorzaak daarvan bemoeit. Mr. Theo dorus Antonius van der Drift laat zich daardoor allerminst afschrikken maar het is verrassend, als hij, terug in het vaderland, het geheim van de eerste en daarna vanzelfsprekend ook van de tweede moord weet te ontsluieren. Een detective-verhaal, dat voor de winteravonden genoeg afleiding zal bieden. Rio na middernacht, door Frank Arnau. Uitg. Nijgh en Van Ditmar,Haag/R'dam. De Zwitserse schrijver Frank Ar nau, die dezer dagen voor een be zoek in Nederland vertoeft, heeft reeds verschillende romans het licht doen zien. Met zijn detective-roman „Rio na middernacht" laat deze auteur de lezer een blik slaan in het boeiende genre van zijn werk. Hier gaat het om Gaston Lamont, hoofdcommissa ris van de afd. criminele zaken van de Interpol uit Tanger, die een „va kantiereisje" naar Rio maakt om te voldoen aan het verzoek van de Franse ambassadeur in Rio om hem te helpen in een bijzonder moeilijke affaire. Lamont voldoet daaraan gaarne en weet de hem opgedragen taak tot een gunstige en voor de le zer ongetwijfeld verrassend einde te brengen. Meer willen we er niet van zeggen, maar men zal bij het lezen ongetwijfeld geboeid worden door de aangename verteltrant en de op lossing van de geheimzinnige ge schiedenis die deze politieman werd voorgelegd. Kinderkerstboek, door Leo van Polanen. Uitg. Groot Seminarie Liesbosch, Prin- cenhage. Voor de negen-en-twintigste keer is de goed verzorgde en aantrekke lijke uitgave van het kinderkerst boek verschenen, 48 pagina's groot. Al jarenlang heeft dit eenvoudige boekje zijn weg naar duizenden kin deren gevonden. En we geloven, dat het ook ditmaal zal geschieden, want met tekst van Leo van Polanen en aardige illustraties van Carel Bruens is het weer een prachtig cadeautje voor St. Nicolaas waarvan de prijs van 90 cent zeker geen bezwaar zal zijn. Prisma-Woordenboek der klassieke oudheid, door dr. P. J. Reimer. Uitg. Pris ma-boeken, Utrecht. Voor degenen, die interesse heb ben voor zegswijzen, instellingen en gebruiken uit de oudheid, voor de genen ook, die zoeken naar een alge mene ontwikkeling is dit handige woordenboek ongetwijfeld een wel kom iets, want ook in de huidige tijd vinden we vooral in uitdrukkin gen en zegswijzen veel dat uit het oude Latinum en Griekenland stamt. Dit woordenboek der klas sieke oudheid zal daarom op tal van onbeantwoorde vragen een ant woord geven. Juliana Regina 1959, door D. Wijnbeek. Uitg. Hollandia Baarn. Zoals ieder jaar geeft ook „Juliana Regina" van dit jaar wederom een prachtig overzicht, in beeld en woord, van de gebeurtenissen rond het Koninklijk gezin. Op 1 sept. '48 werd met deze uitgave begonnen en elk jaar verschijnt er een deel, die tezamen een prachtig geheel vor men, waaruit men het leven rondom ons Vorstenhuis nauwlettend kan volgen, terwijl de uitgave bovendien een schakel vormt van grote histo rische waarde voor de velen die ons Vorstenhuis een warm hart toedra gen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5