S)e £eidóe£oti/fco/tit Eisenhower en Chroesjtsjef werden het eens Gunstiger sfeer in internationale betrekkingen Eisenhower in het voorjaar naar Moskou 1 OktOBCR 1959 Wervelstorm teisterde Japan Korreltje MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14825 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.; 17 ct p. mjn. Telefoontjes fl.50. Chroesjtsjef in beste stemming huiswaarts President Eisenhower en premier Chroesjtsjef zijn zondag overeen gekomen, dat de onderhandelingen over Berlijn heropend dienen te wor den, maar dat dit voorstel aan de goedkeuring van de f.ndere rechtstreeks betrokken partijen onderhevig is, aldus wordt in een gemeenschappelijk communiqué bekendgemaakt. President Eisenhower zal het volgende voorjaar een tegenbezoek bren gen aan de Sowjet-Unie. De precieze datum van de reis zal langs diplo matieke weg worden vastgesteld. De beide staatslieden zijn het er over eens, dat de kwestie van algemene ontwapening op het ogenblik de belangrijkste kwestie is. Zij hebben be sloten, dat hun regeringen al het mogelijke zullen doen om tot een con structieve oplossing te komen. Eisenhower en Chroestsjef leggen er de nadruk op, dat hun besprekingen geen onderhandelingen zijn geweest. Zij hopen echter, dat hun gedachten- wisselingen tot een beter wederzijds begrip zullen bijdragen. Zij verklaren opnieuw, dat alle internationale vraagstukken met vreedzame middelen en niet met geweld moeten worden geregeld. zonderheden over de besprekingen te treden. Hij zei, dat president Eisenhower deze week een pers conferentie zal houden. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Andrew Berding, heeft voorts bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben besloten tot onderhandelingen over een mogelijke regeling van de Rus sische leen- en pachtschuld aan de Verenigde Staten. Tijd en plaats van de besprekingen zullen via diplo matieke kanalen bepaald worden. Volgens Berding verlangen de Verenigde Staten betaling van 800 miljoen dollar ter vereffening van de Russische schuld 'oor de leveran ties van goederenen wapens in de laatste wereldoorlog. De Sowjet-Unie had enige jaren geleden 300 miljoen dollar aangeboden en de onderhan delingen over de zaak waren toen afgebroken. De Russische premier en president Eisenhower hebben te Camp David openhartig van gedachten gewisseld. Zij zijn van mening, dat deze be sprekingen nuttig zijn geweest voor een verheldering van eikaars stand punten aangaande een aantal onder werpen. Er is van mening gewisseld over de kwestie Duitsland en over een vredesverdrag met Duitsland. De onderhandelingen over Berlijn zou den hervat moeten worden met het oog op een oplossing, die in overeen stemming zal zijn met de belangen van alle betrokkenen en in het be lang van behoud van de vrede. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, heeft zondag in ant woord op een vraag gezegd, dat een topconferentie voor het bezoek van Eisenhower aan de Sowjet-Unie in het komende voorjaar „mogelijk of waarschijnlijk" is. De topconferentie zou evenwel, aldus Hagerty, afhangen van een zekere mate van vordering, zoals de president steeds als voorwaarde had gesteld. Zij zou afhangen van het achterwege blijven van dreigementen en van overeenstemming tussen de bondgenoten van de V. S. De perssecretaris weigerde in bij- BETER KLIMAAT /"\VERAL TER WERELD is he slotcommuniqué van de bespre> kingen tussen Eisenhower en naar de Sowjet-Unie. Uit _het ge- CHROESJTSJEFS VERTREK Chroesjtsjef is zondagavond met een Russische passagiersvliegtuig van het type Toe-114 uit Amerika vertrokken. Hij is dertien dagen in de V. S. geweest. In zijn afscheidswoord sprak de Russische leider de hoop uit, dat bij het contact tussen de beide landen steeds vaker het goede Amerikaanse woord „Okay" kon worden gebruikt. In Moskou verwacht men, dat Chroesjtsjef maandag enkele uren na zijn terugkeer in een openbare rede aan het ussische volk verslag uit zal brengen over zijn reis naar Amerika en zijn ontmoeting met president Eisenhower. President Eisenhower heeft te kennen gegeven, dat hij zijn gehele familie zal meenemen op zijn reis sprek van de president met Chroesjt sjef hadden journalisten tenminste opgevangen: „Ik zal de hele familie bij me hebben. U zult meer Eisen howers krijgen dan wij Chroesjtsjefs gehad hebben.". (Waarnemers zijn van mening, dat de president te kennen heeft gegeven, behalve zijn vrouw, zijn zoon en schoondochter ook de vier kleinkinderen te zullen meenemen). PERSCONFERENTIE Premier Chroesjtsjef heeft zondag Chroesjtsjef met voldoening en in stemming ontvangen. Positieve en tastbare resultaten zijn niet bereikt, maar dat werd ook niet verwacht, daar de beide topfiguren uit de wereldpolitiek geen onderhande lingen voerden en dat ook niet konden doen. Men is al heel blij, dat er een gunstig klimaat is ontstaan, 0 waarin latere onderhande- lingen beter dan tot nu toe zullen kunnen opgroeien en vrucht afwerpen. Men is er nu aan weers zijden van overtuigd, dat zowel het Oosten als het Westen vrede wil; er na zijn besprekingen met president is een stukje van de oude achter-1 Eisenhower te Camp David in de docht en het ingekankerde wan- nationale persclub te Washington trouwen weggesmolten en dat is al een persconferentie gehouden, die heel wat waard. Er is afgesproken, dat Eisenhower in het voorjaar naar Rusland zal gaan („als de lentebloemen bloeien en het ijs is weggedooid", zoals Chroesjtsjef zei) en in die tussen tijd heeft men alle tijd om de kwestie van een topconferentie nader te regelen. Het is zelfs mogelijk, dat die topconferentie dan reeds gehouden is en Eisenhowers reis de apotheose vormt van een akkoord. Laten wij ons niet te veel illusies maken en met beide benen op de grond blijven staan. Chroesjtsjef is een handige zakenman gebleken; hij heeft zijn idee van „vreedzame coëxistentie" in Amerika weten te „verkopen" en het is nu maar de vraag, welke de prijs zal zijn, welke hij er tenslotte voor zal vragen. Bij de volgende onderhandelingen op lager niveau over Berlijn, het Duitse vredesverdrag en de ontwapening (Om maar enkele grote problemen te noemen) zal dat wel naar voren komen. I Eén tastbaar voordeel heeft Chroesjtsjefs visite in elk geval op geleverd en dat is, dat de kwestie- Berlijn, die verleden jaar nog zo drei gend leek, nu tot een ongevaarlijk geval is teruggebracht. Van een een zijdige Russische actie kan nu nau welijks meer sprake zijn. Een groot gevaar van de door Chroesjtsjef gekweekte goodwill is echter, dat men zich gemakkelijk laat verleiden om al te goed van ver trouwen te zijn. Ook als alle bewa pening zou kunnen worden afge schaft blijft het rode gevaar bestaan; de omhelzing van een beer is even dodelijk als een scherpe klauw van een tijger. door de Amerikaanse televisie is uit gezonden. Chroesjtsjef zei, er hoegenaamd niet aan te twijfelen, dat president Eisenhowc oprecht is in zijn ver langen om de betrekkingen tussen de V. S. en de Sowjet-Unie te verbete ren. Zijn besprekingen met Eisen- Eisenhower te Camp David noemde Chroesjtsjef „prettig" Er was een grote mate van overeenstemming ge weest in het wederzijdse begrip voor eikaars standpunten en het begrip van de noodzakelijkheid om de be trekkingen tussen beide landen te verbeteren. „Het is niet zo gemakke lijk de lasten op te ruimen dié zich in deze jaren van koude oorlog heb ben opgestapeld". Hoewel 12 dagen een korte tijd was om iets over de Amerikanen te weten te komen en met hen te praten, was deze tijd toch genoeg geweest om iets over de V. S. en de Amerikanen op te steken. Chroesjtsjef zei van de Amerikanen te houden. Zij hebben evenals de bevolking van de Sowjet- Unie slechts één verlangen: vrede. Na het gesprek met president Eisenhower was zijn hoop op een permanente wereldvrede groter ge worden. Alle aangelegenheden, die tot dusver een „koud klimaat" in de betrekkingen met de Verenigde Sta ten hadden teweeggebracht, zouden op een conferentie van regerings leiders besproken moeten worden. Sprekende over ontwapening zei Chroesjtsjef, dat in het verloop van het ontwapeningsproces elke fase ge paard diende te gaan met een uit breiding van inspectie en controle. Als de ontwapening algemeen zou zijn, zouden de waarnemers zeker moeten blijven om te verzekeren, dat de overeenkomst ten volle wordt nageleefd. „Als onze ontwapenings voorstellen worden aanvaard en als er algemene ontwapening in de wereld is, moet de vraag van ge heimhouding eenvoudig verdwijnen. Dan zou iedereen overal heen kun nen gaan om alles te zien, behalve de plaatsen, die een huisvrouw liever niet wil laten zien". Op de vraag, waarom president Eisenhower in het voorjaar van 1960 en niet zoals aanvankelijk de bedoe ling was in de herfst van dit jaar naar de Sowjet-Unie zal reizen, gaf Chroesjtsjef ten antwoord, dat hij zelf het voorjaar had voorgesteld, „omdat dan >.lles in bloei zal staan, het weer warm en niets meer be vroren zal zijn". Mijnwerkers betoogden te Bonn Zestigduizend Westduitse mijnwer kers hebben zaterdag op de maat van omfloerste trommels door de straten van Bonn gemarcheerd om te proteste ren tegen de politiek van de Bonds regering in de kolencrisis. De betogers droegen zwarte vlag gen en spandoeken mee met leuzen als „sociale zekerheid geen chaos". Ongeveer 1.600 politiemannen ston den paraat, maar toen de laatste co lonne mijnwerkers door de stad trok, deelde de politie mee dat er zich geen incidenten hadden voorgedaan. De mijnwerkers schenen zaterdag, toen zij in hun beste kleren met hon derden autobussen, extratreinen en Rijnboten te Bonn aankwamen bijna in een feestelijke stemming te zijn. Volgens de mijnwerkers ziin sedert het begin van de kolencrisis in fe bruari van vorig jaar 50.000 mijnwer kers ontslagen. Zij protesteerden te gen het sluiten van mijnen en tegen het ontslag van de arbeiders. Bij de mijnen in de Bondsrepubliek ligven thans bijna zeventien miljoen ton steenkool en cokes. Vandaag willen we een klein tipje oplichten van de sluier, welke nog hangt over ons jubileumnummer van aanstaande donderdag. Wij hebben al aangekondigd dat ons hele bedrijf momenteel is aangestoken door een soort goudkoorts. Iedereen en elke afdeling wordt momenteel beheerst door slechts één ding; het gouden jubileum en alles wat daarmee samenhangt. Reeds wekenlang zijn alle krachten gebundeld en u kunt gerust aannemen dat dit wel wat betekent voor een krantenbedrijf, dat uit de aard der zaak toch al op tempo en nog eens tempo is ingesteld. Wij hebben er naar gestreefd in de krant van 1 oktober iets te brengen, waarin velen belang zullen stellen en één onder deel daarvan vormt een prijsvraag met vele en aantrekke lijke prijzen. Met opzet hebben wij een niet te moeilijke op gave samengesteld, zodat iedereen en niet alleen de ras-puz zelaar een redelijke kans heeft op een der vele en aantrek kelijke geldprijzen, welke beschikbaar worden*gesteld voor de goede inzendingen. Doet allen mee en zendt uw oplossing in; wij houden er rekening mee dat de P.T.T. met extra bestelwagens moet aanrukken om postzakken vol inzendingen af te leveren aan ons bureau. Morgen leest u meer over onze plannen voor de viering van het GOUDEN JUBILEUM van DE LEIDSE COURANT. Chrissemeuje, een goede oud-fanfe Dr De Quay deed het minder officieel De Nederlandse minister-president prof. dr. De Quay heeft tijdens zijn officiële tocht door Canada ook even tijd gevonden voor een bezoek aan zijn gehuwde dochter die te Clarkson, Ontario, woont. Hier bekijkt hij een stukje speelgoed van zijn eenjarige kleinzoontje Paul. Verder op de foto de dochter van de premier, mevrouw P. de van der Schueren (links achter grond) en mevrouw de Quay. Op de voorgrond, gehurkt, de heer P. de van der Schueren met geheel rechts zijn driejarig zoontje Mark. Honderden slachtoffers Een wervelstorm, die de codenaam „Vera" kreeg, heeft in het afgelopen weekeinde op Japan aan minstens 850 mensen het leven gekost, 4000 gewond en ruim 800.000 dakloos ge maakt. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan thans kan worden overzien. De wervelstorm, de vijftiende van dit seizoen en de ergste in Japans geschiedenis, trof vooral Japans voornaamste eiland, Hondo of Hondsjoe, waar de op twee na groot ste stad van het keizerrijk, Nagoja, bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen in woners, is verstoken van stroom, drinkwater en verbindingen met de rest van het land. Hier vielen circa 400 slachtoffers. In de chaos, die de storm tenge volge had, zijn nog 1462 personen als vermist opgegeven. De slagre gens, waarmee de storm gepaard ging, veroorzaakten aardverschui vingen en talloze overstromingen. Honderden grote en kleine bruggen sloegen weg en zeer vele huizen stortten in. De orkaan bereikte soms een windsnelheid van 200 km. per uur. Ook op zee spookte het verschrik kelijk: ruim 2200 vissersboten en an dere vaartuigen vergingen, veelal met man en muis. Een Engels vracht schip van 7400 ton, de „Changsha", werd op het strand geworpen, maar alle opvarenden konden zich in vei ligheid stellen. Een vliegtuig van een Japanse krant, die boven de ge troffen gebieden vloog, verongeluk te. De reddingsboten langs de kust waren dag en nacht waakzaam, maar geen van de talrijke S.O.S.-berich- ten bleek een ernstig geval in te lui den. In het binnenland vochten za terdagnacht reddingsploegen verbe ten met modderstromen en water massa's om slachtoffers in afgesne den gebieden hulp te verlenen. Maar vele slachtoffers zal men nimmer te rugvinden doordat zij in de kolken de rivieren mee naar zee werden ge sleurd. Marineboten brachten totnog toe 150 lijken naar het vasteland te rug. De schade aan openbare wer ken beloopt volgens een eerste ra ming minstens 50 miljoen gulden, maar de onvolledige verbindingen doen vermoeden, dat het bedrag aanzienlijk hoger zal liggen. Ook de Japanse rijstoogst heeft aanzienlijke schade opgelopen. De schade aan Amerikaanse bases op Japan be draagt op zijn minst 1.25 miljoen dollar. MEER DAN 2.000 DODEN Van officiële zijde is vandaag me degedeeld, dat meer dan 2.500 Ja panners het leven hebben verloren of vermist zijn. Maandagochtend was vastegesteld, dat 1.132 Japanners het leven heb ben verloren, 1.457 personen worden vermist, terwijl er 4.668 gewonden zijn. Bijna een miljoen Japanners zijn dakloos geworden. Als gevolg van de wervelstorm zyn 238 schepen gezonken en 1.449 ge deeltelijk vernield; 1.157 schepen zijn van hun ankers weggeslagen. Er werden 1.351 bruggen wegge slagen, spoorwegen werden op 327 en wegen op 3.217 plaatsen ver nield. Op 1.860 plaatsen vonden landver schuivingen plaats. Honderdduizend hectare land zijn overstroomd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De oudste inwoner van ons land, Chrissemeuje uit Holtershoek, zal a.s. vrijdag haar 110e verjaardag vieren. Hier zien we het krasse oudje met op schoot Sylvia Nijrolder, 'n achternichtje. Vrij zonnig I Een hogedrukgebied, dat van de 1 Ocaan naderbij kwam, breidde zich gedurende het weekeinde over Zuid west-Europa uit. Het heeft een lang gerekte vorm, zodat er maandag ochtend twee centra in, voorkwa men; één ervan bij Londen, het an dere boven Zuid-Limburg. De lucht druk steeg tot boven 1030 mb, Het hc^drukigebied verplaatst zich vrij snel en zal morgen ten oosten van ons land gelegen zijn. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een front, waarlangs enkele storin gen een noordoostelijke koers vol gen. Deze vormen nog geen bedrei ging voor het weer, zodat het over wegend zonnig blijft. De wind draait naar zuidelijke richtingen, waarbij overdag de temperaturen iets hogere waarden kunnen bereiken dan van daag. weer i (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND DROOG Droog weer met zonnige pe- riodei). Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 28 Sept.: zon op 06.34; onder 18.27; maan op 01.37; onder 16.25. Hoogwaterstanden 28 Sept.: v.m. 12.18; nam. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 7 c STOCKHOLM onbew. 9 OSLO geheel bew. 11 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN half bew. 19 AMSTERDAM mist 18 BRUSSEL onbew. 18 LUXEMBURG onbew. 18 PARIJS onbew. 21 BORDEAUX licht bew. 22 GRENOBLE regen 17 NICE licht bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT onbew. 20 MüNCHEN zwaar bew. 19 ZüRIC geheel bew. 19 GENèVE geheel bew. 18 LOCARNO half bew. 22 WENEN onbew. 15 INNSBRUCK mist 16 BELGRADO geheel bew. 29 ATHENE onbew. ROME licht bew 26 AJACCIO zwaar bew. 24 MADRID geheel bew. LISSABON onbew. 26 Wanhoop is de conclusie van dwazen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1