Se£cid<se(Soii/Yatit Chroesjtsjef in de staalstad Pittsburgh Chroesjtsjef heeft Terugkeer prof. De Quay Duitse hereniging op tweede plan Kassem weer het mikpunt Geen tijdelijke vrede tot elke prijs Alle lichten aan tegen de staalstaking Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14 versland van varkens Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. De minister-president, prof. De Quay, zal op 25 september uit Ca nada via New York naar Nederland vertrekken en hier op zaterdagoch tend 26 september, omstreeks half tien met het KLM toestel op Schip hol aankomen. Zoals bekend heeft de minister-president met premier Diefenbaker van Canada en met de Canadian-Netherlands Immigration Council van gedachten gewisseld over de toekomstige ontwikkelings mogelijkheden van de Nederlandse emigratie naar Canada. Tevens heeft hij van de gelegenheid van zijn ver blijf in Canada gebruik gemaakt om Nederlandse emigranten te bezoe ken. Bondskanselier Adenauer is bereid tijdelijk de kwestie van de Duitse hereniging op het tweede plan te houden om de kansen op een ont wapeningsovereenkomst tussen Oost en West te verbeteren. Dit heeft Ernst Lemmer, de minis ter voor Pan-Duitse Zaken, verklaard in een rede voor de buitenlandse persvereniging. Hij zei dat dit niet betekent dat Adenauer van de her eniging afziet, maar slechts een harde realistische koers wil sturen. Lemmer zei dat een regeling van de Duitse kwestie voor de 83 jaar oude bondskanselier een voorwaarde zou zijn voor een definitieve ontwa peningsovereenkomst, maar dat Duitse hereniging niet beperkte re gelingen in de weg zouden mogen staan. Op de v^aag wat hij onder beperkte regelingen verstond noemde Lemmer als voorbeelden een verbod op kern proeven en op de produktie van atoomwapens. De betrekkingen tussen Irak en de Ver. Arabische Republiek van pre sident Nasser, die onlangs verbeterd schenen, zijn thans weer meer ge spannen. Gisteren hebben duizenden studenten en ambtenaren in Caïro gedemonstreerd tegen de Iraakse pre mier Kassem wegens de recente exe cutie van officieren die bij de opstand van Mosoel betrokken waren. De pers in Caïro voorspelde dat Kassem een bloedig eind zal bele ven, De demonstratie in Caïro was georganiseerd door de bond van Arabische studenten. Dinsdag vond in Damascus een soortgelijke betoging plaats en volgens radio Damascus werden ook elders in Syrië demon straties gehouden. De Britse oud-premier sir Win ston Churchill heeft woensdagavond te Woodford in het Engelse graaf- I schap Essex gezegd, dat het Westen in de komende onderhandelingen i tussen Oost en West de verleiding moet weerstaan een tijdelijke vrede te kopen ten koste van levensbelan gen. De 84-jarige oorlogsleider noemde in een verkiezingstoespraak in zijn district minister-president Chroesjt- sjefs voorstel tot algehele ontwape ning zeer opzienbarend. Het is echter noodzakelijk eerst meer bijzonderhe den te weten, in het bijzonder over het toezicht op de ontwapening. Uit dit voorbehoud mag echter niet wor den afgeleid, dat Churchil! afbreuk v/il doen aan het belang van wat Chroesjtsjef heeft voorgesteld. Churchill zei voorts van mening te zijn, dat een topconferentie tussen Oost en West wenselijk is, onafhan kelijk van de vraag of zij zal leiden tot concrete resultaten. De kansen van de vrede kunnen door topconfe renties alleen maar worden ver groot. Afluister-apparaat bij bisschop Het bureau van kardinaal Julius Doepfner, de bisschop van Berlijn, heeft geklaagd dat er in het Oost- duitse bureau van de nieuw benoem de hulp-bisschop ean verborgen microfoon is ontdekt. Het apparaat was onder de telefoon gemonteerd. Bij zijn aankomst in zijn woning werd de argwaan van de hulp-bisschop gewekt door Oost- duitse PTT-monteurs, die met de te lefoon bezig waren. Hij vroeg een Westduitse PTT-nian even te komen kijken en zo werd de microfoon ont dekt.. Binnen enkele uren haalden de Oostduitsers de microfoons in een andere kamer zat er nog één verborgen onder de ogen van ker kelijke gezagsdragers weer weg. „Vliegende missionaris'' op N.-Guinea neergestort De „vliegende franciscaan", pater Verheyen, is tijdens een landing op het vliegveld van Epouto (Nieuw- Guinea) bij de Wisselmeren van ge ringe hoogte neergestort, meldt de .Volkskrant". De pater zelf bleef on gedeerd. Het vliegtuig is zwaar be schadigd maar zal nog kunnen wor den hersteld. De grote moeilijkheid ligt in het vervoeren van het beschadigde toe stel naar een werkplaats voor de no dige reparaties. Het vliegveld van Epouto, dat onder leiding van de missie is aangelegd, was juist vorige week vrijdag klaar gekomen. Pater Verheyen was bezig met zijn toestel voorraden over te brengen vanuit Koakanoa aan de zuidkust naar de Wisselmeren. De groep, die over land van Sibil naar Hollandia trekt onder leiding van de geoloog Bar, is in beste stem ming op de bestuurspost van Waris aangekomen. Van hier is het nog vijf dagen lopen naar Hollandia. Bij aan komst in Hollandia zal de expeditie feestelijk worden ingehaald. Vier mannen, gewapend met revolvers en mitrailleurs, hebben woensdag tussen Olbia en Nuoro op Sardinië een autobus aangehouden. Zij beroofden de conducteur en een passagier, maar werden toen op de vlucht gejaagd door de politie. De Spaanse vissersboot „Silvei- ra" is woensdag ter hoogte van Co- runa vergaan na in mist op de rot sen te zijn gelopen. Van de dertien opvarenden zijn er slechts twee overlevenden. Politiemannen hebben gisteren een bank in de Amerikaanse stad Cleveland omsingeld, de ontvoerde bankdirecteur gered en traangas in het gebouw verspreid om te pogen een bankrover te dwingen naar bui ten te komen. Toen de politie het ge bouw was binnengedrongen, vond zij hem dood op de vloer met een vuurwapen in de onmiddellijke om geving. Een negentienjarige bank bediende liep bij het incident een schotwond onder het hart op. Dit nnmmer bestaat uit 12 pafioa't HOE wordt weer? Zelfde iemperaiuur De Bilt, 24 sept. Het centrum van een hogedruk- gebied, dat vanmorgen boven het zuiden van Engeland lag, verplaatste zich in een langzaam doch regelma tig tempo in oostelijke richting. Het hogedrukgebied onderging de afge lopen 24 uur een aanzienlijke ver sterking in noordelijke richting en kreeg via het zeegebied ten westen van Scandinavië verbinding met een groot hogedrukgebied, dat boven de Poolstreken aanwezig is. Tussen het hogedrukgebied boven Engeland en een depressie nabij Groenland trok een storing in noord oostelijke richting. Deze kwam van morgen in het zeegebied tussen Schotland en IJsland aan. Het erbij behorende warmtefront heeft in Ier land, Schotland en het noordwesten van Engeland tamelijk veel regen gebracht. Dit warmte front ver plaatst zich naar de Noordzee, maar het regengebied ervan zal het weer in Nederland waarschijnlijk niet kunnen beïnvloeden. In de tempera tuur komt maar weinig verandering. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewol king. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Wei nig verandering in temperatuur. Zwakke, in het noorden van het land later matige wind uit wes telijke richtingen. 24 Sept.: zon op 06.27; onder 18.36; maan op 22.46; onder 13.46. Hoogwaterstanden 24 Sept.: v.m. 7.32; nam. 7.54. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX i GRENOBLE I NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO niet ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA niet LISSABON niet halfbew. lichtbew. onbew. onbew. mist onbew. mist zwaarbew. mist onbew. geh. bew. zwaarbew. geh. bew. zwaarbew. geh. bew. mirt zwaarbew. zwaarbew. zwaarbew. geh. bew. zwaarbew. ontvangen onbew. zwaarbew. halfbew. geh. bew. ontvangen ontvangen 19 17 17 20 19 19 21 23 23 23 25 27 25 21 25 28 29 26 Korreltje De ergste fout is u niet van fouten bewust te zijn. 'n Amerikaans varken is gelijk aan een Russisch varken Premier Chroesjtsjef is gisteravond in de Amerikaanse staalstad Pitts burgh, waar vele vluchtelingen uit landen achter het „IJzeren Gordijn" wonen, aangekomen. De getroffen veiligheidsmaatregelen waren bijzonder omvangrijk. Vóór de komst van de Russische premier was een stoet van 14 auto's door het centrum van de stad gereden met borden, waa.-op o.m. stond: „Slachter van Boedapest" en „Moordenaar van Amerikaanse vliegers". Pittsburghs burgemeester, Thomas Gallacher, bood Chroesjtsjef een sleutel van de stad aan. De Russische premier zei, bij voorbaat de bevolking van Pittsburgh te willen danken, die naar zijn stellige overtuiging hechtere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten tot stand wilde brengen. NOG ALTIJD STAALSTAKING Alle wolkenkrabbers in de stad hadden de lichten aangehouden om Chroesjtsjefs aandacht af te leiden van de nog steeds voortdurende al gemene staking in de staalindustrie. Slechts één fabriek werkt nog en deze wordt vandaag door Chroesjt sjef bezichtigd. 5000 mensen stonden in de nabij heid van Chroesjtsjefs hotel en er werd gejuicht, toen de Russische leider uit zijn auto stapte. Hij bleef slechts even staan om naar de menigte te kijken en ging toen het hotel binnen. Voor het raam van zijn kamer op de achtste verdieping wuifde de Russische leider naar de menigte beneden, die inmiddels was aangegroeid. Eerder op de dag had Chroesjtsjef de landbouwhogeschool van Iowa be zocht, waar hem een hartelijke ont vangst bereid werd. Vooral de meis jesstudenten hadden een extra ap plaus voor de Russische premier, die hun geluk wenste bij het vinden van goede echtgenoten. Bij h?t afscheid ONTWAPENING ZOLANG CHROESJTSJEF zijn be sprekingen met Eisenhower nog niet voltooid heeft, kunnen wij van de aspecten van zijn Amerikaanse reis weinig zeggen. Misschien zullen we na afloop ook moeten erkennen, dat er nog van alles mogelijk is, maar momenteel is er zeker geen peil op te trekken. Wat in deze reis het meest de aan dacht trekt is het plan van de Rus sische premier om alle bewapening maar radicaal af te schaffen, zodat er geen land meer zal zijn, dat 0 oorlog kan voeren. Dat was het grote vuurwerk, dat Chroesjtsjef voor de V.N. afstak en dat de Assemblée in de komende da gen zal gaan bespreken. De hele reis staat trouwens in het teken van vrede, vrede en nog eens vrede. „Laat ons vreedzaam concurreren, maar ophouden met H-bommen te maken", dat is de leus, die in allerlei toonaarden wordt aangeheven. De wereld hoort die vredesbood schap, maar staat er vooralsnog zeer sceptisch tegenover. Hetgeen waar lijk niet te verwonderen is. Al jaren lang wordt op alle mo gelijke manieren geprobeerd om tot ontwapening te komen, maar on danks alle conferenties en ondanks alle commissie-arbeid is er nog geen enkele tastbaar resultaat bereikt. Dat is zeker niet te wijten aan de on wil van het Wésten, want daar is men de bewapeningswedloop al lang meer dan moe. Maar alle ontwape ningsplannen stuiten op het pro bleem van de controle en de inspec tie. Het Westen is niet van plan om z'n wapens af te schaffen in goed vertrouwen, dat de Russen dat ook zullen doen. Het Westen wil kun nen controleren of Rusland inder daad doet wat het zegt te zullen doen, zoals het omgekeerd de Russen wil laten controleren, dat het Westen z'n beloften nakomt. Natuurlijk zeggen de Russen, dat zij wel degelijk internationale con trole aanvaarden willen, maar als het op de concrete toepassing aan komt, weigeren zij voldoende con troleurs toe te laten met het argu ment, dat zij geen spionnen wensen en niet kunnen dulden, dat anderen hun neus steken in hun eigen binnen landse aangelegenheden. Zullen ze nu opeens uit een ander vaatje gaan tappen? Het is niet te geloven. Is Chroesjtsjefs voorstel dan niets anders dan louter propaganda? Ongetwijfeld zit er een groot stuk propaganda in, maar desalniettemin doet men er goed aan het voorstel ernstig in studie te nemen en te be spreken. Ofwel: Chroesjtsjef is inder daad oprecht en dan moet men van het goede klimaat profiteren. Ofwel: Chroesjtsjef is niet oprecht en dan komt dat gebrek aan goede trouw des te spoediger aan het licht naar mate men serieus op het voorstel in gaat. Overigens moet ons één opmerking van het hart en wel, dat de Russen ontdekt hebben, dat er betere mid delen zijn om veroveringen te maken dan oorlog voeren. De wereldrevolutie kan ook nagestreefd worden met roebels en dat is efficiënter dan te vuur en te zwaard. ONTMOETING EISENHOWER-CHROESJTSJEV Virgin CANADA kreeg Chroesjtsjef een varken aan geboden. Zijn commentaar was: „Dit is een prachtig Amerikaans varken. Maar het heeft ook alle kenmerken van een Russisch varken. Zulke Amerikaanse en Russische varkens kunnen vreedzaam met elkaar leven en waarom dan ook niet onze beide landen?" Coon Rapids in rep en roer. Vóór het bezoek aan de hogeschool was Chroesjtsjef naar Coon Rapids gereden, 120 km. van Des Moines, om zich op de hoogte te stellen van de Amerikaanse landbouwmethoden. Het anders zo slaperige plattelands plaatsje stond volkomen op stelten. De journalisten maakten zich r eester van de twee bars, de drie café's en alle telefoonverbindingen. Zij ver werkten enorme hoeveelheden koffie en broodjes, plantten overal hun schrijfmachines neer en doken in badkamers. In het voorbijgaan veroorzaakten zij de grootste verkeersopstopping, die Coon Rapids in de negentig jaar van zijn bestaan heeft meegemaakt Chroesjtsjef was getuige van een gevecht tussen een schreeuwende troep verslaggevers en fotografen en veiligheidsmannen. De persmannen sloten de Russische premier en zijn gastheer, Roswel L. Garst, op 'n mais- veld in. De mensen van de veilig heidsdienst begonnen daarop ruim baan te maken. Een verslaggever werd door twee Amerikaanse bewa kers opgepakt en smakte neer op drie fotografen. In zijn hotel te Des Moines ont ving Chroesjtsjef een echtpaar uit Litouwen, dat in 1944 uit Litouwen is gevlucht cn de kinderen moest achterlaten. Chroesjtsjef streek over de wang van de moeder en gaf zijn minister van Buitenlandse Zaken op dracht, zich met deze zaak bezig te houden. De moeder, mevrouw Paulius Leonas uit Chicago, dankte Chroesjt sjef met tranen in haar ogen. MORGEN NAAR CAMP DAVID Chroesjtsjef vertrekt morgen (vrij dag), nadat hij nationale gezondheids instituten heeft gezien, met Eisen hower per auto of hefschroefvlieg- tuig naar het afgelegen buitenver blijf van de nresident in Cam David in Maryland, waar de beide leiders in afzondering en in een informele intieme sfeer tijdens het weekeinde zullen trachten een einde te maken aan de koude oorlog Zondagmiddag zullen zij samen naar Washington terugkeren. Het Witte Huis hoopt, dat beide mannen in gemakkelijke armstoelen en in de rustige sfeer van de bossen, water vallen en ■stromen, die het buitenhuis omgeven, ontspanning in de wereld teweeg zullen brengen, ook al ver wacht men, dat er op zijn hoogst niet meer uit de besprekingen zal komen dan „overeenstemming over het recht om van mening te verschillen" en het tot stand komen van betere be trekkingen. De president van de United States Steel, Walter F. Munford, is woens dag met messteken in het ziekenhuis van Hyannis, Massachusetts, opge nomen. Zijn toestand is levensge vaarlijk De politie stelt een onder zoek in naar de herkomst van de messteken. Keulen herkreeg zijn Synagoge De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, gefotografeerd tijdens de toespraak welke hij hield ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwe synagoge in Keulen. Het nieuwe Godshuis vervangt dat, wat in 1938 door de nazi's werd verwoest. Op het ogenblik leven er in Keulen ongeveer 1200 Joden. Nauwe banden in het Gemenebest In het Lancaster House te Londen is dinsdagochtend een begin gemaakt met de ministersconferentie van de economische raadgevende raad van het Britse Gemenebest, welke raad vorig jaar op een conferentie in Mon treal is ingesteld. Foto: Derick Heathcoat Araery, de Britse kanselier van de schatkist, en F. S. Okotie Eboh, federaal minister van financiën van Nigeria, toonden dat zij door nauwe banden verbonden zijn, door zich samen in het fraaie gewaad van de laatste te hullen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1