Gemeenteraad van Zoeterwoude verbolgen op Prov. Waterstaat jams, zó voordelig! De moord op Stanley Wilson DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Onder de vele ambtelijke berichten bij de raadsvergadering van Zoeter woude deelde de voorzitter als een der belangrijkste mede, dat het wo- ningcontingent in verband met de af braak van huizen voor de Provinciale wegenbouw met 7 woningen is ver hoogd. Dit bericht is doorgegeven aan de R.K. Bouwvereniging ter uit voering van plannen. Ingekomen is een verzoek van C. P. J. Paardekooper Sr. de druk op do waterleiding te verhogen opdat vooral 's maandagmorgens de sani taire voorziening van zijn woning niet langer onbruikbaar zal zijn. Aan reclamant zal bericht worden, dat inmiddels door de waterleiding com missie een oplossing is voorgesteld om door het leggen van een aanvoer- buis vanaf de Ommedijk, nabij de Grooten Molen naar de Noordbuurt de druk te verhogen. De voorziter geef een relaas van de pogingen om ook Geldeywoude en Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM 1. 402 M. 7.Ü0—24.00 NCKV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewij de muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Accordeonspel, 12.50 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamer- ork. 15.10 Voordracht. 15.30 Gram. 16.00 Goede rozen voor de tuin, caus. 16.15 Viool en klavecimbel. 16.40 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjes koor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Gewijde muz. 18.15 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regerings- uitz.: Serie: plaats van functie van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen. Het Tropeninstituut en zijn nieuwe taak, d. H. Offerhaus. 19,00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorspr. 20.30 Ork. en koren 21.40 Kunstrubr. 22.00 Milit. muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Muz. caus. 23.20 Gram. 23.35—24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VARA, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Verkizingen in Enge land. 11.00 Voor de kleuters. U.15 Pianorecital. 11.40 Gram. 11.55 Ver kiezingen in Engeland. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek. Groningen, de grootste boer van Nederland 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.45 Pianorecital. 12.55- Nabeschouwing over de Britse parlementsverkiezin gen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Boek- bespr. 14.45 Kamerkoor. 15.00 Thea- terork. en solist. 15.30 Hobo en piano. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Verkiezingen in Engeland. 16.35 Voor de zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.55 Verkiezingen in Engeland. 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammond orgelspel. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr 20.15 Het Protestantse kerklied. 20.30 Be nelux, caus. 20.40 Pianorecital 20.45 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 De Gyroscopen tol len, klankb. 22.15 Buitenl. week- overz. 22.30 Nieuws VPRO: 22.40 Voordr. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikale caus. 23.5524.00 Nieuws. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.). 22.15 uur. Herinneringen aan 1 jaar geledenen herinneringen aan 13 jaar geleden. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, caus. 20.40 Vliegwereld. 21.05 Draaitafelconferentie. 21.4022.00 Documentair progr. do Geerpolder drinkwaterleiding te verschaffen. De stichting van water leiding De Tien Gemeenten kan door de vele uitbreidingen in eigen gebied geen uitbreiding van capaciteit geven. De heer Van der Ploeg informeert naar de mogelijkheid om vanuit het bestaande net deze voorzieningen te treffen waarop de voorzitter wijst op de grote financiële investering. Er is nu een suggesie gedaan tot het ma ken van een nortonpt in Gelder- woude waartoe inmiddels aan de g»- meente-architect opdracht is gege ven de mogelijkheid tot uitvoering te onderzoeken. Commissaris der Koningin op werkbezoek. De voorzitter deelt mede, dat op 3 novemoer a.s. de Commissaris der ivomngin aan onze gemeente een werkoezoek zal brengen. Van Rijkswaterstaat is bericht in gekomen, dat net voetpad nabij de Rijksweg 4a binnen korte tijd in uit voering zal komen. Van de directie van de D.A.W. is nu berient ontvangen, dat alle goed keuringen zijn gegeven tot ue uitvoe ring van hei sportveld aan de Hoge Rijndijk. Aan de Ned. Heide Mij. is opdracht tot hel maken van het plan gegeven. Als voor dit object werk lieden beschikbaar kunnen worden gesteld zal in het begin van decem- oer begonnen worden. Bij alle waterleiaing-narigheid is nu ook de aanjager die de druk moet opvoeren versleten. Er is een spoed bestelling voor een nieuwe gedaan De onderhandelingen over een betere bewegwijzing nabij het via duct van de Rijksweg zijn doodgelo pen op de financiën. De Rijkswater staat is wel bereid de aangevraagde borden te plaatsen maar de borden ad 25.00 moeten door de gemeente be taald worden. Van de Sted. Lichtfabrieken is naar aanleiding van de in de raad uitge sproken klachten over het kabelnet een uitvoerig rapport ontvangen waarbij wordt geconstateerd dat in de laatste 3 jaren slechts 6 keren een storing is opgetreden die echter niet te wijten zijn aan overbelasting doch door mechanisatie oorzaken zijn ver oorzaakt. Aan de Vüetweg zal, mede in verband met de aansluiting van het poldergemaal een zwaardere kabel gelegd worden terwijl ook nog andere voorzieningen zullen getroffen wor den. In een onderhoud met het Bestuur van de Geerpolder is de verbetering van het weggedeelte naar 't recreatie oord besproke,n. Daar de kosten 3600 bedragen en het polderbe stuur slechts voor 300 kan bij dragen onder mededeling dat de sub sidie dan nog niet gemist kan worden menen b. en w. dat er andere meer noodzakelijker uitvoeringen voor moeten gaan. De heer Van der Ploeg blijft, al zijn de financiën niet rooskleurig, toch aandringen op verbetering. De stijging van het leerlin gental van de O.L. School geeft aan leiding tot aanstellen van 'n tweede leerkracht. Hoewel dit getal een jaar bestendigd moet zijn om dit te berei ken zullen B. en W. zich tot de minis ter van Onderwijs wenden om ein delijk te verkrijgen dat deze school niet langer een eenmansschool zal blijven. J „r De verbetering van de Weipoortse- weg is gegund aan de laagste inschrij ver L. P. v. d. Geer te Leiden voor 158.000. De begroting was 194.782.54. Begrotingen. Hierna worden de begrotingen aangeboden. Die van Maatschappe lijke Zorg op 46834, waarbij het na delig saldo ad ƒ43.338.93 door een subsidie moet gedekt worden. De begroting van het waterleiding bedrijf is van de gewone dienst ƒ42.612.20 en in de kapitaaldienst 18.966.40. Van het grondbedrijf 16.876.47 met een nadelig saldo van 13.732.62; kapitaaldienst f 16.077.84, De gemeentebegroting heeft in de gewone dienst aan inkomsten en uit gaven 1.430.403.68 Het geraamde tekort van ƒ46.000 zal uit de reserve geput worden. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten ƒ4.325.999.07, uitga ven 4.884.333.98, nadelig saldo ƒ538.333.91. Betreffende het tekort in de ge wone dienst dat door bezuinigingen, zoals reeds gepubliceerd, reeds ge drukt is, deelt de voorzitter mede, dat de uitkeringen van het Rijk mee en tegen kunnen vallen. Persoonlijk denkt de voorzitter dat dit wel mee zal vallen. Verdeling woningen. Bij het aanvragen van het Rijks voorschot voor de 16 woningen moe ten de bepalingen gemaakt worden omtrent de toewijzing. Naast de be paling, dat 10 pet. van de woningen oeschikbaar moeten worden gesteld aan het Rijk stellen b. en w. voor als reeds eerder is bepaald 1/3 aan b. en w. en 2/3 voor de leden van de woningbouwvereniging ter beschik king te stellen. Er is echter een minderheid in het college ten opzichte van dit voorstel. Wethouder Van Hofwegen heeft zich uitgesproken voor de verhouding van De heer G. P. van Leeuwen respec teert en waardeert de woningbouw vereniging, maar heeft zich tot na denken gestemd omwille van de moeilijkheden rond de toewijzing van woningen en spreekt zich uit voor een gelijke verhouding in het recht van toewijzing. De heer Van Mil acht eveneens de voorgestelde voorwaarde niet ge lukkig en spreekt zelfs van in strijd zijn met de woningtoewijzing, zijn bewering stavende met te zeggen, dat het aantal woningzoekenden onder de niet-leden van de woningbouw vereniging even groot is als die van de leden. De heer Van der Ploeg heeft een zeer spijtig gevoel, dat er ten deze in de r.k. fractie tegenstellingen zijn en wil nog eens herhalen, dat met deze houding ook in Zoeterwoude de zegenrijke woning-corporatie haar zelfstandigheid steeds meer wordt ontnomen. Als dat zou voortgaan wordt de woningbouwvereniging sla pende gemaakt, gedegradeerd tot huurophaler en dat heeft zij zeker in het verleden niet verdiend. Als de raad dit vuorstel verwerpt maakt hij een slechte beurt. De heer Van der Geest houdt een pleidooi voor de autonomie van de woningbouwvereniging. Het zou een ramp geweest zijn als de woning bouwvereniging niet zou kunnen voortgaan. Spr. zou het betreuren als activiteit door de verwerping van het voorstel zou geremd worden en dringt er op aan de bestaande ver houdingen te bestendigen. Wethouder Van Hofwegen spreekt waardering uit voor het werken van de woningbouwvereniging en hoopt, dat zij dat ook in de toekomst zal blijven doen, maar is geconfronteerd met de huisvesting en moeilijkheden van de adviescommissie, die tenslotte aan b. en w. worden voorgelegd en waarmede het college ook vaak geen raad weet. Ook de niet-leden van de woningbouwvereniging wonen vaak te klein, terwijl jonge mensen door hun lidmaatschap een ruime woning betreden. De heer Koek betoogt, dat de wo ningbouwvereniging in de urgente gevallen ook steeds geholpen heeft. De heer Van der Ploeg repliceert en wijst wethouder Van Hofwegen dat de woonruimtecommissie met de wijziging van de verdeling toch ook niet tot een groter aantal beschik bare woningen komt. Er is nu een maal nog steeds een tekort en dat wordt hiermede niet opgelost. De voorzitter geeft een duidelijke verklaring waarom B. en W. zij het dan niet voltallig dit voorstel hebben gedaan. In de kwestie van de 47 woningen, waarvan nu deze 16 een gedeelte zijn, is met 7 tegen 4 beslo ten om de verdeling 1/3 tot 2/3 te maken zodat wy ons moreel verplicht achtten hetzelfde voor te stellen. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen met 7 tegen en 6 voor. Tegen stemden de heren Van Hofwegen, Van Uil, G. T. v. Leeuwen, de Graaf, Van Diemen, Van Vliet en de Vrind. Het voorstel tot overname van een gedeelte van de laan van Th. van der Salm tegen bijbetaling van 500, welk bedrag aan de verbetering zal worden besteed, wordt aangenomen. Uitbreidingsplan Zuidbuurt Tot grote teleurstelling van dege nen dje gekomen waren voor de be handeling van het uitbreidingsplan Zuidbuurt werd dit zeer belangrijke besluit zonder enige discussie geno men. Ook de gemeenschappelijke rege ling inzake de keuringsdienst werd bij hamerslag aangenomen. De Sint Jans-Fanfare kreeg weer 1 600 subsi die en ook aan de Chr. lagere Land bouwschool in Moercapelle werd een subsidie verleend. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedden van het gemeenteperso- neel ongewijzigd te laten werd aan genomen. De raad besloot ook tot een betere opstelling van de zitplaatsen van de leden in de raadzaal. Er was, met recht, geklaagd dat de aan het eind van de tafel zittende leden de voor zitter niet konden zien. Kosten 600. IIP* lUJtiMMBWMMB r* '"ïst1 W£ Zwaardemaker's 70 ct 93 cl 122 ct SPORT VOETBAL CENTRALE TRAINING MET Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten (Advertentie). Op het technisch bureau zal een reparatie gemaakt worden waardoor de gemeentearchitect een eigen afde ling krijgt. Kosten 500. De Vrouweweg De rondvraag was met recht het venijn jn de staart. De heer van der Ploeg hield een betoog, dat niet be paald bezadigd was. Spr. was aan vankelijk van plan om de geschapen toestand door de verkoping van de weg ten opzichte van de woningen te bespreken. Nu een rechtskundig ad vies-bureau np zal treden om schade loosstelling voor de waarde vermin dering te bepleiten ziet spr. daarvan af aangezien hij geen jurist is. Spr. geeft nu een beeld van de ho peloze verkeerssituatie en de z.i. treurige uitvoering van dit werk ten opzichte van het verkeer met een eindeloos tempo en constateert dat er niets gedaan is om het publiek te vergemakkelijken. Zelfs het eindelijk klaargekomen trottoir wordt nog met stenen bezet zodat het verkeer links tegen rechts geen meter breedte meer overhoudt om zich te verplaatsen .Een oplossing om tijdens dit werk, tijde lijk langs de Europaweg te gaan met de fiets zou een oplossing zijn ge weest. Nu bekeurt de politie iedereen die van die weg gebruik maakt. Ne ringdoenden kunnen hun klanten niet bereiken. Als er een vorstperiode komt is de ellende niet te overzien. Het is een schandaal onze gemeente onwaardig. De voorzitter zegt, dat de invoe ring bij de provincie ligt. Toestem ming om op de Europaweg te fietsen wordt niet gegeven; doet men het toch en komen er ongelukken wordt de politie aansprakelijk gesteld dus moeten er bekeuringen gemaakt wor den om dit te voorkomen. De heer Van der Ploeg repliceert met te zeggen, dat de gemeente toch wel zeggenschap heeft op het ver keer, nu het enige naar de stad. Als wij onze klanten niet meer kunnen bedienen gaan ze dood zegt de heer Van der Geest. Er was alle reden om tijdelijk de Europaweg voor alle ver keer open te stellen. De voorzitter wil met een lid van Ged Staten 1 et geval bespreken. Men verwacht daar niet veel van De voor zitter heeft nu een toezegging dat met een dubbele ploeg zal gewerkt wor den. De heer Paardekooper bespreekt de wijze van uitvoering. Het was mo gelijk geweest het werk in twee helf ten van de weg uit te voeren. Daar mede had het verkeer voor fietsen en bakfietsen rustig door kunnen gaan Wethouder Van Hofwegen stelt voor volgens de suggestie van de heer Paardekooper op te Heden en deze werkwijze direct aan de directeur hoofdingenieur voor te leggen. De voorzitter wil gaarne gevolg ge ven aan de*e wenk om tot een onbe lemmerd verkeer te komen. Het bleef bij deze ene vraag bij de rondvraag. Scheeosberichten ALPHARD 8 okt. te Hamburg; AL PHERAT 7 okt. te Willemstad; AM- STELKROON 8 okt. te Singapore; AM- STELSLUIS passeert 7 okt. Kaap Bou- garoni naar Gdynia; ANGOLAKUST 7 okt. van Antwerpen naar Casablanca; BENINKUST 7 okt. te Hamburg; BIN- maal de strijd tegen elkaar aanbinden. Daaronder bevinden rich nog weer vijf tien deelnemers in de Regenboogklasse, dertien in de Olympiajollenklasse, ruim dertig in de Vrijheidsklasse, vijftien in DEZELFDE KERNPLOEG de Puntklasse, 18 in de Pampus- en Het ligt in de bedoeling van bonds- ruim dertig in de Jeugdklasse In totaal coach Elek Schwartz voor de centrale zal in 18 klassen gestart worden, zater- training, die volgende week zal worden dag aanvang 3.10 uur, zondag te 10.10 gehouden de dag daarvoor zal in en 13.40 uur. overleg met de betrokken verenigingen worden vastgesteld de elf spelers en HOCKEX vier reserves van het Nederlands elftal HOCKEYPLOEG OPNIEUW die voor de wedstrijd tegen België wa- GEHANDICAPT ren aangewezen, uit te nodigen. He( Nederiandse hockey-elft.l, dat FORTUNA '54LUIK 03 door het nog steeds niet opgeloste con- flict tussen enkele spelers en de bonds- De ere-divisieclub Fortuna 54 uit Ge^ leiding al danig gehandicapt was, zal leen heet met 0-3 verloren van de FC h„ ta hel negen lande„t0urnoei te Mün- Luik, welke wedstrijd werd gespeeld cden dat ZOndag begint ook zonder Theo voor het tournool om de „beker van de Telingen moeten doen. De Be Fair- landen zonder grenzen back heeft onlangs een middenhands- FEYENOORDSTADE FRANCAIS I0 beentje in de rechterhand gebroken. De arts van het nationale hockeyteam, Feijenoord heeft gisteravond in de dr Brandsrha deelde gisteravond tij- eerste wedstrijd van de competitie om denB de iaatste conditietraining, die in de Vriendschapsbeker voor ongeveer ^et olympisch stadion voor het vertrek 25.000 toeschouwers in het Rotterdam- naar München werd gehouden, mede, se stadion met 1—0 gewonnen van de dat Terlingen's blessure nog niet zover Franse eerste divisieclub Stade Fran- is genezen, dat spelen mogelijk is. gais. Voor het enige doelpunt in deze jjet Nederlands elftal reist zaterdag matige wedstrijd, die grotendeels werd dus met 16 spelers naar de Beierse beheerst door de beide verdedigingen, hoofdstad. zorgde midvoor Cor van der Gijp na Na afloop van de oefeningen in de een kwartier spelen in de tweede helft, verlichte stadionkuip werd voor de Feyenoord miste de steun van Rijvers, eerste wedstrijd, die Nederland zondag die zondag in de wedstrijd tegen België u oktober in München tegen Duitsland een teen van de linkervoet had gebro- speelt, het elftal samengesteld, ken, zeer en de Rotterdamse aanval ver- loor mede aan stootkracht, doordat ATLETIEK KAV DE BATAVEN Rhiin de Nederland*^ linksbuiten In de Pim Muber-veldloop te Velsen Fr'ant t»,™Ï5 do°r s«?rai «eerganiseerd werd de Ba: de Franse profclub, kwam niet tot een opvallende rol. OOSTENRIJK Ts'IET IN WERELDKAMPIOENSCHAP taven-atleet Homan uit een veld van 25 deelnemers 2e in de tijd van 6 min. 01.8 sec. De afstand bedroeg hier 1925 De Oostenrijkse voetbalbond heeft het df A-jongens wist de Haas een ie besluit genomen, niet in te schrijven Pkftts> to bereiken uit een sterk veld voor het tournooi om het wereldkam- A-Jumoren. Het parcours was hier 3600 pioenschap 1962, waarvan de eindron- m: la"fDe u^d van de Haas waa *3 den in Chili worden gehouden. In 1958 m'n- ^8,t) aec- was het Oostenrijk, dat Nederland de *n ^en fag wwen verschillende Ba- pas afsneed naar het eindtournooi in aan d® start bi regionale baan- Zweden. De topclubs in Oostenrijk heb- ^r^den- Reeuwyk werd 2e op de ben zich er tegen gekant, dat zij zo'n ?9^P klasse A in de tyd van 16 min, lange tijd - in dit geval van 15 mei tot w*erd ?- sie ge" 15 juni 1962 hun spelers moeten mis- d In .m*' terwijl Ton v. sen. De Oostenrijkse voetbalbond heeft Q p j 9 "i" ^S?Jens de derm daarom de enige konsekwentie genomen finjde 3e werd in de tijd van 8 sec. pre en van deelneming afgezien. ^lekerk nam deel aan het ko- Zowel in 1934 (Uruguay) als in 1950 Belstoten en verspringen jongens A. (Brazilië) is het moeilijk geweest, de Voor deze nummers waren een groot Europese landen voor het wereldtour- aantal deelnemers. Op kogel werd hij nooi te interesseren, daar deelneming 10.84 m. en op verspringen 7e betekent, dat de verenigingen, die spe- TT Iers aan het nationale elftal afstaan, **>doortrainine Hedenavond zal een deze tenminste zeven weken moeten begm worden gemaakt met de jaarlijk missen se indoortraining. Deze wordt nu ge ur»». at v«d,da„ houden in de school aan het Schutters- veW- training zal worden geleid door VOETBALTOURNOOI de heer H. van Lavieren uit Den Haag, De in Wenen gespeelde wedstrijd tus- die per 1 okt. j.l. als trainer van de Ba sen Oostenrijk en Tsjechoslowakijë in taven is aangesteld. Het bestuur ver- de voorronden van het olympisch voet- trouwt, dat er grote animo voor de in- baltournool is geëindigd in een'gelijk doortraining zal worden getoond. De in- spel met 00. Het was de eerste ont- deling is als volgt: van 7 tot 8 uur jon- moeting tussen beide Olympische voet- gens B, C, D; van 8 tot 9 uur dames en meisjes; van 9 tot 10 uur Heren en A- jongens. De atleten worden dringend verzocht op tijd aanwezig te' zijn. balploegen. AFDELING ARNHEM ZET COMPETITIE STIL Het bestuur van de afdeling Arnhem van de KNVB heeft besloten de com petitie, zowel voor junioren als voor senioren, voorlopig gedurende een maand SCHAKEN De uitslagen van de partijen, die gis- stop te zetten wegens de bijzonder teren zijn gespeeld voor de achttiende slechte toestand van de terreinen, als ronde van het kandidatentournooi te gevolg van de droogte. In de gemeente Zagreb luiden: Keres—Petrosjan Vt, Renkum is bijvoorbeeld nog geen wed- Fischer—Gligoric Ve—Tal—Olafsson strijd in dit seizoen gespeeld kunnen 1—0; Smislov—Benkoe afgebr. worden. De stand na de achttiende ronde luidt: 1. Tal 13 pnt; 2. Keres 11 pnt; 3. ZEIDEN Gligoric en Petrosjan beiden 9 pnt en DE NA-KAAG 1 afgebr. partij; 5. Smislov 8 pnt en 1 Zo zal dan in het komende weekeinde fffiebr.; 6. Fischer 7 pnt en 2 afgebr.; definitief het besluit van de zeil-zomer Benkoe 6 pnt en 2 afgebr.; 8. Olafs- 1959 komen. Daarvoor heeft de Kon. son 5 Pnt en 1 afgebr. Zeil-, Roei- en Motorsportver. „De PAARDESPORT Kaag" de zeilers de laatste gelegenheid kofrsfv tf nmvni^t geboden met de wedstrijden van de Na- KOERSEN TE DUINDIGT Kaag. Meer dan 180- deelnemers en De uitslagen van de op Duindigt ge- deelneemsters zullen voor de laatste houden koersen luiden: Una Casindra-prijs, afstand 2040 me- TANG 7 okt. te Tegal; BOSKOOP 7 ter (met autostart): 1. Wilma Dear, okt. te Hamburg; CELEBES 7 okt. te Kruithof 2.59.8, 1.28.1; 2. Whim P; 3. X Rjjeka; CLEODORA (t) 7 okt. van Miri Nancy Hollandia. Toto. w.: 2.30, pl. 1.80, naar Singapore; ENA (t) 7 okt. te Cris- 2.70, 3.60, gek. 10.70, cov. 9.20. tobal; ESSO ROTTERDAM (t) 7 okt. te Uranlx Gregor, afstand 2040 m.: 1. Wilhelmshaven; GAASTERKERK 7 Walter Mitty, P. A. Strooper 2.56.— okt. te Kobe; HECTOR 7 okt. te Lissa- 1.26.3; 2. Wento Concios; 3. Werna O. bon; IVOORKUST 7 okt. te Lagos, KA- Toto. w.: 5.40, pl. 1.80. 2.40, 2.—, gek. LYDON (t) 7 okt. van Curagao naar 6.70, cov. 7.60. Maracalbo; KARAKORUM 7 okt. van Ursula W-prijs, afstand 2300 meter: Hollandia naar Biak; KAROSSA 7 okt. 1. Vliegende Hollander, P. M. Smit te Sorong; KARSIK passeert 7 okt. 3.37.4, 1.27.— 2. Ville France; 3. Unen- Reunion naar Durban; LAURENSKERK de. Toto. w.: 6.30, pl. 2.40, 2.50, 4.80, 7 okt. Malta gepasseerd naar Port Said; gek. 10.60, cov. 6.80. LIMBURG 7 okt. van Blinjoe naar Us Famke-prijs, afstand 2040 meter Pladju; MARON 7 okt. te Laguaira; (amateurrijders): 1. Uranium H, J. van NIJKERK passeert 7 okt. Minicoi naar Harlingen 2.52.5, 1.24.6; 2. Quadrupes; Penang; OLDEKERK 7 okt. van Kaap 3 Uranus Koff. Toto. w.: 6.—, pl. 2. St. Vincent naar Antwerpen; OMMEN- 1.80, gek. 10.40, cov. 3. KERK 7 okt. te Port Swettenham; Urschin Hollandia-prijs, 1400 meter: RIOUW 7 okt. van Antwerpen naar 1. Young Lady Mac, M. Vergaay 2.06.4, Umuiden; ROSSUM (t) 7 okt. van 1.30.3; 2. Ydeal Double; 3. Yanette Pa- Kaap St, Vincent naar Bari; SALOUM rlsienne K. Toto. w.: 2.30, pl. 1.60, 2.30, 7 okt. te Brest: SCHOUTEN 7 okt. van 4.30, gek. 5.10, cov. 6.—. Fremantle naar Mauritius; SIGLI 7 Uranita-prijs, afstand 2040 meter: 1. okt. van Port Swettenham naar Bris- Sita, M. Vergaay 2.50.4, 1.23.5; 2. Hippo- bane; SILINDOENG 7 okt. te Mano- griffe; 3. Quartus Spencer. Toto. w.: kwari; STAD ALKMAAR 7 okt. te 3.20, pl. 1.40, 1.40, 2.30, gek. 7.10, cov. Emden; STAN VAC RIAU (t) 7 okt. van 6.—. Siak naar Tandjong Uban; STTtAAT De uitslagen van de rennen luiden: MOZAMBIQUE 6 okt. van Hongkong Zo-Zo-prijs, eerste afdeling 1900 me- naar Kobe: SUMATRA 7 okt. te Mar- ter: 1. Irish Doll, H. J. van der Kraats seille; SUNETTA (t) 7 okt. van Gee- 2.04.7; 2. Wurftaube; 3 Magnetic Norht. long naar Brisbane; TABINTA 7 okt. Toto. w.: 3.90, pl. 2.90, 6.90, gek. 37.90, van Tandjong Priok naai Singapore; 9 cov. 11.30. okt. te Singapore verwacht; TJIBANT- Zo-Zo-prijs, afdeling 2, afstand 1900 JET 7 okt. van Dar es Salaam naar Bei- meter: 1. Wunderlampe, C. van der ra; TJIMENTENG 7 Eokt, van Tand- Harst 2.07.— 2. Golden Arrow; 3. Mis- jong Priok naar Cheribon; WESTLAND tinguette. Toto. w.: 11.70, pl. 4.80, 1.80, passeert 7 okt. Ouessant naar Amster- gek. 14.—, cov. 4.70. dam; WONOGIRI 8 okt. te Jagna. Totalisator omzet: 82.736.—. door PHILIPPA PRESTON 4) „En weet u wel heel zeker, dat u ons niets verder te vertellen hebt?" Audrey zat op de harde stoel in het groengeverfde vertrek van het politiebureau en ze hoorde niets anders dan de zware voetstap pen, die in de gang voorbijkwamen en de vragen, welke de inspecteur haar stelde. De portier legde een verklaring af over het juiste tijdstip; hij had mijn heer Peters met een vriend zien bin nenkomen en terstond daarop was die vriend heei .gegaan. De vermoorde had gezegd, dat hij een halt uur te laat zou komen en het stenografen- bureau bevestigde, dat Audrey daar voor haar werk was geweest. Nee, er was niets verdachts. Haar verhaal was zeer envoudig. Ze vertelde het nauwkeurig, met uitzondering van de delen, die ze eruit liet en ze sloeg heel handig een brug over die ga pingen heen, verbaasd over haar eigen handigheid. Ze had zitten wachten, terwijl vin gerafdrukdeskundigen, fotografen, dokters en politiebeambten de ka mers in en uitliepen als reusachtige monsters. „En er was niemand of niets, dat u verdacht voorkwam? U bent er dus zeker van, dat u geen enkele kleinig heid overgeslagen hebt? Hoe hebt u dat half uur wachten op mynheer Peters doorgebracht?" „Mijn machine en notitieboek in orde gebracht en verder niets ge daan". Haar stem had een klank, die de inspecteur er verder op deed ingaan. „Niets gedaan.... dus er was ook niets, dat u de indruk gaf, dat er vóór u 'emand anders in het vertrek geweest was?" „Neen, niets!" Ze keek hem recht in het gelaat al voelde ze ook, dat haar lippen droog werden van span ning, toen hij zei: „O, ja", en ze naar een pen greep om har verklaring te ondertekenen. Ze schreef met vaste hand en scheen plotseling nieuwe kracht gevonden te hebben, die ver hinderde, dat haar hand beefde. „Dan zal ik niet langers beslag op uw tyd leggen. Mochten we nadere inlichtingen nodig hebben, dan zullen we u laten roepen; in elk geval moet u ervoor zorgen op de zitting aan wezig te zijn". „Zeker, mijnheer", antwoordde Audrey en ging naar buiten in de frisse lucht. Het was een koele voor jaarsavond. De lampen langs de Broadway geleken op kunstmatige manen en sterren tegen de blauw zwarte avondhemel boven de stad. In grote wagens reden met juwelen overdekte vrouwen loom 2n verveeld haar voorbij. In het voorbijgaan ke ken de mannen haar benieuwd na. Ze sloeg de Vijfde Avenue in, liep doel loos verder tot aan de Plaze en werd eerst toen gewaar, hoe vermoeid ze was. Ze riep een taxi aan een bui tensporigheid, waaraan ze anders nooit dacht -- stapte in en zonk met een zucht van verlichting op de kus sens in het donkerste hoekje neer. Ze was een weg ingeslagen, waar op geen terugkeer mogelijk was. Ze had geen opzettelijke leugens verteld, maar ze had de waarheid stilgehouden Belangrijke feiten ver zwegen. Als ze over het bezoek van Shane iets tegen de politie verteld had, zou ze zichzelf bevrijd hebben van elke verdenking, maar nu zat ze in de misdaad verwikkeld. Voor haar lagen kronkelende pa den en dat alles vond zijn oorzaak in de aantrekkingskracht, door Car ter op haar uitgeoefend. Haar kleine woning bestond uit twee vertrekken boven een her bouwde garage. Ze ging de smalle trap op en stak het licht op in haar zitkamer, die een lage zoldering van oude eiken balken had en dof amber gele gordijnen. Laag hangende lam pen met gele en rose kappen wierpen hun zachte schijn door de kamer. Er stonden twee grote leunstoelen en verschillende uitgezochte stukken porcelein, afkomstig uit het atelier van haar vader, waarin ze zo vaak had gezeten ir die ver verleden da gen, toen ze haar eigen brood nog niet behoefde te verdienen. Vier jaar geleden ze was toen zestien en had een figuurtje dat ge leek op een ivoren schulptuur wa ren er tal van mannen geweest die haar aanbeden, verlangd en met hoffelijkheden hadden overladen, maar ze had geen hunner willen heb ben, in het vage besef, dat hun ver ering allereerst in hun eigen hart voor zichzelf bestond en dat ze de brokjes zelfgenoegzaamheid, die ze te veel hadden aan elk meisje aanbo den. Neen, ze had hen zelfs niet mogen lijden en daarom was ze aan het werk getogen vrij van verlangens, die nog nooit in haar gewekt waren. Da mannen, die het atelier van haar vader en later de kantoren in de stad vulden, waren bleke schimmige afschaduwingen van wat ze zich voor stelde als haar geliefde of haar echt genoot. In haar veranderde stemming kwam de kamei haar vreemd voor; die morgen was ze in volkomen ge lukkig tevreden stemming van 1 uis gegaan en nu was ze teruggekomen met de draden ener tragedie om haar bestaan gewikkeld als de vangarmen van een inktvis. Ze moest nu een ge heim bewaren en dat woog haar zo zwaar als ijzeren boeien. Ze voelde ook honger, zonder er gens trek in te hebben en zette in haar keukentie water op om thee te zetten, werktuigelijk in al haar be wegingen en deed thee in de pot, zonder ook maar aan iets bepaalds te denken. Het was vreemd, dat ze opeens zo leeg van binnen kon zijn. Ze nam haar kopje mee naar de at- kamer en zou het juist op tafel neer zetten toen er gebeld werd. Ze bleef met het dampende kopjt schuin in haar hand staan, zodat ze de thee op het schoteltje morste^ waarna ze het neerzette en wachtte. Weer ging de bel over. Ditmaal luider en ongedul diger. „Ze zyn teruggekomen!" „Ze" betekende een enkele man uit die dichte menigte uniformen. Het baatte niet, te doen, of ze niet thuis was, want ze konden buiten door haar ramen het licht zien branden en an der kwamen ze immers toch terug? Je kon je niet voorgoed in een twee kamerwoning schuil houden. Zacht jes liep ze de kamer door en deed de deur open voor detective Ley ton. Hij maakte een buiging terwijl hij haar aansprak. „Het spijt me, dat ik u weer moet storen, maar ik zou u toch graag een paar minuten spreken. Ik heb u en kele belangrijke vragen te stellen in verband met een zojuist door ons ont vangen bericht". „Natuurlijk. Kom binnen". Audrey deed de voordeur dicht en ging hem voor naar haar zitkamer. Leyton keek goedkeurend rond. Ja, het paste alles precies bij dat meisje, ze had goede smaak; ze hield niet van prullen. Hij stale zijn harder in de zakken en wilde niet gaan zitten, want hij voelde zich ambtelijk r als hij stond in die kleine kamer en bo vendien wilde hij weten, of Audrev tot steun een stoel nodig had; doch neen, ze bleef staan met de ene hand op het tafelblad en keek hem rustig aan. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8