DE TEXAS-RANGERS «w Zuid-Holland weerbaar bij rampen visie op televisie Derde Amato geopend E.G.K.S. steunt Belgische mijnwerkers niet meer Drie gewonden bij gasexplosie Geen uitgebreide keuring te Haarlem Duitse kampioen veedief veroordeeld DINSDAG 13 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Roelofarendsveen nog achtergebleven gebied pelTonterLtfé'^pfote, gov°rdde De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft In het verslag over 1958 van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wordt in het algemene gedeelte on der de titel „vijf jaar na de ramp" de watersnood van 1953 behandeld. In de daaraan gewijde beschouwingen is vastgelegd, wat het provinciaal be stuur en de provinciale instanties welke door deze ramp, die voor het provinciaal bestuur aan extra kosten (zonder arbeidsloon) een bedrag van in totaal 400.000 met zich meebracht, volkomen werden verrast bij dit bijzondere gebeuren hebben gedaan. Hoewel er sindsdien vijf jaren zijn verlopen kon naar de Commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz, tij dens 'n gistermiddag gehouden pers conferentie in een toelichting op het jaarverslag mededeelde, toch van een actueel vraagstuk worden gesproken, omdat men nog altijd bezig is met het nemen van maatregelen, welke ertoe leiden, dat een dergelijke ramp voor komen kan woiden of dat daaraan zo goed mogelijk het hoofd kan worden gebodèn. In dit verband deelde de commis saris mede, dat de rampenorganisatie buitengewoon nuttig werk doet, om dat men met elkaar aan tafel zit, elkaar goed leert kennen en te weten komt^ welke diensten men elkander kan bewezen". Enkele weken geleden is dat og in het klein gebleken, toen het eiland Tiengeme- ten zonder water zat, als gevolg waarvan vele koeien stierven. „Als dat vijf jaar geleden gebeurd was, zou het heel wat voeten in de aarde hebben gehad, voordat maatregelen getroffen hadden kunnen worden. Nu behoefde, na de melding, een kleine sector van de Rampenorganisatie maar even in actie te komen. Ander half uur later werden beslissingen genomen en was, praktisch gespro ken, de eerste boot met vijftig ton drinkwater naar het eiland onder weg", aldus mr. Klaasesz, die er ver der de aandacht op vestigde dat o.m. draadloze verbindingen met vaste en roerende posten in de provincie tot stand zijn gebracht en dat een inge nieus systeem is uitgedacht, hetwelk het, in samenwerking met de meteo rologische instituten en de rijks waterstaat mogelijk maakt, bij een eventuele ramp onmiddellijk klaar te staan en daaraan het hoofd te kun nen bieden. Hetzelfde geldt voor alle mogelijke hulpinstanties. Verder liggen tal van hulpmiddelen opgeslagen en zijn con- (Van onze t.v. medewerker) KRO binnen twaalf dagen. Deze week is de KRO tweemaal in de lucht. Woensdag komt de pas tot lec tor te Nijmegen benoemde heer A. van Domiburg met actueel filmnieuws en Jan Willem Hofstra met een ge sprek over de tienjarige toneelgroep „Puck". De medische documentaires zijn aan de orde van de dag: deze keer wordt gesproken over ogen en kunstlicht. De avond sluit af met een nieuwe voorstelling van „Piste" in Treslong te Hillegom. De volgende avond, donderdag, komt Jan Willem Hofstra opnieuw, nu in het Vademe cum met professor Zeegers over „Mis sie en nood", kennelijk ter inleiding van de Offer-vrij dag. In samenwer king met de toneelgroep „Theater" wordt een t.v. bewerking gegeven van Alejandro Casona's toneelspel „Bo men sterven staande", In hoofdzaak jongere spelers zullen er aan te pas komen. Herman Krebbers speelt Paganini. In het programma van de KRO op a.s. zondag zal het Amsterdams Kunstmaanaorkest o.l.v. Anton Kers jes wederom een populair concert verzorgen. Gespeeld worden: 't Con certo grosso van Francesco Barsanti (19S01760) en het eerste vioolcon cert van Paganini met als solist Her man Krebbers. „Dat weekend bij oom Arthur" Het spel „Dat weekend bij oom Ar thur" van A. A. Milne (vertaald door Alfred Pleiter), dat de KRO a.s. zon dag uitzendt, is een thriller waarin het voor de kijkers geen geheim blijft wie oom Arthur (Philip la Chapelle) heeft vermoord- Voor de huisgenoten van het slachtoffer blijft dit wel een geheim, totdat een jeugdig tweetal (John Leddy en Shireen Strooker) de sporen ontdekken, die voor de moordenaar fataal worden. Wim Ba- ry heeft de regie. We hoorden intus sen, dat hij ondanks zijn vertrek naar Tilburg de Missieuitzendin gen voor de t.v. zal blijven regisseren. Het KRO-programma wordt onder broken door een rechtstreekse repo- tage van een deel de Europese Gym- nastiekkampioenschappen te Kopen hagen. Deze reportage is een geza menlijk programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO- „Modern Jazz Quartet" en Zo zijn ze". Het beroemde Amerikaanse, „Modern Jazz Quartet" zal zaterdag 24 oktober optreden in de Kurzaal te Scheveningen. Een gedeelte van hun concert zal rechtstreeks worden uitgezonden. In ditzelfde KRO-pro gramma zal Jan Blaazer in zijn ru briek ,.Zo zijn ze" het oog richten op Nederlandse toeristen die een tien daagse reis naar Italië ondernemen per autobus. Voorafgaand aan deze uitbeelding van toeristische genoe gens brengen Fred Bredschneyder en Joop Reimboud de rubriek „Anno" met beelden uit 1916. Alfred Hitch cock zal met de korte film „Toby" vertegenwoordigd zijn. tacten met militaire instanties ge legd. „Hoewel ike ramp onverwachte facetten heeft, kan toch gesteld wor den, dat Zuid-Holland, ingeval zich rampen mochten voordoen, een weer bare provincie is. Dank zij voorbe reidingen, welke getroffen zijn, heeft men ervaring opgedaan en verwacht mag dan ook worden, dat Zuid-Hol land voor een ernstiger ramp, dan zich in 1953 heeft oorgedaan, ge spaard zal blijven, omdat men vol ledig op zijn quivive is", zo zei de commissaris van de koningin. Roelofarendsveen nog achtergebleven geb:ed. Los van de ramp van 1953 blijken zich in de provincie nog achtergeble ven gebieden te bevinden. Het lid van Ged. SU ten, mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw noemde in dit verband speciaal de Veenstreek bij Roelofarendsveen. In die streek bevinden zich veel tuinderijen, die slecht verkaveld zijn, heerst verbor gen werkloosheid en zijr de woning toestanden er zijn nog tal van krotten slecht. Daarom is voor dit gebied een ruilverkavelingsproject in voorbereiding en wordt voor de woningbouw een saneringsplan op gesteld. Recreatie rond het Veluwemeer In Gelderland bestaan plannen voor de oprichting van een recreatie stichting „het Veluwemeer". Ged. Staten hebben daartoe een voorstel gedaan. Met betrekking tot het voorstel wijzen Ged. Staten op het grote be lang, dat heel ons land heeft bij de totstandkoming van recreatievoorzie ningen. Gedurende de laatste jaren valt een toenemende belangstelling waar te nemen voor recreatie op en om het Veluwse randmeer. Wanneer nu van overheidswege niet spoedig regelend wordt opgetreden, moet, aldus G.S. de mogelijkheid niet uitgesloten wor den geacht, dat er langs de Veluwe- kust ongewenste toestanden zullen ontstaan, die een latere definitieve regeling in ernstige mate zullen be lemmeren. De werkzaamheid van de overheid ten behoeve van de recreatie in die gebied zal zich in de eerste plaats moeten richten op de openbare voorzieningen, zoals het aanleggen van ontsluitings wegen en rijwielpa den met daarbij behorende picnic- en pleisterplaatsen, voorts het in eigen dom verkrijgen van de oeverstrook teneinde deze geschikt te maken voor het beoefenen van sport om en op het watari Ook zullen maatregelen moe ten worden genomen om het aanwe zige natuurschoon te behouden, aldus Ged. Staten. Nigeriaanse minister van financiën in Nederland Voor economische steun De statige, vriendelijke minister van financiën van Nigeria, Festus S. Okotie Eboh, zijn kostbare nationale kledij met zwier dragend, was gister avond middelpunt van een te zijner ere gearrangeerde ontvangst in hotel „Wittebrug" te Den Haag. Gastheer was de staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G. Veldkamp, die ge durende vier dagen tal van functiona rissen van zijn departement ter be schikking stelt aan zijn buitenlandse ambtgenoot om een gedegen oriën tatie in de Nederlandse economische en financiële wereld mogelijk te mel ken. Minister Okotie Eboth en zijn ge volg brengen op het ogenblik een te- génbezoek op het oriënterende bezoek ener Nederlandse missie uit het be drijfsleven in 1956 aan Nigeria-. Nigeria is een enorm land met 35 tot 36 miljoen inwoners. Het produ ceert voornamelijk hout, palmpitten, grondnoten, cacao, koffie en thee. Nu de onafhankelijkheid in oktober I960 werkelijkheid wordt, gaan de gedach ten van de regerenden uit naar in dustrialisatie en de ontginning van eventuele bodemschatten. De Nederlandse belangen in Nige ria omvatten onder andere water staatkundige werken, terwijl wij de tweede handelspartner na Engeland zijn. De Nigeriaanse minister zoekt thans verbindingen voor technisch hulp en financiering van ontwikke lingsprojecten. Hij heeft daartoe reeds intensief contact met het Nederlandse bedrijfsleven, welk contact dinsdag wordt voortgezet. VRAGEN OVER NATIONALITEITSAANDU1DING Het Tweede Kamerlid, mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (WD) heeft aan de ministers van buitenlandse za ken, van binnenlandse zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat bij de inschrijving in het bevolkingsregister van Zuid- Molukkers als nationaliteit wordt vermeld „Indonesische?". Is het de regering bekend, dat het allergroot ste deel der Zuid-Molukkers in Ne derland tegen deze aanduiding ern stig bezwaar heeft en dat bovendien velen van hen door het bezit van een vreemdelingenpaspoort of een „lais- sez-passer" van een buitenlandse mogendheid de Indonesische nationa liteit van rechtswege verloren heb ben krachtens de Indonesische natio nal! teitswet? Is de regering bereid een einde te maken aan deze voor betrokkenen niet aanvaardbare nationaliteitsaan duiding? persconferentie gesproken samenwerking tussen de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. „Aan die samenwerking bestaat behoefte en er zullen dan ook verdere bespre kingen plaats hebben. Binnen zeer korte tijd zal het belegde contact op nieuw worden opgevat en uitge bouwd, omdat het noodzakelijk is, dat die drie provincies elkaar op ver schillende punten vinden", aldus de commissaris. Inbreker blijft zwijgen als bet graf De bewoner van een huis aan de Fyutlaan te Eindhoven betrapte de vorige week een onbekende man, die bij hem had ingebroken. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat dezelfde man ook kraakjes had gezet in Eind hoven, Asten, Best, Tilburg en in vele andere plaatsen in Brabant. Dat is alles wat men van de vreemdeling weet want hij wil niets zeggen, zelfs niet zijn naam. Actief inbreker mag 11/2 jaar uitrusten Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de officier van justitie gisteren tegen een 30-jarige houtbewerker uit Helmond een jaar en zes maanden gevangenisstraf met onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering geëist terzake van drie dief stallen met inbraak, waarbij de in dringer een buit van ruim 8500. maakte. De verdachte, en recidivist, die on geveer evenveel strafrechtelijke ver volgingen heeft gehad als hij levens jaren telt, had in de nacht van 16 op 17 juni van dit jaar ingebroken in de lagere technische school te Helmond, waar hij in de directiekamer een be drag van 1700,buit naakte. Daar na kwam hij naar de mijnstreek en in Heerlen heeft hij respectievelijk op 27 en 30 juni inbraken gepleegd in particuliere voninj en aan de Anje lierstraat en de Oliemolenstraat, waar hij erin slaagde geldkistjes met 4850,en 2000,te stelen. Met het gestolen geld was de man vakantiereisjes gaan maken, o.a. per vliegtuig, waarbij hij onder meer in Zuid Spanje goede sier maakte met het gestolen geld. Hij werd in Helmond tenslotte aan gehouden. Voor de Maastrichtse Rechtbank erkende verdachte de ten laste ge legde feiten. De officier noemde verdachte een typisch voorbeeld van grote psychi sche labiliteit, met een zeer slechte maatschappelijke aanpassing. Naast een gevoelige straf voor de inbraken achtte hij een ter beschikkingstelling van de regering noodzakelijk, omdat verdachte maatschappelijk een ge vaar betekent, ook voor zichzelf. De Rechtbank zal op maadag 26 oktober uitspraak doen. Suikerbieten „op proef' als veevoer Nu, als gevolg van de aanhouden- de droogte, vele veehoudersbedrijven in grote moeilijkheden dreigen te ko men door een ernstig tekort tot het volgend jaar aan ruw voeder voor hun rundveestapel, heeft de minis ter van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, opdracht gegeven op de kortst mogelijke termijn ook in overleg met het landbouwschap, maatregelen te beramen, die in de ergste droogtegebieden het tekort aan ruw voeder, kunnen verminderen. In verband hiermede is besloten, naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, terstond in een klein aantal door de droogte ernstig getroffen districten over te gaan tot een proefneming op vrij grote schaal, met het verstrekken van suikerbie ten tegen redehjke prijzen aan vee houders. Slechts een zeer beperkt aantal districten kan bij deze eerste proef worden ingeschakeld, want het is voorshands onmogelijk, ook in an dere gebieden soortgelijke maatre gelen van overheidswege te nemen. Mocht deze organisatorische en voedseltechnische proef slagen, dan zal worden overwogen, zo spoedig mogelijk ook in andere gebieden op dezelfde wijze voorzieningen in de behoefte van veevoeder te treffen. De eerste proef zal in de eerstvol gende twee weken warden genomen met ongeveer 20 miljoen kg. suiker bieten, die in enkele districten in Drenthe, Overijssel, oost Noord-Bra bant en Noord-Limburg beschikbaar zullen worden gesteld De organisa tie is in handen gelegd van de di rectie van de voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij. In de provincies zijn de pro vinciale voedselcommissarissen met de uitvoering belast. Bij deze uit voering zal nauw contact en overleg worden onderhouden met de georga niseerde landbouw, de suikerindus trie en andere betrokkenen. INSTALLATIE GEZONDHEIDS RAAD ZUID-HOLLAND De door de Provinciale Staten van Zuid-Holland ingestelde Gezond heidsraad, waarop thans de konink lijke goedkeuring is verkregen, zal op 4 november a.s., 's-avonds te half acht, in het gebouw van de provin ciale griffie aan het Korte Voorhout te Den Haag worden geinstalleerd. Op 22 oktober zullen Gedeputeerde Staten in intieme kring afscheid nemen van de provinciale commissie voor de gezondheidsraad. De daar voor in de plaats komende Gezond heidsraad zal beging november met zijn werkzaamheden starten. De derde „Amato", de nationale tentoonstelling van groenten, fruit, aardappelen en ditmaal ook van bloe men werd vanochtend in het RAI- gebouw te Amsterdam officieel ge opend dooi mr. V. G. M. Marijren, minister van landbouw en visserij. Lag tijdens de tweede Amato in 1952 het zwaartepunt bij de expo serende handelaren, ditmaal ziet men ook omvangrijke collectieve inzen dingen van de onderscheidene orga nisaties op het gebied van groenten, fruit en aardappelen. De afd. Amster dam van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde ver zorgde een inzending van chrysan ten en andere herfstbloemen, waar aan een nationele keuring is ver bonden. In de kleine zaal van de RAI expo seren handel en industrie. Het pro- duktschap voor groenten en fruit en het economise'', instituut voor de middenstand zijn eveneens vertegen woordigd. Rond de meters hoog spuitende fonteinen in de waterpartij, midden in het gebouw vallen allereerst de geurige inzendingen op van de onder scheidene provinciale veilingrayons (Noord-Holland, Zuid-Holland, Lim burg, Zeeland, en gecombineerd Utrecht, Overijssel en Gelderland). De groepen wedijveren in kleuren pracht met de bijna 10 000 bloemen - arrangementen en de 5000 planten. Bij een explosie aan de Haver- kampweg te Enschede hebben de 59- jarige weduwe N. Reitsma en de 68- jarige weduwe A. Roolvink ernstige brandwonden opgelopen. De 51- jarige kostganger H. Voogsgeerd werd licht gewond. De drie personen zaten in de wo ning van weduwe Reitsma te kijken naar de televisie toen men een ster ke gaslucht waarnam. In de keuken bleek de slang van een gasfles te zijn losgeschoten Toen mevr. Reits ma de slang weer wilde bevestigen, ontstond een ontploffing en een steekvlam, welke tot helemaal in de kamer doordrong. Het drietal werd naar een ziekenhuis overgebracht. De bezoekers van de keuring in Haarlem waren gisteren al heel gauw uitgekeken. Er stonden slechts enkele vaasjes met bloemen. Het merkwaardige was, dat de dahlia's, die verleden week nog behoorlijk „in the running" waren, geheel ont braken. We zagen nu een inzending van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse: extra beste kwa liteit van de Hollandse iris Wedgood, prima van kleur, stand en stengel. De Groot Co, Hillegom, toonde ook Hollandse irissen, die geen gla zen dak boven het hoofd hadden ge had en dus geen zuivere bloemen konden hebben. We noteerden de soorten White Excelsior, H. C. van Vliet, Prof. Blaauw en Imperator. Er waren zelfs nog gladiolen: de vuurrode Dr Salk, die was ingezon den door P. Visser, St. Pancras. De bloemen waren van kralen gesne den en vertoonden een prachtige stand. C. Broeze, Beverwijk, etaleerde een vaas van het decoratieve pam- pusgras, Cortaderia met de grote zilverwitte pluimen, die vaak in droogboeketten worden verwerkt. Door een ontploffing in een ko lenmijn in Leigh (Lancashire) zijn zaterdag vijf mijnwerkers om het le ven gekomen. Van de Warschause studenten is 97 procent geen lid van de communis tische partij, zo onthult het Poolse weekblad „Politika" spijtig. In het vorige jaar zijn in Groot Brittanië 5.970 mensen tengevolge van verkeersongevallen om het leven gekomen, zo heeft het ministerie van verkeer te Londen bekendgemaakt. Ruim de helft van de slachtoffers was beneden de 15 jaar, of boven ie 60. Scherpe reactie in België verwacht De bijzondere ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) is niet bereid de steun aan de gedeeltelijk werkloze Belgische mijnwerkers ook na 31 ok tober voort te zetten. Dit is maandag gebleken op een vergadering van de raad in Luxemburg. Sinds maart van dit jaar ontvangt de Belgische regering van de EGKS een bijdrage van twintig procent voor de uitkeringen aan die mijn werkers. die langer dan negen dagen per maand werkloos zijn als gevolg van de huidige kolencrisis. Hiertoe beschikt de Hoge Autoriteit over een krediet van 250 miljoen Belgische frank. De ministerraad bleek bereid de op 30 september j.l. afgelopen ver lenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna geen verdere verlen ging toe te staan. Beter in het gevang f dan in de kou Gisteren moest voor de Bredase rechtbank terechtstaan de 73- jarige zwervende zeeman W. S. die in Roosendaal een fiets had I gestolen omdat hij de gevangenis in wilde. Hij wa begin van dit jaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voor een an- dere diefstal. Toen hij weer wilde gaan va- en en nergens werd aangeno- men omdat hij te oud was, wilde hij om aan onderdak te komen zijn zes maanden voorwaardelijk gaan uitzitten. In Breda werd hem in het paleis van justitie verteld dat dat niet ging tenzij hij een strafbaar feit zou begaan. Daarop stal de verdachte toen maar een fiets. De officier eiste een jaar onvoorwaardelijk met aftrek, maar het vonnis werd zes maanden met aftrek, zodat ver- dachte het door hem begeerde onderdak in de winter kreeg. LICHTGEVENDE KERKKOREN Naar aanleiding van de grote be langstelling, die het publiek in de afgelopen dagen heeft getoond voor lichtverschijnselen, welke zich des avonds rond de toren van de Sint Augustinuskerk te Warschau voor deden en in verband waarmee door sommigen van „verschijningen" werd gesproken, is in de kerk een officiële mededeling van de kerkelijke auto riteiten voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat die verschijnselen als na tuurlijk kunnen worden uitgelegd en de gelovigen gevraagd wordt hun kalmte te bewaren. Een geestelijke van de kerk zei aan journalisten, dat er kortelings nieuwe koperen platen op de koepel zijn gelegd en dat de lichtverschijnselen een gevolg kun nen zijn van fosforescentie van die platen en weerkaatsing van het maanlicht. Scheepsberichten AMELAND (t) 12 sept. te San Lo renzo; BANTAM 12 okt. van Cebu naar Sorong; BORNEO 13 okt. van Port Swettenham naar Penang; CALTEX LEIDEN (t) 12 okt, van Ras Alhadd naar Lorenco Marques; CALTEX THE HAGUA (t) 12 okt. van Calcutta naar Vizagapatnam; CAMPHUYS 13 okt. te Rangoon; HECTOR 13 okt. te Malta; KABYLIA (t) 12 okt. te Stanlow; KEL- LIA (t) 13 okt. te Aden; LANGKOEAS passeert 12 okt. Gibraltar naar Genua; LUTTERKERK 12 okt. te Khorramshar; MODJOKERTO 12 okt. ten anker Me- nado; MUNTTOREN (t) 13 okt. te Ka wasaki; MUSI 13 okt. te Singapore; SCHERPENDRECHT 12 okt. van Tene- rlffe naar Accra; STAD GOUDA 13 okt. te Las Palmas; STRAAT MAGELHAEN 13 okt. te Durban; STRAAT MOZAM BIQUE 13 okt. te Nagoya; TABINTA 12 okt. van Singapore naar Penang; WOENSDRECHT 12 okt. te Port Said. Met uitzondering van de Belgische delegatie was de ministerraad alge meen van mening, dat het vraagstuk van de sanering der kolenmijnen niet wordt opgelost door verlenging van de steun. De ondernemingen zelf en de nationale regeringen dienen deze hulp geheel voor hun o-ekening te nemen. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer D. P. Spierenburg, zei te vrezen, dat dit besluit van de ministerraad in Bel gië scherpe repercussies zal kunnen hebben en dat het de Belgische hou ding jegens de in- en uitvoer van kolen zal kunnen verscherpen. Wel herscholing. De bijzondere ministerraad bleek wel in principe van mening te zijn, dat, na afloop van de op 9 februari 1960 eindigende overgangsbepalin gen, steun dient te worden gegeven voor de wederaanpassing van die arbeiders uit dé kolenindustrie, die als gevolg van de sanering zonder werk zullen komen. Deze steun zou zich moeten uitstrekken tot de ar beiders in alle zes landen van de ge meenschap. Ook de Nederlandse minister van economische zaken, drs J. W. de Pous, betoogde dat het vraagstuk van de wederaanpassing niet zonder steun van de gemeenschap zal kun nen worden opgelost. Hoewel er dus in beginsel over eenstemming over deze maatregel bleek te bestaan, waren er afwijken de meningen over de methode tot regeling daarvan. Vooral van Duitse zijde bestonden overwegende bezwa ren tegen een verdragswijziging, die de hoge Autoriteit in staat zou stel len voor een langere periode deze steun te verlenen. Van Nederlandse zijde werd het standpunt ingenomen, dat voor een dergelijke regeling slechts een machtiging voor maxi maal vijf jaar aan de Hoge Autori teit mag worden verleend. In Düsseldorf heeft het Landsge- recht gisteren de 50-jarige Albert Roden „de koning der veedieven" veroordeeld tot zes en een half jaar gevangenisstraf, vier jaar ver lies van de burgerrechten en levens lange intrekking van het rijbewijs. In de periode van 1952 tot 1958 had deze Düsseldorfse slager meer dan 400 koeien tijdens vele stroop tochten van verschillende Westduit- se weilanden weggehaald, geslacht en het vlees in rijn drie slagerijen ver kocht. De totale opbrengst werd ge schat op een kwart miljoen mark, waarvan niets meer over is. Een handlanger, de 48-jarige chauffeur Mischker, werd tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld en eveneens tot levenslange intrekking van het rijbewijs. Belasting op lucht De veelgehoorde klachten der De nen over te hoge belastingen in hun „welvaartsstaat" schijnen wel grond te krijgen door het feit, dat bij het Deense parlement nu een wetsont werp is ingediend, waarbij in feite het heffen van belasting op lucht wordt voorgesteld. Het wetsontwerp, dat beoogt het verschil tussen belasting op gewoon consumptie-ijs en het nieuw in de handel gebrachte zogenaamde „zach te ijs" te vereffenen, is noodzakelijk geworden doordat zacht-ijs nog onbe kend was toen de thans geldende be lastingregeling tot stand kwam. „Zacht-ijs" wordt gemaakt door lucht in het ijsmengsel te blazen en door deze behandeling kan men het volume van het ijsje met wel drie kwart worden opgevoerd- Bij bere kening per liter van de belasting op het ijs kan dit dus voor de verkoper een belangrijk voordeel opleveren, maar de fiscus voelde zich tekort ge daan Vandaar het voorstel om ook de lucht in het ijs te belasten. (Mir/on is biikennis gekomen m het hosnitooi!Volgens hem is (JimPomtnietnondmders dm... SHB/t/Ff CoopgR! \Snon niks em...sheriff bone'- Boons W'llii e/iitht leeer noor dot) jsteok.Jmtlikenrond... bosje." isinelkievjlmeffeldrendoer^

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8