Droogte deed op vele plaatsen oogst mislukken Jeugd van het bisdom Haarlem huldigde jubilerende bisschop Beeldje gestolen uit Rijksmuseum MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Haarlems jeugd defileerde voor mgr Huibers Deputaties van jeugd en jongeren uit het gehele bisdom Haarlem hebben zondag gedefileerd voor de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in verband met diens diamanten priesterfeest. ieder geval, dat ieder de bisschop een bankbiljet van 1000 ten ge schenke bood, terwijl nog minstens 1000 toegezegd werd. Uiteraard toonde de bisschop zich uitermate verheugd, evenals over de geschen ken in natura, welke tijdens de offe rande onder de pontificale Mis wa ren aangeboden. Tijdens de samenkomst in de con certzaal bleek bovendien, dat onder de jeugd een opstel- en tekenwed strijd was georganiseerd, met als centrale figuur de jubilerende bis schop. Een der studenten van het Filosoficum te Warmond, die met twee collega's de jury had gevormd, maakte de uitslag bekend. De beste prestaties waren in een enorm al bum geplakt en dat werd de bis schop aangeboden. De bisschop zal daar nog lang plezier aan kunnen be leven. Want wat zou men bijvoor beeld zeggen van de wens: „Blijf er nog maar lang voor zorgen, dat de parochies niet naar de duivel gaan luisteren". Iedereen had dus plezier. En luis terde met genoegen naar de Koor school van de Kathedraal, die het geheel muzikaal omlijstte, in afwis seling met de zesde klas van het seminarie Hageveld. Woonkamer uitgebrand Bewoners waren in de keuken Een zeer felle brand, waarschijn lijk ontstaan door kortsluiting, heeft zondagavond gewoed in een woning op de derde etage van het pand hoek Charlotte de Bourbonstraatlste van de Boschstraat te Den Haag. Terwijl zondagavond omstreeks acht uur het gezin van A. van der V., bestaande uit ouders, dochter, zoon en pensiongast in de keuken zat te eten, werd plotseling brandlucht ge roken. Tegelijkertijd belden en bons den de buren ter waarschuwing, dat de woonkamer in lichterlaaie stond- De rookontwikkeling was zo erg, dat men de telefoon niet meer kon berei ken. De brandweer rukte uit met twee autospuiten, een ladderwagep en een gereedschapwagen. Snel werd met enige nevelspuiten het vuur aange pakt en reeds twintig minuten later konden de meeste brandweerwagens inrukken- De oorzaak van de brand is vermoedelijk, dat in een schemer lamp kortsluiting is ontstaan, waar door de schakelkast van de elektri citeit eveneens vlam heeft gevat. Het is niet bekend of men tegen brand verzekerd was. De benedenburen heb ben door het gebruik van nevelspui ten betrekkelijk weinig waterschade opgelopen. De woonkamer van de fa milie Van der V. is uitgebrand. Uit de afdeling Kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam is een 20 cm hoog ebbenhouten beeld je, voorstellende „Het Geloof", onder deel van een Franse ebbenhouten kast uit het midden der 17e eeuw, gestolen. Het beeldje, dat is losgerukt, heeft een waarde van ongeveer. 200 gulden. Donderdag j.l. werd tijdens schoon- maakwerkzaamheden door personeel van de technische dienst van het mu seum de vermissing ontdekt. Het is dus niet bekend, wanneer het beeldje entvreemd werd. Op het paneel van de deur der Franse kast, die open staat om het interieur te laten zien, w bevonden zich totaal drie beeldjes, aannemer. Dit vijftal ging, naar het waarvan nu een verdwenen is. Pre- voorbeeld van de volwassenen, echt j cies een jaar geleden, in september „commissionair" te werk, met dien 1958, werd de geruchtmakende dief- verstande, dat men toch gauwer tot stal van de vier gouden kunstvoor- daden kwam. Het resultaat was in 1 werpen in het Rijksmuseum gepleegd. F. 5000 voor kerkenbouw Honderden leden van jeugd- en jongerenbeweging, inclusief de schooljeugd, afkomstig uit alle stre ken van het bisdom Haarlem hebben gisteren hun bisschop, mgr. J. P. Huibers, gehuldigd, alsnog ter gele genheid van diens diamanten pries terfeest. Zij waren in groten getale naar de bisschopsstad getrokken, en daar defileerden zij met vliegend vendel en slaande trom langs de hoogbejaarde bisschop, die met zijn coadjutor, mgr. dr. J. A. E. van Do- dewaard, zijn vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot en enkele genodigden de bonte feestelijke stoet gadesloeg van af het bordes van zijn huis. Haarlem stond dus gistermiddag enkele uren op stelten ,en het luide gerucht van trommels en trompetten duurde, tot dat de stoet bij de kathedrale basi liek van Sint Bavo was gearriveerd. Mgr. Huibers was daar intussen aangekomen en in de door de jeugd versierde kerk droeg hij een pontifi cale middagmis op. Hij werd daarbij geassisteerd door mgr. Groot als presbyter assistens en voorts door de aalmoezeniers van het jeugdwerk. Samen met de Koorschool van de kathedraal zongen .de jongelui een volkszangmis. Mgr. Huibers hield de predikatie en noemde zijn jeugdig gehoor de hoop van de toekomst, waarop de Kerk zal moeten bouwen. Hij dankte hen voor de trouw. „Ik ken u niet van naam", zo zeide hij, maar ik ben misschien wel met u allen in contact geweest, toen ik u het H. Vormsel toediende". Mgr. Huibers ging daar dieper op in, en wees de jongeren er op, hoe zij door het Vormsel vol wassen waren geworden en hoe zij er naar moesten streven hun leven met goede daden en met innig gebed kracht bij te zetten. Hij bracht daar bij zijn eigen jeugd in herinnering, welke hij zich nog tot in de details kon heugen, en hij dankte God, dat hij toen reeds de roeping tot het priesterschap ontving. Met alle aan wezigen bad mgr. Huibers daarop het „Kom Heilige Geest" en sprak hij de verwachting uit, dat velen uit zijn gehoor eens de priesterlijke of religieuze staat zouden aannemen. Concertgebouw. In het Haarlems concertgebouw was het daarna een feestelijke be doening. De zaal was als het ware „afgeladen", toen de bisschop met zijn genodigden binnentrad en met een enthousiast gezongen welkomst lied begroet werd. De hoofdaalmoe zenier van het jongeren- en jeugd werk, B. P. M. Schoonebeek. sprak een woord ter inleiding, waarin hij opmerkte, dat dit feest er een was van spontanëiteit. Hij stelde voorts, dat er in de ware priester altijd iets te vinden is van de jeugd. Het ver heugde hem daarom, dat de bisschop altijd nog blijk had gegeven het ta lent van de jeugdigheid te bezitten. Naar spreker verzekerde, staat de jeugd de bisschop heel dicht nabij, omdat hij immer begrip heeft ge toond voor de verlangens van de jeugd en de eisen van de moderne tijd. De voorzitter van de diocesane Jeugdraad, mr. C. v. d. IJssel, on derstreepte dat nog eens, toen hij verklaarde, dat de jeugd in mgr. Huibers altijd een leidsman heeft gevonden. De jeugd. Daarna kreeg de jeugd zelf het woord. En zij deden dat met alle vrijmoedigheid en hartelijkheid, welke men verwachten mocht. Op het podium verscheen een zogenaam de bouwcommissie, bestaande uit een architect, een opperman, een timmerman, een ploegbaas en een OUD -MINI STER WITTE BURGEMEESTER VAN EINDHOVEN Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester van Eindhoven ir. H. B. J. Witte, oud minister van Volkshuisvesting er Bouwnijverheid. De heer Witte is civiel ingenieur en 50 jaar. Vóór zijn ministerschap was hij o.a. burgemeester van Bergen op Zoom. In 1952 aanvaardde hij het minister schap, dat hij bekleedde totdat het kabinet-De Quay optrad. Noordoosipolder helpi Overijssel In antwoord op de oproep van de landbouworganisaties om de door droogte getroffen boerenbedrijven in Overijssel aan voer te helpen, komt langzaam een grote hulpactie op gang. Twintig grote vrachtauto's met bie ten koppen en voeraardappelen zijn uit de Noordoostpolder naar het ge troffen Overijssel gereden. Zestig ernstig gedupeerden zijn nu uit de brand. De boeren in de Noordoostpol der staan het voer gratis af en ook het transport geschiecft door me dewerking van de coöperaties in het geteisterde gebied belangeloos. Er staan nog vele bieten op het veld, die de komende dagen geoogst zullen worden en dus mag men nog meer zendingen bietenkoppen en -loof verwachten. De droogte heeft niet alleen Over ijssel geslagen. Op het middengedeelte van de Ve- luwe is de schade zelfs nog groter. De weiden zijn er totaal verdord. Men heeft er geen voorraden wintervoer kunnen vormen en de boeren staan voor de keus duur krachtvoer te ko pen of hun veestapel in te krimpen. Van de oogst in de nabije toekomst verwachten de boeren al nauwelijks uitkomst want de te velde staande voerbieten zijn zo slecht dat ze het rooien niet waard zijn. De stoppel knollen worden met de dag kleiner Gp vele plaatsen kan ook dit gewas als mislukt beschouwd worden. Ook de weilanden op het eiland Texel zijn dor. Er zijn daar boeren, die hun vee nu al vier maanden voe ren alsof het winter is. In vele ge vallen ligt de graanopbrengst bene den de tien hectoliter per hectare. De boeren verwachten, dat ook de suikerbietenoogst een fiasco zal wor den. Mishandelde gevangene diende aanklacht in Is zijn verhaal toch waar? De 25-jarige gedetineerde kantoor bediende E. C., die de afgelopen week enige opschudding veroorzaakte toen 'hij verklaarde, dat hij gedurende een week op zijn brits in een cel had vast gebonden gelegen en dat hij met gummiknuppels was geslagen, heeft thans bij de justitie een aanklacht in gediend terzake van mishandeling te gen de directie en 9 bewakers van het huis van Bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam. De kan toorbediende zit hier opgesloten in afwachting van de behandeling van zijn appèl tegen het in augustus j.l. geveld vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, waarbij hij tot vier jaa* gevangenisstraf werd veroordeeld wegens enkele diefstallen. De man is inmiddels inzake de klacht uitvoe rig door de recherche verhoord. De directie van het Huis van. Be waring heeft verklaard, dat men C. in overleg met de psychiater inder daad op een brits heeft vastgebon den. Men moest tot deze maatregv* overgaan om de man tegen zichzelf in bescherming te nemen. Het hoofd van het arrondissements parket te Amsterdam, mr. W. P. Bak hoven, deelde mee dat zijn onder zoek in deze kwestie nog maar juist is 'begonnen. Hij zei uit de gegevens, die hem thans reeds ter beschikking staan, te menen aanwijzingen te zien dat er in het Huis van Bewaring in derdaad dingen, zijn gebeurd, die niet door de beugel kunnen. Ook het mi nisterie van justitie heeft, zoals reeds medegedeeld, een on/derzoek inge steld. Politiek overwint zelfs de angst voor muizen Nu in Engeland de algemene verkiezingen naderen is ook lady Dorothy Macmillan, de echtgenote van de Britse premier, op pad gegaan om stemmen te winnen voor haar man in het bijzonder en voor de conservatieve partij in het algemeen. Te Bromley, in Kent, schroomde zij niet om de lievelingsmuis te aaien van 'n klein meisje, voerd. Hervormde kerkbouwactie door minister geopend Reeds 990 kerken gebouwd sinds 1947 De minister van Volkshuisvesting en wederopbouw, mr. J. van Aartsen, heeft zaterdagmiddag in de Utrecht se Jaarbeurshallen de Hervormde Kerkbouwactie officieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie der kerkbouw zei mr. Van Aartsen, dat dit bij de regering in studie is. De gedachte, aldus de mi nister, die wel eens is geuit, dat bij een eventuele bijdrage van Rijkswe ge voor de bouw van kerken de of ferbereidheid van de kerkelijke ge meente niet meer nodig zou zijn of zeer sterk zou afnemen wordt mede door acties als thans door de Her vormde Kerk ingezet, weersproken. Wil de kerkbouw voortgang vin den dan zal dat met of zonder bij drage van overheidswege grote of fers blijven vragen van de gemeen schap. Dat men tot deze offers bereid is blijkt, volgens minister Van Aart sen, ook wel uit de kerkenbouw die in de na-oorlogse periode tot stand gekomen is. Sinds 1947 werden er 990 nieuwe kerken gebouwd, die zon der de inrichting en dergelijke een bedrag van rond 200 miljoen gulden hebben gekost. Er werden 418 Rooms Katholieke keiken gebouwd ter waarde van 100 miljoen gulden, 183 Hervormde kerken ter waarde van 41 miljoen gulden en 205 Gerefor meerde kerken ter waarde van 27 miljoen gulden. In het bouwprogramma 1959 en 1960 van het mjnisterie van volkshuisves ting en bouwnijverheid is een bedrag van 30 miljoen gulden opgenomen voor alle kerken tezamen. De voorzitter van de Generale Sy node der Hervormde kerk, dr. A. A. Koolhaas, las een schrijven voor van Prins Bernhard, waarin deze getuigde van zijn grote belangstelling voor de Hervormde kerkenbouwactie. Medegedeeld werd nog, dat reeds een bedrag van ƒ700.000 bijeen is en dat men reeds de volgende week de eerste miljoen gulden verwacht. „Casino" van staatsmijn Wilhelmina in de as gelegd In de nacht van zaterdag op zon dag is het in Zuid-Limburg alom be kende „beambtencasino" van staats mijn Wilhelmina in Terwinselen een prooi der vlammen geworden. Rond drie uur 's nachts werd de brand door enkele serveuses ontdekt. Nauwelijks drie kwartier later was het gebouw een smeulende puinhoop. De casino houder, de heer Savelkoul, kon ter nauwernood zijn vier kinderen in veiligheid brengen, zo snel greep het vuur om zich heen. Tot elf uur zon dagochtend is de bedrijfsbrandweer van de mijn Wilhelmina met het na blussen bezig geweest. Van het kostbare interieur van het casino, dat in de afgelopen weken bovendien voor tienduizenden gul dens werd gemorderniserd, kon niets worden gered. De schade bedraagt meer dan een half miljoen gullen. Het gebouw en de inventaris waren niet verzekerd, omdat de staatsmijnen alles op eigen risico houden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De 11-jarige Jan Vreven is za terdagmiddag bij het plukken van noten in Leuvenheim uit een noten boom gevallen .Het knaapje brak zijn neus en beide polsen en liep een sche delbreuk op. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis ver- Een boom van een boom arriveerde in Zaandam HOEK VAN HOLLAND—RDAM OP HOGER NIVEAU Voor het eerst is zondagmorgen het spoorwegverkeer tussen Hoek van Holland en Rotterdam over de ver hoogde spoorbaan gereden. In de nacht van zaterdag op zondag beëin digde de NS het werk tussen de Delfshavense Schle en de Oude Dijk te Schiedam, zodat de verbinding n>u verder op „hoger niveau" geschiedt. Tegelijkertijd is de zogenaamde „toe- stemmingspost" op het perron te Schiedam opgeheven. Station en em placement te Schiedam worden voor taan geheel automatisch vanuit Rot terdam 'bediend. De beruchte overweg in de Over- schiese Weg zal voortaan nog maar enkele keren per dag voor diensttrei- nen gesloten behoeven te worden, totdat alle werkzaamheden zijn afge rond. Aanstaande woensdag zal de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, de over weg tijdens een spoorwegdag" offi cieel opheffen. VOORZITTER THUISFRONT ONDERSCHEIDEN. Zaterdagmiddag heeft rector J. Doesburg, geestelijk adviseur van Nat. Kath. Thuisfront aan de lande lijk voorzitter van Thuisfront, heer R. Staffhorst, de versierselen overhandigd van de pauselijke on derscheiding Ridder in de Orde van St. Silvester. In zijn toespraak verklaarde rector Per boot is in Zaandam een van de Ivoorkust afkomstige stam hout van uitzonderlijke omvang aangevoerd. Doesburg, dat deze onderscheiding De stam wordt door de directie van de Zaanse houtzagerij een „zware broeder" onder zijn soortgenoten een blijk van waardering is van de genoemd. De lengte van een Samba- of Wawastam is normaal 48 meter. Als men bedenkt, dat de lengte hoogste kerkelijke autoriteiten voor' van de aangevoerde stam 12.40 mtr. is, de inhoud bijna 32 m de omtrek 5.70 mtr. en de dikte 1.90 mtr., kan het werk van Kath. Thuisfront en de I terecht opgemerkt worden, dat hier sprake is van een boom van een boom in zijn soort. De Sambabomen persoonlijke verdiensten van de heer leveren een zacht hardhout op, dat o.a. gebruikt wordt voor het vervaardigen van lijkkisten, lijsten en voor Staffhorst. 1 de triplex fabricage.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4