Gidsen en kabouters krijgen een droog plekje in Leiden Zuid West Verkenners van St. Lodewijksgroep kregen solide houten onderdak Sü -T- llJIfPf Met gestolen bromfietsen bij de hand, komt men door het ganse land Dr Banki's verdwijning blijft een raadsel het dappere leven MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 COURANT PAGINA 3 In de nacht van donderdag op vrij dag ontdekten enkele surveillerende politieagenten te Bergen op Zoom in een opslagplaats voor auto's aan de Antwerpsestraatweg, een verlichte auto. Zij stelden een onderzoek in en zagen even later twee personen op de vlucht staan, die een nog vrij nieuwe bromfiets achterlieten. Bij een nader onderzoek kwam aan het licht dat de- ae bromfiets daags tevoren in Breda was ontvreemd. De recherche zette daarna het onderzoek voort met het gevolg dat zaterdag in Udenhout twee jeugdige personen werden aangehou den, die aan het signalement, dat men van hen had kunnen geven beant woordden. Het bleken te zijn de 1'5-jarige J. de W en de 19-jarige A. V. K. beiden knapen, die uit een opvoedingsge sticht in Heer waren ontvlucht. Zij werden naar Bergen op Zoom over gebracht en bekenden dat zij uit Heer waren ontsnapt en in Maastricht een bromfiets hadden gestolen, waarmee ze naar Tilburg reden. Daar lieten ze de 'bromfiets achter en stalen een an dere bromfiets. Hiermede reden ze naar Den Haag en ook daar verwis selden ze van bromfiets. De tank van deze laatste bromfiets bleek echter bijna leeg te zijn en daarom zochten ze weer de TiLburgse bromfiets op, waarmee ze vervolgens naar Amster dam reden. Daar lieten ze de Tilburg- se bromfiets achter en stalen opnieuw een brommer, waarmee ze via Utrecht en Arnhem naar Nijmegen reden, waar zij en passant verschil lende kledingstukken kaapten. Ze reden daarop door naar Den Bosch en stalen daar uit een werk- Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Een moment in Auschwitz, toespr. 20.25 Filmprogr. 20.35 Ballet film 21.00-22.50 Speelfilm. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.50 Dag opening 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters" 11.00 Pianospel 11.15 V. d. zieken 12.00 Hammondorgel 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. Het landbk. weer overz. 12.30 Meded. v. land- en tuinb. 12.33 Milit. muz. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Muz. v. blaasinstrum. 14.40 Schoolradio 15.00 V. d. vrouw 15.30 Viool en piano 16.00 Caus. 16.15 Accordeonspel 16.30 V. d jeugd 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws 18.15 Manospel 18.30 Dans- muz. 18.45 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle 19.10 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.35 Klankb. 21.25 Gram. 21.55 Zang en piano 22.30 Nieuws 22.40 Viool en klavecimbel 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuz. 23.53 Beurs ber. te New York 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio 10.00 V. d. kleuters 10.15 Lichtba ken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platennieuws 13.30 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en orgel 14.25 Gram. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beurber. 17.45 Re geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nieuw-Guinea in vogelvlucht, door W. A. M. Doorenmalen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.55 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.25 Zang en piano 19.30 Gram. 20.30 Radio- philharm. ork. 21.55 Orgelconc. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws 22.40 Dr. Zjivago, hoorsp. 23.55-24.00 Nieuws. keet een lederen tas met brood. Ver volgens reden ze naar Breda waar ze opnieuw een bromfietsruil tot stand brachten. Met de Bredase bromfiets kwamen ze naar Bergen op Zoom. Toen ze hier door de politie werden verrast kaapten ze twee fietsen, die ze in Woensdrecht aantroffen en daarmee reden ze naar Krab'bendijke. Vervolgens liften ze naar Middelburg waar ze, het verhaal wordt eentonig, opnieuw een bromfiets op de kop tikten. Daarmee reden ze naar Goes waar weer een bromfietsruil tot stand kwam. Daarmee kwamen ze des nachts in Udenhout waar ze door de rijkspolitie werden aangehouden. Hier kwam een einde aan hun avon tuur. De politie van Bergen op Zoom heeft de jongens overgedragen aan de politie te Goes. Nu de Oost-Berlijnse politie offi cieel heeft doen weten, dat zij niets weet over een Opel-Kapitan met Ne derlands nummer, is men er aan gaan twijfelen of de uit Roermond ver dwenen neuroloog dr. O. Banki, zich werkelijk wel in Oost-Duitsland op houdt. De Roermondse politie is tot de overtuiging gekomen, dat de brief, die de echtgenote van mr, Banki ont ving wel degelijk door haar man is ges cnr even. Men vraagt zich nu af, hoe het ge rucht in de wereld is gekomen, dat de neuroloog bij het betreden van de DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, - (Advertentie) Oostzöne het slachtoffer is gewor den van een schietpartij. Dat gerucht wil, dat de dokter door een verkeers bord misleid, per ongeluk in Oost- Berlijn terecht zou zijn gekomen. Toen hij uit zijn wagen stapte, zou hij door een patrouille van de Volks- polizei in de borst geschoten zijn. De politie van Roermond heeft dit hele verhaal als „nonsens" ontzenuwd. De vraag is, wie dit gerucht heeft verspreid. Mevrouw Banki die overigens niet bereikbaar is voor journalisten heeft dit verhaal nooit tegen wie dan ook verteld. Het staat vast, dat de dokter een ongeluk overkomen is. Dat vermeldt de bewuste brief. Dat bericht werd uit Führstenwalde verzonden, een plaatsje ongeveer vijftig kilometer ten oosten van Berlijn aan de Spree. Kinderrijwielen f. 56.-|^a vele jaren Fa. dusoswa - leiden zwerven te Leiden (Advertentie.) iifr&êiÉlËk3*- W RUIMTE VOOR JEUGDWERK IN het gebouwtje in een fris kleurtje ST. LEONARDUSPAROCHIE Ook de St. Leonardusparochie uistekend vGor het jeugdwerk ge- heeft dringend ruimte nodig voor het jeugdwerk. De twee panden aan de Haagweg verkeren in zulk een bouw vallige staat, dat de jeugd er met goed fatsoen niet meer in kan bivak keren. Daarom is het verheugend, dat de aalmoezenier van het paro chieel vrouwelijk jeugdwerk er in geslaagd is de beschikking te krijgen over een nieuw houten loodsje, die schikt is. Het werd opgebouwd in Leiden Zuid-West op de hoek van de Hoflaan en Telderskade. Pater Fa- bianus v. d. Brom oijn. heeft een lening gesloten om de bouw van dit huis te kunnen financieren. Het is met veel geestdrift opge bouwd, dank zij de hartelijke mede werking van vele parochianen en te zetten. Binnenkort kunnen de gidsen en kabouters hier binnen spelen en werken. De meiskes zijn dan niet meer aangewezen op de houten school, waarvan zij een lokaal en een bescheiden ruimte mochten gebrui ken. Natuurlijk hoopt pater v. d. Brom op de medewerking van zijn paro chianen, die hem zijn financiële kop zorgen zullen verlichten. Er is een fonds: het hutfonds en voorts ver zamelt de jeugd oude kranten. Om één uur zondagmidag ging de vlag in top op het plein naast de St. Petruskerk te Leiden. De St. Lodewijksgroep van de pa rochies St. Petrus en Lodewijk nam het nieuwe houten honk, dat hier is geplaatst, in gebruik. Het was een plechtig moment. Er waren vele ge nodigden, maar ook tientallen ver kenners van deze groep, die vol ver wachting en met zichtbare vreugde van 't gebenren kennis namen. Want de verkennersgroep van deze paro chie is zwervend geweest. In het laatste seizoen heeft men het zelfs zonder clubhuis moeten doen en men kan zich de vreugde van alle betrok kenen denken toen zij, dank zij de medewerking van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf, het kerkbe stuur van de St. Petrusparochie, het gemeentebestuur en vele anderen dit lokaal in gebruik konden nemen. De onderdelen van deze houten bungalow werden n.l. door de Stich ting Vakopleiding ter beschikking gesteld. Zij zijn vervaardigd door leerlingen van technische scholen in Nederland, die hiermede tevens vol deden aan een van de exameneisen. De gemeente stelde geld beschikbaar voor het in orde brengen van het terrein etc. en het kerkbestuur zorg de voor de financiën en de grond. En zondag was het zo ver. Een ver rukkelijk romantisch gebouwtje, ge knipt voor het werk, dat de verken ners hier plegen te verrichten, kon in gebruik genomen worden. Onder de velen, die van dit heu gelijke moment getuige wilden zijn waren wethouder J. C. van Schaik, pastoor W. Blok. aalmoezenier kap. C. W. Thomas, het kerkbestuur van de St. Petrusparochie, vertegenwoor digers van de Leidse Jeugdactie: de heren H. Zunderman en G. Stein- bach, mr M. ten Hagen, hoofdkwar- tierscoramissaris van het Nationaal Hoofdkwartier van de VKJB, de heer A. Buis, districtscommissaris van de VKJB, de commissarissen van het district Leiden van de NPV, de heren Cornelisse en Valkenburg, de heer Panhuisen, namens de stichting Aalmoezenier C. W. Thomas zegent het lokaal in. Links op de achter grond, wethouder van Schaik en de heer Cornelisse, naast de aalmoeze nier, de afdelingsleider, de heer G. Duindam, daarachter de heren Zun derman en Valkenburgh. In het centrum van Buenos Aires hebben vier gewapende mannen vrij dag bij een overval op een wissel kantoor 4 miljoen peso (ongeveer 225.000) buit gemaakt. Bij Cuautla, honderd km ten zuiden van Mexico Stad, is op een overweg een autobus door een trein gegrepen, waardoor negen personen werden gedood en vier gewond. Bouwbedrijf, leiders Financiële problemen. De nieuwe hopman van de Cobra- troep, de heer G. Nagtegaal, las bij de vlaggemast de wet voor, waarna 't dundoek werd gehesen door de voorzitter van de jeugdcommissie in beide parochies, de heer G. P. Ber gers. Deze verwelkomde vervolgens de gasten en vroeg aan wethouder Van Schaik 't gebouwtje te openen. De wethouder hield een rede, waar in hij dieper inging op de financiële problemen bij het jeugdwerk. De in richting van de jeugdhonken laat veel te wensen over in Leiden. Maar dit alles vraagt ook veel geld van de gemeente. Men kan zeker niet zeg- geen, dat in Leiden dit belangrijk onderdeel van de gemeentelijke voor zieningen achter blijft. Leiden was bijv. de tweede gemeente in ons land die een fonds oprichtte voor inrich ting en verbetering van jeugdhon ken. De wethouder opende vervol gens het troeplokaal, door twee tou wen, die met een platte knoop waren verbonden te ontknopen. Inzegening De aalmoezenier van de troep, ka pelaan C. W. Thomas, zegende ver volgens het lokaal in. In een korte toespraak daarna wenste hij de troep geluk met haar onverwoestbare geest. Men heeft vele moeilijkheden overwonnen en zelfs kans gezien de zaken door te laten draaien in een tijd, waarin men niet eens over on derdak beschikte. Gesproken werd nog door de hoofd kwartierscommissaris, mr M. ten Hagen, en door de commisaris van de N.P.V., de heer Cornelisse. De heer A. C. J. Duindam, afde- delings-leider, bracht tenslotte dank aan allen die bijgedragen hebben aan de totstandkoming van dit troephuls. Hij noemde de bereidwilligen, die het vervoer en de opbouw hebben verzorgd, de gemeente, die financiële steun verleende, het kerkbestuur voor het afstaan van de grond en de financiële hulp, de heer Steinbach van de L.J.A., die bijzonder veel voor deze zaak heeft gedaan en vele anderen. De genodigden bezichtigden ver volgens het troephuis. Naast het troephuis wordt een kinder-speel- plaats aangelegd. Het kerkbestuur, zo vernamen wij, zal zorg dragen voor de bouw van een nieuwe fietsenstal ling naast de kerk. door LUCY AGNES HANGCOCK 46) Ze gedroeg zich als een krankzin nige, als een duivelin. En toch, als ze buiten lag te slapen, temidden van de bloemen, leek ze een engel. Hoe kon ik weten, dat dit zou ge beuren?" „Dat kon je niet, Peter", verze kerde Polly hem. „Het meisje was gek, waarschijnlijk was er al een schroefje ergens los, toen ze geboren werd. Geen mens met normale her sens zou dat gedaan hebben, wat zij wilde doen, en Peter, het zal wel Gods wil zijn, dat het zo gelopen is, want de hemel weet, wat ze anders nog uitgebroed had. Maak je geen kopzorg, Peter, jij hebt je best ge daan, je hebt duizend maal meer ge- dan dan een andere man in die om standigheden gedaan zou hebben. Vergeet het en vergeet haar. Je kunt nu gelukkig worden. Het is, alsof er een zware last van je afgevallen is, of als het doorbreken van de zon na een lange regenperiode. Je zult eens zien, hoe veel prettiger het leven nu zal zijn". Deborah ontving een lange brief van Alice, vol van hartelijkheden en nieuwtjes. Ze schreef weinig over de dood van Eve. Het belangrijkste, dat Alice mede te delen had, was een groot geheim en Deb moest be loven er met niemand over te spre ken. Alice had een brief van Oliver Cromwell Turner gekregen, die zijn verontschuldigingen aanbood, haar bij het laatste bezoek zo haastig ver laten te hebben en die haar zijn hulp bij het nieuwe boek aanbood. Deb moest goed begrijpen, hij wilde niet samenwerken, maar hij wilde haar met zijn grotere ervaring hel pen. Ze had hem de copy gezonden en wachtte nu met spanning op zijn antwoord. Ze had er dag en nacht aan gezwoegd en ze wist zeker, dat het boek geen hopeloos geval was, en met de hulp van zo'n bekende, brilliante schrijver als O. C. T. was ze er practisch al. En nu begon Paul eindelijk haar werk ernstig op te vatten. O-la-la-la! Wat had ze een moeite met hem gehad. „Ik. weet, wie ik dankbaar moet zijn voor dit prachtige resultaat, schat", schreef ze. „Nu ik de beroemde Oliver ont moet heb, ben ik er vast van over tuigd, dat er van boven af pressie uitgeoefend is om hem wat soepeler te maken. Maar ook hij verzocht me dringend er niemand iets van te zeg gen, zodat zwijgen het parool is, lieveling. „Paul en ik gingen verleden woens dagavond uit om onze tweede huwe lijksdag (naar maanden gerekend) te vieren, en wie denk je, wat we in het Cosmopolitan tegen het lijf liepen? Niemand minder dan Alec Brown en in zijn gezelschap was een meisje, Phyllis Carter genaamd. Ken je haar? Ze is verpleegster van de openbare gezondheidsdienst. Ze is aardig, en ze lijkt een beetje op jou. En is het geen vreemd toeval, dat ze jouw baantje in het noordelijk dis trict heeft? Maar ze vertelde me in vertrouwen, dat ze er niet zo hevig op gesteld is. Ik heb zo het gevoel, dat Alec de grootste attractie vormt en niet zo zeer de armen in die buurt. De ongewassenen zeggen haar moe derlijk hart niets, zoals dat bij jou het geval was. „Alec leek echter erg onder de in druk en hij is werkelijk alleraardigst, dat geef ik toe. Hij vroeg me, wat ik van jou gehoord had en ik vertelde hem, dat je het heerlijk had en dat als je ooit terugkeerde, je dat zou doen over de lijken van een veertig aanbidders, tante Poly nog niet eens meegerekend. Sedertdien heb ik vernomen, dat hij werkelijk op dat Phyllis-meisje erg gesteld is. Toen ik het hoorde, was ik werkelijk erg blij, dat de belangstelling van jouw hart op iets anders gericht is. „Tante Polly's brief was vol van de opwindende tijd, die jullie op Cliff House meegemaakt hebben. Je was altijd een geluksvogel, Deb. Waarom kon ik er niet bij zijn? Ik, met mijn fijne neus voor bijzondere dingen en met vingers, die jeuken om die bijzondere dingen op papier te brengen. Paul schept nog altijd op, dat hij Eve doorzien heeft en hij houdt vol, dat zij met die poging tot kinderroof te maken heeft. Vertel dat echter niet aan Peter; en waarom nu niet wakker worden, schat, en het ijzer gesmeed zo lang het heet is?" Er waren nog meer bladzijden van dergelijke onzin en Deborah schoof de brief opzij en vroeg zich bitter af, of men haar in Medford niet meer nodig had. Haar plaats was dus be zet. Niet alleen in het noordelijk dis trict, maar ook bij Alec Brown. Maar mischien kon dokter Hamilton haar nog gebruiken. Hij had haar zijn grootste succes genoemd. Maar meen de hij dat? In ieder geval had ze ge zegd, dat ze terug zou komen en nu moest ze dat doen ook, daar hielp, geen lieve moeder aan. Polly was nog bijna voortdurend op Cliff House, hoewel Deborah voorstelde, twee ervaren verpleeg sters te nemen om hun plaatsen in te nemen als ze weer hun gewone leven begonnen. Peter zei haar, dat de nieuwe verpleegsters te gelegener tijd zouden komen. Nancy begon aan Deborah te wennen, hoewel Debo rah er aan twijfelde, dat het kind haar ooit zou vertrouwen of ooit van haar zou houden. Zou dat ooit gebeu ren, dan zou er tijd voor nodig zijn, en tijd voor Cliff House was iets, dat Deborah niet meer had. Voordat ze zou vertrekken, lukte het Deborah echter Nancy er toe te brengen dokter Gilbert naar Cliff House te laten komen om te bewij zen, dat ze gelijk had' in haar stellige beweringen, dat Nancy kon leren lopen, rennen en zelfs dansen, en kon worden als alle andere meisjes. Het was een hele strijd en Deborah had er al haar tact, kracht, handigheid en moed voor nodig. Toen Deborah Peter vertelde, dat Nancy er in toe gestemd had dokter Gilbert te laten komen om haar te onderzoeken, staarde hij haar stomverbaasd aan. „Maar zie dan niet, Deb", riep hij uit, „begrijp je dan niet, dat jij het bent, die Nancy nodig heeft? Je hebt in die paar weken meer voor haar gedaan dan alle andere samen in vier jaar. Kun je dan niet inzien, dat dit je plicht is?" Maar Deborah schudde het hoofd. „Nee, Peter", antwoordde ze, een ernstige blik in haar ogen. „Nancy heeft alles, wat geld, een liefhebben- vader en toegewijd personeel kun nen geven, iedere hulp die de weten schap kan bieden. De mensen in het noordelijk district hebben alleen wat de gezondheidsdienst kan geven. Zie je niet in, Peter, dat ik terug moet? Ik moet de moeilijke weg kie zen. Daartoe ben ik opgeleid en dat moet ik doen. Uc ben verpleegster van de openbare gezondheidsdienst" Ze had het hoofd opgeheven en haar grijze ogen leken te fonkelen, zoals ongetwijfeld eeuwen geleden de ogen der kruisvaarders gefonkeld had den. „Ons parool luidt „Dapper le ven", Peter. Ik weet zeker, dat Nan cy vooruit zal gaan als ze een ande- r.e behandeling krhgt, een behande ling die dokter Gilbert voorschrijven zal en die ieder gediplomeerde ver pleegster, die hij zal aanbevelen, kan geven". „Juist", zei Peter en zijn gezicht betrok. „Natuurlijk moet jij beslis sen. Ik weet zeker, dat ik je niet wil beïnvloeden.... nog meer van je vriendelijkheid te verlangen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3