LEIDEN STAPT OVER ZIJN GRENS Zijlbrug verbindt Willem de Zwijgerlaan met provinciale weg naar Rijpwetering WOONBOOTHAVEN en NIEUW ZWEMBAD Ook Leiden slaat een blik op het probleem van de vluchtelingen DANKJEWEL BRANDWEER! Groen, ruimte en fantasie in bebouwing van Zijlwijk in noord VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT De Zijl is een natuurlijke grens van Leiden. Bovenstaande foto laat zien hóe de stad ook hier tegen zijn barrière aangroeit en op het punt staat de stap over het water héén te nemen. Geheel links op de foto ziet men cle nieuwbouw ten noorden en ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan in Leiden Noord. Daarachter liggen de Volkstuinen, nog verder ziet men de bomen van Warmond,. Links op de voorgrond ligt een poel, die tezijner- tijd moet veranderen in een haven voor woonschepen. Als u deze foto vergelijkt met de kaart die de dienst gemeentewerken ter beschikking stelde, krijgt u een idee hóe het moet worden. Het is belangwekkend te zien hoe op deze foto het verlengde van de Willem de Zwijger laan in Leiden Noord aansluit op Provinciale Weg 5. De aanloop tot de brug over de Zijl ligt or reeds. Het is een herinnering aan de oude treinbrug (voor het H.arlemmermeer-treintje) die hier ééns gelegen heeft. Deze verkeers ader, die óver de Zijl heen het hart van Leiden zal bereiken speelt een belangrijke rol in het wegenschema, dat voor Leiden en zijn agglomeratie is ontworpen. De weg zal n.l. gaan van de Provinciale Weg 5 (autoweg naar Rijpwetering, Roelofarendsveen, etc.) via een nieuw te bouwen brug over de Zijl, Willem de Zwijgerlaan en de verbrede Marnixstraat naar het stadscentrum, of verder langs de Wil lem de Zwijgerlaan naar het Stations plein. Het is te verwachten, dat door de aanleg van Rijksweg 4a naar de Haarlemmermeer het verkeer uit de richting Amsterdam van deze invals weg gebruik zal maken. Wat het lo kale verkeer van het stadscentrum betreft, zal de „Merenwijk" (ten noorden van de Slaaghsloot gelegen) en een klein deel van de nieuwe woonwijk achter de Touwfabriek in de gemeente Leiderdorp op deze in valsweg aansluiten. In het midden van de foto ziet men de Zijl en rechts daarvan de Zijlweg afbuigend tiaar de Provincnale Weg 5. Links van de woonwagenhaven komt in plaats van ,De Zijl" een nieuw zwembad, waarvan bijgevoegde plattegrond een duidelijk beeld geeft. Om bovenstaande foto met wijd perspectief te kunnen maken moesten wij een hoog standpunt innemen. Torens of schoorstenen wa ren niet in de buurt. Maar gelukkig snelde de Leidse brandweer ons te hulp. De commandant gaf toestemming voor het gebruik van de lad derwagen. Chauffeur K. v. d. Kraan schoof ons 27 meter hoog en brandmeester le klas v. d. Holst maakte een foto van ladderwagen plus fotograaf. Harte'ijk dank brandweer! En tot een volgende keer maar weer. De cijfers tonen aan, dat het vluch telingenvraagstuk nog steeds acuut is. Europa telt nog 130.000 vluchtelin gen, in het Midden-Oosten zij er naar schatting twee miljoen (Arabische), het aantal Algerijnse verdrevenen kan op 200.000 worden gesteld en in Hongkong leven nog 10.000 Wit-Rus- sen. Dat zijn zo maar enige cijfers die een indruk geven van de uitgestrekt heid dezer problematiek. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft in december van het vorige jaar besloten, de pe riode van 1 juni '59 tot 31 mei 1960 tot wereld-vluchtelingenj aar uit te roepen. Men is overtuigd van de noodzaak van een voortgaande en we reldomvattende krachtsinspanning om het vluchtelingenvraagstuk naar een oplossing te leiden. Teneinde de hulp voor de mensen concreet te maken, heeft het Neder landse comité zich het lot van de ontheemden in de Duitse kampen Ohmstede en Friedrichsfeld aange trokken. Voor deze kampen is mini maal een 'bedrag van f 1.100.000 no dig. De kampbewoners verkeren in hulpbehoevende omstandigheden, niet alleen materieel maar ook psychisch. Het is zeker niet zo dat onder de vluchtelingen een grote mate van on gebrokenheid wordt aangetroffen. Velen zijn de apathie nabij of leven daar al in. Niet alleen woning. Het Nederlandse comité wil probe ren, een verticale oplosing voor deze mensen te vinden. Met een woning alleen zijn zij niet geholpen; dat zou slechts een verplaatsing van de moei lijkheden betekenen. Er moet wor den gewerkt aan hun sociale rehabili tatie. Er moet een zodanige werkge legenheid worden gecreëerd, dat zij zich in hun nieuwe omgeving, waar in zij, naar nut zich laat aanzien, nog lange tijd zullen verkeren, kunnen assimileren en intregreren en straks zelf de huur van de nieuwe woning kunnen opbrengen. Voor het project Ohmstede is een bedrag van f 750.000 nodig ter dek king van de onrendabele top van deze woningen; het project Friedrichs feld vraagt f 350.000. Ook het Leidse comité doet een be roep op de burgerij Van 26 tot 31 oktober wordt hier een collecte voor de vluchtelingen gehouden Collec tanten kunnen zich aanmelden, liefst vóór 19 oktober, bij mr. C. J. de Vo gel, Cobetstraat 22 Leiden, telefoon 31354, of bij de dienst voor sociale zaken, Steenschuur 21 Leiden, tele foon 31941. Bovendien wordt op 30 en 31 oktober in het Volkshuis aan de Apothekersdijk een bazaar gehou den, die op vrijdag 30 geopend is van 2 uur tot half 12 en op zaterdag 31 van 11 uur tot half 12. Programma. Aan deze activiteiten gaat de „Week voor internationale samenwerking", die dit jaar voor de vierde maal in Leiden wordt gehouden, vooraf Deze gaat uit van de speciale Leidse com missie en staat geheel in het teken van de vluchtelingen. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordi gers van de Europese Beweging in Nederland, de Vereniging voor inter nationale Rechtsorde, het Europees Jeugdwerk, de Ned studentenvereni ging voor Wereldrechtsorde, de Poli tieke Jongeren-contactraad, het plaat selijke Unescocomité, de Leidse Jeugd Actie en voor deze week bo vendien de Stichting voor Vluchte lingenhulp Leiden. Van deze stich ting is prof. mr. J. C. van Oven voorzitter. Op vrijdag 16 oktober om 3 uur opent prof Van Oven in het museum voor volkenkunde aan de Steen straat een tentoonstelling onder de titel „Ontheemd maar ongebroken" Deze is dagelijks te bezoeken van 10 tot 5 uur Zij duurt tot 4 november. Op maandag 19 oktober om 8 uur concerteert in de Stadsgehoorzaal het Slavisch ensemble Kazbek" onder leiding v. Efgeni Travin; de opbrengst is ook voor de vluchtelingen Kaar ten bij mevrouw Gosses, Hooger- beetsstraat 10, telefoon 31150, mevr. Kriest, Tesselschadestraat 12a, tele foon 20249, mr Vogel, Cobetstraat 22, telefoon 31354, bureau L. J. A., stadhuis, telefoon 20041, toestel 3. In een bijeenkomt voor de univer sitaire gemeenschap en andere be langstellenden zal op woensdag 21 oktober om 8 uur in het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat dr. P. H. Pott, directeur, spreken over „Oost en West als partners en als te genspelers in deze wereld" Ver toond wordt dan een film „Man and his culture." Menselijk leed. De vrouwenorganisaties hebben een samenkomst op donderdag 22 ok tober om half 3 in het stedelijk mu seum. Mevrouw dr H Verwey—Jon ker, lid van de S.E.R., spreekt over de na-oorlogse vluchtelingen en hun inschakeling in het economische en sociale leven. Op vrijdag 23 oktober om 8 uur is er een filmlezing in de foyer van de gehoorzaal, georganiseerd door K. en O. de heer J. H. Elffers, vertegen woordiger in Nederland van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, heeft zijn lezing de titel „Menselijk leed in een wereld van sociale voor uitgang" gegeven. Voor de jeugd is er op zaterdag 24 oktober om 8 uur een bijeenkomst geprojecteerd, en wel in de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan, mede ter herdenking van de Dag der Ver. Naties. Spreker is mr Hans Velu; onderwerp: „Jeugd aan weers zijden van het IJzeren Gordijn". Er worden films gedraaid over de school, de jeugdbeweging en het leger in Oost-Duitsland. Deze lezing is met name bedoeld voor leerlingen van het v.h.m.o., de kweekscholen, het u.l.o de vakscholen, de politieke jongerenor ganisaties en het jeugdwerk. Voor maandag 26 oktober om 8 uur is een bijeenkomst uitgeschreven te houden in de Burgerzaal van het stadhuis (speciaal voor genodigden). Dr. C. L Patijn, voorzitter van de Ned Federatie voor Vluchtelingen hulp, voert daar het woord na een inleiding door de burgemeester. Aan de bazar in het Volkshuis, waarvan men hoopt, dat het finan cieel een groot succes zal worden, kan iedereen meewerken, nu al, door handwerken. Doppen, prijzen etc be schikbaar te stellen straks door het Vokshuis te bezoeken. Materiaal voor de bazar kan ge bracht worden bij een van de onder staande adressen: Mevr Van Wely, Breestraat 12; tel. 20123; mevr Van Wijk, Fruinlaan 16, tel. 21483; mevr. Gosses, Hogerbeets- straat 10, tel. 31150; mevr Parmen- tier, Witte Singel 60, tel. 22153. Werkgelegenheid blijft gunstig Ondanks het feit, dat seizoenin vloeden een geringe stijging van de werkloosheid te zien gaven, blijft de werkgelegenheid in het rayon Lei den van het Gew. Arbeidsbureau gunstig. De geregistreerde arbeidsreserve is gedurende de maand september met 40 toegenomen. Er valt een toe name van hotel-, café- en restaurant- personeel van 4 tot 20 en van on- en minder geschoolde krachten, die gedurende de drukke zomermaan- Uit deze wijk, Leiden Noord VI zal, naar men kan verwachten een aantrekkelijke buurt groeien, waar een geheel nieuwe bouwwijze gevolgd werd. Nergens in Leiden werd door de stedebouwkundigen zó gestreeft naar een „losse" bebouwing als hier. De flats liggen niet evenwijdig, maar bijna haaks op de as van de straat. Grote gazons omsluiten de verschil lende woon-eenheden; men treft er ook garage-boxen aan. De kinderen wordt een ruime speelgelegenheid geboden. Bomen, heggen, kleine plantsoenen, vervolmaken het geheel. Oe architecten zijn Roosenburgh, Verhave, Luyt en De Jong uit Den AUTO-SERVICE GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Tel. 23041 (Advertentie) den in seizoengevoelige bedrijven werkzaam waren te constateren Ook het aantal ingeschreven minder- geschikten (ingeschrevenen die ten gevolge van enig defect gehandicapt zijn) is toegenomen nl. van 117 tot 127. x Het aantal ingeschreven bouwar beiders is tengevolge van de toene mende bouwactiviteit gedaald Hoe wel het aantal werkloze metaalbe werkers iets is gestegen is de activi teit in de metaalnijverheid alleszins bevredigend Er is in deze sector zelfs sprake van een toenemende vraag. Het aanbod van vrouwen bleet ook in september stabiel (127) De geregistreerde vraag daalde belang rijk en wel van 401 tot 315 Vooral de werkelijke behoefte aan vrouwe lijk persontel voor de confectie- en textielbedrijven en aan vrouwelijke hulp is zeer groot. In tegenstelling met voorgaande jaren is er momenteel in de land bouwsector weinig werkgelegenheid hetgeen valt toe te schrijven aan de prachtige zomer, waardoor met min der krachten het werk kan nu over een langere tijd worden ver deeld kan worden volstaan. Haag. De aantallen kamers van de verschillende woningen variëren van 2 tot 6. De huur wordt geschat op gemiddel 14.65 per week. Bijgevoegde plattegrond geeft een toekomstbeeld van dit gebied in Leiden Noord. Geheel noordelijk ziet men de Willem de Zwijgerlaan, westelijk de Kooilaan en zuidelijk de Ringkade Timorstraat. Het gebied wordt onge veer in het midden doorsneden door de Sumatrastraat. Van het wooncom plex tussen Kooilaar. en Sumatra straat valt de losse bebouwing op. Hier worden drie verschillende woon- types woningen bij elkaai gebouwd: één flat, één twee verdiepingen blok en één serie eengezinswoningen. Ten zuiden van dit woonblok liggen ver schillende openbare gebouwen. Van links naar rechts zi.in dit: een tehuis voor bejaarden een R K kleu terschool en een R K school voor la ger onderwijs, een vakschool voor meisjes, êen kerk, een kleuterschool er. een noodschool Dé grond op de plaats waar de kerk moet komen (nabij de woonschepenhaven) is on langs aangekocht door de Hersteld Apostolische Gemeente. Daarnaast ziet men het ontwerp voor een nieuw zwem- en zonnebad aan de Zijl Ten zuiden van het bad ligt een uitgestrekte speelweide Er zijn vier baden waaronder één diep en één k'euterbadje Tussen woonarkhaven en Sumatra straat ligt nog een serie gebouwen: een aula-school, een gymnastieklo kaal, een openbare ULO en een openbare kleuterschool Rechts daar van zijn een -eeks autobuxen gepro- pecteerd Van de woonarkhaven, die „Marowijnehaven" genoemd wordt volgens dit ontwerp verwacht men, dat zij een ligplaats zal bieden aan een groot deel van de woonschepen, die nu binnen de bebouwde kom van Leiden liggen. Men zal zich herinneren, dat het plan voor de aanleg van zulk een haven op tegenstand is gestuit bij een deel van de woonarkbezitters. Het ligt in de bedoeling deze haven met veel groen, plantsoenen en bo- mene aantrekkelijk af te grenzen. Aan de Kooilaan is nog een winkel centrum en een wükgebouw (Gere formeerd) geprojecteerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 17