w r* i Bp p 4 Pkt 1 af 1 Sunil wast stralend wit... Jaarlijkse ,,offer-vrijdag'' voor de Missie Men luistert of het „Ding" er nog is Prins Bernhard weer thuis Loos a'arm WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Het tijdschrift vraagt eigen beschavingsvorm [f x f' t f f msËÊÊÊ%. f gfÊSFr'* 'jêê.- hh Het LEI wenst hogere subsidie Mr J. Klaasesz geeft Lierse raad een zetje DINSDAG 13 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Herderlijk schrijven Ned. Episcopaat Zondag is in alle kerken het vol gende herderlijk schrijven voorgele zen: „De aanstaande zondag wordt in ternationaal gevierd als de jaarlijkse Wereld-Missiedag. Bewogen door de enorme en steeds stijgende geeste lijke en materiële noden in de missie gebieden willen wij deze Wereld- Missiedag in het bewustzijn van alle gelovigen verlevendigen. Angstwekkend groot zijn de gebie den, waaruit de missie is verdreven. Benauwend groeit het aantal landen, waar de missie in haar heilzame werkzaamheid is verlamd, omdat geen hulp van buiten meer. wordt toegelaten. Alleen Gods hulp, die niet is buiten te sluiten, kan hier nog red ding brengen. Daarom moeten wij dan ook meer dan ooit de hemel een hei lig geweld aan doen j,n ons gezamen lijk en vurig gebed voor de missie, die in zo grote nood verkeert. Maar er zijn andere missiegebieden tot welke wij nog wél toegang heb ben. Toch wordt ook daar honger en gebrek geleden. Niet minder dan zes tig procent van het mensdom loopt gevaar om te komen van gebrek. Hoe kunnen onze missionarissen met vrucht de liefde Gods prediken voor deze ongelukkigen. Weinig zal het baten, wanneer zij daarbij niet de stoffelijke bewijzen van onze christe lijke naastenliefde kunnen aandragen. Daarom moet Wereld-Missiedag ge kenmerkt worden door ons gebed èn door ons offer. Met nadruk herhalen wij hier de woorden van onze overleden Paus Pius XII in Zijn laatste missie-ency cliek: „Wat zou een missionaris, die nu door gebrek aan middelen in de uit oefening van zijn apostolische taak wordt belemmerd, vele en buitenge wone werken tot stand kunnen bren gen met het geld, dat menige gelovige niet zelden voor ij dele genoegens be steedt". Het is daarom, dat wij gaarne voortaan ieder jaar de vrijdag, voor afgaande dus aan Wereld-Missiedag, gekenmerkt willen zien als „Offer- Vrijdag. Wij sporen allen en ieder aan om op die dag vrijwillig de so berheid te betrachten in de keuze van Julianakanaal door pompen op peil gehouden Wegens de lage waterstand in het Julianakanaal, moet dit kanaal thans op peil gehouden worden door de waterpompen van de sluizen Maas- bracht, Roosteren en Born. Dit is sinds jaren niet meer nodig geweest. De lage waterstanden in Limburg 'hebben gevolgen voor de binnen scheepvaart. Op de schippersbeurs te Maasbracht stonden 62 reizen naar uiteenlopenle richtingen ter beschik king, doch er werd slecht door 3 schippers geboekt. Belasting ontdoken om zwarte lonen te betalen Gisteren werd voor de rechtbank te Breda 8.OÖ0.boete geëist tegen de fruitkweker J. K. uit Roosendaal, die terecht stond wegens ontduiking van de belasting voor een bedrag van 20.000.in de jaren 1952 tot 1957. Verdachte voerde als verweer aan dat hij zwarte lonen had moeten be talen aan fruitplukkers en pluksters. Deze zwarte lonen betaalde hij uit veiling-inkomsten die hij niet had op gegeven. De uitspraak volgt over 14 dagen. Het gat van Wormer Hedenochtend om 8 uur werd een hernieuwde poging gedaan, de iden titeit vast te stellen van „het Ding" dat het gat in het Wormer weiland heeft veroorzaakt. De commandant van de explosieven opruimingsdienst- school te Culemborg, kapitein J. J. Blommaert, onder wiens leiding dit nieuwe onderzoek zal worden inge steld, zei gistermiddag tijdens een persconferentie van mening te zijn, dat het voorwerp met eei enorme snelheid in het weiland is geslagen en loodrecht :nder de invalsopening zit. De eerste opdracht is, na te gaan hoe diep het ding zit. Pas daarna zal men zich erover beraden op welke wijze de graafwerkzaamheden zullen ge schieden. Het onderzoek en de finan- ciëring worden verricht door het ministerie van defensie, daar er re kening mee wordt gehouden, dat in de bodem iets verborgen zit dat van militair belang is. Aan de verdikking van de sonde, waarmee vanmorgen de werkzaam heden zullen worden hervat, bevindt zich een elektrische microfoon, die verbonden wordt aan 'n koptelefoon, zodat men kan horen, wanneer de sonde contact maakt met metaal. Men kan dus horen of het „Ding" er nog is. Ook heeft men de beschikking over een opsporingsapparaat waar mee tot op 17 meter diepte ferro- metalen kunnen worden opgespoord. Kapitein Slommaart, die bij een voorlopig onierzoei: verklaarde geen last te hebben an het water in de put, hoopte hedenmi^da,, al de diepte van het voorwerp te hebben bepaald. spijs en drank en zich te onthouden van de genoegens van roken en an dere genotmiddelen. Wie zich aldus iets ontzegt, spare het voor de missie en voege het bij de gave, die hij ook vorige jaren reeds bestemde voor de collecte op Wereld- Missiedag. Wij moeten onze inspan ningen vergroten. De toenemende nood vergt het. Velen van ons ge nieten overvloed. En zelfs de minder bedeelden in onze landen zijn rijk, vergeleken met ontelbare velen in de missie. Het is nogmaals Paus Pius XII die ons heeft voorgehouden: „Gij moet iets van het overvloedige en soms zelfs van het noodzakelijke afstaan". In deze geest beleefd zal Offer-Vrij dag U een geestelijke vreugde schen ken en de diepe voldoening van te delen in het moeizame werk van onze missionarissen, die alles en al len verlaten hebben voor de uitbrei ding van het Rijk Gods. Draag, het geen U op Offer-Vrijdag zo edelmoe dig hebt terzijde gelegd, op in een innig gebed tot Hem in Wiens hei lige Naam de missionaris uitgaat om te onderzijzen en te dopen. Zo zal Uw gave des te waardevoller en ver dienstelijker" worden voor de missie en voor U zelf. Gisteravond te 21.06. is prins Bern hard met een regeringslakota op Söesterberg geland. Hij was des mid dags, na een verblijf van één dag in Rome, van i:t deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en prinses Mar griet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Maandagavond, 10 minuten voor negen, werd de inspecteur van dienst op het hoofdbureau van politie te Amsterdam telefonish gewaarschuwd door een onbekende, Duits sprekende man die mededeelde dat „een bom geplaatst was" in een huis aan de Houthorststraat no. 38, waarin is ge vestigd de vertegenwoordiging van de „Kammer fuer Aussenhandel der Deutschen Demokratischen Repu- blik". Deze bom zou, volgens de onbe kende, om 10 minuten over negen tot ontploffing komen. De politie van het bureau Leidse- plein heeft daarop de omgeving af gezet en de bewoners der aangren zende huizen opdracht gegeven hun woning te verlaten, aangezien de tijd te kort was voor het waarschuwen van de mijnopruimingsdienst. Tezamen met de vlakbij wonende directeur van de instelling, de heer G. Schleske, werd een onderzoek in gesteld, doch niets verdachts werd in het huis gevonden. Om kwart over tien konden de bewoners hun huizen weer betreden. Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bijl Neem meteen het voordelige reuzenpak BOERDERIJ AFGEBRAND •U3T Gistermiddag omstreeks half vijf is brand uitgebroken in een boerde rij, bewoond door de familie B. M. de Leeuw te Oude Haske bij Heeren veen. De brand, die vermoedelijk is ontstaan tijdens het verbranden van afval, greep zo snel om zich heen, dat de brandweer van Heerenveen, die te hulp was geroepen, weinig meer kon uitrichten. De boerderij brandde tot de grond af. Enig huis raad kon worden gered. Een hoe veelheid hooi ter waarde van 6000 ging verloren. De boerderij, die was aangekocht door de Hasker veenpolder met het oog op de ruilverkaveling, was niet tegen brand verzekerd.. De inboedel was wel verzekerd. Beeld en woord moeten naar elkaar toegroeien De omwenteling in situatie en aard van de westerse geest werkt ook ingrijpend in de verhouding tus sen woord en beeld, schrift of druk. En de problemen worden nog inge wikkelder door de nieuwe mogelijk heden van druk- en reproductietech nieken. Deze overweging was aan leiding, voor de Sectie tijdschrift journalisten tot het houden van een symposion over het tijdschrift en zijn illustratie, of zo men wil: het plaatje. Prof. dr. N. Devolder ofm,. hoog leraar in de journalistiek aan de ka tholieke universiteit te Leuven, heeft duidelijk gesteld, dat het beeld een natuurlijker vorm van begrijpen is dan de tekst. Nochtans toont het beeld slechs een zichtbare werkelijk heid, want bepaalde geestelijke waarden zijn niet in beelden uit te drukken. Zowel fotograaf als teke naar moeten doordringen tot de in nerlijke vorm van een symbolische gebeurtenis. Even anders gezegd: „beeld en woord moeten naar elkaar toe groeien", zoals de Amsterdamse pro fessor dr. G. W. Ovink heeft betoogd. Daarbij moeten de juiste illustratie vormen worden aangewend, of zoals de heer Th. H. Oltheten, hoofd-direc- teur van de Staatsdrukkerij in Den Haag het zeide: de illustratie is ge bonden aan het tijdschrfit. Het gaat om het produceren en niet om het reproduceren. Verder moet er wis selwerking zijn tussen papier en inkt. Ook drs. Hans Redeker behandelde dit onderdeel uitvoerig: de illustratie moet mede gericht zijn op de crea tiviteit. Daarnaast moet de macht van het woord mede worden uitge- Wormer ziet een gat in hei Gat iSÜ&Vs» agi§ L tv* r''È M J|> -■ li 11*' j jM? jdgjjpF Leden van de mijn-opruimingsdienst van de Koninklijke landmacht uit Culemborg, onder leiding van de commandant van deze dienst, kapitein J. J. Blommaert, zijn maandag in Wormer begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor een verder onderzoek naar het „Ding", dat in het be faamde gat in het Wormer weiland zou moeten zitten. Men zal hiertoe een speciaal voor dit doel vervaardigde sonde in het gat laten zakken, welke een diepte van 24 meter kan bereiken. Mocht deze sonde in de diepte op iets stuiten dan zal met graven worden begonnen, zodra is uitgemaakt of men met een metalen voorwerp heeft te maken. De foto toont het gereedmaken van de sonde boven het gat. Op de voorgrond de conisch gevormde kop. Op de achtergrond wordt een van de buizen aangedragen, waarop de kop zal worden geschroefd. Met platte pet ia kapitein Blommaert. drukt door typografische vormgeving. Typografie, kleur en illustratie moeten samengaan; maar aldus de heer Oltheten: de wijze van illus treren is afhankelijk van de keuze tussen hoog-, vlak- of diepdruktech niek. In het bijzonder ingaande op de kleur zei hij, dat de psychologi sche kleur van de bedoeling voor rang moet hebben boven de zoge naamde natuur-getrouwe weergave. „Optreden van de kleur behoort bij de moderne beschavingsvorm" aldus drs. Redeleer. Prof Ovink heeft beweerd, dat de tekening in het tijdschrift meer waarheidsgehalte bevat dan de foto die te vaak liegt. Daarover is vanuit de zaal aanmerking gemaak, omdat ook de foto kan registreren. Prof. Devolder had daaromtrent een juiste definitie: fotograaf en tekenaar bei den moeten doordringen tot de in nerlijke vorm van enige symbolische gebeurtenis. Ideaal blijft uiteraard 'n eenheid van tekst-inhoud, typo grafisch tekstbeeld, fotografische en niet-fotografische verbeelding. Op de begroting 1960 van het Landbouwschap wordt een subsidie aan het Landbouw-Economisch Insti tuut gevraagd van 1.300.000, het zelfde bedrag als vorig jaar. In een brief aan het Landbouw schap merkt het Landbouw-Econo misch Instituut op, dat, indien het Landbouwschap inderdaad de sub sidie op het peil van 1959 zou laten, dit bij handhaving van de pariteit tussen Landbouwschap en ministerie van landbouw en visserij zou inhou den, dat de voor 1960 toe te kennen subsidies van de partners tezamen 208.000 minder bedragen dan het LEI voor dat jaar had aangevraagd. Dat de overheid bereid zou zijn de subsidie te verhogen lijkt het LEI voorshands weinig waarschijnlijk. Indien het bestuur van het Land bouwschap om financiële redenen zou besluiten het subsidiebedrag voor de eerstkomende jaren te fixeren, voorziet het bestuur van het LEI ernstige moeilijkheden. Deze methode heeft namelijk het bezwaar, dat met het oog op normale salarisverhogin gen, eventuele algemene loonsver hogingen en andere kostenstijgingen tot voortdurende inkrimping van werkzaamheden moet worden over gegaan. De drinkwatervoorziening in Zuid-Holland Een provinciale commissie houdt zich op het ogenblik bezig met de verbetering en de aanvulling van de drinkwaterleidingen in Zuid-Hol land. Zij tracht daarbij de medewer king te verkrijgen van de gemeente besturen. Dit werd gistermiddag tij dens een persconferentie van het provinciaal bestuur medegedeeld door de gedeputeerde de heer mr T. A. van Dijken, die voorts bekend maak te, dat vermoedelijk volgende week een samenwerking tot stand zal ko men tussen Gouda, Bodegraven, Bos koop en Oudewater. Deze vier gemeenten zijn voorne mens, proefboringen te doen ver richten in Lopik, teneinde te kun nen vaststellen, of van die plaats uit water zou kunnen worden aange voerd. Geweldpleging tegen politie: Vier maanden gevangenis De 29-jarige machine-bankwerker H J. K. uit Rijswijk is gisteren voor de rechtbank te Maastricht conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens diefstal met braak en geweldpleging tegen de po litie. De inbraak had beklaagde gepleegd in het parkeerrestaurant te Maas tricht. Toen hij later door de politie in het nauw gebracht was, sloeg hij een agent neer. Vlak voor zijn arres tatie verwondde hij zichzelf met een buikschot uit een pistool dat hy een agent afhandig gemaakt had. Kapitale boerderij uitgebrand Gisteravond tegen half negen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer P. Kempers te Eerste Exloermond. De brand is ont staan, toen men be>zig was een tractor te' starten. Plotseling schoot er een steekvlam uit omhoog die onmiddel lijk de in de schuur opgeslagen graan oogst aantastte. In een minimum van tijd versprei de het vuur zich over de gehele boer derij. De graanoogst, de opbrengst van veertien hectare, ging geheel ver loren, evenals de landbouwwerktui gen en het meubilair. De brandweer van Exloermond, die spoedig ter plaatse was kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Het bedrijf was tegen brand verze kerd. De schade bedraagt naar schat ting 60.000.—. Zondagavond zyn in de Ara bische wijk van Algiers, de Kasba, vijftien mensen gewond geraakt bij een relletje waarbij marktkramen omvergeworpen en autoruiten inge slagen werden, toen parachutisten, die geen dienst hadden, een „be zoek" brachten aan de wijk nadat in Algiers een granaat ontploft was. De nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag, Z. Exc. Pantelojmon Kondratjewitsch Pono- marenko, wordt deze week in Neder land verwacht. De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft in verband met de wethouderskwestie in De Lier waar de raad, ondanks vele stemmin gen, geen wethoudersvacature kon doen vervullen contact gehad met verschillende personen, die hierbij een rol hebben gespeeld, te weten met de burgemeester van deze gemeente, met de betrokken wethouder die zijn functie ter beschikking heeft ge steld, doch nog steeds con amore meewerkt en met een van de raadsfractievoorzitters. Mr. Klaasesz hoopte, dat De Lier zélf tot een oplossing zal komen en dat er niet meer om de acht dagen vergaderd en gestemd zal behoeven te worden, zonder dat er resultaat wordt bereikt. „Theoretisch", zo merkte hy ten slotte op, „kan deze zaak eindeloos zijn, zonder dat er ingegrepen kan worden". Complot wordt ontrafeld aan de grens In de grenspost Bleharies aan de grens tussen België en Frankrijk, waar de Franse Poujadist Berthomier, die in het bezit was van een gevaarlijke plasticbom, is gearresteerd, is tijdens het weekeinde een confrontatie ge houden tussen Berthomier, de twee medeplichtigen, die bij hem in de wagen zaten en ook werden gearresteerd en een derde medeplichtige, die in Frank rijk is aangehouden. Op de foto zien we de aankomst van een van de arrestanten, Andrê Kuarez, een tandheelkundige uit SL Amand, van wie de auto is, waarin de drie mannen zijn gearresteerd. Hij wordt zwaar bewaakt en draagt een kap om herkenning te voorkomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7