SeCeuibe (Sou/tont Chroesjtsjef had het goed in San Francisco Oorlog mag niemand op aarde meer bedreigen Winkelier kreeg al te druk bezoek Amerika wil Peking niet in de V.N. Prinses Beatrix van Amerikaanse reis terug op vaderlandse bodem Schotse mijnwerkers dood gevonden ™neïarr rrie ree en pur-1 ssum 3 Moord aan boord? Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14820 Chroesjtsjef kwam de winkel binnen Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., 12.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.5». De Russische premier Chroesjtsjef heeft gisteravond aangezeten aan een diner, dat gegeven werd door de burgemeester van San Francisco, George Christopher. De Russische leider kreeg een ovatie en een applaus van een halve minuut toen hij werd binnengeleid. Chroesjtsjef begon zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de vriendschap tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie „zo stralend en ontuitblusbaar als de zon van Californië" zal zijn. Bij zijn bezoek aan Californië was zijn hart niet alleen daar de zon, maar ook door de hem ten deel gevallen ontvangst verwarmd. Chroesjtsjef zei nogmaals, naar de Verenigde Staten gekomen te zijn met een open hart en de beste bedoelingen. „Ik wil slechts één ding: in vrede en vriendschap le ven met u en de andere volken". De Russische leider pleitte andermaal voor totale ontwapening en zei, dat de beste manier om oorlog te voorkomen natuurlijk de vernietiging van alle middelen tot het voeren van oorlog is. Chroesjtsjef zei, reeds „openhartige besprekingen" met president Eisen hower over internationale vraagstukken, die de wereld verdelen, begon nen te zijn. Hij hoopte, dat een tweede reeks besprekingen met de Ameri kaanse president, die vrijdag beginnen, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie aanzienlijk dichter tot overeenstemming zullen brengen. Chroesjtsjef met de pet op len raken de eigenlijke ontwape ningskwestie eigenlijk niet, aldus de resolutie. Opnieuw zei Chroesjtsjef, dat de westelijke mogendheden dienen in te stemmen met vredesverdragen met de twee Duitse staten. „Wij zijn niet uit op eenzijdige voordelen. Het is zaak, de nog gloeiende resten van het vuur van de laatste oorlog te doven. Overeenstemming over een vredes verdrag zou een abnormale toestand in Berlijn opheffen. Chroesjtsjef kreeg applaus toen hij zei, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil, hoewel zij sterk is. Zij wenst slechts één ding: dat de oorlog nooit iemand op aarde meer zal bedreigen. Dit was ook de reden, dat hij zelf zijn plan tot algehele ontwapening aan de Verenigde Naties had voor gelegd. OCHTENDWANDELING Premier Chroesjtsjef heeft maan dag een ochtendwandeling door San Francisco gemaakt. Hij noemde het de prachtigste stad, die hij tot nu toe j in de V. S. had gezien. Tijdens een boottocht door de ha ven van San Francisco zei Chroesjt sjef, dat negentig procent van de Rus sische kruisers wordt afgeschaft en dat Rusland zich concentreert op on derzeeboten, torpedoboot jagers en mijnenvegers. De premier die in opgewekte stem ming was, zei op een gegeven mo ment: ,,Op het ogenblik vangen wij haring met onze onderzeeboten". De Russische minister voor cultu rele uitwisseling zei tot de pers, dat Chroesjtsjef geen grapje maakte. Rusland heeft een speciaal uitgeruste haring-onderzeeboot, genaamd „Sil- verenka". Na de boottocht begaf Chroesjtsjef zich opnieuw naar het wervings bureau voor havenarbeiders, waar hij voor de tocht ook reeds geweest was, en vertelde een menigte wachtende arbeiders: „Mijn indruk is dat de Amerikaanse arbeider evenzeer naar vrede verlangt als zijn Russische col lega". DE BOKSERSGROET Vóór hij naar zijn hotel terugkeerde bracht Chroesjtsjef nog een bezoek aan een nieuwe woonwijk van San Francisco. Bij het hotel werd hij met een warm applaus van omstanders verwelkomd. Korte tijd later liet Chroesjtsjef zich op het balkon zien, waar hij de applaudiserende menigte met de bok sers-groet (ineengeslagen handen bo ven het hoofd) begroette. RESOLUTIE VAN VAKBOND Terwijl Chroesjtsjef San Francisco bekeek, nam de machtige Ameri kaanse vakbond A.F.L.-CIO een reso lutie aan, waarin „Chroesjtsjefs poli tieke agressie slechter dan die van Stalin" wordt genoemd. De vergade ring ziet in Chroesjtsjefs Berlijnse voorstellen pogingen om de stad en daarna geheel Duitsland in zijn macht te krijgen. De ontwapeningsvoorstel- Ned. schepen in Indonesië Nederlandse schepen zullen voort aan alleen worden toegelaten tot de Indonesische havens van Belawan (Noord-Sumatrt), Djakarta, Soeraba- ja en Makassar (Celebes) zo wordt uit Djakarta vernomen. Vanaf 17 september is deze maatre gel van kracht, heeft de chef van de Indonesische marinestaf, kol. Mata- dinata, maandag verklaard. De Nederlandse oceaanschepen zul len slechts van de vier genoemde ha vens gebruik mogen maken, tenzij er vanwege de chefstaf van marine ver lof wordt gegeven voor het aandoen van andere Indonesische havens. Mevrouw Chroesjtsjef heeft het maandag klaargespeeld vele fotogra fen te ontlopen en zelfs de politie kon haar niet vinden. Nina Chroesjtsjewa, zelf een oud-lerares in politieke eco nomie, bezocht met haar beide doch ters en mevrouw Cabot Lodge een lagere school en een postorderbedrijf. Daarna aten zij in een exotisch en exclusief Polynesische restaurant. MET DE PET OP Later reed het gezelschap 80 km. buiten San Francisco naar een elek tronische reken-machinefabriek bij San José, waar hij in de zelfbedie ningskantine met verscheidene hon derden personeelsleden het middag eten gebruikte. Chroesjtsjef bediende zich net als alle andere aanwezigen zelf bij de toonbanken. Het zelfbedieningsstelsel in de kan tine noemde Chroesjtsjef „navolgens- waard voor een socialistisch bedrijf'. Bij zijn aankomst in de fabriek droeg Chroesjtsjef nog steeds de werkpet van een havenarbeider uit San Fran cisco. Toen de Russische leider daar nl. eerder op de dag in het wervings kantoor door arbeiders omstuwd was, had één van hen, Dave Adrian, Chroesjtsjef uit de grap zijn pet op het hoofd gezet. De Rus reageerde prompt door Adrian zijn grijze vouw- hoed in ruil te geven: „Hier, neem de mijne. Dit is een vredesuitwisseling". Na de rit terug door het boeren land tussen San José en Frisco, ge raakte de Sowet-premier opgenomen in een menigte lawaaiige vrouwelijke klanten van een „supermarket", een reusachtig winkelbedrijf, waar hij een kijkje nam. Bij z'n binnenkomst werd Chroesjtsjef al meteen door de win kelende vrouwen opgemerkt en in een oogwenk leek het hele bedrijf in oproer. Tientallen agenten en lijfwachten trachtten vergeefs een cordon om de Russische leider te vormen, die overi gens in het minst niet uit het veld geslagen leek door de plotselinge warboel om hem heen. Een handen wringende bedrijfsleider smeekte de talrijke fotografen die op de toon banken, planken en boodschappen- karretjes klommen, zijn bedrijf niet te vernielen, maar er was geen hou den aan. Chroesjtsjefs bezoek aan de winkel duurde twintig minuten. De bedrijfs leider verklaarde ,dat Chroesjtsjef niets gekocht had. Thans onderzoekt men hoe groot de schade is, die de fotografen aangericht hebben. Agressors horen er niet ihuis De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft zich maandag weer eens bezig gehouden met het vraagstuk betreffende een even tuele toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. De leider der Amerikaanse af vaardiging, de voormalige ondermi nister van buitenlandse zaken Wal ter Robertson, sprak zich in krach tige bewoordingen tegen toelating der Chinese Volksrepubliek uit. Hij wees er op, dat de communis- tisch-Chinese regering in de afge lopen negen jaar de hand heeft ge had in zes buitenlandse- of burger oorlogen, namelijk in Korea, Indo- China, Tibet, Laos, Malakka en de Philippijnen. „Communistisch China heeft de Verenigde Naties bestreden en hot is officieel als aanvaller bestempeld. Het rode bewind te Peking heeft zich, op nationaal en internationaal gebied, volgens elke maatstaf van beoordeling buiten de wet geplaatst. In het afgelopen jaar hebben de communistisch-Ohinese autoriteiten volgens hun eigen cijfers 120.000.000 gezinnen op onmenselijke wijze ge dwongen het stelsel der communes, dat alle gezinsleven vernietigt, te Waar maakt men zich druk om? Duizenden Belgen hebben in Antwerpen een betoging gehouden voor de afkondiging van een Amnestiewet voor hen, die na de oorlog wegens poli tieke handelingen zijp veroordeeld. Met borden, waarop leuzen stonden, waarin Amnestie voor de politiek veroordeelden werd geëist en kritiek op de regering werd geoefend wegens haar houding in deze kwestie, trok de lange stoet door de stad. Daarbij kwam het op verscheidene plaatsen tot botsingen met tegenstanders van de Amnestie, die zelfs „levende barricaden' vormden door op de route van de betogers op straat te gaan liggen. Bij een handgemeen werden vele personen gewond. Foto boven: tegenstanders van de Amnestie hebben levende barricaden gevormd. Foto onder. Een botsing i tussen voor- en tegenstanders. aanvaarden. Geen enkele regering, die waarlijk een vertegenwoordigster van haar volk zou zijn, zou haar toevlucht hebben moeten nemen tot moord op grote schaal en een massale slaver nij, zoals die in de geschiedenis on gekend zijn, om zich te kunnen hand haven", aldus Robertson. Opnieuw stellen de Verenigde Staten voor, de bespreking van de toelating van de Chinese volksrepubliek een jaar uit te stellen. De Algemene Vergadering ging gisteren uiteen zonder dat er over dit punt was gestemd. De vergadering wordt dinsdagochtend voortgezet. Het punt ontwapening. De agendacommissie der V.N. komt dinsdag te 15.00 uur bijeen ten einde te beraadslagen over het Sow- jet-Russische verzoek tot opneming van een nieuw agendapunt, name lijk „volledige erj algehele ontwape ning". Prinses Beatrix terug. Dinsdagoch-1 tend is HKH prinses Beatrix van haar bezoek aan Amerika teruggekeerd op Schiphol, waar zijn door H.M. de koningin Juliana werd verwelkomd. De foto toont de prinses die, naast haar moeder wandelend, naar de af- 1 halers wuift. \/oo/ in vartallan I Lv. en radio, dat op zijn kamer op Y eez verie//en Schiphol was gearrangeerd. Dit in- ter view kon koningin Juliana op Om 9.35 uur, precies op schema, i een monitor in de VIP-kamer geheel zette gezagvoerder A. W. Ravenhill, volgen. chef Noordatlantische divisie van Tt iu* j r> i v de KLM, de PH-DSF „Arabische ",U„hebt /n de Columbia-umversi- zee". de vier motoren stil v„n d. teIt 8es^°5enJover h.Bt negativ^me van de hedendaagse jeugd. Kunt u Reddingsploegen hebben dinsdag ochtend vroeg de lijken van 44 van de 48 mijnwerkers in de Auchen- geich mijn nabij Glasgow, waar vrij dag brand uitbrak, gevonden. Zoals bekend werd één man gered. Er was al één lijk gevonden, zodat men thans nag naar de laatste twee man zoekt. de vier motoren stil van de DC-7c stil op het platform vlak voor de internationale hal van de Am sterdamse luchthaven. Prinses Bea trix verscheen als eerste in de deur ons daar iets van vertellen?" luidde een vraag tijdens het interview. „De universiteit heeft bij dit probleem een positieve taak te verrichten' onenin? van het toestel dankte de fv vernemen vankde vele „be-1 kritisch en reëel in het léven ko- langste'lenden, af om haar moeder,men ,e staan In Amerika is veel hel.en wachtte, te om- meer negatief ingestelde jeugd te neizen. vinden dan in ons land. Er zijn veel a nozems en grote ..gangs". Ongedwongen vertoefden koningin i Chroetsjef en diens reis door de en prinses enkele minuten op het verenigde Staten kwamen ook in platform temidden van de familie- het persgesprek op Schiphol ter leden van het gevolg, dat de reis [sprake. naar de Verenigde Staten had mee gemaakt. De gezagvoerder Ravefthill ver klaarde niet zonder trots, dat de ma chine op tijd van New York was ver trokken en eveneens precies op sche ma op de Amsterdamse luchthaven was gearriveerd. Purser Klip en ste wardess Annemarie Sadee vertel den, dat prinses Beatrix, vermoeid na de zware reis in de Verenigde Staten, in het vliegtuig uitstekend had gegeten en geslapen, „Chroestjef heeft me eigenlijk op de voet gevolgd", zei de prinses lachend. „Voor mijn reis naar Ame rika had men al uitgerekend, dat onze reizen niet zouden samenval len. Ik heb daarom niet veel van de Russische leider gemerkt. Ik heb er echter wel veel over gelezen en men sprak er in de Verenigde Staten druk over". „Ik heb veel kunnen winkelen", zo beantwoordde de prinses weer een andere vraag. „En veel vrienden Denaèl^ haar m^dedeteru voor De mogelijkheid bestaat, dat aan boord van het Nederlandse motor schip „Utrecht" een moord heeft plaatsgehad. In de haven van Boston is het lichaam aangespoeld van een jonge vrouw, die, naar een medisch onderzoek heeft uitgewezen, met ge weld om het leven zou zijn gebracht. De vrouw werd geïdentificeerd als mevrouw Linn Kaufmann (23), se cretaresse en tolk van 'n hoogleraar aan de universiteit van Washington, die zich na een studiereis in het Ver re Oosten in Singapore met vrouw en kinderen op de „Utrecht" had in gescheept. De gezagvoerder had de vrouw als vermist opgegeven, nadat het schip naar New York was vertrokken. De Amerikaanse politie heeft re chercheurs opdracht gegeven alle passagiers aan boord van de „Utrecht", die thans in Brooklyn voor anker ligt, te ondervragen. aan te leggen". Droog weer De Bilt, 22 september. Een storing, die gistermorgen bo ven Ierland lag, trok in snel tempo over de Noordzee naar Zuid-Zwe den. Het erbij behorende front pas seerde in de afgelopen nacht en vroege ochtend met regen ons land. Na het front volgden alweer spoe dig opklaringen, aangezien een tweede storing in betekenis afnam en het weer in ons land nauwelijks meer beïnvloedde. Over de oceaan komt nu snel een hogedrukgebied naderbij. Het kan in de komende nacht ons land bereiken en zal de eerstkomende 24 uur het weer be heersen. Een storing, die over de oceaan achter het hogedrukgebied aan naar het oosten beweegt, zal voor mor genavond nog niet veel invloed op het weer hier te lande uitoefenen. In verband hiermede wordt morgen droog weer verwacht met overal aan vankelijk zonnige perioden. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist, morgen overdag zonnige perioden en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. 22 Sept.: zon op 06.24; onder 18.41; maan op 21.22; onder 11.58. Hoogwaterstanden 22 Sept.: v.m. 6.23; nam. 6.39. Het weer HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON in Europa regen 12 C. regen 12 onbewolkt 17 zwaar bew. 16 onbewolkt 16 regen 22 zwaar bew. 20 regen 25 zwaar bew. 25 zwaar bew. 28 mist 26 half bew. 22 onbewolkt 23 zwaar bew. 26 half bew. 25 mist 23 zwaar bew. 21 licht bew. 19 half bew. 24 half bew. 24 onbewolkt 26 geheel bew. 27 onbewolkt 28 licht bew. licht bew. 30 licht bew. 28 Korreltje De schoonheid van het gelaat is een broos sieraad. (Molière)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1