S)e CciclóeSotvfca/tit Penseel Vliegramp bij Bordeaux DE „SLAVEN" Vandaag ontmoet Eisenhower weer Begin van belangrijke besprekingen Schietpartij in Bagdad Britse misdadiger voor Zwitsers gerecht ton-sur-ton 7.9° Amerikaanse raket bij proef ontploft Aanslag op Ceylons premier Airborne divisie deed het nogmaals Hongaarse bisschop gearresteerd kb HOE Korreltje VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 leven nog zo kwaad niet Telefoon; Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015. 25594; Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs (0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Verwachtingen zijn niet hoog gespannen De Sowjet-Russische premier Nikita Chroesjtsjef is donderdagavond, na een reis van 9.600 kilometer dwars over het Amerikaanse vasteland, per straalvliegtuig uit Pittsburgh In Washington teruggekeerd, waar hij vrijdag zijn besprekingen met president Eisenhower zal voortzetten. Ook gisteren heeft Chroesjtsjef in Washington een koele ontvangst gehad met dit verschil, dat er nu meer mensen belangstelling voor hem toonden. Op een grootse ontvangst in de Russische ambassade begroetten Chroesjt sjef en vice-president Nixon elkaar als twee vrienden, die elkaar lange tijd niet gezien hebben. De Russische premier scheen zeer g.oed geluimd te zijn tijdens de gehele ontvangst, waarop 600 genodigden, vooraanstaande diplomaten, waren verschenen. De Sow jet-premier heeft de vrijdagochtend gereserveerd voor bespre kingen met zijn minister van Buitenlandse Zaken en andere Russische func tionarissen om zich voor te bereiden op de besprekingen in het weekeinde met president Eisenhower. Hij zal vervolgens met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, lunchen en daarna met president Eisen hower vertrekken naar het verblijf van de president te Camp David, waar de besprekingen worden gehouden. embargo op strategische goederen. Als de Verenigde Staten ontwape ning wensten, zou er onderhandeld moeten worden, „anders kunnen wij wel op dezelfde voet verder gaan". De Ver. Staten zouden kunnen ont wapenen om te tonen dat zij vrede willen. Als zij dit niet deden zouden zij er blijk van geven oorlog te wil len. Tenslotte zei de Russische premier dat de Sowjet-Unie geen bases rond om de V. S. heeft en er ook geen be hoefte aan heeft. De Sowj et-Unie Op een diner, dat gisteravond door de uitgever van de New Yorkse „Journal of Commerce", Eric Ridder, ter ere van de Russische premier Chroesjtsjef is gegeven, heeft Chroesjtsjef, naar verluidt, gezegd, dat het verlangen om over ontwape ning te praten een van de toets stenen voor de vrede is. Eén van de twee-en-twintig voor aanstaande journalisten op het ge bied van economische en financiële zaken, die aan het diner aanzaten, zei, dat de Russische leider vrien delijk was en geen ogenblik zijn zelf beheersing verloor. Hij pleitte op nieuw voor meer handel tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, maar voegde er aan toe, dat het voor d"e Rusen geen enkel verschil zou maken of Amerikanen met de Russen" handel drijven of niet, „omdat wij jullie zul len overvleugelen". De Russische premier zou verder de hoop uitgesproken hebben, dat de komende besprekingen met Eisen hower vorderingen zullen laten zien, „want anders zullen wij op onze hoede blijven tegenover u". Chroesjtsjef zei te weten, dat het Amerikaanse volk vredelievend is, maar dat het staat te bezien of de Amerikaanse regering dit ook is. Tevoren had hij evenwel gezegd, dat het vredelievende Amerikaanse volk met de Russen zou kunnen op schieten en dat hij geen onderscheid zou kunnen maken tussen de Ameri kanen en hun regering. Chroestsjef legde er de nadruk op, dat als de Ver. Staten handel met de Sowjet-Unie willen, zij geen discri minatie moeten toepassen. Hierbij zinspeelde hij op het westelijke Egyptische bladen hebben donder dag gemeld, dat een speciale strijd macht van communisten woensdag te Bagdad het vuur heeft geopend op betogers, die tegen de Iraakse rege ring demonstreerden. Twaalf mensen zouden zijn omge komen en velen hebben verwondin gen oipgelopen. Volgens de bladen werd de strijdmacht, die 500 mensen telde, te hulp geroepen, omdat leger eenheden niet op de betogers hadden willen schieten. Onder de gewonden zouden dertig meisjes zijn. Voor een Zwitserse rechtbank is gisteren het proces begonnen tegen de Engelsman Brian Donald Hume, die zich moet verantwoorden wegens moord en bankroof. Rechtbank en jury negerend, gaf de 39 jaar oude beklaagde op opge wonden toon een verslag van zijn loopbaan als misdadiger. Tot stomme verbazing van het publiek verklaarde Hume tien jaar geleden de Engelse autohandelaar Stanley Setty te heb ben doodgestoken omdat deze het „met mijn vrouw had aangelegd" Ook vertelde hij vorig jaar twee ge wapende overvallen te hebben ge pleegd in de Midland Bank, nabij Londen, waar hij beide keren een bankbediende had neergeschoten die het hem lastig had gemaakt. Geen van deze misdrijven komt voor op de tenlastelegging. Thans staat hij terecht op beschuldiging de Zwitserse taxichauffeur Arthur Maae op 30 januari j.l te hebben doodge schoten nadat hij in 7ürich een bank overval had gepleegd. De president van de rechtbank, Hans Gut, was van mening dat de jury eerst over Hume's misdadigers- loopbaan diende te worden ingelicht opdat de juryleden zich een beter oordeel zouden kunnen vormen over 's mans karakter. Ja, 17.50 is een forse prijs, maar onthoud, dat hef gezegde "duur koop is goedkoop" in de allereerste plaats voor overhemden opgaat. Want voor een paar gulden een overhemd kopen, dat na enkele keren wassen slap is én stuk gaat, is geen kunst. Coster brengt echter een klasse overhemd in No-iron, dat dus ge makkelijk wasbaar en vlug drogend is en vrijwel niet gestreken behoeft te worden, met een zeer fijn inge weven streepmotief, het zgn. Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 17.50. g behoeft echter deze prijs niet te betalen, want Coster geeft U de verrassing van Uw leven door één dag deze SUPERKWALITEIT N0-IR0N OVERHEMDEN met spreidboord,aan te bieden voor de verbijsterend lage prijs van Zolang de voorraad strekt Lelden: Haarlemmerstr. 25, Tel. 25317 ROTTERDAM; Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 Meent hk. Goudseslngel, tel. 115377 Katendr.LagediJk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W.Kruiskade 35, tel. 1255 U stelt geen belang in tractors, com bines, vliegtuigen of raketten maar wel in uitrusting voor de chemische industrie. „Slaven van het kapitalisme". In Pittsburgh heeft Chroesjtsjef gezegd: „ik ben naar. uw land geko men om te zien hoe de slaven van het kapitalisme nu eigenlijk leven. Ik heb bevonden dat ze niet slecht, leven. Wel, wij zullen u evenaren". Hij verklaarde ook: „in feite be staan er geen ernstige verschillen tussen uw land en het mijne", waar aan hij toevoegde: „Het zou voor ons allebei het beste zijn indien wij gezamenlijk konden oprukken". De verwachtingen, dat er dit week einde te Camp David, waar de beide staatslieden zullen confereren, oplos singen zullen worden gevonden, die kunnen leiden tot een vermindering van de internationale spanningen, zijn niet erg hoog gespannen. Eisenhower heeft reeds gezegd, dat hij niet gelooft, dat Chroesjtsjef in Camp David met redelijke compro missen voor de dag zal komen inzake de kwestie-Berlijn en andere moei lijke vraagstukken. Hoewel de verklaringen van de Russische premier er op duiden, dat hij van plan is te Camp David op te treden als leider van het wereld communisme, m.a.w. zal trachten dit weekeinde een machtspositie in te, nemen, wijst zijn verklaring dat hij op 15 september een vriendschappe lijk en openhartig onderhoud met Eisenhower heeft gehad, toch in een enigszins andere richting. In Washington is men overigens van mening, dat alleen al het besluit van de beide staatslieden om over en weer een bezoek te brengen, de spanning rond Berlijn heeft doen af nemen. Men gelooft voorts dat de bedoelingen van Chroesjtsjef duide lijker zullen worden als hij met Eisenhower zal spreken over cijn plan voor algemene en algehele ont spanning. De Amerikaanse regering beziet dit plan met een mengsel van ernst en scepticisme. Maar de twij fel zal ongetwijfeld voor een groot deel worden weggenomen, als de Russische premier zich bereid toont om te onderhandelen over een sys teem van toezicht, dat het Westen zoals bekend als onontbeerlijk be schouwt voor de uitvoering van een dergelijk plan. Een Amerikaanse maanraket is donderdag bij een proef van de ra ketmotor op de basis van Cape Cana veral ontploft. Niemand liep verwon dingen op. De raket was van het type „Atlas-Able". Toen men bij het aftellen tot nul was gekomen, sloegen de vlamen on der uit de raket. De ongeveer veertig man die bij de proef betrokken wa ren, bevonden zich op het ogenblik van de ontploffing in een betonnen onderkomen op veertig meter afstand. In een bekendmaking van de Ame rikaanse luchtmacht werd gezegd, dat in het begin van de volgende maand een ruimteproef met deze raket zou worden gedaan. Als gevolg van de ontploffing van de maanraket zal het gehele Amerikaanse program voor ruimteproeven moeten worden her zien. Naar verluidt zal dit mogelijk ook invloed hebben op de poging om in november een ruimtevaartuig naar Venus te zenden. Deze proef had men aanvankelijk in juni j.l. willen ne men toen was de afstand tussen deze planeet en de aarde het kleinst maar de lancering werd toen uit gesteld. Een onbekende heeft vandaag met een vuurwapen een aanslag gepleegd op de premier van Ceylon, Solomon Bandaranaike. De aanslag geschiedde in de woning van de premier te Co lombo. De 59-jarige eerste minister is naar het ziekenhuis gebracht voor een spoedoperatie. Volgens de eerste berichten zou de dader een Boeddhistische monnik zijn. Tegen de middag is voor geheel Ceylon de noodtoestand afgekondigd. Bandaranaike heeft op de operatie tafel, een uur nadat hij werd neerge schoten. op zijn landgenoten een be roep gedaan, matiging te betrachten en geduld te oefenen. In de dierentuin van de Zuid- slavische stad Rijeka heeft feen beer een arm afgebeten van een zesjarig meisje, dat in een onbewaakt ogen- Chroesjtsjef tevreden over Amerikaanse mais Premier Chroesjtsjef toont de aanwezigen een paar maiskolven van het land van zijn gastheer Garst, wiens landbouwbedrijf hij met een langdurig bezoek vereerde. Het commentaar van de Russische staatsman over de kwaliteit van de mais was: beter dan 't Russische produkt. Rechts de heer Garst. 53 doden Een vliegtuig van het type DC-7 van de Franse maatschappij „Trans port Aeriens Intercontinentaux" (T. A.I.) is donderdagavond kort voor middernacht ongeveer vier km van liet vliegveld van Bordeaux, vanwaar bet was opgestegen, in een bos van pijnbomen neergestort. Van de 65 in zittenden overleefden twaalf on der wie drie kleine kinderen het ongeluk. Er zijn zes zwaar gewonden. De minister van gezondheid van Frans Kameroen, Sekoe Sissoko, be hoorde tot de lichtgewonden. De overlevenden schijnen uit het toestel geslingerd te zijn op het ogenblik dat dit de grond raakte. De andere inzit tenden zaten opgesloten in het vlieg tuig, dat in brand vloog. Er waren negen bemanningsleden. De T.A.I. deelde mee, dat drie omgekomen Britten naar men gelooft de enige niet-Fransen zijn. De DC-7 was van Parijs via Bor deaux op weg naar de Ivoorkust en de Soedanese republiek. Kort na het opstijgen weerklonk er een luide ontploffing en er kwamen (Advertentie)blik over een hek was geklommen. In een autobus De veteranen van de 101 Airborne Division, welke divisie zich in 1944 door de Duitse linies een corridor vocht van Eindhoven naar Nijmegen: de Hells Highway", hebben deze weg vandaag nog eens genomen, maar deze keer rustig in een autobus over gebaande wegen. Omstreeks vier uur bereikte het gezelschap van ongeveer 100 man het paleis ,,'t Loo" te Apel doorn, waar een deputatie van zes personen door prinses Wilhelmina ontvangen werd. Zij onderhield zichgeruime tijd met hen en toonde zich zeer verheugd de veteranen te ontmoeten. Op de tocht van Nijmegen naar 't Loo werden alle gemeenten aange daan die in de toenmalige corridor lagen: in Veghel, Schijndel, St. Qe- derode, Uden en Zeeland werd het gemeentebestuur een foto aangeboden van de voormalige commandant van de Airborne-divisie, generaal Taylor en een boek, getiteld „rendez-vous with destiny". Ook in Heteren, Val burg en Kesteren, de plaatsen die in het nieuws kwamen door de legenda rische tocht van de „ongelofelijke pa trouille" werd uitgestapt. Ter her denking aan deze patrouille van zes dapperen in het gebied dat toen „the island" werd genoemd, werd in He- teren een tegeltableau onthuld door de waarnemend burgemeester Joh. Lokhorst, waarna de gemeentesecre taris, A. Sonsma, in het Engels nog eens de feiten van deze patrouille in herinnering riep. De Amerikaanse staalmagnaat Walter Munford, die in een zieken huis te Hyannis in Massachusetts ligt met een meswond, heeft by ongeluk zichzelf deze verwonding toegebracht Tot deze conclusie is de plaatselijke openbare aanklager gekomen na een uitvoerig onderzoek. Volgens hem was Munford kennelijk gevallen, toen hij met keukengerei in de hand van een moeilijk treedje in de keuken stapte, waarvan de vloer zéér glad was. twee geweldige lichtflitsen uit het toestel. Wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid. Het toestel had zich een weg van honderd meter door het bos gebaand. De reddings ploegen werden in hun pogingen be lemmerd door het duister en het ont breken van begaanbare wegen in het bos. De bisschop van Hajdudorog in Hongarije, mgr Miklós Dudas, is ge arresteerd. De 57-jarige bisschop be hoort tot de Byzantijnse ritus. Hem was de eis gesteld, dat hij het gezag van de orthodoxe patriarch van Mos kou zou erkennen. Na zijn weigering volgde arresta tie. Hij is de laatste bisschop der ge ünieerde kerken in Hongarije. Mgr. Dudas heeft enige tijd in het sana torium te Davos in Zwitserland door gebracht. Na zijn terugkeer in Hon garije is hij niet meer in de open baarheid gezien. PAUS TERUG IN VATICAAN Begroet door een jubelende me nigte op het Sint Pietersplein is Paus Johannes XXIII gistermiddag om half zes in het Vaticaan uit Castel Gandolfo teruggekeerd. Hij arriveer de in de zwarte limousine, die de Amerikaanse katholieken destijds aan Paus Pius XII z.g. geschonken hadden. Op zijn terugweg, die om 4 uur begon, liet de Paus stoppen bij het ziekenhuis van de Barmhartige Broeders aan de Via Cassia, waar hij een half uur bleef. De Paus be zocht daarna mgr. Alf. Carinci. de oudste nog levende prelaat van de Curie. Vanmorgen ontvangt de Paus de Benedictijnen, die een generaal kapittel houden, met hun nieuwe abt. Koning Boudewijn van België zal eind dezer maand naar Schotland vertrekken. De Belgische vorst zal daar deelnemen aan een golftournooi, dat van 30 september tot 2 oktober in Gleneagles zal worden gehouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «BBSS Onze najaarscollectie is compleet. „INTERNATIONAL FASHION in coats and overcoats". Onze nieuwe jassencol lectie draagt een inter nationaal karakter. Moderne kleuren zün op frappante wijze toegepast. Wereldmerken als Ascot, Santega, Kynoch, Falcon en Shelter domineren in exclusieve velours, teddy, bouclé en „vooral" in tweed. 69.—, 89.—. 119. 129.—, etc. Droog weer Het De Bilt, vrijdag 10 uur. KNMI deelt mede: Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Poolstreken via het zeegebied ten westen van Scan dinavië naar Midden-Europa. In het zuiden van Zweden kwam daarbij de afgelopen nacht 6 graden vorst voor Boven Spanje bevindt zich in de hogere luchtlagen een storing, die vooral in het zuiden van Frankrijk onweersbuien veroorzaakte. Hier en daar viel meer dan 60 mm regen. On geveer 500 kilometer ten westen van Ierland is een aktieve oceaandepres sie aangekomen Na aanvankelijk een oostelijke koers gevolgd te hebben begon de storing vanqchtend in noor delijke richting af te buigen, zodat ze morgen bij IJsland kan worden verwacht. Ze zal daardoor niet veel invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. De kans op regen is de komende 30 uur klein, terwijl er in de tempe ratuur maar weinig verandering komt. De wind kan morgen iets toe nemen uit richtingen tussen zuid en oost. wordt (Medegedeeld door het KNMI Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perio den. in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. 25 Sept.: zon op 06.29; onder 18.34; maan op 23.37; onder 14.32. Hoogwaterstanden 25 Sept.: v.m. 8.20; nam. 8.46. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bewolkt 11 C. STOCKHOLM licht bewolkt 13 OSLO onbewolkt 18 KOPENHAGEN 16 ABERDEEN half bewolkt 14 LONDEN half bewolkt 21 AMSTERDAM zwaar bewolkt 19 BRUSSEL zwaar bewolkt 19 LUXEMBURG licht bewolkt 19 PARIJS onbewolkt 21 BORDEAUX regen 24 GRENOBLE geheel bewolkt 27 NICE geheel bewolkt 24 BERLIJN mist 16 FRANKFORT half bewolkt 21 MüNCHEN zwaar bewolkt 22 ZüRICH mist 25 GENèVE regenbui 25 LOCARNO geheel bewolkt 26 WENEN zwaar bewolkt 19 INNSBRUCK licht bewolkt 24 ATHENE onbewolkt 27 ROME geheel bewolkt 28 AJACCIO regen 26 MADRID niet ontvangen MALT.ORCA zwaar bewolkt LISSABON licht bewolkt

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1