DE TEXAS=RANGE -,Het Ding" te Wormer trekt internationale belangstelling „Else Mauhs-stichting" nam de ring over Leeuwarder rechtbank eiste twee jaar tegen „Directeur Sociale Zaken'' het dappere leven DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Berging wordt een duur karwei Wormer werd gisteren overstroomd door verslaggevers van dagbladen, van radio en televisie. Zelfs van de Engelse, de Canadese en de Ameri kaanse t.v. liepen vertegenwoordi gers om „het gat", dat door een mys terieus „ding" in de weke Wormer veenbodem geslagen werd. Er gaan nog steeds duizend ge ruchten en iedereen vraagt zich nu af, wat er uiteindelijk aan de opper vlakte gebracht zal worden:, een meteoriet, een bom, een „Loenik- staart", een „Canaveral-raket", een of ander vliegtuigonderdeel of wat dan ook. Overigens staat nog niet vast, of er iets aan het licht zal komen. Het bergingswerk in de slappe bodem wordt een heel karwei. Gisteren is de kuil, die in het lage land onmiddellijk was volgelopen, leeggepompt. Geconstateerd werd, dat het gat 31/® meter diep is, dui delijk vijf-hoekig van vorm en dat de wanden glad zijn. Van boven is de grootste doorsnee 47 centimeter maar op de bodem is de kuil wel een meter breed. De vorm van het gat is op zich genomen niet bijzonder. Men heeft een soortgelijke krater aangetroffen bij onontplofte bom men, die met grote kracht in het veen sloegen. Hieruit leidt men af, dat het „ding" vrij grote afmetingen heeft en dat het diep in de grond moet zitten. Op de bodem van de put is niets gevonden. Vandaag zou be slist worden of het „ding" zal worden uitgegraven of niet. bestellen! (Adv.) 100 jaar blindeninstituut „St. Henricus" te Grave Ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden de fraters van O.L.V. van Barmhartigheid, welke te Tilburg gesticht werd, zich in Gra ve vestigden, waar zij een inrichting ter verzorging van hun blinde mede mensen openden, is een passend feest georganiseerd. Ofschoon dit eeuwfeest door de buitenwereld eerst op 24 oktober zal worden gevierd, meenden de be stuurders van het blindeninstituut „St. Henricus", dat de eigenlijke hei> denkingsdag, te weten 22 september, niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Men besloot daarom om op 20 en 22 september door de gehele bevolking van het instituut een groot feest te laten vieren. Zondag j.l. werden de feestelijkhe den begonnen met een plechtige mis, om elf uur gevolgd door een officiële herdenkingszitting. Zowel fraters als blinden, die veel voor het instituut hebben gedaan, werden in deze bij eenkomst herdacht, 's Middags werd een uitgebreid diner genoten; daarna werd een plechtig Lof gecelebreerd. In de avonduren werd de romanti sche opera „der Freischütz" van Karl Maria von Weber opgevoerd. Deze opvoering werd verzorgd door zangleerlingen van „St. Henricus" en „De Wijnberg" (het zusterinsti- tuut voor blinde meisjes), met mede werking van leden van de r.k. ge mengde zangvereniging te Grave. Van de zestig personen die medewerk ten, waren er veertig blind of slecht ziend. Daar toneelspel voor blinden en slechtzienden speciale moeilijk heden oplevert, werd met het instu deren van de opera een jaar vóór de uitvoering begonnen. De leiding van de uitvoering berustte bij me juffrouw Alda van Boort zanglera res aan de beide blindeninstituten en dirigente van de r.k. gemengde zangvereniging. Gisteren was het een speciale feest dag voor de jeugdige bewoners van het instituut. In de tuin was een complete kermis ingericht Kinder spelen werden gehouden en 's mid dags was er een ballon wedstrijd. Verder zorgden leerlingen van het instituut voor een vrolijk middag programma met muziek en schetsjes. Gisteravond trok door de straten van Grave een lampiontocht, waar aan door de drumband en de harmo nie van ,St. Henricus" muzikale me dewerking werd verleend. Als sluit stuk van dit feest werd later op de avond een groot vuurwerk afgesto ken. Wie zal dat betalen? De aannemer deelde mede, dat het alleen mogelijk is een grote kuil in het weiland te graven, wanneer een damwand geslagen wordt van hout of van staal met een straal van vijf meter om het mysterieuze gat. Binnen deze wand kan dan worden gegraven. De aanvoer van het materiaal vergt twee dagen, het neerzetten van de heistelling minstens een week en daarna volgt het graven, waarvan niet bekend is, hoe lang het duren moet. Burgemeester Loggers meent, dat •de Amerikanen graag alle kosten van het werk zullen betalen als het een deel van een Canaveral-raket is. En misschien ook wel, als het een Loenik is! Maar wie betaalt het werk als dat achteraf vergeefs blijkt te v:ijn gedaan? STRALENDE WARMTE! De vrijwel onverslljtbare chroom-stalen brander en de prachtige, grote reilector geven U krachtige, roodgloeiend stra lende warmte voor hoogstens 5 ct. per uurl Weer een echt pro duct van ALADDIN, veilig, reuk loos en uitstekend te regelen. BialacUUn PETROLEUM STRAALKACHEL Vraagt prospectus aan bij: L).G.DE ZEEUW N.V.Postbus84, Dordrecht (Advertentie) Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te willen be vorderen dat een wijziging in het we genverkeersreglement wordt ge bracht waarbij de „amazone-zit" ook voor motorrijwielen en scooters wordt verboden. Het Verbond voor Veilig Verkeer vindt dat de motieven voor het ver bieden van de amazone-nt b'j brom fietsen onverminderd gelden voor motorrijwielen en scooters, aange zien ook daarbij de amazone-zit de verkeersveiligheid ernstig in gevaar kan brengen. Geen lintbebouwing in Leidschendam De Kroon heeft ongegrond ver klaard een beroep van de gemeente Leidschendam tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland voor zover daarbij goed keuring is onthouden aan een gedeel te van het uitbreidingsplan Veurse- straatweg. Bedoeling van Gedepu teerde Staten was een verdere lint bebouwing langs de Veursestraat- weg te voorkomen. De Kroon over woog o.m. dat elders in die gemeente voldoende ruimte is voor de bouw van de door de raad gewenste wo ningen. VOORZITTERSWISSELING NAT. RAAD MAATSCHAPPELIJK WERK. In de gistermiddag in het voorma lig koninklijk paleis aan het Noord einde te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de raad van afge vaardigden van de nationale raad voor het maatschappelijk werk is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford (Arnhem) afgetreden als voorzitter van de bestuursraad. In zijn plaats is gekozen prof. dr. R. Schippers (Amsterdam). De nationale raad voor maatschap pelijk werk is de voortzetting van de „Nederlandchs Vereeniging voor ar menzorg en weldadigheid opge richt op 27 april 1908 aanvanke lijk onder de naam Nederlandse ver eniging voor maatschappelijk werk. De vereniging heeft ten doel de be hartiging van de belangen van het maatschappelijk werk in Nederland te bevorderen. Binnenkort een beslissing Te Amsterdam is gisteren bij nota riële akte opgericht de „Else Mauhs- Stichting", wier doel is een toneel speelster of toneelspeler van Neder landse nationaliteit te eren om haar of zijn prestaties op artistiek gebied door overhandiging van de „Theo Mann-Bouwmeester-Ring". De stichting heeft n.l. bij haar op richting deze befaamde gouden ring in eigendom gekregen van de dochter van de in januari jl. overleden ac trice Else Mauhs. De ring werd in 1911 aan mevr. Theo Mann:Bouwmeester aange boden bij haar 40-jarige toneeljubi- leum door een huldigingscomité, dat met dgze ring de beste Nederlandse actrice wilde eren. Aan de ring was de voorwaarde verbonden, dat de houdster deze zou doorgeven aan een opvolgster, die zij daartoe waardig achtte. In 1934 overhandigde mevr. Theo MannBouwmeester de ring aan Else Mauhs. Deze heeft bij haar leven niemand als haar opvolgster aangewezen, maar in haar in 1949 gemaakte testament aan de kunstcri tica mej. G. Alingh Brugmans en de oud-redacteur Cor van der Lugt Mel- sert het verzoek gedaan bij haar overlijden de ring in bewaring te ne men en hem te overhandigen aan een volgens hen daarvoor in aanmer king komende actrice. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat er op het ogenblik geen actrice is die in aan- njerking voor de ring zou komen, teneinde de bedoeling van de initiatiefnemers met de ring voor de toekomst te waarborgen is nu de stichting opgericht, waarbij tevens de mogelijkheid is geschapen om de ring ook aan een acteur te kunnen toekennen. De actrice of acteur wie bestellen! (Adv.) de ring wordt toegekend krijgt hem in bruikleen en is verplicht tijdens het leven of bij testament de ring door te geven aan een daarvoor naar haar of zijn mening in aanmerking komende collega. Als dit niet ge beurt, komt de ring bij de stichting terug en moet deze binnen twee maanden na het overlijden van de toneelspeler(ster) zelf een actrice of acteur aanwijzen. Als de Else Mauhs- stichting daaraan niet voldoen kan zo is in haar statuten bepaald zal de „Stichting ten behoeve van culturele beschikkingen SCB" deze taak overnemen. Mej. Mauhs heeft medegedeeld, dat haar moeder tegenover haar en kele keren de naam heeft genoemd van een acteur aan wie zij bij haar leven de ring had willen overhandi gen, maar daartoe, gezien de aan de irng verbonden voorwaarden, de mo gelijkheid niet had. De keuze van de actrice of acteur is nu aan mej. Brugmans, die zeide, dat zij waarschijnlijk binnenkort haar beslissing zal nemen. bestellen! (Adv.) Limburgse kinderbedevaart naar Lourdes vertrokken Gistermiddag vertrok uit Maat tricht de witte trein met 250 zieke kinderen naar Lourdes, de 40ste be devaart sedert de oprichting van de stichting „Limburgse bedevaart naar Lourdes". Met deze trein reizen mee mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, en mgr. dr. P. van Odijk, vipa- ris-generaal van het bidom. Er bestond op het. perron zeer gro te belangstelling; toen de trein ver trok zongen de reizigers het Lour- deslied: „Ave Maria". Er gingen 2000 intentiebrieven mee, alsmede 700 brieven van school kinderen uit geheel Nederland, ge- (86) 20 Mille verdwenen Het voormalig hoofd van de Dienst Sociale Zaken te Leeuwarderadeel, de 43-jarige heer De V„ heeft giste ren door de ^eeuwarder rechtbank twee jaar gevangenisstraf met af trek tegen zich horen eisen wegens verduistering van twintig mille. Het bedrag verdween tussen de jaren 1948 en 1959. Nadat verdachte by het verhoor aanvankelijk had toegegeven, dat hij duizend gulden voor privé-doelen had gebruikt, trok hij deze verkla ring ter zitting in. Hij kon evenwel niet vertelen, waar al het geld dan gebleven was. Verdachte vertelde, dat hij op kan toor te veel baantjes had. Daardoor kon hij de administratie niet goed genoeg bijhouden. Bovendien wer den niet alle uitgaven door hem ge boekt. Zo waren tekorten ontstaan, die hij moest aanvullen met ontvang sten,die ook weer niet werden ge boekt zoals nalatenschappen en pensiongelden dit van een bejaarden huis werden ontvangen: Het feit dat hij jarenlang boven zijn stand had geleefd, dat hij een t.v.-toestel had gekocht hetgeen bestellen! (Adv.) ST, NICOLAAS- EN KERSTPAKKETTEN VOOR MARINEPERSONEEL St. Nicolaas- en kerstpakketten, alsmede kerst- en nieuwjaarscorres pondentie bestemd voor militairen der zeemacht, die in Nederlands Nieuw-Guinea of op hr. ms. schepen van oorlog in de wateren rond dit gebiedsdeel dienst doen, kunnen per zeepost worden verstuurd. De St. Nicolaaspakketten dienen uiterlijk 30 september a.s„ de kerst pakketten alsmede kerst en- nieuw jaarscorrespondentie uiterlijk 10 ok tober as. ter post te zijn bezorgd. Adressering voor de aan de wal geplaatsten: rang of kwaliteit, naam en marine-nummer, naam van kazer ne c.q. inrichting, plaatsnaam, Neder lands Nieuw-Guinea. Adressering voor aan 'boord ge plaatsten: rang of kwaliteit, naam en marine-nummer, aan boord van hr. ms(volgt naam van het schip), Nederlands Nieuw-Guinea. Op de pakketten dient duidelijk te worden vermeld „St. Nicolaaspakket" c.q. „kerstpakket". richt aan de zieke pelgrims. Deze brieven zullen door de zieke kinde ren in de grot te Lourdes worden neergelegd. Een paar uur later ver trok de z.g. gele trein, met ruim 600 pelgrims, zodat er met inbegrip van artsen, verplegend en verzorgend personeel en brancadiers, ongeveer 1000 personen met deze bedevaart naar Lourdes reizen. zijn salaris hem niet toestond en dat hij er een particuliere auto op na hield, dat alles getuigde tegen hem. Verdachte verklaarde dit doordat hij prijzen van een voetbaltoto had gewonnen. U had dat gewonnen geld wel kunnen gebruiken om het kastekort in te lopen", was de mening van de Officier. In zijn requisitoir zeide deze voorts, dat het tegen woordig de gewoonte is om iemand een belangrijker titel te geven, dan vroeger gebruikelijk was. Verdachte werd zo van „Armmeester" tot „Di recteur van Sociale Zaken". De Offi cier vond deze methode nogal ge vaarlijk. Bij het stellen van zijn eis overwoog de Officier dat de hande lingen van verdachte mede ten koste van de goede naam van diens col lega's zouden zijn geweest. Het accountantsrapport gaf de ver dediger heel wat stof tot critiek, voornamelijk omdat aan de hand van dat rapport niet kon worden vastgesteld, hoe groot het verduister de bedag precies is. Het grote aantal baantjes dat verdachte bekleedde moest wel leiden tot een onoverzich telijke administratie en hoewel vele gezegd hebben, dat dit niet goed kon zijn, is er nooit iemand geweest, die maatregelen heeft genomen. De ver dediger achtte het overtuigend be wijs voor de verduistering niet ge leverd. Uitspraak over twee weken. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Kerkorgelconc. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubr.: De opening van de rijks middelbare landbouw school in Sneek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Kerkorgelconc. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 In India aan de Tibetaanse grens, gespr. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationale Reclasse- PRINS BERTIL KOMT 4 OKT. IN NEDERLAND. Prins Bertil van Zweden zal van 4 oktober tot en met 7 oktober een onofficieel bezoek brengen aan Ne derland, welk bezoek verband houdt met de Zweedse tentoonstellingen die in ons land gehouden zullen wor den. Ook worden tijdens dit bezoek besprekingen gevoerd tussen de Zweedse en Nederlandse metaalin dustrieën. Prins Bertil zal verblijf houden in Hotel des Indes te 's-Gravenhage. Prins Bertil komt op zondag 4 okto ber te 12.45 uur met een vliegtuig van de SAS op Schiphol aan. Zyn eerste officiële handeling zal prins Bertil de volgende dag, maan dag 5 oktober verrichten, als hij te 12.00 uur de tentoonstelling „Zweed se vormgeving" in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam opent. ringsdag, caus. 20.10 Boekbespr. 20.15 Toneelbeschouwing. 20.25 Intern. Gaudeamus-Muziekweek 1959. 20.45 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de Nie HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de huisvr. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette- ens. en solist. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianoduo. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Caus. over kamerplanten. 16.15 Hol land Festival 1959: Noordhollands Filmharm.ork., Chr. Oratoriumver. en sol. 17.00 Voordr. 17.20 Gitaar- sens. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Accordeonmuz. 18.20 De hang mat. 18.50 Regeringsuitz.: Jeugd en industrie. Een uitz., gewijd aan be- roepenvoorlichting. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamermuz. 19.30 Radio krant. 19.55 Gram. 20.00 Heinrich Schützfeest. 21.40 Kunstrubr. 22.00 Gram. 22.10 Volksmuz 2.35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverz. 23.3524.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 Gevar. progr. 20.5521.55 Documentaire film. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Vrijdag 25 september 1959 van 18—20 uur. I. Gioacchino Rossini „La Boutique Fantasque". I. Ruggiero Leoncavallo „I Pa- gliacci". Opera in twee bedrijven, ge baseerd op een gebeurtenis in Mon- talto, Calabrië, in 1865. III. Ermanno Wolf Ferrari uit „I Gioielli della Madonna". door LUCY AGNES HANGCOCK 43) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Deborah zag de eerste lichtstralen de top van de Saint Matthews ra ken. Alles leek helder en fris en een zacht briesje deed de ragfijne gor dijnen bewegen en de bladen van het boek, dat Deborah in de hand hield, ritselen. Het grote raam keek uit op Har mony in het dal, op de speelgoed huisjes en de kleine tuintjes, die fris en groen in de gouden stralen van de zon lagen. Nancy sliep nog en Deborah voelde haar hart warm wor den. Vlak op haar rug met een kleine half open hand aan weerszijden van het smalle, bleke gezicht leek ze op een pop. Ze moest proberen het kleine meisje te ontdekken, dat ach ter die harde bolster van ellende en argwaan verborgen was Ze zou doen wat ze kon, voordat ze naar Medford terugkeerde. Ze achtte het om de een of andere reden noodzakelijk, vooral niet te vergeten, dat ze naar het noordelijk district van Medford te rugging. Er waren ogenblikken, dat ze wist, dat ze niet wilde gaan; dat ze de rest van haar leven hier in Harmony wil de wonen temidden van die mensen, die ze had leren lief hebben. Maar ze wist, dat ze moest gaan. Peter was veranderd. Soms had zij het gevoel, alsof haar korte romance met hem slechts verbeelding was geweest. In ieder geval was het goed, dat ze zijn aanzoek niet aangenomen had, dat ze zich niet met hem verloofd had. ,Toby liep onder raam langs, en ze leunde voorover en floot zachtjes naar hem. Hij groette wuivend. Eén van de honden kwam hem tegemoet gerend en hij bleef staan om de kop van het dier te strelen. Welke hond was het, Rommie of Remie? En waar was dan de andere? „Ik heb honger", kwam het van het bed en Deborah draaide zich vlug om. „Ik ook", zei ze glimlachend. „Ik vraag me af, of er al iemand in huis wakker is. Wat denk je?" ,Wek ze dan. Ik heb honger en ook dorst", zeurde de stem. „Wel, ik zal eens kijken, wat ik kan doen", zei Deborah. Ze drukte op de schelknop, niet al te optimis tisch, want het was nauwelijks zes uur. Nadat ze het korte verslag van Paly over de gebeurtenissen van de afgelopen nacht had gehoord, wilde ze Nancy geen minuut alleen laten. Mevrouw MacDonald kwam en het speet Deborah dat ze haar helemaal van haar kamer had laten komen. ,De keukenmeid is aan het ont bijten", zei de huishoudster, „en Rose heeft niet veel geslapen vannacht met dat weer.en al het andere", en ze keek Deborah betekenisvol aan. Deborah beantwoordde de blik niet. „Stoorde het weer u, miss Bradley?" „O nee, ik was toch wakker en ik hou van een flink onweer. Kijkt u maar eens uit het raam, mevrouw, is het geen morgen die je dankbaar maakt, dat je leeft?" „Ik ben er niet dankbaar voor, dat ik leef", zei Nancy gemelijk. „Ik heb veel te veel honger. Waarom houden jullie niet met praten op en doen jullie niet wat?" De huishoudster draaide zich dade lijk om en liep naar de deur. „Het is Nancy's bedoeling niet grof te zijn, Mrs. MacDonald", ver ontschuldigde Deborah het kind. „Als u hier wilt blijven zal ik naar bene den gaan en haar ontbijt klaar ma ken". ,Het is wel mijn bedoeling grof te zijn", zei het kind. „Ik zal net zo grof zijn als ik wil en ik wil dat Mac het ontbijt voor me klaar maakt". „O, hou je er van grof te zijn, Nan cy? De meest» meisjes houden er niet van", zei Deborah nuchter. „De meeste meisjes zijn ook niet invalide" snauwde het kind. „Maar je zult niet altijd invalide zijn. Tenzij je natuurlijk ziek wilt blijven". Mrs. MacDonald keek Deborah verschrikt aan. Nancy keek naar het lieve gezicht, dat naar haar glim lachte. „Wel?", vroeg Deborah. „Wat denk je?", vroeg het kind. Er klonk sarcasme in de stem en de ogen fonkelden van woede. „Ik weet zeker, dat ik beslist niet ongelukkig zou willen zijn", zei De borah, „en wat meer zegt, ik zou er iets tegen doen. Ik geloof niet, dat ik het ooit op zou geven. Ik zou minstens vijf keer per dag vriendelijk zijn en minstens zeven keer per dag glim lachen en ik zou paard willen rijden, zoals tante Barbara op die foto daar, en ik zou willen zwemmen en ten nissen en 's winters op het ijs schaat sen rijden, en ik geloof, dat ik dat ook zou doen als ik mijn zinnen er op ge zet had; maar als ik het niet kon, zou ik me zelf doen geloven dat ik het kon en me verbeelde, dat ik een zeehond was misschien, of een nimf of misschien en circusrijder". „Nee toch!", zei het meisje sar castisch, Deborah kwaadaardig aan starende. „Het is gemakkelijk voor jou om zo te spreken, jij bent niet ongelukkig. Maak voort, mevrouw Mac, ik heb honger, zeg ik u". De huishoudster sloop weg alsof ze een levensgevaarlijke taak ging verrichten. Deborah deed, alsof ze het niet gezien had. Ze liep de kleine badkamer binnen en haalde een was kom met water, zeep en handdoeken en begon Nancy haar morgenbad te geven. Het kind maakte het haar zo moeilijk mogelijk door haar handen weg te duwen en te klagen, dat ze honger en dorst had; dat ze iedereen haate en dat iedereen haar haatte, vooral haar vader. Deborah voelde, dat ze dit laatste zei in de verwach ting er voor berispt te worden, en ze besloot net te doen, alsof ze het niet gehoord had. Mevrouw MacDonald wist, wat ze voor het ontbijt klaar moest maken. Ze had Deborah iedere morgen het presenteerblad voor Nancy gereed zien maken sedert het kind weer kon eten, en Deborah wist, dat alles in orde zou zijn. Toen de huishoudster binnenkwam zette Deborah alles zo aanlokkelijk mogelijk op de tafel neer, in het bereik der kleine han den. Daarna schroefde ze het bed langzaam en zachtjes op, zodat Nan cy, die haar ogen op het eten ge richt hield, niet van de verandering merkte. Een paar centimeter maar, de eerste dag. Het kind dronk haar si naasappelsap zoals gewoonlijk door een rietje en greep daarna naar het brood. Deborah merkte, dat ze dit die ochtend gemakkelijker at dan an ders, een gevolg van de lichtelijk veranderde houding? „Waarom", vroeg Deborah zich af, „stond Eve Fowler er niet op, dat Nancy een verstelbaar bed zou krij gen" Nancy at een normaal ontbijt en wenste toen een boek om in te kij ken. Deborah schroefde het bed zo, dat het meisje gemakkelijk kon le zen en zocht toen een boek. Mevrouw MacDonald nam het blad en maakte zich gereed de kamer te verlaten, zeggende dat ze gauw terug zou ko men om Deborah af te lossen. „Ik kan het bed zo instellen, dat je gemakkelijker ligt, Nancy", bood De borah aan, terwijl ze naar het kind glimlachte. „O nee, dat gebeurt niet", zei het kind. „Het is niet goed voor me mijn hoofd te hoog te hebben". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9