Dame verduisterde »drie koeien en een schaap« Criminaliteit onder de Amsterdamse jeugd sterk toegenomen Zestigjarig huwelijksfeest echtpaar D. Verkade-v. d. Breggen Maximumprijzen in Frankrijk VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Civiel proces om 'n Paulus Potter Bij de civiele kamer van de recht bank te Amsterdam is een procedure aanhangig gemaakt over het eigen domsrecht van een schilderijtje van Paulus Potter, „drie koeien en een schaap", dat de Amsterdamse kunst handel P. de Boer op de Antiek beurs in het museum het Prinsenhof te Delft heeft geëxposeerd en ver kocht. Medio september liet een Amster damse advocaat, mr. Th. Spreij, op verzoek van de erfgenamen, twee dochters van wijlen de Berlijnse kunstverzamelaar Walter Heilgen dorf, op de antiekbeurs een beslag tot terugvordering op het schilderij tje leggen. De gezusters H. beweren, dat het paneeltje deel heeft uitge maakt van de collectie van haar va der, die het tezamen met andere kunstvoorwerpen tijdens de oorlog op zijn landgoed ten noordwesten van Berlijn had opgeborgen. In oktober 1945, toen het landgoed inmiddels achter het IJzeren Gordijn was ko men te liggen, bleek het schilderij tje met andere kunstvoorwerpen te zijn gestolen, aldus het verhaal van de dochters. Van de kunsthandel De Boer wordt nu de teruggave van het schilderijtje aan de gezusters Heilgendorf geëist. Dezen werden door een relatie in Berlijn er enige tijd geleden op ge- attenteerd, dat het schilerijtje in de catalogus van de antiekbeurs stond vermeld met als eigenaar de Amster damse kunsthandel. Deze heeft het aan een bekende Nederlandse kunst verzamelaar verkocht, (het zou pas na de beurs aan hem worden afgele verd) doch het bevindt zich nu als ge volg van het beslag weer bij de fir ma De Boer. In 1929, dertig jaar geleden, was het ook in het bezit van de Amster damse kunsthandel, die het paneeltje in dat jaar voor ongeveer een kwart ton verkocht aan de Berlijnse collec tioneur Heilgendorf. De kunsthandel Van Nelle bestellen (Adv.) De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, zal 14, 21 en 28 okto ber en 4 en 11 november niet de ge bruikelijke woensdag-aüdiënties ver lenen. Leven in de brouwerij] De 27-jarige Duitse brouwer Wolf gang Britzwein uit Münster heeft een Bredase brouwerij bezocht bij een poging een weddenschap te win nen, die inhoudt, dat hij in één maand tijd alle brouwerijen van Ne derland, België, Luxemburg, Frank rijk, Zwitserland en Oostenrijk moet aandoen. Hij moet nog een dikke der tig Nederlandse brouwerijen bezoe ken. In België staan hem nog 400 bezoeken te wachtenen hoeveel dat er in de overige landen zijn weet de Duitser nog niet. Britzwein is inder tijd met vijf mark op zak vertrok ken. Hij voorziet langs de weg in zijn onderhoud en mag van elk ver voermiddel gebruik maken. Daarom lift hij gewoonlijk. Als Britzwein de weddenschap wint, betalen zijn collega's in Münster het onbetaalde verlof, dat hij voor deze tocht heeft genomen. Bovendien krijgt hij dan nog 200 liter bier. heeft het ongeveer een jaar gele den opnieuw in zijn bezit gekregen toen hij het kocht van de kunsthan delaar Pfeiffer uit Hannover. Deze had het op zijn beurt tien jaar gele den gekocht van een dame, die zich bij hem aangediend had als een nicht van de familie Helgendorf. Tevoren had zij het schilderijtje aangeboden aan de directeur van het museum te Brunswijk, Müller Hofstede, thans general-direktor der Berlijnse musea. Deze had de dame, omdat zijn mu seum niet over de nodige financiën beschikte, verwezen naar de kunst handelaar Pfeiffer. Van Nelle bestellen (Adv Groter vlucht voor „Bietekop" Vandaag, vrijdag oktober, zou den de militaire veevoedertranspor ten de grootste omvang tot nu toe bereiken. Er zouden in totaal 120 mili taire trucks met aanvullend veevoe der naar plaatsen in Drente, Over ijssel, Utrecht en Noord-Brabant rij den. 41 Wagens gingen van Slootdorp naar Zuidwolde (13) en Pesse (28), 18 van Bleiswijk naar Zelhem in de Achterhoek, 15 van Nieuwer-Amstel naar Ruinen, 16 uit Steenbergen naar Heeze, 10 uit Zevenbergen naar Heesch, 15 uit Hellevoetsluis en 5 uit Numansdorp met bestemming in de provincie Utrecht. Nu ook in de provincie Groningen vele veehouders door de abnormale droogte in ernstige moelij kheden dreigen te geraken, acht men het noodzakelijk, dat daar, waar door een groot tekort aan veevoeder sprake is van een noodtoestand, op korte ter mijn direkte hulp wordt geboden. De besturen van de Groninger landbouworganisaties, de aartsdioce sane r.k. boeren- en tuindersbond, kring Groningen en Drente, de Chris telijke veenkoloniale landbouwbond, de Groninger Christelijke boeren- en tuindersbond, de Groninger maat schappij van landbouw en de Veen koloniale boerenbond, hebben na overleg met de provinciale voedsel- commissaris thans besloten, op basis van onderlinge Groninger boeren- hulp tot een actie te komen. Aan ieder, die daartoe in staat is, is ver zocht de komende stalperiode vee onder te brengen en te verzorgen van die veehouders, die door een groot tekort aan ruw voeder in ernstige mate worden gedupeerd, en daar van voor 15 oktober opgave te doen bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissaris. VOORZICHTIG MET BIETE KOPPEN. Door voederen van zogenaamd noodrijp gerooide bieten aan het vee hebben zich bij het vee in West-Bra bant spijsverteringsstoornisesn voor gedaan. Het instituut voor rationele suikerproduktie te Bergen op Zoom heeft thans vastgesteld, dat in het verste bieteblad stoffen zitten, die deze stoornissen teweeg brengen. Voor uitbreiding van de verschijnse len, die in enkele gevallen met ver lamming gepaard zijn gegaan, wordt in West-Brabant niet gevreesd, om dat thans op advies van het land- bouwconsulentschap niet meer dan \ijftien tot twintig kilo verse biete koppen en bieteblad per dag aan het vee wordt gevoerd. Van Nelle bestellen (Adv De nieuwe OPEL-Rekord nü met vier deuren. Het Motorhuis nodigt U uit een kijkje te nemen in haar showroom, waar U persoonlijk kunt zien dat de 4-deurs OPEL Rekord: mooi, elegant en representatief is, met een sterke, soepele 1,7 Ltr. motor, hydraulische remmen op alle wielen en waarin 5 personen comfortabel kunnen zitten. Leverbaar met automatische koppe ling (ook te plaatsen in de 2-deurs uitvoering). Argumenten te meer om Juist OPEL te rijden: de blijvende hoge inruilwaarde de onvolprezen Motorhuis-service. Duizend flessen ioi pap gereden DE HEER M. VAN OOYEN t Gisteren is te Haarlem overleden, de heer M. van Ooyen, die tot voor kort aan het bisdom Haarlem ver bonden was als bouwkundig hoofdin specteur. De heer van Ooyen was 66 jaar oud. In zijn functie als bouw kundig hoofinspecteur, welke hij se dert de dertiger jaren bekleed had, bracht hij zijn gewaardeerde advie zen uit betreffende de bouwplannen in het bisdom. Als zelfstandig bouwer heeft hij vele scholen uit de jaren tussen 1920 en 1930 op zijn naam staan. Hij was ook de bouwmeester van het St. An- toniusziekenhuis te Utrecht en van het sanatorium in Lage Vuursche. Bij de bouw van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen lag de bouw kundige leiding in zijn handen. Hij maakte de plannen voor het senaatsgebouw, de aula, het psycho logisch instituut en het matematisch centrum. De heer van Ooyen werd onderscheiden met het gouden ere kruis „Pro Ecclesia et pontifice". Dit jaar werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius. De begrafenis geschiedt zaterdag vanuit de kathedrale baseliek op het St. Barbara-kerkhof te Haarlem. Vanmorgen omstreeks kwart over negen brak op de RU'nsburgerweg de remslag van een trekker met opleg ger. Hierdoor blokkeerden plotseling de remmen met het gevolg dat de wagen de doorgang versperde voor een vrachtwagen beladen met flessen pap van de firma Heemskerk uit Noordwijkerhout De chauffeur van de „papwagen" trachtte een aanrij ding te voorkomen door plotseling het stuur om te gooien. Hij zag hier bij de blauwe tram over het hoofd, die van de richting Oegstgeest nader de. De vrachtwagen raakte bekneld tussen tram en trekker en werd to taal vernield. Ook de tram liep ern stige schade op. De flessen pap vielen voor het merendeel op de weg met het gevolg, dat het wegdek over 'n grote breedte met „toren-melk-brei* was besmeurd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De Reini gingsdienst van Leiden belastte zich met het opnieuw bereidbaar maken van de weg. Het tramverkeer onder vond vertraging. De foto geeft een beeld van de ravage. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocder^ifci hoofdpijn, kies pijn. hoest, gridp,^Barrhee. influenza, rheumatick, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen ui. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 frocders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN Het zal 19 oktober a.s. zestig jaar geleden zijn, dat de toen 22-jarige Aarlanderveense jongeman D. Ver kade in Nieuwveen zijn 23-jarige bruid Johanna van der Breggen naar het gemeentehuis bracht waar de toenmalige ambtenaar van de burger lijke stand wethouder Braat de beide jongelui in den echt verbond. De bruid was toen reeds vanaf zijn 12de jaar werkzaam bij de jam-, bes sensap - en limonadefabriek van Stokhuyzen nabij de Postbrug, welke fabriek sinds enkele jaren is opge heven. Hij verdiende toen een loon van ongeveer acht gulden per week, dat was in 1899. Ruim 49Vt jaar heeft de heer Ver- kade bij de firma Stokhuyzen ge werkt en daarna nog ruim 10 jaar bij N. Samsam n.v. De bruid kan vertellen over de vroegere toestanden in Alphen, zo als bijvoorbeeld de Aarkade, (vroeger Aardijk). Er waren toen langs deze kennelijk nogal beruchte weg drie slaapsteden, vooraan „Het Bonte Paard" in het midden „De Drie Hoef ijzers" en achteraan „De Zwaan". Er zijn 4 kinderen uit dit huwelijk geboren, het echtpaar heeft nog 14 kleinkinderen en 13 achterkleinkin deren. Mede in verband met de gezond heidstoestand van mevr. Verkade zal het diamanten huwelijksfeest in de woning Hortensiastraat in familie kring gevierd worden, voornamelijk omdat de bruid al te grote drukte moeilijk meer verwerken kan. De criminaliteit, voorzover deze blijkt uit de aantallen gepleegde mis drijven en uit door de politie te Am sterdam wegens misdrijf opgemaakte processen-verbaal, neemt de laatste jaren toe. Er kwamen meer misdrij ven ter kennis van de politie. Ook het aantal daders van misdrijven, dat bekend werd in de laatste jaren, was zowel in Amsterdam als in het ge hele land, groter dan enige jaren ge leden. Deze toeneming geldt in het bijzonder voor de jeugdcriminali teit. Dit wordt geconcludeerd in een stu die van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam over de jeugd criminaliteit in de hoofdstad. Het materiaal voor deze studie gebruikt, heeft betrekking op misdrijven door jeugdigen te Amsterdam begaan in de jaren 1947 tot met 1958. Dit aan tal nam in de jaren 1951 tot 1958 toe met 42 pet. Diefstal is zowel onder volwasse nen als onder kinderen het veelvul- digst voorkomende delict. Winkel diefstal, vernieling en joy-riding worden naar verhouding meer door jongeren dan door ouderen ge pleegd. Zowel onder de volwassenen als on der de jeugdigen, maken de vrou welijke delinquenten een gering per centage uit. Onder de jeugdigen waarop dit onderzoek betrekking heeft, was slechts 10 pet. meisjes. Het percentage jeugdige delinquen ten dat buitengewaon lager onderwijs volgde, was veel hoger dan dat van alle Amsterdamse kinderen. Daar entegen was het percentage jongeren van 12 tot en met 17 jaar die anders Van Nelle bestellen (Adv.) Literatuurprijs voor A. Roland Holst De minister van openbaar onder wijs, C. Moureau te Brussel en de staaatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen mr Y. Schol ten te 's-Gravenhage hebben, over eenkomstig het advies van de jury, besloten de Prijs der Nederlandse Letteren-1959 ten bedrage van ƒ6000 toe te kennen aan de dichter en prozaschrijver A. Roland Holst te Bergen in Noordholland voor zyn gehele letterkundige werk. De prijs zal op zondag 25 oktober a.s. in het koninklijk paleis te Brus sel worden uitgereikt ter gelegen heid van de 9e Alg. Conferentie der Nederlandse Letteren. De jury bestond uit: prof. dr. G. Stuiveling, lid en voorzitter; dr. J. C. Brandt Corstius, prof.-dr F. Closset, dr. L. Indestege, K. Jonckheere en G. Knuvelder, leden; B. Decorte an H. J Michaël, secretarissen. dan lager onderwijs genoten, voor de delinquenten veel lager dan voor alle jongeren van deze leeftijd in Amsterdam. Uit vergelijking met de jeugdige delinquenten naar het gezinsverband waarin zij leven, met de totale be volking, blijkt het percentage, dat uit onvolledige gezinnen komt, hoger te liggen. De jeugdcriminaliteit blijkt in Amsterdam het hoogste te liggen op de oostelijke eilanden. Gezocht is naar een verband tus sen misdaad per wijk en enige aspec ten, die met de „standing" van de wijk samenhangen. Het bleek, dat er geen duidelijk aanwijsbaar verband bestond tussen de gemiddelde intel ligentie per wijk en de jeugdcrimi naliteit, evenmin als tussen het ge middelde inkomen per belasting plichtige en de criminaliteit. Wel was er een positieve correlatie tussen het gemiddelde aantal bewoners per ver trek en het percentage processen- verbaal. Van Nelle bestellen (Adv.) Gedeserteerde soldaat wilde zo graag vechten Krijgsraad kon dii wel waarderen Een gevangenisstraf van vijf maan den, waarvan vier maanden voor waardelijk, heeft de krijgsraad te Arnhem gisteren de 29-jarige dienst plichtige sergeant A. J. K. opgelegd. Voor de ten laste gelegde desertie had de auditeur-militair tegen de sergeant een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek gevorderd en ontslag uit de militaire dienst. K. was na een verlof, begin augustus 1956, niet bij zijn in het legerkamp Witten berg verblijvende onderdeel terugge keerd en had de wijk genomen naar Frankrijk, waar hij tekende voor het Vreemdelingenlegioen, waarbij hij al eerder drie jaren had gediend. Pas medio juli van dit jaar keerde hij weer naar ons land terug en werd hij in arrest gesteld, Ter zitting bleek, dat de sergeant het in het Vreemde lingen legioen tot luitenant heeft ge bracht en dat hem het Croix d'Hon- neur was verleend. 37 Keer was hij gewond geraakt bij gevechtshandelin gen in Indo-China en Algerije. Hij werd door de verdediging een „op en-top" soldaat genoemd, die in het Nederlandse leger beroepsmilitair had willen worden. Dat wil hij nog graag, weshalve van de zijde der verdediging aan de krijgsraad werd verzocht K. niet uit de militaire dienst te ontslaan. De krijgsraad voldeed blijkens het von nis aan dit verzoek. Aandacht voor de kieviten Uit vrijwel alle delen van het land komen berichten over het veronge lukken van grote aantallen kieviten langs snelwegen, waar zij zich op de bermen ophouden, nu zij op de droge weiden klaarblijkelijk niet vol doende voedsel kunnen vinden. Dood gevonden exemplaren blijken zeer sterk te zijn vermagerd. Op merkelijk is de toestand van apathie, waarin de vogels blijken te verke ren. Het is uiterst moeilijk, zo deelt de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels mee, deze vogels te helpen. Vooral, omdat juist door de droogte de regenwormen, die zij anders zelf zouden vangen, ook voor de mens moeilijk te bemachtigen zijn. Resultaat zou mogen worden verwacht van het voortijdig onder water zetten van ijsbanen, liefst zo danig, dat er slechts enkele centi meters water op komt te staan. Dit zal uiteraard slechts mogelijk zijn op plaatsen, waar deze ijsbanen geen gras opleveren voor het vee. Teneinde dieper inzicht te krijgen in het probleem, verzoekt genoemde vereniging (Reguliersgracht 9 te Amsterdam) nauwkeurige gegevens omtrent aantallen vogels, die langs de wegen verongelukken. Prof. dr. K. H. Voous van het zo ologisch museum der Universiteit van Amsterdam is. op verzoek van „Vogelbescherming", een onderzoek begonnen naar de voedseltoestand en verdere conditie van verongelukte kieviten. Hun, die gave verongelukte vogels aantreffen, wordt verzocht ze voor dit onderzoek op te zenden aan Reguliersgracht 9 te Amsterdam. Porto kosten worden desgewenst vergoed. (Voor verzending van deze vogels is een vogelvergunniing c 2 vereist, die kan worden verstrekt door politieambtenaren). Als kieviten zich vertonen op ga zons van tuinen (wat thans herhaal delijk gebeurt), kan men trachten hen te voeren met meelwormen, die in de aquariumhandel verkrijgbaar zijn. Van Nelle bestellen (Adv.) Tengevolge van de droogte in de afgelopen maanden, is de Franse melkproduktie verminderd en de prijsstijgingen, die hieruit zijn voort gevloeid, hebben de Franse regering doen besluiten maximumprijzen vast te stellen voor boter en kaas. In Frankrijk bestaat reeds enige tijd een officiële prijs voor melk. In verband met het feit, dat de prijzen voor boter en kaas tot dusverre vrij gelaten waren, toonden de melkpro ducenten een voorkeur om hun melk te verkopen aan de boter- en kaas- fabrikan'jen en dit heeft in verschil lende steden geleid tot een tekort aan cons umptiemelk. De heer W. Midavaine te Oostkapelle heeft Nederlands octrooi gekregen op een door hem geconstrueerde bietenzaaimachine .welke het tijdrovende „uitdunnen" van opkomende suikerbieten overbodig maakt. Waar vroeger nl. teveel zaad in de grond gestopt werd, wordt nu door middel van een draaiende trommel en een ingenieus distributie-systeem op regelmatige afstand een bietenzaadje tegelijk geplant, waarbij meteen zorg wordt ge dragen voor een onderlinge afstand van de zaadjes welke een ongehinderde groei garandeerd. Op het apparaat was reeds eerder een Engels- en een Belgische patent verleend. Op de foto zien we de uitvinder met een model van zijn constructie.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9