S)e Cetd6e(Soii^cmt Aanslag op Iraks premier Kassem Chrissemeuje overleden Makarios en Grivas Vlaggenincident in West-Berlijn Mario Lanza overleden Directeur: J. F J. M KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14832 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Niet ernstig gewond In een uitzending van radio-Bag- dad die in Tel Aviv is gehoord, is meegedeeld, dat er een aanslag is ge pleegd op premier Abdoel Karim Kassem van Irak. Hij werd, toen hij in het centrum van Bagdad in een auto reed, door een kogel in de schouder gewond. De verwonding is niet ernstig, aldus een door de mili taire gouverneur uitgegeven commu niqué. Generaal Kassem is naar een zie kenhuis gebracht. In het communiqué wordt gezegd, dat zijn toestand be slist geen zorg baart. In een tweede communiqué kondigt de militaire gouverneur een uitgaans verbod voor Bagdad en omgeving van 21 tot 5 uur af. Kassem sprak later op de avond voor de radio: „Het imperialisme tracht nog steeds onze republiek te De Hoge Autoriteit meldt, dat vol gens de voorlopige gegevens, de ko- lenproduktie in de EGKS in septem ber p.l. 19.408.000 ton heeft bedra gen tegen 17.751.000 ton in augustus 1959 en 20.397.000 ton in september 1958. Wat de afzonderlijke landen be treft is de Westduitse produktie in de eerste 9 maanden van dit jaar vergeleken met vorig jaar gedaald met 6.48 procent tot 93.347.000 ton, die in het Saargebied met 3.71 pro cent tot 12.001.000 ton, in België met 18.96 procent tot 16.693.000 ton, in Frankrijk met 0.69 procent tot 42.639.000 ton, in Nederland daalde de produktie met 0.22 procent tot 8.892.000 ton, terwij] alleen in Italië een produktie-stijging intrad, met 2.54 procent tot 566.000 ton. Aartsbisschop Makarios heeft woens dag na besprekingen met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka, meegedeeld dat „al onze mis verstanden zijn opgelost". Grivas be vestigde deze verklaring. Zoals bekend hadden de aartsbis schop en de generaal verschil van mening over de uitvoering van de overeenkomsten, die de geschillen over de kwestie Cyprus oplosten en betrekking hadden op de stichting van een onafhankelijke republiek Cy prus. Het overleg wordt vandaag voort gezet. Kerstmis op Cuba Als gevolg van de revolutie van dit jaar op Cuba kan ook op het ge bied van de Kerstviering een ware omwenteling worden verwacht. Het ministerie van onderwijs heeft woensdag bepaald, dat er geen kerst mannen in de warenhuizen mogen optreden. Voorts is de invoer van speelgoed en kerstbomen verboden. De kerstboom zal vervangen worden door inheemse palmen. En tenslotte zullen de tinnen soldaatjes van in heemse makelij allemaal een baard je moeten hebben, ter ere van Fidel Castro en zijn mannen, die tijdens hun strijd tegen het regime-Batista hun baard hebben laten staan. Atoombommenwerpers keren terug De Verenigde Staten en Frankrijk zullen spoedig tot een vergelijk ko men over het wederom stationeren van Amerikaanse atoombommenwer pers in Frankrijk. Dit heeft gisteravond de Franse generaal Jouhaux voorspeld, die in Amerika een reis maakt langs mi litaire bases en wapenfabrieken. Hij zei dat er al onderhandelingen gaan de zijn. Eén reactorcentrale voor belgië en Nederland Van particuliere Belgische en Ne derlandse zijde zijn contacten gelegd voor de gezamenlijke bouw van een kernenergiecentrale ergens aan de N eaerianas-Beigische grens. De uit voering van dit in voorbereiding zijnde project zal echter nog zeker tien tot vijftién jaar op zien laten wachten. In feite zal het afhangen van de resultaten van een proef, die het volgend jaar met 'n kern-reactor in het Belgische studiecentrum voor kernenergie in Mol zal beginnen. Het is zeker nog niet zo ver, dat overeen komsten zijn getekend. Noch over de belanghebbende maatschappijen, noch over de plaats van de kern energie-centrale heeft men dan ook in Mol mededelingen gedaan. Deze mededeling van de zijde van het Belgische studiecentrum voor kernenergie komt een dag na de be kendmaking van de commissarissen van de samenwerkende electriciteits. produktiebedrijven, dat de tijd nog rijp wordt geacht om bij de huidige stand van de techniek tot de bouw van een kernenergie-centrale over te gaan. De N.V. Provinciale Brabantse Electriciteits Maatschappij was reeds bereid bevonden om zich met de bouw en financiering van een kernenergiecentrale te belasten, doch uit de ontvangen aanbiedingen werd geconcludeerd, dat de bouw van een dergelijke centrale economisch nog niet verantwoord was. Berekend was dat de prijs van een kwu electrische energie van een kerncentrale onge veer een cent duurder zou komen dan van een moderne centrale, die kolen als energiebron heeft. Het Amerikaanse hof van beroep heeft woensdag bepaald, dat een klei ne groep Indianen in Alaska recht heeft op vergoeding, die mogelijk in de miljoenen dollar beloopt, voor acht miljoen ha land, dat blanken van hun voorouders hadden afgenomen. ABDOEL KARIM KASSEM vernietigen. Maar ik ben met u, u bent met mij en Allah is met ons al len". In de straten van Bagdad, waar gewapende soldaten strategische pun ten bewaakten, was het woensdag avond ongewoon druk. In spreekkoren betuigde men zijn sympathie voor Kassem. De scholen zijn vandaag in geheel Irak geslo ten. Volgens berichten, die in Cairo uit Beiroet zijn ontvangen, is er ze ker één en zijn er mogelijk twee of ficieren uit Kassems gevolg bij de aanslag om het leven gekomen. Volgens genoemde berichten is de bestuurder van de auto, waarin Kas sem zat, eveneens gedood. Verschei dene officieren, die de premier ver gezelden, zouden zijn gewond. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren een werkbezoek aan de Koninklijke Marine te Den Helder gebracht. Nadat de minister ir. de ochtenduren een gewapende macht van het korps mariniers had geïnspecteerd bezocht hij Hr Ms on derzeebootjager „Gelderland" en de in conservatie liggende mijnenvegers. Minister Visser liet zich uitvoerig voorlichten over vrijwel alle mari tieme onderdelen. Zelfs het nieuwe verenigingsgebouw van de V.B.Z. (vereniging beroepsschepelingen zee macht) en de marinekantine „Huys Tij ds ver drijf" ontgingen niet aan zijn aandacht. Na een bezoek aan het marine vliegkamp de Kooy vertrok de mi nister per auto naar Den Haag. Bij een instorting in een kolen mijn bij Charleroi zijn woensdagmor gen twee Italiaanse mijnwerkers om het leven gekomen en twee Belgische zwaar gewond. Uitdaging zegt Bonn Vele Gostduitse hamer- en kom- pasvlaggen, die dinsdag boven West- Berlijn verschenen en verwijderd werden, wapperden woensdagochtend weer van de stations van de Berlijn- se U-Bahn. De Westberüjnse politie liet ze thans hangen. Dinsdag werden zes Westberlijn- se politiemannen gewond in gevech ten met communistische spoorman- nen bij de verwijdering van 70 van de meer dan 90 Oostduitse vlaggen. De U-Bahn in West-Berlijn wordt door de Oostduitse autoriteiten be heerd, maar valt onder de juridictie van West-Berlijn. De Westberüjnse politie wacht nu nieuwe instructies van het Westelijk stadsbestuur. De Westberüjnse burgemeester Wil ly Brandt heeft tegenover verslagge vers verklaard, dat hij met de miü- taire bevelhebbers over deze zaak had gesproken en dat hij hen had medegedeeld, dat de Westberüjners het hijsen van de nieuwe Oostduitse vlaggen op de West-Berlijnse U-Baüt*- stations als een uitdaging beschouw wen. Hij had hen ook medegedeeld, dat de Oostduitse autoriteiten met de U-Bahn herriemakers naar West- Berüjn zenden. Felix von Eckhardt, de voornaam ste woordvoerder der Westduitse regering, heeft woensdag te Bonn op een persconferentie verklaard, dat de Westduitse regering het vlag genincident als „zeer ernstig" en als een uitdaging beschouwt. „In de toekomst moet alles in het werk worden gesteld om te voorko men, dat de Oostduitse vlag op Westduits gebied wappert. De Westduitse regering hoopt, dat het stadsbestuur van West-Berlijn of de militaire bevelhebbers aldaar in staat zijn deze aangelegenheid zodanig te regelen, dat een dergelijke uitda ging zich niet meer voordoet", aldus von Eckhardt. Kort nadat haar omstreeks negen uur de H. Sacramenten der Ster venden waren toegediend, overleed woensdagavond in haar woning te Holtherhoek, gemeente Eibergen, Nederlands oudste inwoonster, de oudste inwoonster, de weduwe Chrisina Karnebeek-Bacx. „Chrisse meuje", die vrijdag 2 oktober haar 110e verjaardag vierde, was op die feestdag al verkouden en is sinds dien bedlegerig geweest. Aanvanke lijk liet het zich niet ernstig aan zien, doch woensdagmiddag trad plotseling een verslechtering van haar toestand in. De begrafenis heeft maandag a.s. plaats op de R.K. begraafplaats te Eibergen. KORTE ~göif Twee verdrinkingsgevallen heb ben zich gisteren in Friesland voorge daan. Te Welsrijp geraakte de twee jarige Bote Galema in een onbewaakt ogenblik in een sloot en verdronk. Te Oppenhuizen verdronk de 6-jarige Tjitse Hofstee. Hij was onderweg naar huis en is met zijn fiets van het pad geraakt. Zijn broertje vond hem in de sloot en rende naar huis om hulp, maar het bleek reeds te laat te zijn. Op de Rijksweg Aardenburg- Belgische grens in Zeeuws Vlaan deren is gisterochtend de 54-jarige schaapherder M. Bearelle uit St. Mar- griete (België) door een auto gegre pen en gedood. De man kwam per fiets uit de richting Eende en stak nabij Aardenburg plotseling de weg over, juist voor een hem tegemoet komende personenauto. Hij werd over de wagen geslingerd. Nadat een twee tal artsen eerste hulp had verleend, werd hij in zorgwekkende toestand naar St. Antonius ziekenhuis te Oost- brug vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Vierduizend mensen in het door de krachtige wervelstrom „Vera" ge teisterde gebied in Japan, hebben dinsdagavond hun woonplaatsen moe ten verlaten wegens stortbuien en een nieuwe storm. Deze storm, die- aanvankelijk een nieuwe wervelstorm scheen te worden, is dinsdag iets in kracht afgenomen. Mario Lanza, de man met de ge weldige tenor en bekend filmster, is woensdag in de leeftijd van 38 jaar, in een ziekenhuis te Rome aan een hartverlamming overleden, na kort geleden uit een Romeins ziekenhuis, waarin hij wegens een chronische ziekte verpleegd was, ontslagen te zijn. Mario Lanza, een Amerikaan van Italiaanse afkomst, die in werkelijk- De Russische maanrakei sneli voori Aanvankelijk liet de West-Berlijnse politie de vlaggen hangen, maar later kreeg zij opdracht, de dunuoeken zoals op de foto van het station „Pepen- straaae" to verwijderen. Afwijking van 1 graad De Russische maanraket zet haar tocht precies in de tevoren bepaalde baan voort, aldus het Russische pers bureau „Tass". Het interplanetaire station zal naar verwacht wordt op 10 okober het punt van zijn baan bereiken, dat het verst van de aarde verwij- werd is. Deze afstand zal 470.000 km. zijn. Later zal zij dichter bij de aarde komen en op 18 oktober zal Loenik Hl de aarde passeren in nood-zuide- lijke richting. De gegevens, die tot nu toe van het interplanetaire station werden ver kregen, bevestigen, dat de appara tuur voor wetenschappelijke metin gen, het bepalen van de temperatuur en de energievoorziening op normale wijze werken. Opeens stond de auto in brand De heer P. D. van der Knoop uit Vlaardingen zag dinsdagavond, toen hij met zijn auto nabij Bailleulmont in Noord-Frankrijk reed, de weg ver sperd door een aantal stropakken. De automobiüst remde tussen de stropakken en toen hij tot stilstand kwam, geraakte zowel het stro als de auto in brand, kennelijk doordat de gloeiende uitlaat van de wagen in aanraking kwam met het stro. De heer van der Knoop heeft zich zon der ook maar het minste letsel op te lopen, uit de brandende auto kun nen bevrijden, die geheel vernield werd. De stropakken bleken verloren te zijn door een vrachtauto die bestuurd werd door een Belgiscne chauffeur. HONDERD RINGEN VOOR ééN STEENTJE. Vannacht om half twee heeft een onbekende na het inslaan van de dubbele ruiten een greep gedaan in de étalage van de zaak in goud- en zilverwerken van de heer A. Stolk aan de Geldersestraat in Geldermal- sen. Deze greep leverde de dief (of dieven) twee plateaus met 100 gou den ringen ov met een totale waar de van 5000. Toen de bewoners van het pand, die juist in de kanïer boven de win kel naar bed waren gegaan de rui ten hoorden ingooien, knipten zij het licht aan. Dat betekende voor de dief het einde van de operatie. De politie, die inmiddels gewaar schuwd was, vond niets meer dan de steen waarmee het glas was verbrij zeld. Een politiehond kon geen spo ren van de daders vinden. De zaak was niet tegen inbraak verzekerd. De glasruiten waren wel verzekerd. De radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland heeft woensdag geduren de een uur de raket gevolgd. Daarna werd medegedeeld, dat Loenik III één graad afweek van de koers, die de Russen het laatst hadden voor speld. De onder-directeur van deze grootste luisterpost ter wereld, dr. Davies, zei, dat dit op geen enkele wijze wil zeggen, dat de Russen zich belangrijk hadden vergist. Een afwij king van één graad na drie dagen be tekent een enorme mate van nauw keurigheid, zei hij. De radiotelescoop van Jodrell Bank kon slechts op één van de beide frequenties signalen opvangen. De signalen waren anders dan dinsdag toen Loenik III in de buurt van de maan kwam en waren gelijk aan die welke daarvóór ge hoord werden. Prof. G. Rosenberg schreef in „Izwestia", dat de naspeuringen een radikale herziening van de denkbeel den over het noorderlicht en het aardmagnetisme teweeg zouden brengen. Prof. Boris Koekarin schreef in het vakbondblad „Troed", dat als waar schijnlijk kan worden aangenomen, dat de samenstelling van de maan an ders zal blijken te zijn dan die van de aarde. heid Alfred Arnold Cocozza heette, werd in 1921 te New York City gebo ren. Hij verwierf zijn grote faam met het vervullen van de titelrol in de in 1951 vervaardigde film „The great Caruso". Hij trad ook nog in een aantal an dere films op, die grote populariteit verwierven, zoals „Because you are mine" en „Serenade". Ook vervulde hij in „The student prince" de zangnummers voor Ed mund Purdom, die in deze film de titelrol vervulde. Lanza begon in 1942 te zingen. Hij diende drie jaar bij het Amerikaan se leger, waarbij hij optrad in con certen voor de militairen. Lanza, die naderhand fantastische aanbiedingen kreeg (honderdduizend dollar voor een engagement van twee weken in een nachclub in Las Vegas en twintigduizend dollar voor het zingen van één lied bij de ope ning van een nieuw hotel, hetgeen hij weigerde) was zijn loopbaan be gonnen als verhuizer van piano's. Hij lag herhaaldelijk overhoop met de Metro-Goldwyn-Mayer filmmaat schappij, in wier films hij optrad, zijn impressario, huisheren en de hiervoor genoemde nachtclub te Las Vegas, die hem in rechten aansprak, toen hij niet verscheen. Hij voerde ook een niet aflatende strijd met een neiging tot dik worden, doch hij liet er zijn geliefde spa ghetti niet voor staan. Mario Lanza was getrouwd met de Amerikaanse Betty Hicks. Hij had vier kinderen. Dit nummer bestaat uit 12 Dagini'i Ook voor betere WINTERMANTELS mm, BREESTRAAT 173 (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond, tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZELFDE WEERTYPE Hier en daar mist en voorname lijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Mor gen zonnig weer en warm voor de tijd van het jaar. Zwakke wind. Hoogwaterstanden (Advertentie! 9 okt: vm' 8-M: nam' 8'37' Rustig weer De tropische cycloon, die gisteren op de Azoren een orkaan veroor zaakte, beweegt snel naar het noor den en wordt morgen, tezamen met een andere depressie, die vanuit het westen naderbij komt, in de buurt van IJsland verwacht. Deze depressieaktiviteit laat het Europese hogedrukgebied onge moeid. Een oud front, dat gisteren in het westen van Frankrijk nog re gen bracht, nam zeer snel in bete kenis af en verdween geheel. De kans op regen is de eerstkomende dagen in ons land dan ook nog steeds erg klein. De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen, ter wijl, evenals de afgelopen nacht, voornamelijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst zal optreden. De temperatuur hand haaft zich overdag op een voor de tijd van het jaar hoog niveau. Het rustige weer duurt voort Het weer in Europa HELSINKI onbew. 13 C. STOCKHOLM zw. bew. 14 OSLO mist 8 KOPENHAGEN onbew. 15 ABERDEEN mist 16 LONDEN mist 24 AMSTERDAM onbew. 20 BRUSSEL onbew. 24 LUXEMBURG onbew. 20 PARIJS mist 20 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE mist 20 NICE half bew. 20 BERLIJN onbew. 18 FRANKFORT onbew. 19 MüNCHEN onbew. 16 ZURICH mist 17 GENèVE mist 16 LOCARNO mist 17 WENEN zw. bew. 19 INNSBRUCK mist 19 ATHENE licht bew. ROME licht bew. 24 AJACCIO licht bew. 24 MADRID nffet ontvangen MALLORCA niet ontvangen LISSABON onbew. 24

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1