Koningin Juliana woonde het jubileumconcert van de K.LM. bij Actie „Bietekop' breidt zich uit Slippende trailer doodde gymleraar Jongens door Peelbrand ingesloten Eerste ..Honest John" in Nederland DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT H.M. de Koningin woonde gister avond in de kurzaal te Scheveningen het jubileumconcert bij dat daar ter afsluiting van de viering gisteren van het veertigjarige bestaan van de K.L.M. werd gegeven door het resi dentieorkest onder leiding van Wil lem van Otterloo. Omstreeks tien minuten over acht arriveerde H.M. de Koningin per hof- auto bij de ingang van het aan de kurzaal grenzende en er mee in ver binding staande hotel Kurhaus. Aan de voet van de trap die naar de in gang van het, hotel voert werd Hare Majesteit begroet door de president directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, en de directeur dezer maat schappij, ir F. Besancon. De heer Aler begeleidde Hare Ma jesteit naar de ingang van het hotel Kurhaus en het voor de trap samen gestroomde publiek begroette de vorstin met een hartelijk applaus. KONINGIN KREEG BLOEMEN Patricia Slotemaker, dochter van mr L. H. Slotemaker, directeur der K.L.M. bood Hare Majesteit een in leder gebonden exemplaar van het programma en een boeket bloemen aan. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de kurzaal, waar onge veer vijftienhonderd genodigden de komst van de koningin hadden af gewacht. De kurzaal was met bloemen ver sierd, grondstewardessen van de K.L.M. hadden de vele autoriteiten, die gekleed waren in rok, galauni form of staatsiekledij, met daarop de bij onderscheidingen behorende ver sierselen, en hun dames naar hun plaatsen geleid. Nadat de koningin de zaal had be treden, speelde het residentieorkest het Wilhelmus. De koningin en haar gevolg, almede de autoriteiten die haar in de hall hadden begroet, na men vóór het podium hun plaatsen in en het concert nam een aanvang. Het orkest speelde voor de pauze „Cy rano de Bergerac" van Wagenaar en, met solistische medewerking van de pianist Hans Henkemans, het derde pianoconcert van Ludwig van Beet hoven. PIONIERS VOOR DE CAMERA In de fcauze liet Hare Majesteit in de lounge o.a. Willem van Otterloo en Hans Henkemans aan zich voorstel len. Zij onderhield zich o.m. met' de heer en mevrouw Aler en met me vrouw S. Plesman-van Eijk." De Nederlandse televisiestichting was voor deze gelegenheid met zes televisiecamera's aanwezig om tijdens de pauze enige bekende luchtvaart pioniers op het beeldscherm te bren gen. Daarbij waren o.a. de vliegers J. J. Moll, die in de oktoberdagen van 1934 als tweede vlieger met ge zagvoerder Parmentier de „Uiver" in recordtijd van Engeland naar Mel bourne in Australië bracht en J. van Balkom, die als tweede vlieger met gezagvoerder Hondong de „Snip" voor het eerst over de Atlantische oceaan naar West-Indië vloog. Het tweede gedeelte van het con cert, dat door de NTS per televisie werd uitgezonden, was gewijd aan de „Symphonie Fantastique" van Ber lioz. Omstreeks half elf, toen het ju bileumconcert ten einde was, bege leidde de heer Aler H.M. de Konin gin naat een der zalen waar een koud buffet werd genuttigd. bestellen! (Adv.) Minister Marijnen bezocht „droogtegebied" Mr. V. G. M. Marijnen, minister van landbouw en visserij, heeft giste ren een bezoek gebracht aan zuide lijk Drenthe en aan Overijssel, ten- einde zich persoonlijk te oriënteren en nadere indrukken te verkrijgen omtrent het beeld, dat de landbouw in die streken tengevolge van de droogte vertoont. De minister, die vergezeld was van de directeur-ge neraal van-de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, en ir. C. H. L. Malie paard, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie, bezocht on der meer landerijen onder Ruinen, Oosterhesselen, Hardenberg, Wier den, Rijssen en Holten. De voedsel- commissarissen der beide provincies maakten, ieder voor hun rayon, de tocht mee. (Advertentie). SCHIP MET LEIDSE PATIëNTEN IN DORDRECHT AANGEKOMEN. Dokter Rot, arts aan boord van de prinses Irene meldt ons telefonisch, dat het schip met 96 patiënten van het verpleeghuis „Sollglytt" te Lei den, gisteravond in Dordrecht is aangekomen. Men neeft het eerste doel: Rotterdam, niet kunnen berei ken als gevolg van het feit, dat het schip een uur moest wachten voor de spoorbrug nabij Dordrecht. Men voer via Alphen over de Gou we naar Gouda. Morgen hoopt kapi tein Visscher Rotterdam te bereiken waar de verpleegden een rondvaart door de havens zullen maken. De stemming aan boord is prima. bestellen! (Adv.) K.L.M.-directeur kreeg gouden onderscheiding Tijdens een bijeenkomst die gister middag in de grote kantine van het hoofdkantoor der K.L.M. te 's-Gra- venhage is gehouden, heeft de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, aan de president-direc teur der gisteren veertig jaren be staande K.L.M., de heer I. A. Aler, meegedeeld dat het hoofdbestuur der K.N.V.v.L. heeft besloten de heer Aler de hoogste onderscheiding die deze vereniging kent toe te kennen, n.l. de gouden medaille. De oorkonde vermeldt: „Aan Izaak Alphonse Aler, bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan der K.L.M. als erkenning van uitnemende diens ten aan de Nederlandse militaire- en burgerluchtvaart bewezen". De medaille der K.N.V.v.L. kan in goud, zilver of brons worden toege kend. Zij is ingesteld in 1922. Zij werd voor de eerste maal uitgereikt in goud aan de heren A. N. J. Tho massen, A. Thuessink van der Hoop, H. van Weerden Poelman en P. van den Broeke, voor de eerste vlucht van Nederland naar Indië in 1924. De actie „Bietekop", opgezet om de boeren in het door de droogte ge teisterde deel van Nederland aan het benodigde veevoer te helpen, wo*dt nog steeds uitgebreid. Gisteravond arriveerde in de Drentse gemeente Rolde een trans port van 33 militaire vrachtwagens met veevoer uit de Wieringermeer- polder. De bietekoppen werden di rect onder de veehouders van Rolde verdeeld: 250 kg. per koe. Daarmee kan men 14 dagen vooruit. Daar door worden tenminste 500 van de duizenden koeien, die in de dorre Drentse weiden staan te vermageren voorlopig gered. Morgen zullen 53 vrachtwagens een ander deel van de provincie van bietekoppen ko men voorzien. bestellen! (Adv.) Mevr. v. of. Pijl ie Alphen: één van de gelukkigen volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. (Advertentie). De 51-jarige gymnastiekleraar W. L. de Gans uit Amersfoort is gisteren op de Zeisterweg tussen Austerlitz en Woudenberg aangereden door een slippende tankauto. Levensgevaarlijk gewond werd hij vervoerd naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij later is over leden. Het ongeluk was een samenloop van omstandigheden. De gymnastiekleraar kwam een bospad uit en wilde de Zeisterweg oversteken naar het rijwielpad. Om dat uit de richting Austerlitz een vrachtauto, een personenauto en een tankauto met aanhangwagen nader den, fietste hij uiterst rechts van de hoofdrijbaan in de richting van Aus terlitz om ruimte te maken voor de tankauto, die de andere twee wagens wilde inhalen. Toen de tankauto al op het linker weggedeelte was, kreeg de bestuur der, de 27-jarige J. van G. uit Bar- neveld, plotseling de indruk, dat ook de voor hem rijdende personenauto wilde gaan inhalen en hem de weg zou versperren. Omdat er in dat ge val geen ruimte voor hem mee over zou blijven, remde hij krachtig. De stuurbeweging, die de chauf feur naar rechts maakte, was er oor zaak van dat de aanhangwagen ging slippen. Daarbij werd de vrachtwa gen meegesleept. De vrachtauto raakte daardoor de heer De Gans, vernielde zijn fiets en wierp hem in de berm. De aanhang wagen kwam, totaal vernield, tegen een boom tot stilstand, de grote (lege) melktank vloog eraf. bestellen! (Adv.) Een achteropkomende bestelauto heeft gisteravond op de Westersingel te Rotterdam twee meisjes, die op de fiets zaten, aangereden. Een van hen, de 13-jarige Mieke Kanters van de Westzeedijk, was vrijwel op slag dood, het andere meisje, de 14-jarige Oh. de Wilde uit de Adrianalaan werd tegen het rottoir geslingerd, maar kwam er met enige schaaf wonden af. Koningin Juliana onder de luisieraars Marinier tot twintig dagen veroodeeld Wegens dood door schuld, twee maal gepleegd, is gisteren door de Zeekrijgsraad een twintigjarige ma rinier 2e klasse zeemilicien veroor deeld tot twintig dagen hechtenis. Het vonnis werd gewezen naar aanleiding van een ongeluk, dat plaats vond op 14 april van dit jaar op de Mokweg* tussen het kamp „de Mok" en den Hoorn op Texel. In de bocht van de weg, bij de Mok- sloot raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt, de wagen raak te in de berm en kantelde. Daarbij vonden twee passagiers de dood. De advocaat-fiscaal, van mening dat de dood van deze twee mensen te wijten was aan de woeste manier van rijden van verdachte, had twee maanden geëist. De chauffeur voerde aan, dat hij voor de bocht had geremd. Toen hij wilde terugschakelen, was de ver snelling in de „vrij" blijven hangen. Bij een nader onderzoek was de ver snelling in orde bevonden en dus was de chauffeur de schuld. Daarbij voerde de verdediger aan dat de nieuwste voorschriften be treffende de maximumsnelheid op de Mokweg wel waren bekend gemaakt onder kader en onderofficieren maar dat de chauffeur daarvan eerst na het ongeval vernam. Veerdienst op Noorwegen vanuit Delfzijl De Amsterdamse rederij Vinke en Co. heeft van de minister van defensie bericht ontvangen, dat in Den Helder noch faciliteiten, noch ligplaats kunnen worden toegewe zen voor een veerdienst tussen Kris- tiansand in Noorwégen en Nederland. Zoals gemeld heeft de firma Vinke en Co. tezamen met een van haar Noorse relaties deze eventuele op te richten veerdienst in studie. Men heeft nu het oog op Delfzijl, als eventuele Nederlandse haven. Deze haven biedt verscheidene voor delen voor een dergelijke dienst, zo als een behoorlijk achterland en een goede wegverbinding met Duitsland. Van de zijde van het Delfzijlse ge meentebestuur wilde men echter vooralsnog geen nadere mededelin gen doen. „Gouden band voor stad en land" geldt zeker voor het echtpaar Van der Pijl-Romijn, Van Dijkstraat 2 te Alphen a. d. Rijn, want „de Leidse" komt reeds in de familie zolang zij bestaat. Binnenkort zijn de heer en mevrouw v. d .Pijl veertig jaar getrouwd. Dit betekent tevens hun veertigjarig jubi leum als abonnee van „De Leidse Courant". Maar de krant kwam ook al in Zoeterwoude, ten huize van de familie Romijn iedere avond in de bus. Het is een gelukkige omstandigheid, dat mevr. Petronella van der Pijl- Romein nu ook de eerste prijs won in de REBUS-prijsvraag van De Leidse Courant. Zij had nauwelij.ks op een prijs durven hopen, temeer omdat ver schillende mede-oplossers in Alphen stellig beweerden, dat in de rebus sprake was van „een gouden ring" in plaats van „een gouden band". Dat onze krant werkelijk een gouden band legt werd bewezen toen een lid van de redactie haar de prijs: een briefje van honderd gulden overhan digde. Op de achtergrond, de heer Van der Pijl. Verweer legen Belgische maatregelen De voorlichtingsdienst van de staatsmijnen meldt: „In een onderhoud, dat heden heeft plaatsgevonden tussen de mi nister van economische zaken en de directies van de Limburgse steenko lenmijnen, is o.a. ook het vraagstuk van de export van Nederlandse kolen naar België ter sprake gekomen. De mijndirecties hebben de minis ter gewezen op het uitgesproken discriminatore effect van de door België reeds genomen en aangekon digde maatregelen, waardoor het vrije verkeer van brandstoffen een der grondslagen van de EGKS wordt belemmerd en waardoor aan de Nederlandse mijnen ernstige schade wordt berokkend. Zij heb ben de minister dringend verzocht onverwijld maatregelen van gelijke strekking te willen nemen ten aan zien van de import van Belgische kolen". bestellen! (Adv.) H. M. de Koningin heeft gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen het jubileumconcert bijgewoond", dat daar ter afsluiting van de viering van het veertigjarig bestaan van de K.LJVL werd gegeven door het residentie-orkest o.Lv. Willem van Otterloo. In de pauze onderhield Hare Majesteit zich o.m. met mevr. S. Plesman-v. Eijk. Nabij Horst, America, in de Peel heeft gisteren een felle veenbrand gewoed, waardoor ongeveer 150 ha. struikgewas en duingras verloren zijn gegaan. Oorzaak van de brand was vermoedelijk, dat een van de passagiers van de trein Venlo-Eind- hoven een brandend sigarettenpeukje uit het venster heeft geworpen. De brandweer van Horst stond aanvankelijk voor een hopeloze op dracht maar door het leggen van brandgangen kon het vuur tenslotte worden gelocaliseerd. Tijdens de brand werden twee jongens, die bij de blussing hulp verleenden, door het vuur ingesloten. Zij konden ter nauwernood in veiligheid worden gebracht, zij het dat beider hoofd door het vuur was kaalgeschroeid. VLIEGONGELUK IN SURINAME Woensdagochtend zijn boven de uit gestrekte oerbossen van Zuid-Suri- name talrijke opsporingsvluchten uit gevoerd, nadat een „Aerocommander" tweemotorig vliegtuig van de „Ope ratie Sprinkhaan" voor de aanleg van vliegvelden in het binnenland vermist werd. In de morgenuren werd in Para maribo vernomen, dat het vliegtuig als wrak is aangetroffen enkele kilo meters naast de Airstrip die nabij de Paloemeurivier is aangelegd. Het toe stel ligt er met de staart in de hoog te. Er is geen hoop meer, dat de beide inzittenden het vliegongeluk hebben overleefd. De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat met directe in gang tot nader order de invoer van peren o.a. uit Nederland onbeperkt zal worden toegestaan. De Zwitserse perenoogst was minder groot dan in andere jaren. Op 29 augustus jl. werd de invoer van peren in Zwitser land verboden. Of er thans peren uit ons land naar Zwitserland zullen gaan zal afhankelijk zijn van de toekom stige prijsontwikkeling. Zoals in de memorie van toelichting op de defensiebegroting voor 1960 is vermeld, heeft de regering besloten de middelzware luchtdoelartellerie uit de bewapening te nemen en de lichte luchtdoelartillerie te moderni seren. Als eerste uitvoeringsmaatregel en van dit besluit zullen nog dit jaar de volgende onderdelen worden opgehe ven: 955 afdeling zware Lua territo riaal, paraat te Schalkhaar; 117 af deling zware Lua mobiel, paraat te Bussum; 207 afdeling zware Lua mo biel, mobilisabel en 237 afdeling zwa re Lua mobiel, mobilisabel. Het vrijkomende personeel zal wor den bestemd voor de aanvulling van andere onderdelen der luchtdoel artil lerie en de huidige organisatie der af delingen veldartillerie. BRAMENAANVOER LOOPT TERUG De bramenaanvoer op Zuid Beve land is deze week belangrijk terugge lopen. Alle bramen welke in dit ge bied groeien worden centraal geveild op de fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge. Vorige week bedroeg het aan bod van bramen voor de industrie op deze veiling nog ruim 4 ton maar deze week kwam men niet hoger dan 1000 kg. De industrie wil de bramen overigens nog graag hebben want de ze week werd nog 71 cent per kg be taald. Bramen in doosjes van 250 gram voor de verse consumptie zijn ook nog steeds gevraagd. Regelmatig zijn er in Kapelle-Biezelinge nog enkele duizenden doosjes te koop en de prijs ligt de laatste tijd rond 40 cent per doosje voor de goede kwaliteit. De aanvoer van bramen is half juli al begonnen op Zuid-Beveland. Ten gevolge van* het mooie weer is de oogst nog nimmer zo groot geweest als dit jaar. Met het motorschip .Kinderdijk" van de Holland-Amerikalijn, dat he denmiddag afmeerde aan de Wil- helminakade in Rotterdam, arriveer de de eerste lanceerinrichtingen en bijbehorende voertuigen voor de Honest John-raket, waarmede de Nederlandse weermacht in NAVO- verband zal worden uitgerust.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7