ledereen nu zijn eigen diepvnesfabriek De vier en twintigste VEBO-tentoonstelling te Leiden heden geopend Natu-raLax Wegen-aanleg en wegenverbetering STADSNIEUWS DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 hetgeen een belangrijke stap is op de weg naar kwaliteitsverbetering en het drukken van de kostencijfers. Sprekend over de traditie, die de VEBO gevormd heeft, welke traditie onderstreept wordt door de bijna jaar lijks weerkerende opening door mr. Klaasesz, sprak de commissaris der Koningin de hoop uit, dat die tradi tie spoedig moge veranderen, in die zin, dat er dan een nieuw veemarkt- terrein zal zijn. Nadat hij de tentoonstelling voor geopend had verklaard, maakten de genodigden een rondgang langs de zuiveltentoonstelling en zagen ze de film die in de bovenzaal vertoond wordt door het Nederlands Zuivel- bureau. Vervolgens gingen zij met een autobus naar het veemarktter rein, waar ze een wandeling maak ten langs het tentoongestelde vee en de landbouwwerktuigen. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. NatwraLax herstelt de natuurlijke regelmaat,.,dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc regelmaat wan de klok9 Ean uitkomst bij hardn«kki|« vorstopping. 60 tab», f 1.35 (Advertentie) Langs de Rijksweg te Weller- looi heeft een passerende automobi list het stoffelijk overschot aange troffen van een motorrijder. Uit het onderzoek dat de politie instelde is komen vast te staan dat het hier de 28-jarige koopvaardij matroos T. T. uit 's-Gravenzande betrof. De man bleek met een motorfiets tegen een boom gereden te zijn. 40 jaar bij N.V. Booi ie Alphen Kwaliteitsverbetering en kostenvermindering Met een korte plechtigheid is he denmorgen in het Waaggebouw te Leiden de vier-en-twintigste VERO- tentoonstelling geopend door de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. In zijn openingswoord verwelkom de de waarnemend voorzitter van het VEBO-<bestuur, ir. P. Buck, de heer Klaasesz en diens echtgenote, die met zoveel belangstelling bijna ieder jaar bij de opening van de tentoonstelling aanwezig zijn. Spr. heette ook wel kom burgemeester en mevrouw Van Kinschot, de heren Patijn en Van der Plasse, vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, de wethou ders Drijber en Menken, de heer Schokking, Dijkgraaf van Rijnland, en mr. Hugenholtz. Voorts waren ver schillende burgemeesters aanwezig uit de gemeenten in het VEBO-dis- trict, de commissaris van politie te Leiden, de heer J. Dreeuws, verschil lende hoofden van dienst en. de se cretaris van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw. Nadat hij een kort overzicht had gegeven van wat de 24ste VEBO biedt, bracht de heer Buck dank aan de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Haven dienst te Leiden en aan allen, die met hem hebben bijgedragen aan de organisatie van de expositie. Spr. onderstreepte de wenselijkheid van meer subsidie en hij sprak daar bij de hoop uit, dat provinciaal be stuur en gemeentebestuur op korte termijn tot overeenstemming zullen komen over de plannen met betrek- De VEBO, van de onderkant bezien. Kwaliteitsverbetering en kostenver mindering staan in het blazoen van deze 24ste tentoonstelling te Leiden van landbouwprodukten. Mr. J. Klaasesz bekijkt in de Waag een nieuwe plastic-verpakking voor zuivelprodukten. king tot de bouw van een nieuwe vee- markthal in Leiden. Het tot stand komen van de nieu we veemarkt zou zeker stimulerend werken op het werk van de veefok kers zowel als van de VEBO. Aspecten „We hebben reeds goede resultaten geboekt maar er is nog steeds kwa liteitsverbetering mogelijk en daar naast zou men ook zorg kunnen wij den aan nieuwe aspecten. Een ver gelijking tussen overeenkomstige be drijven brengt nog grote onderlinge verschillen aan het licht'' De export van Nederlandse vee- teeltprodukten levert nog moeilijk heden en ook zijn de productiekos ten, in vergelijking tot die in veJ" schillende andere landen, aan de hoge kant. Ir. Buck was daarom van Aan de begroting van Verkeer en Waterstaat is het volgende ontleend: Enkele zeer belangrijke verbindin gen zullen in 1960 worden voltooid. Genoemd kunnen worden weg nr. 4a Ypenburg-Burgerveen-Amsterdam) weg nr. 43 (Afsluitdijk-Heerenveen- Groning.en), weg nr. 63 (Tilburg- Eindhoven) Tenslotte zal weg nr. 12 tot Zeve naar voor het verkeer kunnen wor den opengesteld. In Zuid-Holland zal de aanleg van weg nr. 4A (E 10), Ypenburg- Burgerveen worden voltooid 4.500.000), terwijl zal worden voortgegaan met de verbetering en baanverdubbeling van weg nr. 3 (E 36), gedeelte Rotterdam-Gouda 1.000.000), met de aanleg van een verbindingsweg tussen de wegen nrs. 11 en 12 en de bouw van een viaduct in die weg over de spoorlijn Leid en- Woerden 1.200.000), mei de aan leg van weg nr. 20 (E 36), gedeelte Rotterdam-Maassluis 2.800.000), en met de aanleg van weg nr. 27 (E 37), gedeelte Vianen-Gorinchem 5.000.000). Voor de afronding der werken tot het maken van een baan- scheiding en het tot 2 x 3 rijstroken inrichten van het gedeelte Delft- Overschie van de weg nr. 13 (E 10), het voltooien van het verkeersknoop punt bij Ypenburg en de verlichting van gedeelten van deze weg is een som van 2.000.000 geraamd. Voorts is 5.500.OÖ0 opgenomen voor de aanleg der toegangswegen naar de brug over de Maas bij van Brienen- oord en de ter weerszijden daarvan aansluitende gedeelten van de weg mening dat het werk van de VEBO voorlopig eon belangrijke taak heeft |nr 16 (E 10) tenvjjl het m de be in de opvoering van kwaliteit en de doelrng ligt te bepnnen met de kostenvermindering van het produkt. grondwerken voor de aanleg van Daarom zag spr. in de VEBO-ten-1 weg nr. 4 ten westen van de Haagsche toonstelling een goede toetssteen ter vergelyking van wat voor iedere agrariër mogelijk is. Geen problemen Mr Klaasesz, die hierna werd uit genodigd de opening te verrichten, v/ilde het kort maken. Omdat zeker 75 van de veeteelt-deskundigen niet in het Waaggebouw waren maar bij hun vee, behoefde hij geen agra rische problemen te bespreken. Die problemen zijn vele want de beschik bare grond neemt onder invloed van de woningbouw sterk af en het probleem van de waterhuishou ding houdt het hele land bezig. Spr. zeide de VEBO van groot belang te achten, mede omdat zij de veehou ders en kaasbereiders de gelegenheid biedt, hun ervaringen uit te wisselen, Schouw 1.000.000). In verband met de slechte ligging van de klinkerverharding op het wegdek tussen km 8.3 en km 10.3 van de weg nr. 3 gedeelte Rotterdam- Gouda, zal dat wegvlak van een as- faltdeklaag worden voorzien .waar voor 250.000 wordt aangevraagd. Met de uitvoering van een omleg ging van weg nr. 8 (Sassenheim- Haarlem) om de gemeente Hillegom zal worden begonnen 200.000), terwijl het aanbrengen van een elek trische verlichting lang deze weg in de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim zal worden voltooid 170.000). Een som van 300.000 zal worden besteed aan het aanbrengen van een asfaltverharding op de klinkerbe strating van weg nr. 11 (Leiden-Bo- degraven) tussen km 20 en km 25.2, terwijl een bedrag van 500.000 is opgenomen vóór de verbetering van gladde klinkervlakken en de ver nieuwing van de betonverharding op enkele gedeelten van weg nr 15 tus sen weg nr 16 bij Ridderkerk en het het verkeersplein te Gorinchem. In Noord-Holland zullen verbete ringen en verlichting worden aange bracht op het gedeelte Amsterdam- Laren van weg nr. 1 500.000), ter wijl de verbetering van de .verhar ding van het gedeelte Amsterdam- Sassenhêim van weg nr. 4 500.000) zal \yorden voortgezet en met de ver betering van de viaduct in laatstge noemd weggedeelte over de Kruis weg en van de verbindingswegen van de Kruisweg naar de Rijksweg zal worden begonnen 300.000). Vervolgens zal worden overge gaan tot het aanbrengen van een na- triumverlichting lang het gedeelte Haarlem-Velsen van weg nr. 9 tus sen km 5.7 en km 8.7 200.000). H. N. HART KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Veertig jaar geleden trad de heer H. N. Hart in dienst van de N.V. D. en Joh. Boot. Dit was de reden, dat gisteren in de koffiekamer van de motorenfabriek om 16 uur vele men sen tezamen kwamen om de jubile rende crasseur de hulde te brengen, die hem zeer zeker toekwam. De jubilaris, vergezeld door enige familieleden, werd toegesproken door een zijner directeuren, de heer ir. D. Boot, die hem dankte voor de vele jaren trouwe dienst, daarbij ge steund door zijn vrouw, die in deze dank dan ook terecht werd betrok ken. De jubilaris ontving namens de directie een geschenk onder couvert. Hierna werd de heer Hart toege sproken door burgemeester Z. Bruins Slot, die sterk naar voren liet ko men de hulde die wij moeten be trachten voor een mehs, die 40 jaar toegewijd zijn krachten aan een be drijf geeft. Na zijn toespraak speldde de burgemeester de jubilaris met toestemming van H. M. de Koningin de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers. De heer_A. Windhorst sprak na mens het gehele personeel de jubi laris toe, enige humoristische punten uit de 40 lange jaren werden tot al gehele hilariteit aangestipt. Ook na mens het personeel werd een enve loppe met inhoud aangeboden. Zowel door directie als namens het personeel werd mevr. Hart in de bloemen gezet. Nadat de jubilaris nog toegespro ken was door enkele andere leden van het personeel, dankte hij voor de getoonde waardering zijner werk zaamheden. Onder het genot van kof fie, gebak etc. werd nog enige tijd gezellig nagepraat. 's Avonds ten huize van de jubi laris in de Hortensiastraat 29 wer den nog vele handen gedrukt door vrienden en collega's. NEDERLANDER IN BELGIë VEROORDEELD De 35-jarige P. L., van Neder landse nationaliteit, die in 1948 door het hof van Assisen te Antwerpen ter dood was veroordeeld wegens moord op een taxibestuurder, en die ver leden jaar was vrijgelaten en uit gewezen, is door de correctionele rechtbank te Brussel wegens illegaal verblijf in België tot vier maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld. Hij zal binnenkort ook voor de correctionele rechtbank te Antwer pen moeten verschijnen, om zich te verantwoorden voor verscheidene in het Antwerpse bedreven diefstal len. Het gerechtshof te Arnhem heeft vanmorgen de 27-jarige bankwerker W. S. uit Amsterdam, die een jonge man had geholpen bij diens ontvluch ting uit de jeugdgevangenis te Zut- phen, vrijgesproken. Dit omdat de formulering in de tenlastelegging; „Behulpzaam zijn bij de zelfbevrij ding" de activiteit van verdachte niet juist beschreef. Volgens het hof had de jongeman zichzelf reeds bevrijd. Verdachte had alleen geholpen bij de verdere ont vluchting. De politierechter te Zutphen had de Amsterdammer veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. TAK IN HET WIEL Op de Morsweg wierp gistermid dag een kind van ongeveer 6 jaar een tak op de weg, juist toen een 15-ja- rige wielrijder passeerde. De tak kwam tussen de spaken van het voorwiel, zodat de berijder over de kop sloeg. Een achterop komende bromfietser kon niet meer afremmen en kwam eveneens ten val. In het Acad. Ziekenhuis bleken de verwon dingen niet ernstig te zijn, zodat bei den na vertoonden te zijn weer huis waarts konden keren. Moderne ontwikkeling deze keer eensl van het platteland naar de stad I (Van onze verslaggever) COTHEN (P P) - „Het ontbreken van kelders in de nieuw- i bouw en de moderne conserveringsmethoden zullen aanleiding zijn tot de ontwikkeling van de privé diepvriesfabriekjes in de stad, zoals wij die nu reeds op het platteland kennen". Dit zijn de bijna profetische woorden die de heer A. S. N. van Djjk ons toever trouwt wanneer wij een bezoek brengen aan zijn vriesbedrijf. Oh neen, het bedrijf van de heer Van Dijk is niet enig in zijn soort; er zijn er reeds vele in ons land, maar wel was het bedrijf van de heer Van Dijk het eerste dat overging tot het verhuren van vriescellen aan particulieren. Dat was in 1952 en sindsdien heeft deze mogelijkheid tot het huren van een vriescel in Nederland een grote vlucht genomen. Dat is trouwens begrijpelijk, want de voor delen zijn vele. De prijs van zo'n vriescel is zeer voordelig en bedraagt door heel ons land gemiddeld 60 tot 70 gulden per jaar voor een cel met een inhoud van ongeveer 200 liter. In zo'n cel heerst constant een temperatuur van om en nabij 25 graden onder nul, zodat alle daarin gebrachte waren in bevroren toestand ver keren en dus onbeperkte tijd houdbaar blijven. Dubbel voordeel OP HET PLATTELAND bestaat er voor deze cellen een zeer grote ani mo en terecht, want de vrouw is van het inmaken en wecken af. In het gunstige seizoen koopt zij groen ten, fruit of vlees voor de laagste prijzen. Ze koopt deze waren dan in grote hoeveelheden, wat ook dikwijls extra voordeel oplevert, na het schoonmaken gaan ze keurig verpakt in plastic zakjes in de vriescel en de huurder heeft er geen omkijken naar. Het huurbedrag speelt in zo'n geval geen rol meer en komt er ruimschoots uit De moderne ontwikkeling heeft aan getoond, dat bevriezen 't grote voor. deel biedt van altijd verse levens middelen, in tegenstelling tot inmaken en wecken. In bevroren toestand be- De cellen b(j het koude sy steem i(jn eenvoudig, want ze bevinden zich in de gekoelde ruimte. houden de waren al hun goede kwa liteiten, er is geen enkel verlies aan belangrijke voedingsstoffen en vitaminen en de gebruiker heeft heeft geen last van een inmaak- of conseveersmaakj e. Wie bovendien thuis nog een beschei den ijskast heeft, mag helemaal niet mopperen. Die haalt één of twee maal per week een kleine voorraad uit de vriescel en bewaart dit voor die enkele dagen in zijn ijskast en heeft op die manier altijd vers goed in huis, zonder dat hij risico's loopt van bederf. In elke flat, in elke w(jk. GEEN BEDEBF, altijd vers en fi- nanciëel voordeel door het goedkoop inkopen, dat zijn de grote voordelen die hieraan vastzitten. Dat zijn ook de pijlers waarop de heer Van Dijk zijn mening bouwt, dat op de duur dit systeem ook in de steden zal doordringen. In de nabije toekomst verwacht hij dat dergelijke vriescellen onderver deeld in loketten die men kan huren, op een centrale plaats in moderne flatgebouwen zullen worden inge bouwd, daarmee de flatbewoners in de gelegenheid stellende een diep vriesfabriekje in huis te hebben. Maar daar zal het niet bij blijven vermoedelijk^ want ook de bewoners van andere huizen zullen behoefte krijgen aan een dergelijke vriescel en dan zal men wel overgaan tot bouw van een complex van dergelij ke cellen per wijk. Op die manier zal ook de stadsbevolking in staat zijn om zelf te diepvriezen. Reeds vinden we dergelijke instellingen in plaatsen als Nijmegen, Apeldoorn en Ede. Twee systemen OP HET PLATTELAND zijn het mo menteel de vriesbedrijven, die toch reeds grote hoeveelheden fruit, vlees en wat al niet meer in enorme op slagruimten koelen, die een deel van hun capaciteit ter beschikking stel len van de particulieren en waar de boerenvrouwen een gretig gebruik van maken. In de toekomst zullen de koelbedrijven meer gespeciali seerd worden. Men maakt ook een onderscheid in koelsystemen, te weten het koude en het warme systeem. Het eerste is het eenvoudigst. Men gaat dan in de koelruimte en vindt daar een lange gang met loketten. Het loket dat het eigen nummer draagt kan met een speciale sleutel worden ge opend en iederkan dan zijn arti kelen er in leggen of er uit halen. Bij het warme systeem is het wat luxueuzer. Daar staat men zelf in de normale temperatuur en vindt daar de loketten, die hermetisch ge sloten zijn en waarachter de bak met inhoud zich in de koude bevindt. De tijd is niet ver meer, dat ieder een zijn eigen diepvriesfabriekje heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4